Notaris BINK, Notaris BINK Notaris BINK, Notaris RANT, Notaris Rant, J, M. Moet ilTENLANISCUE LIKEUREN Munt van Overheek. P. Gloudemans, gasornamenten, gasleidingen TIMMERMANS l Advertentiën verpachten GLOEIKOUSJES WIJNHANDEL. VERKOOPEN finaal verkoopen: publiek verkoopen: publiek verkoopen WASPIK. Maandag 26 Juni Steeds voorhandenv VA1LWMI. Koper-, lood-, zinkwerker en gasfitter. REPAREEREN verwarring onmogelijk. gas- en huishoudelijk gerief Waalwijk. Woensdag 28 Juni 1899, te WAALWIJK, zal 3 Juli 1899, te Waalwijk, zal 27 Juni 1899, voorm. 10 ure, ter herberge van J. VOET te Haarsteeg 24 perceelen hooiland op den Lagen Omloop, onder Ammerzode. te Waalwijk, zal op Vrijdag 7 Juli 1899, De Schoof der TIENDEN van Waalwijk en Besoijen over den oogst van dit jaar. bij veiling Woensdag 28 Juni '99 ter herberge van SNOEREN-MOMBERS te Kaatsheuvel, bij Toeslag acht dagen later, Woensdag 5 Juli 1899, ter herberge van WIJDEMaNS te Kaats heuvel, telkens 's avonds 7 uur, GEMEENTE LOONOPZAND. KOOP I Huis, erf tuin en bouwland ARTS, zal van af te consulteeren zijn. SPREEKUUR 's morgens 8V2-9Vj. Alle soorten Geheel nieuwe gasleidingen wor den door mij vlug en tegen con curreer ende prijzen uitgevoerd. heel buiten de commissie was gesloten daar slechts één plaatsvervangend lid uit het personeel van dat onderwijs was benoemd. Nadat eenige der toongevende katholieke dagbladen hunne verontwaardiging hadden uitgesproken over de handelingen in deze van den inspecteurdie tot die benoe mingen de voordracht aan den minuter van binnenlandsche zaken had moeten doen, werden door de heeren dekens, pastoors, kapelaans en verdere dienstdoende geeste lijken in het bisdom 'sHertogenbosch adres sen aan genoemden minister verzonden, waarin zij, zich beklagende over de uitsluiting van het bijzonder roomsch-katholiek onder wijs. vroegen, dat hij, indien mogelijk, nog dit jaar in genoemde commissie eenige on derwijzers van het R.-K. bijzonder onderwijs zou benoemen. Hoe men er toe gekomen is, juist in dit jaar die klachten aan te heffen en in vele dagbladartikelen de schuld van die beweerde uitsluiting van het katholiek onderwijs toe te schrijven aan de willekeur van den nieuweu inspecteur van het L. O. in de eerste inspectie is onvei klaai baar. Bij de samenstelling van de commissie die te 's-Hertogenbosch zal zitting houden, is meer dan vroeger rekening gehouden met het katholiek bijzonder onderwijs. Immers nu zijn benoemd tot lid de heer J. Maissan, onderwijzer bij de roomsch katholieke bijzon dere kweekschool voor onderwijzeressen, Pos telstraat te V Hertogenbosch tot plaatsver vangend lid de heer A. Strucker, hoofd eener katholieke bijzondere school te Breda. In de vorige jaren was de heer A. Strucker lid der commissie en geen katholiek bijzon der onderwijzer was ouder plaatsvervangende leden. l)e vroegere inspecteur jhr. nir. Verheyen, lid der Eerste Kamer voor de provincie Noordbrabant, behoorende tot de katholieke partij, heeft herhaaldelijk getracht onderwij zers van het katho iek bijz. onderwijs te vinden, die geschikt en genegen waren om een plaats in die commissie in te nemen. Hij schijnt alleen den heer S rucki-r ge vonden te hebben althans zoolang de heer mr. Verheyen inspecteur was, hei ft alleen de heer Strucker van het katholiek bijzonder onderwijs in de examen-commissie zitting gehad. Die commissie was samengesteld uit school opzieners, hoo'den van openbare scholen hoofden en onderwijzers van bijzondeie scho len en leeraren van H.B. scholen. In 1896 en 1897 tijdens mr. Verheyen inspecteur was, bestond die commissie te Breda ui» In 1896: 3 schoolopzieners (1 uiet—katholiek). 6 openbaar-onderwijzeis (l niet-katholiek). 1 ka'holiek bijzonder onderwijzer (de heer A. Strucker. 2 uiet-kaiholieke bijzondere onderwijzers. 3 leeraren (2 niet-katholiek). In 1897 4 schoolopzieners (1 niet-katholiek). 5 openbaaronderwijzers (1 nietkatholiek). 1 katholiek bijzonder onderwijzer (de heer A. Strucker). 2 uiet-katholicke bijzondere onderwijzers 3 leerareu (2 niet-katholiek). In 1898 en 1899 tijdens mr. Michiels in specteur was, bestond die commissie uit In 1898 te Breda 4 schoolopzieners (2 niet-katholiek). 5 openbaar onderwijzers (l niet-katholiek.) katholiek bijzouder onderwijzer (de heer A. Strucker). 2 niet-kathoüeke bijzondei e onderwijzers. 3 leeraren (2 niet-katholiek). In 1899 te 's Hertogenbosch 7 schoolopzieners (1 niet-katholiek). 2 openbaar onderwijzers (1 niet-katholiek.) 1 katholiek bijzouder ouderwijzer (de heer J. Maissan). 2 niet katholiek bijzondere onderwijzers. 2 leeraren (niet-katholiek.) 1 directeur van een rijkskweekschool (niet katholiek.) In alle commissiën waren 9 leden uit het schooltoezicht en openbaar onderwijs tezamen en in de plaats van drie leeraren vindt men iu de laatste commissie twee leeraren en een directeur van een rijkskweekschool. In alle commissiën is de meerderheid der leden katholiek. Ik acht verdere toelichting overbodig om aan te tooneu. dat in de samenstelling dier commissie dit jaar geen bijzondere aanleiding kan bestaan om wien ook daarover lastig te vallen. Hadden de mannen van het katholiek bijzonder onderwijs er pi ijs op gesteld meer plaatsen in de commissie in te nemen, ik meen de overtuiging te mogen hebben, dat de beste weg om dezen wensch vervuld te zien, geweest zou zijn, het verlangen daartoe tijdig kenbaar te maken. X. Het antwoord op bovenstaand artikel luidde: Het in de N. R. Ct. van 18 Juni voorkomend ingezonden stuk over de examencommissiën in de eerste inspectie was voor vele katholieken eene aangename verrassing. Zij meende», dat het door de Tijd gewraakte en door een goed deel der katholieke pers met een commentaar voorziene feit, dat in de op 23 Mei benoemde commissiën voor hoofdonderwijzer te Arnhem en te 's Her togenbosch van de 30 leden en 6 plaatsvervan gende leden niemand en onder de op 1 Juni benoemde 7 leden-plaatsvervangers slechts één plaatsvervanger uit het R.-K. bijz. onderwijs was benoemd, buiten den kring der katholieken schier onopgemerkt was gebleven. Tot hunne vreugde zagen zij, dat zij zich ver gist hadden, want dat het na 3 weken (een evene ment in de dagbladpers) nog de aandacht trok. Doch ter zake. De commissie te Arnhem laat X buiten bespreking; men mag dus aannemen, dat de Tijd haar pleidooi won, toen zij betoogde, dat het R.-K. bijz. onderwijs daar geheel buiten gesloten was. Rest de commissie te 's Bosch. X verzekert, dat in die commissie „m eer dan vroeger rekening gehouden is met het katholiek bijzonder onder wijs." Ten bewijze dient dat daar benoemd werden tot lid de heer Maissan, tot lid-plaatsver vanger de heer Strucker. De heer Maissan heet „onderwijzer bij de roomsch-katholieke bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen, Postelstraat te 's Bosch." Dit „bij" de R.-K. kweekschool is meesterlijk gezegd, maar toch houden wij vol, dat de heer Maissan niet behoort tot het R.-K. bijz. onderwijs. Evenmin als een los werkman tot de arbeiders der fabriek wordt gerekend, evenmin de losse „leeraar in het teekenen te Oisterwijk" (in deze qualiteit, is hij benoemd) tot het personeel der R.-K. bijzondere school. Men veroorlove ons naar aanleiding van de heeren werkzaam bij het R.-K. bijz. onderwijs de volgende vraa'g te stellen zijn die heeren in de commissiën omdat ze bij het R. K. bijz. onderwijs werkzaam zijn, of zijn zij bij het R. K. bijz. on derwijs, omdat ze in de commissiën zijn Gesteld echter, dat de heer Maissan tot'tR. K. bijz. onderwijs behoort, welnu, die heer zat ver leden jaar als lid te Arnhem, de heer Strucker als lid te Breda, toen zou dus dat onderwijs in beide commissiën door één lid zijn vertegenwoor digd, nu i9 het althans te Arnhem geheel uitge sloten. De Bossche plaatsvervanger Strucker is inder daad uit het R. K. bijz. onderwijs, doch hij was verleden jaar lid. werd dus (naar Tiro's woord in het Venloosch Nieuwsblad) «juist nog waardig genoeg bevonden om „te worden gedegradeerd." Hiermee meenen wij te hebben aangetoond, dat het onjuist is, dat met het R. K. bijz. onderwijs «meer dan „vroeger is rekening gehouden.' X schrijft verder: „de groote grief was, dat geen katholieken en te veel liberalen benoemd waren Hierop 't volgende lo. De groote grieven waren dat het R. K. bijz. onderwijs geheel was buitengesloten en dat te weinig katholieken, te veel liberalen benoemd waren. 2o. In de aangegeven grief worden dus katho lieken tegenover liberalen gesteld. De heer X. wil betoogen, dat die grief niet gerechtvaardigd is, hij doet dit door 't overleggen van een lijstje waarbij hij als vanzelf sprekend aanneemt, dat de niet protestentsche leden tevens niet-liberaal zijn, of met andere woorden, dat geen der kat- holiek-gedoopten liberaal kan wezen. Is dit logisch en eerlijk Zijn lijstje luidt aldus: 7 schoolopzieners (1 niet-katholiek). 2 openbaar onderwijzers (1 niet katholiek). 1 katholiek bijzonder onderwijzer (de heer J. Maissan). 2 niet katholiek bijzonder ouderwijzers. 2 leeraren (niet-katholiek). 1 directeur van een rijkskweekschool (niet-kat holiek). 't Is inderdaad vermakelijk katholieken tegen over liberalen te stellen en dan jhr. Michiels, be stuurslid der Liberale Unie, onder de rubriek katholieken thuis .te brengen. Ook velen der hee ren distictsschoolopzieners zullen even verbaasd als jhr. Michiels zeil' ópkijken, nu zij, katholieken tegenover liberalen gerangschikt, onder de eersten worden gerekend. In 't Zuiden weet met beterdaar heeft de beteeker.is van het „zoo katholiek als een dis trictsschoolopziener'» iets van het «bon catholique mais qui ne pratique pas.' X beroept zich op 't verleden en zegt De vroegere inspecteur jhr. mr. Verheyen, lid der Eerste Kamer voor de provincie Noordbra bant, behoorende tot de katholieke partij, heeft herhaaldelijk getracht onderwijzers van het katho liek bijzonder onderwijs te vinden, die geschikt en genegen waren om een plaats in die commissie in te nemen. Hij schijnt alleen den heer Strucker gevon den te hebben. Wij antwoorden: lo. Die uitsluiting onder wijlen jhr. Verheyen werd in 't katholieke Noordbrabant volstrekt niet goedgekeurd. Zijn zetel in de Eerste Kamér behield hij alleen om redenen, die eenigszins overeenkomen met die, waarvan bij de verkie zingen van 1897 de protectioriist-liberaal Van Kerkwijk bet behoud van mandaat voor Zierik- zee dankte. Vervolgens, de heer Verheyen, werd steeds met minder stemmen dan zijne medeleden door de Staten van Noordbrabant herkozen. Ein delijk had jhr. Verheyen zich in de omstandig heden, die wij dadelijk zullen beschrijven, aan deze uitsluiting schuldig gemaakt, wij gclooven r.iet, dat zijn mandaat nog zou hernieuwd ge worden zijn. 2e. Mogen wij de bewijzen vragen van jhr. Verheyen's „herhaaldelijk trachten 3o. 't Verleden rechtvaardigt niet het heden, want sinds het optreden van jhr Michiels, lo. heeft het kath. bijz. onderwijs grooten vooruitgang gemaakt. De gunstige wijzigingen in art. 12 wet L. O. hebben tal van kath. kweek- en normaal scholen in 't leven geroepen, die juist in de laatste jaren rijke vruchten afwierpen 2o.' hebben kath. geestelijken den graad van doctorandus of dokter in de letteren, wis- en natuurkunde, scheikunde verworven, bezitten dus een officieel merk van bekwaamheid; 3o. heelt te 's-IIertogenbosch de R.-K. bisschoppelijke kweekschool voor onderwij zers bij de akte examens getoond flink op de hoogte te zijn. Over dit laatste een enkel woord, 't Is een publiek geheim, dat men ter wille van de schat kist bij voorkeur inwoners van de gemeente, waar dc examens worden afgenomen, kiest. Zoo waren verleden jaar te Breda 10 Bredasche heeren lid of lid-plaatsvervanger. Toen in 1898 de examens in 't Noorden te Leeuwarden werden gehouden, was een zeer groot deel der commissie uit die gemeente, nu zij in 1899 naar Deventer zijn overgebracht, treden in hunne plaats 12 Deventersche heeren op. Is het nu zoo onbegrijpelijk, dat de Tijd vroeg, of men de afwijking van dezen regel te danken heeft aan den rijkeren inhoud der schatkist, dan wel aan het feit, dat men de R.-K. bisschoppelijke kweekschool voor onderwijzers te 's-Bosch wilde uitsluiten? Nog trok de aandacht der roomschen, dat onder de 3 examanitoren uit Den Bosch (plaatsvervanger vond men in die gemeente in 't geheel niet, 5 kwamen uit Breda, 1 uit Helmond en 1 uit Beek en Donk) voorkwamen èn de voorzitter der liberale kiesvereeoiging èn het hoofd der Nutsschool aldaar; dat voor Neder- landsch juist de niet-katholieke Roermondsche leeraar Adriani werd benoemd, terwijl voor dat J Tak behalve gegradueerden uit het R.-K. bijzonder onderwijs ook katholieken als dr. Van Berkum, Poelhek'ke, Bellaard ('s-Bosch) in aanmerking hadden kunnen komen. Eindelijk vroegen zij zich af, waarom in de eerste inspectie elf schoolopzieners als lid zitting hebben, terwijl in de tweede slechts vijf, in de derde slechts zes daartoe waardig weiden bevon den Zij wistendat drie Brabantsche districts schoolopzieners van April tot medio Juni, twee Limburgsche van April tot. einde Mei, de examens hulpakte hadden afgenomen. Zij vreesden, dat het schooltoezicht in 't examentoezicht zou worden opgelost en meenden, dat de wintermaanden zich minder voor inspectie leenen en den fiscus nog al treffen. liet. slot van X's stuk is belangrijk, het luidt Hadden de mannen van het katholiek bijzonder onderwijs er prijs op gesteld meer plaatsen in de commissie in te nemen, ik meen de overtuiging te mogen hebben, dat de beste weg om dezen wensch vervuld te zien, geweest zou zijn, het verlangen daartoe tijdig kenbaar te maken. Bravo Haberaus confitentum, want beusch de katholieken weten te goed, line moeitijk het i9 hunne meest rechtmatige verlangens ingewilligd te krijgen zegt men dus „hadt gij tijdig gevraagd, dan hadt gij gekregen", dan erkent men ons goed recht op meerdere plaatsen. Dit is reeds veel. Maar hiermede zijn wij zelfs niet voor ditjaar ontwapend, want lo. Beschouwt men de katholieken niet als een hoop onnoozelen, die wel honderd duizenden guldens voor hun bijzonder onderwijs overheb ben, die in en buiten de Kamers er voor strijden maar niet inzien, dat het door 't beroemen vun bijna uitsluitend liberale examinatoren met de studie der hoofdakte de liberale richting ingaat, dan zal men erkennen, dat zij er prijs op moeten stellen meer plaatsen in de commissiën te hebben. 2o. Bij beschikking van 23 Mei werden de leden der commissie te 's Bosch benoemd de Tijd wees dadelijk op de totale uitsluiting van het R.-K. bijzonder onderwijs. Eerst op 1 Juni werden de plaatsvervangers aldaar aangewezen. Heeft dus het schooltoezicht misschien geen tijd gehad om al thans bij de plaatsvervanging billijker tegenover het- R.-K. bijzonder onderwijs te werk te gaan 3o. Tot nóg toe meenden wij, dat ambtenaren, belast met het samenstellen van examencomrais- siën, zeiven naar geschikte mannen moesten om zien en het geen pas gaf, dat men zich hiervoor aanbood wij schijnen hierin gedwaald te hebben en zullen ons tegen 't volgend jaar X's raad in de ooren knoopen. Hiermede raeer.en wij aangetoond te hebben dat het R.-K. bijzonder onderwijs een grievend onrecht aangedaan is, dat nog dit jaar, zijn de welwillende woorden des ministers jegens het bijzonder onderwijs ernst (en wie twijfelt er aan?) hersteld moei worden. Er bestaat eenige kans, dat in de Kamers over de genesis dezer voordracht nog een woord zal geproken worden, misschien, dat er dan meer licht zal schijnen, dan X ot Y kunnen geven. Nog een klein verzoek. De Tijd schreef ook, dat bij de jongste examens hulpakte benoemd „werden „50 60 deskundigen, die ieder in een „speciaal vak gedurende één week geëxamineerd „hebben en zich onder die 50 a 60 examinatoren „bevond één (zegge en schrijve één) onderwijzer „werkzaam aan een bijzondere katholieke school", „en verder dat „in Noordbrabant de openbare „school bezocht wordt door 35,336, de bijzondere „school door 37,098 leerlingen.' Zou de geachte inzender hierover niets reeds thans iets willen mededeeltn? Zijne opgaven zul len door de katholieke leden, die in de Staten- Generaal die zaak mochten bespreken, ieer ge waardeerd worden. Met dank voor plaatsruimte, Uw dienstw. dienaar, (Ingezonden.) Y. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. M. VAN ES, in het café van den heer A. J. GERRIS op de Markt te Waalwijk, voormidflags 10 ure, om contant geld waaronder een fraai antiek kabinet van nolenwortel, zwart houten salon ameuble ment met Canapé, mah. houten chiffonnière en andere kasten veeren bedden, kachels, lampenporceleinglas en aardewerk en verder gerief. Kijkdag daags te voren van 2 tot 7 ure. des avonds 8 ure in het Hotel VER WIEL te Waalwijk, voor Mej. de Wed. J A. VAN BLADEL Een huis erf en tuin groot 7.82 aren ingezet op f 3850 's namiddags 3 uur, in het Hotel GERRIS, te Waalwijk, voor I. den Heer van Waalwijk en Besojen, II. den Staat der Nederlanden, te Waalwijk, zal ten verzoeke van den eigenaar.den Heer ADR. VAN DORTMOND te KAATSHEUVEL, aan de Hilsche Straat, Sectie H nos. 2402, 2401, 1902, 1903, en 930 groot 43 aren KOOP II Een perceeltje Bouwland West daarachter Sectie H no. 933 groot 17 aren. laatst bewoond en gebruikt door Peter Snoe ren te Kaatsheuvel. aan zeer concureerende prijzen. GEWONE LIKEUREN van af 60 cent per flesch. COGNAC van af f 1 per flesch. PORT a PORT, MADEIRA, LIMONADES, en BESSENSAP. EXPORT JENEVER, HULSTKAMP OUDE KLARE, DIVERSE BITTERS enz. enz. Aanbevelend Beveelt zich beleetd aantot het van alle mogelijke en al wat verder tot het VAK behoort. door mij zelf GEPREPAREERD, zijn krmp- vrij en van watermerk voorziendus Verders alle ARTIKELEN voor zijn bij mij te bekomen. Aanbevelend ALS BOVEN.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2