Aanbesteding. V erzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk vao Bethlehem te Advertentiën, Vaals (Limburg). BINNENLAND. Telegrammen. Handelsberichten. op Zaterdag 4 Maart a.s., GEVRAAGD Het bouwen van een STOOM— LEDERFABRIEK voor deWelEd. heeren VAN IERSEL WITLOX en Co., te Waalwijk, Zoo spoedig mogelijk een bekwaam bekend met fijn dameswerk tegen goed loon. Adres J. C. van Vroonhoven-Ader, Vrijstraat te Eindhoven. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden me degegeven. „Sheridan" is van New-York via Suez met 1400 soldaten naar Manilla vertrokken. Volgens de bladen te Havanna bereidt Maximo Gomez op Cuba een opstand tegen de Amerikanen voor. —«IMI ■■Hl»Ill IIWBIimH—j WAALWIJK, 22 Febr. 1899. Werkstaking. Zondag arriveerde te Waspik liet perso neel der brigade marechaussee uit Waalwijk tot de tanden toe gewapend en waartoe: een 13tal werklieden van de scheepstimmerwerf der Gebroeders Rijken hadden een cent loon per uur meer gevraagd; daar dit niet voor inwilliging vatbaar was, konden zij gaan en trokken zij daarna zingende door Waspik's straten zonder eenigc incident te veroorzaken, want ieder ging huiswaarts en verder was er niets te doen. Het hoofd der gemeente achtte echter den sterken arm tot herstel of althans tot handhaving der orde noodig. Al- zoo een storm in een glas water. Plan Coolen. De bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 betrekkelijk de Nationale Militie, welke ten doel hebben de militie zooveel mogelijk uit vrijwilligers samen te stellen, waren tot dusver niet veel meer dan een doode letter. Nu die bepalingen evenwel in verband met de totstandkoming der wet van 2 Juli 1898 in den laatsten tijd werden aangewend als middel om de afschaffing der dienslvervanging bij de militie te verijdelen, oordeelt de Re geering het noodig, verdere pogingen in dien zin zonder uitstel tegen te gaan. Zij stelt dus voor de desbetreffende bepalingen uit de Militiewet te doen vervallen. Uit de gegevens blijkt, dat het middel in groote gemeenten moeielijk is toe te passen en reeds deze omstandigheid schept eene onverdedigbare onbillijkheid tegenover de ingezetenen van groote gemeenten onder wie er nog meer dan ten plattenlande zijn, voor wie de persoonlijke dienst, uit het oogpunt der vakopleiding of der maatschappelijke positie, groote bezwaren oplevert. Behalve deze ongelijkheid voor de wet, waardoor de een zich een burgerplicht van de schouders zou kunnen schuiven, waaraan de ander zich niet kan onttrekken, alleen omdat hij iti eene grootere gemeente woont, dringt de moraliteit dat eene wijziging der militiewet waardoor het onmogelijk wordt om langs wettelijken weg aan de vervulling van een plicht te ontkomen welke de Wetgevende Macht ter wille van het belang van den Staat uitdrukkelijk gewild heeft dat persoonlijk wordt vervuld door hem dien de wet daartoe aanwijst. Uit dien hoofde is de indiening van het wetsontwerp strekkende om te verhoeden, dat de plaatsvervanging opnieuw in anderen vorm, te voorschijn trede, urgent geworden. Uit dc Hofwereld. Maandag maakten bij H. M. de Koningin een deputatie van officieren van het 15e regiment huzar n, van het Pruisische leger uit Hannover, van welk regiment H. M. chef is, haar opwachting. H. M. de Koningin heeft appartementen laten huren in het Hotel des Indes ter ont vangst van deze deputatie. Nader meldt men hieromtrent het vol gende De deputatie bestaat uit drie officieren en wel den commandant van het regiment, ma joor baron von Diepenbroick-Graucher; den ritmeester baron von Oldershausen en den luitenant von Biilow. De vreemde officieren werden aan het Staatsspoorstation namens II. M. ontvangen door der. ie lui tenant Loudon ordonnance-officier van H. M. die door de Koningin aan de deputatie is toegevoegd tijdens haar aanwezigheid in de Residentie. Door den Duitschen gezant, baron von den Brincken, is de deputatie op een luncheon genoodigd. Des middags werd ten hove een maaltijd gegeven ter eere van de aldaar vertoevende deputatie van het Hannoveraansche huzaren- regiment no. 15: Koningin Wilhelmina der Niederlande. H. M. Koningin Moeder. Het bericht omtrent het lijden van H. M. de Koningin-Moeder, dat enkele weken ge leden werd vermeld en dat spoedig daarop gevolgd werd door eene mededeeling aan gevende dat de Hooge Lijderesse zich naar Bonn zou begeven om eene operatie te on dergaan, hetgeen kort daarop werd tegen gesproken vindt nu weder bevestiging in een ander bericht uit Den Haag. Men schrijft aan de Telegraafdat het volgen eener kuur, in zoover niet van waarheid ontbloot is, dat dit heilmiddel door inge wonnen medisch advies voor het oogenblik niet direct noodzakelijk geacht wordende niettemin na verloop van korten of langeren tijd noodzakelijk zal zijn. Dit komt overeen met onze informatiën d:e aangaven dat een chirurgisch ingrijpen reeds voor twee jaar wenschelijk werd geacht, maar uitgesteld is, omdat Hare Majesteit de plichten, die het regentschap Haar oplegden, hooger stelde dan de zorgen voor eigen wel zijn, ja, behoud. Laten wij hopen dat de wetenschap binnen korten tijd geen onver- biddelijk telaat zal doen hooren. (R. Nbl.) Belastingen en Kiezers. Naar men aan het „Hbl.7' mededeelt, zijn in 1898 door de administratie der rijksbe lastingen krasse maatregelen genomen tegen wanbetalers. Velen, die dit vroeger niet de den, hebben dientengevolge in dat jaar de belastingen wel betaald. Een vrij aanzienlijke aanwas van het getal kiezers zal in 1899 daarvan het gevolg zijn. Goedkoop reizen. Reizigers naar Zwitserland maken wij op merkzaam op het zeer goedkoope spoorweg tarief bij abonnement, Is men met een rondreisbiljet aan de route gebonden, met een abonnement trekt men daar waarheen men maar wil en weer terug, al wilde men van 's morgens tot avonds in deti trein blijven zitten. In de derde klasse kost zulk een abonnement voor 15 of 30 dagen 30 of 50 franken, in de tweede 42 of 50 franken en in de eerste 60 of 100 franken Men zou dan het beste doen tot b.v. Bazel een rondreisbiljet te nemen en daar een abonnement te vragen, waarvoor een portret noodzakelijk is. Atjeh. Volgend telegram is van den Gouverneur- Generaal van Nederl.-Indië ontvangen Colonne van overste Van der Dussen gaat de Oemar-benden in Boven-Melaboe opzoeken Een officier ongevaarlijk gewond. Gouverneur Van Heutsz is naar Tenom om den radja in zijn gezag te herstellen. Voortdurend worden Atjehsche berichten omtrent het sneuvelen van Toekoe Oemar ontvangen. De correspondent van het //Handels blad^ te Batavia seint z/De waarschijnlijkheid dat Toekoe Oemar dood is, wordt grooter. De troepen achter volgden zijn benden. „De kloof van Tamseh wordt door de voornaamste hoofden bezet gehouden en is versterkt. De troepen maken zich gereed tot den aanval. Een beslissend gevecht wordt spoedig verwacht. Brandstichter. B. v. d. Vschoenmaker te Dongen, is heden in hechtenis genomen, na bekend te hebben dat hij den brand in Achter-Bergen aldaar, Woensdagavond, heeft gesticht. Moordaanslag. Zondagavond omstreeks 11 uur drong de arbeider Jos. Burhenne te Venloo de wo ning zijner beminde Wilhelmina Schatteroet binnen en bracht deze met een broodmes drie steken onder het linkerschouderblad, twee aan den rechter arm en een aan het hoofd toe. De toestand van de verwonde is levensgevaarlijk. De dader is aangehouden. Een wijsgeer. Vrijdagavond omstreeks 11 uur waren de rijksveldwachter Baggerman en de gemeen teveldwachter Rademaker te Zegwaart op surveillance en hoorden, een kwartier buiten de kom praten. Op het gehoor afgaande, vonden ze, aan den Bleiswijkschen weg, een veekoopman uit Bleiswijk... achterover in de sloot liggen, welke heel wijsgeerige bespie gelingen lag te houden over de maan De wijsgeer, die een uur geleden door beide veldwachters in een herberg op het dorp was aangetroffen, scheen door het verblijf in die herberg, in hooger sferen geraakt te zijn en uit die hoogere sferen in de sloot terecht gekomen. Hij had een groote jas aan en schijnt daarop een poosje te zijn blijven drijven. Lang zou het echter niet hebben kunnen duren en zoo werd hij juist bijtijds ontdekt. Na op het droge gehaald te zijn, werd hij veilig thuis gebracht. Aanhouding. Men meldt uit Amsterdam De voortvluchtige bediende van de Asso ciatie is Woensdagmiddag aangehouden. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur ont ving de politie, waarschijnlijk als gevolg van de uitloving van 1000 gulden voor de aan wijzing van het verblijf van Van Jaarsveld, een ongeteekend briefje, bevattende de me dedeeling, dat v. J. zich bevond ten huize van een meisje, wonende in de Eerste Jan- Steenstraat no. 26. Onmiddellijk daarop is de man in die woning gearresteerd. Eerst ontkende hij de gezochte te zijn, maar later voor den heer H. J. Versteeg, commissaris in de eerste sectie, gebracht, legde hij een volledige bekentenis af. Er werd nog een bedrag van 5050 gulden in bankpapier en zilver bij hem gevonden. Tot opsporing van het overige, ruim 18,000 gulden, is huis zoeking gedaan bij verschillende bewoonsters der buurt Y. Y., waar van J. sinds Zater dag j.l. zich had opgehouden, maar nog zon der resullaat. De man beweert dat geld te zijn kwijt geraakt in dronkenschap, niet wetende waar en hoe. Hij zegt tot de misdaad te zijn vervallen, toen hij door drank beneveld was. Langen tijd had hij al in onrain met zijne vrouw geleefd, zich voortdurend te builen gaande aan bier. Toen hij het geld tot zich genomen had, heeft hij eerst het pakje met 800 gul den van het gestolene bij een kastelein op den O.Z. Voorburgwal gedeponeerd. Daarna is hij per rijtuig naar Haarlem getogen. Den koetsier gaf hij 25 gulden fooi en buitendien nog 25 gulden voor zijn patroon. Sinds heeft hij rondgezworvenisnaar zijn zeggen althans, te Nijmegen, Leiden, 's Hertogen bosch, Kleef en Brussel geweest. Vrijdag jl. keerde hij naar Amsterdam terug, waar het buitensporig leven in de buurt Y. Y. aanving en aanhield tot zijn arrestatie. In- mindels had hij zijn bruine overjas voor een blauwe verwisseld om minder spoedig herkend te worden. Hij ging niet alleen des avonds, maar zelfs ook overdag uit. Hij zegt echter sinds Zaterdag eiken nacht in perceel 26 der Jan-Steenstraat overnacht te hebben. Bij zijne arrestatie verkeerde hij nog onder den invloed vau drank. Als hij nuchter is zal hij misschien zich beter herinneren waar het nog ontbrekende geld gebleven is. Sprang. Een alleen wonende weduwe alhier, bekend om haren rijkdom maar nog meer om haar grenzeloze gierigheid gaf dezer dagen aan een arm huisgezin waarvan het kind bijna uitgeteerd was van ziekte en zwakte, twee zwoerden spek, waaraan geen loodje vleesch meer te bekennen was. Deze gift heeft de grootst mogelijke hilariteit hier verwekt. Men verhaalt onder meer (en het is geen verzinsel) dat zij het zeepsob, na zelve gewasschen te hebben bij hare tamilie brengt, dat zij de armen aan de deur af- schippert met eenige knoopjes en dergelijke dingen meer. Men moet, al kan men bij het hooren van al die dingen, den lachlust niet onderdrukken, toch medelijden hebben met de vrouw die, ondanks al haar geld zelf ook de bitterste armoede lijdt. nerpt21 Febr. Jl. Zaterdag werd door den heer J. de Wilt alhier aanbesteed het afbreken en weder opbouwen van het voorste gedeelte vau zijn woonhuis. Er werden 7 inschrijvingsbiljetten ingeleverd als; A. Dikmans te Amerooden f 2185 H. van Wijk te Heusden 2104 B. Valk 2099 C. van Eggelen 2099 A. Donkers 2062 Gebr. Boeren 1999 H. A. van Rijswijk 1989 Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De handel in aardappelen is de laatste dagen heel wat levendiger geworden. Ver- scheideue grootere en kleinere partijtjes werden afgeleverd. Men besteed thans voor blauwe f 2.80 A 2.90, Jammen f 3. In hooi begint ook meer handel te komen. Men betaalt thans le kwal. hooi f 8 50 a f 9. mindere soorten f 7.50 a f 8. Stroo per 500 kilo f 7.50 a f 8.en daar boven. PARIJS, 20 Febr. Onze gezant heeft per soonlijk den krans van H. M. de Koningin viooltjes en witte seringen met een oran jelint, waarop de koninklijke kroon naar het Elysée gebracht. 21 Febr. Groot schandaal viel gisteren in de Kamer voor, daar socialisten de natio nale begrafenis van Faure alsook Jhet vertrek van den stoet uit de Notredame heftig be streden. De straatrust is volkomen terugge keerd. in flauwere stemming. Naar deugd verkocht van f5.60 él 6 80extra puike qnal. nog darrboven, en per 100 kilo f8.20 a f8.50 en mindere qual. 18 a f8.15. Canada-tarwe f5 a f5.50, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.30 k 5.30. Dito mindere f 0,él 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,75 a 8.25 mindere f 0,a 0,beste Zomer f4.60 a 5,10; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.k 3.75. Bruine boonen de beste f 8,a 11,25; Witte boonen. De beste f 9 75 él 10.75. Blauwe erwten. De beste f7.a 8. Panrdenboonen. De beste f5.90 k 6 40. Duivenboonen van 10.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.a 0,Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.50 tot f6.75 ROTTERDAM, 21 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 22 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 648 vette runderen 940 magere dito, 161 vette en graskalveren, 430 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 10 varkens, 134 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 a ct. 2e kw. 27 ct 3e kw. 22 a ct. Kalveren: le kw. 49 ct., 2de kw. 43 a ct.3de kw. 36 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan t bruinblanke Bergertraan blanke Bergertraan Maaslevertraan Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f 19.—p.'100 L Nat. Med. levertr le soort f ton w ii u (stroogeel) 2e f 42.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. GORINCHEM, 20 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,50 a 7,60, roode dito f 7,a 7,20 witte dito f 7,10 7,25, inl. rogge f 5,50 a 5,60 buitenl. dito f 5,60 a 5,70, gerst f 4,60 a 4,75, haver f3,50 éi 3,70, duiveboonen f6,50 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 106 runderen le qual. Kalfkoeien f170 k 190 Kalfvaarzen f130 a 150 Melkkoeien 1120 éi 140 B/a jarige ossen f 90 h 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 i 60 Graskaiveren f 40 él 50 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 19 ct. per half kilo, 332 biggen van t 6,a 10.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 50 a 55 ct. per */s kilo. ROTTERDAM, 20 Febr. Binnenlandsche granen. Tarwe verkeerde heden f20,p. ton. f24,- f28,- f p. ton Bij mijn vertrek naar Eransch Guyana, roep ik aan vrienden en kennisseneen hartelijk vaarwel en tot weerziens toe. L. BIEDÉ. a/b. van het s. s. „Para*, Souphamton 22 Eebruari 1399. des voormiddags ten ll1/1 uurin bet Hótel VERWIELwaar bestek en tee- keningen ter inzage liggen. AANWIJZING denzelfden dag om 9Vs uur op het terrein. BESTEK en TEEKENINGEN zijn van af Zaterdag tegen betaling van f 1. verkrijgbaar bij Jos. van Ree, architect. INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3