BINNENLAND. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Gemengd Nieuws. Zitting kantongerecht Waalwijk. Van New-York naar Parijs in 30 uren. Het beschaafde Engeland. gevallen van zonnesteek en de talrijke ziektegevallen, die het Amerikaansche leger hebben geteisterd. M. a. w. de positie der Amerikanen is in een valsc.h 'icht voorgesteld. De tegenstand der opstandelingen is veel ernstiger dan de opperbevelhebber beweert en de Vereenigde Staten zullen zich slechts ten ko-»te van nieuwe en groote opofferingen in den archipel doen gelden. De correspondenten verklaren voorts in hun telegram, dat tot nog toe de door hen aan hun bladen gezonden telegrammen den toestand geheel verkeerd 1 ebben voorgesteld, omdat generaal Otis door de censuur de wijzigingen liet aanbrengen, welke hem goeddachten. Een onderzoek zal worden ingesteld en het is waarschijnlijk, dat generaal Otis vervangen zal worden door generaal Lawson. WAALWIJK, 22 Juli 1899. Benoemingen Met genoegen kunnen wij metledeelen dat de heer J. 0. van Schuppen rijksklerk alhier, is overgeplaatst in geraeide be trekking ten kantore der registratie b. a. en successie te 's-Bosch. Den 16den dezer werden in de kloo sterkerk der eerw. fraters missionarissen van het H. Hart te Antwerpen door Z. D. H. Mgr. Van der Steppen, wij- bisschop van Meclielen, gewijd verschillende Nederland- sche Fraters, o. a. tot sub-diaken den Eerw. lieer P Maaijwee, van Waalwijk. Hoofdelijkeu omslag. De raad heeft het kohier van den hoofdelijken omslag, dienstjaar 1899, tot een totaal bedrag van f5996.Ü91/2 vastgesteld. Het kohier bevat de namen van 405 be lastingschuldigen. De hoogste aanslag be draagt. f210 en de laagste f 1 121/2. He£ belastbaar inkomen zal met l/t pCt. worden belast. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Naar bekend is, zal H. M. de Koningin in September Rotterdam opnieuw bezoeken, speciaal met het oog op de havenwerken. Dat H. M. levendig belang stelt in de ont wikkeling van Rotterdam op scheepvaartge bied, kan daaruit blijken, dat zij den wensch te kennen heeft gegeven, voor Haar bezoek op de hoogte te worden gesteld van ver schillende phasen die deze gemeente door maakte. In verband daarmede is de heer A. Plate de vorige week de mededeeling ge worden, dat het in H. M. voornemen ligt hem in Augustus enkele dagen op het Loo te noodigen, ten einde door hem in ge noemde zaken te worden ingewijd. Wandellioofd te Sclieveningen Scheveningen, dat nu een strandmuur heeft, krijgt, volgens beslissing van den Haagschen Raad, ook een wandellioofd in zee van 372 M. lang en 8 M. breed, ter wijl te halver lengte een platform komt van 25 M. breedte en aan het einde een acht hoekig, van 63 M. bij 63 M. met een pa viljoen, waarin muziek wordt gegeven, een aanlegplaats voor booten wordt gemaakt, enz. Voeg daarbij, dat mer. langs den blinden muur, waarop het Kurhaus-terras steunt, een sierlijke winkelgalerij krijgt, dat de verhoogde wandelweg voor het Kurhaus wordt afge graven tot het peil van den strandweg enz. en men begrijpt dat een heele revolutie aan het strand is te wachten. Een en ander kost aan het Kurhaus f800.000, welk geld in Den Haag blijft, daar het ijzerwerk voor een half millioen is aangenomen door de firma Enthoven aldaar en ook de andere werkzaamheden, tot een bedrag van drie ton, aan Hagenaars zijn gegund. Brand te Nieuwkuik. Donderdag is te Nieuwkuik de boerenhof stede van den landbouwer J. Mommersteeg geheel afgebrand. De geheele inboedel is vernield en het vee is in de vlammen om gekomen. De eigenaar heeft bij het redden van zijne kinderen zulke ernstige brandwonden beko men, dat hij naar het ziekenhuis te Vlijmen moest worden overgebracht. VaD den in boedel is niets verzekerd. Men vermoedt, dat de brand door de kinderen is veroorzaakt. De brandspuiten van Drunen en Vlijmen waren ook spoedig ter plaatse. Hagel Vrijdagmiddag om zes uur ontlastte zich boven Bokstel een onweder, waarbij hagel- steenen vielen zoo groot als duiveneieren. Op sommige plaatsen is het koren grotendeels vernield. Moord. Te Huisen (G.) is een moord gepleegd. Gerardus Bies, 26 jaren, en W. Jansen, 22 jaren, zouden 1.1. Zondag het loon ont vangen, dat ze nog van hun ploegbaas te goed hadden. In plaats van hun geld te krijgen, werden de arbeiders door den baas met een spade bedreigd. De zoon van den ploegbaas verscheen daarop gewapend met 1 een revolver en trof Bies met, twee kogels in de slapen, zoodat de dood onmiddellijk volgde, terwijl Janssen door een schot een hoofdwonde bekwam. De ploegbaas is ge- gearresteerd, de 20jarige dader is voort vluchtig. i O benige middeltjes. De vliegen bezorgen de menschen tegen- i woordig verbazend veel last. Een heel gemakkelijk middel is het vol gende men zet hier en daar in huis scho teltjes klaar met laurierolie. Daar de vliegen de lucht daarvan niet kunnen verdragen, ontvluchten ze spoedig de kamer door het geopende venster. Wil men ze op den duur weghouden, dan dient men al het houtwerk met deze olie te bestrijken, en gaat men verven, dan een weinig van deze stof onder de verf mengen Zij die blond zijn, zullen dikwijls on dervonden hebben, dat de zomer de gelijk matige kleur der haren zeer benadeelt. Door deunetakken is het kwaad te verhelpen. Deze kookt men in water af en giet op 1 liter van het aftreksel ongeveer 1/5 liter alcohol. Met dit mengsel wascht men 't haar en de huid van 't hoofd, maakt den kam er ook inede nat, en 't gevolg is behalve dat het haar krult dat 't een gelijkma tige kleur behoudt. Donker haar mag evenwel niet op deze wijze behandeld worden, waat het zou door de aanraking met dit mengsel lichter worden. Baardwijk, 19 Juli. De uitslag van de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt Op den heer C. Schonis werden uitgebracht 114, op den heer A. de Kort 67 stemmen, zoodaï eerstgenoemde gekozen is. 21 Juli. Wegens zijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad werd den Heer C. Schonis door onze liedertafel eeue serenade gebracht. Bij deze gelegenheid zong zij o a. „Opwaarts" en „In Leed", de beide nummers, die zij op 't Concours te Nijmegen zingen zal. Kaatsheuvel. Uitslag herstemming van den gemeenteraad op 19 Juli. 4 vacatures. 0\ ERLEDENPetrus Hendrikus van Poppe-l echtgenoot var. Johanna Maria Pieternella Jansen, oud 40 j. Cornelis Petrus Johan nes van Hi 1st oud 60 j. echtgenoot Beren- dina Hendrica Kemperman. Johanna «Maria van de Leur oud 5 m. Maria Jo hanna Verhuist, echtgenoote van Cornelis van Oers 27 j. HUWELIJKEN: Johannes Franciseus Korthout oud 25 j. en Maria Francisca Mutsaarts oud 32 j. Godetïidus Johannes van der Aa oud 26 j. en Petronella van der Ven oud 31 i. Adrian us An toni us van Rijen oud 28 j. en Maria Anna Papenhoven oud 25 j. Adrianus Schalken oud 29 j. en Johanna Adrian:» Papenhoven oud 29 j. Arnoldus v»»n Loon oud 27 j. en Wilhelmmina van der Pennen oud 25 j. Wouter van de Wiel oud 24 j. wonende te Drunen en Ger- dina Oomens oud 22 j. alhier. H. de Bi essser 317 st. te Kaatsheuvel en 40 te Loonopz. A. Broeders 58 st. te Kaatsheuvel en 87 te Loonopz. J. Elias (aftr.) 86 st. te Kaatsheuvel en 173 te Loonopz. H. Hesselmans (aftr.) 345 st. te Kaatsheuvel en 24 te Loonopz. H. de Jong A. M. Rijken (aftr.) J. Sup. M. A. Verhagen 207 st. te Kaa'sheuve en 47 te Loonopz. 313 st. te Kaatsheuvel en 27 te Loonopz 12 st. te Kaatsheuvel en 38 te Loonopz. 32 st. te Kaatsheuvel en 6 te Loonopz. Zoodat herkozen zijn de drie aftr. leden en een nieuw lid is gekozen H. de Bresser. Dassen, 20 Juli. Dit jaar schijnt weer een muizenjaar te zullen worden, althans de boeren eu vooral zij, die hun land niet ge boord hebben, beginnen erg over de toename ervan te klageu. Niet een 50-tal zooals in 't vorige nummer stond, maar een v ij f t a 1 goed in gezetene burgers, hebben wederom, zooals de twee vorige jaren, een zevental bunders vlas aangekocht ten einde verscheidene menschen in den winter werk te geven. Gister had bij den kastelein Heessels alhier de verpachting plaats der tienden van den heer van 't kasteel. Over 't algemeen werd er meer voor beloofd dan 't vorige jaar. Land van Heusdcn, 21 Juli. Algemeen is men in deze streken begonnen met de ver zendingen der roode en zwarte bessen. Over 't algemeen valt db gewas nogal mee. Velen hadden reeds eenigen tijd geleden verkocht aan de Commissionairs die toen 10 cent per pond besteedden. Thans betaalt men maar 6 ets. meer voor de zwarte bessen. llcusdcn, 21 Juli. Op de j I. Dinsdag alhier gehouden tusschentijdsche stierenkeuring wer den 7 exemplaren aangeboden die allen werden goedgekeurd. Herpt, 21 Juli, Op de alhier gehouden tiendverpachting waren de prijzen die besteed werden ongeveer aan 't vorig jaar gelijk. WAALWIJK, 14 Juli 1899. De linmlel was tamelijk ving ter veemarkt en indien de aanvoer ruimer was geweest zouden de prijzen betrekkelijk veel hooger hebben ge- loopen. Kall'beesten golden f 140 f190. Dito vaarzen f 110 A f 160. Jonge varkens aangevoerd 36 stuks, ver kocht van 1' 4.25 a f 9,00. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 295 kg. van f 1.39 (V 1 1.71 per kg. Eieren 3l/2 a f 4 cent per stuks. Huiden blijven vast in prijs; licht leer is opgeruimd, alleen van zwaar leer treft men Dog een enkele partij aan. Prijzen zijn nu reeds .stijgende en indien het weer aanhoudt, zoodat men niet kan diogen, zal men door de groote behoefte nog veel hooger prijzen gaan krijgen. Schors wordt i.og weinig aangevoerd doch binnen weinige weken worden reeds verschil lende ladingen in onz.e haven verwacht. Prijzen zullen iets minder zijn dan vorige jaar en de qualiteit is uitmuntend, Bijzonder goed gewonnen als ze is, zal dezelve bij uiislek veel looigehalte bezitten. DUSSEN. Boteraanvoer 120 kg. prijs van f0.96 1.04 Markt gezet op f 1.00 per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. UITSPRAKEN op 21 Juli 1899. «cavaj H. C. K. te Waalwijk (pol. overtreding) fl b. of 1 dag; F. J. O. te Loonopzand, jochtdelict, f6 of 3 dagen G. B. te Loonopzand^ nisvoor, f6 b. of 3 dagen; A. v. Jj. te Loonopzmd, nisvoor, f 10 b. of 4 dagen; 1 W. H., 2 G. v. V te Loonopzand (overtreding veldp.) ieder f3 b. of 2 dagen; J. v. II. te Baardwijk, alsvoor, f 1 b. of 1 dag; 1 J. B. II., 2 P. j. H., 3 W. v. N., allen te Loonopzand, alsvoor, sub. 1 en 3 f3 of 2 d., sub. 2 flofld.; A. v. d. B. te Drunen, dronkenschap., f 2 b. of 2 dagen; R. v. L. te Waalwijk, overtr. veldp., f0,5ü b. ot L dag; P. C. v. O. te Dassen, id. vischwet., 2 maal f6 b. of 3 dagen iedere boete; J. M. T. S. te Raarasdonk, dronkenschap, f2 b. of 2 dagen; S P. v. d. L. te Raarnsdonk, alsvoor, f2 b. of 2' dagen; A. T. te Waalwijk, alsvoor, f5 b. of3d.; A. v. d. B. te Waalwijk, overtr. veldp. f0,50 b.' of 1 dag; II. C. Y. te Kaatsheuvel, jachtdelict, f5 b. of 3 dagen; J. E. te Waalwijk, veldp., f3 boete of 2 dagen; L. V. te Raamsdonksveer, voerwezen, f2 en f3 b. of 2 d. iedere boete; H. II. te Made' dronkenschap, 1'2 boete of 2 dagen; C. v. B. te Kaatsheuvel, alsvoor, f2 b. of 2 dagen; i A. J.v. d. H 2 A. H., 3 J. B. H. te Sprang (po!, overtr. ieder fü,50 of 1 dag ieder; S. L. te Kaatsheuvel dronkenschap, f 2 of 2 dagen; A. de R. te Vrijh- Gapelle, alsvoor, f2 of 2 dagen; C. v. D. te Kaats heuvel, voerwezen, f2 b. of 2 dagen; N. v. S. te Waalwijk, dronkenschap, f5 of 3 dagen; H.d. V. te Waalwijk, alsvoor, f5 of 3 dagen; J. H. W.te Oapelle, alsvoor, f2 of 2 dagen; M. W. te Capelle alsvoor, f 2 of 2 dBgen; H. de B. te Sprang, over treding veldp. f3 of 2 dagen; J. S. te Baardwijk pol. overtr. f3 of 2 d.; M T. te Capelle, nacht gerucht, f5 of 3 dagen; F. J. C. K. te Capelle, overtr. veldp f 2 of 1 dag; 1 G. v. V., 2 J G. C. v. d. H., beiden te Waalwijk, straatschenderij, ieder f3 of 2 dagen; J. P. F. v. d. P. te Waalwijk pol. overtr., f0.50 of 1 dag; A. de R. te Waalwijk, alsvoor, fl of 1 dag; 1 A. P., 2 A. J. G., 3 A.J. G., 4 M. II. v. d. H., 5 J. C. C. te Waalwijk, pol. overtred., ieder f] of 1 dag; 1 H. de L, 2 A. S te Waalwijk, pol. overtr., ieder f0,50 of 1 dag: P. A P. te Capelle, alsvoor, f0.50 of 1 dag; N. v. M. te Raarnsdonk, voerwezen, fl of 1 dag;'F. T. te Kaatsheuvel, dronkenschap f2 of 2 dageri; 3, de R. te Waalwijk, alsvoor, 3 dagen; F. v.° D.' te Waalwijk, alsvoor, f2 of 2 dagen; J. A. J. V te Loonopzand, jachtdelict, f6 of 3 dagen. WAALWIJK. S 22 Juli. GEBOREN: Maria Johanna d. van Adrianus de Bont en Anna Cornelia de Leijer. Ber- nardus Maitinus Cornelis z. van Cornelis van Loon en Cornelia Johanna Beaters. Adriana Teuntje d. van Arie Teunis Bam- bacht en Jacomina Dekkers. Hennanus Joannes z. van Petrus Cornelis Maitie en Antonia Petronella van den Ossenblok. Catherina Jacoba d. vanJosephus Verschu ren en Maria Geerdina Ameldoffer. The odoras z. vun Johannes Arnoldus van Rijen en Maria van de Wiel. Henrica Maria d. van Antonius Petrus van de Water en Wilhelmina van Erp. Antonius Joachim z. van Jacobus Theodorus van de Wiel en Dyraphna de Bruijn. Menschen, die niet tevreden zijn dan wanneer zij hun kapitaal kunnen verdubbelen, hebben nu een gelegenheid om hun geld te steken in een maatschappij, die ernstig aan kondigt, dat het haar voornemen is, reizigers van New-York naar Parijs te vervoeren, gedurende de tentoonstelling van 1900, in den tijd van 30 uren. Ook zal er een lijn komen van New-York naar het goudland Klondyke, die de fortuinzoekers in 36 uren naar hun bestemmming zal brengen. Natuurlijk kan zulk een snelle reis niet geschieden per fiets, per spoor, per stoom schip of per automobiel, maar een der vruchtbare uitvinders, die Amerika bij honderdtallen schijnt te tellen, is op het vernuftige idee gekomen een bestuurbaar luchtschip te construeere.n, gelukkig nog alleen maar op papier, want het schip, kost aan bouw en inrichting het niet noemens waardige sommetje van 100 millioen dollars. Di\ Di! Bausset, de geniale uitvinder van dit modernste aller moderne vervoermiddelen, zoekt nu onvermoeid naar aandeelhouders voor zijn onderneming, waarvoor hij een maatschappij heelt opgericht, waarvan hij tegelijk president, penningmeester (dit is het voornaamste) en eenig lid is. Zelfs de Amerikanen schijnen niet aan zij»» luchtschip te geloovcn, waarvoor hij de groote trom roert met echt Bar'numsch geraas. Volgens De Bausset's plannen zal zijn schip 7 74 viiet lang 1 1-4 voet in middellijn worden, terW:J het, alles en alles bij elkaar 9.9 4^10.) kubieke voeten lucht zal ver plaatsen. \oor de voortbeweging moeten dienen een aantal machines met een schrik barend aantal paardenkrachten. De dokter houdt zijn plan nat uurlijk ge heim, anders zou iedereen zoo'n luchtschip gaan bouwen, maar zooveel is uitgelekt, dat het niet met gas of verwarmde lucht zal opstijgen. Misschien gaat bet wel, gelijktij dig nu t de aandeelen, zoo die er ooit komen, en den dokter zelf, naar de maan. Er is reeds zooveel op liet gebied der luchtscheepvaart beproefd en mislukt, dat men goed zal doen onmiddellijk luchtsehip- aandeelen van De Bausset te koopen en ze te deponeeren naast zijn Turken en Span jaarden, 't Is om rijk worden te doen Hoe het met de gehuichelde vredelievende en humaniteitsbetuigingen van Engeland ge steld is, kan men opmaken uit het volgende. 31 Mei j. 1. werd in de militaire subcom missie van de vredesconferentie te 's-Graven- liage het gebruik vau dum-dumkogels ten sterkste veroordeeld en afgekeurd, xAlleen de vertegenwoordiger van Engeland bepleitte liet maken van een uitzondering voor het gebruik dier beruchte projectielen in een oorlog tegen de wilde volken in Afrika, zonder nochthans de aanwending te verde digen. Maar zelfs dit voorstel vond geen enkele stem te zijnen gunste: alleen de En gelsche vertegenwoordiger stemde voor, Ier- wijl Oostenrijk en Italië zich van stemming onthielden en de overige gedelegeerden het voorstel met verontwaardiging verwierpen. Thans vraagt men zich af, of de Britsche vertegenwoordiger liet uitzicht had op een oorlog met de Boers, toen hij op deze wijze trachtte een soort open volmacht te krijgen. Maar er is nog meer, dat pleit voor het gehuichelde van Engeland's humaniteitsuitin- gen. De afschuwelijke dum-dumkogels, die het inwendige van het menschelijke organis me onherstelbaar vernielen en gebreken doen ontstaan zoo afschuwelijk, als men ze nog niet kende, zijn door de Engelsche regee ring officieel bij de transoceanische troepen ingevoerd onder voorgeven, dat het weer standsvermogen der wilde volken het gebruik van deze onmenschelijke helsche machines eischt. En thans heeft, de onderstaatssecre taris van oorlog in het Lagerhuis openlijk op een interpellatie geantwoord, dat dum- dumkogels onder de troepen in Zuid-Afrika zijn verdeeld in verband met een eventueel gewapend conflict met den Transvaal. Toch heeft men hier niet met wilden te doen. De Boers zijn minstens even beschaafd als de uitvinders der dum-dumkogels. De Engelsche regeering is echter niet gerust over deu afloop van een gewapend conflict met Transvaal. Zij kent den moed en de onversaagdheid der Boers, die hun vrijheid en den grond, dien zij vruchtbaar gemaakt hebben, verdedigen. Zij herinnert zich het echec, dat de vrije Trans val ers de Engelsche huurlingen in 1881 lieten lijden, deneder- laag bij Amajuba en het gevecht op den Spitskop. Engeland verwacht een geduchten en taaien tegenstand en daarom neemt het zijn toevlucht tot den dumdumkogel, welks gebruik in deze eeuw door een Europeesch volk een schande is voor geheel Europa en de vorderingen der humaniteit in de eeuw, die ten einde loopt, zinlooze dingen doet achten. Te Woolwich, in de arsenalen, wordt op het oogenblik een nieuwe kogel vervaardigd, die in zijn uitwerking nog vreeselijker moet zijn dan de dum-dum. De nieuwe kogel, uitgevonden door Leslie-Taylor, opent zich niet met een schok in het lichaam, dat hij binnendringt, zooals de dum-dum, maar zet uit, zoodra hij den geweerloop verlaat en barstuiteen als een bom, als hij tegenstand op zijn weg ontmoet. De uiteenbarstiug ge schiedt tengevolge van de snelheid, waar mede hij de lucht doorklieft, 690 metersin de seconde. Op het arsenaal te Woolwich zijn 200 millioen van deze nieuwe kogels besteld.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6