Notaris BINK, A anbesteding. Advertentiën. AANBESTEDEN: Gemengd Nieuws. Telegrammen. Handelsberichten. publiek verkoopen: Zaterdag 18 Februari a.s., te Waalwijk, zal 1. Op Vastenavond Maandag 13 Februari 1899, voor den heer JUD. TIMMERMANS Wz„ aldaar, 2. Op Vastenavond Dinsdag 14 Februari 1899, Het verbouwen van genoemd Ho tel met Societeitslokaal en aan- hoorigheden. Atjeh. T De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteeket ing van Maan dag Op 3 dezer heeft een compagnie van het 14de bataljon der. ingang van de klooi van Tamseh veikend. De vijand opende een hevig vuur. Aan onze zijde werden 1 mindere gedood en 6 gewond. De regeering ontving gisteren het vol gende telegram Troepen ter wes kust van Atjeh ageeren tegen Toekoe Oemar. Een officier bekwam een schampschot. Zal de aarde in November vergaan Voor een ontmoeting in November a s. van de ditmaal gevreesde komeet (staartster) Tem pel I met de aarde, is nier alleen noodig, dat beider loopbanen elkander kruisen, maar ook, dat de aarde en de komeet juist tegelijk aan het kruispunt komen. In het punt, waar de komeet in 1866 het vlak der aardbaan doorsneed, is hare baan ruim 131000 Duitsche geografische mijlen van de baan der Aarde verwijderd, en hoewel 'c knooppunt sedert 1866 wel iets zal genaderd zijn, is de afstand naar alle waarschijnlijkheid nog veel te groot, om van een kruisen der banen te spreken. De terugkeer der komeet van Tempel kan niet alleen niet juist bepaald worden, omdat wij den omloopstijd niet zuiver kennen, maar die terugkeer kan ook door de storingen der planeten vervroegd of vertraagd zijn. Evenwel bestaan er redenen om aan te nemen dat de komeet reeds in het voorjaar het z. g. kruispunt passeeren zal, terwijl de aarde eerst 13 ot 14 November aan dezelfde plaats komt. De kans op een ontmoeting is dus zóó gering, dat de onwaarsch'jnlijkheid van die gebeurtenis, vrijwel grenst aan de onmoge lijkheid. Wij zuilen in November dus waarschijnlijk die meteoren (vallende sterren) ontmoeten, welke ruim 7 maanden na de komeet eenzelfde punt van de loopbaan passeeren en daarom hebben wij in November een eveu rijken „sterrenregen" te wachten als in 1865. Baldadigheid. Aan de militaire autoriteiten te's Graven- hage is door de politie overgeleverd een veldartillerist, die Zondag uit pure baldadig heid aan de Koninginnegracht zijn sabel getrokken had en daarmede was gaan zwaaien voor een aanrijdend rijtuig waaringezeten was de Minister van Waterstaat, de heer Lely met familie. De koetsier had zijn paarden moeten inhouden, om ongelukken te voorkomen. Deserteur. Zaterdagmorgen werd te 's Hertogenbosch een veldartelerist, die gedeserteerd was, binnengebracht. Opneming in het hospitaal bleek noodzakelijk. Op weg daarheen wist hij echter het geleide te ontsnappen. 't Schijnt dat meu omtrent zijn verblijf op de hoogte gebracht is. Gisteren althans stond er een wacht nabij de woning, waar men vermoedde, dat de deserteur verblijf hield. En men had goed geraden. De man hield zich inderdaad daar schuil (Zusters van Or- thenpooit). Natuurlijk schoolde een menigte samen, toen de gewapende macht zich daar vertoonde. Op een gegeven oogeDblik vloog de deserteur de woning uit, die hem gast vrijheid had verstrekt, drong zich door de menigte heen, vluchtte een aangreozenden tuin in, klom over de heining daarvan, zoodat hij op de Zuidwillemsvaart terecht kwam en verdween in de richting van Hintham. Wel werd hem een revolverschot nagezonden, doch dit trof geen doel. (Nb.) Ongeluk. Maandagmiddag ging een knecht van den heer Pluymaekers, te Canmermolen, bij Heer len met eeD geladen dubbelloopsgeweer op de lijsterjacht. Toen hij van de eene weide in de andere wilde gaan, kroop hij door een gat iu de heg, ua zijn geweer in die open ruimte te hebben, neergelegd. Doorgekropen zijnde vatte hij het geweer met den loop en trok het naar zich toe. Waarschijnlijk is daarbij de haan in een takje ot in den grond blijven haken en vervolgeus neergeslagen, waardoor een der schoten afging en den onvoorzichtige» jonkman trof. Het schot nam een deel van zijn kin af en doorboorde de halsaders, zoodat de getroffene haast onmiddellijk een lijk was. Flinke nachtwacht. Te Bovenkarspel (N. B.) heeft de nachtwacht zijn ambt neergelegd: de „goede, brave man" had er reden toe. De ongebondenheid van eenige jongelieden, maakte het den man te lastig. Eeuigen tijd geleden werd hij, gewapend en wei, aan een boom gebonden, zoodat hij moest wachten tot een voorbijganger hem verloste; een ander maal werd hij opgenomen, en hangende gehouden,over de leuning eencr brug, of bedreigd met een nachtelijk bad als hij niet een proeve zijner danskunst ten beste gat Soms werd het dezen diender der justitie zoo moeielijk gemaakt, dat hij moest vluchten, en hulp zoeken door rustige burgers uit bed te porren, en te verzoeken hem huiswaarts te begeleiden Baardwijk 7 Oct. In plaats van den heer M. de Kort, die bedankt heeft, is tot 2e secretaris der liedertafel gekozeu de heer P. van Cromvoirt. Capelle6 Febr. Door de goede zorgen van het gemeentebestuur is, op verzoek van de hoofden van scholen alhier, de schoolbi bliotheek, verleden jaar opgericht, weder met eenige exemplaren vermeerderd tot groot genoegen van de leerlingen. Dacht men voor eenige dagen, bij het zien leggen van de brug over de Nieuwe Vaart, dat de oude weg spoedig weer bruikbaar zou zijn, nu blijkt, dat men wat voorbarig is geweest zulks te meenen, daar de weg op nieuw opgegraven is en de toegang geheel is afgesloten. Land van Altena. De vraag naar aardap pelen hier niet groot. Er zijn landbouwers die nog 200 a 300 H. L. gekuild hebben. Ondanks den weinigen handel blijven de prijzen nog voortdurend vast, zijnde ongeveer f 3 per H. L. voor de blauwe; witte aardap pelen gelden enkele stuivers meer. Land van Ileusden 6 Febr. De agenten der verschillende suikerfabrieken trachten nadat de prijs bekend is geworden welke de fabrikanten dit jaar weer besteden zullen, weer nieuwe contracten te sluiten. Zooals echter te verwachten was zijn de landbouwers niet bijzonder vlug om tegen den p^ijs van f 9.50 te contracteeren en zullen velen, die builen de voorschotten kunnen, het niet gauw doen ook. Ucesbeen. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerkvoogd benoemd de heerP. VVagemakers. Nederhcmert Benoemd tot poldermeester van den buitenpolder „Eiland Nederheroert" de heer G. Kuijpers alhier, in de plaats van den heer J. Vos die is overleden. Breda. Gedeputeerde staten van Noord brabant hebben hunne goedkeuring geweigerd aan het besluit van den gemeenteraad alhier, waarbij aan de vereeniging Bonus Eventus eene subsidie van f 250 was verleend, tot het organiseeren van een optocht bij gelegenheid van het carnaval. Dieden, 2 Pebr. In verband met het bericht uit Demen, opgenomen in de Graafsche Cou rant van Zaterdag 28 Januari jongstleden, houdende dat, in de vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van het Waterschap voor een Stoomgemaal onder Dieden cum- annexis van 20 Jauuari 1899, alsnog eervol ontslag werd verleend aan J. H van den Berg'n te Demen ontslagen secretaris- penningmeester bij gemeld waterschap lette men op de volgende feiten a. Het oproepingsbiljet voor de vergadering mocht volgens den voorzitter A. Bijl te Diedenondanks tegenwerpingen slechts vermelden het onbeduidende onderwerp af- en overschrijvingen van posten der begroo- ting b. Door de onbeduidendheid van het ter behandeling aangekondigde onderwerp mis leid, bleven vele stemgerechtigde ingelanden thuis en was de vergadering „ver" vau vol- c. Tegen de rechtskundige adviesen van Mrs. van Zinnicq-Bergmann en Van Leeuwen en Holleraan beiden inhoudende dat de ontslagen secretaris-penningmeester tot terug betaling van ongeveer f 14000 door hem ten onrechte aan den polder als uitbetaald in rekening gebracht, zeer zeker gehouden is werden door de heeren Jan van der Putten uit Uden en van der Putten, burgemeester van Dennenburg, „zwagers" van den ontslagen penningmeester aangevoerd„geen» argu menten doch koffiepraatjes over de weinige waarde, die „zij" hechten aan het gezegde en geschrevene van achtenswaardige, gezagheb bende mannen, wier namen hier niet zullen worden genoemd. Toch werden de sprekers door den voorzitter niet tot de orde geioepen. d. Krachtig protesteerden de bestuursleden J. J. van Erp uit Berchem en J. van den Berg uit Deursen tegen behandeling van het voorstel van den heer Jansen om alsuog (eervol!) ontslag te verleenen aan den ontsla gen secretaris-penningmeester van den Bergh en in te trekken het besluit van Stemgerech tigde Ingelanden van de voorgaande verga dering om eene actie tot terugbetaling in te stellen, voor sommigen zóó onverwacht en zóó bij verrassing ingediend. e. Na hun protest verlieten die heeren de vergaderiug, gevolgd door de heeren Hendriks, uit Ravenstein eu va» Vorst, Van Rijn,' De Groot, en Broekman uit Demen, zoodat tot de aanneming van het voorstel-Jansen alleen medewerkten behalve de heeren familieleden van Dijk en van i-ler P-utten de heeren C. Jansen en Schoonenberg. „Onder meer» werd, in de gemelde ver gadering, voor dat het voorstel Janseu werd behandeld, toegestemd in de betaling althans in de verantwoording van een bedrag van t 1458 aan Grasso te Vucht. Het bestuur deelde te dezer zake mededat als aan Grasso betaald door den ontslagen secretaris penningmeester destijds wel werd verantwoord het door hem bij Jurgens te Oss tot betaling van Grasso reeds in ontvangst genomen bedrag van f 1100, terwijl later evenwel bleek dat dit bedrag nog niet was voldaan; dat Grasso thans ongeveer f 80 rente vorderde, zoodat de polder van gemeld bedrag rente moest betalen èn aan Grasso èn aan Jurgens. Ook de beslissing over deze kwestie was begrepen in het voormelde onderwerp „Af- en overschrijving van posten der begrooting. Een dure kus Een handelsreizigers probeerde in een spoorweg coupé lusschen Hirschberg en Reib- nitz (Duitschland) een vijftienjarig meisje te kussen, nu t wie hij zich alleen bevond Aan het eerstvolgend station verliet het meisje den trein en gaf de zaak aan bij de politie. De kuslieveude reiziger werd verleden week door de rechtbank veroordeeld tot een geld boete van 80 mark (48 gulden), waarbij als verzachtende omstandigheid werd aangevoerd, dat hij, toen hij het „misdrijf" wilde plegen, eenigszins aangeschoten" was. Trouwen met de fonograaf Huwelijken per telefoon zijn niet nieuw meer, maar de Amerikanen hebben een nog beter manier uitgevonden. Voor de eerste maalsedert de fonograaf is uitgevonden heeft dat toestel de vorige maand in Canada dienst gedaan, om de vereeniging tot stand te brengen tusschen twee jeugdige pareu. Nadat hij over de merkwaardige uitvin ding van Edison had liooren gewagen, kwam John Barclay, die in een dorpje in Manitoba (Canada) op ongeveer 600 kilometer afstand van Winnipeg woont, op het denkbeeld, te zijnen bate de fonograaf aan te wenden, die tot nog toe slechts heeft gediend als raiddel van vermaak aan nieuwsgierigen en muziek liefhebbers. Hij kocht te Winnipeg zulk een toestel en verzocht één zijner vrienden, die aldaar vrederechter was, er de wettelijk voorgeschreven huwelijksformules in uit te spreken. Veertien dagen later huwde John Barclay .in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden en de fonograaf, miss Lillian Armitage enzonder twijtel aangetrokken door dit voorbeeldhuwden een kwartier later ook Harry Priugle en miss Edna Cla- verton door bemiddeling van de fonograaf. in.r. 1""* LONDEN, 7 Febr. Agoncillo is aangekomen te Montreal, waar hij den tijd schijnt te slijten met telegrammen te sturen en zich te laten interviewen. Agoncillo loochent dat hij ge- viucüt is, en beweert dat de Amerikaansche gewapende macht op de Filippijnen de vij andelijkheden van onlangs heeft uitgelokt. Ook verklaart hij dat, als Amerika onwillig is de onafhankelijkheid van de Filippijners te er kennen, laatstgenoemden jarenlang den strijd zullen volhouden om hun onafhankelijkheid te bevechten. Amerika, zegt hij, is weliswaar machtigmaar tien millioen eensgezinde Filippijners kunnen niet licht overwonnen worden. Geen Filippijner aanvaardt het beschermheerschap van Amerika, alleen zelf standigheid zal ze bevredigen. Agonci'lo verklaarde voorts dat hij eerlang naar Was- hinhton terug zal keeren. Uit Manilla is te Washington bericht ontvangen, dat het gevecht tusschen de Ame rikanen en de Philippino's Zondag 1.1. zich uitstrekte over een halfrond van 17 mijlen. Het eerste treffen, Zaterdagavond tegen 9 uur, werd uitgelokt door de Phillippino's die ondanks herhaalde waarschuwingen de Ame rikaansche linie» overschreden, zoodat de bij San'a Meza op post staande Amerikanen genoodzaakt waren vuur te geven. Deze schoten wet den gevolgd door een heftig ge weervuur van de zijde der insurgenten op den uoordelijketi oever van de Pasig. Een oogeu- blik werden de Amerikaansche voorposten teruggeworpen, doch al spoedig kwam er versteiking en om 10 uur werd weder voort- gerukt. Enkele uren lang onderhielden de Philippino's van drie punten uit een in sterkte afwisselend geschutvuur. Van middernacht trt 4 uur in den morgen van Zondag zweeg het geschut, doch toen werd het weder voor korten tijd geopend. Om 10 uur Zondag morgen deden de Amerikanen den hoofdaan val, waarbij zij den tegenstander volkomen terugdreven. WASHINGTON7 Febr. De adjudant- generaal heeft een telegram van generaal Otis ontvangen, heden uit Manila afgezonden. Otis seint, dat het leger van de opstandelingen om de stad 20.000 man telde, waarvan zij er waarschijnlijk 4000 aan dooden, gewonden en gevangenen verloren hebben. De Ame rikanen verloren aan dooden en gewonden waarschijnlijk 250. De Amerikanen vermees terden ook de waterwerken en het pompsta- station, een kleine tien kilometer buiten de stad. Het is nu rustig. MANILLA, 7 Febr. Aguinaldo heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij aau de Amerikanen den oorlog verklaart en den staat van beleg afgekondigt. WASHINGTON7 Februari. Naar men verneemt, zal de veldtocht tegen de Filippij ners met kracht doorgezet worden. Het kabinet heeft heden het onderwerp breedvoerig be handeld en besloten, dat de Philippijners gedwongen moeten worden de wapenen neer te leggen; voor dien tijd zou de vrede niet verzekerd zijn. Men besteedde voor Ristarwe f 7.75 a 7,90, roodeditof7,a 7,15 witte dito f7,10 a 7,25, inl. rogge f5,20 a 5,30, buitenl. dito f5,10 a 5,50, gerst f 4,60 a 4,75, haver f3,50 a 3,70, dnivebconen f6,50 a 6.75, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 70 runderen le qual. Kalfkoeien f170 k 190 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1130 k ]50 17- .jarige ossen f 90 k 100 üuiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 40 it 50 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 18 ct. per half kilo, 53 biggen van 1 5,a 10.per stuk. Eieren f 1.00 a 1.10 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per */j kilo. ROTTERDAM, 6 Febr. Binnenlandsche granen. Tarwe werd heden flauw onveranderd verkocht. Per heet. f 5.80 a. f6,90, extra puike qual. nog daarboven, en per 100 kilo f8 it f8,50 en puike sooit f8.75. Cana- datarwe onveranderd f5 it f5.50. Rogge. Vlaarasche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.50 it 5.35. Dito mindere f0,0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 8,a 8.60 mindere f 0,a 0,beste Zomer f5.a 5,50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.60 k 3.75. Bruine boonen de beste f 7,75 a 10,90; Witte boonen. De beste f 9.50 a 10.75. Blauwe erwten. De beste f 7.50.a. 8.50 Paardenboonen. De beste f 5.90 k 6.40. Duivenboonen van f 0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.a 0,— Zomerzaad f0,— af 0.—. Kanariezaad f5.50 tot f6.75 ROTTERDAM7 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 51 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 678 vette runderen 769 magere dito, 2U0 vette en graskalveren, 336 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, varkens, 34 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 a ct. 2e kw. 25 a ct 3e kw. 21 a ct. Kalverenle kw. 50 ct., 2de kw. 42 a ct.3de kw. 37 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f20,p. ton. bruinblanke Bergertraan f24, 0 blanke Bergertraan f28,— Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f19.— p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton ,u v (stroogeel) 2e f 42.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. GORÏNCHEM, 6 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Aan den Melkdijk en Achterste Hoeven onder LOONOPZAND, Een groote partij Timmersparren, Opleg gers, Heinsparren, Hop- en Boonstaken, Snoeiling, Knuisten, Eiken Schaarhout en droge eiken Musterd. Aanvang op de Achterste hoeven ora 10 ure precies. om 10 uur precies. Voor zijne principalen op het landgoed „de Roesselberg" onder Loonopzand afkom stig van Notaris Bossers Een partij Masten Heinhout, Timmerspar ren, Hop- Boon- Frambozen- en Bloem- staken en Brandhout. Mej. de Wed. V. J. GERRIS te Waalwijk, zal op 12 uur voormiddags in het Hotel DE TWEE KOLOMMEN Bestek en teekening te bekomen ad f 1, bij den heer H. C. MEULKENS, architect. .Aanwijzing in loco 's morgens 10 uur.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3