Nummer 5. Zondag 15 Januari 1899 Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Het bezoek van meer dan een half uur, dat keizer Wilhelm aan den Franschen am bassadeur den markies de Noaiiles heelt gebracht, heelt eenig opzien gewekt, ofschoon het voor de hand lag dat keizer Wilhelm, wiens hoffelijkheid bekend genoeg is, bij den heer de Noaiiles persoonlijk ging bedanken voor de attentie van president Faure, die tijdens 's Keizers ongesteldheid beleefd liet vragen, hoe het met hem was en hem zijn goede wenschen liet overbrengen voor zijn spoedige beterschap. Thans zegt men dat de Keizer in het onderhoud met den Franschen ambassadeur ook de netelige vraag heeft aangeroerd van de voortdurende spanning tusschen Engeland en Frankrijk. Dit is mo gelijk maar de kring van personen, die iets kunnen weten van hetgeen Z. M. met den ambassadeur heeft gesproken, is hier zoo klein, dat nog niets gezaghebbends dienaan gaande is uitgelekt. In elk geval mag er, met het oog op dit bezoek en de intusschen ge volgde openbaarmaking van het Engelsche blauwboek over Madagaskar, op gewezen worden dat diplomatieke kringen hier ter stede bij voortduring overtuigd zijn dat Enge land vastbesloten is, uit den tegenwoordigen noodlotlig.en toestand van Frankrijk tnetdoo- genloos munt te slaan, om zich thans uit alle macht schadeloos te stellen voor de Fransche vriendschap met de Russen en de overzeesche politiek van Frankrijk van de laatste jaren. De Fransche vloot, redeneert men, is onvol doende, de bezorgdheid van de Franschen voor het lot stand komen van hun wereld tentoonstelling te Parijs is groot, het inwen dige verval wordt door de Drevfuszaak duidelijk en de goede betrekkingen 'tusschen Duitschland eu Engeland jageu de Franschen nog meer vrees aan, zoodat de Engelsche politiek zich de dreigendste taal te Parijs kan veroorloven en daarbij tamelijk zeker is, haar doel te zullen bereiken, want deRussi sche Tsaar ontbolstert zich als een man, die nog minder gemakkelijk te vinden zou zijn voor een oorlog dan de Franschen. Ook heeft Rusland met binnenlandsche moeilijkheden van velerlei aard te kampen, in de eerste plaats met. landbouwnood en naar men hier meent ook met sterke behoefte om leentje buur te spelen. In elk geval, zegt men verder, bewijst 's Keizers bezoek bij de Noaiiles, dat Duitsch land niet van plan is. met Engeland samen op Frankrijk dwang uit te oefenen als de Franschen in 't algemeen met Engeland wouden vechten, wat hier niemand gelooft, zouden zij aan Duitschland een kalmeu buur man in den rug hebben. Maar geen mensch acht hier de Franschen in staat om een oorlog te wenschen in stilte verheugt men zich, dat de Engelschen met hun krasse grofheid onzen voortdurend onrustigen buurman zoo mak en vriendelijk jegens Duitschland gemaakt heb ben. Hij leert nu dat hem nog andere lui dan Duitschland alleen ook slecht kunnen behan delen, en tegelijk ziet de massa in Frankrijk en dat is misschieu het voornaamste dat het Russische verbond van vriendschap slechts van begrensden aard is, en zich er waarschijnlijk toe bepaalt, om Frankrijk voor een gecombineerden Duitsch-Engelsch-Ilali- aanschen aanval te beschermen, waaraan hier in Duitschland in het algemeen geen sterve ling dacht, daar wij van harte tevreden zijn als men ons met vrede laat. Als een van de punten, die in de Duitsch- Engelsche overeenkomst over Afrika een rol zullen spelen, hoort men herhaaldelijk, dat Duitschland goed heelt gevonden dat bij den aanleg van een Eugelschen spoorweg van de Kaap naar Kaïro het spoor door een deel van Duitsch-Oost-Afrika wordt gelegdhet moet zijn vroeger verzet hebben opgegeven, voor het geval de Kougostaat hetzelfde toe staat. Ia de Fransche Kamer ontvouwt de voor zitter Paul Deschanel de verzoenende rol van den voorzitter, die zich overal moet doen gevoelen en de menschen tot elkander moet brengen. Frankrijk heelt het leger lief, maar de gerechtigheid ook. Deschanel toont de gevaren van de binnenhndsche tweedracht en doet een beroep op de kalmte en bedaardheid van de afgevaardigden, opdat men de voor bereiding van 1900 kan voortzetten. l)upuy stelt voor, de verschillende interpel laties dadelijk in behandeling te nemen. Millevoye krijgt daarop het woord en stelt de regeering een heele reeks vragen. Hij gewaagt van de beweging die de beschuldiging van Quesnay de Beaurepaire heeft gewekt (Levendige protesten), en zegt dat eeD onder zoek gebiedend noodzakelijk is. Op zekere banken roept men „Sluit het debat 1" E' ontstaat een hooglooper.de ruzie tusschen Drumont en Mornard, die Chauvière onder hauden nemen. Luid rumoer. Millevoye herneemt dat de linkeizij niet de gelegenheid zal willen laten ontsnappen om licht en gerechtigheid den weg te banen. Hij acht het onmogelijk de herziening onder de tegenwoordige omstandigheden, bij de tegen woordige pressie, onregelmatigheden en on wettigheden, voort te zetten Ondanks de protesten leest hij wat voor uit de Echo de Paris. De zaal is zeer rumoerig. Onder al het leven door eischt Millevoye straffen tegen „de schuldigen», verzoekt de Kamer aan te wijzen hoe en door wie het onderzoek zal gebeuren, en richt aanvallen tegeu het Hof van Cassatie. Verscheiden afgevaardigden roepen „De Beaurepaire is door de Kamer gebrandmerkt 1" Millevoye verwijt Manau dat hij couclusie heeft genomen voordat hij kennis had van 't geheim dossier, en eindigt met te zeggen dat het aan de Kamer staat, de kalmte te her stellen. Lasies zegt dat de nade genoeg heeft van de Dreyfuszaak (Algemeene toejuichingen), en dat er een eerlijk onderzoek moet worden ingesteld. Hij spreekt van het rapport van kapitein Herqué, dat volgens hem geloof waardig is, maar waarmee men geen rekening heeft gehouden. (Gemor bij de linkerzij.) Lasies protesteert en zegt dat Loew, Bard en Manau schurken zijn. Alle afgevaardigden staan op. Ei wordt geschreeuwd «Tot de orde roepen En als Deschanel nog aarzelt om aan dien eisch te voldoen, komt Dupuy verontwaardigd op tegen de woordén van Lasies Toejuichingen. Nu roept Deschanel Lasies tot de orde. Men roept „Dat is niet voldoende Hij moet eruit Eindelijk laat de voorzitter in de notulen aanteekenen dat Lasies tot de orde is ge roepen, en deze zet onder hcidensch lawaai en heftige woordentwisten zijn redevoering voort. Hij beschuldigt het Hof van Cassatie van vooringenomenheid voor den veldtocht ten behoeve van Dreyfus, welke volgens hem door het buitenland wordt aangestookt. De linkerzij waarschuwt Lasies dat hij zich in acht moet nemen. Het geschreeuw overstemt Lagasse, die het woord wil nemrn. Lebret, minister van justitie, antwoordt vervolgens de sprekers en zegt dat zijn eerste plicht is, de rechterlijke macht te verdedigen. E»- zijn beschuldigingen gedaan op bepaalde punten. Eeu onderzoek naar de gegrondheid daarvan is ingesteld, en dat onderzoek was eerlijk en oprecht. Volgens het rapport van kapitein Herqué is Picquart den 24en naar het hof gebracht en teruggebracht zonder dat er iets bijzonders voorviel. De minister is echter van oordeel dat nu een tweede onder zoek noodzakelijk is. Hij leest een brief van Loew voor, waarin deze zegt dat er jegens de getuigen altijd is gehandeld welvoegehjk en zooals het behoorde. Lebret vervolgt onder spottende uitroepen en vertelt dat hij de Beaurepaire had verzocht, zijn beschuldiging precies onder woorden te brengen, maar de Beaurepaire had geweigerd, met een- beroep op de omstandigheid dat hij zijn ontslag had ingedieüd. Met zoo'n houding behoeft de minister geen genoegen te nemen. De eerste president, bijgestaan door twee raadsheeren, zal een onderzoek instellen. De Kamer besluit, met 423 tegen 124 stem men, om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag, nadat de regeering zich voor die motie heeft verklaard. Volgens telegrammen uit Manilla hebben de Filipinos den mond van de rivier te Ilo-Ilo geblokkeerd. Eeu afdeeling Amerikaansche troepen, die poogde te landen, moest terug trekken voor de vastberaden en vijandige houding van een sterke macht inboorlingen. Op alle door vele Grieksche ambtenaren te Athene tot prins George van Griekenland gerichte verzoeken, om aanstellingen bij de admiuistratie en deu justitiedienst op Kreta, is afwijzeud beschikt, omdat Sphakianakis er op staat, dat alle ambten door Kretenzers zullen worden bezet, wat prins George vol komen met hem eens is. Het bedrag van vier millioen fr., dat de vier mogendheden Kreta zullen leenen, zal door de consuls aan prins George worden overhandigd. Het is zoo goed als zeker, dat Europeesche officieren belast zullen worden met de organisatie der gen darmerie, waarvan het bevel vermoedelijk zal worden opgedragen aan den Italiaanschen kapitein Graveri. WAALWIJK. Zondag 15 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak'1 van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. WAALWIJK14 Jan. 1899. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente, die op 31 Dec. 1897 uit 2522 m. en 2591 vr., sameo 5113 zielen bestond, vermeerderde door ge boorte en vestiging met 195 m. en 231 vr. en verminderde door sterfte en vertrek met 257 m. en 219 vr., zoodat ze op 31 Dec. 1898, 24G0 m. en 2603 vr samen 5063 in woners bedroeg. Er werden 45 huwelijken voltrokken. Taricfverlaging. Naar wij uit goede bron vernemen, be staan er bij de directie van de Stoomtram- Maatschappij «Hollandsche Buurtspoorwegen» plannen om de personen-tarieven op de lijn Tilburg-Waalwijk aanmerkelijk te verlagen. Als men ziet hoe het goederenvervoer, tenge volge van lage vrachtprijzen, zich heeft uit gebreid, dau kan men haast met zekerheid voorspellen, dat verlaging van de hooge personen-tarieven niet in 't nadeel der Maat schappij zal wezen. Laiigstnuitsche administratievevcrceuiging. Heden Zaterdag des namiddags om half drie zal bij mej. Wed. Gcrris op „Musis Sa crum" eene vergadering gehouden worden van de Langstraatsche administratieve veree- niging. Punten van behandeling 1. Is het getal inwoners op 1 Jan. ter berekening der rijks bijdrage (wet van 24 Mei 1897) afhankelijk van het getal inge schrevenen in het'bevolkingsregister 2. Kan hij, die van een armbestuur bijdragen heeft ontvangen ten behoeve van zijn kind of vrouw ter verpleging in een krankzinnigengesticht, kiezer worden 3. Adres vau den Nederl. Bond van gem. ambtenaren. Ncderlaudscke Onderwijzers. Zondag 22 Jan. a. s. des nam. ten half drie zal de afdeeling „Langstraat" van den bond van Nederlandsche Onderwijzers, ecne ver gadering houden op de zaal «Musis Sacrum.» Benoeming. De heer W. A. Coolen, notaris te Heivoort, welbekend, is benoemd tot advocaat van St. Pieter. Storm. De hevige storm die Donderdag en Vrijdag woedde, heeft in geheel ons land zoowel als in 't buitenland veel schade aangericht. Ontel baar is het aantal der schoorsteenen, die omgewaaid, der boomen die ontworteld, der stukken zink, dakgoten, jalouziön en pannen, die afgewaaid, der ruiten, waaronder groote spiegelruiten, die ingedrukt, der dakvensters, die afgerukt zijn. Ook haddeu er voorvallen van erusligen aard plaats. Wij willen slechts uit de vele honderde berichten voornamelijk die uit ooze omstreken aanstippen Door den hevigen storm, zijn de polders achter de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Bezooien voor een groot deel ondergeloopen. Tengevolge van den siorm is op de Maas nabij Wel de stoomboot „Neutraal", varende tusschen Gorinchem en den Bosch, gezonken. De passagiers en bemanning zijn gered. De koopman L. S. uit Veen is Don derdagavond met kar en paard van den Hoogen Maasdijk gewaaid, tengevolge waar van de bestuurder S. zoodanig werd gekwetst, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uit Capelle 13 JaD. Tengevolge van den hevigen storm, die dezen nacht geheerscht heeft, zijn de landerijen langs het Oude Maasje allen overstroomd, zoodat de gemeenschap van uit Capelle e. a. met het Overland (Dassen) zoo goed als onmogelijk is over het Capelsche veer. Uit Dusseu 13 Jan. Verleden nacht woedde een hevige storm uit het westen, die het water zoo hoog opdreef, dat de gemeenschap over 't Capelsche Veer voor enkele dagen zal verbroken zijn. De postdienst ondervond heden morgen een paar uren vertraging, enkele pannen, dakgoten en boomen werden neer- geslingerd. Vooral die afsluiting van Capelle geeft voor onze toch al zoo afgelegen gemeente veel last. De polders tusschen Oosterhout en Raamsdonkveer zijn vol geloopen een groot gedeelte van den rijksweg tusschen beide plaatsen liep onder water, zoodat zelfs het tramverkeer tijdelijk moest worden gestaakt. Thans is het water vallende. Uit Werkendam Stormschade van beteekenis is hier niet aangericht. De zwavelzuurfabriek werd van een groot deel van zijne pannen beroofd en muren, heiningen en schuttingen bezweken op vele plaatsen. Een vet varken kwam in den vloed om. Ernstiger is het dat beddegoed, een wieg, een tafel en stoelen hier aandreven, waaruit men opmaakt, dat een schip moet zijn vergaan. Bijzonderheden daaromtrent onbekend. In de Maas ter hoogte van IJselmonde, sloeg de schippersknecht J. v. d. Wind, be varende den botter van de firma Van Kla veren, bij het ophalen van het anker over boord en verdronk. Zijn lijk werd niet ge vonden. Toynbee vcrccniging. Naast de neutrale Toynbee-vereenigiDg te 's-Hertogenbosch, zal nu ook een katholieke worden opgericht. In de verschillende zus terscholen zal, volgens het plan, 's avonds les gegeven worden door de nonnen in naaien en verstellen aan meisjes, die vroeger de school bezochten eu aan fabrieksmeisjes. tiastram te Tilburg Door de heereu Bos Van der Assen c.s. is aan den gemeenteraad van Tilburg concessie aangevraagd tot het leggen van een gastrara (Engelsch systeem) door verschillende straten van Tilburg. De concessionarissen zijn bereid ten behoeve van school- en werkgaand.n goedkoopere tarieven in te voeren. 1 Zacbte winter. Tot hiertoe is deze winter nog zachter dan zijn voorganger. Reeds bloeien hier en daar de madeliefjes. De vroolijke spreeuwen zijn al uit warmer streken tot ons terruggekeerd en zingen op 1 lustige wijze hun opwekkend morgenlied. Ook zag men op de Veluwe al een eksterpaar druk bezig met het bouwen van een nest. Zondag vlogen zelfs de bijen rond, om zich te koesteren in den levenwekkenden zoune- schijn. Lijkcu gevonden. a Te Geul (Limburg bij Maastricht) kwamen b gisteren 3 lijkeu aandrijven. Het eene lijk werd herkend als dat van de r 18jarige dochter van deu winkelier Aerts te Beek (Limburg), die sedert Zaterdag vermisr werd. De beide andere lijken waren met een touw aan elkaar gebonden, zeer waarschijnlijk man 1 eu vrouw. Herkend zijD deze lijken niet. Toen men het lijk van den man op het droge wilde halen, brak het touw en verdween het lijk der vrouw weder in de diepte. Het meisje uit Uddel, dat onlangs is verdwenen is thans dood gevonden. In een dicht begroeid kreupelbosch vonden Zondag drie jongens uit Elspeet het lijkje. 3> Het hoofd rustte op den cenen arm, en uit alles blijkt, dat het kind kalm is ingeslapen en eeu natuurlijken dood heeft gevonden hetgeen ook door een'geneesheer is verklaard/1 Het eikenhakhout is op die plek zeer dicht, zoodat het niet te verwonderen is, dat zij, die ;e het kind zochten, het niet eerder gevonden hebben. - r- o Moordaanslag op Louis Bouwmeester ft De bekende tooneeispeler Louis Bouwmees-. ter is eenige weken geleden door een geluk-lt kig toeval aan een verschrikkelijken doodit ontsnapt. r- Het gebeurde onlangs bij een opvoering0- van Langeüdijk's „Don Quichot op de Bruiloft10 vau Kamacho" in den. Stadsschouwburg tCjp Amsterdam. ie Zooals men weet, vervult de heer Bouw-et meester in dit stuk de rol van den schild knaap „Sanche Pance". In het laatste bedrijftc geeft hij blijken van gezonden eetlust. Dichtn. bij het souffleurshokje gezeten, verorbert hijot eeu kapoentje en drinkt eenige glazen wijn ,er daarbij zelfvoldaan over zijn buikje strijkend/0 Daar hij dien avond geen grootcn dorst had,g" ledigde de heer Bouwmeester het glas slechts^ ten halve, schonk nog een paar maal bij maare- liet steeds een deel in het glas, terwijl intus-'Q schen het publiek den indruk kreeg als dronket hij alle glazen tot den bodem leeg. j®* Nv is het gewaonte, dat „Sanche Pance'1 aan den souffleur de restjes geeft van zijn maalad Het glas was door de „geschminkte" lippen van den acteur wat bezoedeld, waarom de heer Bouwmeester het met het daarin gebleven restje wilde omspoelen. Toevallig in het glas kijkend, zag hij iets in den wijn liggen. Hij

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5