BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. jJelgie. Onze abonnés in Waalwijk, Baard wijk en Bezooien hebben reeds de nieuwe DIENSTREGELING ontvan gen; onzen'abonnés van buiten wordt ze op aanvrage toegezonden. economische ontwikkeling van de beide dee- len mogelijk maakt. Wat de regeling der nationaliteiten- quaesties in de verschillende landen aangaat, wenschen de Duitscbe partijen voor Boherae de administratieve scheiding vau het Duitsche gebieden voor dit gebied de uitsluitende invoering van de Duitsche taal in de school en ambt. De Tsjechen zouden in hun ge bied de Tsjechische taal als overheerschend in school, ambt en als biunenlandsche dienst- taal mogen invoeren. Voor den Boheemschen Landdag wenschen zij de instelling van na tionale curiën, en een evenredige vertegen woordiging der nationale belangen. In alle streken, die tot de gemengde taalgebieden kunnen gerekend worden, moeten voor de minderheid afzonderlijke scholen worden op gericht, waar het onderwijs in de taal dier minderheid wordt gegeven. Voor Moravie zullen de beide talen naast elkander geldig zijn zoowel naar buiten als voor het inwendig bestuur. De Duitsche taal zal echter overal als de diensttaal gelden. Ook voor Tirol wordt de administratieve alscheiding van Zuid-Tirol goedgekeurd, en met het oog op de Italiaansche bewoners vau die streek, een eigen taalgebied toege- gestaan. Voor Stiermarken en Karinthie wordt geen afzonderlijk Slowenisch taalgebied ingesteld, doch de toelating van de Slowenische taal als diensttaal aangenomen. Dit program, door de Duitsche groepen opgesteld, en in zoo vrijzinnigen geest als met het oog op de toestanden in Oosten rijk is overeen te brengen, zal van nu aan als het program van actie van alle Duitsrhe groepen in Oostenrijk gelden, voor den Rijksiaad zoowel als voor de Landdagen. Broedermoord tc Bergen. Een ijselijk drama heeft in Bergen onder de volgende omstandigheden plaats gegrepen: Twee broeders Saroyards, Constant en Florent, respectievelijk 17 en 21 jaar, die met hunne moeder een huis der Grand— Zoeffroi bewonen, hadden door gezamenlijken arbeid eene goede tooi verdiend. De oudste zeide tot Constant Zie, hier ziju 4 frank op de 7.50 fr. die u toekomen. Het overige geef ik moeder, anders verdrinkt gij toch alles. Dat nam de andere kwalijk op, eene woordenwisseling ontstond, en op het einde riep Constant uit Mijn geld, of ik steek u omver. Daar Florent bleef weigeren af te rekenen, haalde zijn broer eensklaps een mes te voor schijn en wierp zich op den oudste, dien hij doorstak en doorkierf. Hij zou hem denkelijk ter plaatse afgemaakt hebben, maar een moedige knaap, welke daar voorbijkwam, wierp zich op den ellendeliug en bracht hem uit al zijne macht een vuist slag op deu arm toe, waardoor Constant het mes liet vallen. Terwijl hij luid om hulp riep, maakte de knaap zich van het mes meester en plantte het in den arm van den aanrander, welke daardoor in de onmogelijkheid werd gesteld zijn moordenaarswerk te vervolgen. Ondertusschen was op het geschreeuw des knaaps, eene menigte volk toegesneld, die den wegvluchtenden moordenaar nazette, terwijl anderen hunne zorgen aan het slacht offer wijdden, dat naar het gasthuis werd gebracht. De wonden van den gekwetste laten niet de minste hoop op genezing. De dader werd tegen 8 ure door de politie ontdekt en aangehouden, en na een eerste verhoor naar de gevangenis overgebracht. Hij toont niet het minste berouw, en bleef kalm toen men hem zijns broeders toestand bekend maakte. De Figaro publiceerde Dinsdagochtend alweer een strafbaar feit eenige uren voor de voorlezing in het Assiezenhof, de geheele akte van beschuldiging tegen Déroulède en Marcel Habert. Wat hun daarin ten laste gelegd wordt is bekend en verdient geen nadere uiteenzetting. Maar het feit der open baarmaking is merkwaardig. In hetzelfde nummer geeft de Figaro in anderhalve bladzijde het slot van haar belang rijke studie over de geheele Dreyfuszaak. De schrijver concludeert tot vernietiging van het vonnis zouder verwijzing. PARIJS, 29 Mei. De rapporteur meent na voorlezing van verschillende stukken, dat het Hof van cassatie niet de vernietiging van het vonnis moet in overweging nemen, maar enkel en alleen de revisie. Hij verklaart dat er voldoende vermoedens bestaan, dat er een dwaling heeft plaats gehad en zeer ernstige twijfel welke toereikend is om de revisie toe te staan. De rapporteur concludeert tot herziening van het geding en verwijzing van Dreyfus naar een nieuwen krijgsraad. 29 Mei Om half twaalf is in een stamp volle zaal de behandeling der zaak Déroulède voor het assiezenhof der Seine begonnen. De zaak Déroulède brengt geen geestdrift teweeg. Déroulède hoadt een lange redevoe ring, waarin hij de Fransche staarsinrichling aanvalt. Déioulède vaart uit tegen de parlements leden en de joden en betoogt dat zijn daad rijpelijk overwogen was en dat hij het bou- langisme in het leven riep ora Frankrijk te redden. Het officieele Spanje heeft door een indruk wekkende rouwbetooging bij de begrafenis van Castelar blijk gegeven van groote waar- deeriug voor den republikeinschen leider, 's Morgens deiiieerde een groote menigte voorbij de kist, die gesloten was, omdat het lijk reeds tot ontbinding was overgegaan. Alle winkels van het gebouw der Cories tot het kerkgebouw van San Isidro waren ge sloten en honderdduizenden stonden opeen gepakt, op de strateD, op balkons, daken en dakvensters. De lijkstoet bestond uit een praalwagen, beladen met honderden kransen, weeskinderen met brandende fakkels, deputatie's uit tal van vereenigingen, uit de pers, uit de studenten, de republikeinsche clubs, de geestelijkheid, de lijkkoets enz. enz. Sagasta en Martinez Campos wareu onder de slipdragers. Gen darmerie begeleidde den stoet. Ontzettende brand. Op Coney Island, de geliefde badplaats van de New York, barstte Zondagochtend een geweldige brand uit. Men zegt dat hij was aangestoken. Hij breidde zich zeer snel uit en vernielde iu vijf uur acht blokken huizen, tweehouderd hotels, villa's, koffiehui zen, badhuizen, danshuizen enz. Niemand schijnt omgekomen te zijn, maar verscheiden personen kregen wonden. De waarde van het verbrande wordt geschat op 750.000 tot 1 millioen dollar. Er moeten bij den brand vreeselijke dronkemanstooneelen ziju voorgevallen. Het volk maakte zich namelijk meester van den sterkedrank in de koffiehuizen en richtte op straat drinkgelagen aan. Ze waren weldra zoo dronken dat zij de brandweer belemmer den in haar werk. NEW YORK, 29 Mei. Volgens een amb telijke dépêche uit Manila, is een afdeeling onder kapitein Tilley, die te Escalante op het eiland Negros geland was o.n den kabel te herstellen, op verraderlijke wijze door in boorlingen aangevallen. Tilley wordt vermist. LuideDS een bericht aan de Herald, zijn een aantal Maleische matrozen die met Tilley geland waren door de rebellen gevangen genomen en in stukken gehouwen. Naar de New York Herald uit Manila verneemt, heeft generaal Otis gezegd, dat de veldtocht op de Filippijnen gedurende het regeugetijde ten krachtigste zal voortgezet worden. Naar het New York Journal uit Mauila verneemt, brengen de Spaansche kranten het, nog onbevestigde bericht, dat Aguinaldo dood is. WAALWIJK, 31 Mei 1899. Doelen „Wilhelinina." In den sierlijk aangelegden tuin van den heer J. Franssen, café, alhier, is een Doelen opgericht, die tot naam voert Doelen „Wil- "nelmina" Deze jeugdige vereeniging, uit jongelieden bestaande, telt reeds 15 leden en wij wenschen haar bij deze toe dat zij in bloei zal toenemen, haar ledental mag verdubbeld zien eu zal strekken tot onderling gezellig samenzijn. Lage daad. Op het erf der heeren HoffinaDS alhier wonen een paar ooievaars. Toen de jongen pas uitgekomen waren vloog het mannetje om voedsel te zoeken in eeoe naburige laan. Een schoenmaker daar vlak bijwonende nam zijn geweer en schoot den ooievaar de pooten stuk. Daarop sloeg hij het dier tegen de schutting dood. Een paar dagen daarna wa ren de jongen door gebrek aan voedsel ge storven. Naar men ons meldt is de politie van een en ander in kennis gesteld. Concert van Dongen. Het aangekondigde concert van 1.1. Zondag in den tuin van den heer Stans van Dongen is niet doorgegaan omrede van het slechte wederhet zal nu gegeven worden a.s. Zon dag 4 Juni. Blijft het weder zoo voortgaan daD kan men op een druk bezoek rekenen. Vredesconferentie. In de afgeloopen week heeft de conferentie na hare jongste algemeene vergadering in de commissies gearbeid. De eerste commissie, voorgezeten door den heer Beernaert, en hare onderafdeeling, voorgezeten door jhr. van Karnebeek, hebben zich bezig gehouden met de kwestie der vuurwapens en ontploffingsmiddelen zoowel bij 't leger als ter zee. De tweede commissie, voorgezeten door den heer Martens, eu hare onderafdeeling, voorgezeten door ror. Asser, hebben zich bezig gehouden met de kwestie van de toe passing van de conventie van Génève op den zeeoorlog en van de herziening van de besluiten der Brusselsche conferentie betref fende het oorlogsrecht. In de derde commissie, voorgezeten door den heer Bourgeois, is een voor-ontwerp be treffende bemiddeling der arbitrage door Rus land der tafel gebracht, voorstellen Ier zake van dezelfde onderwerpen zijn door de ver tegenwoordigers van Groot—Britannië, Italië en de Vereeuigde Staten van Amerika aan het oordeel der commissie onderworpen. Eene bijzondere subcommissie is belast met het onderzoek en de vergelijking van die verschillende ontwerpen. Deze subcom missie is samengesteld uit de heeren As<=er, Déscamps, baron d'Estournelles, Holls, Lam- masch, Martens, Odier en Zorn. De Tsaar heeft een fotograaf naar den Haag gestuurd om instantanées te maken van de zalen van de conferentie, de sprekers enz. eoz. De fotografien zullen vereenigd worden in een album, dat de Tsaar zal bewaren. Naar aanleiding van hetgeen aan de N. R. Ct. Maandag uit den Haag gemeldwordt, merkt het blad op, dat verscheiden Engelsche bla den reeds Zaterdagochtend, dus veel vroeger dan de Nederlandsche pers, in staat waren, verslag te doen van de hoogst gewichtige handelingen vau de arbitragecommissie van Vrijdag, en dat hun berichten, vergeleken met wat Maandag uit den Haag is gewor den, wel uitvoeriger, maar noch onvollediger noch onjuist blijken te zijn. Dit geldt ten deele ook van andere Europeesche bladen. Het ware inderdaad te wenschen, dat de leden der Nederlandsche delegatie en de hun toegevoegde raadslieden en secretarissen bij hun buitenlandsche collega's wat nieuwer- wetsche begrippen opdeden over het belang van een welingelichte pers en het rechtma tige verlangen van het publiek om op de hoogte te worden gehouden. Met hun behulp zou men niet het vernederende schouwspel moeten beleven, dat van de handelingen der Haagsche conferentie bijna alle bladen van heel Europa snel en uitvoerig inlichtingen ont vangen, maar alleen de Nederlandsche niet. Omtrent de receptie ten Hove van de gedelegeerden schrijft de Haagsche corres pondent van de Daily News Dit was de schitterendste ceremonie, welke deze generatie in Nederland gezien heeft. De jonge Koningin, in het wit, drie snoeren parels om den hals en versierd met de haar juist door den Tsaar verleende orde van Sint Catharina, ontving de gasten met een gratie en waardigheid, welke zelfs diploma ten, die lange jaren aan de Europeesche hoven hebben doorgebracht, bekoorde. De Koningin-Moeder ontving de gedelegeerden in een andere zaal. Beide Majesteiten spra ken tot elk in zijn eigen taal eenige vrien delijk woorden. Bij de ontvangst van Sir Julian Pauncefote maakt de jonge Koningin een zeer lieve toespeling op den verjaardag van koningin Victoria, zeggendeDeze dag moet uw landgenooten wel zeer ter harte gaan." In haar onderhoud met barones von Suttner, toonde zij studie gemaakt te hebben van de vredesquaesiies en er warme belangstelling voor te bezitten. Een combinatie van twee der opmerkelijkste karaktertrekken van Holland liefde voor de vrijheid en vasthouden aan traditie was waarneembaar bij deze receptie. De Hol— landsche gasten bewaarden niet, zooals bij een levée in Engeland, het stilzwijgen, be halve als de Koningin of Koningin-Moeder voorbijgingen. Dan bogen zij en waren eer biedige, loyale onderdaneu. Maar overigens praatten zij zoo vrij met elkaar ais op een particulier feest. Een diplomaat zeide tot mij„Aan andere hoven lijken de gasten den heelen avond versteend, maai hier zijn ieders manieren innemend en gemakkelijk." Vroinveiiioord te Koewacht. Maandag zijn in denzelfden put te Koe wacht, waaruit de stukken eu brokken van het lijk der guwelijk vermoorde vrouw Hack werden opgehaald, gevonden een baal met kleederen, de parapluie en het spoormandje van de vrouw. Men schrijft hieromtrent nog nader. De Belgische en Nederlandsche politie, geholpen door een geoefend zwemmer, waren namelijk den put nader aan het onderzoeken, toen de Nederlandsche rijksveldwachter Cre- mer een baal boven haalde naar het uiterlijk volkomen gelijk aan de twee reeds vroeger gevondene. Bij het openen bleek de zak te bevatten een borstrok, een onderbroek, een kleed, een halsdoek en een paar handschoe nen, welke kleederen door de kinderen van vrouw Haeck aanstonds herkend werden als zijnde van hunne moeder. Bovendien bevatte de zak een spoormandje met drie onopen- gebroken fleschjes reukwater, een nieuwen omslagdoek en een parapluie. De moorde naar had ook in dezen zak vijf steenen gedaan van denzelfden vorm als die, welke in de twee eerste zakken gevonden zijn. Aan geen dezer voorwerpen werd bloed ontdekt. Alles werd naar de justitie te Gent opgezonden. Het onderzoek wordt nog steeds ijverig voortgezet. Zaterdag zijn door den rechter van instructie weer een 20-tal personen ge hoord, die den verdachte of de vermoorde op 13 April gezien hebben. Ook is er een persoon komen verklaren, dat hij op een avond, nu een vijftal weken geleden, Misseghers is tegengekomen met een kruiwagen, waarop gevulde zakken lagen. Hij reed in de richting van den bekenden put. Moord. Uit Roermoud meldt meu De huzaar, die eenigen tijd geleden door een burgerpersoon met een steenworp zeer ernstig aan het hoofd werd verwond is Maandag aan die verwonding alhier overleden. De ontsnapte Krankzinnige. De onlangs uit hetrijk-krankzinnigengesticht ten Medemblik ontsnapte kraukzinnige was de beruchte kindermoordenaar uit Den Bosch. Hij had zich geheel ontkleed door een lucht koker gewerkt, stal hier eeu oude jas, daar een paar klompen en werd een paar dagen later door de politie te Milwoud gearresteerd en naar het gesticht teruggevoerd. Mishandeling. Zondagnamiddag zijn te Haarlem twee Leidsche studenten, zonder eenige aanleiding daartoe, mishandeld en verwond door twee knapen, T. de Vries, oud 19 jaar en F. J. Kok, oud 18 jaar, beiden te Haarlem woonachtig. Deze en nog meerdere studenten werden door een aantal personen opgedrongen, waarbij Kok een der studenten een schop toebracht; toen deze Kok daarover onderhield, gaf De Vries met een flesch die hij in de handen had dienzelfden student een slag op den hoed, waardoor die flesch brak, en gaf daarop een anderen student met een stuk van die flesch een slag in het aangezicht, waardoor verwon ding aan de linkerwang plaats had. Beide knapen zijn door de politie aangehouden en werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Maandaguacht is le Eiudhoven zekere Vau der Endeu, die op weg naar huis was, door eenige onbekende personen aangevallen en zoodanig mishandeld, gesueden en gesto ken, dat hij bewusteloos en badende in zijn bloed werd gevonden. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Van de daders is niets bekend. De inwoners van ons land. Vijf millioen ruim Een aardig inwonertal begint ons kleine landje toch langzamerhand krijgen 5077364 was het juiste cijfer op 1 Januari jongstleden dit is 75906 meer dau een jaar te voren; een vermeerdering dus met U/2 Pef jaar. Als dat zoo door gaat, tellen we in 't midden der volgende eeuw tien millioen. De hemel mag weten, waar men te zijner tijd die massa van bergen zal als niet de heiden ontgonnen en de Zuiderzee drooggemaakt zijn. Uit de Regeeringsstatistiek, waaraan wij deze cijfers ontleenen, blijkt voorts, dat ons land in 1898 nog weer 17823 slachtoffers aan tering heeft gehad, en wel 9500 aan algemeene lichaamszwakte en uittering en 8323 aan long- en keeltering verder nog 11773 aan ziekten der ademhalingsorganen en 9035 aan die der spijsverteringsorganen. De gezondste provincie van ons land blijkt Friesland te zijn, waar per duizend slechts 15.90 stierven in het afgeloopen jaar. De gezondste stad is echter Den Helder waar het sterftecijfer 15.34 per 1000 bedroeg, terwijl Den Bosch het ongezondst schijnt te zijn, waar ruim 10 per 1000 meer stierven, namelijk 25.60 per 1000. Amsterdam staat, wat de gezondheid betreft goed aangeschreven. Het sterftecijfer bedroeg hier 18.53. Maar toch niet zoo goed als Den Haag, waar het 18.15 per 1000 bedroeg. Stinkgrachten schijnen dus geen ongezonden invloed te hebben. Rotterdam staat veel ongunstiger te boek de sterfte bedraagt daar 21,03 per 1000. Sprang, 30 Mei. De Heer C. Achterberg, onderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd in gelijke betrekking te Purme— rend. Dusscn, 28 Mei. De heer M. Valentijn, ge boren te Vlijmen, thans onderwijzer te Boe- kei, is gisteren door den raad dezer gemeente met algemeene stemmen tot onderwijzer in Maria—Polder alhier benoemd. Zijne indienst treding is bepaald op 1 Juli. In dezelfde raadsvergadering werden tevens voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de leden van het stembureau beooemd. neusden, 30 Mei. Op de gisteren alhier gehouden tusschentijdsche provinciale stie— renkeuring, bedoeld bij art. 9 van 't reglement op het houden van springstieren, werden 7 exemplaren aangeboden, waarvan 5 werden toegelaten op de bekende voorwaarden. Ilerpt, 30 Mei. De kermis die alhier zeer prettig was voorbij gegaau, eindigde op het laatste oogenblik helaas nog in een hevige vechtpartij tusschen een inwoner en een aautal belhamels uit Hedikhuizen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Wij zien telkens in Uw Courant aange kondigd RaadsvergaderingAan de orde. Waarom gebeurt niet hetzelfde voor de

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2