GEWEREN J.CLIARKSenZOON, C. I' VAN HILST k Em, Verzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te Informeer Advertentiën. Kooktoestellen, JACHT ARTIKELEN. Stoom-en andere Werktuigen RIJWIELEN, Vaals (Limburg). Burgerlijke stand. Handelsberichten. Gemengd Nieuws. Eleetrische geleidingen, MAGAZIJN van I N R I c H TI N G Rijwiel-onderdeelen, Verder: poetsolie en Weenerkalk, brandspiritus, naphta, terpe tij n, Brusselsch aard, blauw steen, bruineersel, witsel en Emaline potlood, enz., enz. KoperslagersWAALWIJK WAALWIJK. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden toe gezonden. OPRIJS Hcrpt, 28 Juli. Had men de vorige week hier reeds een begin gemaakt met het maaien der gerst, thans is men ook begonnen met de fogge. Men denkt, dat dit gewas niet zal meevallen. De Van dag-tot dag schrijver in het Han delsblad zendt uit Zwitserland een opstel, waai aan wij 't volgende ontleenen In het Muota—dal. Aan mijne Koningin. Tusschen zeer steile bergen welft van Brunuen langs Schwitz met zachte glooiing een breed groen dal zich opwaarts van het vonkelend me r naar de G&rnisch. Het is het dal van den Muota, den bergstroom, die wild bruischend zich een weg baant naar 't diepe meer, waar al de wateren van een duizend bergen elkander ontmoeten. Men gaat langs wonden, die men met éen oogop slag gansch overziet, geklampt zooals ze zijn tegen den Alp, welks breede, frissche weiden groen stralen tegen 't somber zwart der sparrebosschen, die ze van alle zijden gansch omringen, en in de wolk verbergt zich half een scherpe kam van rotsen, waarop in plekken zeer veel wintersneeuw nog ligt. Men hoort in stille dorpen 't plassen van het altijd loopend water der fonteinen op de markt en in de straten men gaat langs beukenwoudeu, wier lichtgrijze stammen, dicht aaneengeschaard, een mat wit schijnsel als van maanlicht laten glijden tusschen hunne zwijgende gelederen, die den berg beklimmen. De beukenbladeren hebben, als men er op neer ziet, een ongewone kleur en glans, daar het licht van boven op hen neervalt, niet siepelt door hun blinkend groen als in de beukenlanen van het Gooi. En het breede dal is vol brcedbladige waterplanten, de lucht is zwoel door sterke geur van orchidaefin en spiraeas, en overal is waterkracht en storten stroomen loodrecht langs gegroefde grijze bastions van zware rotseD, die vol echo's zijn. Hier is de brug van Souvarof, den ouden maarschalk, die de Franschen juist honderd jaar geleden hier terugdrong over den Muota. Twee dagen lang werd bij die brug gestreden Massena met zijn wild chageereud voetvolk, veteranen, die ontelbare overwinnin gen hadden overleefd, tegen de grimmige kozakken van den Rus, de Noordsche krijgers, die hun doodsverachting dra opnieuw zoo ontzagwekkend toonden, toen bij de Duivels brug in de nauwe engten der Schöllenen, zij eenige dagen later zich den weg over den St. Gothard baanden. Ze daalden springend ouder 't vuur der Franschen langs het glinsterend steil graniet omlaag, naar waar de Reuss zich in de schemerende diepte met donderklank een weg baant. Daar wisten met den overmoed van sterke mannen, die 't gevaar beminnen, de Russen de positie van de Franschen om te trekken ze maakten van de opening in de rotsen, het Urnerloch, zich meester, en dwongen dus de troepen van Napoleon terug te trekken, na een strijd, die legendarisch schijnt in onzen tijd van het vèrdrageud ge schut en kogels uit onzichtbare geweren, 't Was staal op staal, zwaard tegen bajonet hoe flitsten degens, sisten sabelhouwen, de reuzen van den voortijd vochten fel met jubelende vreugde in den strijd, man tegen man, borst ttgen borst en voor een vaandel offerden honderden hun hart het was de strijd, waarvan de heldenzanger met een huivering steeds gewaagt, een doodsverachting zonder wederga „oh les beaux coups d'épée Die strijd begon hier in dit groene dal, dat het graf is van ontelbare krijgers. Want de geschiedenis der vallei is de historie niet alleen van aardbevingen, lawinen en over stroomingen. maar ook van eindloos vechten en telkens delft men nu nog korte zwaarden op, waarmee Romeinen de aarde beschaaf den, en „morgensterren*, knodsen, pieken waarmee de mannen van de vrije bergen bij Morgarten en Sempach zich de vrijheid won nen die voor beschaving nog meer on waardeerbaar is dan het zwaard Hier is het dorp Muota—dal en bijna pal tegen den rotswand rijst het „Gasthaus zum Hirschen, met groene luiken in den bruin geschubden gevel onder den beschuttenden, overhangenden luifel, die hier chalets en huizen zulk huiselijk, wartn beschermend aan zien geeft. Achter de herberg een bijna onafzienbare rotsmuur, zoo steil en hoog als voor een burgt voor reuzen, elk eer. paar honderd meters groot. En links een kerk met een klein terras, dat tot rustplaats van de dooden is geheiligd, zoodat men langs den muur gaat met het hoofd terzelfder hoogte als de zerken, waarop granieten en wit marmeren kiuisen zich verheffen. Op een zwart kruis de Man der Smarten, die aan Gods liefde de overwinning gaf ook in dit dal van strijd. Twee kleine kinderen vlochten groene takken om een kruis op een pas gedolven graf, en zaten spelend met de bloemen neder, zacht zingend en soms lachend. Op alle heuvelen was rust en men dacht onwillekeurig aan het „War»he uur, balde Ruhest du auch." Wij gaan de herberg in, de trap op en de donkere gelagkamer binnen. Xaver Betschert, goedronde herbergier van het „Gasthauszum Hirschen" in het Muota-dal! De kleine kamer is geheel met hout be schoten. Een groene porseleineu kachel vult vierkant een van de hoeken en een klok, die somber tikt „de oudste klok van het dorp" verklaart de herbergier vult den anderen hoek en langs den wand een houten kast een middeneeuwsche kast, éen zoo met zoldering als met wand en vloer, kunstig gebeeldhouwd en voorzien van tal van vakken, van deuren en van laden. Maar wat zie ik op eens tegen den som bc ten wand in 't volle licht van 't ven ster blinken Het gelaat van een jong meisje „Maar dat is het portret van onze Koningin!" riep ik verrast, vol vreugde uit. Ja, het was haar beeltenis, zooals ze nu drie jaar geleden was. Toen heeft ze met haar moeder hier in dit kleine vertrek aan deze tafel, die op schragen staat, gegeten Xaver Betschert, de Wirth. was haar tot gids iu hel dal en toonde haar waar eens de Russen en de Franschen streden, haar veel vertellend van het mach tige verleden van het stille Zwitsersche dal. Eu na een week of wat kwam uit Soest— dijk een beeltenis van de jonge Koningiu, en op het enveloppe stond geschreveu Herm der die Köningin Wilhelmine geführt hat. Wirth im Muota—Thai. Canton Schwyz. En de enveloppe met de beide postzegels met het stempel 27 April 1896 is onder het portret bevestigd en dit is gansch omringd met frissche edelweiss en groene varens. Diep trof het mij in de donkere herberg- zaal van 't Zwitsersch dorp zoo plotseling te zien lichten aan den bruinen wand dat lieve kinderlijk gelaat, dat we allen in gedachten voor ons zien, als wij onze oogen sluiten. Hoe hartelijk drukte ik de hand van den ouden Zwitser, die de beeltenis van Haar, die ons allen dierbaar is als wat ous het naaste aan het hart ligt, dus had gesierd met groen en Edelweiss En toen hij zag, hoe mij dit trof, ging hij even omlaag en bracht mij eene frissche Edelweiss en zeide dit is het beeld van haar, die gij vereert God zegen' Haar behoud de bloem." Ik erken dat ik geroerd was Wat liefelijke poézie in het dal der groote sombere slagen van den voortijd En wederkeerend naar mijn tijdelijk tehuis, hoog op den berg aan de andere zijde van het meer dichtte ik een klinkdicht aan mijn koningin. Een donkere herbergzaal in 't groene Muotaland, Ed, lichtend aan den wand, een jonkvrouw teer van jaren „Maar dat's mijn Koningin roep ik, en door mijn £ren Trilt de oude geestdrift opHet beeld door lieve hand Den Wirth gezonden, straalt en glimlacht aan den wand, Omringd, versierd, gekroond door Edelweiss en varen En als zijn hand ik druk, zegt hij „Moog God haar sparen!" Eu gaf m' een Edelweiss als beeld van 't hart van 't land. Ik leg deze Edelweiss, mij door uw gids gegeven, Voor uwe voeten neêr, mijn Koningin, die 't leven Van heel uw volk doorgloeit met voorjaars zonneschijn 't Jong hart zoo teer en trouw dat diep mij heeft bewogen, Brengt tegen donkren wand m'in glanzend wit voor oogen De flonkerende Edelweiss in Neêr- WAALWIJK. Van 22—29 Juli. GEBOREN Joannes Christianus, z. van Jacobus Lambertu8 van Grevenbroek en Johanna van Son. OVERLEDENJohannes Marinns van Stokkom, oud 21 j. echtgenoot van Antonia van Her- wijnen. HUWELIJKS-AANGIFTEAntonius Johannes Joseph Maria van Iersel, oud 28 j. en Pe- tronella Maria Johanna Timmermans, oud 23 j. HUWELIJKEN: Joannes Willem Maria van Til burg, oud 25 j. en Catharina Adriana Me- les, oud 24 j. WAALWIJK, 28 Juli 1899. De aanvoer ter veemarkt, zoowel als de handel was zeer bevredigend. Kalf beesten golden f 105 k 1'190. Dito vaurzen f 110 it f 155. Jonge varkens aangevoerd 68 stuks, ver kocht van I' 3.50 a f 8,50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 485 kt:, van f 1.00 k 1 1.18 per kg. Eieren 3 k 4 cent per stuk. De huidenmarkt is zeer vast. De veiling te Londen werd gisteren bijgewoond door vele Hollandsche handelaars en looiers en de aangebodene waar werd vlug en tof hoogere prijzen verkocht. Licht leer is opgeruimd en de schoenfa brikanten, die geen voorraad hebben moeten zich tevreden stellen roet meer afwijkend goed aan veel hoogere prijzen. Zwaar leer gaat vlot weg en daarvan is ook geen noemenswaardigen voorraad; prijzen gaan relatief nog niet omhoog, maar zijn toch in goede stemming, daar het buitenland voor prima waar aan de tegenwoordige markt niet verkoopt. Men vertrouwt dat ook hier binnen kort de markt gaande weg verbeteren zal. In de schoenenfabrieken heerscht bedrijvigheid genoeg, maar de prijzen zijn te laag vooral nu alle grondstoffen bij de schoenmakerij in gebruik stijgende zijn. In schors blijft de handel nog steeds onbe grijpelijk stil. Men heeft zelden op het cor— respondeerend tijdstip van andere jaren zoo weinig handel beleefd en dat is te meer opmerkelijk, omdat de gewone eikenschors, die toch altijd het hoofdbestanddeel der looistoffen uitmaakt, zoo buitengewoon goed gewonnen is. DUSSEN. Boteraanvoer 141 kg. prijs van fl.24 1.29 Markt gezet op fl.28 per kg. Eieren f 0.85 per 26 stuks. Ruslands ontwapeningen. Goed voorgaan doet goed volgen. Om te bewijzen hoezeer het Rusland-zelf ernst is met de verwezenlijking van het ideaal der algemeene ontwapening, geeft het Duitsche tijdschrift „Jugeud" het volgende lijstje ter illustratie 17 Aug. 1898. De Czaar maakt zijn vre— desmanifest openbaar. 20 Sept. 1898. Er wordt order gegeven, twee nieuwe pantser- schepen a 12,724 tonnen te bouwen. 20 Dec. 1898. De minister van Marine vraagt 480 millioen voor schepen, verder wenscht hij nog een smaldeel met 4 pantserschepen, 6 kruisers en tnet een torpedoflotille te versterken. 12 Jan. 1899. Het oorlogs— budget wordt met 254 millioen verhoogd. 18 Jan '99. De Russische troepen aan de Afghaansche grens worden met 20,000 man versterkt. 18 Jan. '99. De minister van Marine beveelt den aanbouw van 3 pantser schepen, elk van 11,700 ton, en van 2 kruisers van 6000 ton, eD stelt verder voor, aan te bouwen een kruiser van 6500 ton en twee torpedobooten. 16 Febr. '99. De Czaar vaardigt een manifest uit. waardoor hij Finland van zijn autonomie berooft en het grootvor- stendom bij het Russische Rijk inlijft. 18 Febr. '99. Het manifest wordt niettegenstaande de protesten en de groote opwinding ouder de bevolking, afgekondigd. 5 Mei '99. De Czaar doet den Finschen Landdag een wetsontwerp toekomen, waardoor het Finsche leger van 5000 man op 36,000 man gebracht wordt en het vorstendom aan de Russische krijgskas jaarlijks vijf millioen zal bijdragen. 26 Juni '99. Het ministerie van Marine staat voor de oorlogshaven in Wladiwostock 13,611,300 roebels toe. x Juli. Rusland heeft geen geld meer. y Juli. Rusland stelt voor, de krijgstoerustingen gedurende vijf jaar te staken. Achter z Juli zou men hier kunnen invul len Rusland tracht, nu de Vredesconferentie op nul is uitgeloopen, te Parijs een leening te sluiten van een milliard roebels tot uitbreiding van zijn land- en zeemacht. Heden voor het nieuw seizcv ontvan gen een GROOTE SORTEEWG vanaf 1 vlams fl.75. 2 f2.20. 3 f2.75. Beste kwaliteit. Ook bevelen wij ons beleefd aan tot het leggen van met bijlevering van alle daartoe benoo- digdheden, desverkiezend met garantie. Beste adres voor H.H. jagers van: en alle als braadpannen koffie- en theepotten water- en toiletemmers en een groote sor- teering fijne brood- en beschuittrommels Aanbevelend Met deze berichten wij het geachte pu bliek, dat wij door het aanschaffen van de nieuwste machineriën onze voor het HERSTELLEN van belangrijk hebben uitgebreid. Verder vestigen wij de aandacht op onze agentuur voor het leveren en plaatsen van stoommachines en ketels van elke voorkomende afmeting. Heden ontvangen eene prachtige collectie Nederlandsche en Engelsche vanaf f70 en hooger met een jaar garantie. De aandacht wordt in het bijzonder ge vestigd op de acatène of kettingloos rijwiel vanaf f 160 alsmede op onze uitgebreide sorteering als accetyleen—lantaarns vanaf f 9, compleete stellen banden, zadels, tasschen, voetpompen enz. Aanbevelend, INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan alvorens U een bedstel koopt bij onze talrijke afnemers, wier dankbetuigingen in onze circulaires voorkomen en waaronder U zeker eenige vrienden of kennissen zult vinden, waar onze prima solide Veeren en Kapok zijn geleverd, en U zult na in formatie en ontvangst der stalen over tuigd worden, dat U bij niemand goed— kooperen solider Uwe inkoopen kunt doen, Onze complete Veerenbedstellen met 50 pd. veeren voor f35.— zoomede onze kapokken bedden zwaar gevuld voor f 25 of f 28 bestaande uit een Compleet Veeren of kapokbed, peluw en 2 kussens, gewaste zware linnen tijk, 1 wollen, 1 gestikte moltondeken, 2 halve doorgest. en peluw stroomatras, overtrek voor bed en peluw, alles prima kwaliteit. Dankbetuigingen van ambtenaren, waaronder ontvangers en notarissen liggen op ons kantoor ter in zage. Een bedstel 't welk wij U leveren a f 35kost bij uwen winkelier minstens f 55.a f 60.Alleen door onze groote omzet van 25 a 30 stel per week waaronder wij van bepaalde soorten stof groote quantums gebruiken is het ons mogelijk tot deze prijzen te leveren. Zen dingfranco elk spoorwegstation. Rembours, naar België franco Grens station. Wat niet goed is nemen we terug. Het is niet onze bedoeling ^koopjes'' te leveren doch indirect het vertrouwen onzer cliën- tele te winnen. WALSTRA Co., Bed- denfabrikanten, Groningen. Vraagt Mon sters en Stalen. 5LECHTS250 CLB 10 JAAR huw otww WK EHEEL I» OEBRDHSCtHPCUICHgjl_BAA K*5ïïrittO rnmmiswiwmtmmmH

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6