Nummer 49 Zondag 18 Juni 1899 22e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER: Waalwijk. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. (Vervolg). Leerlooierij. De toestand der looierijen is in het afgeloopen jaar weer lang niet rooskleurig geweest, daar er, over het algemeen, geen billijke verhouding bestond tusschen ruwe waar en gefabriceerd artikel. De looierijen van zwaar zoolleder moesten het het meest ontgelden, de huiden stegen voortdurend in prijs, de looistoffen bleven geregeld duur en het fabricaat kon geen prijs- verhooging bekomen. De looiers van licht zoolleer en zoogenaamde bijsoor ten, waren er niet zoo erg aan toe. De prijzen hiervan waren meestal voldoende en de artikelen gingen tame lijk vlug van de hand. De ongunstige toestand der looierijen van zwaar zoolleer, welke vooral veroorzaakt wordt door de overgroote concurrentie van het Buiten land, dat hier maar vrij kan importeeren, alsmede door het toenemend gebruik van vaches-lissées liezen-leder en het Noord-Duitsch zoollederdat eveneens in groote massa's wordt ingevoerd, hebben eenigen onzer voornaamste industriëelen doen besluiten tot het oprichten eener stoomlooierij. Twee zijn er thans in aanbouw en zullen spoedig voltooid zijn. Zij worden geheel naar de nieuwste eischen des tijds ingericht. Die der heeren Jac. Gragtmans en Wiesman, waarover wij reeds eenige inlichtingen kunnen geven, wordt ge bouwd naar Fransch modeldat ook in Engeland op verschillende plaatsen geïnstalleerd is. Al de be werkingen, die de huiden van meet aan, tot het einde toe, moeten ondergaan, geschieden machinaal. De looiing wordt bespoedigd, door dat de machines dag en nacht werken, en de huiden altijd door in beweging blijven. In alle bearbeidingen als het uitzoeten, kalken, haren, vleezen, uitkalken, looien, looistof uitwasschen, drogen, kameren of walsen, is daardoor, eene geheele omme keer ontstaan. Er wordt gelooid met extract dat momenteel nog uit het Buitenland betrokken wordt, doch daar de stoom genoegzaam benoodigde kracht geeft, wil men in de toekomst zelf die extracten fabricee- ren. In den beginne denkt men zoowat 200 stuks per week af te leveren, de inrichting van den bouw en der machines is echter van dien aard, dat men, in de toe komst, genoemd getal aanmerkelijk vergrooten kan. De stoomlooierij der heeren van Iersel, Witlox Cie, zal, te oordeelen naar den bouw en den reeds geplaats ten stoomketel, niet minder groot en doelmatig zijn ingericht dan die der eerstgenoemde heeren, ook moeten deze ondernemers van plan zijn later overleder te fabriceeren. Moge het beste succes de ondernemingen der nijvere industrieelen bekronen I Ook voor looierijen van paardenleer geldt de klacht, welke wij in den aanvang reeds genoemd hebben, en in het vervolg van ons verslag nog dikwijls zullen moe ten herhalen n. 1. huiden te duur, leder te goedkoop. Wel was in het begin des jaars de vraag naar paar denleer vrij druk en kon, dientengevolge, een iets hoo- geren prijs bedongen worden, doch allengs nam de vraag af en in den zomer was de handel zeer onbe duidend. De fabrikanten in paardenleer hebben dan ook slechts zeer matig ingewerkt. Toen in het najaar de huidenprijzen daalden, bleef de prijs van het leder gelukkig stationnair. De vraag naar artikelen van stuitenleer bleef voor het binnenland ongeveer dezelfde, doch verminderde voor het buitenland. De prijzen der ruwe stuiten waren stationnair. Hier bij een lijstje aangevende den prijs der huiden in de verschillende maanden en dien van het leer. In Januari huiden per stuk f 10.50 a f 11.50 paarden leer f 1.65 a f 1,85 de KG. In Juni huiden per stuk f 10.75 a f 12 paardenleer 1.70 a 1.90 de KG. In November huiden perstuk f 10.50 a f 11.50 paar denleer 1.70 a 1.90 KG. Voor stuiten van f 3.50 a f 4.10 In November van f 3.75 tot f 4.25 Fabrieken, Inrichtingen van Industrieelen aard Magazijnen, winkels enz. De alhier gevestigde lijmfabriek en lijmziederij bleven in 1898 geregeld doorwerken. Door groote opkoopin- gen van het lijmvleesch door firma's van elders, stegen de prijzen der grondstoffen aanmerkelijk, terwijl het gefabriceerd artikel slechts eene geringe verhooging kon bekomen. Dientengevolge en ook door het in den handel brengen van surrogaten en andere inférieure lijmsoorten, waren de winsten zeer klein, en staat het met deze fabricatie in de toekomst niet al te gunstig verschoren. Met meer genoegen mogen wij gewagen van de zeepziederij, welke thans met eene locomobile werkt, en die, niettegenstaande de groote concurentie, flink vooruitgaat en een toenemend debiet heeft. De zeeppoederfabriek vooral werkt met succes. Dank zij de uitmuntende qualiteit van het product, dat met het beste kan wedijveren, wordt eene groote hoeveel heid van dat poeder afgeleverd. De eigenaar heeft het plan eerlang eene flinke uitbreiding aan zijne inrichting te geven. In de azijnmakerij kwam geen noemenswaardige ver andering. Hetzelfde kan van de hier gevestigde koffiebranderij gezegd worden. In den stoom- en windmolen kwam eenige wijziging. Eén windmolen werd afgebroken en de andere voor zien van eene geheel nieuwe stoommachine van veertien paardenkracht. Hierdoor zijn de eigenaars thans in staat gesteld, beter aan de eischen der tegenwoordige maal- industrie te kunnen voldoen. Tot ons leedwezen moeten wij melden, dat de ver- nisstokerij, die zoo'n lange reeks van jaren hier met succes geëxploiteerd werd, opgehouden heeft te be staan. Door de enorme vorderingen der wetenschap, voornamelijk op scheikundig gebied, konden het recept en de manier van bereiding niet verborgen blijven en is ook in dit artikel van lieverlede eene groote concu rentie ontstaan. Daarbij begonnen ook vele hier geves tigde firma's handel te drijven in verfwaren, lakken en aanverwante artikelen. Een en ander heeft er wellicht mede toe bijgedragen, om den huidigen eigenaar, die hier algemeen geroemd werd om zijne kennis, te doen besluiten zijn geluk elders te gaan beproeven. De Vcfn ouds bekende bierbrouwerij »De witte Klok» levert nog altijd veel af. De vele hier gevestigde bierbottelaars, die geregeld langs de huizen laten venten, en ieder in staat stellen om per flesch of halve flesch zelfs te betrekken, doen haar voorzeker groote concurrentie aan, doch de qua liteit harer bieren is zoo goed, dat de eigenaars, om aan de talrijke bestellingen te kunnen voldoen, dikwijls, vooral in den zomer, verplicht zijn twee tot driemaal per week te brouwen. Ook de handelaars in koolzuur houdende wateren en limonades maken steeds goede zaken. De eenige in onze gemeente bestaande tabaks- en snuifkerverij, met bijbehoorende sigarenfabriek heeft nog steeds groote leveranties. Het komt ons voor, dat deze zaak vooral voor eene groote uitbreiding vatbaar is. De goede naam, waarin zich het fabricaat, reeds van oudsher, heinde en ver mag verheugen, zou reeds voldoende zijn om die zaak op groote schaal met tal rijk personeel te drijven. Betreffende den handel in stik- en naaimachines kunnen wij melden, dat tegenwoordig bijna uitsluitend de Singer- en Pfaffmachines gebruikt worden, die, wat soliditeit, uitmuntende constructie en nauwkeurige wer king aangaan, sterk tegen elkander oproeien. Het maga zijn der eerstgenoemde maatschappij is ook steeds voorzien van de nieuwe soort machines voor handge- bruik op het gebied der schoenmakerij. De magazijn houders verheugen zich in goeden afzet hunner artikelen. In gelijken zin kunnen wij spreken van de depothou ders van velocipedeswaarin de handel zoo'n enorme vlucht heeft genomen. Al worden zij hier niet vervaar digd, toch kunnen zij hier voldoende gerepareerd en van nieuwe onderdeden voorzien worden. Voor deze reparatiën, alsmede voor die van andere machines, heeft de firma C. P. van Hilst en Zonen alhier, expres een draaibank van de nieuwste constructie aangeschaft. Ook de andere smeden en koperslagers hadden volop werk, zoo voor hunne clientèle buiten als in de gemeen te. De goud- en zilversmeden, alsmede zij, die tegen provisie voor firma's van elders verkoopen, zien hun debiet gestadig vermeerderen. Veel wordt door hen ook buiten de gemeente afgeleverd. Hetzelfde kan ge zegd worden van de handelaars in uurwerken, klokken, pendulen, electrische schellen enz. In deze artikelen is in den laatsten tijd nogal eene beduidende concurentie gekomen. Gaven wij in onze algemeene beschouwingen een kort overzicht van hetgeen in 1898 gebouwd en in '99 voortgezet of begonnen werd, dan blijkt het duidelijk, 'dat de talrijke hier gevestigde timmerlieden, metselaars, ververs, behangers, opzichters enz. niet te klagen had den en het hun ook dit jaar niet aan werk ontbreken zal. De gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen van heeren- en dameskleedingstukken, mogen zich nog steeds in toenemenden bloei verheugen, dank zij het solide en nette werk, dat er gemaakt wordt. Jammer, dat zoovele burgers zich nog altijd laten verleiden door rondreizende kooplieden in gemaakte kleedingstukken, welke hoe goedkoop ook aangeboden, toch nog altijd veel te duur betaald blijken. De magazijnhouders van modeartikelen en galanterieën handhaven hun goeden naam. Daar zij er voortdurend naar streven de nieuwste artikelen aan te schaffen, en er ieder vinden kan, wat van zijn gading is, worden hunne inrichtingen ook door buitenlieden veel bezocht. Wij overdrijven niet als wij zeggen, dat deze winkels zelfss met die uit groote steden, kunnen wedijveren. De boek- en courantdrukkerijen met hun aanverwan ten handel in boeken, papier, kantoor- en schoolbe- hoeften hadden druk werk en maakten, over het geheel, goede zaken. De talrijke slagers van rund- en varkensvleesch hadden in het afgeloopen jaar zeker niet te klagen. Het vette vee en de varkens waren het geheele jaar door, be trekkelijk goedkoop, terwijl de vleeschprijzen dezelfde bleven, d. w. z. tamelijk duur. De vette kalveren echter waren meestal duur. Nemen wij aan, dat de in- en uit voer van vleesch zoo wat aan elkaar gelijk staan, dan worden voor de consumptie hier ter plaatse, over het geheele jaar berekend, per week geslacht ongeveer 7 koeien, 6 kalveren en 20 varkens uitmakende een net to gewicht van circa 4400 halve K.G. runds- en kalfs- vleesch en 3500 a 4000 halve K.G. varkensvleesch. Een exportslagerij van runderen, met bestemming voor Duitschland, welke in het naburige Besoyen was opgericht, heeft zich, jammer genoeg, niet in een lang durig bestaan mogen verheugen. Die voor konijnen in Baardwijk bestaat nog en gaat steeds vooruit. In het afgeloopen jaar werden ruim 25000 konijnen geslacht en in open kisten of kratten naar Engeland verzonden. De vellen vonden meest hun weg naar België en Duitschland voor de handschoenen en pelterijenfabri- catie. Daar voor vette konijnen een goeden prijs betaald wordt, leggen velen uit den werkmansstand, zich op die winstgevende fokkerij toe. De alhier gevestigde boom-, bloem- en groentekwee- kerij onderging in den laatsten tijd eene aanzienlijke uirbreiding en ziet haar debiet met den dag vergrooten. De nieuwste ontdekkingen op land- en tuinbouwkundig gebied past de eigenaar op zijn bedrijf toe. Vele koop lieden van hier en elders betrekken uit deze inrichting de groenten en fijne vruchten, die dan bij de particu lieren aan huis gevent worden. De Echo van het Zuiden, Waiilwykscbe co Ijaigstnilsrtr Courant Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A bonneraentsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f 0,60daarboven 8 eent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1