bin nen land. fgiiilllll. Ti UITEN LA IN 1). Frankrijk. Duitschland. FEUILLETON. Servie. Rusland. China. Transvaal. Amerika. ven, zooveel mogelijk, zij het dan ook tegen kleine winsten, van hun voorraad te verkoopen. De prijsnoteeringen van goede prima saladeros oshuiden met kort haar verschillen weinig van die op 31 Dec. jl., n.l. gemiddeld 63 francs. Voor huiden van 20-25 KG. betaalde men 67-68 francs, voor die van 25-32 K.G. 65-70 francs en voor die van 32-40 K.G. 65-69 francs. Wat de handel in droge huiden betreft, deze schijnt al sedert geruimen tijd ver waarloosd te worden. Voornamelijk moet men hiervan de reden zoeken in het feit, dat er zeer weinig, ja haast geen mooie Matadero-huiden zijn aangevoerd en de importatien meestal voor het grootste gedeelte bestaan uit Campos- en Rivier huiden welker qualiteit doorg-aans nog al te wenschen overlaat. Mag men de allerlaatste berichten uit Amerika gelooven, dan schijnen erhoo- gere lederprijzen in uitzicht te zijn de prijs der ruwe huiden is te duur in vergelijking van het gefabriceerde leder, zoodat eerie opgaande beweging zeer waarschijnlijk is. PARIJS, 19 Juni. Waldeck-Rousseau, he denavond door President Loubet ontvangen, heeft dezen medegedeeld dat hij er niet in is kunnen slagen overeenstemming te verkrij gen lusschen alle collega's wier medewerking hij had ingeroepen, zoodat hij de opdracht moest weigeten om een ministerie samen te stellen De kruister „Sfax", die Dreyfus naar Brest zal brengen, is Zondagmiddag op de reede van kaap St. Vincent (Kaapverdische eilanden) aangekomen, waar de commaudant instructien van de regeering vond. Dinsdag wordt de „Sfax« aan de Azoren verwacht, vanwaar zij zal vertrekken, om waarschijn a.s. Maandag op de reede van Brest te arri- veeren. Nog is niet vastgesteld, waar men kapitein Dreyfus zal ontschepen. Om zoo weinig mo mogelijk opzien te baren, zal dat waarschijn lijk 's nachts geschieden. De gevangene wordt dan, zonder dat men hem kan zien, naar een gereedstaanden trein gebracht, die hem naar Rennes zal brengen. De aanvaring nabij Stettin. Hoewel het aantal slachtoffers bij de aanvaring, welke op de rivier voor Zullchow bij Stettin heeft plaats gehad, blijkens bericht wel 30 kan bedragen, blijkt uit de nadere bijzonderheden, welke omtrent dit treurig ongeluk uit Stettin worden gemeld, dat het alleen aan een gelukkig toeval moet worden toegeschreven, dat er nog niet veel meer personen het leven bij hebben verloren. Even vóór de aanvaring waren namelijk te Grabow vele passagiers, voornamelijk schoolkinderen, vau boord gegaan. Juist toeu de „Blïlcher" van de aanlegplaats naar het midden van deu stroom wilde gaan, voer een ander stoomschip, de »Goeihe" voorbij en maakte, dat men aan boord van de „Biücher" niet spoedig genoeg de nadering van het van Pölitz komende stoomschip „Pölitz" bespeurde. Toen het te Falsaris. II. 66 Het complot. Ilij had toen aan den geneesheer gevraagd, hoeveel tijd hij nog te leven had. Ja, had de dokter onder schouderophalen geantwoord, dat is moeilijk te bepalen, misschien ook nog maanden en jaren al naarmate gij meer of minder voorzichtig zijt. Goed, schrijf mij dm iets voor dat de pijn een weinig kan verzachteu, die ik hier in mijn zijde, ter hoogte van liet hart gevoel en dat mij kracht genoeg geeft om orde in mijn zaken te stellen. Gij zult toch niet gaan werken, hoop ik, of u met zorgen kwellen? Daar verzet ik mij uitdrukkelijk legen. Zonder zich echter aan het verzet van den dokter te stoien, was Bernard kalm voortgegaan Laat uw medicijn zeer sterk zijn, mijn vriend, want ik heb veel kracht noodig. De dokter haalde de schouders op, deed wat liera verzocht werd, drukte den ouden man de hand en verwijderde zich. Bernard trok zijn charabrecloak aan, en liet zich door Puybarrau naar zijn stoel brengen. De brave ingenieur was zoo bedroefd en ter neergedrukt, dat Bernard zelf hem nog wat moest opbeuren en troosten. Vervolgens deed hij hem een protest schrijven tegen de arrestatie van Robert Duhestne met het verzoek er bij gevoegd, deu gevangcneonmiddellijk in vrijheid te stellen. Hij verzocht Puybarrau dit zelf aan den prefectuur te gaan bezorgen en de noodige stappen te doen ten einde dat verzoek bevredigend te zien. Puybarrau was terstond heengegaan twee uren achtereen was hij van liet eene bureau naar het andere gereden en overal had hij hetzelfde ant woord vernomen men wist van niets de nachtrapporten waren nog niet gekomen men zou zien men zou het verzoek in laat was poogde men door seinen 't ongeluk ie vootkomen. De ,,Pölitz" stoomde dw.irs op de „Blltcher" aan en stootte midscheeps aan bakboord een groot lek. Een ontzettend angstgeschrei van de opvarenden en van degenen, die aan den oever staande van de aanvaring getuigen waren, klonk door de lucht. Velen van de opvarenden der „Blüchei" sprongeu in allerijl op de „Pölitz" over, doch de overigen verdwenen met het lek geslagen schip, dat binnen twee of drie minuten zonk, in ie diepte. Gelukkig waren er spoedig een aantal booten bij de hand om nog te redden, wat er te redden was; een enkele trachtte zelfs zwemmende den oever of een boot te bereiken. Op het laatste oogenblik verliet de kapitein van de „Biücher» eerst zijn vaartuig, nog een passagier, die zich in zijn vertwijfe ling aan de stoompijp had vastgeklemd me denemende. Hoogst waarschijnlijk zijn al de kinderen en eenige vrouwen, die in de kajuit zaten, ver dro ken anderen, die op het dek vertoefden, dreven mei den stroom weg en vonden eveneens den dood in de golven. Het groot st deel der bemanning wist zich aan boord der „Pölitz» te leddeu. Een lOtal personen werd uit het water gered. Met zekerheid worden 14 personen, wier namen bekend zijn, vermisteenige lijken, meest van kinderen, zijn teruggevonden. De „Biücher" is reeds gelicht en naar het dok verhaald. De onlusten op de Servisch—Turksche grens hebben zich herhaald. Een groot aantal geregelde Turksche troepen en Albaneez-m zijn de grens op andere plaatsen overgetrok ken. Achf bataillons Servische soldaten zijn onderweg. De Servische gezant te Konstan tinopel heeft bij nota bij de Porte aange drongen op maatregelen tegen de aanvallers. BELGRADO, 17 Juni. Geregelde Turksche troepen hebben opnieuw de Servische grens overschreden, een wachtpost geplunderd en in brand gestoken en zich meester gemaakt van verscheidene andeie. Er wordt op het oogenblik een ernstig gevecht geleverd. Op de Wolga is een stoomboot gezonken; alle passagiers, 137 in getal, kwamen in de golven om. Mag men een bericht van den correspon dent der Times te Sjanghai gelooven, dan zijn de Chineezen nu overtuigd dat de oor logstoebereidselen waartoe de Keizerin Re gentes Jast gegeven heeft, op de Italianen zulk een indruk gemaakt hebben, dat zij een toontje lager zijn gaan zingen. Nu men niets bemerkt van de krachtige daden waarmede de Italiaansche regeering kort geleden dreigde, nu de Italiaausche vertegenwoordigers zich neergelegd hebben bij de minachtende be handeling, hun ten deel gevallen van de zijde der overheid te Peking, en de San-moen baai nog altijd niet door Italiaansche schepen en troepen bezet is, kan men het de Chiueezen met kwalijk nemen dat zij de zaak aldus beschouwen. De gouverneur van Tsje-kiaog had een paar dagen geleden van het Tsoeng-li-jamen bericht ontvangen dat een schikking in der minne, in zake Italie's eischen, voor de deur stond, maar er is nog niets naders van gebleken. overweging nemen hij moest het maar al wacht en. Geheel ontmoedigd keerde de ingenieur terug. Toen Bernard De Prabert dit resultaat vernam zuchtte hij diep en in zijn oogeri welden tranen op. Eenige oogenblikken later werd de notaris habret aangediend, die door Bernard De Prabert ontboden was en dit bezoek gaf hem eenige afleiding. 5 Bernard begon met een akte te laten opmaken, waarbij hij zijn toestemming gaf lot het hu welijk van Filip Üormelles met Marguerite DeBriais als voogd van de bruid werd zijn tegenwoor digheid door den ambtenaar van den burgerlijken stand geëischt en hij wilde het geluk van de jongelieden niet vertragen door zijn ziekte of misschien door nog iets ernstigers vervolgens liet hij zich de testamentaire beschikkingen voorlezen, die hij reeds gemaakt had, veranderde daar nog het een en ander aan, wat hem onjuist of niet duidelijk genoeg voorkwam en bedankte ten slotte den notaris voor de bereidwilligheid, die deze hem steeds had betoond. Nu was Puybarrau juist bezig een brief te schrijven aan de fabrieksdirecteuren en ingenieurs, waarin deze verzocht werden zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen en daarin een maat schappij te vormen, volgens het reglement, dat Bernard De Prabert na lang beraad ontworpen had. r Terwijl zij daarmee bezig waren, werd Aurélien aangediend. Een straal vau hoop blonk in de oogen van Bernard, toen hij hoorde dat zijn zoon er was. Hij had oneindig veel gehouden van dit kind, zoo schoon, zoo aanvallig, zoo lief in de onschuld en onnoozelheid van zijn eerste kinderjaren maar helaas, de schuldige toegeeflijkheid van de moeder, de verderfelijke invloed van den oom, hadden uit dot veelbelovende kind een speler' een Josbol, een gewetenloozen zoon doen ontstaan! Toch geloofde Bernard, toen de' jonge man werd aangediend, dat een wonder, een beschikking der Voorzienigheid hem den kleinen AurélieD van vroeger had teruggegeven. Ik wilde hem doen ontbieden, zeide hij, nu komt hij uit eigen beweging, dat is een goed teeken laat hem binnenkomen, Puybarrau, breng hem terstond hier. Helaas, bittere teleurstelling, de opzichtig ge- Luidens een bericht uit Foochow is de zendeling Philips met zijn vrouw, nog een dame en zeven Chineesche bekeerlingen te Kiening-foo vermoord. Ie Paardekraal is door 4000 Boeren een meeting gehouden, waarin de voorstellen van president Kruger werden goedgekeurd. Bo vendien werd verklaard, dat men verder strekkende concessies aan Engeland niet zou toestaan. De Transvaalsche correspondenten der Londeusche bladen zijn van meening, dat de Transvaalsche artillerie veel beter is dan die der Engelscher. De Boeren hebben 42 snelvuurkanonnen, waarvan de kogels met meliniet geladen worden Het zijn Fransche kanonnen, voorzien van den beruc.hten hy— draulischen rem die uit het Dreyfus-proces bekend is. Een groot aairial bewoners verlaten Jo hannesburg uit vrees voor een oorlog tus- schen Engeland en Transvaal. In 5 dagen hebben ruim 2000 vrouwen en kinderen per spoor de stad verlaten. De handel lijdt geweldig onder de aanhoudende oorlogs^e- ruchten. Een bekend financier te Johannesburg. Ro- vinson, heeft in een interview verklaard, dat de toestand zoo gespannen is, dat men ieder oogenblik het uitbreken der vijandelijkheden kan verwachten. Bij de ontploffing in de kolenmijn op Cape Breton. Engelsch Columbië, zijn er elf mannen om het leven gekomen. De mijnwerkers, die uit de schacht kwamen, vertelden, dat zij een brandlucht hadden geroken. De directeur daalde toen in den mijn at en verzocht tien mijnwerkers met hem mee te gaan. Toen een deur werd geopend kwam gas, dat zich daarachter had opgehoopt met de lampen in aanraking. Een ontploffing volgde en de elf mannen werden terstond g-dood. Er bleek brand in den mijn te zijn en zij werd daarop gedeeltelijk onder water gezet. In de Vereenigde Stalen begint men ongeduldig te worden over den langen duur vau den strijd op de Philippijnen. De New York Herald heeft de gouverneurs van alle groote staten geïnterviewd die evenals vele hoofdofficieren van meening zijn.dat een nieuw leger moet worden gemobiliseerd, om de strijdkrachten van generaal Otis ie verster- ken. Een Fransch journalistdie juist van de Philippijnen teruggekomen is, verklaard, dat een leger van lOü.OOO man noodig is, om de opstandelingen te onderwerpen. WAALWIJK, 21 Juni 1899 Onderwijzers vergadering te Nijmegen Gisteren hielden de Onderwijzers uit het arroudissement Waalwijk eene vergadering te Nijmegen in het café Suisse bij de Mej. de Wed. Geerdin. Bijna 50 onderwijzers woon den deze vergadering bii. Na afdoening der huishoudelijke zaken werden uitstapjes ge maakt naar de liefelijke dorpen Beek, Lent enz. waai na men zich. te 4 uur, aan een ge zelliger» disch in genoemd café Suisse ver enigde. notel de »T\vec Kolommen.» De bouw van het hotel „De Twee Kolom men", waarvan wij binnenkort eene beschrij- kleede jonge man, die met trots opgeheven hoofd en on beschaamden, koelen blik de ziekenkamer van zijn vader betrad, was slechts dekweekeling van oom Daniel. Er bestaan geen wonderen meer, slechts de wetten van het lot regeeren, die voor schrijven, dat uit slecht zaad slechts wrange vruchten zullen ontluiken. Aurélien naderde de tafel, waaraan Puybarrau had zitten schrijven, wierp een griramigen blik op de papieren, die daar lagen, nam een stoel, zette zich recht tegenover zijn vader en begon op luchthartigen toon Ik kom eens zien hoe ge het maakt, papa en het verheugt mij te zien, dat gij weder op en aan het werk zijt. Hoe gaat het? Slecht. Maar waarom hebt ge dan uw rust niet gehouden en zijt gij opgestaan Omdat het moest. Ge zijt zoo gezond van gestel en zoo krach tig, dat ge dien schok wel zult te boven komen. Ik geloof het niet en hoop het evenmin. Hebt gij daarom uw notaris Fabret laten komen Aurélien gebruikte niet veel omwegen, in zijn toorn en onbeschaamdheid ging hij recht op het doel af. Bernard De Prabert sidderde en antwoordde zacht Ja, daarom. Die mijnheer Fabret is waarom weet ik zelf niet mij zeer vijandig gezind en hij. zal niets onbeproefd laten om mijn belangen te schaden. Vanmorgen ontmoette ik'hem in de gang van het hotel en aan zijn onbeschaamde houding en eenige spottende woorden die hij mij toevoeg de, heb ik begrepen, dat mama en ik door het een of ander onheil worden bedreigd. Hoewel ieder woord, dat zijn zoon sprak, hem pijnlijk aandeed, wist Bernard De Prabert zijn kalmte te bewaren en vroeg Wat bedoelt ge? -.— ■Dat ge ons onterfd hebt! De grijsaard richtte zich eensklaps van zijn stoel op en sprak met donderende stem Ik heb mijn plicht gedaan, mijn plicht als eerlijk man, verstaat ge? Ik versta u zeer goed en ik wil u de moeite wel besparen mij uwe theorieën uit te leggen, die mij al meer dan genoeg bekend zijn. Gij ving hopen te geren, vordert zoo goed, dat er dr-ze week reeds in het café getapt kan worden. Aanstaanden Zaterdag zal dan ook de Liedertafel weer hare repetitiën op Musis Sacrum houden. Concert „harmonie I, Espera nee Als ooit een tuinconcert goed geslaagd genoemd mag worden, dan is het zeker dat, hetwelk de harmonie 1' Espérance Zondag 11. gaf in den tuin van den heer H. Appels alhier. Prachtig stil weer, heerlijke muziek zooals w'J die van genoemde harmonie gewoon zijn, een overtalrijk publiek, waaronder wij zeer vele dames opmerkten, ziedaar reden te over om het een bij uitstek geslaagd concert te noemen. Het lijdt geen twijfel, of alle aanwezigen zullen uiterst voldaan geweest zijn over dezen zoo aangenamen, genotvollen middag en reikhalzend zal men weder uitzien naar eene nieuwe gelegenheiden deze zal spoedig geboden worden, daar de harmonie TEspérance waarschijnlijk a.s. Zondag, in den tuin van den heer Christ Appels eene uitvoering zal geven, welke bij gunstig weder, eveneens, naar wij verwachten, druk zal worden bezocht. Onderzoek. Gisteren is door de politie alhier te Be- soijen een onderzoek ingesteld, naar on tuchtige handelingen, welke zouden heb ben plaats gehad met kinderen. De dader een geacht ingezetene uit die gemeente, is een hoog bejaard man. Aangehouden. In de Prov. N. Ct. lezen wij het volgende Niet door de koninklijke maréchaassée maar door de gemeentepolitie is verleden week te s Bosch aangehouden de persoon, reeds bij advertentie gesignaleerd, die zich aldaar en in Tilburg en Waalwijk aan verschillende oplichtingen had schuldig gemaakt. Door de gemeente-politie is hij aan de maréchaussée overgeleverd. Tweede Kamer. De Tweede Kamer nam Dinsdag een aantal wetsontwerpen aan, waarvan de voornaamste zijn dat tot verhooging van Hoofdstuk II der staatsbegrooting (post voor decoratiën), met 45 tegen 10 stemmen; dat betreffende den aanleg eener verbindingslijn Goebeng Kalimas (Soerabaja), met 67 tegen 3 stemmen; en zonder hoofdelijke stemming o.a. het ontwerp betreffende den omloop van duiteu op Java en Madoera en dat betreffende ver- hooging der Waaldijken in verband met de afsluiting der Heerewaardensche overlaten. De heeren Van Basten Batenburg en Van Vlijmen werden Dinsdag beëedigd en namen zitting. Atjeli. Telegrammen uit Kotaradja aan de Deli Ct. berichten het volgende De vijandelijke hoofden zijn thans allen in Pedir. Eene compagnie van het 12e bat. in bivak te Assam Koembong nam 14 Mei Sawang, alwaar de pretendent-sultan met talrijke vol gelingen aanwezig was. De Europeesche sergeant Hendriks en 4 inl. fuseliers sneuvel den, 15 inl. fuseliers werden gewond, waarvan 2 bij den terugtochtbij den vijand, vluchtig geteld, achtergelaten 23 dooden 1 repeteer-, 5 beaumont-, 10 voorlaadgeweren, 4 donder bussen en vele blanke wapens, waaronder met goud gevest. De pretendent sultan vluchtte in de richting van Garoet en liet hoeloebelang pautei Ranja los. Kota Sawang is wederom bezet. zegt, dat ik niet gcchikt ben om uw plaats te bekleeden en dat uw fabrieken te niet zouden gaan, wanneer ik er het beheer over voerde. Dat is nog volstrekt niet bewezeri. Al ben ik nu geen teekenaar of rekenmeester, al heb ik weinig be grip van machinerieën en werktuigkunde, daarom zou ik toch zeer goed aan het hoofd van een zaak kunnen staan. Maar gij hebt ook gesproken van plicht. Welken plicht hebt gij dan wel tegenover uw ingenieurs en uw administrateurs Die men- schen werken voor u en gij betaalt hen, daarmee is alles afgeloopen. Gij hebt daarentegen plichten tegenover uw vrouw en uw zoon en die plichten verbieden u hen te onterven en uw groote on derneming te verbrokkelen in een aantal kleine zaken, die tegen elkaar concurreeren en elkaar in den grond zullen werken. Gelukkig hebben wij nog een burgerlijk wetboek, dat dergelijke buitensporigheden niet gedoogt en kort en goed voorschrijft, dat de zoon erft van zijn vader. Dat is verstandig en door iedereen erkend, wat men daartegen zou willen aanvoeren, is gewoonweg belachelijk! Zwijg I Neen, ik zwijg niet, nu ik eenmaal begonnen ben, wil ik ook eindigen. Weet dan dat wij, mama en ik, ons niet tevreden zullen stellen, met 'n honderdduizend francs lijfrente van een of twee huizen. Alles wat het uwe is, is ook het onze, wij hebben rechten, die door wet en gezag erkend zijn en wij zullen niet dulden, dat men die rechten ook maar een duimbreed bekort. Zoolang ik leef, heb ik de vrije beschikking over alles wat mij toebehoort, antwoordde Bernard De Prabert op minachtenden toon. Ik heb mijn wil beschreven en die wil zal geëerbiedigd worden. Voor u en uw moeder heb ik op ruime wijze gezorgd en de wet zal u geen hulp verschaffen, om mijn wil te niet te doen. Aurélien zag zijn vader met een spottenden glimlach aan. De wet schrijft in de eerste plaats voor, hernam hij, dat de zoon alle goederen van zijn vader erft, ten tweede eischt zij, dat iemand bij het makeu van zijn testament helder van geest is. Ongelukkige I riep Bernard De Prabert uit, terwijl hij zich in zijn voile lengte ophief, wat durft ge zeggen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2