Nummer 9. Zondag 29 Januari 1899. Tweede Blad. V olksweerbaarheid. BINNENLAND. Vervolg Uitvoeringen. een an- er is, helaas niets aan te wijzen waarvoor ze deugen zou. Wilt gij werkelijk uwe neutraliteit bewaren kunnen, wilt gij voorkomen, dat Duitschland of Frankrijk u anuexeeren in tijd vau nood, terwijl Engeland visschend in troebel water, zooals de gebruikelijke term luidt, uwe ko- Dinsdag 24 Januari trad van wege de afdeeling /Langstraat// der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer H. Rovers van Amsterdam, met het onderwerp „De regeling onzer levende strijdkrachten in verband met de opvoeding van de Jeugd, van den Meuseli en van den Burger en de gevaren van onze tegenwoordige*1 weerloos heid De zaal //Musis Sacrum" was'goed bezet, men schat het aantal aanwezigen op ruim honderd, wauronder tien dames. Wie den lieer Rovers kent, weet, dat niemand beter dan hem is toevertrouwd propaganda te maken voor deze zaak. Niet alleen toch is hij een uitmuntend spreker, die in kloekgebouwde, gespierde zinnen zijne ideeën rustig en klaar uitbreidt voor zijne hoorders, maar tevens is hij zoo geheel in zijn óriderwerp en zijn onderwerp zoo geheel in hem, vervult dit zoo zijne geheele ziel, heeft bovenal zijne gelieelë sympathie, dat ieder, ook al kan hij zich niet altijd met zijne denkbeelden vereenigen, zich toch door hèin laat meeslepen en onmiddellijk gevoelt, dat liier een ee. lijk man aan 't woord is, die door de liefde voor zijn land niet blind is voor de gebreken, die het aankleven, maar integendeel met scherpziend oog de leemten weet te ontdekken en de oorzaken ervan weet op te sporen. De heer Rovers, met zijn emthousiasine, met zijne waarachtige, krachtige liefde voor zijn land en volk, heeft ook hier veel succes gehad; wij zullen trachten een resumé te géven van zijne belangrijke rede. De heer Rovers begon zijne rede met hartelijk dank te betuigen aan het bestuur van het departement „Langstraat'' voor de welwillende wijze waarop zij hem hier hebben uitgenoodigd en hoopt gaarne belangstelling te wekken voor eene belangrijke kwestie, die elk rechtgeaard Nederlander na aan het hart moet leggen. Na herinnerd te hebben aan het aanne men van het ontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie persoonlijke dienst plicht en het eerlang te behandelen wets ontwerp op den leerplicht, beschreef spr. in het kort de taak der Nederlandsche krijgs macht, zooals die nu tien jaren geleden door de Staatscommissie werd aangegeven. Om die taak naar belmoren te kunnen vervullen, achtte de Staatscommissie 't noodzakelijk, dat ten allen tijde binnen enkele dagen door ons op de been kon worden gebracht, eene vol komen georganiseerde en uitgerustegoedge- oe/ende en gedisciplineerde en deugdelijk aan gevoerde krijgsmacht van ongeveer 165.000 man, ongerekend den dienst van leger en vloot in de koloniën, voor oefening en vlag vertoon van de vloot buitengaats. Volgens de opgaven voorkomende in het VlIIste hoofdstuk der staatsbegrooting van 1898, kunnen wij thans onder die omstan digheden slechts over een bruikbaar leger van schraal 77.000 man beschikken. Na 1 Mei 1901 zal, door het vervallen der noodwetten,^ zooder wettelijke voorziening, dit getal nog wegslinken tot ongeveer 55.000 man, dus tót het een derde van hetgeen wij zpo dringend noodig hebben. Ziedaar eenige dorre cijfers, naakte feiten, die evenwel voor ieder nadenkend mensch welsprekend en veelzeggend zijn. Nederlanders, gij voelt U veilig in uw neutraliteit, maar wat beteekent uwe neu traliteit, zoo gij die uiet handhaven kunt! En dat kunt gij nietZoo ras er een oorlog uitbreekt tusschen Engeland en Duitschland of tusschen Duitschland en Frankrijk, wat zal dan een dier mogendheden weerhouden troepan le werpen in uw land; wat Duitsch land, of Engeland of Frankrijk verhinderen zich meester te maken van uwe oorlógshavens oin van daar uit zijn vijand te bestoken? Uw leger Uit bovengenoemde cijfers blijkt, hoe onbeteekenend het is, niet talrijk genoeg zelfs om uwe waterlinie te bezetten. Uwe schutterij Zonder oefening, zonder disci pline, zonder moreele en physieke kracht deugt ze niet waarvoor ze is aangewezen en loniën in bewaring neemt, dan dient uw leger uitgebreid, uw strijdmacht gereorgani seerd te worden. Maar boven en benevens deze reorganisatie, hoe noodzakelijk ook, dient er een e belang rijke verandering plaats te grijpen in u zelf, in uw gemoed, in uw geest. Waar is uw fiere kracht, uw taaie wil, Ne derlanders Hebt gij alleen de rijkdommen en de koloniën van uwe voorvaderen geërfd Hebt gij het minste deel gekozen en het meerdere verworpen Waar zijn de groote tijden van het kennen en kunnen Kennen doet gij nog, maar kunnen nietLigt u dat zelf niet in den mond bestorven Eu dat gebrek aan energie, dat gebrek aan gevoel van eigenwaarde, dat is niet te verhelpen met eene reorganisatie uwer le vende strijdkrachten, dat eischt een diepere een in leven-zelf-ingrijpende operatie. En wie zijn de groote medeoijurneesters, die dat kunnen en moeten. Dat zijt gij in de eerste plaats moeders van de. Holland- sclie jeugd. Maakt van uwe zonen geen verweekelijkte popjes, maar gezonde, geharde knapen, leert hun vroeg zich zelf te redden en op eigen been en te staan. Een gezonde ziel woont in een gezond lichaam Boezemt huu liefde in voor uw land eri liefde en eerbied voor uwe Koningin. Dat zijt gij in de tweede plaats, lagere en andere scholen; ontwikkelt den geest uwer leerlingen, maar draagt meer zorg dat die ontwikkelde geest huist in eengezondlichaam, gymnastiek en exerceeren laat liet ook hoofd vakken zijn. Zij stalen de spieren, wennen aan orde en tucht en een krachtig lichaam geeft zelfvertrouwen en discipline vertrouwen op de gemeenshap. En dan voor uwe zonen, zoo geleid en zéé gevormd: algemeene dienstplicht. Weg met uwe schutterijen, die gij zelf niet na laten kunt te bespotten; zendt uwe zonen in het leger, leert hun de wapens hanteeren, dat zij zich weren kunnen, als het nood geeft. Zendt hen in 't leger, dat zij hun naaste leeren kennen en waajdeeren rijken naast armen, Protestanten naast Katholieken, Jo den naast Christenen, als weerbare mannen, 't geweer in den arm, gehoorzamend één zelfde commando. Zij zullen wisselen van gedachten en de muur van kortzichtigheid en bekrompenheid zal vallen; zij zullen weer voelen dat zij één zijn, zonen van ééu land, zij zullen weer voelen heer te wezen in eigen rijk, zij zulleen weer voelen dat zij kennen en kunnen. Hun innerlijke kracht zal zich ook ook openbaren naar buiten en zal Nederland nooit meer een plaats heroveren in de rij der groote mogendheden, dan zal het zich toch kunnen beroemen de eerste te zijn onder de kleinere. Het is spr. bedoeling niet Nederland te maken tot een militairen staat als Duitsch land, maar wel weerbaar, krachtig binnen en krachtig naar buiten, zoodat het zijn neu traliteit en zijne nationale zelfstandigheid zal weten te doen eerbiedigen. Opneming vam de gymnastiek onder de verplichte leervakken oefening in den wa penhandel van den 12 of ISjarigen tot den twintigiarigen leeftijd. Het oprichten en helpen bevorderen van flinke scherpschut- tersvere.enigingenen niet te vergeten de invoering van den leerplicht, ziedaar wat Holland noodig heeft om het weerbaar te maken. We moeten de paarden Diet achter den wagen spannen door de jeugdnadat ze de sshool verlaten heeft, in bandeloosheid te laten opgroeien. Niets ontzenuwt meer dan een gevoel van Ook het onverkwikkelijk gejammer om pro tectie voor landbouw en nijverheid is een verschijnsel van verkwijning. 't Is dringend noodig, dat we een beter stelsel van opvoe ding gaan huldigen; er moet gevoel van ei genwaarde en van zelfvertrouwen worden gevormdenergie worden gekweekt. Maak het volk weerbaar, want wat de gevaren van onze tegenwoordige weerloosheid aangaatde toestand van Europa is gelijk een condensator met een overgroote hoe veelheid electriciteit, waarvan de plotselinge ontlading ieder oogenblik kan plaats grijpen. En dan zil men zich niet kunnen weren met de kracht van argumeuteu en oraties, maar met de kracht van ijzer en staal. Prachtige voorbeelden hebben wij bij onze Tranvaalsche stamverwanten kunnen zien in 80 en 81 bij den vrijheidsoorlog, in 91 bij den inval van Jameson. Voorbeelden die bewijzen wat een geoefende hand en een geoefend oog vermogen. Oefenplicht van den 1 2 tot den 20jarigen leeftijd Maar zal dat niet het budget van oorlog bovenmate verhoogen? itfeen betrekkelijk geringe kosten zal deze orgaoisarie meebrengen. De. groote sommennu jaarlijks aan de schutterijen besteed zullen tot betere, doeleinden kunnen gebruikt worden. En dan nog, indien men zich al troosten Ontzien rechtgeaarde ouders kosten of moeiten om hun kind een goede opvoeding te geven om hun kind te laten leeren, wat het noodig zal hebben later in den strijd om het bestaan, oin hun kind toeterusten met al die bekwaamheden en eigenschappen die het waardig zullen maken eene waardige plaats in de maatschappij in te nemen docli zullen zij niet tegelijkertijdof in de eerste plaats zorgen, dat zijn lichaam gezond en sterk en weerbaar is, opdat hij ook in den waren zin des woords zijn partij kan staan. En zou de Staat minder mogen doen voor zijn volk. Mag hij kosten sparen om dat weerloosheiden ons geloof aan de moge lijkheid met goed gevolg ons te kunnen verdedigen is sterk geschokt. Vandaar in ons land kwijning van wetenschap, kunst, handel en landbouw. In 1850 waren de Nederlanders nog het vierde zeevarende volk van de wereldthans zijn we het negende in rang voor de stoomvaart en het dertiende voor de zeilvaart. Zelfs in onze eigen ko loniën worden en dit levert een ernstig gevaar op de Nederlandsche firma's over vleugeld door Duitsche en Engelsche firma's En dan nog, eenige financiëele offers moest ge- 2o. De heer Rovers is een man van woor den maar ook van daden, want toen in 1881 Transvaal in oorlog kwam, heeft de heer nds zijn betrekking in den steek gelaten en is Transvaal gaan helpen (Applaus). Daarop richt de voorzitter een hartelijk woord van dank tot den heer Roversen spreekt de hoop uit te eeniger tijd nograflals het genoegen te mogen hebben den heer Ro vers alhier te zien optreden. (Applaus). LOONOPZAND. Concert, op Zondag 29 Januari, aanvang 6 uur precies te geven door „T. A. V. E. N. U.", (allen werkende leden de»- liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien), in de zaal van den heer E. van Hoorn. (Zie programma's). NIKUWKUIK. Concert, op Maandag 30 Jan,, aanvang 6 uur, te geven door de liedertafel Oefening baart Kunst," teo huize van den heer G. de Bont. (Zie programma's). kind krachtig en flink te maken voor den strijd sterk te doen wezen in de struggle or life. Zeker, geen staatskapitaal is beter belegd dan in volks ontwikkeling maar wilt gij niet, dat straks een ander komt, die gaat strijken met de vruchten dier ontwikkeling inet de producten van onzen arbeid zorgt dan te gelijkertijd voor volks kracht, moreelen phy sieke kracht. Wij zeiven wij hebben zware lessen gehad op dat gebied. Nog geen honderd jaren is het geleden dat de Franschen als hongerige roofdieren in ons land vielen, onze millioenen stalen en onze zonen roofden uit de huizen hunner ouders. Ook alleen omdat wij weerloos waren doch wij hebbe.D niet geleerd! zullen wij ook niet leeren uit de oorlogen tusschen Japan en China, tusschen Griekenland en Turkije, tusschen de Vereenigde Staten en Spanje? Wees getrouw maar vertrouw niemand. Waar thans eeDe jeugdige vrouw de kroon van ons Nederland draagt, en die heerlijke inhuldigingsdagen, zoo volkomen oprecht, en welgemeend pas achter ous liggen, laat ons nu een blijk geven van onzen aanhaukelijk- heidszinvan onze gehechtheid en trouw niet door woorden alleen maar ook in daden, eri dan eerst zullen wij ons schitterend kun nen handhaven (Groot applaus)! Dames en Heerenvervolgt spr., is er ook iemand uwer, die naar aanleiding van 't gesprokene 't woord verlangt zoo niet dan heb ik de eer in overleg met het Be- stuvr dezer afdeeling de volgeude motie te stellen „De vergadering, met introductie, van het Departement Langstraat der Maatschappij tot Nut van 't Algemeengehouden te Waalwijk op 24 Januari 1899, spreekt het vertrouwen uit, dat deNederiandsch volks vertegenwoordiging krachtig zal medewerken met de Regeering om eene duurzame en afdoende Regeling onzer levende strijdkrach ten ten spoedigste tot stand te brengen." Na een vraag van den heer Ebels en be antwoording door den Rovers wordt deze motie door zitten en opstaan, met 5 stemmen tegen, aangenomen. (Applaus). De voorzitter acht zich verplicht de ver gadering een paar raededeelingen te doen lo. Dat de heer Rovers geheel „gratis" is opgetredenomdat hem de zaak te heilig is. (Applaus). WAALWIJK, 28 Jan. 1899. Het verbouwde Schoolgebouw. Het aantal fiaaie gebouwen waarop onze gemeente roemen kan, staat weder met een vermeerderd te worden. Het gebouw namelijk der openbare school voor lager en meer uitgebreid onderwijs zal eerlang verbouwd worden door het aanbren gen eener verdieping. Het gebouw zooals het nu is, maakt reeds lang geen slecht figuur naast de verschillende andere gemeente-ge bouwen in de Stationsstraat, maar, als wij mogen afgaan op het nieuwe plan, dan zal dat een werkelijk sieraad voor genoemde stiaat worden. De nieuwe school zal natuurlijk ingericht worden naar deeischen des lijds en voorzien zijn van de nieuwste vindingen op dit gebied. De lokalen zullen verwarmd wórden door een centraal verwarmingstoestel; er zullen veilig heidsirappen en bliksemafleiders worden aan gebracht, in een woord, 't zal voldoen aan alle redelijke eischen, en, zooals we zeiden een sieraad zijn voor de gemeente. Wij wenschen het gemeentebestuur het beste suc ces bi; de uitvoering Richard IIol cn de Liedertafel. Als een bewijs zijner groote tevredenheid 1 en een blijvende herinnering aan zijn bezoek aan Waalwijks Liedertafel heeft de heer Richard Hol een drietal koren van zijn hand, begeleid van een vleiend schrijven, aan Oefe ning en Vermaak en haren directeur Frans de Coitie geoffreerd. Onderwijzers vergadering. Zondagnamiddag zal de afdeeling Waalwijk van het Ned. Ond. Gen. een vergadering houden op de zaal Musis Sacrum Onder meer is aan de orde het vei kiezen van een vast Bestuur. Mishandeling. Voor de arrondissements - rechtbank te 's Hertogenbosch stond Donderdag terecht C. R. 20 jaar, schoenmaker alhier, beklaagd van in den nacht van 5 op 6 December 1898 alhier zekeren G. C. H. opzettelijk met een hakmes op de rechterhand geslagen en zeer ernstig te hebben verwond. Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jareu. De minister van marine. De Minister van Marine, vice-admiraal jhr. RofiU, Hie zijn woning vólkomen wel had verlaten, werd, zich naar zijn departement begevende, op den Schenkweg plotseling ongesteld en geraakte buiten kennis. In dien toestand werd hij in een huis in de nabijheid opgenomen en later, nadat hem daar met de meeste zorg de eerste hulp was verleend en de familie was gewaarschuwd pe»- rijtuig naar zijn woonhuis in de nabi gelegen v. d. Boschstraat overgebracht. De minister was tot laat in den avond ii bevvusteloozen toestand. De afgeloopen nach was rustig en tegen den ochtend waren e teekenen, dat het bewustzijn en de spraal terugkwamen. Nader vernemen wij, dat de toestand vai den minister, de omstandigheden in aanmer king genomen, bevredigend was. Wij vernemen, dat naar alle waarschijn lijkheid zeer spoedig de minister van oorlog luitenant- generaal Eland, zal worden belas met de tijdelijke waarneming van het behee van het departement van marine gedurendi de ongesteldheid van den minister jhr. Röell

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5