Attentie! Levensverzekering1. AGENT. Advertentién. Notaris Rant Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen Prachtig levensgr. portret te Waalwijk zal op Donderdag 9 Maart 1899, Definitief ter herberge van CONSTANS VAN DONGEN op Donderdag 23 Maart d. a. v. Gemeente Besoijen liggende met het halve lichaam in het water j eener sloot. Wijl het hou te moeilijk viel j hem mede te voeren, besloten zij een kar te halen; bij hunne terugkomst was B. dood. j Het politieonderzoek heeft geeu sporen van i geweld ontdekt, zoodat men vermoedt.dat hij bij ongeluk in het water geraakt en door de kou bezweken is. De ongelukkige laat een vrouw met 3 kinderen na. Brandstichting. Te Made en Drimmelen is Donderdag de woning bewoond door H Nuyten, door on bekende oorzaak afgebrand. Thans wordt de bewoner van moedwillige brandstichting verdacht, en is op last van den officier van justitie te 's Hertogenbosch aangehouden. De woning en de inboedel waren beide voor f 900 verzekerd. Uit het Geuldal Amsterdamsche heeren moeten het schcone buitengoed De Halder", te Valkenburg, voor f 165.000 hebben aangekocht. Deze heeren willen er een villapark van maken voor eerste Hollandsche families. Men spreekt ervan dat alsdan een groot aantal bruggen over de Geul gelegd zullen worden om dit park met de aangrenzende wegen in verbinding te brengen. Naar men zegtzijn deze heeren niet vreemd aan de aangevraagde concessie voor de tram ValkenburgHeerlen. Smokkelunrslist. Men schrijft uit Boschkapelle aan den Res. Schipper X is een aartssmokkelaar, daar voor alom bekend, en begrijpelijk is het dus ook, dat hij op geen te besten voet staat met de kommiezen die hem steeds in 't oog houden, maar niet te pakken kunnen krijgen. Op zekeren keer had onze man een kist smokkelwaar aan boord, die in zeker plaatsje over de grenzen aan wal moest. Hoe 't kwam is niet bekend, maar onze ambtenaren wisten deze keer maar al te wel, dat X den fiscus weer wilde bestelen en zouden hem stellig eens voor goed mores leeren. 't Schip komt aan wal, er. na de met een stalen gezicht afgelegde verklaring van den schipperdat er niets te declareeren is begint men de lading te lossen. Onze amb tenaren steeds op hun qui vive, loopen grinnikende heen en weer, doch nog steeds vertoont zich niets, verdachts aan hun nauw- speurend oog. Maar onzen smokkelaar komt het wel verdacht voor, dat de heeren der wet dezen keer zoo bijzonder attent zijn en tot over maat van tegenspoed voor hem gaat de lossing zoo vlug, dat de kist weldra in eigenlijken zin aan den dag moet komen dan is hij er „gloeiend" bij, evenals de bezetting van 't turfschip te Breda er gloeiend bij zou zijn geweest, ware haar schipper een droomer geweest. Onze schipper geeft zijn collega van voor drie eeuwen weinig toe, en heeft spoedig raad geschaft, ''t Is rusttijd, en terwijl de lossers hun maaltijd nemen is in een onbewaakt oogenblik de kist door een geheim luik ver huisd naar het zoogenaamd „vooronder" waar de knecht huist, ofschoon zij daar natuurlijk ook niet veilig is, wijl de ambtenaren ook daar zoo dikwijls visiteeren als zij willen. En toen nu, na eenigen tijd, de lossing weer in vollen gang is en onze kommiezen maar kijken en kijken, doch tot hun stijgende verwonde ring niets verdachts bespeuren, vliegen eens klaps schipper en knecht razende en schel dende op 'tdek. Zij hebben de grootste ruziede knecht roeptdat hij dadelijk vertrekt en zijn loon wil ontvangen, schijnt tot handtastelijkheden te willen overgaan doch bespeurt, schijnbaar toevallig, de amb tenaren onder de belangstellenden, en wil dezen nu laten beslissen De laatsten, blijde dat zij hun vriend den schipper een loer kunnen draaien, geven den knecht gelijk, de baas gaat met den knecht in de roef en men hoort hem grommende en brommende het loon neertellen, waarna de kuecht zijne kist met goed bovenhaalt en den voor hem zoo vriendelijke mannen der wet beleefd verzoekt, hem de vracht even op den schouder te helpen; dit gedaan zijnde verlaat hij, nog scheldende van „schelm" en „smokkelaar" triomfankelijk het vaartuig om zich met de kist vol smok kelwaar ter bestemder plaatse te begeven. Heusden. Van wege de afdeeling Heusden van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal dit voorjaar op nader te bepaien tijd en plaats een wedstrijd worden gehouden van springstieren. Daarbij zullen worden uitgeloofdvoor stieren met 2 of meer breede tanden eene le prijs van f 60 en eene 2e prijs van f40; voor stieren zon der breede tandeu eveneens 2 prijzen van hetzelfde bedrag. De bekroonde dieren zullen een bepaalden lijd ter dekking beschikbaar moeten blijven Land van Heusden, 7 Maart. Men is hier reeds druk bezig met het in orde brengen van het bouwland. Allerwege ziet men spade en ploegijzer in den grond drijven om den grond weder toe te bereiden, om het weldra uit te strooien zaad te kunnen opnemen. De weilanden beginnen prachtig op te groenen en wanneer het weer wat warmer wordt, zal men een begin maken met jong vee naar buiten te drijven. Er zijn dit jaar in deze streek weinig con tracten gesloten met suikerbieten te verbou wen, zoodat men hier dit jaar zich weer het meest zal toeleggen met het verbouwen van graan en aardappelen. Heusden, 7 Maart. Op de jl. Zaterdag al hier gehouden verpachting van de weilanden van de Ned. Herv. gemeente alhier, gelegen onder Herpt en Hedikhuizen, waren de pacht prijzen hooger dan 't vorig jaar. 's flcrtogeuboscii, 7 Maart. Dezer dagen is alhier opgericht een atdeeling van de Ne- derlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. Als bestuursleden werden gekozen de heeren E W. J. de Heusde van der Sluijse, president; L. Rooswinkel, vice-presiddnt; H. Worst Jr., le secretaris; H. van Heeswuk, 2e secretaris P. Keunen, penningmeester L. H. Jockin en R. Blom. Beek en Donk, 4 Maart. De parochie Beek heeft het overlijden te betreuren van onzen algemeen beminden herder den ZeerEerw. heer H. J. J. van Roosmalen. Geboren te 's Hertogenbosch in 1836, vol bracht hij met veel vrucht zijn theologische studiën. Op 24jarigen leeftijd priester gewijd, werd ZEerw. spoedig benoemd tot kapelaan te Waalwijk, waar hij bijna 20 jaar met allen ijver en groote toewijding zijn priesterlijk ambt vervulde. In 1880 volgde zijn benoeming tot pastoor alhier en weldra had de hooggeachte herder de diefde zijner parochianen gewonnen door de onvermoeide zorgen, best.eed aan hun geestelijk en stoffelijk welzijn. Zijn betrekkelijk plotseling afsterven wordt dan ook door iedereen ten zeerste betreurd en lang zal de nagedachtenis van pastoor Van Roosmalen hier in hooge eer worden gehou den. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nog eens Schoolbouw. Lieb Vaterland magst ruhig sein. Zelden gebeurt het, dat de Waalwijksche belangen hehartigers vinden in „Geen Waal- wijkers*. Nu zich zulke trouwe wachter aan onze poorten opdoet kan Waalwijk vrijer ademhalen. Doch ter zake. In echt liberale beschouwingen stapt G. W. zeer gemoedelijk over de quaestie openbaar of bijzonder onderwijs heen; nu dat mag hij doen, mits hij weie, dat de gemoedsrust der meerderheid onzer burgers niet zoo groot is. Zij ziju katholiek en erkennen daarom, dat de opvoeding den ouders behoort, en in overeenstemming met hunne godsdienstige begrippen moet zijn. dat 't onderwijs als deel der opvoeding van den godsdienst doortrok ken moet zijn. Waahvijks katholieken kennen het Mandement der Bisschoppen, zij leggen zich dus niet bij den bestaandeu toestaud neer doch blijven erop aandiingen, dat de school confessioneel woide. Kom, zegt de geachte G. W. „gij troost uwe medeburgers met beloften van zegeningen, waarvan misschien een volgend geslacht zal kunnen genieten». 't Vermoeden ligt voor de hand, dat mijn vriend zijne (onderwijzers?) vacantie ergens in 't buitenland heeft doorgebracht, waar hem heel en al niets van de vaderlandsche politiek ter ooren is gekomen, anders zou hij weien, dat de onderwijsdebatten in de le en 2e Kamer wel eenigen grond voor mijn „benij denswaardig optimisme* geven. Verklaringen als die van Minister Borgesius „dat 't geslacht der oude school wetmannen, waartoe hij zelf behoord heeft, uitsterft". »dat hij nooit zoo goed 't Bijzonder onderwijs heeft leeren kennen en waardeeren als in den korten tijd dien hij op 't Torentje zit", dat hij de de pensioneering ook voor de bijzondere onderwijzers overweegt* zijn zóó merkwaardig, dat worden ons beiden nog een vijftal jaren gegund, wij heusch kunnen beleven „dat er heel wat aan de bestaande onderwijswet ver anderd wordt." Ja 'k mag er bijvoegen (tevens naar aanleiding van de leuke opmer kingen over den profetenmantel, waarvoor gij met recht mijne schouders te zwak vindt, maar dien gil misschien aan hoekige en forsche schouderen gunt), dat Dr. Schaepman voor een paar weken, sprekend over den rechtvaar digheidszin op 't eind onzer eeuw, in het openbaar dorst verklaren „de vrije school is er". Of nu de vrije school komt, dan wel of 't bijzonder onderwijs zóó belangrijk zal gesub sidieerd worden dat het zich kloeker en krachtiger kan weren, weet ik niet, doch, dat het tijdperk staat aan te breken, waarin het openbaar onderwijs naar den kelder gaat, is heusch geen benijdenswaardig optimisme.» Maar vraagt G. W. hoe komt gij aan het personeel Wel vooreerst zal 't bijzonder, beter het vriie onderwijs, geheel door staat en gemeente gesubsidieerd meer kunueti doen, de Bossche Kweekschool zal geen enkeling blijven, maar daarnaast zullen meerdere der gelijke scholeu verrijzen, scholen, die de concurentie met Rijkskweekscholen en Rijks- normaal'essen, waaraan de gemeente, waar ze gegeven worden, zoo goed als niets heeft, ferm zullen doorstaanvervolgens zal de meerderheid der Brabantsche openbare on derwijzers naar de bijzondere of vrije school overgaan, want zij zuchten onder eene on rechtvaardige wet en wenschen niets anders dan godsdienstig onderwijs tc geven. Een deel hunner collega's zal, omdaf de Bra bantsche ouders niet van hen gediend zijn, misschien naar „Boven den Moerdijk» moeten wandelen, doch vinden zij daar geen plaats, laat hen dan hopen op den Socialistische» t. ekomststaat als 't Ned. Ond. Gen. en de Bond van Ncd. Ond. hen daar niet te veel concurentie aandoen, dan zullen zij er wel een betrekking krijgen. Eindelijk de financieele zijde van den Waal- wijkschen schoolbouw. Gij viaagt mij of ik U kan voorrekenen, hoeveel 't Rijk bij eveniueele aanneming van het wetsontwerp op den Leerplicht zal betalen? Ik antwoord neen, dat, kan niet, maar juist omdat noch U noch de Raad van Waalwijk noch wie ter wereld dit kanis het ontijdig den school bouw te beginnen. Thans draagt het Rijk 25 pCt. voor verbouwing bij (voor verwar mingstoestellen geen cent) misschien, dat het dan 50, of 75 pCt. geeft. In ieder geval men bouwt niet op eigen kosten een huis, wanneer er kans bestaat, dat men 't binnenkort voor de helft cadeau krijgt. Vergun mij mijn betoog in eenige mogelijke gevallen samen te vatten. Wij krijgen of lo Leerplicht maar met hooge Rijks bijdrage in den schoolbouw. Dan betaalt dus 't Rijk. of 2o. Vrije school, dat is de openbare school te groot. of 3o. Bijzonder onderwijs ferm gesubsidi eerd, idem. Keer, wend, draai de zaak nu maar zooals ge wilt, loot of kies een dezer mogelijkheden, ge komt altijd tot de conclusie Thans niet bouwen. Nog één woord. G. W. ge moogt niemands ijdelheid prikkelen en dus niet zeggen, dat mijn stukje gemaakt heelt dat men den Waalwijkers niet in de beurs kwam, heusch niet mijn dozijn regelsmaar de gezonde zin en de practische blik van onzen Raad heeft dit bewerkt. EEN WAALWIJKER. >1— IMItUW WIIHMIHWIl1 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.25 A 5.25. Dito mindere f0,A0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 7,50 a 8.25 mindere f 0,a 0,beste Zomer f4 40 a 5,mindere f0,a 0. Haver. De beste 1' 3.ft 3.75. Bruine boonen de beste 1' 8,a 11, Witte boonen. De beste f 9.50 A 10.75. Blauwe erwten. De beste f7.a 7.75 Paardenboonen. De beste f 5.90 A 6 40. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f 0.a 0,—; Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.50 tot f6.75 ROTTERDAM, 7 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 27 paarden, 0 veulens. 0 ezel, 698 vette runderen 1U8? magere dito, 222 vette en graskalveren, 553 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 5 varkens, 162 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: lekw. 30 a ct. 2e kw. 26 i ct Se kw. 20 a ct. Kalveren le kw. 50 ct., 2de kw. 42 a ct.3de kw. 36 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f20,p. ton. bruin blanke Bergertraan f24, blanke Bergertraan f28, Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in ?ewone fusten van pl.m. 00 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f ton v u (stroogeel) 2e f 42.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. DUSSEN. Over de maand Februari. GEBOREN Adrianus Lambertus, zoon van A- drianus Johannes Jacobus van der Pluijm en Petronella de Gast. Adrianus Wil helmus, z. van Johannes Hubertes Kamp en Geertruida Wagenmakers. Cornelia Adrianus, z. van Cornelis Schelle en Maria Elisabeth Verschuren. Jan Batist, z. van Adrianus Broeders en Maria Josephina Theeuwes. Hendrika Johanna, dochter van Adriaan de Ronde en Petronella van der Pluijm. Hubertns Petrus Joannes, z. van Petrus Lambertus de Wilt en Carolina vnD der Pluijm. OVERLEDEN: Petrus Moonen, 30 j.,echtgenoot van Johanna Maria van der Pluijm. Ge- rardus Penninx, 3 ra., Hester Millenaar, 64 j., eclitgenoote van Bastiaan van der Beek. GORINCHEM, 6 Maart. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,— a 7,25, roode dito f 6,25 a 6,40 witte dito f6,35 A 6,50, inl. rogge f5,10 a 5,40, buitenl. dito f5,a 5,30, gerst f 4,— a 4,25, haver f3,50 A 3,70, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 136 runderen le qual. Kalfkoeien f170 A 190 Kalfvaarzen f120 A 140 Melkkoeien 1130 A 150 I1/, jarige ossen f 90 A 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 30 A 40 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 19 ct. per half kilo, 465 biggen van t 7,— A 9.— per stuk. Eieren f 0.70 a 0.75 per 26 stuks. Boter 50 a 55 ct. per J/a kilo. ROTTERDAM, 6 Maart. Binnenlandsche granen. Tarwe met redelijk aanbod en tot vorige prijzen langzaam afgaande, werd verkocht per heet. van f 5.60 A 6.80 extra puike qual. nog daarboven, en per 100 kilo f7.90 a 8.40 in de betere en f 7.50 a 7-75 in de mindere soort. Canada-tarwe onveranderd, f 6 a 5.50. Voorspoedig bevallen van een flinken ZOON: MARIE RTJBBENS, geb. GO VERS. 's Bosch, 1 Maart 1899. te BESOIJEN, voor de familie VAN DER- MEI JS aldaar, Provisioneel ter herberge van PASSIER telkens 's avonds 7 uur KOOP I. Een dubbel buis (met vergun ning iu de Oostelijke helft) schuur, erf en tuin, sectie B nos. 989, 990, en 991, groot 5 aren 42 centiaren, met een daarachter gelegen perceeltje hooi land, over- en aan den dijk, sectie B no 186, groot 13 aren 60 centiaren. KOOP II. Een huis, waarin acht wonin gen en tuin, ten Oosten van koop I sectie D nos 871 tot, en met 897, groot 6 aren 45 centiaren. KOOP III. Een huis met 4 woningen en tuin, Oostzij der Besoijensche Steeg, sectie C nos 570 toten met 574, groot 8 aren 5 centiaren. artistique uitgevoerd, gelijkenis gegarandeerd (volgens elk portret) a f7.50. Uitgevoerd in levende kleuren (Pastel) h. f 12,50, in olieverf op doek f25. Betaling na ont vangst. Atelier „Artistique", Amsterdam, op het bureau O. Z. Voorburgwal 211. Bij eene Binnenlandsche Levensverzekerings-Bank wordt voor het sinds jaren gevestigd Agentschap Waalwijk en omstreken, met een reeds groot le dental tegen zeer gunstige conditiëneen solied en actief persoon g 6 V r a a gd als Alleen zij die eenige administratieve kennis en voldoenden tijd beschikbaar hebben om het Agentschap verder uit te breiden, kunnen in aanmerking komen. Brieven franco aan het bureau dezer Courant onder letters E. V-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3