BUITENLAND. Engeland. Philippijnen. China. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Belangrijk (INGEZONDEN.) Voor onze Kolonialen. de diensten van Aguinaldo en zijn soldaten nog tegen de Spanjaarden noodig. Aguinaldo is een geduchte tegenstander. Zijn aanhangers bewonderen hem om zijn moed en zijn vermetelheid. Herhaaldelijk heeft deze moedige Philippino verklaard Wij zullen eerst dan de wapenen ueer- leggen, als men ons de vrijheid en den vrede brengt. Een prettig vooruitzicht voor de Ameri kanen Een groote ramp heelt plaats gehad in de fabriek van chemicaliën van Kurtz te St. Helen's. De geheele fabriek is in de lucht gesprongen. In de stad is geen ruit heel gebleven het is het ergste onheil van dien aard dat ooit in de streek is voorgekomen. Toen de brand ontdekt werd in het ge bouwtje waar kaliumchloraat werd gemaakt gaven de opzichters onmiddelijk bevel dat allen hun lijf moesten bergen, en enkele minuten daarna had de ontploffing plaats. Daarna sprongen de ketels in de machineloods daarnaast, en andere gebouwen vlogen het een na het ander in de lucht.. De stad werd bezaaid met de overblijfselen haast geen huis is geheel onbeschadigd. Een correspondent van Central News, die de stad kort na de ontploffing bezocht, stond versteld over den aanblik der puinhoopen. De schoorsteeneu lagen over straat, hier en daar ook de inhoud van de uitstalkasten de winkels, scholen, kerken, alles was beschadigd. Uit de vernielde fabriek vloeide een stroom van vitriool langs den spoorweg, overal vernieling teweegbren gende. Een man werd vijftig voet hoog in de lucht geslingerd, nog drie anderen waren dadelijk dood, en de namen van de zwaarder of lichter gekwetsten vormen een lange lijst. Een 20jarige kruidenierszoon te Portland, die op een fabriek van torpedo's werkzaam is, heeft een electrisch kanon uitgevonden, dat geen geluid maakt bij het afschieten en geen rook afgeeft. De projectielen worden door dit kanon weggeslingerd met een snelheid van 4 kilometer per seconde. Aguinaldo moet aan k alle vreemdelingen last gegeven hebben, binnen 48 uren het Filippijnsche grondgebied te verlaten. Hij meent, denkt men, op die wijze de regeeringen te kunnen noodzaken, het gouvernement der Filipinos te erkennen, om aldus voor de belangen vau hun onderdanen te kunnen zorgen. Men deelt mede, dat het Philippijusch congres, op dit oogenblik te San-Isidor zetelt en bestaat uit 56 leden hiervan hebben er zich 20 voor vrede verklaard, terwijl een gelijk aantal blijk geeft van een volstrekte weigering. De meerderheid, toegevende dat geheele onafhankelijkheid onmogelijk i.-, zou ten minste vragen dat de regeering der Ver eenigde Staten minder harde condities toe stond. Men seint uit Rome aan den »DaiIy Mail», dat de bisschoppen van de Philippij nen bij het Vaticaan hebben geprotesteerd tegen de wreedheden door de Amerikaatische troepen jegens de inboorlingen bedreven. De bisschoppen verklaren dat tot nog toe geen oorlog aanleiding tot zooveel wreedheden heeft gegeven. De haat tegen de Amerikanen hierdoor ontstaan, zeggen de prelaten, zal altijd in de harten der Philippijnsche bevolking blijven voortbestaan. Een Reuter telegram uit Manila, d.d. 8 Mei. maar omdat de censuur het daar niet doorliet, den 12en uit Hongkong verzonden, vertelt, dat de soldaten van het Nebraska regiment generaal McArthur verzocht hebben, wat rust te mogen nemen. Sinds 4 Februari heeft het regiment 225 man aan dooden en gewonden verloren. Zij zijn niet bang om te vechten, zeggen zijmaar zij kunnen niet meer van vermoeienis. Er zijn er bij, die in eene maand hun kleeren niet hebben kunnen wasschen, en van de voortdurende marschen en het waken zijn zij op. De officieren willen ook een adres richten aan den generaal. PEKING, 14 Mei. Het Tsoeng-li jamen heeft Rusland's verzoek om het spoorwegstel sel in Mantsjoenje met Peking te mogen verbinden afgewezen, als reden opgevende dat China geen spoorwegconcessies meer geeft en een dergelijk verzoek, van een Engelsch syndicaat uitgaande, reeds gewei gerd is. PRETORIA, 16 Mei. Het wekt hier op schudding dat te Johannesburg heden, vroeg in den ochtend zeven mannen zijn in hech tenis genomen, naar het heet oud-officieren van het Engelschsche leger, onder beschul diging van hoogverraad. De namen zijn Ni- cholls, Patterson, Trembett, Ellis, Fries, Hooper en Mitchell. Zij zijn hier aangebracht met een exiratrein, die aan het station te Johannesburg voor vertrek klaar werd gehou den. Nadat de gevangenen in de gevangenis van Pretoria waren gebracht, kregen zij in den voormiddag bezoek van den Britschen agent. De inhechtenisnemingen zijn geschied met behulp van een speurder, die zich aansloot bij de beweging, die naar het heet, het werven van mannen voor een opstand ten doel had. Men meldt, dat bezwarende stuk ken gevonden zijn. Men verwacht nog meer arrestatien. De correspondent van de New York Herald te Washington zegt dat er reden is om aan te nemen dat de regeering niet tevreden is over den toestand op Cuba. De regeering wil de Cubanen niet langer toestaan, er een georganiseerd leger op na te houden, en als het niet dadelijk ontbonden wordt na de betaling van de 3 millioen dollars, die aan de troepen uitgekeerd moeten worden, dan zal het Cubaansche leger met geweld ont- boudeu worden. Het bijeenbrengen vau wapens en krijgsvoorraad door de Cubanen wordt door sommigen opgevat als een voor bereiding voor een opstand indien de Ame rikanen niet bereid zijn, alle wenschen van de Cubanen te voldoen. Dat bericht ziet er voorwaar onrustba rend uit. Nader meldt men dat de Cubanen zich werkelijk met Gomez aan 't hoofd tot een opstand voorbereiden. Over de stad Hondo in Mexico is een orkaan losgebarsten die een groot deel der stad heeft verwoest. Uit de puinhoopen ziju 28 lijken gehaald en honderd gekwetsten bevrijd, terwijl nog vele inwoners worden vermist. Te Parijs in Texas is een groote tribune met vier duizend toeschouwers tijdens het afsteken van een vuurwerk ingestort. Er is een groot aantal gekwetstenvan dooden gewaagt dit bericht niet. Een zeer ernstig spoorwegongeluk, dat te Exeter, op zes mijleu van Reading in den staat New York, gebeurd is, heeft weer de zoo vaak voorkomende oorzaak gehad een pleizier'rein is op de achterste wagens van een stilstaauden gewonen trein geloopen. Beide treinen waren ongelukkigerwijze stamp vol reizigers, van wie er velen onmiddellijk verpletterd en een nog grooter aantal gruwe lijk verminkt werden. Volgens de laatste telegrammen had men 34 dooden onder de verbrijzelde wagens uitgehaald, en daarvan waren er slechts 14 herkeubaar. Er zijn minstens 40 gewouden, en eenigen kunnen niet blijven leven. Senator Penrose, uit Pennsylvania, en an dere bekende personen bevonden zich onder de reizigers, maar werden niet of slechts licht gekwetst. Bijna tegelijkertijd had te Utica in den staat New York een spoorwegongeluk plaats, waarbij echter slechts een persoon gedood en enkelen ongevaarlijk gewond werden. WAALWIJK, 17 Mei 1899. Kermis-Matinéc „Liedertafel." Door de Liederlatei „Oefening en Vermaak c zijn uitgenoodigd om hunne medewerking te verleenen op haar kermis-matinée de heeren W. de Hoog baryton, en P. van Rijthoven tenor, beiden uit Oosterhout. Eerstgenoemde heeft reeds zijne onvoor waardelijke toestemming gegeven, maar de heer P. van Rijthoven is verhinderd iu de maanden Juni of Juli te komen. Zeker zullen allen, die genoemde heeren een vorigen maal hoorden, met genoegen vernemen dat de heerlijke baryton-zanger van „Aurora" ons nogmaals het genot van zijn optreden verschaft, en het zal iedereen spijten, dat de heer P. van Rijthoven met zijn zuiver tenor-stem verhinderd is op dien datum hier op te treden. Maar wij hopen dat 't waar is, zooals hij zelf schreef, van uitstel komt geen afstel. Uit de Vogelenwereld. Als bijzonderheden uit de vogelenwereld is het wel de moeite waard het volgende mede te deelen Bij den heer P, v. S. alhier is Zondag 1.1. een kuiken uitgekomen in het bezit van een dubbelen kop, 4 vleugels, 4 pooten en één oog. Jammer geuoeg, dat het beestje bij de geboorte reeds dood was, daar het toch zeker wel als een groot natuurwonder mag worden aangemerkt. Ter bewaring van het wonderdiertje, heeft men het op sterk water gezet. Bij deu heer A. v. T. alhier heeft een spreeuwenpaar haar nest gebouwd op een zolder in het stroo reeds leggen 5 eitjes in 't nest, en zit het vrouwtje er rustig op te broeden. Wel een zeldzaamheid dat een spreeuw in een huis en in 't stroo een nest bouwt. V redesconfcreiitie. De opening der Vredesconferentie aan staanden Donderdag is vastgesteld op 2 uur des namiddags. Jhr. ror. Van Karnebeek, oud-minister van buitenlandsche zaken, le gedelegeerde van Nederland ter vredesconfentie, heeft alle ge delegeerden tegen Woensdag 17 dezer, der halve aan den vooravond van de opening, uitgenoodigd op eene soirée te zijnen huize, eene receptie op welke dus de onderlinge voorstelling en kennismaking der afgevaar- vaardigden zal plaats hebben. Naar wij vernemen, kenmerkte het bezoek van baron Staal, hoofd der Russische dele gatie, aan onzen mininister van buitenland sche zaken zich door bijzondere hartelijkheid en gevoelens van de hoogste erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die Nederland tegen over de vertegenwoordigers der staten ter conferentie op zich neemt. De gezant liet niet na, namens zijn keizerlijken gebieder, aan die gevoelens van sympathie en waar deering in de voor ons land meest vleiende bewoordingen uiting te geven. En ten bewijze daarvan had hij van den Tsaar in opdracht gekregen den heer De Beaufort in diens hoedanigheid van minister vau buitenlandsche zaken de orde vau Alexander Newsky te overhandigen, eene der hoogste onderschei dingen, waarover Z. M. beschikt. Het postpapier, dat in het hotel Den Ouden Doelen in Deu Haag ter beschikking van de gedelegeerden ter Vredesconferentie staar, bevat een brievenhootd, dat er zeer oorlogzuchtig uitzietkanonnen, geweren, granaten, sabels enz. Maar al dat moordtuig is onschade lijk op de wijze, waarop het is voorgesteld. Aan de bajonet van een der geweren is een spin bezig rustig haar nel "te spinnen, de sabel ligt gebroken, het sluitstuk van het kanon is onbruikbaar gemaakt, en ten over vloede zit op den mond de duif, draagster van den olijftak. Het geheel symboliseert eigenaardig de rust der wapenen. Dc Koninginnen op reis. Omtrent het verblijf van HH. MM. de Koningin en Koning- Moeder te Schloss Hausbaden, wordt uit Badenweiler en Mtlll- hausen het volgende gemeld aan het Dagblad: Niettegenstaande het weer tot nu toe niet zeer gunstig was. maakten de Koninginnen toch dagelijks kortere of langere rijtoeren in den omtrek. Laat het weer zulks maar eenigszins toe, dan gaat Koningin Wilhelmina met palet en penseel gewapend uit, om de schilderachtige plekjes in den omtrek op het doek te brengen. Tot dusver nam H. M. schetsen van een typisch boerenhuisje te Niederweiler, van een overoude eikengroep aan den weg van Haus baden naar Baden Weiier en van een vierspan breedgeschofte bergossen. Op 6 Mei brachten de Koninginnen een langdurig bezoek aan de fabrieksstad Müll- hausen, ten einde zich door eigen aan schouwing met de toestanden der arbeiders wereld bekend te makeu de fabriek van de i firma Dollfusz Mieg Co. werd in oogen- schouw genomen, van alles namen HH. MM. tot in bijzonderheden met groote belangstelling kennis, door den directeur der fabriek rondgeleid. Het slot Hausbaden is tegen ie Zuidwes telijke helling van Schwarzwald gebouwd, en in eene omgeving van eeuwenoude wouden. Van uit her slot geniet men een prachtig vergezicht op het Rijndal, de Vogezen- en het Juragebergte als achtergrond. De heerlijke zuivere woud- en berglucht maakt, dat Hausbaden als een der gezondste badplaatsen van het Schwarzwald wordt aangemerkt. Allen die er rust en gezondheid zochten, zijn dan ook vol lof teruggekeerd, sommigen gaven zelfs in dichtmaat uiting aan hun gevoel van dankbaarheid. De Koning en de Koningin van Wurtemberg brachten Maandag te Hausbaden een bezoek aan Hare Majesteiten de Kouingin en de Koningin-moeder. Dinsdag 16 Mei brachten HH. MM. te Karlsruhe een bezoek aan den groothertog en de gioothertogin van Baden en dejeu neerden aldaar. HH. MM. gingeu toen naar Baden Ba den, en keerden 's avonds te Hausbaden terug. Zaterdag 20 Mei zullen HH. MM. Haus- badeu verlaten, om zich te begeven naar Königswiuter en aldaar te vertoeven tot Dinsdagochtend 23 Mei, ten einde H. M. de Koningin van Zweden te Honnef te bezoeken. Van Königswinter zullen HH. MM. zich den 23en Mei per extra trein naar 's-Gravenhage begeven en aldaar aankomen in den namiddag te ongeveer 5J/3 uur. Zondagsrust. De voornaamste Firma's in galanterien, luxe artikelen, glas, porselein en aanverwante artikelen in den Bosch zijn overeengekomen om op Zondagen en feestdagen hunne ma gazijnen te sluiten. Een gevaarlijk luchtreisje. Maandagmorgen in de vroegte, half vijf ongeveer, werden tal van bewoners van Walcheren verrast door het gezicht van een luchtballon, die op vrij geringe hoogte boven het land zweefde. Volgens door ons verkregen inlichtingen bevonden zich daarin twee Fransche lucht reizigers en wel de heeren graaf Henri de la Vaulx en Manrits Mallet, beiden van Parijs. Naar het noordoosten gedreven, is de bal lon neergedaald even voorbij Gapinge, op de hofstede van den landbouwer V. d. B. Per rijtuig van Serooskerke naar Middelburg vervoerd, zijn de reizigers met hun ballon per spoor naar hunne woonplaats vertrokken. 't Zal voor bovengenoemde heeren, die natuurlijk den ganscheu nacht in het lucht ruim gezweefd hebben, wel een angstige ont dekking zijn geweest, toen zij zich bij het aanbreken van den dag juist op de kust be vonden, zöodat het weinig scheelde of zij waren verloren geweest. De reis was afge legd iu 9 uren. Vreesclijk Ougeluk. Vrijdagmorgen gingen te Oudenbosch twee kinderen naar school hunne moeder, met een jonger kind op den arm vergezelde hen. Zij moesten deu spoorweg oversteken, ter plaatse waar een voetpad daarover ligt. De beide kinderen bevonden zich op de lijn, toen de moeder den trein uit Rotter dam bemerkte welke ongeveer 9 uur (spoor- tijd) deze gemeente passeert. De trein kwam in volle vaart aanstoomeu en stond op het punt de kleinen te over rijden. Radeloos van angst snelt de moeder toe, wordt door den trein gegrepen en met het kind, dat zij op den arm draagt vermorzeld. Een der beide andere kindereu weervaart het zelfde lot. Het andere kind eveneens zwaar gekwetst, is later overleden. Een vrouwenmoord. Te Koewacht is een vrouwenmoord ge beurd. De volgende bijzonderheden worden medegedeeld Toen Maandagavond omstreeks half zes een inwoner van Koewacht naar zijn land ging, zag hij in een watergang, die juist op de grens tusschen Belgie eu Nederland ligt en wel op het Belgische gedeelte, eeu zak liggen, die iets scheen te bevatten. Na onderzoek bleek, dat de zak behalve een paar steenen een gedeelte van eeu mensche- lijk lichaam inhield en wel de romp eener vrouw, waarvan hoofd, armen en beenen waren afgehakt. Te oordeelen naar den toe stand der mensrhelijke overblijfselen, kan de zak wel een veertien dagen in 't water ge legen hebben. Hier moet dus aan een afschuwelijke mis daad gedacht worden. Aan deu rok, waarin de romp gewikkeld was, meent men, dat men hier gevonden heett een gedeelte van het lijk eener vrouw, die voor een zestal weken heimelijk de echtelijke woning heeft verlaten, naar men wil met eeu ongehuwden man, een gepensionneerd Nederlaudsch sol daat. Verdronken. Schipper Corn. Van der Wee, uit Waspik, is te Manheim, waar hij niet zijn vaartuig lag, overboord gevallen en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw na met 2 kinderen. Uit dc dierenwereld. Van de kat van G. De Haan te Klaaswaal, had men de jongen verdronken. Toen trok de poes het veld in en kwam terug met een jong haasje, bracht dit op deu zolder in de kui— kenren, waar zij het nu getrouw verzorgt en zoogt alsof, het haar eigen jong was. Een inkomen van f6000 per dng Te Beirvelde (Oost-Vlaanderen) is overleden een dame, die aan hare erfgenamen een aardig fortuintje nalaat. Zij bezit in Oost- en West-Vlaanderen en in Zeeland ruim 5000 hectaren land, dus meer dan de gezamenlijke grootte van Amsterdam en Rotteidam bedraagt. Daarenboven bezit zij tal van huizen, kasteden, hotels, paleizen en villa s, alsmede aandeelen in spoorwegen, mijneu en banken. Haar geheele fortuin was zoo groot dat zij een jaarlijksche rente genoot van bijna 41/2 millioen francs zijnde ruim 12000 francs of f 6000 per dag. Doeveren. Dezer dagen werd alhier een schaap geboren met een varkenskop, 't Is voorwaar een vreemd gezicht, 't Diertje leeft nog maar zal moeilijk gras kunnen eteu, tenzij dit tamelijk lang is of voor't dier eerst gesneden wordt. Oudkeusden. Naar wij vernemen is alhier een geval van miltvuur voorgekomen bij eene koe van M. v. d. P. is de gelukeaankondiging van Samuel Hckseher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van ons courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. «■ÜJjj_ '-1-1 Jg Reeds vroeger verzocht ondergeleekende met veel succes om lectuur voor de soldaten op Atjeh. Paketten, ja kisten vol boeken, couranten en tijdschriften bewezen toen duidelijk, dat de Nederlander den Indischen militair een goed hart toedraagt. Ik kan verzekeren, dat de fuseliers er zeer dankbaar voor waren. Gelukkig zijn de tijden voorbij, toen een

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2