BUITENLAND. Engeland. Staatkundig overzicht. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. BINNENLAND. Memorie van toelichting. ;„TXde Ve,rMfterj"g 0üzer haven wer(Ten m 1897 verschillende plannen gemaakt als De bewijzen zijn te sterk, de proeven te overtuigend, het gezag, dat zich uitspreekt, te geloofwaardig. Wel zal men een leger van „ditjes en datjes7' op u afsturen, om u in uwe krach tige overtuiging te doen wankelen men leent helaaste spoedig gehoor aan iets, dat aan de zinnen voldoening kan geven maar dan spreek ik u met de forsche ver maning van Vondel toe Ai, wacht u als de Waen door schijn van [reden Van top tot teen zich laet in 't ijzer smeden En 't harrenas van reêngebruick, om fier Een reedlijck mensch te schijnen en geen [dier. Men moet het wel gelooven De mannen, die op voorlichting der we tenschap, ons tot den strijd tegen alcohol aanzetten, de mannen, die ons dwingen in de steeds aanwassende gelederen ook onze plaats te kiezen, met hun diepen blik in zedelijke en sociale toestanden het groote onheil doorschouwend, dat de menschheid kwelt en van de andere zijde het groote heil, dat der menschheid te wachten staat, dat voor hun oog reeds oprijstdie mannen zijn te groot van hart, te groot van geest, te groot van ziel, dan dat zij ons bedriege- lijk tot een strijd tegen schimmen zouden op roepen. Neen „Hier nestelen geen slangen in de bladen Hier schuilt geen bedrog, hier straalt waar heid en liefde. En verwondert gij u, dat die edele man nen den drankgecst als zoo'n aarts verderf e- lijken vijand beschouwen, dan sla de gewijde bladen open en lees, hoe reeds in een tijd, waarin het misbruik niet zoo'n verwoestin gen aanrichtte, de drinkers met scherpe woorden worden gegeeseld. „Zij, die de geneugte des dags voor hun vermaak beschouwenzij, die op hunne maaltijden onder u brassen,zij zijn als redelooze dieren tol vangst en bederf geborenzij zijn waterlooze bronwellen en nevelwolken, door windvlagen omgedre ven zij zijn wilde zeegolven, die hunne eigene schandelijkheden opschuimen, dwaalsterren, voor wie de donkerheid der duisternissen bewaard is voor eeuwig, zij ziju slaven der verdorvenheid, want door wien iemand overwonnen is, diens slaaf is hij.* Ai wat striemen die geesels Moch ten wij, als Israël, dat slavenjuk afschudden, „dat juck, dat ruim zoo hardt de necken [drukt „als Faroos boey die overheerde vreemden", wij zouden op weg zijn naar het beloofde land. En al is het dau door dorre woestij- lien, al is het dan door moeite, opoffering, strijd, in het beloofde land zouden wij ook komen. A. S. Frankrijk één soldaat op de negen inwoners; in Duitschland één op de twaalfin Oosten rijk, één op de elfin Rusland één op de veertien in Italië is het zevende deel der mannelijke bevolking onder de wapenen. Als een algemeene oorlog uitbrak, zou men 16,410,01)0 man mobiliseeren en met de reserve zou men 34,000,000 soldaten ten strijde kunnen voeren. Men had aldus, een soldaat, op tien inwoners zooveel mannen dus zouden aan de familie, de nijverheid, eu aan 't vaderland worden ontrukt. Het officieele Russische blad somt vervolgens de militaire krachten van de minder groote Staten van Europa, Azie en Amerika op, daarbij de kosten aanteekende, die het ouderhoud van één soldaat, voor ieder Europeesch land met zich sleep en telt dan ten slotte het totale vau het budget van oorlog op. Het maakt daarna met recht de opmerking, dat wanneer de landen van Europa, hunne schulden geregeld zien stijgen, dit het gevolg is, van de aanhoudende vermeerdering der militaire uitgaven. Wanneer een grooten oorlog ongelukkiger wijze zou uitbarsten, dan is het gemakkelijk zich rekenschap te geven, van heigeen dit zou kosten. De laatste oorlog tusschen China en Japan, heeft een milliard, twee honderd vijftig millioen verslondenen bij een Europeeschen oorlog, zouden deze cijfeis, de 6 milliard francs nabij kon.eu zonder de onberekenbare verliezen aan meuschenle- vens en materiaal mede te lellep. De Messager Russe, besluit met de opmer king, dat deze zoo kolossale uitgaven, niet productief kunnen zijn dat zij daarentegen de rijkdom der naties uitputten, bijdragen tot verhooging der opeubare belastingen, dc wer king van de financieeie organisatie van 't laud verlammen, en de ontwikkeling van 't algemeen welzijn tegenhouden. Het is daarom dan, dat de voornaamste geleerden in alle landen zich erop hebben toegelegd, een middel te zoeken om ons dat op andere wijze te verzekeren dan door vermeerdering der krijgsmachten, hun toevlucht nemende tot de princiepen van billijkheid en recht, en de internationale geschillen aan het scheidsgerecht onderwer pende, ten einde paal en perk te stellen aan die waarlijk barbaarsche theorie, die de beschaving zou willen op één lijn stellen met de onbegrensde volmaking van verwoestings middelen. en weezen aan dezelfde school fr. 3 millioen voor het kleeden en spijzen van de armste kinderen die de scholen van de Alliance Israélite Universelle of door haar opgerichte scholen bezoeken fr. 6 millioen aan het Baron de Hirsch Fund in New York fr. 3 millioen aan de Jewish Board of Guardians te Louden fr. 600,000 aan het Baron de Hirsch Insti tute in Montreal het bezit van de aan mevrouw Hirsch be- hoorende aandeelen in de Jewish Colonization Association aan Maurice Arnold Deforest Bischoffsheim, den eigendom echter aan de Ecole Normale Israelite Orier.tale de Paris, aan wie ook het bezit overga'at na deu dood van Deforest fr. 2 millioen aan het Home for Jewisch Working Girls fr. 5 millioen aan het Comité de Bieufai- sance te Parijs fr. 1 millioen aan de Société Philanthropique, aldaar fr. 10 millioen aan de Jewish Colonization Association fr. 2 millioen aan de Baronin Clara von Hirsch-Kaiser-Jubil&ums-Stifiung zur Unter- sttltzung voor Knaben und Madchen in Oesterreich fr. 3 millioen aan de Baron Hirsch-Stiftung für den Volksschulunterricht, in Galicie fr. H/g millioen aan Baronin Ilirsch-Kaiser Jubilaums-Wolthatigkeits Stiftung fr. 1/j millioen aau de Bureaux de Bien— faisance te Parijs. Voorts kleinere legaten, van fr. 200,000 en minder, aan verschillende liberale joodsche gemeenten, aan het gemeentebestuur van Weeoen, voor de armen, enz. wv-nrajy Ten gunste der ontwapening. De Messager officiel van het Russische keizerrijk heeft ter bekrachtiging van de zoo edelmoedige pogingen van den tsaar, een artikel gepubliceerd, waarin het de militaire krachten der verschillende stateu van den aardbol vergelijkt, een waarachtig requi sitoir tegen het buicensporige militairisme, dat Europa ten gronde richt. Rusland is in Europa het land, waar de militaire krachten het belangrijkste zijn. In tijd van vrede, heeft dit land slechts I milli oen soldalen onder de wapenen, en het jaarlijksch contingent bedraagt 280,000 man schappen, maar in geval van mobilisatie, kan Rusland millioen soldaten op de been brengen, waarbij men nog moet voegen 6.997.900 reservisten zoodat Rusland in tijd van oorlog over meer dan 9,000,000 soldaten kan beschikken. Op de tweede plaats komt Frankrijk, met zijn slaand leger van 589.000 mannen, dat in geval van mobilisatie kan opgevoerd wor den tot een cijfer van 2.500.000 strijders, een cijfer, dat de troep reservisten medegerekend, tot 4,370,000 man stijgt. HeCDuitsche leger, waarvan de samenstel ling uitmuntend is, heeft een eftectief van 585,000 manin tien dagen kan dit leger gemobiliseerd worden, en het effectief zou dan gebracht worden op 2,300,UOO strijders, een cijfer, dat met de reservisten, tot 4 millioen zou aangroeien. Het, staand leger van Ooster.rijk-Hongarije bedraagt 565,000 man, kan in tijd van oorlog gebracht worden op 2,500,000 man, en met de reserve op 4 millioen strijders. Italië heeft een staand leger van 174,000 man, in tijd van oorlog kan het tot 1,473,000 opge voerd wordeu en met de reserve tot 2,200,000. Het zwakste staand leger is dat van Groot- Britannie, dat slechts 220.000 man bedraagt, en met de reserve, de militie en de vrijwilligers, ten hoogste het cijfer van 720,000 strijders kan bei eiken. Europa maakt alzoo den indruk van een uitgestrekt oorlogsveld, en een menigte Europeanen brengen een groot deel van hun leven in de kazerne door. Men rekent in Verzekerd wordt, dat tusschen Engeland en Rusland te Petersburg een overeenkomst is geteekend, betreffende de spoorwegen in China. Engeland erkent een invloedssfeer van Rusland, die zich ten Noorden van den .Clïi- neescheu muur door geheel Mamsjoerije uit strekt. Rusland eikent het hesiaan van een dergelijke sfeer in het dal van den Jangtse- kiang. Beide landen verbinden zich weder kerig geen spoorwegen in hun sferen aan te leggen en China's onaantastbaarheid en onafhankelijkheid te handhaven. Op de Germania-werf te Kiel is door een gebrek aan de elecirische geleiding een ko lossale brand uitgebroken. Men was zeer bang dat de stellingen van drie pantsersche pen die daar gebouwd worden, twee Duitsche eu een Russisch, in brand zouden raken, waardoor die schepen reddeloos verloren ge weest zouden zijn. Hoewel veel mariniers te hulp geroepen werden, nam toch pas een hevige regenbui omstreeks middernacht het gevaar weg, nadat een gedeelte van een der stellingen reeds verkoold was. Het vuur was nog aangewakkerd door de ontploffing van met zuurstof gevulde kogels in de werk plaatsen. Op de krijgsschool te Potsdam studeert een prins van Siam. Zijn Duitsche kameraden schijnen hem nog al te plagen met zijn nati onale eigenaardigheden. Een vaandrig ging daarin zoo ver, dat de prins hem uitdaagde. Na toestemming van hun meerderen te heb ben gekregen, leverden de twee lkander een duel op de sabel in de gymnastiekzaal, waarbij de jeugdige prins zijn beleediger buiten ge vecht stelde, door hem een gapende, maar niet gevaarlijke wond op het hoofd toe te brengeD. Iu de Berlijnsche voorstad Steglitz zijn dezer dagen, terwijl de moeder van huis was, drie kinderen in rook gestikt. De Turksche regeering heeft bij de firma Krupp voor een bedrag van 19 millioen gulden aau grootkaliberkanonnen besteld. Volgens de Neue Freie Presse bedraagt 't vermogen van de onlangs overleden barones Hirsch fr. 620,000,01)0. De successiebelasting bedraagr zoowat 24 millioen fr., grootendeels ten bate van Oostenrijk. De zusters van de barones, de aangenomen zoons en andere verwanten van den baron krijgen samen omstreeks fr. 100 millioen het overige komt aan liefdadige instellingen, als fr. 4 millioen aan de Ecole Normale Is raelite Oriëntale te Parijs fr. 3 millioen voor een pensioenfonds voor de onderwijzers, ouderwijzers en hun weduwen De verwoesting, door den wervelstorm in Missouri aangericht, blijkt nog erger te zijn dan uit de eerste berichten opgemaakt kon wot den. Kirksville werd te half zeven door de windhoos bereikt. Over een strook van een kwart mijl breedte in het oostelijke gedeelte van de stad bleef geen huis overeind. On middellijk daarop volgde een wolkbreuk en het werd pikdonker, zoodat het reddingswerk zeer bemoeilijkt werd. Later in den avond kon men de puinhoopen beter onderzoeken bij het schijnsel van in brand geraakte huizen. Om acht uur waren reeds 25 dooden en zwaar gekwetsten gevonden. Twintig minuten na de eerste hoos streek er een tweede, veel zwakkere, over de stad, maar deze deed niet veel kwaad. Te Newton zijn 37 menschen omgekomen, te Kirksville was 's ochtends vroeg het be kende getal slachtoffers tot 100 gestegen. Men dacht toen echter dat er nog wel evenveel onder het puin lagen. Er zouden omstreeks 1000 gekwetsten zijn. WAALWIJK, 3 Mei 1899. Dienstregeling 1 Mei 1899. De tijden van vertrek en aankomst der ver schillende treinen zijn ditmaal zoodanig gewij zigd, dat het thans niet gaat, deze in 't kort aan te geven,zooals dit door ons te doen ge bruikelijk was. Wij zullen daarom zoo spoedig mogelijk de algeheele dienstregeling trachten klaar te maken, en ze dan op de gewone wijze aan onze lezers toezenden. Adres ruin Ged. Staten iu zake dc karen. Door B. en W. iverd het volgende adres aan Ged. Staten verzonden Aan Heeren Gedeputeerde Staten N.-Brabant. van Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het gemeentebestuur van Waalwijk; dat in de wintervergadering van het voorgaand jaar door provinciale staten werd besloten aan onze gemeente geen subsidie te verleenen tot verbetering onzer haven aangezien de provinciale kas op dat oogenblik eene der gelijke uigave niet toeliet, dat genoemd ge meentebestuur zich echter thans lot uw collegie wendt met beleefd, en dringend ver zoek, het daartoe te leiden, dat op de pro vinciale begrooting van 1900 een post voor de verbetering onzer haven worde geplaatst, 't Welkdoende enz. Het gemeentebestuur van Waalwijk, (get.) K. de van der Schueren, Burgemeester. F. W. van Liempt Secretaris. Daar in de winter-vergadering der provin ciale staten is besloten geene verbetering van gemeente havens te subsidieeren, zoolang de provinciale kas zulks niet toelaat wenden Burgemeester en Wethouders zich met bij gaand adres tot Uw Collegie met verzoek een post voor subsidie tot verbetering onzer haven op de bcgrooting voor het jaar 1900 te willen brengen. Het is ons gebleken dat verschillende leden der Provinciale staten bij de behandeling on zer aanvrage zich in het geheugen riepen, dat Waalwijk vroeger eene schutsluis niet had aangenomen, en daarom meenen wij er U op te mogen wijzen dat indien de ge meente toen een schutsluis had verkregen de toestand onzer haven niet aanmerkelijk zoude verbeterd zijn. 1 Immers zou men alsdan wel een zeker peilwater kunnen behouden maar de bodera was door een schutsluis niet verbreed en uit- gediept en de kanten waren niet versterkt en verbeterd. Het g-oot gebrek dat onze ha ven heelt wis door eene schutsluis niet weg- genomen terwijl eene dergelijke inrichting zeer belemmerend zou geweest zijn voor handel en scheepvaart. Van groot belang voor handel en scheep vaart is ontegenzeggelijk, dat de schepen ongestoord en spoedig de haven binnen kun nen loopen lossen en weder vertrekken het- geen zeer hinderlijk zou zijn indien zij eerst langer of korter tijd in eene schutsluis moe ten liggen. Dit tijdverlies wordt geheel weggenomen door eene verbetering onzer havenf als die waarvoor plannen zijn gemaakt en voor de uitvoering waarvan wij eene provinciale sub sidie vragen, terwijl alsdan ook schepen van meerdere diepgang onze haven kunnen bin- nenloopen. le zonder 2e met schutsluis. De beide plan nen vergelijkende schrijft de provinciale ingenieur van Wamel in zijn rapport daar omtrent, dat„de eerste wijze van verbete- „ring (zooals wij ons voorstellen het werk „uit te voereu dus zonder schutsluis), is de „natuurlijkste en, zooals volgt uit de ver- „gelijking met de 2e de beste, de goed koopste en de meeste afdoende. Geen „enkele wijziging wordt daarbij gebracht in „de afwatering der polders en de inlating „van yersch water „terwijl hij verder zegt „door de voorgestelde verbetering wordt dus „de Waalwijksche haven geschikt om bij laa* „water te worden bevaren door zeergroot? „schepen en bij vloed zelfs door de groot ste Rijnschepen. Zij wordt dus in een woord „steeds bevaarbaar, onafhankelijk van getij- „bewegmg en komt hierdoor in bijzonder •gunstige conditie, vergeleken met andere „waterwegen," terwijl het oordeel van boven- genoemden ingenieur omtrent de verbetering m e t schutsluis is zooals hij in zijn rapport »zegt: „het verbeterings plan met schutsluis „beoogt een zelfde gemiddelde vaardiepte „tot beneden de schutsluis van uit het Zui— „detkanaal en een zelfde constante vaardiepte „boven de schutsluis. Het proviel van de „haven, van de schutsluis tot aan Waalwijk blijft echter nagenoeg onveranderd, zoodat „de onderhoudskosten wegens de geringe „uitgebreidheid van den waterspiegel niet „veel minder zullen bedragen als thaus. Eene „ingrijpende wijziging in de afwatering „aan den bmnenpolder is noodig terwijl de „gebrekkige haveninrichting te Waalwijk „blijft bestaaD zooals deze thans is." Wij nemen de vrijheid u alsnog te wijzen op het besluit genomen in de wintervergade ring der provinciale staten iu het jaar 1890 waarbij ons tot verbetering onzer haven door aanbrenging van een schutsluis werd ^^ocfirtn' .V.3 *n .een bedrag hoogstens van „f 135000, bij aldien het werk door het Rijk „werd uitgevoerd" zijnde dus een som groot f 45000 en van 30o,Q jn gelijk bedrag, wan- neer de Gemeente Waalwijl het werk op zich neemt, zijnde dit een som groot f 40500 Deze som behoefde de provincie niet te storten daar Waalwijk de schutsluis niet aannam doch waar de provincie in 1890 een zoo groot offer meende te kunnen en mogen brengen iu het belang van een haven welke van zulk groot belang is voor een groot deel der provinciale bevolking, en welk belang door verbetering nog zeer zou toene men, daar meenen wij wel met nadruk te mogen vragen om eeue subsidie groot van f 86006 of f 28672, op welke som het werk- werd begroot en welke aanmerkelijk minder is dan het bedrag dat de provincie ons in 1890 wilde toestaan. Ten slotte mo^e het bij Uw collegie en bij de provinciale staten een punt van overweging uitm iken, dat tal van gemeenten in deze provincie, jaarlijks worden gesubsidieerd, daar in afd. IV van hoofdstuk VIII der provinciale begrooting ieder jaar een post groot pl. m. f 30000 voorkomt als „bijdrage in de kosten van „aanleg of verbetering van gemeente—en pol derwegen* en een post grojt pl. m. f15000, „als bijdragen in de kosten van verbetering van rivieren, beken eu waterleidingen terwijl in 1868 de gemeente Waalwijk van de pro vincie een subsidie verkreeg groot f 3520, voor aanleg van een weg en sedert voor der- gelijke werken geen subsidie meer ontving. Waalwijk, 8 April 1899. Het gemeentebestuur van Waalwijk, (get.) K. van der Schueren, Burgemeester, id. F. W. van Liempt. Secretaris. Het antwoord van genoemde Staten luidde. zooals reeds in 't verslag der Gemeenteraads zitting is medegedeed, ontkennend. Nieuw Sigarenmagazijn. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan het hier ter plaatse pas opgerichte Sigaren magazijn „Het puikje van Waalwijk" Groote straat B. no. 13a. (aan den hoek) en wij kunnen niet nalaten om liefhebbers van rookeii of Wederverkoopers van Sigaren eens te wijzen op den grooten -voorraad, luxe verpakking en de verscheidenheid van merken, welke men aldaar vindt.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2