Notaris RANT Jalousieën „UTILE DULCI" Advertentién. Bericht van Inzet. Het beste adres Gerard van Dijck, Staatkundig overzicht. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handels! >er i eh ten. WAALWIJK. Onderhoudt uwe talen! Jaarmarkt te Waalwijk, op Vrij dag 7 Juli a.8. (JIT VOE RING EN te WAALWIJK, MAAKT BEKEND dat de vaste goederen onder Loonopzand, geveild voor den Heer A. v. DORTMOND te Kaatsheuvel, door inzet en verhooging staan als volgt KOOP I. Huis, Erf, tuin en Bouw land aan de Hilsche straat groot 43 aren aan f 700 KOOP II. Bouwland daarachter Toeslag Woensdag 5 Juli 1899, is bij aan de Haven Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p. f 2. per jaar. De toestand in België. E-jnig in de geschiedenis van het parle— mentai isme zijn de beide jongste zittingen van licigie's Kamer misscnien, doch eenig iu de parlcineniaii e geschiedenis van ouze zuidelijke naburen zijn ze zikei Van de zitting is het ineest opzienbarende en ook wel het meest afkeurenswaardige geweest de beschieting met proppen papier van den voorzitter der Kamer en den woordvoerder Rsuquiu, door deu be kenden leider der sociaal democraten Van der Velde, die niet eens een gebrekkige opvoeding als verontschuldiging kan laten gelden: hij is advocaat, is van goede familie en heelt immer in de beste kringen verkeerd. Enfin, in bijzoudeie omstandigheden ge beuren er bijzondere dingen en gisteren is het er zoo moge:ijtt nog veel erger toegegaan dan den vorigen dag. Om een eenigszius volledig en getrouw verslag te geven van de Kamerzitting van gisteren dus meldt eeu ooggetuige, die toch anders geen nieuweling is in het vak zouden minstens eeu drietal vakmannen aau den arbeid hebben moeten zijn: een stenograaf om aanteekeuing ie houden van deu rijken stroom van scheldwoordeneen muziekcriticus ten behoeve van het tweede deel der zitting, toen de sociaal democraten mondharmonica's, flniijes, trompetjes en nog andere blaasinstrumenten gebruikten voor een concert, dat nog verder verwijderd is van Haydn's kindercoucert dan de muziek van Richard Strausz en ten slotte voor de hand tastelijkheden een ervaren bokser uit Australië! Het lieve leventje werd voortgezet daar waar het den vorigeu dag was geëindigd en met dezelfde motieven ten grondslag de liukerzijde, gevormd door de liberale en de sociaal-democratische minderheid, was deerlijk ontstemd over de door de quaestoren genomeu maatregelen tegen het vrije verkeer der af gevaardigden in de cuoloirs en tegen het toeluisterende en toekijkende publiek op de tribunes. Nauwelijks was de zitting geopend of er werd nadrukkelijk geprotesteerd tegen de aanwezigheid van een zoo aanzienlijke krijgsmacht in de couloirs eu op de tribunes. Het was Van der Velde, die een pleit hield voor de vrijheid der parlementaire beraad slagingen eu ten slotte voorstelde een motie, waarbij het presidium zou worden uitgenoodigd de buitengewone maatregelen iu te trekken. Defuet stelde de regeeriug aansprakelijk voor de revolutionaire zitting van den vorigen dag, omdat zij haar kiesrechtontwerp niet wil intrekkeu, waardoor h t zal komen tot een algemeene werkstaking evenals in 1893 en lot revolutie, terwijl de openbare meening deze regeeriug een regeering van moordenaars zal heeten. Deuiblou stelde de meerderheid voor de keusintrekking der nieuwe kiesrechlvoor- stelleu of niet meer aan het woord komen het voorstel van Van der Velde werd verworpen met 91 tegen 34 stemmen en 4 onthoudingen terwijl de motie van vertrouwen in het beleid der regeering en goedkeu* eude de verklaringen van den presidedt der Kamer, waarbij alleu bescherming werd toegezegd, werd aangenomen. Uit was het sein tot den aanvang van Het concertoor- en hartverscheurend; merg— doordringend klonken de tonen onder bege leiding van eeu harmonisch voetgetrappel en als het orkest verzwakt bij gebrek aan adem vau de spelers, wordt luidkeels de „Marseil laise" aangeheven afgewisseld door kre- teu ten gunste der Republiek en der revolutie. Eu dan komen de muzikanten weer op krachten de instrumentale muziek paart zich aan het vocale gedeelte eu dan weerklinkt het in koor „Démission „Démission aan hel adres der regeering, die evenwel niet de minste neiging toont aan dit vriendelijke verzoek om weg te wezen gevolg te geven, doch integendeel vast voornemens wordt geheeten, het wetsvoorstel dat zoo grooten tegenstand heeft uitgelokt te handhaven en in openbare behandeling te doen nemen op den vastgestelden datum (5 Juli a s.J Eensklaps kwam er verandering van tooueel. Renquin, dezelfde spreker van den vorigen dag, die toen tot mikpunt had gediend van de papierproppen van Van der Velde, trachtte zich verstaanbaar te maken, doch hij slaagde er niet in twee sociaal-democraten snelden op de tribuue loe en zetten de uiteinden van hun trompetten den spreker aan het oor, de een rechts de ander links, en zoo werd een duo geblazen Plotseling stortte de sociaal-democraat Furnémout tusschen de rond de tribune ge schaarde afgevaardigden en dezen lieten zich niet onbetuigd de onwelkome bezoeker werd onthaald op stompen en slagen. Dat was den liberalen en sociaal-democraten te sterk: als één man kwamen zij den in de verdrukking geraak'e te hulp en het werd rond de tribune een volledig vuistgevecht, voor zoover de beperkte ruimte dit ten inmste toeliet De bedienden en de gewapende macht hadden de handen vol de tribunes werden ontruimd en de premier Vandenpeereboom bleef onwrikbaar op zijn zetel, tot eindelijk om halfvier deze [gedenkwaardige zitting als geëindigd kon worden beschouwd. WAALWIJK. Concert te geven door de harmonie <'Es- pérance op Zondag 3 Juli (bij gunstig weder) in deu tuin van den heer Ctrr. Appels tegenover 'l station Waalwijk. WAALWIJK, 1 Juli 1899. Benoemingen Woensdagmiddag is de officie.Ie tijding uit Rome te Roermond aangekomen, dat Mgr. J. H. Drehmanns benoemd is tot coadjutor, met recht van opvolging, eu titulair bis-chop van Fakusa. Bij koninklijk besluit van 25 April is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de Zeer Eerw. heer H. C. Verbraak, tijdelijk pastoor bij de Roomsch-Katholieke gemeente te Kotta-Radja (Atjeh.) De heer C. Eras, lid der bekende firma H. Eras Zonen te Tilburg, is door 7.. H. den Paus benoemd tot ridder der Pius-orde ^oerj Tot onderwijzer aan de npenb. school te Sptang is benoemd de Heer P. A Michael, alhier. Met 1 Augustus jl. moet de benoemde in functie treden. Tram. Naar aanleiding van het Ioopende gerucht, als is het zeker dat de tram over den dijk komt en men er spoedig mede zal aanvan gen, kunnen wij mededeelen, dat men wel reeds bezig is met de onteigening van de beuoodigde perceelen maar dat, het ter wille van de vele bezwaren en groote eischen die nu en dan gesteld worden nog een heel tijdje zal duren, alvorens de tram er gere geld zal loopeu. Concert liarmouie „St. Crispijn". Met genoegen kunnen wij me'den, dat ook de harmonie St. Crispijn, met haar concert van jl. Donderdag in den tuin bij den heer J. Fransen, goed succes heeft gehad. Het was betrekkelijk lang geleden, dat wij deze Vereeniging hoorden, zelfs liepen er éénmaal geruchten, dat zij opgehouden had te beslaan. Het is ons daarom aangenaam te mogen constateeren, dat de harmonie, naar het schijnt, weer nieuwe levenskracht heelt bekomen en moedig op hare baan voortschrijdt. Kegelcoueours. Donderdagavond, 29 Juni 1.1. had onder zeer groote belangstelling, de sluiting plaats van het Kegelconcours op de baan bij Mej de wed. V. J. Gerris hotel „de Twee Ko lommen» te Waalwijk. De prijzen werden behaald als volgt le prijs een Amenkaansch rijwiel, G Zuur- hout Waalwijk, 44 punten. 2e prijs een Kunstvoorwerp of 25 gulden, N. Hendriks Waalwijk, 42 punten. 3e prijs idem of 15 gulden, G. van Ouden hoven Bezooien, 39 punten. 4e prijs idem of 5 gulden, Arn. Scheefhals 's Bosch, 39 punten. Brand. Gisteren voormiddag ontstond brand te Kaatsheuvel in een huis bewoond en behoo- rende aan A. Pols; oorzaak onbekend. Schade begroot op f 1600 welke niet voldoende door assurantie gedekt is, eene geit kwam rm flet vergaan van de „Prins Maurits." Men schrijft uit Curasao aatr De Tijd: Gisteren zijn de passagiers en de beman ning van het verongelukte stoomschip van den K. W. I. Maildienst Prins Maurits hier overgebracht per stoomschip Manzares, door de goede zorgen van den algerneenen agent voor West Indië, den heer Rademakers, uit Trinidad naar de plaats des onheils gezonden. Volgens ooggetuigen liep het op Zondagoch tend om half twaalf, op 900 meter van de kust van Venezuela, tusschen Camano en Cuanta op ten onbekende, op de zeekaarten niet aangegeven rots. De kapitein A. Duif was, gelukkig, zelf op de brug. Onmiddellijk had hij het gevaar overzien hij gaf bevel te we.nden en „full speed" op de baai op het strand te loopen. Er was geen tijd te verliezen, de voorsteven ging steeds dieper te water, het schip had in een oogwenk zes voet water in. Alleu vlogen naar de reddingbooten, die dadelijk te water gingen en spoedig het grootste gedeelte der passagiers op het strand van een klein, on bewoond eilandje hadden overgebracht. Ge lukkig taakte het schip spoedig vast in het zand, zoodat onmi Idelijk gevaar geweken was. Wel zonk de Maurits al dieper en dieper door h^t inloopend water, maar voor geheel wegzinken bestond geen gevaar meer. Alle passagiers werden thans gered, ook de mail en eeuige kistjes geld, die als bagage ver zonden waren. De toigang tot de hutten der passagiers was spoedig afgesneden, niemand had dus gelegenheid of tijd om iets mee te nemen, zoodat de passagiers bij het verlaten van het schip al hun goederen moesten ach terlaten en verloren hadden. Nu zal men op een onbewoond eiland, op een paar mijlen afstand van het nabijzijnd Cuanta. Spoedig gingen een paar sloepen daarheen, om pet telegraaf het onheil bekend te maken en hulp te verzoeken. Maar van Venezuela moet men geen spoedige hulp verwachten. Met een wantrouwend oog werden de schipbreukelingen daar aangezien en meer als zeeroovers dan als ongelukkigcn behandeld, j Aan formaliteiten kwam geen einde, zoodat de op het eiland achtergeblevenen eerst na vier en twin'ig uur uit hun droevigen toestand waren beviijd. Met een golet werden zij nu naar Cuanta overgebracht, de bijna onbe woonde havenplaats van Barcelona. Ook daar was nog niets voor de schipbreukelingen in gereedheid gebracht, ofschoon men reeds daags te voren van het onheil kennis had gekregen. Men vond er een huis en een douanekantoor, maar niets van hetgeen men na zulk een ongeval had mogen verwachten, en waaraan men de meeste behoefte had. Eindelijk kwam de Nedeilandsche consul uit Barcelona, waarna de toestand wat verbeterde. Tot Donderdagmiddag hebben allen, 112 personen in het geheel, op Cuania moeten verblijven. Toen nam de „Manzanares" hen op, om hen gedeeltelijk naar Curacao over te brengen. De heer Rademakers, onmiddellijk uit Trinidad overgekomen, benevens de kapitein A. Duif en de 2e officier bleven le Cuania, om naar het wrak terug te keeren en 'e on derzoeken wat er mogelijk van gered kan worden. De équipage van de Prins Mau'its wacht nu de komst van de Prins Willem III om daarmee den 5en Juni naar het vaderland terug te keeren. Drongeierr Bij de alhier gehouden verkiezing voor twee plaatsen van den gemeenteraad, zijn candidaat gesteld de aftredende leden de heeren Jan Huibert Boll en Dirk Vos, die dus gekozen zijn. Als eene bijzonderheid uit de vogelen wereld deelen wij mede,dat alhier op de stoom pont, varende op den Nieuwen Maasmond, voor onder de brug, die telkens opgehaald en nec-gelaten wordt, een zvvaluwenpaar zijn nest heeft gebouwd. Rustig vliegen de ouden in en uit, om voedsel te halen, zonder zich om het volk op de pont te bekommeren. 't Is werkelijk verwonderlijk, daar door aanhoudend op eu afloopen en rijden, er altijd veel lawaai, en zeer sterken dreun is. Bussen, 23 Juni. Gisteravond bracht de fanfare „Wilhelmina" bij den Edelachtbarcn heer A. H. Honsewijk, burgemeester tevens beschermheer van genoemd gezelschap, eene serenade wegens zijn herbenoeming tot lid van den gemeenteraad. Onder het drinken van menig glas heerlijk druivensap werden menig stuk ten beste gebracht en na een „Lang zal hij leve" trok de fanfare onder het spelen van eeu lustige marsch ongeveer te half negen naar hare zaal. 30 Juni. Gisteren te half zes trok de fanfare „Wilhelmina" uit om eene muzikale wandeling naar de Kornsche sluis te maken. Ofschoon het 's morgens een flinke bui gere gend had, was de weg toch vrij stofferig. Niettemin vergastte de directeur met zijn corps het publiek op menige vroolijke marsch. Niet weinig verrast werd het gezelschap door den heer van Houtum en heeren Gebrs. Verhoeven, alwaar alle leden werden uitge noodigd binnen te komen om zich te ver kwikken aan een pittig glas bier of een heerlijk glaasje wijn. Deze heeren verdienen voor deze attentie, aan onze kloeke fanfare bewezen, voorzeker een woord van lof. Ueusdcn, 27 Juni. Daar heden geen tegen- candidaten werden aangeboden voor lid van den gemeenteraad, zoo werden de aftredende leden, de heeren G. v. Everdingen en S. vau Beest herkozen verklaard. De heer Van Beest, die eerst verzocht had niet meer voor eeue herbenoeming in aan merking te willen komen, zal uu, naar wij vernemen, het al of niet aannemen van zijne herbenoeming in ernstige overweging nemen. Haarsteeg, 27 Juni. Voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad alhier, werden heden de volgende candidaten gepreseuteerd: J. v. Bladel, P. v. d. Brandt, A. v. d. Geld, M. v. Hooff, R. P. Luijben en A. Vugts. Gendcreu, 27 Juni. Als tegencandidaten voor 3 leden voor onzen gemeenteraad werden heden aangeboden ter secretarie de heeren H. Vos, Brune en Van Gorcum. Waspik. Gekozen de heeren F. Kamp Az. burgemeester, en J. Kamp Jz. De Heer J. Kamp Jz. werd door de Harmonie eeue serenade gebracht, de Burgemeester, die naar het schijnt minder van muziek houdt, had voorat gezegd „geen muziek te willen hebben." WAALWIJK. Van 17 Juni tot 1 Juli. GEBORENAlida d. van Dirk van Driel en Ger- ritdina Aletta van Schuppen. Nicolaas Petrus z. van Alphonsus Hendrikus de Vries en Johanna van Assen. Christina Adri- ana d. van Hendrikus Adrianus van Hilst en Gardina van Riel. OVERLIJDEN: Theodora Petronella van de Griendt oud 24 jaar. HUW.-AANG1FTE: J. F. Korthout en M.J. Mut saarts. G. J. van der Aa en P. van der Ven. -t- A. A. van Rijen en M. A. Papen hoven. A. Schalken en J. A. Papenhoven. A. van Loon en W. van der Pennen. HUWELIJKEN; Andreas van Gelder te Baard wijk en Elisabeth van de Leur alhier. Johannes de Bonth te Nieuwkuik en Jo hanna Maria van Ilulten alhier. WAALWIJK, 30 Juni 1899. De markt werd wegens den in vollen gang zijnden hooibouw nici druk bezocht. In hoornvee was weinig aanvoer, doch er bestaat nog al vraag voor prima soorten melk- en jong vee aan iets betere prijzen. Kalf beesten golden f120 f 17750 Dito vaarzen I' 100 h f 155. Wei lam meren aan-'evoerd stuks van f a f Jonge varkens aangevoerd 55 stuks, ver kocht van f 3.75 a f 8,50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 585 kg. van t 0.94 a 1 1.08 per kg. Eieren 3 a 4 cent. per stuk. Wegens de drukte vau den hooibouw en tengevolge van de schorscampagne worden de looiersbeurzen verwaarloosd en is de handel in huiden, leder, schors en verder alle aan verwante artikelen in deze streken z<eer stil. Huiden - prijzen blijven stationair en de voorraden nemen zachtjesaan op alle Euro- peesche hoofdmarkten toe. Alleen in prima gezouten LaPlatahuiden schijnen de aanvoeren wat minder belangrijk te zijn dan in vorige jaren, de stock is ver beneden het middel matige. Voor goed zwaar leder is wat meer vraag gekomen, en wat licht zooileder betreft daaraan is bepaald behoefte, zoodat de prijzen steeds langzaam stijgende blijven. In het buitenland, vooral in Amerika zijn de prijzen voor alle ledersoorten in vaster stemming. De schoenmakerijen werken ta melijk druk en in alle geval schijnt er meer beweging in die branche te bestaan dan verleden jaar. Het voortdurend mooie zomerweder is hierop bepaald van invloed. DUSSEN. Boteraanvoer 141 kg. prijs van f0.85 1.00 Markt gezet op f0.94 per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. groot 17 aren aan f 85 's avonds 7 uur ter herberge van WIJDE- MANS te Kaatsheuvel. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. voor J&lonsieën van af f2,50 de vierkante Meter^ Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie. N ALBERTS, Uitgever Kerkrade. J Abonneert U op: (Het nuttige met liet aangename)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6