Nummer 35. Zondag 30 April 1899. 22e Jaargang. •j" In Memoriam. "j" Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Gemeenteraad van Waalwijk, ÜITÜEV E li Waalwijk. Het voegt ons, heden in onze kolommen een kort, maar harte lijk woord te wijden aan de na gedachtenis van den Uitgever- Redacteur van dit blad den heer Anlooius Mallicus Conrardus TIELRN, den 26 April j.l. op 55-jarigen leettijd alhier overleden. Het was in het jaar 1872, dat de heer Antoon Tielen zich te Waalwijk vestigde alwaar hij om zijn oprecht en joviaal karak ter, zich al spoedig vele vrienden had verworven. Aanvankelijk bestemd voor het notariaat (de overledene was sedert 1868 candidaat-notaris) wijdde hij later, en met succes, zijne krachten aan de door hem opgerichte boek en handelsdrukkerij, doch toonde hij tevens een open oog te hebben voor alles wat het algemeen wel zijn betrof. Begaafd inet een ruimen en helderen blik, zag hij in, dat hier plaats was voor een nieuwsblad *t welk hoofdzakelijk gewijd zou zijn aan de materieele belangen van de Langstraat in het algemeen en van Waalwijk in het bijzonder. De bezwarenvooral destijds aan de oprichting van plaatselijke bladen verbonden, wist hij met glans te overwinnen. En zoo zag dan op den 1 Jan. 1878 het eerste nummer van //De Echo van het Zuiden' het licht. Weldra verkreeg dit blad eene zoodanige populariteitdat het tweemaal per week kon worden uitgegeventerwijl het sedert meer dan eens belangrijke uit breiding onderging. Ons bestek laat niet toe, over de verdiensten van den heer Tie- Als blijk van hoogachting jegens den over ledene, ontvingen wij nog de twee stukken, aan zijne nagedachtenis gewijd, welke wij volgaarne in ons blad opnemen t IN NEMORIAM f Woensdag namiddag 26 April 1899 over leed zacht en kalm in den nog jeugdigen leeftijd van 55 jaren Antoniua Matheus Conrardus Tielen. Lijden is verschrikkelijkvooral als de geest helder is, maakt dit het lijden dubbel pijnlijk, men voelt iedere steek, iedere trek; men weet dat er telkens en telkens weer van die pijnlijke aandoeningen volgen, men weet het, men verwacht ze, en juist als men bang is voor iets dat komen moet, iets dat momenten van benauwdheid veroorzaakt, dau komt een krachtige geest wel eens in opstand en moedeloos daarnaberustend weer, blij als die afmattende benauwdheden voor een wijle verminderen, dan gaat het hoofd weer rechtop, men voelt weer vreugde trillen een stille hoop op herstel welt zachtens op... na eenige weken, dagen, beginnen de prik kelingen weer, komen terug met nog meer len, als Redacteur-Uitgever in bijzonderheden te treden. Wel moge van hem worden getuigd dat hij, ook in gemelde hoeda nigheid, steeds geweest is eerlijk en oprecht, nimmer personen met zaken verwarrend. Oogendienst en vleierij bleven hem immer vreemd. Hij had //le courage de sou opinion' doch wist anderer overtuiging op ge paste wijze te eerbiedigeu. Menig bewijs is geleverd, dat zijn hel dere betoogtrant over aangelegen heden van openbaar belang, ook naar buiten de gewenschte uit werking had. In vroegere jaren een toon beeld van forsche mannenkracht, was zijn gestel den laatsteu tijd door een ongeneeslijke kwaal on dermijnd. Doch zelf in die lang durige en treurige lijdensperiode was zijn werkzame geest immer vaardig, en bleef zijn hart warm kloppeu ook voor datgene, waar aan zijn blad was gewijd han del, industrie en gemeente belangen. Met dankbaarheid, doch in diepen weemoed getuigen wij van den overledene, dat hij gearbeid heeft, zoolang het dag was ge arbeid met een moed, een wils kracht en eene toewijding, die aan velen ten voorbeeld mogen gesteld worden. Niet alleen bij zijn treurend gezin en verdere betrekkingen, maar ook bij zijne vele vrienden en bij al de lezers van de //Echo van het Zuiden"' moge zijne na gedachtenis steeds in gezegend aandenken blijven. HIJ RURSTE IN VREDE. kracht, met nog meer afmatting voor het al zoo zieke lichaam, en de heldere geest leert noode jamaar leert toch langzamer hand berusten in het lot dat voor hem is weggelegd. Zoo zijn de laatste jaren geweest van hem aan wiens nagedachtenis wij deze regels wijden. Oprichter van den zeer bekenden boek handel Antoon Tielen in 1873, uitgever redacteur van de in 1878 door hem opge richte //Echo van het Zuiden"', die spoedig de algemeene belangstelling en medewerking mocht verwerven. Hij was een man van uitmuntende alge meene ontwikkelingeeu vraagbaak voor zeer velen een altijd vaardig strijder, een krachtige sympathieke persoonlijkheid al wie hem heeft gadegeslagen vanaf 1873 moet, al kon men zich niet altijd met zijne wijze van doen en wijze van opvatting vereenigen, moet zeggen wij, eerbied hebben voor den man die ten zeerste betreurd door zijne vrouw en kinderen, helaas te vroeg is weggenomen. HIJ RUSTE IN VREDE In Memoriam A. Tielen. Op den 26sten April j.l. overleed na een langdurige en smartelijke ziekte de stichtir eu de uitgever van //De Echo van het Zui den"'. Met hem is een persoonlijkheid uit ons midden verdwenen, die bij velen van hier en elders nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Steeds was het zijn streven dit blad dienstbaar te maken aan het belang van Waalwijk en omstreken door de openbaar making en de verspreiding, van wat hij meende, dat die belangen ten goede zou kunnen komen. Wij herinneren er o.a. aan, dat indertijd de artikelen in /,De Echo van het Zuiden' verschenen over den aanleg van een stoomtram WaalwijkTilburg, krachtig hebben meegewerkt tot de instandkoming van die communicatie, en met hoeveel be langstelling en waardeering gevolgd werden de technische uiteenzetting en de practische behandeling van het „driehoekstelsel' in het schoenmakersbedrijf, daarvan zullen zeker onze voornaamste fabrikanten wel kunnen getuigen. In 1873 op bescheiden voet ingericht is de drukkerij onder het energiek beheer van Tielen, hoe langer hoe meer uitgebreid en vooral sinds de verschijning van //De Echo' in 1878 in bloei toegenomen. Tielen was een man vau karakter en krachtige overtuiging, waarvoor hij openlijk en rond durfde uitkomen. Als Katholiek den Paus-Koning getrouw tot in den dood, als Nederlander een vurige verdediger vau het Oranjehuis, als maatschappelijk burger eerlijk eu trouw in zijn woord, dat een regel was, als echtgenoot en huisvader een voorbeeld voor allen Zijne assche ruste in vrede OPENBARE VERGADERING op Donderdag 27 April, voormiddags KP/a uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezigde heer Mombers. De voorzitter opent de vergadering de secretaris leest de notulen der vorige voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter: „er is ingekomen een schrijven van den heer Mombers, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Verder een adres aan den raad van de onderlinge veeverzekering, met het verzoek, verbetering van de jaarmarkten alhier, gegrond op de talrijke klachten en het bezwaar voor de buitenlandsche kooplieden. Adressanten vragen de jaarmarkten te stellen op den eersteu Donderdag van iedere maand, bene vens op den Sen Donderdag der maanden April, September en October. De voorzitter stelt voor 't adres in handen te stellen van B en W. en voor den raad ter visie te leggen." De heer Mulders geeft in overweging de voorgestelde wijzigingen in de jaarmark ten spoedig te behandelen anders komen de veranderingen niet in de almanakken van 1900. De voorzitter zegt dat met bekwamen spoed zal worden gehandeld maar onderzo .k moet plaats hebben. Verder ingekomen een adres van den heer Froklage, onderwijzer, om ten dienste van den bestaanden cursus in handteekenen te mogen gebruik maken van een lokaal en teekenmodellen vau de gemeente. Voorzitter stelt voor toezegging te geven tot nadere opzegging, met eventueele schade of reparatiön voor rekening van den adressant eveneens 't schoonhouden van het lokaal en den toegang. Aangenomen. Af- en overschrijvingen van het dienstjaar 1898 99 goedgekeurd. Herbouwing O S. Voorzitter„zooals de heeren bekend is, ziju de inschrijvingen als volgt f 13700 Michael A. Capelle. 12900 Treffers A. Waalwijk. 13700 Van Dommelen VanEggelen N.-kuik, 13600 Van der Meijs, H. C. Besoijen. 13540 A. Arts Waalwijk. Voorzitter: „Treffers wil zich echter gelijk stellen met den laagsten inschrijver, der vorige aanbesteding n. I. f 12747. Doch het D. B. stelt voor de verbouwing uit te stellen, tot na de behandeling der wet op de leer plicht. De heer Quirijns„zou men dan geen moeite krijgen met de hoogere regeering, Voorzitter„dat zal de raad moeten af wachten." Quirijns«dan ben ik ook voor uitstel. Aangenomen. Concessie tram. De secretaris leest een adres voor van de „Vicinaux Hollandais», dat luidt als volgt Aan den Baad der Gemeente Waalwijk. geeft met verschuldigdeu eerbied te kennen O. Buyse, civiel-ingenieur, ten deze handelende in hoedanigheid van waarnemend Directeur der naamlooze vennootschap ^Stoomtramweg Tilburg Waalwijk', gevestigd te 's-Hertogenbosch dat de verlenging der sporen van genoemde naam looze vennootschap van af de haven over de kruin van den Winterdijk door de Nieuwstraat tot de grens met de gemeente Baardwijk waarvoor door uwen raad vergunning is verleend, bij besluit van 3 Juni 1898, niet uitvoerbaar zal zijn, wegens te hooge eischen gesteld door eigenaars van aan te koopen perceelen of perceelsgedeelten De Echo van het Zuiden, Wulwijksrfef «d Laiigstraatscb Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag; en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitich- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. dat aldus, tot leedwezen van adressant, aau- sluiting bij de tramwegen naar 's-Hertogenbosch en naar Heusden niet op het grondgebied Uwer Gemeente zal te verkrijgen zijn, tenzij de ver bindingslijn worde gelegd door de Groote Straat; dat hij mits dien U beleefdelijk verzoekt, de richting, vastgesteld bij Raadsbesluit van 3 Juni 1898 te wijzigen en te bepalen tot de verlenging der sporen van de lijn TilburgWaalwijk zal geschieden door de Groote Straat in Uwe Gemeente. Hetwelk doende enz. (w. g.) Buyse. Tot mijn leedwezen, zie ik mij verplicht ter kennis van Uwen Raad te brengen, dat de naam looze vennootschap Stoomtramweg Tilburg Waalwijk", thans gevestigd te 's-Hertogenbosch, hoogst waarschijnlijk geene uitvoering sal kunnen geven aan de richting, vermeld in de haar door U op 3 Juni 1898 verleende vergunning tot ver lenging harer sporen De eischen, gesteld door eigenaars van percee len tusschen den Winterdijk en de Nieuwstraat, zijn van dien aard, dat aan aankoop van be doelde perceelen of gedeelten ervan niet gedacht kan worden. Mijne vennootschap zoude derhalve genoodzaakt zijn den Winterdijk, zoover mogelijk, te volgen, en op het gebied der Gemeente Baardwijk de aansluiting bij de tramwegen naar 's-Hertogen bosch en naar Heusden tot stand te brengen. Daartoe zijn reeds voorloopige stappen gedaan. In het belang uwer gemeente en in dat mijner vennootschap acht ik dergelijke verbinding min der doeltreffend. Vandaar, dat ik daartoe in het uiterste geval zoude wenscben over te gaan. De overname van het stoombootenveer van Waalwijk op Amsterdam en Rotterdam door de Hollandsche Buurtspoorwegen (Vicineaux Hollan dais), tevens exploitatie der lijn TilburgWaal wijk, heeft vroegere toestanden aanmerkelijk gewijzigd. De Hollandsche Buurtspoorwegen hebben on betwistbaar groot belang bij vooruitgang van handel en de scheepvaart in Üwe Gemeente. Uw Raad heeft steeds gestreefd naar bevordering van dien vooruitgang, zoodat thans de wederzijascha belangen samengaan. Zal nu de aansluiting der tramwegen met de haven aan haar doel kunnen beantwoorden, dan is het niet alleen wenschelijk, maar zeer zeker noodzakelijk, haar tot stand te brengen langs de hoofdader van het verkeer in Uwe Gemeente. Daarop heelt de Kamer van Koophandel en Fa brieken ts Waalwijk herhaaldelijk gewezen. De destijds tegen die richting aangevoerde bezwaren zijn, wat de veiligheid betreft, nagenoeg geheel opgeheven door de bepalingen der ver gunning var» 3 Juni 1898. Tegen de naleving dier bepalingen, inzonderheid tegen die van artikel 18, heeft mijne vennootschap niet het minste bezwaar gemaakt. Op dagen, waarop te Waalwijk jaarmarkt ge houden wordt, zal de geregelde dienst tijdelijk

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1