Nummer 41. Zondag 21 Mei 1899. Tweede Blad. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. CORRESPONDENTIE. De Echo van het Zuiden. WAALWIJK. Groot concert te geven door de harmonie l'Espérance in den tuin van den heer Chr. Appels, tegenover 't station alhier, op Zon dag le Pinksterdag 21 Mei. Aanvang B1/* uur. (Zie programma's). WAALWIJK, 20 Mei 1899. Vergadering der Kamer van Koophandel. In de vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken van Donderdagavond werd besloten in antwoord op het gevraagd advies van Burgemeester en Wethouders te berichten, dat het der kamer zeer wenschelijk voorkomt dat ten dienste van den veehandel eene Veewaag worde daargesteld. Omtrent de jaarmarkten durft de kamer niet voor te stellen ingrijpende verandering te maken, maar wel te adviseeren nog eokele Donderdagsche jaarmarkten in het leven te roepen béhalve de reeds bestaande jaar- en weekmarkten. De kamer nam met belangstelling kennis van de betogen van den Raad van Admini stratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en van de kamer van koophandel te Hengelo met net daarbij gevoegd afdruk van een adres der Heeren Gebrs. Stork en Co. aldaar allen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter zake van het aanhangige wetsontwerp op de wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven enz. In beginsel besloot de Kamer deze adressen te steunen. De kamer zond een adres in van adhaesie voor het bekend adres der kamer te Winschoten, strekkende tot verzoek om officieele stukken, mededeeüngen. waarschuwingen, benoemingen en zoovele zaken meer, die van eenige autoriteit of ambtenaar, in de uitoefening van zijn ambt, aan een particulier worden vei zonden, als uit den aard der zaak mogen worden beschouwd als te zijn vrij van porto. Maar zij steunde niet de adressen aan de Hooge en Provinciale Regeeringen, Gemeente Besturen, Waterschappen enz. der kamer te Appingedam, betreffende de voorwaarden van aanbestedingen, van werken zoodanig in te richten, dat daarin de verplichte borgstelling van den aannemer ten behoeve van de leveranciers worde oipgenome». I^eze maatregel zou naar het oordeel onzer kamer den aannemer te veel aan banden leggen. Overigens is dit eene zaak van particulier belang, waarmede zich de Staat noch andere Hoofden van Bestuur kunnen inlaten. Verder werden nog ter tafel gebracht de adressen der kamers van koophandel te Dokkiim, Nijmegen en Haarlem betreffende bezwaren tegen en voorgestelde wijziging van het zegelrecht, welke stukken ter nadere behandeling werden aangehouden. Zoiuercoucerten. Morgen 1ste Pinksterdag zal de reeks van zomerconcerten geopend worden met een uitvoering in den tuin van den heer Chr. Appels, tegenover 't station alhier, te geven door de harmonie l'Espérance. De liefhebbers van muziek zullen met in genomenheid vernemen, dat de tijd van genieten weer is gekomen, en dat zal men a.s. Zondag zeker kunnen doen; een prachtig, bij uitstek gekozen program, waarvan wij noemen „De Fremersberg, „Mühle imSchwarz walde", fantaisies uit verschillende opéra's etc. etc.verder een heerlijk aangelegde tuin met tal van zitplaatsen en lommerrijke plekjes, ziedaar, wat zou men nog meer verlangen. Mocht dff concert door goed weder begunstigd worden, dan voorzeker kan een druk bezoek niet uitblijven. De werkende leden van l'Espérance met hunnen ijverigen directeur aan 't hoofd, zullen als naar gewoonte alles in 't werk stellen, om het publiek zooveel mogelijk te doen genieten en de kastelein zal wel zorgen voor vlugge en nette bediening. Bijna ecu ongeluk. Gisteren geraakte een op straat spelend kind onder de .camion van Van Gend en Loos. Men dacht niet anders of het kind zou dit ongeluk met den dood betalen. Gelukkig echter slaagden de verschrikte aauwezigeu er in, het kind nog juist voor het rad weg te nemen. Mond— en klauwzeer. Onder 'net vee van Thomas Rijken, loo- pende op de kade langs den Nieuwen Maasmond onder deze gemeente, is mond en klauwzeer uitgebroken. Het waarschuwings bord is aangebracht. Diefstal. Een uiterst brutale diefstal met inbraak heeft plaats gehad in den nacht van Woeus dag op Donderdag bij den heer A. Oerlemans te Labbegat (gem. Vrijhoeven-Cappel.) Naar meu ons mededeelt moeten de dieven aan den grooteu weg in den winkel een raam hebben opgeschoven, en daardoor het huis zijn binnengetreden. Voetstappen op goed dat in de uitstalkast lag, bevestigen dit vermoe den. Daarna hebben de dieven alle deuren en ramen opengezel, om bij mogelijk onraad langs alle kanten te kunnen ontvluchten. Met ongehoorde brutaliteit hebben zij toen alles doorsnuffelt alle kamers, kasten, laden, ja zij hebben zelfs de kamer, waarin de bewoners sliepen en die in 't geheel niets gemerkt hebben, nauwkeurig gevisiteerd, heb ben zelfs een horloge, ketting en ring, die voor 't bed op een nachttafeltje lagen, me degenomen. Koper, ander onedel metaal of kleeding- stukken bleek niet van hun gading te ziju, want dit alles lag over den vloer. Uit de winkellade werd ook alleen zilvergeld, ter waaide van ongeveer f 12 ontvreemd. In 't geheel hebben zij aan specie omtrent f 150 en aan goud en zilver nogal een aanzienlijk bedrag medegenomen. Men kan zich de schrik der bewoners voorstellen, die bij hun ontwaken, deuren en ramen wijd open, kasten en laden ledig, kleedingstukken en ander goed door elkander op den vloer vondeD. De inbrekers moeten wel zeer kalmpjes te werk zijn gegaan, daar niemand in zijn slaap werd gestoord. 't Is te hopen, dat onze ijverige politie de tot nogtoe onbekende daders zal vinden. Aanbesteding. Vrijdagvoormiddag is aan het gebouw van het provinciaal bestuur te'sBosch aanbesteed: Het uitvoeren van verbeteringen aan den rijksweg van het Sleeuwijksche veer naar Breda, onder de gemeenten de Werken c.a. en Oosterhout. (Raming f 6000.) Laagste der 6 inschrijvers was Ant. de Kort~ te Baardwijk voor f 5483. Vredesconferentie. Donderdagmiddag 2 uur is de Vredescon ferentie geopend in het „Huis ten Bosch". De Minister van Buitenlandsche Zaken hield een openingsrede. Uit naam van Hare Majesteit de Koningin de afgevaardigden welkom heetende, voegde hij daaraan toe zijne gevoelens van diepe eerbied en levendige erkentelijkheid ten opzichte van Z. M. den keizer aller Russen voor de eer der aanwijzing van 's Gravenhage als zetei der Vredesconferentie. In het edel initiatief van den czaar dat door de geheele beschaafde wereld is toege juicht, lag dt verwezenlijking van den wensch eenmaal door keizer Alexander I uitgesproken, dat alle vorsten en volkeren van Euiopa als broeders zullen samenleven en elkander in hunne wedcrzijdsche behoeften bijstaan. Bezield door die edele traditie van zijn voorvader, stelde Z. M. deze samenkomst voor, die tot roeping heeft de middelen op te sporen om een einde te maken aan de voort durende wapeningen en om onheilen te voor komen die de gansche wereld bedreigen. Na te hebben gewezen op het sameuvallen van dezen beteekenisvollen dag met het ver jaarfeest van den keizer, zich daarbij aansluitende aan de wenschen voor het geluk van den machtigen souverein, sprak de minister de hoop uit dat Z. M., dank de pogingen dezer Conferentie, in de toekomst als den schoonste van ziju leven zal mogeD beschouwen. H. M. de Koningin, bezield met dezelfde gevoeleus als de keizer aller Russen, had het schoonste monument dat Zij bezit ter be schikking van deze conferentie gesteld. De Minister hoopte dat deze vrede-verheer- lijking een goed voorieeken mocht zijn voor de werkzaamheden en dat de afgevaardigden, na hun arbeid, zouden kunnen zeggen dat de vrede de zaal verlaten heeft om zijne weldaden over de geheele menschheid te verspreiden. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken werd het voorstel gedaau op dezen feestdag van den czaar aan Z. M. tel.grafisch een adres van hulde en gelukwensch aan te bieden. Dit voorstel werd met levendige sympathie en algemecne instemming ontvangen. Door den heer De Staal werd het voorzit terschap, hem doorde Conferentie aangeboden, aanvaard met een dankbetuiging voor de welwillendheid tegenover zijn souverein en erkeutelijkheidsbetuiging aan H.M. de Ko ningin voor de gastvrijheid hier aan de Conferentie verleend. Tot onder-voorzitter worden benoemd graaf Von Münster, gede legeerde van Duitschland en jhr. mr. Van Karnebeek, gedelegeerde van Nederland. Nadat de secretarissen waren aangewezen, werd besloten in diie afdeelingeu saam te komen (vermindering der wapeningen, regeling van oorlogsgebruiken en uitbreiding van het internationaal arbitragestelsel) wier samen stelling tot de volgende zitting werd verdaagd. De voorzitter stelde nu nog voor het eere-voorzitterschap aan te bieden aan den heer De Beaufort. Onder luid applaus wordt dit bekrachtigd. Daarna worden voordrachten gedaan tot benoeming van secretarissen, waarmede het congres zich vereenigtv waarna de benoemden in functie treden aan de tafel, voor den voorzitterszetel geplaatst. De Con ferentie besluite, na een toelichting van den voorzitter, hare beraadslagingen geheim te houden en gaat op voorstel des voorzitters tot Zaterdag 11 uur vm. uiteen. Verloving der Koningin De Frankf. Zeitung bevat het bericht dat er sprake is van de verloving onzer jeugdige Koningin met prins Alexander Von Teek. Het blad voegt er bij, dat de aanstaande komst van de hertogin van Albany (zuster van Koningin Emma) in Den Haag, met die plannen iu verband wordt gebracht. Dit bericht is wellicht van dezelfde waarde als de vele vroegere van dien aard. Atjeli. Uit Batavia wordt aan het „N. v. d. D." geseind: Den 14en Mei is Koetei Sawang door de onzen onder kapitein B. A. A. De Vlaminck genomen. Gesneuveld 4, gewond 16 mili tairen beneden den officiersrang. De vijand liet 23 dooden en vele wapens achter. De terugkeerende troepen werden heftig beschoten. Volgens berichteu was de pretendeut-sultan tegenwoordig. Dc afschuwelijke vrouwenmoord. De vermoedelijke dader van den afschu- weiijkeu moord te Koewacht, is te Antwerpen gearresteerd Dezer dagen werd hij naar Koewacht overgebracht en met het lijk geconfronteerd. De man ontkende de daad gepleegd te hebben en verdedigde zich tegen de beschul diging. Wat echter sterk tegen beklaagde pleit is, dat beenen en armeD volgens verklaringen der geneesheeren juist op de beenderen zijn gescheiden, wat alleen zij kunnen, die verstand van slachten hebben. Beklaagde is eenigen tijd als slagersknecht werkzaam geweest. Ook zijn in zijn woning steenen gevonden, zooals zich bij den romp in den zak bevonden. Men vermoedt, dat de moord in de woning van den verdachte heeft plaats gehad en dat hij, om alle spoor te verwijderen, de lichaams- deelen iu verschillende zakken gebonden heeft en in 't water geworpen. Is deze ver onderstelling juist en kan dat bewezen wor den, dan valt hel feit onder liet rechts gebied der Nederlandsche politie. Wat de zaak zelve betreft, doet de wijze, waarop de moord gepleegd is, denken aan de euveldaden van Jack the Ripper. Het plan van den moordenaar is waarschijnlijk geweest het lijk onherkenbaar te maken, waarbij hij allerwreedst te werk is gegaan. Niet tevreden met het hoofd van den romp le scheiden, de armen en beenen af te kappen, heeft hij zelfs de borsten afgesneden en diepe insnijdingen in de zijden toegebracht. Waar die lichaamsdeelen gebleven zijn en waar de moord gepleegd is, blijft nog een raadsel. In den put, waar de romp gevonden werd, is zonder resultaat gedregd. Ook in de gesloten woning, te Autwerpen, van den,persoon, die met de vermoorde vrouw in betrekking stond, is een onderzoek ingesteld, maar ook daar is niets gevonden. Verscheidene personen, die inlichtingen omtrent den vermoedelijken dader konden geven, zijn reeds gehoord. Een daarvan wisi mede te deelen. dat zij den verdachte in den loop der vorige week eenige malen heeft gezieu in de nabijheid van den pul, die ver scholen ligt tusschen het houtgewas. Het lijk is thans herkend als te zijn van de 50jarige huisvrouw van S. Haeck, herbergier te Koewacht (Moerbeke.) Het echtpaar heeft negen kinderen. De oppassende man leefde niet gelukkig met zijn vrouw, die hem de laatste jaren veel reden tot klagen gaf. Nader meldt men dat de verdere lichaams deelen in den put zijn gevonden; Dusscn, 16 Mei. Naar wij vernemen, is op Jamrezand een polder in den Biesbo.ch onder deze gemeeuie behoorende, onder het aldaar loopende vee mond- en klauwzeer uitgebroken, 't Is voor de veehouders te hopen, dat deze schadelijke ziekte zich niet verder uitbreidt. Gister vierden de echtelieden Willem Donkersloot, en Ait Baks, omringd doorkin deren en familie, hun zilveren huwelijksfeest. Moge het hun gegeven zijn in voorspoed en welzijn eenmaal hun vijftigjarige echtveree— niging te vieren. Nieuwendijk, 16 Mei. Gister herdacht de Weledele Heer Kraaijenbink, hoofd der openbare lagere school aldaar, den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot die betrekking benoemd werd. Talrijk waren de blijken van hoogachting en vriendschap, zoowel van autoriteiten, medeburgers als collega's. Menig prachtig cadeau mocht de verdienstelijke man ontvangen. De Fanfare „Crescendo" bracht hem een serenade. Sprang. Door stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Binnenpolder van Sprang" is besloten over 1899 geen erwten tiend te verpachten. Druncn, 18 Mei. Gisteren namiddag is op de zoogenaamde Kuiksche Heide, onder deze gemeente brand ontstaan bij den landbouwer A. van Loon en mede afgebrand het huis van den landbouwer A. de Gouw. Door spoedige hulp der brandweer vooral van het gehucht Wolfshoek onder deze ge meente en van het dorp heeft de brand zich tot de twee huizen bepaald. De gebouwen zijn tegen brandschade verzekerd. Op het gebied der schoone kunsten telt on ze gemeente weer eene vereeniging meer. Dinsdag j.l., bij gelegenheid der kermis, trad de Liederta fel Euterpe* onder leiding van den heer Lambert Kooien van Waalwijk, voor het eerst op in de zaal van C. van Huiten te Drunen. Uitgevoerd werden de koren „Bede", van Pfeil, „Vertrou wen", van Abt, „Lentelied" van Giesen, „Op de Tiroler Alpen", van Metterer, „Die Vespervan Beethoven, „De avond van Jacobs en „Mijne Moedertaal" van Brandts. Benevens werdan nog ten gehoore gebracht: „O Isis", bas-solo van Mo zart, „Des Schilfers Sontagslied", quartet van Mi- chaël en eenige comische voordrachten. Den kor ten tijd in aanmerking genomen, dat deze veree niging nog maar bestaat, viel deze uitvoering zeer te roemen en getuigden zij van den vlijt en de studie der zangers, zoowel als van de bekwaam heid van den Directeur. Na no 2 van het pro gramma nam de heer Clerx, hoofd der school, het woord en sprak de jeugdige vereeniging eenige hartelijke woorden toe. Hij wenschte, dat zij moedig op het pad der schoone zangkunst zou voortschrijden, en de inwoners van Drunen de Liedertafel, die een der schoonste sieraden in de gemeente kon worden, met raad en daad zouden steunen. Zijne woorden vonden bij de talrijke toehoorders luide instemming. Telt deze vereeni ging nu reeds veel honoraire leden, zeker zal dit getal in de toekomst, naar wij wenschen, belang rijk vermeerderen. Na de zangers en de solisten, benevens de dilettanten, die hun medewerking verleenden, en den komiek, onzen hartelijken dank betuigd te hebben voor al hot genot ons geschonken, roepen wij „Euterpe* en haren be kwamen Directeur een hartelijk „Tot later" toe. In ons vorig nummer komt een berichtje voor uit Ou.'1-Heusden,waarin werd geme'd dat in die gemeente een koe aan miltvuur is gestorven. Van zeer vertrouwbare zijde deelt men ons thans mede, dat hiervan in 't geheel niets waar is, waarom wij het dan ook bij deze rectificeereu. Wij verzoeken daarom nogmaals onze Correspondenten om bij het zenden van be lichten te zorgen, dat ze waarheid bevatten, en niet onzen lezers iels wijs maken, en vooral niet in ernstige gevallen, als bijge noemd bericht, til. daar het eene besmettelij ke veeziekte betreftdit kan dikwijls ernstige gevolgen na zich sleepen. DE REDACTIE. WAALWIJK. Van 13—20 Mei. GEBOREN Cornelis Franciscus Gerardus, z. van Marijnus Beerens en Geerdina van den Mosselaar. Antonius Cornelis, z. van Cornelis Johannes van Eeten en Johanna Maria Catharina van Bijnen. OVERLEDEN: Antonetta van Broekhoven, echt- fenoote van Johannes Jacobus van der ennen, oud 32 j. Anna Maria Berg mans oud 4 m. SPRANG. Van 115 Mei. GEBOREN Petronella, d. van Albert Braspen ning en Cornelia Gulsters; Adriaan, z. van Jan Jacobus Oerlemans en Gerdina Hoefnagel. Adriana Gerdina, d. van Gerrit van Zeist en Johanna van Dongen Johanna Theodora Margaretha Maria, d. van Pieter Henricus Schenaerts en Jo hanna van der Bijl. Johanna Cornelia, d. van Bastiaan Verschuren en Ardina Wijgaers. Pieter Wouter, z. van Marinas de Rooij en Anna Maria van Beek. HUW.-AANGIFTENJoost Molegraaf, wed. van Cornelia van Oosterhout, oud 39 j. en An na van Dongen, oud 38 j. Bastiaan Jan Maijers, oua 24 j. en Mechelina Maria Goedhart, oud 22 j. GEHUWD: Pieter van der Schans, oud 24 j. van Vrijhoeve-Oapelle en Adriana Versteeg, oud 18 j. Simon Verbagen, oud 25 j. en Ja- coba van der Ma9l, oud 23 j. OVERLEDEN Willem Braspenning, wed. van Cornelia voor de Poorte, oud 64 j. Adri ana Chabot, wed. van Tennis Dalmaijer, oud 75 j. Willeraina Broeks, oud 8 we- UP •e n i. P i- n ir t, n. n, id is le de

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5