Nummer 45. Zondag- 4 Juni 1899. BINNENLAND. Fancy fair. Aan Hare Majesteit A D E LIIK1D-EIIII A-W 1LIIE L ,111 Al-T IIERESIA WAALWIJK, 3 Juni 1899. Benoeming. De Sultan heeft aan mr. W. H. de Beaufort, minister van buitenlandsche zaken, het groot kruis van de Osmanié en aan mr. T. M C Asser, gedelegeerde ter vredesconferentie, hel grootkruis van de Medzjidié verleend. Vredesconferentie Het door Sir Julian Pauncefole namens Groot-Britanie gedane voorstel betreffende een hof van scheidsrechterlijke uitspraak, bevat zeven punten, die gedrukt in den En gelschen en Franschen tekst zijn rondgedeeld en twee bladzijden druks beslaan. Ze kunnen als volgt worden samengevat 1. Instelling van een vaste rechtbank voor internationale scheidsrechterlijke uit spraak. 2. Instelling van een vast centraal-bureau met een secretaris, archivaris en een staf van ambtenaren (de plaats van vestiging is open gelaten). 3. Iedere staat benoemt twee personen, bekend ais uitmuntende juristen of publicis ten tot leden van het hof van scheidsrech- lelijke uitspraak. 4. Wanneer contracteerende staten de bes issing van arbiters vragen dan kiezen zij uit de gezamenlijke leden van de rechtbank zoovele arbiters als tusschen hen is overeen gekomen. 5. Ook staten die niet aan tractalen heb ben deelgenomen, mogen gebruikmaken van de rechtbank. 6. Bovendien wordt nog een vaste raad van administratie gevestigd op dezelfde •plaats waar het centraal bureau zetelt. De raad organiseert het centraal bureau. 7. De kosten worden tusschen de onder teekenaars van het tractaat gezamenlijk ge dragen. De heer Pauncefote heeft met graaf Mün- s'er en met baron Staal langdurige confe renties gehouden in verband met het vraag stuk van het scheidsgerecht. Omtrent de gehouden vergaderingen van twee afdeelingen wordt nader vernomen dat die voor het Oorlogsrecht (Brusselsche verklaring van 1874) reeds een groot deel van haar arbeid heeft volbracht en waarschijn lijk nog in deze week daarmede gereed zal- komen. Waarschijnlijk zullen vervallen de bepalin gen omtrent de rechten bij het bezetten van een vreemd land door het militair ge za>- In de afdeeling betreffende de zorg voor gekwetsten en schipbreukelingen in den zee oorlog werd levendig beraadslaagd over de middelen om het humanitare doel in over eenstemming te brengen met de rechtmatige eischeu der oorlogvoerenden. Van Engelsche en Noord-Amerikaansche zijde werden ern stige bedenkingen geopperd tegen het stellen van bindende regelen. Daar e-veuwel door vertegenwoordigers der zeemacht van andere Staten de wenschelijkheid eener analogische toepassing der Conventie van Genève werd erkend, werd eene commissie benoemd tot nadere vastslelling der redactie van dit ge deelte van den arbeid. Het laat zich aanzien dat het ten slotte zal gelukken overeenstemming omtrent deze uit een humanitair oogpunt zoo gewichtige regeling te verkrijgen, waaruaar gedurende meer dan 30 jaar (reeds in 1868 is men aan de onderhandelingen begonnen) te ver geefs gestreefd is. De commissie voor de Biusselsche verkla ring omtrent het ooslogsrecht heeft, onder voorzitterschap van den heer Martens, haar beraadslagingen voortgezet. Generaal den Beer Poortugael zal waar schijnlijk als rapporteur dezer commissie optreden. —Den 5en eo den 9 Juni zullen diners ter eer van de gedelegeerden ter conferentie plaats hebben bij den heer Okolicsanyi van Okolicsna, gezant en gedelegeerde van Oos tenrijk- Hougarije, in wiens salons den l,5en een avondreceptie wordt gehouden, waartoe vele uitnoodigingen zijn verzonden. Aan het diner dat den 9en plaats heeft, is ook baroues von Stlttner genoodigd. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Uit 's-Gra,veöhage seint men Tot gouverneur generaal van Nederlandsch- Indie is benoemd de generaal-Majoor W. Rooseboom, commandant van de stelling van Amsterdam. De nieuw benoemde gouverneur-generaal, die 9 Maart jl. den 56jarigen leeftijd bereikte, htef: reeds eene schitterende loopbaan achter zich. Van 2e-luitenant der genie op 18jarigen leeftijd (1861) klom hij achtereenvolgens op tot le luitenant (1864), kapitein (1872). majoor (1885), luitenant-kolonel (J890) kolonel (1894) .generaal majoor (20 April 1897). Als kapitein werd hij bij den generalen staf geplaatst, waarbij hij sedert bleef, en als kolonel de betrekking van sous-chef vervulde. Thans is hij commandant der stelling van Amsterdam, levens bevelhebber in de eerste militaire afdeeling. De benoemde is echter niet alleen een militair van groot gezag, naar wiens van grondige studie, omvangrijke kennis en helder doorzicht blijk gevende adviezen steeds gaarne geluisterd werd ook het gebied der staat kunde is hem niet vreemd. Verscheidene jaren, van 1884 tot 1891, door het district Arnhem afgevaardigd, behoorde hij tot de beste leden der Tweede Kamer, waar zijn woord groot gezag had. Aan de Utrechtsche fancy-fair ten voor- deele van het Sanatorium voor longlijders, heeft Dr. Schaepman het onderstaand gedicht gewijd. Een beprekt aantal exem plaren, elk met eigenhandige onderteekening van den dichter, is op de fancy-fair verkrijg baar. DE KONINGIN—MOEDER. Princes van Waldeck en Pijrmont Wien Neerlandsch bloed door de aadren vloeit Volkrachtig, frisch en blij, Wiens hart in levenslust ontgloeit, In levensharmonij, Hij kent de kwellende armoe niet, Die naar het leven zucht, Den bleeken dood steeds naadren ziet Bij 't wisselen van de lucht. Hij weet niet wat de lijder lijdt In eng bedompten kring, Hoe 't afgetobde leven strijdt Om lijdensleniging Van medelijden krimp' zijn hart, Wat baat zijn medelij? Wat laafnis kent hij voor de smart? Hij is van smarten vrij Gezonde kracht is wreede kracht, Zij heft het hoofd zoo stout, Zij straalt in volle koningsmacht, Omkroond van zonnegoud Zij kent de liefde als heilgenot, Als levens heiligen lust, En, trots der arme lijders lot Geniet ze, in zich gerust. Geloofd de kracht, die liefde keut En door de liefde 't leed, Die liefde tot de lijders wendt In nooden hard en wreed, Gezonde kracht, die geven wil Van 't eigen warme bloed, Verdrijvend neevlen koud en kil Door liefdes licht eu gloed. O Koningin, die Moeder zijt, Die van een maagdlijn teêr Uw volk een Koninginne wijdt, 's Volks leven, liefde en eer, Hoe toont Gij U 's volks moeder ook, Nu Gij bij 't feestgeruisch Schenkt aau wie dof in 't lijden dook Een vorstelijk tehuis Genezing voor wie steunt en hijgt Naar reiner, frisscher lucht, Wien warmer bloed naar 't harte stijgt Bij 't streelend windgerucht. Genezing aan den kleinste in 't land, Zoo spreekt uw vorstlijk woord, Zoo schenkt Uw vorstelijke haad 't Orunje-Nassau-Oord. Wat Willem voor zijn mannen deed, Zijn niaunen uit den Oost, Doet Emma voor haar volk in leed Tot levensheil en troost. Geloofd vorstin, wier hart ontgloeit Voor meer dan heldenfaam, Wien neerlandsch bloed door de aadren vloeit. Verheft Uw Moedernaam. Dr. Schaepman. De Koninginnen tc Amsterdam. Meenden wij uit het vertrek van den Bur gemeester te mogen opmaken, dat afgezien was van het voornemen de gedelegeerden der Vredesconferentie door H. M. de Ko- ninging in de hoofdstad te ontvangen, volgens het „N. v. d. D." nemen die plannen "een vasten vorm aan. De datum van het bezoek van H.H. M.M. schijnt nog niet vastgesteld te zijn, maar genoemd wordt de eerste helft van Juni, waarschijnlijk de week, volgende op het bezoek aan Rotterdam (9 Juni). Bij die gelegenheid zou dan in het Paleis een groot gala-diner gegeven worden, waar aan alle gedelegeerden zullen worden ge noodigd, benevens de voornaamste antoriteiten van stad en provincie. Bij het aanstaande verblijf van H. M. de komnging in de hoofdstad, moet ook het plan beslaan een bezoek te brengen aan het nieuwe hospiiaalschip, dat alsdan aan de De Ruyterkade zal worden gelegd. Atjch. Bij het departement van koloniën is het navolgend telegram outvangen uit A'jeh van 1 Juni Generaal van Heuisz is naar Perdir uitge rukt voor het maken van eene excursie langs de Noord- en Oostkust. Cordang. Over het Cordang overkomen ongeval in den wedstrijd Bordeaux—Paris schrijft Le Vélo o. a. Bij den vijfden K. M., op het oogeublik dat hel »terriblement vite" ging, raakte Gor- dang, verblind door een stofwolk, de auto mobiel met zijn voorwiel en kwam te vallen. Hij bezeerde zich echter niet en vervolgde zijn weg. Alles ging goed tot Guitres waa Broc de «angmaking van Barberau zou oved nemen. Plotseling, bij de „passage a nircan.» die zich daar bevindt, zag men Cordang val len, zonder dat men na kon gaan door welke oorzaak waarschijnlijk heeft hij voor de tweede maal de automobiel aangeraakt daar Cordang, tegen zijn gewoonte in, vlak achter den bak van het rijtuig reed. Ditmaal kwam hij op zijn rug neer en bleef eenige minu ten bewusteloos liggen; zoo hevig was de schok. Weer bjgekomen, steeg hij opnieuw op; niettegenstaande hij over lievige pijnen in de lendenen klaagde. Met moeite bracht hij het daarna tot Bar- betieux, waar hij overmand door de pijn, de strijd moest opgeven. Een dokter constateerde dat hij niets gebroken had, doch ried eenige dagen rusthouden aan, Cordang bleef dien dag in Barbezieux en ging den volgenden morgen naar Bordeaux terug. Het wordt een fout geacht dat Cordang's rijwiel niet van een rem voorzien was. Bij de dolle snelheden die bereikt worden, moet men, onmiddellijk krachtig kunnen remmen, wil men niet op de gangmakende automo biel loopen, bij de minste vertraging in diens vaart. De »demifrein," een rem waarbij men een hand moet loslaten om te remmen, die Cordang aan zijn wiel had, was blijkbaar niet voldoende. Men wil dat de stoom in de wachtkamer ontsnapte, doordien aan den stoomketel enz., eene opeuing ontstond. Anderen beweren dat een ingenieur, toevallig daar aanwezig, den stoom heeft doen ontsnappen, waardoor het springen van den ketel voorkomen werd. Nader meldt men De gekwetste machinisten zijn Vrijdag morgen naar Rosendaal, hunne woonplaats, vervoerd. De een heeft vermoedelijk een been, de andere een arm gebroken. De overledenen zijD Touw, hoofdconduc teur, gehuwd en vader van 1 kind, en De Groot, cocducteur, gekuwd en vader van 2 kinderen. Doordien de locomotief plotseling in den grond vau de wachtkamer vastraakte, werd de goederenwagon, waarin de conducteurs zaten, door het post- en audere rijtuigen let terlijk ineengedrukt. Vandaar hun dood. De materieele schade is- groot. Excentrieke vogels Ken Stolksche eend legde een ei in den vorm van een kaatsbal, een Ammers'.olsche kip twee eieren aan elkaar vast, terwijl een duif van den heer Niekerk te schoonhoven uit één ei twee vogels broedde. Vermist. De moeder van het sedert het laatst van April vermiste knaapje Albert Petrus Johau- nes Wezel, oud 7 jaar, heeft een onderhoud gehad met den Miuister van Justitie, ten eiude bij Z.Exc. raad in te winnen die tot opsporing van haar kind zou kunnen leiden. Z.Exc. sprak haar goeden moed in en droeg haar op uit zijn naam den commissa ris van politie te verzoeken een 100-tal fo tografische portretten van het kind te doen maken, die in het binnen— en buitenland te doen verspreiden, ten einde tot opsporing van het kind le komen, aan welk verzoek is voldaan. De ouders van het vermiste kuaapje doen nog een beroep op het publiek, met name op dengene, die misschien gevonden heeft het keukengerei dat het knaapje op den be- wusten middag bij zich hadtwee ijzeren schaaltjes, een stalen vork en een bordje, alles in een doekje gewikkeld. Dit zou mis schien tot de ontdekking van eenig spoor kunnen leiden. Spoorwegongeluk tc Vlissingcn. Donderdagavond had te vlissingeu een ernstig ongeluk plaats. Door het breken van de Westinghousrem kon de machinist zijn trein, die te 10 57 aldaar aankwam, niet stoppen. Hij deed daarom waarschuwingen met noodfluiten hooren. De trein kwam in volle vaa-t aan, stoorde zich niet aau beletselen, verbrak de schutpalen en hief zich ongeveer een meter hoog op om op het perron te komen, en liep toen de restauratie-wachtkamer binnen, na den muur en de deuren te hebben ver brijzeld. Gelukkig zakte daar de locomotief door den vloer in den grond, zoodat de vaart was gestuit. Twee conducteurs hebben bij dit ongeluk het leven verloren, twee machinisten werden ernstig en een reiziger licht gekwetst. De locomotief en de kolenwagen zijn zwaar beschadigd, en bevinden zich in de restauratie wachtkamer. De goederenwagen en now een passagierswagen bekwamen schade. De gekwetsten werden onmiddellijk in het Hotel Zeeland gebracht, alwaar ontbodeD geneesheeren hulp verleenden. Nicuwkuik. Hoe feestelijk zag het er Dins- in Nieuwkuik uitAlles werkte mede. Het weder was na al die ruwe koude, ik zou haast zeggeu gure winterdagen een heerlijk zomerweder gewordeD. In de straten waperde bijna aan ieder huis de vroolijke driekleur. Wel gekozene versieriugen waren nergens gespaard. Alles was in feestdos. En op het gelaat van iederen goeden Nieuwkui- ker lag eene .bijzondere blijdschap ie lezea. t Gold dan ook het feest van den geeste lijken vader der gemeente, den Zeereerw. Heer J. Smolders. Vijf en twintig jaren waren heen gespoed, sinds deze herder, die zijne schapen liefheeft en door zijne schapen we- derkeerig bemind wordt, door de handen van den Bisschop tot priester was gezalfd. Vijf en twintig jaren, sinds zijn schoone arbeid in kerk en onder het volk een aanvang nam tot geestelijk heil der zielen, tot stoffelijk heil der lichamen, tot verheffing en bloei der schoone kunst. Ontegenzeggelijk waren het velen, ik kan gerust zeggen allen, die blijken van innige belangstelling toonden en de pastoor heeft die belangstelling verdiend. In het huis van den pastoor stond het niet stil van bezoekers, die ZEerw, kwamen gelukweoschen, zoowel van uit als van buiten de gemeente. Liedertafel en Harmonie hebben natuurlijk al hunne edele krachten ingespannen. En met succes. Kon het wel anders, nu het gold een der grootste bevorderaars en een der gevoe ligste kenners der verhevene toonkunst. Moest ik al de lieve voordrachten, al de uit het hart van het volk gegrepene diepge voelde woorden weergeven, die een geluk - wensch inhielden aau den gevierden Pastoor van Nieuwkuik, dan zoude ik in dit blad te weinig plaats vinden. Ook het stoffelijk blijk van liefde toe den herder is niet achterwege gebleven. Het kunststuk was jammer genoeg Dog niet gereed, anders had het de plechtige viering in de kerk nog meer luister bij kunnen zet ten. Het geschenk is u.l. een driestel ge dragen door priester, diaken en subdiakeo, als er eene solemneele H. Mis geschied. Toch was de kerk druk bezocht en menig vurig gebed klom ten hemel om zegen te doen neerdalen op het hoofd van den herder, die daar dankend het allerheiligste offer op droeg. Nieuwkuik heeft blijde een heerlijk feest gevierd. Ieder wenscht den pastoor nog tal van jaren toe, waarin hij te Nieuwkuik kan blijven arbeiden, tot eeuwig en tijdelijk heil van allen. De ZeerEerw. Heer Smolders be mint de zijnen en de zijnen beminnen den pastoor. God, die alles ten goede regelt verwezenlijke ieders wensch Ook wij bieden ZEerw. bij deze onze harte lijke gelukwenschen. Drunen, 3L Mei. Gisteren namiddag heeft alhier een droevig ongeval plaats gehad. Het zevenjarig jongentje Johannes Godetridus van der Lee, werd door B. van Sou alhier dood in een sloot gevonden. Daar het kind aan toevallen leed, vermoed men dat hem alzoo dit ongeluk is overkomen. Sprang, 2 Juni. De Heer C. Achterberg, onderwijzer alhier, voor enkele dagen be noemd te Purmerend, ontving heden bericht van eene benoeming te Aalsmeer, op een salaris van f 750, welke laatste benoeming hij heeft aangenomen. Van harte wenschen wij hem geluk met deze promotie. Dusscn, 32 Mei. Een automobiel, waarin twee heeren waren gezeten, snelde heden middag over de thans zoo prachtige grintwegen onzer gemeente en trok veel nieuwsgierigen naar buiten om dat „rijtuig zonder paard" eens te zien. Nu, dat ging niet zoo gemak kelijk en alleen de allervlugste bereikten hun doel. Ongeveer aan de grens van Dusseu en Almkerk gekomen, keerde hij terug en liep

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5