Nummer 60. Zondag 30 Juli 1899. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. ik'lgie. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Montenegro. China. Transvaal. Amerika. BINNENLAND. JAARMARKT te Waalwijk, op Vrijdag 4 Augustus a. s. Db Echo van het Zuiden. Ballour hield Donderdagmiddag een rede voering over de Transvaalsche kwestie aan een hem docr conservatieven aangeboden lunch te Westminster. Hij zeide dat terwijl de afgeloopen parlemenlszitting voorspoedig was geweest in de biunenlandsche zaken, en gelukkig doordien buitenlandsche geschillen konden worden vermeden, Engeland weer gesteld werd tegenover een nieuwe fase van diezelfde Zuid-Afrikaansche kwestie welke sedert zoo langen lijd alle Engelsche regee ringen, conservatieve en liberale, had bekneld. Hij ontveinsde zich geenszins den ernst van de nieuwe fas", ofschoon hij niet genegen was vooruit te loopen op het debat dat Vrijdagavond in hel Lagerhuis verwacht werd. De complicatie:) in Zuid-Afrika waren mee— rendeels h:t gevolg van het misverstand van velen, die de Zuid-Afrikaansche Republiek beschouwen als een ge eel zelfstandig rijk en als een werkelijken eilandstaat. Balfour be streed die misvatting rle Republiek was, zeide hij, gelegen tusschen Engelsche koloniën in, waarmee het in land- en volksaard overeen stemde. Daarom was het de plicht van Engeland, niet alleen de grieven van de uiManders na te gaan, maar ook den invloed van die grieven op de naburige kolonisten, jegens wie Engelands verantwoording grooter was dan jegens de uitlanders in de Republiek. Hij was niet geneigd, de gebeurtenissen van van 1881 weer te beoordeelen, al sproten de latere complicatien daaruit zeker voort. Laten wij rechtvaardig zijn, zeide hij, jegens Glad stone en zijn medehelpers zij zouden de conventie van 1881 nooit geteekend hebben, tenzij ze overtuigd waren geweest dat de regeering van de Republiek destijds zekere verplichtingen aauhing, die zij, ongelukkig voor zichzelf, de uitlanders en Zuid-Afrika heeft geschonden, wat gespannen betrekkingen met de Kaapsche regeering en de Engelsche regeering en soms gevaar voor oorlog mee bracht, gelijk toen Gladstone Warren uitzond. Balfour hoopte vurig dat hij niet gedwongen zal wezen, Gladstone daarin ua te volgen, maar het was tastbaar onmogelijk de be staande toestanden te bestendigen. (Toe juiching). Blijven ernstige wil tot den vrede en alle middelen niet doeltreffend, dan moeten andere middelen worden gevonden om het vraagstuk op te lossen. Deze woorden waren ongetwij feld ernstig, maar het oogenblik is nog niet gekomen voor dergelijke uitersten. Persoonlijk blijft Balfour nog hopen op een vreedzame oplossing, maar alles hangt al van de regeering van de Republiek zelve. Is die regeering, gelijk verzekerd wordt, getK-gen, de uitlanders eenige, hoewel onvoldoende, toch werkelijke politieke rechten te gunnen, met eenige vertegenwoordigers in de Volksraden, zonder kwellende bepalingen, geschikt om de politieke rechten te beknibbelen of weg te maken, dan, vertrouwde Balfour, zullen de loopende onderhandelingen tot een bevredigende slol- beslissing van de Transvaalsche crisis voeren. Ten spijt van vroegere teleurstelling, ten spijt van de tegenwoordige aanwijzingen van het tegendeel, verklaarde Balfour eindelijk dat 't dwaas zou zijn te gelooven dat alle moeilijk heden reeds geëindigd zijn. Hij kou den vrede niet afkondigen, terwijl misschien de handhaving van den vrede ondoenlijk zou blijken. Hij hoopte dat de regeering van de Republiek Engelands geduld en gemaiigheid niet zou beschamen. De Zuidpoolexpeditie onder bevel ra» Gerlache keert in het midden van September in Belgie terug. Tengevolge van een huiselijken twist heeft te Ath een steenhouwer een groote hoeveelheid vitriool op zijn vrouw geworpen. Niet alleen de ongelukkige echtgenoote, maar ook drie kinderen en de dader zelf werden getroffen eD bekwamen vreeselijke brandwonden. Een meisje van 11 jaar zijn de oogen geheel uitgebrand. De groote b-and te Marienburg, in West- Pruisen, was Woensdagochtend om vijf uur uitgebroken op den voorraadszolder van een worstfabriek en, daar er een hevige storm wind woei, kwam de geheele stad in gevaar. Volgens de laatste berichten waren al vijttig huizen aigebrand. De braud was door de vonken ook overgeslagen naar den toren vaD hel raadhuis, die met het dak uitbrandde dit gebouw dagteekent uit de vijftiende eeuw. De archieven waren gelukkig bijtijds geborgen. Daar uit den geheelen omtrek hulp kwam opdagen, slaagde men er ten laatste in het vuur te blusschen. Te Zsadang in Hongaiije zijn, bij een botsing tusschen boeren en gendarmes, drie boeren gedood. Vier boeren te Popolya (Hongarije), die beschuldigd werden van diefstal, zijn op vreeselijke wijze op last van den vrederechter gemarteld, om hen tot bekentenis te dwingen. Zij werden uren achtereen met het hoofd naar beneden vastgebonden en tot bloedens toe met een leeren zweep op de voetzolen afgeranseld. Ten slotte trok men hun de hoofd- en baardharen uit. Admiraal Dewey is nog ahijd te Triest, en Donderdag gaf hij ctn contrapartij aan boord ter eere van den Amerikaanschen gezant Harris. Later was het admiraalschip te zien. Van deze ge egcuheid hebben de Triesters druk gebruik gemaakt. De vlootvoogd en zijne officieren voelen zich zoo gezond dat zij het plan hebben opgegeven om naar Tirol of Gastein te gaan. De talrijke journalisten die bij Dewey aan boord geweest zijn, hebben niet veel meer kunnen vernemen dan dat hij in den slag bij Cavite hevig door zeeziekte gekweld werd ten gevolge der opwinding bij de invaart van de baai, geen wonder, «laar hij ieder oogen blik de mogelijkheid moest voo« zien om door een zeemijn of een torpedo in de lucht te vliegen. Met Tegetthof in den slag bij Lissa is hetzelfde gebeurd en de Oostenrijksche vlootvoogd had wegens die onpasselijkheid zooveel champagne gedronken, dat hij volgens sommigen smoordronken was toen hij de „Rè dTtalia in den grond boorde. Kanonschoten kondigden Dinsdagmorgen de bewoners van Cettinje aan, dat de toe komstige kroonprinses van Montenegro op het grondgebied van den staat aangekomen was. Tegen negen uur kwam gioothertogin, Jutta die, daar haar vader ziek is, alleen vergezeld werd door de erfgroothertogin van Mecklen burg-Strelitz en haar broeder Frederik, de kleine haven van Antivari binnen, waar kroonprins Danilo haar tegemoet kwam. Toen de vorstelijke personen aan wal stapten, werden op de gebruikelijke manier brood en zout aan de groothertogin aangeboden, en de plaatselijke overheidspersonen voorgesteld. De hertog en hertogin van Napels, (kroonprins en kroonprinses van Italië) die hun uitstapje in de Noorsche wateren bekort hebben om bij het huwelijk tegenwoordig te kunnen zijn en ook grootvorst Konstantijn, vertegewooi diger van den Czaar, wachtten groothertogin Jutta op. Prins Nikolaas van Griekenland is gisteren aangekomen. Woensdag werd de aanstaande kroonprin ses in de orthodoxe kerk opgenomen, en „herdoopt* als Militza. Donderdag vertrok de stoet in rijtuigen naar Cettinje, eu werd het huwelijk voltrokken. Uit Peking wordt gemeld dat een Japansche admiraal en vier officieren daar aangekomen zijn, om een onderhoud te hebben met den Japarschen gezant. Te Takoe ligt een klein Japansch smaldeel prins Komoera bevindt zich aan boord van een der oorlogsschepen. Een der voornaamste moeilijkheden bij de onderhandelingen tusschen China en Japan schijnt de vraag te zijn, in welke mate de Japanners zich in de financieele zaken van China zullen mogen mengen, in ruil voor de reorganisatie van het leger en de vloot door Japansche officieren. Volgens Reuter gelooft men in de hoogere Chineesche kringen niet, dat dit bezwaar uit den weg geruimd kan worden. Reuter meldt uit Simla dat de vraag of Indische troepen voor Zuid-Afrika beschik baar gesteld kunnen worden indien de Transvaalsche kwestie niet in der minne werd geschikt, overwogen is door de Indische regeering en de regeering te Londen. De Indische regeering gaf te kennen dat de toestand in Indie de uitzending vergunde van 10.000 man, op kosteu van de rijksregeering De toebereidselen voor de uitius'ing en de overbrengiug der troepen zijn geheel gereed. De gouverneur van Nieuw-Zuid-Wales heeft aan Chamberlain geseind dat 1860 officieren, onderofficieren en manschappen uit die kolonie zich voor uilzending naar Zuid-Afrika hebben aangeboden. NEW YORK, 26 Juli, Uit officieele Ame- rikaansche bron verneemt de Telegraph Company van Haïti dat Heureaux, president van de Dominikaanscbe republiek Woensdag middag te Moca, in het noorden des lands, vermoord is. Berichtep uit Hononulu gewagen van een verschrikkelijke aardbeving en vulkanische uitbarstingen op Hawaï, waarbij tweehonderd menschen zijn omgekomen. De eerste regeeringsdaad van den nieu wen staatssecretaiis der Vereenigde Staten Elihu Root is geweest de terugroeping van generaal Otis van den post van opperbevel hebber der Amerikaansche troepen op de Phi- lippijncn. WAALWIJK, 29 Juli 1899. Concert. Wij vestigen de aandacht van het publiek op het concert, dat de harmonie l'Espérance morgenmiddag zal geven in den tuin van den heer Christ. Appels, tegenover 't station alhier. Zeker zal er door velen van worden ge profiteerd, het programma is uitstekend geko zen en de uitvoering zal evenals altijd, niets te wenschen overlaten men zal er dus wel kunnen genieten. Wij verwachten dan ook een druk bezoek. Een paard op hol. Donderdagavond toen de knecht van den stalhouder Th. v. L. alhierziin paard liet rusten voor het hötel „De Ploeg" te Waspik schrok het dier, doordat de emmer, waaruit het moest diinken, aan den kinketting bleef hangen. Het paard sloeg op hol en in woeste vaart vloog het door de straten, het rijtuig achter zich aantrekkend. Met ijzingwekkeude snel heid en woestheid holde het door Waspik, Capelle, Besoijen en Waalwijk en eerst in Baardwijk vermochten een paar ferme kerels het paard tot stilstand te brengen. Gelukkig en meteen wonderlijk is er geen enkel ongeluk mede gebeurd. De beide dames in't rijtuig gezeten waren even te voren, wijl ze het niet vertrouwden, uit 't rijtuig gestapt en kwamen dus met den schrik vrij. Bisschopswijding tc Roermond. Met groote plechtigheid heeft gisteren te Roermond de plechtige wijding plaats gehad van den nieuwen bisschop Mgr. Drehmans. Eeu stoet gevormd door tal van vereenigingen, waarbij zich aansloten tal van geestelijken, de burgemeester en de leden van den raad en de officieren van garnizoen en schutterij, ging naar de Munsterkerk, die prachtig versierd was. Van de hooge geestelijkheid waren aanwezig Mgr. Van de Wetering, aartsbisschop te Utrecht, Fischer, wij-Bisschop te Keuleu, Luypen, bisschop te Batavia. Na de kerkelijke plechtigheden geschiedde de wijding door Mgr. Van de Wetering. Na afloop daarvan begaven de hooge geestelijken zich naar het bisschoppelijk paleis teneinde Mgr. Boermans te bezoeken, die, aangezien hij zijne kamer niet mocht verlaten, aldaar zijn nieuwen wijbisschop geluk wenschte. Vredesconferentie. De sluitingszitling der vredesconferentie is thans definitief bepaald op heden te 3 uur in het Huis ten Bosch. Prof. von Stengel, een der gedelegeerden van Duitschland, is reeds Vrijdag naar zijn land teruggekeerd. Vele gedelegeerden heb ben reeds aanstalten gemaakt om morgen avond de residentie te verlaten. Gisteravond heeft in het Hotel des Indes een groot gastmaal plaats, dat Sir Julian Pauncefote, hoofd der Britsche delegatie, aan de voornaamste gedelegeerden aanbiedt. Tot de genoodigden behoorden de minister van buitenlandsche zaken, de heer de Beaufort, en de secretaris-generaal der conferentie, jhr. mr. van Eys. De zaal, waarin dit diner ge geven werd, de vestibule en de trappen naar de eetzaal waren fraai versierd. Briefkaarten. Niettegenstaande ten vorigen jare alleen bezwaar is gemaakt tegen ecne te uitgebreide aanduiding van het beroep op de voorzijde der briefkaarten, wordt, blijkens de velé bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ingekomen klachten, op vele postkantoren ook de verzending geweigerd van briefkaatten, waarop de naam eenigszins uitgebreid, of wel de naam en het beroep van den afzender in ééne uitdrukking zijn vermeld. Dit behoort volgens het hoofdbestuur der posterijen niet te geschieden ook al is dergelijke vermelding nog al uitgebreid, gelijk b.v. het geval kan zijn op briefkaarten, afgezonden door naam- looze vennooischappen, maatschappijen of agenturen. Dan behoort daarin te worden berust. Het is mede niet verboden, dat hij die twee of meer beroepen uitoefent, welke niet in één woord zijn samen te vatten, die beroepen elk met één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking vermeldt. Voorts vestigt het hoofdbestuur voornoemd de aandacht der postambtenaren er op, dat doorhaling of radeering van niet-geoorloofde aanduidingen of opschriften op briefkaarten geoorloofd is, alsmede, dat eene aanduiding van het beroep, welke niet voldoet aan de gestelde eischeti, door ladeeren, doorhalen, c.q, bijschrijven met de pen, in den vereischten vorm mag worden gebracht. N. R. Ct. Stuiverszcep en Stuiverzeeppoeder. De Vereenigde Zeepfabrieken zonden ons heden een up to-date uitgevoerd boekje, be vattende den uitslag van haar vierde Premie- verdeeliug. liet is een zeer aardig idee, om, als de Stuiverszeepfabriek, geldpremien aan de verbruikers harer artikelen ten geschenke te geven. Zij verkrijgt aldus van die verbruikers, dat deze hun naam en adres aan de fabriek opgeven, die zoodoende te weten komt, waar de meeste consumenten wonen en wie ze zijn. Dit zal, naar het ons voorkomt, wel het hoofddoel zijn van die z.g. premieverdeeling. De distributie, die in het openbaar plaats vindt, ten overstaan van den notaris O. An- driesse te Rotterdam, kan zooals van zelf spreekt, evenals dit bij een loterij geschiedt, niet elkeen een premie verschaffen menigeen heeft op die wijze evenwel reeds eeu aardig voordeeltje gehad die er ook op reflecteert, doet het best, naar den winkel te gaan en Stniverszeep en Stuiverszeeppoeder te koopen. De volledige opgave van alle premien ligt voor iedereen ter inzage aan het bureau vao dit blad. Vermist. Sedert Diusdag 25 Juli. des namiddags 4 uur, wordt vermist een J2jarig meisje, genaamd Hillegonda van Dijk, wonende Van Breugel- straat 116 in Den Haag. Zij was uitgezonden om een boodschap in de Spuistraat te doen door de juffrouw, bij wie ze als loopmeisje in dienst was, en is niet teruggekeerd, noch bij die juffrouw in de Van Spiegelstraat, noch bij haar ouders. Het meisje is voor haar jaren ontwikkeld van lichaamsbouw, men zou haar 14 jaar ge ven zij heeft zwarte oogen, draagt zwart pontyhaar, kort afhangend in den hals. Zij droeg een lichte blouse, eeu roodbruin rokje met zwarte strepen, een grijs manteltje eu witte schort, en op het hoofd een witten ma telot met zwart fluweel. Merkbare teekens drie litteekens op het voorhoofd. Alle onder zoekingen zoowel in den Haag als te Amster dam ingesteld, waar zij familie heeft en waar heen het mogelijk was dat zij gegaan was, omdat ze f 3.65 van haar juffrouw op zak had, hebben tot dusver geen resultaat opge leverd. Daar de ouders in groote ongerustheid verkeeren, wordt allen, die inlichtingen kun nen geven, verzocht dit te doen aan den heer Olivier, waarnemend commissaris in de eerste afdeeling in Den Haag. Dusscn, 27 Juli. Het gaat er in den polder thans bedrijvig toe. Vele handen vinden er werk. Het v'as kier en daar een hoekje slechts wordt geplukthet zaad, welk product ook veel minder wordt verbouwd dan voor enkele jaren, wordt gedorschen men is bezig met het oogsten van garst en rogge over 't algemeen staan de veldvruchten er goed bij, zoodat de boer een goeden schoof kan verwachten. Hcusden, 28 Juli. Bij Koninkl. besluit zijn benoemd tot heemraden in het bestuur van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van stad en lande van Heusden vereenigd met den Oadheusdenschen, Doeverenscheu en Drongelenschen zeedijk" de heeren F. van Wagenberg, J. Oerlemans en C. B. Vos. De nieuwe rijks-;elephoonlijn van hier naar Veen, is gereed. Op 1 Aug. zal de lijn voor 't algemeen verkeer opengesteld worden. Bubilonienbroek, 28 Juli. Men klaagt hier veel over veldmuizen. In sommige kolen velden hebben zij leelijk huisgehouden. De landbouwer M. V. had in een stuk gerst putten geboord om de muizen tc vangen en het gelukte hem in enkele dageu 2000 vau deze knagers machtig te worden.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5