Nummer 58. Zondag 23 Juli 1899. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. Spanje. BUITENLAND. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. Frankrijk. Montenegro. Amerika. I i» .ra.raaaHPwretK. «Araasaranroa Op tveg naar liet einde der Engelscli—Trans- vaalsche crisis. Dank zij der tegemoetkoming aan, zooai niet algeheele en onvoorwaardelijke vervulling van de door den Engelschen regeeringxom- missaris voor Zuid-Afrika, sir Alfred Milner, namens zijn regeering in de samenkomst tusschen hem en den president der Zuidafri- kaansche Republiek ie Bloemfontein geformu leerde eischen, heelt de president van Trans vaal en heeft met hem de Volksraad, die 'zijn sanctie heelt gegeven aan de concessie» tegenover Engeland, de voldoening als eerste resultaat van hun doen te kunnen constateeren een heuglijke ontspanning, een verblijdende kalmeering, een verbeteiing van de stemming ter beurze en een waarlijk opvallende kentering in de toongevende organen van 't Vereenigde Koninkrijk met den Times aan liet hoofd! 't Is waar, uien is in Engeland dankbaar maar niet voldaan: het heet zelfs alweer dat het in den ministerraad van Dinsdag wel pais en vree was, dank zij den invloed van den premier, die Üëlfs allen twijfel aan den vrede ophief door zijn onomwonden vérklaringen doch dat door de heeren ministers besloten werd den oorspronkëlijken eisch van vijf jaren verblijf ter verkrijging van het volledige kiesrecht in Transvaal te handhaven dat verder we-d goedgevonden de militaire voorzorgsmaatregelen door te zeiten en dat de onderhandelingen niet meer zuilen gevoerd worden door den min. van koloniën Joseph Chamberlain alleen, doch door hel geheele kabinet wat een en ander moet worden toegeschreven aan een telegrafisch be-icht van den Napoleon van Zuid-Afrika gehëeten Cecil Rhodes, volgens hetwelk uit de stemming in Kaapkolonie valt op te maken, dat een samensmelting van de volkeren van Zuid- Afrika onder Bi itsch gezag onmogelijk is. Oüdèrtüsschen is in Afrika's zuidelijk deel de stemming enorm verbeterd aan den oorlog gelooft riién niet zoo heel zéker meer en men betoogt, dat Gröot-Brittannië wel niet zoo dwaas zal wezen om een oorlog 'e beginnen naar aanleiding van een'zoo gering verschil tusschen de oorspronkelijk van Londen uit gefoi muieerde eischen en de door Transvaal nu grootmoediglijk aangeboden concession, welke niet zoo heel veel verschillen. De eerste alinea van artikel vier der kieswet, zóóals die in behandeling is genomen door dén Transvaalschen Volksraad, luidde aldüs: „Ieder persoon, die zich vóór de inwer kingtreding van deze wel in de Zuidafri- kaansche Republiek metterwoon heelt g'eves tigd, zal bij voldoening aan de voorwaarden van art. 1 brieven van naturalisatie met hel volle stemrecht kunnen verkrijgen na afloop van 9 jaren na zijne vestiging of 5 jaren na de inwerkingtreding dezer wet. mits in dit laatste geval een tijdperk van niet minder dan 7 jaren zal verstrekeu zijn sedert 'zijne vestiging". Nu zal in het vervolg zeven jaren gevestigd zijn in Transvaal, van wanneer ook gerekend, voldoende zijn om een vreemdeling het kiesrecht te bezorgen. Sir A. Milner had voorgesteld een inwoning gedurende vijfjaar. De volksraad heeft nog eenige artikelen van het kiësrechtóutwerp aangenomen zonder wijzigingen van bet eekenis en het heette te Pretoria, dat er tusschen de Tranvaalsche regeering en de dynamietmaalschappij, eeu overeenkomst was gesloten om hef monopolie in te trekken, en dat de overeenkomst binnen kort aan den Volksraad zal worden voorge iegd. In afwachting van een definitief antwoord der Engelsche regeering, die, zoo zij voor 't oogenblik aan al vrede tnocht willen nemen met het door de Transvaalsche regeering aangebödehe, toch wel weer spoedig, als het in haar kraam te pas komt, een nieuw verlanglijstje naar Pretoria zal dirigecren, houdt men zich te Londen bezig met de geruchten, 'dat Duitschland toch heusch aan Rusland en Frankrijk zou hébben voorgesteld een gemeenschappelijk optreden tegenover de Britsclie regeering, om deze te bewegen tot aanneming van het scheidsgerecht, alvorens de oorlog zou wordeu verklaard aan Trans vaal. Terwijl de Times dc meening uitsprak dat de crisis als geëindigd mag worden beschouwd en de Daily Telegraph en Daily Graphic aan de verkregen concessies groot gewicht hecht ten, meenden de Morning Post en de Standard dat als het onderscheid tusschen negen en zeven jaar van niet zoo veel beteekenis is, ook de verandering van het tijdperk van zeven jaar op vijf jaar door Kruger kon worden toegestaan. De Standard-correspon dent te Johannesburg meldde clat de regeering van Transvaal van plan is het dynamiet— monopolie te verbreken, zoodra de kieswet is aangenomen. Verder zou ecu wetsontwerp worden aan de orde gesteld, volgens hetwelk Johannesburg vier zetels zou krijgen en de audere goudvelden vijf zetels, in 't geheel negen zetels in een Raad van acht en twintig leden. Wat hiervan aan moge zijn, zegt de Standard, in elk geval is de wijziging in de kiesrechiwet een aanzienlijke concessie. Zij is tegelijkertijd een erkenning en rechtvaai ciiging van de wijze van handelen, die de Engelsche Regeering tegenover Transvaal heefi gemeend te moeten volgen. In weinige weken heeft president Kruger het mogelijk gevonden, om het tijdperk van twaalf jaar tot zeven te verminderen. Wij behoeven niet te wanhopen, dat wij hem er eventueel van kunnen overtuigen, dat de periode niet meer dan vijf zou zijn. Dit is de periode, door Milner als het ^onafwijsbaar minimum,, betiteld en daaraan moeten wij vastho iden. kunnen voltooien. Thans is reeds voor ruim een millioen ingeschreven. Graaf Almenas heeft in den Spaanschen Senaat een deerniswekkende beschrijving ge geven van den vreeselijken toestand, waarin zich de Spaansche gevangenen op de Philip- pijnen bevinden Hij beschuldigde de regeering dat zij niet genoeg deed, o.n hun invrijheid stelling te verkrijgen, terwijl hij het gedrag laakte van de Amerikanen, die, in weerwil van de bepalingen van liet vredesverdrag van Parijs, hun verplichting, om den gevangenen de vrijheid weer te geven, niet zijn nagekomen. De minister-president Silvela antwoordde, dat de regeering zich nog steeds bezig houdt mei hun bevrijding, doch dat te Washington is verklaard, dat alle door Spanie in deze richting voorgestelde stappen in strijd zijn met de belangen der Amerikanen. Voor Japan is deze week een nieuw tijd perk begonnen; sedert 17 Juli 1899 is de ontvoogding van Japan, de opneming van het land in de rij der mogendheden, een feit. Op dien datum tóch hebben de tractaten, waarbij de mogendheden hadden bedongen, dat hunne onderdanen in Japan niet onder Ja— pansch recht vielen, maar door eigen rechiers naar de wetten van hun moederland zouden worden berecht, opgehouden te werken. Een Franschman, een Engelschman, een Düitscher valt nu in Japan onder Japansch recht, zoo als hij in Italië naar Italiaansch en in Rus land naar Russisch recht wordt geoordeeld. Deze omkeering is zeer snel in haar werk gegaan. Men weet, dit Japan nog slechts kort voor vreemdelingen openstaat; eerst sedert Maandag zelfs mógen vreemdelingen in het heele land overal komen en wanen en handeldrijven. In 1857, toen Japan zijti eerste verdragen sloot met vreemde mogendheden, die met ons land in de 17de eeuw niet meegerekend werd het als een heidensch land beschouwd, dat leven en eigendom van christenen niet behoorlijk kon beschermen. Maar Japan heeft zich zoo snel ontwikkeld dat 25 jaar geleden reeds onderhandelingen over wijzigingen in den rechtstoestand van vreemdelingen werden begonnen. De overgangstoestand is van groot voordeel geweest voor het land. Want hadden vreem delingen van den aanvang af zich moeten onderwerpen aan Japansch recht en Japansche rechtspraak, zeker zouden conflicten niet zijn uitgebleven. Eu bovendien is die uitzonde ringstoestand, die den Japanners een doorn in het oog was, een sterke prikkel voor hen geweest om hun récht en rechtspraak te verbeteren en te hervormen. Toen zou hel niet mogelijk zijn geweest in eens behoorlijke moderne wetten te krijgen en magistraten om ze toe te passen 'langzamerhand is dat gelukt. In 1882 eerst, daarna in 1888 deed Japan poaingen om verandering in den toestand der vreemdelingen te brengen. Toen werden nog concessies aangeboden, bijv. dat in de Japansche rechtbanken genoeg buitenlandsche rechtsgeleerden zouden zitten om een vreem deling die recht zocht, te waarborgen, dat de meerderheid der rechters, die over zijn zaak zouden oordeelen, uit niet-Japanners bestond dat buitenlandsche gevangenen op speciale manier zouden worden behandeld, enz. Maar beide malen werden door het af treden van den Japanschei) minister vaD Buitenlandsche Zaken de onderhandelingen afgebroken. Kwaad heeft dit echter niet gedaan. Die tractaten met speciale voorwaar den voor buitenlanders zouden allicht tot wrijving hebben aanleiding gegeven. Nu is Japan zoover, dat geen mogendheid meer bezwaar er tegen kan maken, haar onderdanen onder Japansche wet te stellen. Trouwens de statistieken bewijzen, dat zij niet bevreesd behoeven te zijn voor bevoor deeling van Japanners. In de 106 zaken, Lusschen vreemde eischers en Japansche gedaagden, die reeds verleden jaar door Japansche rechtbanken zijn behandeld, kregen de vreemdelingen in 36, de Japanners in 20 zaken gelijk, terwijl de overige, gedeeltelijk door tusschenkomst der rechters, geschikt werden. De vai van de keizerin in de bergen bij Barholomoa., waar zij op eene na'tte plank uitgleed, heeft alleen tengevolge gehad, dat haar dijbeen eeuigszins is opgezwollen. Met eenige dagen rust zal zij er at zijn. Diie dochters van een grondbezitter te Saalfeld ia Oost-Pruisen waren nabij het dorp in eeu meer aan het zwemmen, toen de jongste plotseling zonk en haar beide zusters, die haar trachtten te redden, medetrok. Den vader, die te hulp snelde, gelukte het, het oudste en het jongste meisje te redden. Bij zijn pogingen, ook de tweede dochter aan den kant te brengen, verdronk hij met haar. Een hevige aardbeving heeft gistermiddag veel schrik veroorzaakt, doch tot nog toe is geen enkel persoonlijk ongeluk gesignaleerd. Te Rome werd slechts een in aanbouwzijnd huis beschadigd. In de gevangenis te Rcgina Coeli sloegen de gedetineerden aan het muiten, maar de rust werd spoedig hersteld. Op verscheidene plaatsen in de provincie werden huizen en kerken meer of minder ernstig beschadigd. Diie schokken werden met korte tusschenpoozen waargenomen, 's Morgens te 8 uur wierp de Etna op Sicilië een dikkeD zandregen en veel rook uit. De teraardebes'elling van den grootvorst- troonopvolger van Rusland, zal waarschijnlijk plaats vinden 28 Juli a. s. Het heet, dat de luitenant ter zee Bois mann, die aan den troonopvolger was toege voegd. zich door een pistoolschot van het le ven beroofd heeft, omdat hij in strijd met zijn instructie, den grootvorst alleen heeft gelaten en dus indirect schuld draagt aan diens dood ingevolge een ongeval met zijn motordrie wieler. Het blad La Croix heeft eeu maand ge leden een inschrijving geopend met het doel, een bedrag van 400.000 francs bijeen te krijgen, om de basiliek van Montmartre te Haardnekkig blijft men uit Konslantinopel melden, dat de sultan aan herseuszwakte lijdt en dat de Jong-Turken voornemens zijn, een uiterste poging te wagen, om hem van den troon te stooten en te vervangen door zijn broeder Mahommed Rechad. Reeds moeten vier officiereu van de lijfwacht in de gevange nis geworpen zijn onder beschuldiging van opruiing van de troepen tot een aanval op Yildiz Kiosk. Het Macedonische comité te Sofia heeft een inschrijving geopend voor de patriotische leening van 30.000 fr. Het heeft daartoe een manifest uitgevaardigd, waarin het heet, dat geld niet alleen de ziel is van den oorlog, maar nog meer die van de revolutie. Een opstand zonder schietvoorraad en geweren moet mislukken. Iluwclijk van den erfprins Danilo. Den 27en Juli zal het huwelijk van den erfprins Danilo van Montenegro met prinses Jutta van Mecklenburg-Strelitz plechtig in Cetinje gesloten worden, maar de feestelijk heden nemen reeds den 23en Juli een aan vang, en wel van het oogenblik dat de prinses den bodem van haar nieuw vaderland zal betreden. Dit zal in de havenplaats Antivari geschieden, waar de bruid door haar aan staanden zwager prins Mirko en de aanzien lijken des lands zal begroet worden. Eenige uren na haar aankomst zal zij tot het grieksche geloof overgaan en daarbij haar Duitschen naam Jutta ruilen voor dien van Milica. Antivari is hoofdzakelijk door roora- sche Albaueezen bevolkt, er is geen grieksche kerk en een particulier huis zal daarom tot grieksche kapel wordeu gewijd. De reis naar Cetinje gaat gewoonlijk over Cattaro de straatweg daarheen is voortref felijk, en de tocht naar de hoofdstad makkelijk. Maar Cattaro is Oostenrijksch, en een andere plaats tot ontvangst ligt niet aan dien straatweg, zoodat de keus op het 600 inwoners tellende Antivari viel, ofschoon er tusschen die stad en Cetinje geen rijweg bestaat, en de prinses op een muilezel de reis door het gebergte langs kloven en spleten zal moeten afleggen. Den 26en Juli zal zij haar intocht doen in het 1500 inwoners tellende Cetioje en daar door haar aanstaande schoonouders, de Duitsche en Russische bloedverwanten, den prins eu de prinses van Napels ontvangen worden. Natuurlijk zal zij iu triomf worden ingehaald, en om aan de feesten meer kleur bij te zetten, heeft de Vorst alle aanzienlijke families des lands in Cetinje uitgenoodigd. Dat men voor een vroolijken en gunstigen eersten indruk wil zorgen, is goed gezien, want het nietige en kleine Cetinje maakt op de kale, door hemelhooge rotsen omgeven vlakte een doodmelankolieken indruk, en de bruid zal niets zoozeer missen als de prachtige beukenbosschen en het sappige groen van haar Mecklcnburgsch vaderland. Iu Cetinje is een flinke boom even zeldzaam als een paard in Venetië. Met de gewassen in den kleinen stadstuin had ik indertijd medelijden; die schenen in dien steenachtigen grond maar niet te kunnen aarden". Er is heel weinig landbouw, want de grond is zoo onvruchtbaar, dat eeu groot deel der levens behoeften nog uit het buitenland moet aangevoerd worden. Eerst na den jongsten oorlog kreeg het vorstendom bebouwbaren grond in de districten van Antivari eu Podgorica. De Vorst is natuurlijk het middelpunt van het landje. Hij is autocraat, regeert als een aartsvader zonder eenig ceremonieel en gaat met zijn onderdanen vrij en frank om, direct en zonder tusschenpersouen. Vroeger moet dit verkeer tusschen Vorst en landskinderen nog ongegeneerder geweest z:jn, maar door de huwelijken met de Europeesche vorsten huizen is daarin verandering gekomen, 's Vorsten woonhuis is zeer eenvoudig, het heeft acht ramen iu het front en is een verdieping hoog. Merkwaardig is nog een toren, op wiens trans vroeger de koppen der verslagen Turken werden tentoongesteld, en het klooster Biljar met de vorstelijke fami liegraven. Tc zien is in Cetitije niets dan de bergen en de mensclien. Maar vooral de laatsten zijn het aankijken wel waard. Een prachtig ras. De man in zijn schilderachtig nationaal kostuum en deu gordel vol wapens maakt den indruk van een roover uit Italië. Bij het huwelijk zullen de prins van Napels en grootvorst Konstautiju getuigen van de bruid wezen. De feesten zullen bestaan in nationale en muzikale opvoeringen en in een uitstapje naar Podgorica. De Koning van Italië heeft een zeer practisch cadeau aan het jonge paar gegeven, namelijk een stel prachtige rijpaarden. Een werkstaking van het personeel der tramway's te Brooklyn heeft aanleiding ge geven tot ernstige troebelen. De stakers lieten een tramwagen derailleerer. en verwondden een stoker en een agent van politie. De politie loste revolverschoten in de lucht, waardoor de menigte uiteen stoof, Gistermorgen heeft men getracht met dynamiet een paar pijlers van den luchtspoorweg in de lucht te laten spriügen de aanslag wordt den stakers ten laste gelegd. Vele menschen zijn gekwetst. Iedere tramwagen in de Tweede Avenue werd door een volksmenigte, die uit mannen, vrouwen en kindereu bestond, met steenen geworpen ook uit de vensters en van de daken gooide men allerlei werptuig. De oproerliugen versperden de straten, en op vele punten werden zij handgemeen met de 600 man sterke politie die de lijn bewaakte. Verscheiden agenten zijn met been- of schedelbreuken naar het hospitaal gebracht en ook veel reizigers zijn geducht toegetakeld. De voornaamste correspondenten van Amerikaansche bladen te Manilla, hebben per post een telegram naar Hongkong gezonden, dat vandaar naar New-York geseind is en een formeele aanklacht bevat tegen generaal Otis, den bevelhebber van de troepen der Veree nigde Staten op de Philippijoen. Zij verklaren, dat de officieele rapporten van deu generalen staf over de gevechten met de opstandelingen geheel verkeerd zijn. Generaal Otis heeft onbelangrijke schermut selingen tot groote overwinningen verheven hij overdreef de demoralisatie onder de opstandelingen en verzweeg het groote aantal

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5