Nummer 28. Zondag 19 Maart 1899. Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Amerika. Reclame. BINNENLAND. MENGELWERK. MIRANDA. Men sprak er dezer dagen druk over, dat president Loubet als een gewoon burger met zijn zoon Paul liep te wandelen, mair nog grooter ophef wordt gemaakt, nu bekend is geworden, dat hij 's avonds zijn potje bier gaal drinken in een weinig bezocht café in het quartier de 1' Etoile. Een vriend van Paul Loubet kreeg nl. van deze eergisteren een briefje, geschreven op een velletje papier mee den naam van bedoeld café er op en waarin o.a. stond: Ik schrijf je dit op een punt van een tafeltje in tegenwoordigheid van mijn vader. De koningin-regentes van Spanje heeft voorgesteld haar civiele lijst met een derde te verminderen, om den financieelen nood eenigszius te verlichten. Men schat de som, die noodig zal zijn voor de volgende begroo ting, op 1080 millioen peseta's, terwijl de belastingen hoogstens 800 milloen zullen be dragen. Particuliere berichten, uit Valencia? (Spanje) in Den Haag ontvangen, melden bijzonderheden omtrent den hevigen orkaan, vergezeld van geweldige plasregens, die dezer dagen aldaar heeft gewoed. De vele aauwezige kleinere rivieien zijn dermate aangezwollen, dat het grootste gedeelte van de aan land en tuinbouwproducten zoo rijke provincie Valencia op een menigte plaatsen 2 a 3 meter onder water staan, waardoor grootendeels de rijke oogst is verwoest. Tengevolge van een en auder zijn de plaatsen Alcira en Carcajente, centra van exportatie. van alle verkeersmid delen verstoken, terwijl vele Valencia om ringende gemeenten en de provincie Castellon, een dergelijk lot deelen. De in vollen gang zijnde belangrijke verzending van chinaasappelen en andere voortbrengselen uit die streken is verlamd op de meeste lijnen is de spoorwegdienst gestaakt, en van uit zee worden tal van noodlottige berichten aangebracht. Vooral de ettelijke duizenden landlieden, die geen ander middel van bestaan hebben, worden door deze ramp ten allerzeerste getroffen. Prinses Heinrich, die in April de terugreis naar Duitschland aanvaardt, wordt einde Mei over Genua te Kiel verwacht. De jonge prins Waldemar, haar zoon, wordt op zijn tienden verjaardag door den keizer in persoon te Kiel aangesteld als luitenant ter zee en waar schijnlijk zal de keizerin met de drie oudste prinsen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Te Dresden heeft de vrouw van een vroegeren conducteur van de paardetram, in een opwelling van moedeloosheid over de lange werkloosheid van haar man, terwijl deze uit was, hare vier kinderen, 11, 5, 4 jaar en 4 weken oud, door middel van vergift gedood; daarna wierp zij zich in de rivier. Cecil Rhodes heeft, volgens de National Ztg., te Berlijn een contract gesloten voor den aanleg van een telegraaflijn dwars door Duitsch-Oost-Afrika, als deel van de lijn Kaapstad-Kaïro. Ofschoon men het eens moet geworden zijn ten aanzien van de beginselen der spoorwegkwestie, heeft men dienaan gaande toch nog geen overeenkomst aange gaan. Komt deze tot stand, dan zou de spoorweg waarschijnlijk over Tabora loopen en zich daar vereenigen met de geprojecteerde lijn van de kust naar die plaats, welke vrij ver ten oosten van het Tanganjika-meer ligt. De Keizer heeft Rhodes zijn fotografie ten geschenke gegeven, als herinnering aan zijn bezoek aan Berlijn. FRIEDR1CHSRUH, 16 Maart. Na de aankomst van den Keizer 2et zich de rouwstoet naar het mausoleum in beweging. Voorop wordt de kist van prinses Bismarck gedragen, dan de kist van Bismarck zelf. Achter de laatste loopt de Keizer, aan zijn linkerhand prins Herbert Bismarck. Daarachter volgen de bloedverwanten. Tusschen twee rijen van vijftienhonderd toortsdragers schrijdt de stoet voorwaarts, 's Middags om twaalf uur komt hij bij het mausoleum aan, waar een plech tigheid plaats heeft. De Keizer vertrekt om één uur. Te Havana zijn ongeregeldheden voorge vallen naar aanleiding van get geschil tusschen Maximo Gomez en de Nationale Vergadering van Cuba. De politie trachtte tevergeefs de menigte die zich naar Gomez' huis begaf om hem toe te juichen, uiteen te jagen, en de troepen moesten er bij te pas komen. Voor zijn huis sprak Gomez het volk toe. Uit verschillende deelen van het eiland moeten te Havana telegrammen van instem ming met Gomez' houding ontvangen zijn. lit den omtrek van Santiago moet een afschuwelijke ontdekking gedaan zijn. Men vond het lijk van een Spaansch officier, aan een leuningstoel gebonden, in een woeste streek van het gebergte, op vier mijlen van het fort Morro. Volgens een nader bericht zou het 't lijk van kapitein Villamil zijn, die bevel voerde over'een van Cervera's oor logsschepen. Dinsdagavond heeft generaaal Wheaton 3000 Philippijnsche opstandelingen verslagen nabij Passy; 400 insurgenten werden gevangen gemaakt. Het schijnt, dat generaal Otis aan Wheaton bevel heeft gegeven den strijd zonder ophouden voort te zetten, tot hij Aguinaldo levend of dood in handen heeft gekregen. Uit Manila wordt gemeld dat een re giment infauterie de Pasig overgetrokken is en de Filipinos uit de steden Pateros en Taguig verjaagd heeft. Een belangrijker voordeel is behaald door generaal Wheaton, die de stad Pasig ingenomen heeft na een langdurig gevecht. De Amerikanen maakten 363 krijgsgevangenen, hun verlies moet zeer gering zijn. NEW YORK, 17 Maart. Het Hotel Windsor, in midden der stad, is vanmiddag in veeriig minuten door brand vernield. Men vreest voor een vijfentwintigtal dooden. Het aantal gekwetsten is groot. z/Men zie onder de advertentiën //De Grands Magasins duPrintemps van Parijs." WAALWIJK, 18 Maart 1899. Begin van brand. Woensdagmorgen ontstond bij een bakker alhier een schoorsteenbrand. De brandspuit, welke reeds klaar stond, behoefde geen dienst te doen. R. K. Onderwijzersbond. Op Zondag 26 Maart a.s. zal de afdeeling WaalwijkHeusdeu van den R. K. Onderwij zersbond eene vergadering houden op de zaal Musis Sacrum. Ooder meer is aan de ordehet kiezen van een Secretaris, een Pen ningmeester en een afgevaardigde ter alge- meene vergadering. Werkstaking. Te Waspik dreigde onder de polderwerkers eene werkstaking uit te breken. Een kleine baldadige bende trok gisteren het dorp heeu en weerhierbij is het tot nog toe gebleven. Verkiezing Tweede Kamer. Bij de Donderdag in het kiesdistrict Veendam gehouden stemming voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 3069 stemmen van on waarde 46, geldig dus 3023. Daarvan ver kreeg de heer J. H. A. Schaper (soc. democr.) 1597 en mr. E. A. Smidt (lib. aftr,) 1426. Gekozen is dus de heer J. II. A. Schaper. Persoonlijken dienstplicht. Als gevolgen der invoering van den per soonlijken dienstplicht meldt men uit Breda aan de Z. Limb. Te dezer sfede gaan 's middags verschei dene recruten diueeren in De Kroon, een hotel len rang. Een recruut heeft hier ter stede eeu koppel paarden gestald voor ont spanning. Eenige houden er gemeubileerde kamers op na. Dezer dagen was er zelfs sprake van een diner, aan te bieden door een recruut aan zijn superieuren Elfde Nederlandschc Bedevaart naar Lourdes. 1—9 Mei 1899. Het Comité wijst degenen, die aan deze Bedevaart wenschen deel te nemen, met na druk op het volgende lo dat zij zich zoo spoedig mogelijk bij een der leden van het Comité gelieven aan te melden 2o dat 16 April de lijst der zieken, die onder verzorging van het Comité de Bede vaart naar Lourdes medemaken, gesloten wordt 3o dat de prijzen verhoogd worden met f 2.50 ten bate van het ziekenfonds voor de genen, die zich na 10 April aanmelden 4o dat pelgrims wier opgave op 16 April niet zijn ingekomen bij eeu der leden van het Comité, ter wille van de goede regeling, niet meer kunnen aangenomen worden. De prijü van Roosendaal en terug is 1ste kl. f 74.— 2de kl. f 49.-; 3de kl. f32.— van Antwerpen f 72.f 47.f 31.van Brussel f 70.—, f 45.—, f 30.— van Mons f 67.-, f 43.—, 29.— Het Comité WclEerw. Heer M. H. Reuser, oud President en mede-stichter van het comité, Eerelid. Leden Mgr. J. A. van Rooy, Eere-Kamer- heer van Z. H., Pastoor St. Willibrord. bij Breda, President Leon Hermans, Rembrandt- straat, Antwerpen, Directeur Charles Holman, Bouillonstraat, Maastricht, Secretaris Penning meester; Eru. Laane, Roosendaal, Directeur der Ziekenverpleging; HoogEerw. Heer J.Th. Wouters, Deken, Ravenstein HoogEerw. Heer A. Schellekens, Plebaan, BredaHoogEerw. Heer L. Sevriens, Deken, MaastrichtMgr. M. J. A. Lans, President van het Groot Se minarie. Warmond ZeerEerw. Heer P. B. Vismans, Pastoor, Nederhorst den Berg Zeer Eerw. Heer J. R. van Groeningen, Pastoor Hasselt bij Zwolle J. Kerstens van Leeuwen, Tilburg W. Diepenbrock, Kloveniersburgwal, Amsterdam. Moord op Celebes Aan de N. R. Ct. wordt uit Batavia ge seind, dat te Soemalata (Noordkust van Ce lebes) oproerige bewegingen zijn ontstaan. De administrateur Knappert werd vermoord. Troepen uit Menado zijn er heen. De vermoorde is de heer H. C. Knappert, hoofdadministrateur van de Exploratie- en mijnbouw-maatschappij Kwandang-Soemalata. Hij was 60 jaar oud. Een kind verbrand Dinsdagmiddag ruim 4 uur had ten huize van den vleeschhouwer F. J. Goeden, Kamper straat 21 te Haarlem, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de heer Goeden afwezig was en de vrouw des huizes een dame, die haar omtrent het een en ander inlichtingen kwam vragen, ie woord slond, is het 4jarig dochteitje naar boven gegaan, zooals vermoed wordt, om haar springtouwtje te halen. Dit touwtje lag ongelukkigerwijs, op een tafeltje, waarop zich twee brandende petro- leumtoestellen bevonden. Waarschijnlijk heeft de kleine nu bij haar poging om het springtouwtje te krijgen, het tafeltje omgetrokken of de beide toestellen er af getrokken, tenminste een oogenblik later werd de moeder door een doordringen den kreet opgeschrikt. Dadelijk begaf zij zich naar boven en zag de kleine geheel in brand staan. In haar angst trachtte zij het kind te grijpen, waarbij zij zelve brandwonden aan het aangezicht, de beide armen eD handen bekwam, zonder evenwel iets voor het kind te kunnen doen. Daarop snelde een metselaar die juist passeerde, de trap op, doch hij kon 't kind vanwege de vlammen evenmin bereiken. Vervolgens trok hij het een stoel uit de omiingende vlammen en kon toen de kleine aan de beentjes, die nog niet brandden, naar beneden dragen, alwaar de vlammen werden gebluscht. Het kind, dat geheel met brandwonden was overdekt werd vervolgens in een wollen deken gehuld en naar het St. Elizabeth gasthuis vervoerd. Hoewel het bij aankomst aldaar nog leefde is de toestand hopeloos. Met lueifers gespeeld. In de Bilderdijkstraat te Amsterdam had Woensdagmorgen een droevig ongeluk plaats. De diamantbewerker Lambré, wonende no. 81, een hoog achter, had, toen hij naar zijn werk ging, zijn sleutels laten liggen. Zijn vrouw wilde deze hem brengen en sloot daarom haar kinderen in de keuken. In de woonkamer stonden de ramen open en dit vond ze wel wat gevaarlijk. In den tijd dat zij weg was klom haar ruim vierjarig dochtertje op een stoel en wist een doosje lucifers te bemachtigen. Zij stak een paar lucifers aau, met 't ongelukkig gevolg, dat bij de vijfde of zesde lucifer haar kleertjes vlam vatten. Op het geschreeuw van de kleine schoot een buurvrouw toe, die met het kind op straat vluchtte, waar met een paar emmers waters het vuur gebluscht werd. Het kind had hevige brandwonden bekomen en men besloot er mede naar het BuiteDgasthuis te gaan, waar het ter behandeling is opgenomen. Daar het kind over het geheele lichaampje brandwonden heeft bekomen is er niet veel hoop het in 't leven te behouden. Dusscn, 16 Maart. Een paar exemplaren van de halcyonidae of ijsvogels zijn hier voor eenige dagen door een liefhebber van vogels geschoten en opgezet. De ijsvogel is klein, hij heeft een grooteu kop en langen, matig gebogen stevigen bek. Zijne pooten zijn zeer tenger, vierteenig, en eenigszins samenge groeid. De kop van boveD, de nek en de rug zijn donkerblauw met hemelsblauwen weer schijn. De vleugels zijn blauwgroen met zilverglans, de keel is geelwit en de buik roestkleurig. Deze vogel is schuw en zoekt de eenzaamheid. Hij leeft aan de oevers van rivieren en plassen in streken, die met hout begroeid zijn. Hij leeft van visch en water insecten. Meestal loert hij daarop, ziltende op een dorren boomtak of paal, die uit 't water steekt. Het nest is een eng hol, dat aan den oever in de klei uitgegraven is en inwendig met zachte vischgraten bedekt wordt. De zonnige en droge Maart een droge Maart is geld waard, zegt eeu oud spreekwoord heeft hier al menigen landbouwer het be sluit doen nemen zijn jong vee naar de weide te brengen, zoodat het hooi gespaard kan worden vooral op weiden, die in een goeden doen verkeeren en ook op die, waarop nog al wat gras van 't vorig is gebleven, zoekt dat jonge goedje alras den kost. Hcrpt, 17 Maart. In den aardappelhandel is deze week een heele verandering ontstaan. Langen tijd was er weinig vraag en bleven de prijzen stationair. Deze week werden door een paar schippers veel z.g. blauwkes gekocht, waardoor de prijs van f2,80 tot f 3,25 is gestegen. Gendercii, 17 Maart. Naar wij vernemen is de bekende wonderdokter Smink alhier, tegen wie proces-verbaal zou worden opgemaakt als verdacht van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde eu het leveren vau geneesmid delen, met de noorderzon vertrokken. 's Hertogenboscli, 16 Maart. Het gerechtshof heeft, ter vervulling van eeu vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de na volgende alfabetische lijst van aanbeveling mr. Th. J. A. Duynstee, mr. A. M. A. Hanlo, en jhr. mr.- A. F. O. Sasse van Ysselt, rechter iu de arrondissementsrechtbanken te Maas tricht, Roermond en 's Hertogenbosch. Men is druk bezig aan het laatste ge deelte van den stoomtramweg St. Oedenrode Den Bosch. Tot St. Michielsgestel is er slechts ééne lijn, daar splitst zij zich in twee takken, waarvan de ééne op Vucht, zich daar aansluitende aan de paardetram, reeds vóór den winter in gebruik gesteld werd. Voor 't personenvervoer was deze aansluiting zeer voldoende, maar voor het goederenvervoer op Den Bosch leverde zij natuurlijk geen voordeelen op. Nu zullen deze direct per stoomtram van St. Michielsgestel over den Dungen, langs de Z. Willemsvaart, naar Den Bosch vervoerd worden. De stoomtram blijft aan gene zijde van de Z. Willemsvaart, waardoor een brug onnoodig wordt, en tevens het bezwaar van velen vervalt tegen een tramlijn vlak naast den rijweg. Aan de overzijde, waar nu de rails liggen, was tot nog toe slechts een jaagpad. Het ge hucht De Pettelaar, waarlangs men ook de lijn had kunnen leggen, blijft nu geïso leerd. Wel heeft men daarover ernstig ge dacht, maar het bezwaar dat de weg, die eiken winter onder water staat, enorm opgehoogd zou moeten worden, was te over wegend. ..a 't Beloofde een schitterend feest te zijn. Miranda liet nog eens voor 't laatst haar oog over de tafels gaan, verschikte hier en daar nog een ruiker en legde het groen nog wat sierlijker rond de borden. Toen stond ze een oogenblik voor den grooten spiegel en bezag zich zelf een volle minuut. Ze was mooi, ele gant, ze wist het. Velen hadden bet haar ge zegd, haar bewonderd, haar hart en hand°— en hun schulden geboden, doch h ij bleef in gebreke. En ze wist dat hij haar aanbad. Schroomde hij, durfde hij haar niet vragen? vond hij haar coquet zou ze zich terugtrek ken, hem koel bejegenen en ze had hem een plaats naast zich aan tafel toegedacht! Een oogenblik stond ze besluiteloos, toen verwisselde ze de kaartjes. Ei, ei, klonk plotseling haar vaders stem om de deur. Mejuffrouw nog in dubio, wie de gelukkige zijn zal O neen, zei ze lachend, de kaartjes weer ruileud. Har is vanavond mijn tafelheer, als het tenminste uw goedkeuring wegdraagt Ja zeker, ik mag hem gaarne, dat weet ge wel, ondeugd. Miranda's salon vulde zich. Vriendelijk on derhield ze zich met haar gasten, haar oog onrustig op de deur gevestigd. Plotseling verbleekte zeHar werd aangediend. Met een

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5