Nummer 17. Zondag 26 Februari 1899. Tweede Blad. 1 BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Telegrammen. UITVOERINGEN. PARIJS, 23 Febr. President Loubet ver liet, door kura'-siers geëscorteerd, het kerkhof Père-Lachaise heden middag om 5 uur om naar het Luxembourg terug te keeren. Op den geheelen tocht door de stad werd hij toegejuicht. Het aantal persoonlijke ongelukken, in den loop van den dag voo-gevalleu, is aanzienlijk. De Ligue des Patriotes had zich op de Place de la Concorde opgesteld om zich onder aanvoeling van Marcel Habert bij den lijkstoet van president Faure te voegen maar zij werd door de politie uiteengedreven. De Ligue heeft toen besloten een krans op het graf ran Faure te gaan liggen. Déroulède en Habert moeten aanleiding hebben gegeven tot hun inhechtenisneming door voor het regiment, dat generaal Roget begeleidde, te manifested en, Leve het leger te schreeuwen en den generaal te verzekeren dat zij wel het leger moesten beschermen, waar de officieren werkeloos bleven. Beiden maakten het dezen opperofficier zoo lastig, daar zij ook de kazerne wilden binnendringen, dat de generaal zelf de hulp der politie inriep. Millevoye heeft later op de boulevards betoogingen uitgelokt en is trouwens, het collegium volmakende, ook gearresteerd. Woensdag zijn te Parijs bij een graveur 10,000 koperen medailles in beslag genomen met den beeldenaar van den hertog van Orleans. Aan de keerzijde staat gegraveeid: „Ik zal mijn land tot de eerste rij der volke reu verheffen, met medewerking van alle Franschen. Ik zal slechts de beleedigingen wreken welke het vaderland ziju aangedaan. Philippe II.» PARIJS, 24 Febr. De bladen melden, dat Déroulède en Habert generaal Roget aan spoorden naar 't Elysée op te rukken, zij drongen de kazerne in en riepen den soldaten toe, het land te redden. Toen deed Roget hen arresteeren. Op last van minister Dupuy zijn beide arrestanten overgebracht naar het dépot. is op reis van Londen naar Philadelphia bij de Azoren gezonken Acht man zijn gered vermist worden de gezagvoerder en negen matrozen. WAALWIJK. Zondag 26 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefeuing en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Still ruht der Zee. Pfeill. 2. Omhoog. Lachner. 3. Hymne an die Muzik. Gevaert. CAPELLE Concert, op Donderdag 2 Maart, aanvang 6!/2 uur, te geven door de liedertafel Oe fening Kweekt Kunst," in het lokaal van den heer L. F. van Dongen. (Zie programma's). ,'ic. nm« T.irmi njiifcKitnnuMfliuwaï c WAALWIJK, 25 Febr. 1899. Ccutrual station voor Electrieiteit. Door de firma Mijnssen en Co. te Amster dam, is navolgende circulaire aan verschil lende industrieelen e.a. in onze streek ver zonden: De Engelsche ondersecretaiis van buiten - landsche zaken heeft in het Lagerhuis in autwoord op een viaag hem gedaan, mede gedeeld, dat er in den slag bij Omdoerman 10,800 Derwisjen gedood zijn, en in de stad zelf, na de inneming, nog tusschen de drie- en vierhonderd. Gewond werden er in den slag ongeveer 26,000. Uit de woorden van den minister valt niet met zekerheid op te maken of de na den slag afgemaakte gewonde Derwisjen onder het eerste of het laatste getal te rekenen zijn. De waarde van baron F. de Rothschild's nalatenschap is geschat op 1,488,126.14.8. Het Britsch museum krijgt zijn kostbare kunstverzamelinghet Evelinahospitaal te Londen, opgericht ter nagedachtenis van zijn vrouw, 100.000de opbrengst van zijn stoomjacht Roua zal verdeeld worden onder het Genootschap tot Redding van Schipbreu kelingen eu vereenigingen ten bate van zeelie den. Lord Rosebery krijgt de Murillo, die zijn vrouw eens aan den erflater geschonken heeft, en zijn twee zoneu ieder 5000. Een neef van den erflater krijgt 150.000, zijn zuster een ruim jaargeld, een groot aantal vrienden, kennissen, bedienden enz. grootere eu kleinere erfenissen, en de rest komt aan zijn broer, baron Salomon de Rotschild te Weenen. Nabij Pruisisch-Herby hebbeu Maandag nacht vier Russische soldaten op Duitsch grondgebied een aantal slapende smokkelaars overvallen en hun vier en twintig pakken ter waarde van een paar duizend mark ontnomen. Een van de smokkelaars, die wakker was geworden, werd door de Russen met de bajonet neergestoken. Uit Myslowitz komt het bericht dat een ander Russisch grenssoldaat een staljongen, zekeren Kollenda, een Pruisisch onderdaan die langs de grensrivier Przemsa een wan deling deed, heeft neergeschoten. Dinsdagavond heeft een ontslagen meesterknecht te Kassei den directeur van een brouwerij op diens kautoor uit wraak doodgeschoten. De Bremer driemaster Johann Friedrich Zooals u bekend zal zijn, bestaat bij ons het voornemen een „centraalstation voor elektrische verlichting en krachtsoverbrenging» in de „Langstraat" te stichten. Van ver schillende zijden mochten wij de mededeeling ontvangen, dat een dergelijke inrichting met- groote belangstelling wordt te gemoet gezien, niet het minst omdat zij voor de industrie in deze streek van groot nut zal kunnen zijn. Alvorens tot de definitieve plannen over te kunnen gaan moeten wij natuurlijk eenig denkbeeld hebben van aantal en grootte der toekomstige verbruikerswaarvan in hooge mate de levensvatbaarheid <-!er inrichting alhankehjk is. Wij rekenen daarbij op uwen steun en verzoeken u het aangehechte formu lier zoo volledig mogelijk te willen invullen. Dit formulier bevat deze vragen ter beam woording 1. Werkt u met stoom- of met handkrachi? 2. Indien u met stoom werkt, hoeveel paar- dekracht gebruikt u 3. Indien u niet met stoom werkt, hoeveel paardekracht denkt u noodig te hebben? 4. Hoe vele personen zijn bij u werkzaam 5. Hoe vele lampen heeft u; gas of petro leum 6. Zoudt u bij convenieerenden prijs tot elektrische beweegkracht overgaan 7. Zoudt u bij convenieerenden prijs tot elektrische verlichting overgaan Door onbekendheid heeft deze circulaire misschien niet alle belanghebbenden kunnen bereiken het is daarom dat we ze in ons blad opnemen met het verzoek, dat de lezers ze als aan hen zeiven gericht willen beschou wen, en ingevuld opzenden. Inlichtingen verstrekt gaarne de firma Mijnssen en Co, Binnenkant 27, Amsterdam. Stoouiledcrfabrick. Blijkens eene in dit 'blad voorkomende ad vertentie zal op 4 Maart de aanbesteding plaats hebben van de stoomlederfabriek der firma van Iersei, Witlox Co. Het gebouw zal worden opgericht op een terrein, gelegen aan de Noordzijde van den Stationsweg nabij 't station, met den hoofdgevel naar genoemden weg. De hoofdafmetingen zijn 4C1/2 bij 2D/3 M. De hoogte der omtrekmuren 8 M, der naald 11,30 M. De drijfkracht zal geleverd worden door eene machine van 25 a 30 paardenkrachten. Voorbereidend militair onderricht. Donderdagavond 1.1. had de sluiting plaats van den cursus 1898/99 in het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente én'met een de uitreiking der diploma's W. van vol doende militaire keunis. Met zooveel ijver en lust zijn deze oefeningen gevolgd, dat aan allen, die van deze lichting zijn, een diploma kon worden uitgeieikt. Aan de leerlingen der lichting 1900 werd een bewijs van toelating uitgereikt, voor den cursus van a. s. winter. Alleen zij, die in 't vervolg twee jaar deelnemen, kunnen van de vooideelen van dit onderricht profiteeren. Zij die van plan zijn den cursus slechts één jaar te volgen, worden dan ook niet meer aange nomen. Aanbesteding. Donderdag 1.1. had de aanbesteding plaats van het verbouwen van het hotel „De Twee Kolommen" vau Mej. de Wed. V. J. Gerris alhier. Iugeschreven werd als volgt: 1 D. H. Mans, Andel f 15200. 2 G. de Rooy, Waalwijk - 14725. 3 H. v. d. Meijs, Besoijen - 14690t 4 G. v. Huiten, Waalwijk - 13750. 5 E. C. Maas, - 13700. 6 A. Aarts, -11632 7 A. Micael, Capelle - 11325. 8 A. v. Rijswijk, Heusden - 10990. n H. van Eggelen XT. 9 n n66 Nieuvvkuik -10o?l G. van Dommelen) Aan de laagste iuschrijvers werd het werk gegund. Begin Tan brand. Donderdagavond ontstond een begin van brand in de werkplaats van den heer F. van Oosterhou', stationstraat Waalwijk. Door de opmerkzaamheid van een drietal voorbijgan gers. die dadelijk hulp verleenden, werd he- nog bijtijds bemerkt en het begin van brand gebluscht. Dadelijk was de Burgemeester en opperbrandmee8ter ter plaatse. Aan hen die 't eerst hunne hulp verleenden, is door de betrokken Brandwaarborg Maatschappij een premie toegezegd. Remonte—commissie Door de Remonte-commissie bestaande uit de heeren majoor Kromhout, majoor Schröder en Kapitein Punt zijn alhier aangekocht 5 paarden voor den dienst. Bedevaart naar Lourdcs. lie Nederlandsche bedevaart naar Lourdes van 1 tot 9 Mei 1899, georganiseerd door het comité der Nederlandsche bedevaarten. Voor prospectussen, inlichtingen, inschrij vingen, enz. wende men zich tot een der leden van het comité. Paardenkcuring. Maandag en Dinsdag j l. had te Heusden de keuring plaats van hengsten en merrien. In 't geheel werden ter keuring aangeboden 45 hengsten; hieronder waren 15 driejarige en oudere hengsten (dekhengsten), 9 tweeja rige hengsten eu 21 éénjarige hengsten. Er weiden 6 hengsten afgekeurd. De uit te loven prijzen voor de eerste categorie dekhengsten /ijn toegekend als volgt: 2e prijs, f 200, Gebr. Oerlemans v/d Schans te Drongelen, met »Frans« 3e prijs f 100, A. Straver Wz., B-oek, met Waltram 3« 4e piijs, f 100, L. v. d. Piuim Dusseo, met »Peter«; 5e prijs, f 100, J. W. de Graaf, Meeuwen, met A polio 2«. Voor de drie bewariugsprijzen kwamen achtereenvolgens in aanmerking (tweede ca tegorie, 2jarige hengsten): A. Straver Wz., Broek, met Waltram 2c; A. v. Bokhoven. Herpt, met Waltram en Th. Buijs, Bern, met „Alderik 2c; terwijl in reserve bleef „Sultan, van J. W. de Graaf, Meeuwen. Van de 21 éénjarige hengsten weiden de vijf premien, ieder van f 50 -f- f 100 bcwa- ringsprijs, toegekend aan: le Gebr. Oerlemans v/d. Schans, Drongelen 2e Th. Buijs, Bern; 3e Gebr. Oerlemans v/d. Schans, Drongelen; 4e J. C. v. Bokhoven, Herpt en 5c L. v. d. Beek, Geuderen in reserve bleef de éénjarige hengst van H. C. van Zuilekom te Capelle. De eerste prijs ad f 300 voor dekhengsten is ingehouden. Merrien werden er in 't geheel 20 voor gebracht. De eerste premie van f 100 is toegekend aan de Weduwe vau. Bokhoven, Herpt, met „List" de tweede premie van f 100 aan A. Straver Wz., Broek, met „Wilhelmina". Voor de 4 reserven kwamen achtereenvolgens in aanmerking „Bruno" van Th. Buijs, Herpt; „Witvoet", van G. Bran derhorst, Eethen; „Marie", van L. v. d. Pluim, Dusseu en „Nelly", van Th. Buijs, Herpt. Nederlandsck vee in België Het landbouwcomité van Antwerpen had in zijne algemeene vergadering van 23 De cember besloten aan den heer Minister van Landbouw een request in te dienen om eene ruimere openstelling der Nederlandsche gren zen voor melkkoeien en mager vee te bekomen. In het antwoord, dezer dagen ingekomen, verklaart de minister zich bereid tot eene breedere toepassing in den zin van het gevraagde. De vergadering heeft thans besloten zich nogmaals tot den Minister te wenden om aan te dringen die toepassing zoo spoedig mogelijk te verleenen. Onze Murine. De Koninklijke Nederlandsche marine bezit 7 pantserschepen, 7 pahtserdekschepen, 12 monitors, 5 riviervaartuigen aan ongepant serde schepen: 4 fregatten, 2 korvetten, 2 schoeners, 21 kanonneerbooten, 37 torpedo booten, 3 schoeners voor politie toezicht, 2 opnemingsvaartuigen, 15 instructieschepen, 3 wachtschepen, 5 logementschepen. Nieuwe tarieven. Naar wij vernemen is bij de Staaisspoor- wegmaatschappij in bewerking een nieuw tarief voor het reizigersverkeer over hare lijnen, bevattende verschillende wijzigingen eu aan vullingen. Atjeh. Het volgende ontleent het Hblad ter wille van hen, die nog mochten twijfelen aan het doelmatige van de tegenwoordige actie in A'.jeh, aan een particulier schrijven uit die streken van een handelsman (geen ambtenaar of officier dus), die er ongeveer vijf-en-twiutig jaren heeft gewoond: „Nu wat over de politiek. Wat een verschil.- de toestand nu en die vau vroeger, met zijn opgeschroefde berichten. Als men ziet, dat tegenwoordig in het Pedirsche de geheele streek door detachementen van 30 man wordt doorkruist, de trein zonder eenige dekking naar Selimoen rijdt, een enkele compagnie een transport paarden over het scheidingsge bergte brengt naar Padauh-Tidjt, de contro leurs overal met een enkelen politie oppasser geheel de vallei doorkruisen, alle kampongs bezoeken, alle metischen van passen voorzien, enz. enz. dan kan men zien hoe er gewerkt is in het vorige jaar. Het is verbazend Laat ze in Holland in Godsnaam dezen gouverneur zijn gang laten gaan en in twee jaar, met de gewone Atjeh-formatie, maakt hij er een veilige en goede landstreek van. Wat die man doet is verbazend een ijzeren gestel, ijzeren wil, geen ontzien van zichzelf, iederen morgen om 4 uur aan ziju schrijftafel als hij te velde is, de eenvoud zelf, een afschuw van alles wat eer en uiterlijk betoon betreft, ziedaar Van Heutsz. „Tegenwoordig maken de Atjehers zelf de wegen en de uitgaven zullen tot een minimum worden gebracht, zoodat men in Holland tevreden zal zijn." Moord. Omtrent den moordaanslag te Venlo wordt nader gemeldt De arbeider J. B. had reeds sedert geruimen tijd verkeering aangeknoopt met zijn buur meisje, de 2ljai ige W. S. Gewoonlijk ontving de minnaar des Zondags eenig geld van zijn beminde, dal dan geregeld in de kioeg verbrast werd. Eergisteren ont hield het meisje hem om de een of andere oorzaak zijn gewoon zakgeld. Hij is '.oen naar zijn huis gegaan, nam een groot broodmes mee en drong aldus gewapend (le woning van het meisje binnen. Zonder iets te zeggen greep hij haar vast en bracht liaar drie diepe s'eken onder het linkerschou derblad toe, als een razende met het mes zwaaiende, stak hij haar nog tweemaal in den rechterarm en eenmaal op het hoofd. Kort na het bedrijven zijner wandaad keerde hij weer in de woning terug en vroeg aan de ouders van het vreeselijk verwonde meisje of ziju slachtoffer nog in leven was. Op een bevestigend antwoord verklaarde de snoo daard, dat hij dan op een andere keer zijn bloedig werk beter verrichten zou. De dader is in hechtenis genomen, de zwaar verwonde naar het St. Joseph-gasthuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Te Tilburg is in het ziekenhuis A. C. v. Gestel overleden aan de verwondingen bekomen bij een vechtpartij op een der car navalsdagen. De beide vermoedelijke daders zijn voort vluchtig. Een derde persoon, in wien de politie een der hoofddaders meent te zien, is gearre steerd. Loubet in Limburg. Het isv misschien niet van algemeene be kendheid, zegt de „Limburger Koerier», dat de nieuwe president der Fransche Republiek Loubet geen onbekende is in onze provincie (Limburg) Zijn wij goed ingelicht offici- 6ele bescheiden staan ons niet ten dienste dan was hij een der vermetele reizigers, welke uit het belegerde Parijs met een lucht- ballou opstegen en te Venray belandden. Voor een paar jaar werd te Venray deze gebeurtenis feestelijk herdacht en op de plaats, waar de ballon neerkwam, een steeneu zuil ter herinnering aan deze gebeurtenis opgericht. Capelle, 24 Febr. Donderdag a.s. hoopt de Zangvereeniging Oefening kweekt kunst" alhier, in vereeniging met het dameskoor »Ous Genoegen" hare tweede winteruitvoering tc geven iu de zaal van den Heer. L. van Dongen. WASHINGTON. Ofis seint uit Manila, I gedagteekend 24 Februari. In den avond 'van den 21en en 22en en gistermorgen ver schaften de opstandelingen zich den toegang tot de buitenwijken van de stad. Velen had den zich verscholen achter onze liniën, om streeks duizend haddeu zich verschanst. Zij werden gisteren geheel verslagen met een verlies van een vijfhonderd dooden en ge wonden en tweehonderd gevangenen. Onze verliezen waren zeer gering. De stad is kalm, de gerustheid is hersteld, de zaken herleven. De verliezen van de Amerikanen in de gevechten in Manilla op Woensdag en Don-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5