Nummer 64. Zondag 13 Augustus 1899. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Daitschland. Roemenië. Amerika. Met het oog op den Dinsdag invallenden Feestdag zal het volgend nummer iets later dan gewoonlijk ver schijnen. r l, t- n r- k Een Puusclijk Protest. Reeds is gemeld, dat de H. Vader prote— steereu wil legen de politiek der Italiaausclie regeering, die bewerkte, dat Z. H. geen ver tegeowoordigcr der vredesconferentie kon zenden. Nog voortdurend worden berichten ontvan gen in dien-zin. De algerneenc opinie is, dat de H. Vader tijdens de groote religieuze plechtigheden, die eerlang te Rome zullen plaats vinden bij dc aankomst van duizenden pelgrims, zijn piotest zal doen hoorei»; Leo XIII moet, naar men zegt, voornemens ziju alle maatregelen op te sommen door 'i Italiaartsch gouvernement genomen, om de Kerk te kwellen en de geesielijkheid te be nauwen. Daarbij zal vooral nadruk worden gelegd op de jongs'e gebeurtenissen. Als apostel des vredes had de Paus op de vre— desconfeientie moeten vertegenwoordigd we zen. En zij, die de voorbereiding der confe rentie op zich hadden genomen, bleken van eenzelfde meening te zijn, daar zij den wensch hadden te kennen gegeven Hem een uitnoo (liging te zenden. De Paus is van oordeel, dat Ita'ie's Op treden in deze op fl.agraute wijze indruischt tegen de eigen wetten fles lands, daar, volgens de garantie-wet, in Mei 1871 door het Itali aansche Parlement aangenomen, rie Paus als souverein moet worden behandeld. Ten slotte zal Leo XIII een beroep doen op den zedelijken steuiv van alle geloovigen, opdat de Kerk uit hare onhoudbare i osiiie worde bevrijd. Uit Pretoria en Johannesburg wordt rhet beslistheid gemeld, dat de Volksraad met 17 tegen 1L stemmen besloten heeft, Chamber lain's voorstel tot het instellen van een gemengde commissie van onderzoek in de kieswetquaestie te verwerpen. De weigering geschiedde in hoffelijke» vorm, die de nu gelijkheid tot de voortzetting van onderhui» delingen iaat bestaan. Di: bericht alsmede de mededeeling, dat de Volksraad heeft besloten, in geval van oorlog, opstand of dergelijke omstandigheden den staat van beleg af te kondigen en alle uitlanders onder de wapenen te roepen lol verdediging des lands, heeft groote ongerustheid veroorzaakt. Men vreest, Falsaris. IV. 76 Lias B—137» O! die kolonel Allevard, welk een afschuwelijke rol speelde hij. Hij ïtaoest ook bedrogen zijn, ze ker, maar hoe meedoogenloos wreed en onver biddelijk lmd hij zich geloond, hoe had hij den ongelukkige al zijn haat doen gevoelen Zoo.«at Filip nog steeds 'Onbeweeglijk op zijn 9toel, met beide handen tegen het voorhoofd ge drukt en trachtte zijn gefolterde hersens tot kalmte te brengen opdat hij punt voor punt zou kunnen doordringen in de geheimen, die den strik omhulden, dien men. hem gespannen had. Uit dit droevig gepeins werd hij gewekt door het geluid van stemmen, de deur ging open en generaal Rolland trad binnen, vergezeld vati kolo nel Allevard. Generaal Rolland was een kort, dik mannetje met een goedig gezicht, een kleine, borstelige, grijzende baard en levendige oogen. Hij was een bekwaam wiskunstenaar, een erkend geleerde, maar zoo weinig soldaat als maar kon. Het eenige militaire wat er dan ook in ziju voorkomen was, bestond in de kepi met de drie sterren en de gegallonneerde broek. Hij was '.van karakter een weinig teruggetrok ken, maar overigens openhartig en rechtvaardig. Filip was opgestaan e»i groette eerbiedig. Goeden dog, bromde de generaal. Vervolgens zette hij zich in den fauteuil die voor liet schrijfbureau stondj vanwaar hij Filip recht in het gelaat kon zien. Komaan, wat is er gebeurd, mijn jongen, wat heeft kolonel Allevard mij daar verteld, be gon hij, meer op den toon van een vader, dan van een rechter. Filin antwoordde flink Generaal, ik ben het slachtoffer van een hel- sche list en ik smeek u mij in bescherming te nemen, tegeu hen, die mij in het verderf willen storten en mij beschuldigen. dat de kaos op oorlog grooter is dan ooit. De forten rondom Preioria worden versterkt en de spoorwaggons worden voor het transport van gewonden in gereedheid gebracht. De Transvaalsche regeering heeft in Betsjoeanen- land alle beschikbare trekossen doen opkoopen. Ook in Engeland is men, hoewel de offi- cieele bevestiging van de verwerping van Chamberlain's voorstel nog niet is ontvangen, van meening, Hat het tot een gewapend conflict zal komen. Uit Washington wordt gemeld dat de Ame- kaansche vertegenwoordigers in het buitenland last ontvangen hebben, goed te letten op de uitwerking van Aguinaldo's verzoek om de Filipinos als oorlogvoerende partij te erkennen. De aanleiding tot die aanschrijving schijnt gelegen te zijn in het feit daf de inscheping van steenkolen ten behoeve van de Ameri- kaansche vloot in de Filippijnen in een Chi- neesche haven verboden is, naar men zegt omdat deze steenkolen als oorlogscomrabande beschouwd werden. Ook geeft men te Was hington voor, niet gerust te zijn ten aanzien van de houding van Japan. De nieuwe minister van oorlog. Elihu Rooi heeft ten overvloede gezqgd dat de oorlog in de Filippijnen- nu met alle kracht doorgezet zal worden. Otis zou zoo noodig, 60.000 man lot zijn beschikking krijgen. In kringen waar men dikwijls goed op de hoogte is, loopt het gerucht dat de grondslagen voor het bondgenootschap tus- schen China en Japan in groote trekken reeds gelegd zijn, al is de alliantie ook nog niet feitelijk gesloten. Ter bezegeling van hel verdrag zou, naar men zegt, Japan o. a. tien oor'ogsschepen, in den laatsten oorlog op de Chiueezen veroverd, aan China teruggegeven, maar deze vloot zou dan voortaan door Japansche zeeofficieren gecomman leeid wor den, al werd ze ook onder Chineesch opper bevel gesteldook zou Japan de noodige officieren en drilmeesters beschikbaar s'.ellen om het Chineesche leger te hervormen. RENNES, 10 Augustus. Generaal Chamoin heeft Donderdagmorgen de lezing en toelich ting van het geheime militaire dossier geëin digd. Te kwart vóór tien verliet hij het Ly ceum en maakte de heer Paléologue, gede legeerde van den minister van buiienlandsche zaken, een aanvang met de toelichting van hel geheime diplomatieke dossier. Om elf uur 40 werd de zitting opgeheven-en verdaagd lot Vrijdagochtend zeven uur. Paléologue ikwam legen elf uur gereed. Hedenmorgen om halfzeven zal een open bare zitting worden gehouden. De overbren ging van Dreyfus van de militaire gevangenis naar het Lyceum door de Avenue de la Gare, De feiten zelf beschuldigen u, antwoordde kolonel Allevard op bitsen toon. De generaal schudde zijn kogelronde hoofd. 't Is goed, 'tis goed, Allevard, zeide hij, la ten wij daar nu niet over redetwisten. Uw ijver voert u wel eens wat al \er. Ik begrijp dat, want er rust een zware verantwoordelijkheid op u, maar met twisten en harde woorden komen wij niet verder. Komaan, wilt ge mij met dat jonge mensch een oogenblik alleen laten Ik zie aan zijn oogen, dat hij mij iets te zeggen heeft, wat hem zwaar op het hart ligt en dat hij liever aan mij alleen wil raeedeelen, dus tot straks. Zorg vooral dat er niets van uitlokt, geen woord. Wanneer die duivelsche journalisten er achter kwamen, dan zouden zij een satansch geweld maken va derland, verraad, geheim van de nationale de fensie, rookeloos kruit en wat niet al. Laat het dus onder ons blijven, Allevard, zorg daarvoor. Ja, generaal, zeide de kolonel, zeer geërgerd. Ilij groette hoogmoedig en ging met gezwollen borst en regelmatigen tred, waarbij hij zijn sporen ueed rinkeleD, de kamer uit. Zie zoo, zeide generaal Rolland, toen de deur achter den kolonel gesloten was. Vervolgens richtte hij zijn helder grijze schran dere oogen, die door zware wenkbrauwen over schaduwd werden, op Filip. Hij is u niet zeer genegen, kolonel Allevard, is hel wel begon hij vriendelijk. Filip antwoordde onomwonden Hij haat mij, generaal. Waarom Filip gaf de reden op van den afkeer, die zijn kolonel van hem had en die trouwens aan het ministerie reeds genoeg bekend was. Ja, dat weet ik, maar Allevard is een man, van eer, die niets tegen u zou doen, wanneer hij niet meende daar voldoende redenen toe te heb ben. Zeg mij, hebt ge wel eens stukken van het ministerie mee naar huis genomen Eens, generaal. Wanneer? Gisteren. Waarom Zaterdag aanstaande treed ik in het huwelijk generaal. Mijn verloofde had mij verzocht gisteren met tnij uit te gaan ten einde nog eenige inkoopen te doen. Ik vroeg verlof aan mijn chef van dienst, mij van het ministerie te verwijderen, welk ver heeft tot geen enkel incident aanleiding gegeven. De correspondent van de Temps te Zanzibar seint »Er is een opstand op de Groote-Comore. Een politiecommissoris is doodgestoken. De hoofdplaats wordt belegerd en vraagt hulp van een eskader. De toestand is gevaarlijk/' De Groote-Comore is het grootste van de groep der Comoren-eilanden, een Fransche bezitting, gelegen tus^-chen de Noordpunt van Madagaskar en de Afrikaansche kust, op 500 K M. van Majoenga en op 700 van Zanzibar. Het bezit geen directe telegrafische verbinding; het bericht is per schip naar Zanzibar gebracht. Aan het ministerie van koloniën te Parijs was nog niets vernomen. Het eiland staat onder bestuur van een kolonialen administrateur 3e klasse, ressor— teerend onder den gouverneur van Madagas kar. Het heeft een oppervlakte van 1102 K.M2. en 35.000 inwoners. Er kwamen herhaaldelijk moeilijkheden voor in verband met 't laten verrichten van werk door de inlanders. POINTE PITRE (Guadeloupe), lf^Aug. Een wervelstorm heeft hier groote verwoes tingen aangericht. Er zijn 25 dooden, en 30 schepen zijn verongelukt. De Engelsche kanonneerboot „Leda" be merkte Donderdagmorgen in de baai van Dungeness-, dat een Fransch visschersvaartuig „L'Etoile de Mer" van Boulogne, de Engel sche kust binnen 3 mijlen, dus over de grens, was genaderd. Eerst werd een schot met los kruit gelost ter waarschuwing, doch toen het visschersvaartuig zijn koers niet veranderde, schoot de „Leda" een kogel af, waardoor de man aan het roer werd gedood. Bovendien werd de „Etoile de Mer" opgebracht en de kapitein in de gevangenis geworpen. Te Kinten bij Memel is een geheele familie, uit zes personeu bestaande, bij den brand van een particulier huis om het leven gekomen. Tengevolge van de mislukking van den oogst in Bessarabie zijn onlusten onder de boeren uitgebroken. Nabij Balgard kwam het tot een botsing tusschen oproerlingen en mi litairen, waarbij 20 boeren gedood en 16 ziwaar gewond werden. De O! kaan in West - Iudie heeft Antigua, §t. Christopher (St. Kitts), St. Thomas, Sta. Cruz, de noordkust van Haïti, en de Turks eilanden bezocht. Op het Deensche eiland Sï. Thomas is zoek kolonel Allevard zeer ongunstig ontving en mij meedeelde, dat een werk, wat mij was opge dragen, betreffende de forten aan de Maas, veel spoed vereischte. Weineen, een eenvoudig rapport over den verbeteringen, die daar zullen worden aangebracht, daar was volstrekt geen haast bij. Zoo had ik er ook over gedacht, generaal, maar ik kon niet anders dan mij voegen naar den wensch van mijn meerdere. Ik stelde dus voor mijn werk voor den volgenden dag af te maken, door mijn verzuim vannacht thuis in te halen. Kolonel Allevard stond mij dat toe en met zijn voorkennis nam ik de plans van die forten mee. Gij kent ze, generaal, en gij weet dat er binnen kort een openbare beschrijving van de verbete ringen daaraan zal gegeven worden. Zeker. Ik bracht ze vanmorgen mee met mijn vol tooi» rapport en gaf ze aan mijn collega, luitenant Guénard, die de archieven van de directie houdt en die ze weder op hun gewone plaats hierin dc kast borg. Jawel, zeer goed, maar dat is van onderge schikt belang. Kwaamt gij wel eens hier? Nooit, generaal, mijn verstandhouding met kolonel Allevard was niet van dien aard dat mij iets tot hem aantrok. Goed, dat begrijp ik, maar hoe verklaart ge dan het verdwijnen van de lias B—135 Dat kan ik mij volstrekt niet verklaren. Gedurende dit gesprek had generaal Rolland geen seconde zijn oogen van het gelaat van den jongen kapitein afgewend, en zonder dat hij er iets van liet blijken maakte dat openhartige eer lijke gelaat zulk een diepen indruk op hem, dat -hij meer en meer van de onschuld van Filip overtuigd werd en dat hij een diep medelijden met hem had. Hij aarzelde een seconde het verhoor voort te zetten, toen gaf hij toe aan het edelmoedige denkbeeld dat in hem opkwam. Komaan, mijn arme vriend, zeide hij op aanmoedigenden toon, zeg mij eens alles wat. ge op het hart hebt en denk maar dat ge tot een kameraad spreekt. Ogeneraal, heb dank voor die goede woorden, gij geeft mij als 't ware het leven terug, men is voor mij zoo wreed en zoo onrechtvaardig geweest. Ja, ik heb veel op het hart en dat moet betrekkelijk weinig schade aangericht, of schoon de hooge zeeón een verwoesting heb ben aangericht aaa het strand Sta. Cruz heeft erg geleden. Elf menschen zijn er om gekomen, en bijna alle plantages moet en ver woest zijn, ook gioote huizen in de steden zijn beschadigd. Van de Engelsche eilandenWoensdag werd reeds gemeld dal het Fransche Cuale- loupe, vooral Poh-te-ó,-Pitre, zwaar geteis- was schijnt Antigua niet veel, St. Christo pher daarentegen ernstig geleden te hebben. Maandag werden daar 200 hutten vernield, de plantages beschadigd. Evenzoo is op de noordkust van Haïti de stoffelijke schade groot geweest, verscheiden menschenlevens zijn daar verloren gegaan. Nader meldt men De bewindvoerder van de (Engelsche) Eilanden onder den Wind heeft aan het ministerie van kolouién te Londen bericht gezonden dat Montserrat den 7en dezer geheel verwoest is door den orkaan. Alle kerken en kapellen -zijn vernield, alle andere gebouwen ingestoit of beschadigd; 74 dooden zijn tot dusver gevonden, al het landvolk is zonder dak. Het oorlogsschip Infatigable heeft reeds voedsel, kleeren en verbandmiddelen aan wal gezet, maar er is veel hulp noodig. Op St. Kitts en Nevis is de schade zeer groot, op Nevis telt men 2L dooden. Anti gua heelt weinig geieden één doode. Van de andere eilanden is geen bericht ontvangen. Uit de berichten over New York blijkt dat de stad Ponce op de zuidkust van Portorico, zwaar geteisierd is. Der orkaan die Dinsdag van 's morgens 8 tot 's middags 3 uur aan hield, werd vergezeld door hevige regens en overstroomingen. De schade in de stad wordt op een half millioen dollars geschat men vreest dat 200 menschen omgekomen zijn. Ook te San Juan is schade aangericht, daar zijn twee booten in de haven gezonken en de vuurtoren is beschadigd. Twee matrozen verdronken. Uit het binnenland heeft men geen berichten, de telegrafische gemeenschap is overal gestoord. De Virginische eilanden, vooral Tortola en het (Deensche) eiland Santa Cruz moeten veel geleden hebben de Turks-eilauden slechts weinig. Donderdagmiddag bevond het centrum van den storm zich ten noordeu van de oostpunt van Cuba, hij bewoog zich in een noordwes telijke richting, die wel noordelijker zal worden. Van de Nederlandsche eilanden wordt in al deze berichten niet gerept. Nu echter blijkt dat het centrum van den orkaan langs den westelijken rand van de eilandenreeks gegaan is, wordt het vermoeden sterker dat Si. Eusta- tius en Saba ernstig geleden hebben. St. Mar tin minder. De Amerik aansche troepen op de Filip pijnen hebben den veldtocht in het noorden hervat. De geheele legermacht van Mc Arthur, 4 a 5000 man sterk, is Woensdag uit San- ik zeggen, ik zou het wel willen uitschreeuwen. O I God, een verrader, ik Zij weten dan niet, dat mijn vader: een oud soldaat van de Krim, mij eer. gloeiende liefde voor het vaderland, voor Frank rijk, heeft ingeboezemd, dat mijn kinderdroomen slechts bestonden uit de overwinningen en de glorie van mijn land, dat ik werd opgevoed door een dapper officier een der helden vanSebastopol, commandant Berthier en dat hij en mijn vader mij Frankrijk boven alles hebben leeren stellen; dat al mijn wenschen, al mijn hoop slechts ge vestigd waren op één puntnuttig te zijn voor mijn vaderland, het eenmaal, wanneer het in gevaar mocht verkeeren, den een of anderen schitterenden dienst te kunnen bewijzen, dat was mijn eerzucht. Daarom ben ik in het leger ge komen, daarom heb ik twaalf jaren lang gewerkt met al mijn kracht om mijn rang te verwerven en dat is mij gelukt, mijn moeite is beloond. Filip wond zich meer en meer op, zijn gelaat gloeide van geestdrift terwijl hij sprak. Hij ging voort Ja, meu heeft mijn verdienste erkend, zelfs meer dan ik werkelijk bezit. Ik ben niet op de Polytechnische school of op een andere inrichting geweest en toch ben ik kapitein vóór mijn dertigste jaar. Wat kon ik meer verlangen, wat had ik meer te wenschen Niets. Mijn eerzucht is voldaan, miju hart is vervuld van dankbaarheid. Ik heb mijn land gediend en mijn land overstelpt mij met weldaden. En dat fiere, voldane gemoed, dat dankbare hart, trillend van liefde voor Frank rijk, zou ol afschuwelijk Mijn God, en waarom Generaal Rolland was diep geroerd, hij nam de hand van Filip en drukte die. Ik zie het, mijn beste Dormelles, ik zie het, die beschuldiging is gelogen. De gedachte is verre van mij, ook maar een oogenblik aan uw schuld tc gelooven, maar er zijn feiten, bewijzen, die weerlegd moeten worden, een geheim, dat aan het licht moet komen; help mij en het zal aan ons beiden wel gelukken. Met al mijn kracht, generaal, dat beloof ik u. Vooreerst het punt, dat de aanklager in de aanklacht zelf aangeeft, wat in den anoniemen brief staat. Gij gaat trouwen, Dormelles, en men zegt dat gij geld noodig hebt. (Wordt vervolgd.) it n ir 1. r- i- n re ie d, e- !8t i: is, le, en an en au ils e- ip al, Qd le ak lk en ik. *lf en

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5