BUITENLAND. iielgie. Duitschland. Zwitserland. Hongarije. liusland. Amerika. BINNENLAND. als die van Samoa ernstige gevolgen kan hebben. De Duitsche consul te Apia meldde dan, dat er den 24en Maart en vorige dagen telkens oog botsingen in den omtrek van Apia plaats hadden, en ook het bombar dement met tusschenpoozen nog voortduurde. Tanoe was door de twee andere consuls en en commandanteu der Engelsche en Ameri- kaansche oorlogschepen als koning geïnstal leerd. De zaken stonden stilsedert 15 Maart waren alle winkels gesloten. In de Duitse'ie bladen kou men naar aan leiding van deze berichten heftige uitingen van verontwaardiging aantreffen, en ze zijn volkomen begrijpelijk. Na het Samoa-tractaat te Berlijn hebben de drie mogendheden (in 1893) nog eens uitdrukkelijk afgesproken dat een beslissing van den opperrechter te Apia slechts dan met geweld door de mogendhe den ten uitvoer gelegd zou mogen worden, indien alle drie consuls dat verlangden. Thans hebben de Amerikanen en Engelschen die bepaling geschonden. Daarenboven is tot dusver uit geen enkel bericht gebleken dat er een dringende recjeu bestond om het voorloopige bewind, dat den 4ep Januari on der Mataflfa was ingesteld, ten einde bloed vergieten te voorkomen, at te zetten, terwijl het toch voor ieder duidelijk was, welke hou ding de Duitsche consul in deze zaak innam en de Duitsche regeering haar consul niet had gedesavoueerd. Deze regeeriug heeft haar vertegenwoordigers te Londen en Washing ton opgedragen de ambtelijke verklaring af te leggen dat de-instelling eener nieuwe re geering op Samoa zonder toestemming van Duitscliland als een iubreuk op het Samoa- verdrag beschouwd worden. Die verklaring komt iutusschen wat laat. De regeeringsgezinde bladen verzekeren echter plechtig dat Engeland niet moet den ken dat het met Duitschland Fasjoda, of Mashate kan spelen. Engeland is verder gegaan dan een ver drag met koning George var. de Tonga- eilanden, in den Groo.en Oceaan te sluiten. Het heefr, heet het nu, den koning zijn sou- vereine rechten afgekocht, waarop de kapi tein van den kruiser Tauranga de Engelsche vlag heesch op de eilanden en ze zoo in bezit nam. Engeland is daartoe overgegaan, wordt verder gezegd, wegens een dreigement van Grunow, den Duitschen vice-consul op Samoa, die onlangs bij een bezoek op den Tonga-archipel den Koning dreigde dat hij de beste haven van de eilandengroep in be zit zou nemen, bijaldieu de eilanders de door Duitschland geëischte schadevergoeding van 100,000 dollar maar altijd niet betaalden. De Koning waarschuwde daarop in Sydney. De koopsom die de Engelsche voor de Tonga-eilanden hebben betaald, bedraagt, heet het, 125,000 doUar. Een ontploffing te llocy. Weder is het kruit oorzaak geweest van een ernstig ongeval te Hoey, aan de Maas in België gelegen. Vrijdagmorgen te halfelf hoorden de in woners een harden knal, die duizendvoudig weergalmde tegen de heuvels in den omtrek en tegelijkertijd ontdekten zij, dat een dikke rook uit de op een hoogte gebouwde citadel opsteeg. Groote rotsblokken vielen van een hoogte van wel honderd meter op de naburige huizen en in de stralen, en richtten een ware verwoesting aan doch nauwelijks had men tijd om van den schrik te herstellen of een tweede ontploffing vulgde, erger nog dan de eerste, die de meesten een goed heenkomen deed zoeken. Het duurde niet lang, of men zag een soldaat van de hoogte afrennen met gescheurde kleederen en door dezen kwam men te weten, dat er iu de citadel een ont ploffing had plaats gehad, die verscheidene slachtoffers kon gemaakt hebben. Weldra kwa men er meer soldaten naar beuéden, demeesten min of meer verwond. De politie nam maatrege len-om den nieuwsgierigen te beletten Daar boven te gaan, terwijl de brandweer met be kwamen spoed aanrukte om den brand, die door de ontploffing ontstaau was, te blusschen. Gélukkig slaagde zij daarin spoedig, want anders vraten de gevolgen niet te overzien geweest, daar er iü de citadel nog 30,000 kilogram kruit aanwezig was 1 Ondertusschen had men de gewonden on der het puin vandaan gehaald en ze over gebracht naar het hospitaal. Zij waren elf in getal, van wie drie zóó ernstig waren gekwetst, dat aan hun behoud getwijfeld wordt Twee soldaten waren gedood. De kanon nier Desmedt was vreeselijk verminkthet gelaat was onkenbaar, de beeuen waren geheel verbrand, het bloed vloeide uit verscheidene wonden, door splinters van ijzer of houtwerk veroorzaakt, en van de armen waren slechts een paar stompjes overgebleven. Het andere lijk was van den oppasser Legrenier, gedeel telijk verbrijzeld door stukken van een uit— gespatten houwitser. Eenigen der verwonden zullen een arm of beeu moeten missen. Bewonderenswaardig was de tegenwoordig heid van geest van den luitenant Doneux, die door de ontploffing werd weggeslingerd, en in een soort van casemat terecht kwam, waar hij een oogenblik bewusteloos bleef liggen. Spoedig bijgekomen was zijn eerste werk naar de citadel terug te keeren, wat j verre van gemakkelijk ging, daar zijn handen ernstig verwond en haar en baard geheel verbrand waren. Hij was het, die de eerste hulp verleende. De oorzaak der ontploffing is het uit elkan der springen van een granaat, met kruit gevuld, waarmede oefeningen in het laden der kanonnen werden gehouden. De tweede ontploffing was een gevolg van de eerste, daar het vuur zich mededeelde aan een aanual vaatjes kruit, die in de nabijheid stonden. Een der soldaten, die in het vertrek aan wezig waren, waar de oefeningen gehouden- werden, ontkwam een wissen dood, daar hij juist even te voren verlof had gevraagd zich te verwijderen. Professor Von Streingen, een der afgevaar digden van Duitschland ter outwapeningscon- ferentie, heeft onder den naam van „De eeuwige Vrede» eeu brochure uitgegeven, waarin hij verklaard, dat het Christendom en de kerk den oorlog als noodzakelijk beschou wen, dat de oorlog de beschaving voorbereidt en dat hij een belangrijken tak van nijverheid doet bloeien. De theorie, die den oorlog afkeurt om eenige verwoeste menschenlevens, is individualistisch en het idiote" denkbeeld van wereldvrede dient krachtig te worden bestreden. Wat belooft dat Er is sprake van de doorboring van den Mont d'Or, waardoor de lijn Parijs Simplon met 38 kilometers zou worden verkort. In den laatsien tijd wordt Zwitserland overstroomd door Italiaansche werklieden, die er werk komen zoeken. In een nacht kwamen over den St. Gothard 5 treinen met 5000 arbeiders binnen langs denzelfden weg kwamen iti de eerste drie maanden desjaars 48000 werklieden binnen waarbij nog gevoegd moeten worden een aantal werkloozen, die den Simplon en den Grooten St. Bernhard zijn overgetrokken. In Zwitserland zijn in 1898 van de 17-99 personen, die door een ongeluk zijn omge komen, 611 ten gevolge van het vallen van bergen en rotsen gestorven en 36 menschen zijn onder lawinen gestikt. Het derde gedeelte van de bevolking van het Hopgaarsche dorp Jaszirab ,is door ijjen St. Vitusdans aangetast. 1 In een steenkolenmijn bij Odessa zijn bij een vreeseiijke mijngasoutploffing een en vijf tig mijnwerkers gedood. Veertig worden er nog vermist. In verschillende districten heerscht de vreeselijkste ellende en hongersnood. WASHINGTON, 10 April. Een telegram van Oiis behelst dat generaal Lawton Maan dagochtend Santa Cruz, de voornaamste stad aan de Laquinade baai, veroverd heeft. De Amerikanen hadden zes gekwetsten. De opstandelingen, die op de vlucht gedreven werden, lieten 68 dooden achter en een groot aaDtal gewonden. Een aanzienlijk aantal op standelingen werden gevangen genomen. Generaal Lawton zal den vijand in westelijke richting achtervolgen. Volgens bericht uit Magilla heeft Agui- naldo bij decreet de Spaansche taal tot de officieelc taal van den Philippijnscheu archi pel verheven, als protest tegen het streven der Amerikanen, om de Engelsche taal als landtaal in te voeren. Brand te New—York. In New York is Vrijdag 1.1. weer een gFpote brand geweest, die verscheiden menschen het leveu heeft gekost. In eeu huis van vijf verdiepingen in de 67e straal, bewoond door Andrews, voorzitter van de Maatschappij van Stoomverwarming, brak Vrijdag brand uit. De vrouw van Andrews, zijn schoonzuster, vier kinderen van hem eD zes vrouwelijke dienstbodeu kwamen in de vlammen óhi. Een belendend huis raakte dooi de over springende vonken, in brand en verbrandde evenals het eerste.' tot den grond. Maar hier konden alle bewoners zich redden, zes vrouwen echter met braudwonden. Volgens nadere berichten zijn er 13 menschenlevens te betreuren bij den brand die Vrijdag het huis van den heer Wallace Andrews bij de 5e avenue in New York in de asch heeft gelegd. Sombere vermoedens zijn nu gerezen, dat ook dit ougeval door een misdadige hand is aangelegd, vermoedens, die hun grond in de volgende omstandigheden vindenDe heer Andrews ontving in den laatsteD tijd herhaaldelijk dreigbrieven, die geadresseerd waren aan een der dienstboden, Helen Robinsiu geheeten. Dit was de reden, waarom hij alle brandladders van zijn huis in orde had lateu brengen, wat hem en zijn huisgcnooteD echter weinig geholpen heeft hij het plotseling uitbarsten van het vuur. Eenige uren vóór den brand vond men in de vesti bule een groot aantal lucifers, wijd en zijd over den vloer verspreid liggen. De politie werd van deze vondst in kennis gesteld, doch eeu verder onderzoek in het pand had geen resultaten. En ten slotte ging aan den brand, blijkens een rapport van den in de 5e avenue surveilleerenden agent van politie, een ont ploffing vooraf en onmiddellijk daarna sloegen de vlammen uit de ramen der 2e verdieping. Twee bewoonsters van het naburige pand sloeg de schrik om het hart. dat zij uit het raam sprongen en vrij ernstig gewond op de straatsteenen terecht kwamen. De politie heeft Helen Robinson in verhoor genomen, doch deze schijnt geheel onschuldig aan den snooden aanslag te zijn. Algemeen verkeert men in. de vrees, dat men hier met een bende brandstichters te doen heeft, die volgens een vastgesteld plau te werk gaan om de huizen der aristocratie te verwoesten. Deze brand zou weder kunnen bewijzen, dat zij die huizen uitkiezen, welke het meeste brandgevaar opleveren en het ondoelmatigst van brandbluschmiddelen zijn voorzien. WAALWIJK, 12 April 1899. Goudc bruiloften Binnenkort zullen in onze gemeente we derom twee gouden bruiloften gevierd worden. Op 18 April a. s. zullen de echtelieden Gerardus van Es en Maria van de Meij- detiberg, en op 9 Mei d. a. v. de echte lieden, H. van Riel en W. van Eethen, den dag herdenken, waarop ze voor 50 jaren in den echt traden. Aan blijken van belaugstellling zal het den ouden luidjes op dezen heugelijken dag, zeker niet ontbreken. Uitvoering «bet Rozeknopje" te Bczooicn. Zondagmorgen gaf de jeugdige zangver-* eeniging //Het Rozekopje" een matinee in het lokaal van den heer W. Brokken te Bezooieu. Een groot en belangstellend pu bliek woonde deze uitvoering bij. De ko ren en soli werden over het geheel zeer goed gezongen en aardig was het te zien, hoe deze jeugdige schare, zich van hare moeielijke taak kweet. Moge zij op het pad der studie moedig blijven voortschrijden, dan voorzeker gaat het //Rozeknopje* eene schoone toekomst te gemoet. Benoemingen Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter W. de Leeuw Bz. bij het makeu van grondwerken nabij de lïitwateringsluis van den benedenwand van het kanaal 's Her- togenbosehDrongeleii onder Waalwijk, Baardwijk en Drongelen en E. J. Dhersigny te Brielle bij het maken en opbergen van sluisdeuren en het maken van toegangs- bruggen ten behoeve van het kanaal door Voorne. Vredesconferentie. De volgende uitnoodigings-circulaire is door den minster van buitenlandsche zaken van ons land, aan de verschillende Nederland- sche gezanten gezonden La Haye, le 6 Avril 1899. Monsieur Ie Le Gouvernement imperial de Russie a adressé, sous la date du 12/24 Aofit 1898 aux représentants diplomatiques accrédités auprès de la cour de St. Pétersbourg, uue circulaire exprimant le désir de voir se réunir une conférence internationale, qui serait chargée de rechercher les moyens les plus efficaces pour assurer aux peuples une paix durable et mettre un terine au développe- ment progresiit des armements militaires. Cette proposition, düe a la noble et généreuse initiative de PAuguste Empereur de Russie, ayant rencontré partout un accueil des plus reconnaissants et obtenu Passentiment général des Puissances, Son Excellence le Ministre des Affaires. Etrangères de Russie a adressé le 30 Décembre 1898/11 Janvier 1899 aux mêmes représentants diplomatiques une seconde circulaire, donnant une forme plus concrete aux généreuses idéés préconisées par le magnanime Empereur et indiquant certaines questions qui pourraient spécialement être soumises aux délibérations de la conférence projetée. Pour des motifs d'ordre politique le Gouvernement impérial Russe i jugé qu'il ne serait pas désirable que la réunion de cette conféreuce se fit dans la capitale d'une des grandes Puissances, et après s'être assuré de Passentiment desGouvernementsintéressés, il s'est adressé au Cabinet de la Haye, afin d'obtenir son agrément au choix de cette Résideuce comme siège de la conférence en question. Je me suis empressé de pendre les ordres de Sa Majesté la Reine Pégard de cette demande et je suis heureux de pouvoir porter a votre connaissance que Sa Majesté, mon Auguste Souveraine a daigné nPautoriser a répondre qu'il Lui serait particuliere ment agréable de voir la conférence projetée se réunir a La Haye. En consequence et d'accord avec le Gouvernement impérial Russe, j'ai Phonneur de vous charger d'inviter le Gouvernement b. bieu vouloir se faire représenter b la conférence susmentionnée afin de discuter les questions exposées dans la seconde circulaire Russe de 30 Décembre 1898 (11 Janvier 1899,) ainsi que toutes autres questions se rattachant aux idéés émises dans la circulaire du 12/24 Aout 1898, avec exclusion toutefois des délibérations de tout ce qui touche aux rapports politiques des Etats ou a Pordre de choses établi par les traités. J'aime a croire, monsieur le que le Gouvernement auprès duquel vous êtes accrédité, voudra bien s'associer a la grande oeuvre humanitaire, entreprise sous les auspices de Sa Majesté, PEmpereur de toutes les Russes, et qu'il sera disposé a accepter noire invitation, et b. pendre les mesures nécessaires pour que ses représentants soient réunis a la Haye le 18 Mai prochain pour Pouverture de la conférence, a laquelle chaque, Puissance, quelque soit le nombre de ses délégués n'aura qu'un seul vote. fVeuillcz agréer, monsieur le..., Passurance renouvelée de ma haute considération. (signé) W. H. DE BEAUFORT. Bij Kou. Besl zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering bij de eerlang te 's-Gravenhage te houden ontwapeningsconferentie, de heeren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-minister van buitenlandsche zaken generaal-majoor J. C. C. den Beer Poortugael, lid van den Raad van State, oud-minister van oorlog mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State, en mr. E. N. Rahasen, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. (Stct.) lleuter seint uit Loüden Alhier is bekend gemaakt dat Sir Julian Pauncefote, de Engelsche ambassadeur te Washington, en Sir Henry Howard, de Engelsche gezant te 's Gravenhage, benoemd zijn tot de ver tegenwoordigers van Groot-Britan nië op de vredesconferentie, en bijgestaan zullen wor den door den vice-admiraal Sir John Fisher als marine specialiteit en den generaal-ma joor Sir John Ardagh als deskundige in de zaken van het leger. Uit Rome seint Havas De regeeriug heeft de uitnoodiging ont vangen om deel te nemen aan de conferentie te 's Gravenhage. Canevaro heeft aan Zanini per telegraaf verzocht aan Koningin Wil- helmiua mede te deelen dat Visconti Venosta Italië zal vertegenwoordigen. Portugal heeft tot gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie te 's Gravenhage aangewezen de heeren d'Ornelhas, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van dat rijk te St. Petersburg; graaf Macedo, gezaut vaD Portugal te Madrid, met graaf de Sélir, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portugal te 's Gra venhage. Omtrent de al of niet openbaarheid van de bijeenkomsten der diplomatieke conferen tie kan nog niets worden bepaald, aangezien een besluit betreffende de openbaarheid der zittingen en handelingen uit den aard der zaak door de vergadering van de gedelegeer den zelf zal moeten worden genomen. De verschillende voorname en groote hotels in den Haag ontvangen thans, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van vreemde legatiën hier ter stede, aanvragen tot het logeeren van gedelegeerden en ver dere vertegenwoordigers ter vredesconferentie. Voor de Engelsche deputatie worden on derhandelingen gevoerd over het beschikbaar houden van een geheele étage van het Hotel des Indes. Tevens bestaat het voornemen het Huis ten Bosch voor den duur der conferentie in telefonische verbinding met de stad te brengen. Naar aanleiding van in de pers ge maakte opmerkingen dat de Zuidafrikaansche Republieken niet zijn uitgenoodigd ter ont wapeningsconferentie, wordt opgemerkt dat de czaar bij het opmaken der lijsten van uitnoodigingen gemeend heeft geen enkelen Afrikaanschen staat daarop te moeten bren gen, ook niet den onafhankelijken Congostaat, en ook niet verschillende andere staten iu andere deelen. Hoofddoel was liet inviteeren van de Eu— ropeesche Mogendheden, Noord-Amerika en zeer enkele groote Aziatische Staten. HH. MM. de Koninginnen in de Hoofstad. Met het gebruikelijk Ceremonieel eu he gewoon gevolg kwamen HH. MM. de Kot ninginnen Maandag op den aangekondigden tijd iu de hoofdstad aan, waar vlag en wimpel, maar niet het minst eene jubelende menigte Haar welkom heetten. Terstond na de komst

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2