Nummer 47. Zondag 11 Juni 1899 Tweede Blad. binnenland? 8taatkunaig overziebt. uitvoeringen. KLEIN MAAR REIN. h*V' Gocls ze8en Zdl met u zij"- Gij weetGods belofte is nooit ijdel. Ik hoop, De Twintigste Eeuw toegewijd aan 't H. Hart van Jezus. DOOR w. VAN NIEUWEN HOFF S. J. Nu de machten der duisternissen overal met geweld doch vooral met verraderlijke slqvvueid er op uit zijn, de harten der men- schen koud te maken als ijs en hard als steen en ijzer, door godsdienst uit school, familie, vereenigiug, uit 't geheel de maat schappij te verbannen en te kerkeren in tempel en saciisiy, nu vooral blijft de Wachter van het Vaticaan niet in gebreke, maar staat Hij op Zijn post en houdt het scherpe oog op Nooid en Zuid, op Oost en West gericht en bespiedt alle onraad en achterhaalt alle sluw heid en zendt middelen uit om de pogingen der h.lsche boosheid te verijdelen en de werken des 'ichts te doen zegen vieren. Reeds was het oog van den heiligen grijs— aan! verzwakt, gebroken; vriend en vijand vreesden, dat de g.-oote man, de wijze raad gever der eeuw, hel menschdom dat hij innig lif t heeft, ging verlaten. Maar ziet, hij herleeft. Zijn oog schouwt feller en helderder dan ooit over de wereld en een traan bevocht het, wam het zou overal en bij allen, bij grooten en kleinen, geluk willen zien en 't schouwt zooveel ongeluk, zoovele werken, wier eenige vrnclu is lijdelijk en eeuwig onheil. Weer zal hij spreken, luide spreken tot de menschheiil. De eeuw toch spoedt ten einde. Ook Zijne taak zal haast volbracht zijn. Eerst1 zal I-lij nog eene hooge daad stellen, om toch zoo mogelijk iedere mensch te rukken uit de duisternis en te doen staren omhoog in het licht des hemels, dat alleen warmte, geluk en leven geef.. Zijne liefde alleen is hier aan 't woord. Zijne liefde biikt op tot God en smachtend vroeg zij Hem, hoe zij het meest weldaden over de wereld kon uitstrooien, welke daad het meest heil aanbrengend zoude zijn voor de broeders, die hij liefhad en weldra zou verlaten. En daar alle heil van God moet komen, kiest hij het gebed en wel in een vorm, (lie God bet meest most behagen. Ziet, 'de miilioenen over wie hij op aarde gebiedt knielen neer en smeeken, zij knielen neer en wijden zich en de gansche menschheid toe aan Gods Liefde, niet beter voor te stellen dan in dat voor ons geopend Hart van den lief denvollen Verlosser der wereld De miilioenen knielen neer en smeeken om het ware geluk voor zich zeiven, voor hunne afgedwaalde broeders, die zij nog zoo innig liefhebben, voor de armen, in duisternis wandelende Heidenen. Zij knielen neer en vragen verge ving voor de koelheid, de onverschilligheid, de hardheid en de gruwzaamheid, waarmede een God van liefde in deze eeuw is bejegend. Kon de grijze Vader eene handeling stellen, die meer zegen over de menschheid aftreki? Neen. De hemel wordt heden geweld aan gedaan. De zegen zal dan ook niet uitblijven. Maar dit ontzaglijk goed daar gelaten, ons is wederom de weg aangegeven, dien wij te volgen hebben Dikwijls is er op gewezen en heeft men het luide verkondigd toch blijven er velen nog blind en stok doof dat heden het noeste werken der hellemach ten bestaat in het vei koelen en verharden der Christene harten, door den godsdienst het recht spreken te ontnemen buiteu de tempels. Het doen verstommen van den godsdienst, is de oorzaak en dat alleen dat velen onberust, velen zelfs onder hen, die met goede bedoeling te wsrk gaan, eene koudheid, eene ongevoeligheid, eene on verschilligheid in zich opnemen, een kind van God onwaardig. Dat zien velen niet in. Toch is het zoo. Aan velen ontbreekt die vurige ijver onzer vaderen, voor wat hun levensdoel is en het levensdoel van de an deren, voor wat de eer van onzen God van liefde kan bevorderen en alleen der mensch heid heil kan aanbrengeu in tijd en eeuwig heid. Door het verbannen van deu godsdienst luit school enz., vooral ook door de publieke '(uitwendige eeredienst tegen te werken, die \oo verhevcu, bevattelijk schoon is, wordt de feste. onder de goeden eeoigszins bevangen 'oor eene winterkoude, die hart en ziel 'trii ij ft. Die koude m o e t ieder van zich afV\rpt?h, door de nu gestolde aderen moet ïedA kind van God jong, warm bloed doen stroonen, het kwijnend hart moet ieder wat felle® doen kloppen voor de eer van God, voori heil zijner broeders, wat wij allen misdan hebben tegenover den God van Liefd 4m o e t hersteld. Datlegreep ten volle de Zeereerw. Pater VV. vailNieuwenhofF, die ons opnieuw en zoo tijdig kin vergasten op eene penneuvrucht, rein, een zilveren schotel klein maar opgediseht. Het boekje heet „De Twintigste Eeuw, toegewijd aan 't H. Hart van Jezus." Zoo schoon en degelijk de inhoud, zoo goedkoop is de prijs. Ik geloof, geb.ocheerd en wel slechts de somma van 15 cent. Dus iedereen kan het zich aanschaffen. Een week geleden verschenen, beleefde het gisteren reeds een nieuwen druk. De geschiedenis van de devo tie, het wezen van de devotie tot het H. Hart vinc.t men in Hat klein maar rein boekje en men smaakt de devotie in hare volle zoetheid. Men moet wel blind zijn, orn niet te zien, dat er geene sdhoonere devotie onder de zon bestaat en het hart moet wel als ijzer zijn, om zich bij 't lezen nier opgewekt t- gevoelen! Het talent van P. NieuwenhofFs bevall.g schrijven waarborgt ons de aantrekkelijkheid van vorm. Opwekkend en leerzaam is de devotie uiteengezet in een heerlijken noveen Litanie, kruisweg ter eere van 't H. Hart en cycliek en toewijding en schietgebeden ont breken niet. Wil men medeleven het gods- dienstleven, wil men mede arbeiden aan het schooue apostel werk - en dat kan ieder en dat moet ieder willen dan moer. men dat bekje koopen, lezen, herlezen, verspreiden. dat het reine boekje het vuur, dat Christus op de wereld heeft geworpen, maar dat onze vijanden trachten uit te dooveri, overal ouder ons helpt ontsteken. A. S. Engeland en Transvaal. Indien John Bull John Buil niet was, d.w.z. indien de leidende mannen aan gene zijde van het Kanaal, niet steeds door woorden en veel meer nog door daden, getoond hadden dat macht naar hun opvat'ing boven recht gaat en dat de zwakke of althans minder sterke, eigenlijk niets beters heeft te doen (.an zonder eemg protest ja en amen te zeggen op alles wat de maentige eischt en Veilanvt dan zou men gegronde hoop kunnen koes leren dat het tusschsn de Zuidafrikaansche Republiek en het Vereenigd Koninkrijk no^ wel tot een beiden partijen bevredigend accoord kan komen, doch Engeland blijft zichzelven steeds gelijk en.... de Boeren heb ben iets overgeërfd van hunner voorvaderen onbuigzaamheid, welke men wel eens sti'f— hoofdigheid heeft yeheeieu Eerst is uit Bloemfontein, de plaats waar iaul Kruger de president van Transvaal en COmmissaris der Kaapkolonie Sir Alfred Milner, zijn saamgekomen voor hun samensprekingen, gemeld dat ergegronde hoop bestond op een bevredigende schikking; toen kwam uit Kaapstad, dus uit Engelsche bron het bericht, dat er vrees bestond dat de samenkomst niet veel succès had opgeleverd en eindelijk werd uit Bloemfontein, uit Engelsche bron gemeld, dat de conferentie gebleken was geen resultaat te hebben opge leverd, terwijl terzelfder tijd de Times wist te berichten, dat Paul Kruger naar alle waarschijnlijkheid geen neiging zou hebben getoond in eenig opzicht tegemoet te komen aan de opvattingen van Milner ten aanzien van de hoofdpunten, in welk geval het, volgens dit blad, overbodig zou zijn den ernst van den toestand verborgen te houden de Transvaal zou niet willen ingaan op een re geling ter gemoetkoming aan de eischen der „Uitlanders.» Gisteravond is er volkomen zekerheid verkregen lord Selbourne, onderstaatssecre taris van koloniën, heeft de Exchang Tele graph Company gemachtigd tot de verklaring, dat de onderhandelingen tusschen Kruger en' Milner mislukt zijn en dat een overeenkomst niet is tot stand gekomen en nader gaf deze, volkomen met den stand van zaken vertrouwd zijnde, als zijn meening te kennen, dat het resultaat beslist onbevredigend is, en er ook geen waarschijnlijkheid bestaat dat' de onderhandelingen zuil n worden hervat. De Engelsche minister van koloniën Chamberlain, ontving een officieel telegram volgens hetwelk Sir Milner aan de bladen van Kaapstad een uittreksel heeft verstrekt van zijn rapport over de samensprekingen. Volgens de Central News heeft Kruger zich niet willen laten binden met betrekking tot de voornaamste voorstellen van Milner en zeide hij, dat hij deze voorstellen zou onder werpen aan de goedkeuring van den Volks raad een handigheid van den ouden president, waardoor men althans nog een •estje van hoop kan behoudeu op een vergelijk. Uit Pretoria is te midden van de verontrustende onzekerheid het volgende gemeld, dat alleu twijfel opheft en werkelijk de kans opent op een ernstig conflict, waarbij het schijnbaar gaan zou om de belangen der „Uitlanders» in Zuid-Afrikaansche Republiek, doch in werkelijkheid om de onafhankelijkheid van der Boeren grondgebied Van den Engelschen kant werd gesproken over het stemrecht en de dynamietquaestie van de zijde der Republiek werd gesproken over het stemrecht, de inlijving van S vazie- land bij de Republiek, betaling van schade vergoeding voor den inval van Jameson en net principe van arbitrage, ter oplossing van geschillen tusschen beide landen. De hooge commissaris heeft Diet aangedrongen in zake de dynamietquaestie en de president heeft niet aangedrongen in zake Swazielaud. Wat be treft de Jameson—schadevergoeding deelde de hooge commissaris mede, dat een depêche op weg was van de Engelsche regeering, inhoudende een voorstel tot arbritage op dat punt. Wat het stemrecht betreft, stelde de hooge commissaris voor lo. dat het aantal jaren voor de verkrijging daarvan zoude worden gesteld op 5 jaar, met terugwerkende kracht 2o dat de naturalisatie-eed zoude veranderd wordeu 3o. dat een billijke vertegenwoordiging aan de nieuwe bevolking zoude worden ge geven, en 4o. dat de naturalisatie oogenblikkehjk vol st.mrecht moet geven. Daartegenover werd door den president voorgesteld le. den termijn van inwoning, noodig voor naturalisatie, te bepalen op twee jaar, terwijl een vol stemrecht vau 5 jaar daarna verkregen zou worden 2e. alle personen, voor 1899 in het land gekomen, zouden na twee jaar vol stemrecht krijgen 3e. de bevolking op de mijnen zoude meer dere vertegenwoordiging krijgen 4e een voorwaarde voor de naturalisatie zou zijn het bezit van vast eigendom, ter waarde van minsteus 150, of het bewonen van een huis vau minst 50 huurwaarde of het genieten van een inkomen van minstens 200 per jaar 5e een verdere voorwaarde voor de natu ralisatie zou zijn een bewijs van burgerschap in het vorig land van inwoning; 6o. Het eedsformulier zal gelijk zijn aan dat in den Oranje- Vrijstaat. 7e. Alle voorstellen van president Kruger zullen aan de aanneming door Engeland onderworpen zijn volgens het beginsel van arbitrage tusschen de Z.Afrikaansche Repu bliek en Groot-Brittannië. Sir Milner vindt de voorstellen betreffende het stemrecht onvoldoende. De conferentie is gesloten. President Kruger is voornemens de voorstellen aan den volksraa 1 te onderwer pen, ond<»r voorbehoud van een gunstige be- schikkig van Engeland betreffende de arbi trage. De discussies werden op zeer vrien- schappelijken toon gevoerd. Geen woord dus over een nader onderhoud of over een modus vivendi alleen de uitla ting van Paul Kruger, dat hij de voorleggen aan den Volksraad, laat een heel kleine kans op een schikking, doch in Engelands hoofd stad neemt men den staat van zaken lang niet gunstig op. Zooals men zich herinnert, heeft de Engel sche minister van koloniën^ in antwoord op de petitie van de Uitlanders geconstateerd dat de bereidwilligheid van den president der Zuid Afrikaansche Republiek, door de regee- ling van het Vereenigd Koninkrijk werd beschouwd als een bewijs dat de Volksraad en de regeering te Pretoria ernstig streefden naar een oplossing der moeielijkheden in dien zin, dat de redelijke verlangens der geëmig reerde bevolking zouden bevredigd worden, terwijl nu gebleken is dat er bij de Trans- vaalsche regeering geen neiging bestaat aan deze eischen tegemoet te komen. tonrechter-plaatsvervanger, advocaat eu pro cureur te 's Hertogenbosch. Z. D. H. Mgr. VV. Van de VeD, bisschop van s Bosch, heeft benoemd tot pastoor van de nieuwe parochie van het H. Hart van Jezus te Helmond den Weleerw. heer A. van der Zanden, tot kapelaan aldaar de weleerw heeren L. M. J. W. Gast, H. A. M. Janssen en J. T. M. Duijnstee tot kapelaan te Erp den weleerw. heer P. W. van Coil; tol kape laan te Deunen den weleerw. heer J. Widokx- tot kapelaan te Helmond (H. Lamberius) den weleerw. heer J. van Gelder; tot kapelaan te Gemert deu weleerw. heer J. M. F de Raad, tot kapelaan te Beuningen den weleerw. heer A. G. Vromans; tot kapelaan te Heeze den weleerw. A. H. Geuris; tot professoraat! het Semenarie te St. Michiels Gestel den hefr Th* J- Stoutetot kapelaan te I ïlburg (H. Anna) den eerw. heer Chr. M. Bogers; tot kapelaan te Osch deu eerw. heer F. L. J. M. L. A. Meijring; tot assistent te Deursen den eerw. heer L. van Boxmeer, en tot assistent te Maren den eerw. heer J. L van Mulukom de laatste vijf priesters van het seminarie. Gemeenteraadsverkiezing-. Blijkens vorens'aande bekendmaking zal de verkiezing van 4 leden van onzen ge meenteraad plaats hebben op Dinsdag 27 Juni als. Aan de beurt van aftreding op den lsteu Dinsdag ia September zijn de heeren Jud. Timmermans Wz., wethruder. Jac. Gragtmaus A. Verbunt. J. van Dooren. Candidatenlijsten zijn van af 12 dezer ter secretarie verkrijgbaar. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar genoemde publicatie. Liedertifcl naar het concours. Heden ontving onze Liedertafel mededee- ling van de vereenigingen die op het con cours te Nijmegen in hare afdeeling zullen concurreeren, deze zijn: Liedertafel „Gruno" te Groningen, Arnhemsch Mannenkoor, Arn hem, „Werkraanslust" van Kromenie. „Fide lib" van Utrecht. De Nationale zangschool en zangvereeniging vau Amsterdam, Utrechts Mannenkoor, Ulrecht. De »Stem des volks" van Amsterdam. Kermis. Evenals vorige jaren zullen de verschillende gezelschappen en caféhouders alhier weer hun uiterste best doen om het YVaalwijk's publiek icr gelegenheid der kermis iels degelijks te verschaffen. Zoo heeft o. a. naar wij vernemen, de heer J. Fransen alhier de Kapel der d.d! Schutterij uit 's Bosch geëngageerd, om in zijn tuin op kermis Dinsdag een concert te komen geven. Iedereen, die den naam van dit Corps leest, is er genoegzaam van over- tuigd, dat hem een heerlijken, genotvolle mid- T dag te wachten staateu voorzeker zal de heer Fransen ook ondervinden, hoe de tal rijke liefhebbers van muziek zijn streveu weten op prijs te stellen. Vergadering Ned. Ond. Gen. Zondag namiddag zal de Afdeeling Waal wijk van het Ned. Ond. Gen. eene vergade ring houden op de zaal Musis Sacrum. Aan de orde is het behandelen van den beschrij vingsbrief van de algemeene vergadering te 's Gravenhage. WAALWIJK. Concert, te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, in den tuin van den Heer Jan Fransen, Stationsstraat, Waalwijk, op Zondag 11 Juni 1899 des namiddags öDg uur. (Zie Programma's.) WAALWIJK, 10 Juni 1899. Benoemingen. Bij kon. besl. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement 's Herto^en- bosch, voor de kantons Oss, Heusden, Waal wijk eu Oirschot, ter standplaats 's Hertogen bosch. mr. W. M. van Lanschot, thanc kan- Trekkingslijst van den Jacobs. Hum. prem. kalender. Op onderstaande nommers zijn prijzen ge vallen: In de le klasSe der Staatsl. No. 15036 Fraaie Schilderijen. 26 Fraaie Beelden. (schoorsteenornamenten.) 2e klasse. No. 6015 Prachtige Haardstellen. 20129 Parapluie—en Kleerstanders. 3e klasse. No. 12166 Fraaie Fauteuils. 12186 Sigarenkas'jes. 4e klasse. No. 3032 Naaimachines. 12007 Speeldoozen. 5e klasse. No. 2074 Fongers Dames- of Heeren Rijwielen. 9786 Saloulampen. Indien 8 weken na dagteekening dezes de prijzen niet afgehaald zijn, worden dezelve niet meer gegeven. Tweede Kamer. Het wetsontwerp betreffende 'de verbete ring van het Noordzeekanaal, werd aange nomen. Het ontwerp gericht tegen het plan Coolen wordt bestreden door de Ras en Jansen en

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5