"binnenland." BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitscliland. Turkije. Bekendmaking. KIESWET. Wegens den invallenden feestdag van O. L. V. Lichtmis zal het vol gend nummer iets later verschijnen. CORRESPONDENTIE. toestanden met de Duitsche drijft de hand werkslieden ten de arbeiders, die onder ul tramontane en chauvinistische invloeden het vaderland hadden verlaten, allengs weer terug en deze beweging is reeds begonnen, nog voor de Dreyfus-zaak de sympathieën der Fran- schen voor de Elzassers aan het wankelen heeft gebracht. De teruggekeerden ziju echter niet alleen in den grond genezen van allerlei vooroordeelen tegen het vaderland eti voor de vreemdelingen, zij zijn ook rijper en be kwamer geworden voor de vervulling hunner burgerplichten en voor de daadwerkelijke medewerking aan het welzijn van het va derland.» Het artikel eindigt met deze woorden »Een eerlijke vrede met Frankrijk verbetert niet ^lleen onze betrekkingen tot Rusland, maar hij vergemakkelijkt ook Oostenrijk en Italië in hun betrekking tot ons en versterkt onze positie in de mededinging met de groote zeemogendheden in 't kort, hij brengt ons een goed deel nader tot de verwezenlijking van de gedachte van graaf Goluchowski, die een aaneensluiten van alle mogendheden van 't Europeesche continent voor den eerstvolgen- den tijd beschouwde ais het hoogste doel harer politiek Dezer dagen is te Tunis in tegenwoordig heid van de burgerlijke en militaire autori teiten en van een reusachtige menigte een gedenkieeken voor kardinaal Lavigerie ont huld. Kardinaal Perraud sprak een lofrede op Lavigerie uit en bracht diens strijd tegen den slavenhandel in herinnering. Ten slotte pro testeerde Perraud tegen de campagne, die in Frankrijk sedert 18 maanden tegen het leger wordt geleid. t Bij de opvoering van Pouvillon's „Le Rot de Rome" in het Nouveau-Théd re te Parijs, hebben een aantal jonge Bonapa-tisten, die de voorstelling bijwoonden, gemanifesteerd. Zij ontplooiden een driekleurige vlag met den keizerlijken adelaar en schreeuwden „Leve de Keizer Leve prins VictorHier en daar vielen slagen, doch tot arrestatiten kwam het niet. In een mijn nabij Murcia zijn door een gasontploffing 14 arbeiders gedood. In het dorp Warpuhnen in Oost Pruisen zakte het ijs op een poel, waar de dorps jeugd aan het schaatsenrijden was, plotseling weg. Er moeten meer dan twintig kinderen verdronken zijn, maar bijzonderheden ont breken nog. AKEN, 29 Jan. Zondagavond heeft een Russisch student, Erich von Samson, een moordaanslag gepleegd op den advokaat Francken. Na op zijn verzoek den advokaat te spreken in diens kamer te zijn toegelaten, vuurde hij uit een revolver van groot kaliber twee schoten op Francken af, waarvan het eerste miste en het tweede den advokaat aan de knie trof en hem op den grond detd val len. In de meening zijn slachtoffer gedood te hebben, richtte von Samson het wapen tegen zich zeiven en benam zich door een schot in de slapen hef leven. De aanleiding tot deze verschrikkelijke gebeurtenis moet gezocht worden in de om standigheid, dat de student het vorig jaar op een aanklacht van Francken wegens belee- diging door het Schöffengericht alhier was veroordeeld. In hooger beroep werd Samson wegens ontoerekenbaarheid vrijgesproken. Samson was tusschen 30 en 35 jaar oud en maakte op zijn omgeving werkelijk den indruk van een geestelijk niet normaal, aan vervol gingswaanzin lijdend mensch. Te Konstantinopel blijft methardrekkigheid het gerucht loopen, dat een complot tegen het leven van den sultan is ontdekt. Vier personen moeten zijn gearresteerd. In verband met één en ander twee zoons vau den gewezen grootvizier Haiveddin-Pasja, van wie de een adjudant des sultans is en de andere een hooge waardigheid bekleedt, aan boord van een°Fransch schip gevlucht. Aankondiging volgens artt. 11, 12 en 13. De burgemeester van Waalwijk noodigt de man nelijke inwoners dezer gemeente, waaronder ook zij, die den leeftijd van vijf en twintig jaren vóór ot op den 15 Mei van dit jaar hebben bereikt, uit, ten einde op de eerlang op te maken lijst van kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15 Februari aanstaande, ter gemeente-secre tarie te doen blijken I. Voor het geval zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen, van hun aanslag over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der rijks directe belastingen, genoemd bij art. 1, letter a. der kieswetwat grondbelasting betreft, in ééne andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten. Hierbij wordt opgemerkt, dat de aanslag der vrouw geldt voor haren man, die ^an minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgebruik heelt, voor hunnen vader. II. Voor het geval zij zijn medeöigenaren eener onverdeelde nalatenschap, wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld van hun betaalden aanslag in de grondbe lasting, over het volle laatstverloopen dienst jaar, mits hun aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Bij de schriftelijke aanvrage, waaruit hun aandeel in den aanslag moet blijken, moeten worden overgelegd het aanslagbiljet ot door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit. Onder aanslagen in de grondbelasting sub I en II worden verstaan de hoofdsom en de rijks-opcenten. III. Indien zij niet in deze gemeente overeen komstig het bepaalde sub a van art 1 der wet zijn aangeslagen namelijk over het volle laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voor een bedrag \an ten minste één gulden (hoofdsom en rijks-opcenten), in j.de vermo gensbelasting, in de belasting op bedrijfs-en andere inkomsten of in de personeele Delas- ting, door eene schiiftclijke aangifte, dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden: o. dat zij al1» hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelide gemeente niet meer dan twee huizen of gedeel ten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of «et ge deelte der gemeente, waar net huis gelegen is, vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de 'gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij de kieswet ge voegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in liet genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hén, die in beide gevallen verkeex-en zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld lo. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f100.(nominaal) in geschreven in de grootboeken der nationale schuld of van ten minste f50.ingelegd in de rijkspostspaarbank; lo. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voorts wordt opgemerkt, dat zij, die vallen :mder eene der nommers 1—4 van no III, om bevoegd te zijn tot het kiezen van leden van den gemeenteraad,over het volle laatstverloopen dienst- aar in deze gemeente moeten zijn aangeslagen in de plaatselijke directe belasting op de inkoms ten voor ten minste het bedrag, vermeld in de 2 kolom der sub 1 b lo der kieswet bedoelde tabel en dien aanslag op den 1 Maart ten volle hebben betaald. Tevens wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat voor het doen der aangiften sub II en III van heden after secretarie kosteloos verkrijg baar zijn blanco formulieren, naar de gemaakte onderscheidingen gemerkt met de nommers 2, 3A, 3B, 4, 5, 6. 7, 8. 9A, 9B en 10, alsmede, dat in de bovengenoemde tabel, bedoeld in artt. 1 en 2 der kieswet, voor zoover de gemeente Waalwijk betreft, het volgende is bepaald: Gemeente Waal wijk, huurprijs i'1,25 minimum inkomen f350; vrijwoning of inwoning f62,50; vrije kost en in woning f250. Eindelijk wordt in het bijzonder de aandacht van belanghebbenden gevestigd op het volgende: Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 21 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen; 2o. genot van pensioen; 3o. bezit van eene inschrijving in de groot boeken der nationale schuld of van een inleg in de rijkspostspaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig van hen wier plaatsing op de lijst berust te op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januai'i hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen; of 2o. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of be roep der ouders werkzaamhetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no 2o. vermelde geval, zal de burgemeester naar luid van art. 20 der kieswet een aan gifte biljet ter invulling toezenden. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEliEN. Waalwijk, 27 Jenuari 1899. WAALWIJK, 1 Febr. 1899. Kcgcleoncours tc Waalwijk. Na een hardnekkigen kamp werd Zon dagavond het kegelconcours gesloten op de baan bij Mej. de Wed. V. J. Gerris, //Hotel de Twee Kolommen'* te Waalwijk. Het leed geen twijfel meer of Waalwijk zou bij dit concours den kampioen niet on der bare sportliefhebbers kunnen telleu, had niet de beer Gerard Zuurhout enkele mi nuten voor lien (bet uur der sluiting) in een prachtige partij, 9 in den laatsten worp, den eersten prijs weten te behalen, en Waal wijk de eer te geven in dezen wedstrijd waarin door de beste kegelaars des lands is mede gewedijverd, boven aan te staan. Luide bravo's en gelukwenschen klonken dan ook door het gezellige gebouw en ook wij wenschen dm heeren prijswinners van harte proficiat. De uitslag was als volgt le prijs, een schoone eerste klasse fiets, G. Zuurhout, Waalwijk, 40 punten. 2e prijs, een prachtig terra—cotta Beeld met Zuil, Beckering, Rotterdam, 40 punten. 3e prijs, Een pendule, E. Thuring, Am sterdam, 37 punten. 4e prijs Een milieu, W. Zuurhout, Waal wijk, 36 punten. 5e prijs, Een bouilloire, A. Pel, Sprang 36 punten. 6e prijs, Pendule met 2 caudalabres A. H. van Scbijndel, Waalwijk 35 punten. Ned. Ond. Gen vergadering. Zondag j.l hield de afdeeling „Waalwijk" vau bet Ned. Ond. Gen. bare vergadering ten huize van mej. dewed. V. J. Gerris. Na afdoening der gewone zaken, werd over gegaan tot bet kiezen van een vast bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. C. van der Heijden en tot secretaris-penning meester de heer J. Ebels, te Sprang. Tweede Kamer. Het Dagblad verucemt dat de Tweede- Kamer tot hervatting harer werkzaamheden zal worden bijeengeroepen legen Dinsdag, i4 Februari. Eerste Kamer. Het algemeen debat over de Staatsbegroo- ting is aangevangen. De heer Van Boneval Faure betoogde het gemis aan waarheid in onze wetgeving, speciaal in zake het ambts- eedig proces-verbaal en den eed. De heer Schimrnelpenninck van der Oyen bleef afkeuren, dat twee leden der Regeering als Kamerleden zich onthielden bij de stern raing over de amendementen op de Vesting begrooting. Hij ziet daarin een verontrustend verschijnsel van gemis aan solidariteit. De heer Geerteema besprak den financieelen toestand en achtte 's Ministers betoog pessi mistisch. Persoonlijke dienstplicht. De regeering is, naar zij aan de Eerste Kamer schreef, stellig voornemens een stokje te steken tegen het op enkele plaatseu toege paste, door notaris Coolen uitgevonden, mid del om aau de bedoeling der wet op den persoonlijken dienstplicht te ontkomen. Reeds is een wetsontwerp, dat strekt om de vermomde plaatsvervanging onmogelijk te maken, bij den Raad van State in onderzoek geweest. Voor de lichting van 1899 kan dit echter niet meer dienen. Art. 10 der Kieswet. De minister van binneolandsche zaken her innert belanghebbenden dat aan den belas tingplichtige, die zijn aanslag in de personeele belasting over 1898 op 1 Februari as. niet heeft afbetaald, geen kiesbevoegdheid wordt toegekend, tenzij de belastingplichtige vóór 3 Maart aan den burgemeester het bewijs levere, dat de betaling alsnog vóór of op den eersten Maart is geschied. 's Bosch en Rotterdam. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan het Hblad „De Meierijsche Chr. Boerenbond heett dezer dagen op eene vergadering te Vechel een besluit genomen, dat op groote schaal toegepast, van het meeste gewicht voor 's Heriogenbosch kan worden. Er werd namelijk besloten „de premies door den Meierijschen Bond te geven, alleen ten deel te laten vallen aan die leden, welke zich verbinden om al hunne kalveren door be middeling van den bond naar Rotterdam te zenden. De voorzitters der betrokken af- deelingeu zullen daarop een scherpe controle houden." Vooraf waren inlichtingen gegeven door den geestelijken adviseur, door den heer Otlen, burgemeester van Erp, en de heeren Bierman, handelaren uit Rotterdam, die speciaal daarvoor overgekomen waren en beloofden de hoogste markt voor de kalveren te zullen geven. „Nu is het een teit, dat de kalveren, die naar Rotterdam gaan niet op de Bossche markt komen, en er op deze wijze een groot nadeel aan die markt berokkend wordt. Te recht heeft het gemeentebestuur van 's Her togenbosch ingezien, dat de bloei der stad met de markten samenhangt, dat Den Bosch hoe langer hoe meer het centrum moet worden van den handel uit dit deel der provincie, vandaar groote premiön op het beste vee, uitbreiding der veemarkten enz. „Worden echter deze pogingen op zulk eene wijze tegengewerkt, zoo ziet het er treurig uit voor het gemeentebestuur en de vele nering doenden hier ter stede, die welvaren bij het drukke marktbezoek." Keuring van miliciens- Er is bevel gegeven, de keuring van onze sold Aten man voor man te doen plaats hebben, zoodal het zedelijk gevoel en de eerbaarheid niet zullen gekwetst worden. Dit bevel zal zich uitstrekken over alle garnizoenen van geneel Nederland en treedt in werking vóór Maart a.s. (Nbr.) Ontduiking' van een gemeenteverordening. Door den raad van de gemeente Dongen was een nieuwe verordening gemaakt om toezicht 'e kunnen houden op de hoedanig heid en het gewicht van het roggebrood. De bakkers in die gemeente hebben bewezen slimmer te zijn dan de raadsleden en besloten geen roggebrood meer te veikoopen; voortaan verkoopen ze. kroningsbrood Algemeene Nederiandsche Bond van Industri- celcu en Handelslieden. Het voorloopig bestuur van den bond deelt aan belangstellenden mede dat de vergadering te Rotterdam op 8 Februari a.s. gehouden zal worden in het Poolsch koffiehuis, (in de onmiddellijke nabijheid van het station Beurs), des namiddags één uur. Tevens wordt er de aandacht wel op ge vestigd dat de vergadering „uitsluitend" toegankelijk is voor diegenen, welke in het bezit zijn van een bewijs van toegang hetwelk gratis bij den secretaris den heer »Joh. H. Schoenmakers» te »Geertruidenberg" is te verkrijgen. Loouopzand, 30 Jan. De jeugdige vereeni- ging, „T. A. V. E. N. U." uit Waalwijk trad hier gisterenavond voor den eersten keer op. Was onze verwachting hoog gespannen, ze is niet beschaamd. Ofschoon maar twaalf inan sterk, maakt „T. A. V. E. N. U." als koor een geheel uit, dat flinke kracht ontwikkelt en zeer goed voldoet. Ook bevat de vereeni- ging stof, waaruit men solisten en acteurs vormt. Ik zou te uitvoerig worden, wilde ik alle nummers van het programma afzonder lijk bespreken. Ik zeg alleen dit Het publiek was zeer voldaan over de uitvoering, het heeft genoten. Voor ééo nummer „Het Kerstlied" van Damen wil ik evenwel een uitzondering maken, daarover kan ik niet zwijgeu. Dat lied werd zoo overschoon gezongen, dat de streng ste criticus hier geen vlekje zou ontdekken. Het bracht de toehoordei s in vervoering -aan enthousiastische toejuichingen scheen geen einde te komen, de heer S. „moest" het wel opnieuw zingen. Ook hadden we het genoe gen den heer Fr. v. I. te hooren o. a. in zijn lievelingslied „De Storm" nog altijd klinkt zijn stem forsch en mannelijk, rond en vol als voor vele jaren. De heer P. R. uit Udeu- hout had de welwillendheid te begeleiden en nog een stukje ten beste te geven hij heeft zich doen kennen als een uitstekend pianist. Hartelijk is er gesproken, menig woord van dank en wederzijdsche waardeering is er van verschillende zijden geuit. Laat mij herhalen: „T. A. V. E. N. U." we brengen U hier onzen besten dank voor uw optreden in Lood- opzandden heer L., die daartoe den krach tigste» stoot heeft gegeven, ook nog in het bijzonder, en we roepen U een welgemeend „Tot weerziens toe. Dussch, 30 Jan. Het permanent comité, ter bevordering der plannen voor den aanleg van den Stoomtramweg Vianen Geertruidenberg, bestaande uit Heeren Burgemeesters der ge meenten Gorkum, Geertruidenberg en de Wer ken en Sleeuwijk, hebben een rondschrijven gericht aau de Burgemeesters der belangheb bende gemeenten, waarin zij wijzen op het hooge belaüg van de twee bevolkte en bloei ende streken uit de twee provinciën, dat zij bij dien aanleg hebben. Komt die lijn tot stand, dan is het isolement opgeheven, dan is aansluiting verkregen met het Zuiden en midden des lands door de tramlijnen Breda Geertruidenberg en Vreeswijk Utrecht, aansluiting met de spoorwegeu te Geertrui denberg, Gorkum, Arkel, met de scheepvaart te Geertruidenberg, Sleeuwijk, Gorkum en Vianen. Genoemde heeren wijzen nog op 't groote vervoer van personen, dat de lijn in zoo'n bevolkte streek zal hebben te wachten, op de vlucht, die handel en nijverheid bij zoo'n goedkoop middel vau vervoer zullen nemen. Hopen we, dat het gemeentebestuur vau Dusseri en alle belanghebbende besturen met alle kracht het comité zullen steunen en geeu pogingen onbeproefd laten, om den stoom tramweg Vianen—Geertruidenberg tot stand te brengen. Hcusden, 30 Jan. Naar wij vernemen, heeft de heer L. Verhoeven alhier, de fabriek van peekoffie, cichorei en radixkoffie van den heer J. Gompertz te Deventer aangekocht en zal deze met zijne fabriek, die op dit gebied toch al een vau de grootste uit ons laud is, verbinden. Elskout. Naar wij vernemen, is het bouwen van eeu nieuwe pastorie alhier, architect de heer J. H. v. d. Abeelen te Tilburg, opgedra gen aan P. v. Iersel te Drunen en P. Host: te Tilburg. Eiland Nederheraert. Het vallende water ii weer zoover weggeloopen, dat de grintweg die hooger ligt dan hst aangrenzende laad weer droog is. We zijn dus gelukkig weer ui ons isolemeut verlost. Het door »eeD Waalwijker" ingezondet stuk, getiteld„Versint eer gij begint"

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2