Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris BINK, Notaris RANT, Notaris BINK, Antoon Tieten, Waalwijk. Bericht van Inzet. Advertentién. Ingezonden stukken. Telegrammen. Handelsberichten. publiek verkoopen Ongeveer 70000 steenen. publiek verkoopen: publiek verkoopen Onder Loonopzand: verkoopen Wegens het vergevorderd Seizoen gedurende eenige dagen van de nog voorhanden zijnde PELTERIJEN aan veel verminderde prijzen. Ieder zoekt zijn voordeel X. op Vrijdag 10 Februari 1899, 30.— GETROUWD Jean Georges Gerhardus Wütscher Catbarina Heijl. in het Hotel Van den Assem, te KAATSHEUVEL, bij veiling Woensdag 1 Febr. 1899, bij afslag Woensdag 8 Febr. d a.v., Nog zal genoemde Notaris op den dag van— en onmiddellijk na den toeslag PUBLIEK VERKOO PEN de op dat terrein aanwezige: te Waalwijk, zal 1. Op Vastenavond. Maandag 13 Februari 1899, voor den heer JUD. TIMMERMANS Wz,, aldaar, 2. Op Vastenavond Dinsdag 14 Februari 1899, Op Woensdag 8 Februari 1899 te Waalwijk, zal 20 Februari bij inzet en 6 Maart 1899 bij toeslag, waarin de verbouwing der openbare school wordt afgekeurd, komt onzes inziens te laat en kan geen resultaat meer hebben. De raad toch heeft eenmaal een besluit genomen tot verbouwing en de gelden er voor toegestaan; bestek en teekening zijn goedgekeurd de aanbesteding uitgeschreven. Er is alzoo nie's cneer aan te veranderen. Wij achten het dus beter het niet de plaatsen. De Redactie. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijt»heer de Redacteur Gaarne zag ik in Uw blad een plaatsje toegekend aan de volgende regelen: In de Echo van het Zuiden van Zondag 29 Jan. 1.1. tweede blad, las ik 't verslag der lezing, door den Heer Rovers gehouden voor de afdeeling Langstraatder Maat schappij tot N ut van het Algemeen, met het onderwerp //De regeling onzer levende ,/Strijdkrachten, in verband met de opvoeding z/van de Jeugd, van den Mensch en van den „Burger en de gevaren van onze tegenwoor dige weerloosheid." Met allen eerbied voor de vaardigheid van den lieer Rovers, die van algeraeeuen dienst plicht, leerplicht en protectie zoo'n heerlijk hutspotje wist te bereiden, wil ik toch eenige kleine opmerkingen op zijn zoo zeer toege juichte rede maken. Na op het gevaar van Holland's weerloosheid te hebben gewezen, en getracht te hebben de noodzakelijkheid eener uitbreiding onzer strijdkrachten aan te toonen, vervolgt hij „Opneming van gymnastiek onder de ver- „plichte leervakken, oefening in den wapen- handel van den twaalf- of dertienjarigen „tot den twintigjarigen leeftijd. jHet oprichten en helpen bevorderen van „flinke scherpschuttersvereeuigingen, en niet Hte vergeten de invoering van leerplicht, „ziedaar, wat Holland noodig heeft om het „weerbaar te maken/' Dat gymuastiek, oefeningen in den wa penhandel en in het schieten zouden kun nen bijdragen tot meerdere weerbaarheid, dat is duidelijk. Maar een causaal verband tus- schen leerplicht en Hollands weerbaarheid, ziedaar, wat ik vergeefs heb trachten na te vorschen. Intusschen, den leden van 't Nut van het Algemeen schijnt dit niet zoo duis ter te wezen, althans, dit mag men veron derstellen, daar van de gelegenheid tot debat geen gebruik is gemaakt. Verder zegt de Heer Rovers „Niets ontzenuwt meer dan een gevoel „van weerloosheid, en ons geloof aan de „mogelijkheid, ons met goed gevolg te kun- „nen verdedigen, is sterk geschokt. Van „daar in ons land kwijning van wetenschap, „kunst, handel en landbouw." Derhalve van uitbreiding onzer strijdkrach ten (want dat is toch de eenige weg tot weerbaarheid) verwacht de Heer Rovers her leving van wetenschap, kunst, handel en landbouw Eenige regels verder leest men het vol gende „Zelfs in onze eigen koloniën en „dit levert een ernstig gevaar op worden „de Nederlandsche firma's overvleugeld door „Duitsche en Engelsche firma's. „Ook het onverkwikkelijk gejammer om „protectie voor landbouw en nijverheid is „een verschijnsel van verkwijning." Met dit laatste, dat n. m. 1. het gejam mer om protectie voor landbouw en nijver heid een verschijnsel van verkwijning is (van landbouw en nijverheid ten minste), kunnen we het niet anders dan eens zijn. Maar wat ons erg verwonderde, is bovenstaande zinnen onmiddelijk achter elkaar te zien staan. Of zou ook hier niet juist het overvleugeld worden der Nederlandsche firma's door vreemde de oorzaak zijn tot het gejammer om protectie Nog wijdt de Heer Rovers enkele woor den aan de financiëele zijde en meent dan, dat, ook al moesten we ons eenige offers daarvoor getroosten, we hierdoor niet moch ten worden afgeschrikt. Omtrent de wijze, waarop men aan geld zou moeten komen, maakte de //Limburger Koerier" dezer dagen de volgende aardige opmerking: Een bekend Neerlandsch liedje is „Wie zal dat betalen, zoete, lieve Ger- ritje." De tijden echter, zegt het blad, dat men als refrein hierop kon zingen„De eerste boer, de beste", zijn lang voorbij, want de boer vergaat van armoe. Niet zonder vrees, Mijnheer de Redacteur, te veel van Uwe goedheid te vorderen, ver zoek ik U nog een weinig plaats. Een enkel woord aangaande de motie, aan de vergadering gesteld, en met vijf stemmen, aangenomen. Daaromtrent laat ik het volgende artikel tje uit de „Morgenpost" volgen: TE VEEL IJVER. „In een openbare bijeenkomst (met dames) „van de vrijzinnige vereeniging 's Gravenhage „trad gister-avond als spreker op de heer J. „H. Rovers, van Amsterdam, die de regeling „van onze levende strijdkrachten besprak in „verband met de opvoeding van de Jeugd, „van den Mensch en van den Burger, als- „mede de gevaren van onze tegenwoordige „weerloosheid, een en ander reeds in andere „plaatsen behandeld en meegedeeld. „Ook in deze bijeenkomst eindigde spr „met een motie voor te steller', luidende „De openbare bijeenkomst van de vrijzinnige „vereeniging 's Gravenhage, gehouden den 23 „Januari, spreekt het vertrouwen uit, dat „de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging „krachtig zal medewerken met de Regeering „om de wetten lot regeling der levende „strijdkrachten ten spoedigste tot stand te „brengen.", A'geineene verbazing, zelfs onder „de meest vrijzinnige leden der vrijzinnige „De motie werd d hout portant bestreden „door de heeren Menno-Huizinga, Seyffardt „en Pijnacker Hordijk, d.-.ar er geen Leger- „wet aan de orde is en dus geen urgentie „bestaat voor dergelijke motie. „De heer Moolenbeek stelde voor, thans „geen beslissing te nemen, omdat veel leden „niet volkomen op de hoogte van de zaak „waren, en alleen een voordracht was aan gekondigd. Dienovereenkomstig werd ge- behandeld. „Het denkbeeld van niet op de hoogte „der quaestie te zijn na een voordracht van „den heer Rovers, moet dezen ijveraar wel „als een verwijt geklonken hebben. Het „was echter een goed middel om zich uit de „verlegenheid te redden. „Tot zoover de „Morgenpost." Zeker zal het succes, den Heer Rovers hier ter plaatse behaald, een klein douceurtje wezen voor de teleurstelling, te 's Graven hage ondervonden. Mijn hartelijkeu dank, Mijnheer de Re dacteur, voor uwe bereidwilligheid. Uw dienstw. dienaar, Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f gt._ k 8.65 mindere f 0,— n 0,— beste 'Zomer f5.— a 5,5U mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.60 3.75. Bruine boonen de beste f 7,75 a 10,75; Witte boonen. De beste f 0k Blauwe erwten. De beste f7.50 k 8.50 Paardenboonen. De beste f 5.90 k 6.40. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.— a 0.— Zomerzaad f0,—af 0.—. Kanariezaad t 5.50 tot f 6.75 ROTTERDAM 31 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 34 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 620 vette runderen 903 magere dito, 210 vette en graskalveren, 201 nuchtere kalveren, 7 schapen of lammeren, 14 varkens, 69 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: lekvv. 30 a ct. 2e kw. 25 a ct 3e kw. 21 a ct. Kalveren: le kw. 50 ct., 2de kw. 43 a ct.3de kw. 37 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK. Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f20,—p. ton. bruinblanke Bergertraan 124, blanke Bergertraan f 28, Maaslevertraan f P* ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f19.— p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton u (stroogeel) 2e f 42.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50. p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. WEENEN, 31 Jan. De prinses van Bulga rije is aan kraamvrouwkoorts overleden. LONDEN, 31 Jan. Volgens de Saint James Gazetie tracht de Fransche regeering hier een leening van acht of tien millioen pond sterling te sluiten tot versterking van leger en vloot. De firma's in de City zijn, naar het heet, weinig genegen er in te treder, ofschoon de Fransche regeering, naar men zegt, bereid is, groote bestellingen van oorlogsbenoodigdheden in Engeland te plaat P. S. Mijnheer de Redacteur, ik zou de lezing van den Heer Rovers niet hebben besproken, zoo niet publiciteit daaraan was gegeven in een blad, welks meeste lezers het zeker niet met zijne woorden eens zijn. 1Ik cursiveer. te Waalwijk MAAKT BEKENDdat de vaste goederen behoorende aan H. A. van Wijlente SPRANG door inzet en verhooging staan als volgt Onder Sprang: Koop 1 aan f1090. 2 aan h 180. Onder Loonopzand: 3 aan 225. 4 4-10. 5 n 350.— 6 v 60. 7 40.— 8 80.— 9 230. 10 w 400.— 11 70.- 12 60.— 13 15.— Onder Capelle 14- aan Toeslag ter herberge van den heer A. A. Pelte SPRANG 's avonds 8 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. Zie omschrijving bij biljetten. n H If n H n u U u n ii sen. Waalwiik, 30 Januari 1899. Als ooit op een dorp een Concert mag geslaagd heeten, dan zeker het in dit blad aangekondigde Concert der Harmonie „St. Crispijn.» Honderden toeschouwers vulden het ruime, netjes versierde lokaal van den Heer A. J. Gerris (Markt Wat te zeggen van de uitvoering 't was één roep, dat men zoo iets van dilettanten niet had verwacht. Afwisselend volgden eenige schoone stukken muziek en het Tooneelspel „Een Amsterdamsche Jongen." Dit alles werd onberispelijk uitgevoerd. Immers de namen de»- Harmonie en hare Tooneelvereeniging, waren ons reeds te voren een waarborg, dat zelfs hooggespannen verwachtingen niet zou den worden teleurgesteld, wat ook de uitkomst bewees. De Tooneelspelers oogstten een wel verdiend, daverend applaus, en met recht, want waarlijk, de rollen waren in goede han den en bleken degelijk ingestudeerd te zijn. Moge dezen dag den leden van „St. Crispijn" een spoorslag zijn, om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan en anderen, die nog niet tot de Harmonie mochteu zijn toegetreden om alsnog lid te worden van deze waarlijk schoone Vereeniging. X. GORINCHEM, 30 Jan. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,60 a 7,80, roodeditof7,a 7,25 witte dito f7.10 k 7.25, inl. rogge f5,— a 5,25, buitenl. dito f4,90 a 5,20, gerst f 4,60 a 4,75, haver f3,50 a 3,70, duiveboonen f6,50 ii 6.75, blauwe erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 198 runderen le qual. Kalfkoeien f 170 k 190 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien 1130 k 150 IV» jarige ossen f 90 k 100 Guiste vaarzen t oU a ju Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 35 a 40 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd 6 vette varkens van 16 a 17 ct per half kilo, 89 biggen van f 5,— a 8.— per stuk. Eieren f 1.05 a 1.20 per 26 s'uks. Boter 65 u 70 ct. per ,/3 kilo. ROTTERDAM30 Jan. Binnenlandsche granen. Door afwezigheid van verschillende marktschippers was de aanvoer in het algemeen heden van niet veel beteekenis. Tarwe was in de beste soorten goed prijshou dend te plaatsen overigens werd onveranderd verkocht. Per heet. f5,90 a f7, extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f8.25 a f8.75. Cnnada- larwe moest lager worden afkegeven f5 a f5.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche Öe beste f 4.50 k 5.45. Dito mindere f0,&0. en ?31 Januari 1899. Cuyk a/d. Maas,) te Waalwijk, zal voor den heer J. P. Leijtensschoenfabrikant te Waalwijk, telkens om 7 uur des avonds, Gemeente Kaatsheuvel: Een groot openterreinsectie B nos. 2142, 2141 en 19, groot 17 aren 30 cen tiaren door derzelfs gunstige ligging op den Hoek van de Kaatsheuvelsche Straat en Berkdijk zeer geschikt voor bouwterreinen. Aan den Melkdijk en Achterste Hoeven onder LOONOPZAND, Een groote partij Timmersparren, Opleg gers, Heinsparren, Hop- en Boonstaken, Snoeiling, Knuisten, Eiken Schaarhout en droge eiken Musterd. Aanvang op de Achterste hoeven om 10 ure precies. om 10 uur precies. Voor zijne principalen op het landgoed „de Roesselberg" onder Loonopzand afkom stig van Notaris Bossers Een partij Masten Heinhout, Timmerspar- ren, Hop- Boon- Frambozen- en Bloem- staken en Brandhout. te Waalwijkzal Voor de heeren Gebrs. v. d. Beek, te Heemstede 's morgens 10 uur. Ongeveer 150 koopen mast- en Schaar hout, zooals van ouds. telkens des avonds ten 6 ure in het Koffie huis van den heer A. SNOEREN-MOM- BERS te Kaatsheuvel ONDER KAATSHEUVEL, 3 Huizen, Erven en Tuinen, ten Oosten van de Molenstraat, Sectie B nummers 3336, 3494, 3495 en ged. van 3493, groot ongeveer 9.65 aren. 3 Huizen, Erven en Tuinen, ten Westen van de Molenstraat, Sectie B nummer 3644> 3522, 3523, groot 7.20 aren, eigendom van A. N. Mutsaers te Tilburg. De goederen zullen worden geveild in 6 perceelen en 2 Massas, waarvan een Oost en een West de Molenstraat.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3