X binnenland! BUITENLAND. Frankrijk. Egypte. Transvaal. Amerika. 6e prijs 7e 9 e 10e 11e 15e 17e 18e 20 -21 - 22e 24e 29e 30e Jansen, Jansen, Jansen, Schoemans, min. 12 14 14 15 17 17 18 20 20 20 20 20 21 22 23 24 25 26 44 6 23 57 3 3 44 44 44 Dreyfus voor den Krijgsraad Het bestek van ons blad laat niet toe, de behandeiing, de getuig en verhooren etc. in hun geheel op te nemen, wij bepalen ons daarom tot het voornaamste. Zaterdag 1.1. werd de openbare zitting hervat, en werden verschillende getuigen gehoord, nl.de heer Casimier Perier, de ex-president der republiek, die zijn verklaring aldus aanving: „Gij verlangt dat ik de waar heid zal zeggen, de volle waarheid. Ik heb het gezworen en ik zal vrij uitspreken zonder iets te verzwijgen. Het is niet waar dat ik niet alles heb gezegd wat voor de jusritie van belang is om te weten." Mercier, dus sprak hij, deelde mij mede, dat verduisteringen waren voorgekomen op 't bureau van den generaleu staf en tevens, dat het stuk „Cc canaille de l> was voorgi legd aan den krijgsraad. Ik verzeker nimmer iets te hebben beloofd, noch aan Dreyfus, noch aan zijn familie, noch aan zijn verdedi gers. Dan komt generaal Mercier voor net ge tuigenhek. Hij zet nogmaals zijne overtuiging uiteen, maar veitelt niets nieuws, alleen, een en ander over een oorlog, die dreigde uit te barsten tusschen Frankrijk en Duitschland over de Dreyfuszaak. Hef is ook niet mogelijk, zoo zegt hij, dat Henry de stukken aan Ester hazy zou hebben verschaft, want hij kon die niet begrijpen. Andermaal spreekt Mercier de overtuiging uit, dat het borderel van Dreyfus is. Het brutaie materieele feit v<ii\ vu raad blijkt uit de leugens van tien beklaagde, uit liet onder zoek van de stukken en uir de bekentenis. Hier viel een incident tusschen Mercier en Dreyfus voor. Het was zeer heftig. Dreyfus wilde Mercier ecu slag geven. De kapitein die Drcylus bewaakte, weerde den slag af Met groote moeite verkreeg de voorzitter- stilte. Het publiek uitre luide kreten. Als Mercier daarop zeg', dat zijn overtuiging se dert nog sterker is geworden, roept Dreyfus hem toe Bewijs d e dan De genei aal verklaart dat zijn overtuiging aan Dreylus schuld nog vaster is, ondanks de enorme sommen aan hem besteed. Generaal Billot spreekt eenige waardeerende woorden over Picquart, en zegt dat 't valsche stuk van Henri hem zeer ge'roflfen en verbaasd heeft, en bij hem aarzeling deed ontstaan. Er is twijfel ontstaan na de onderzoekingen van Picquart. maar hij verklaart dat zijn overtuiging van de schuld van Dreyfus nog altijd beslaat. Cavaigrac komt nu getuigen. Hij verklaart nauwgezet de enquête van hel Hof van cas satie gevolgd te hebben en zegt, dat hij zijn eigen verantwoordelijkheid solidair maakt met die van hen die Dreylus veroordeelden. Het eerste punt, waarop zijn overtuiging berust, is de bekentenis aan Lebrun-Renaud. Hij zegt dat Esterhazy het verraad niet had kunnen plegen, die alieen als lusschenpeisoon had kunnen handelen. Alles sluite aaneen 0111 Dreyfus te veroordeelen, zijn ontkennen ten spijt. Als mijn overtuiging van Dreylus schuld vervolgt Cavaignac volkomen is, dan is dat omdat mijn meening in deze onafhankelijk is van mijn overtuiging betref fende liet borderel Toen ik het borderel ouder de cogtn kreeg, heb ik ook kunnen aarzelen en gelooven, dat het van Esterhazy was. De conclusies van Bertillon hadden mij niet overtuigd. Sedert zijn mijn indrukken gewijzigd. Ter zake van het valsche stuk van Heniy verklaart Cavaignac dat men het een der gronden voor de revisie genoemd heeft welnu, op dat punt maakt het Hof van cas satie er zelfs geen toespeling op. Het faux- Henry moet dus buiten de beoordeeling der feiten blijven, dat is mijn meening. Na het verhoor van Cavaignac staat Dreylus op en zegtIk ben verbaasd, dat een man die het valsche stuk van Henry aan de Kamer voorgelegd heeft, hier het bewijs van mijn schuld durft te korren brengen, zich beroe pende op handelingen, die het Hof van cassatie veroordeeld heelt. Zutlinden zegt dat Dreyfus schrift juist op dat van 't borderel gelijkt en spreekt over de pogingen, aangewend om de experts om te koopen, en heeft als generaal Chanoir.e, die daarna opkomt, de overtuiging dat Dreyfus schuldig is. Hanotaux verklaart dat hem niets van een geheim dossier bekend was. De president der rechtbank gaf zijne afkeu ring te kennen over den op Laboti gepleegden aanslag en dreigde de persbanken voorgoed le doen ontruimen als nog een enkele mani festatie voorkwam. Moordaanslag op Mr. Labori. Maandagmorgen weid een moordaanslag gepleegd op hel leven van Dreylus verdediger Mr. Labori. De gebeurtenis moet zich als volgt hebben toegedragen. Mr. Labori hadden vorigen dag twee biie- ODtvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, maar daar hij in de laatste jaren een dozijn dreigbrieven ontvangen heeft, lette hij er niet op. Hij woonde niet zooals inr. Demange, in een groot hotel, maar had een huis gehuurd bui'en het centrum van de stad, „om rustiger heen en weer te kunnen gaan naar het Lyceum." Hij moest dus een in den vroegen ochtend zeer eenzame wijk door. Maandagmorgen om zes uur verliet hij zijn woning alleen mevrouw Laboti, die alle zittingen van den krijgsraad bijwoont, zou eenige oogenblikken later vertrekken. Onder weg ontmoette hij Picquart en Gast. Met hun drieën waren zij de brug van La Bar- botière overgegaan, en, het jaagpad verla tende, waren zij op de quai Richemont ge komen bij d'1 brug over de Vilainc, toen men een pistoolschot hoorde en Labori met den uitroep„Oh, la, la wankelde en viel. Hij was door 2 schoten ernstig gewond, een trof hem in de wang en een in de rug. Picquart, en Gast legden Labori tegen den rand van het trottoir, en liepen den moor denaar na, die hun intusschen reeds hon derd nieter vooruit was. Er kwamen een aantal werklui aan, maar niemand hield den dader van den aanslag legen. Op den oever van de Vilaine werd een schuit gelost en daar Picquart den u an mooi denaar na riep, gingen een paar werklui midden op den weg staan, maar zij lieten den moordenaar door, toen deze. zijn revolver op hen richtend, riep „Ik heb Dreyfus gedood De verdere vervo'ging en het onderzoek dat er op volgde, leverde geen uitkomst. Labori was intusschen op de brug blijven liggen. Menschen kwamen aan, ook mevrouw Labori, die zijn hoofd tusschen haar handen nam en hem het gelaat verkoelde met een kleinen Japanschen waaier. Men wachtte een kwartier, volgens sommigen een half uur, op een draagbaar. Hel verhaal dat kort na La- bori's val een man, voorwendende zijn jas te openen om hem lucht te geven, brieven, uit ziin jaszak stai, wordt door Chincholle, van Figaro, bevestigd, en het is niet tegen gesproken. Men verdrong zich om Labori, die zelf zijn jis uittrok. De jas is midden in den rug doorboord door den kogel, die in het vleesch dooi drong. De menigte om den gewonde groeide snel aa» Labori, die veel pijn scheen te hebben, toonde ver 1 moed. Hij ontkleedde zich zelf en maakte een kussen van zijn marokijnen portefeuille, om zich er op neder te leggen. Vier hospitaalsoldaten kwamen met een draagbaar, waarop de gewonde weid neder- gelegd. Labori ontving talrijke blijken van sympa thie, zoowel van zijn vrienden als van ziin tegenstanders. Tijdens de schorsing der zitting liet Demange zich naar Labori brengen, wien hij zijn zorgen wijdde. De uitgegeven bulletins luidden II Augustus. Het bulletin, van avond om 10 uur ui gegeven luidt De temperatuur van inr. Labori is 37.5; de algetneene toestand is verbeterd. 15 Augustus. Labori heeft den nacht slapeloos doorgebracht hij lijdt aan stijfheid in de ledematen en heeft veel pijn, maar geen koorts. Hoewel zijn toestand niet verergeid is, koestert men penige vrees. De Matin meldt, «lat Labori na den aanslag zeide „Generaal Mercier mag zich gelukkig achtenik had hem juist eenige vragen te stellen." Men zegt ook maar dit gerucht is zoo ernstig dat Reuter's Agentschap het onder alle voorbehoud overseint dat den gewonde de volgende uitroep zou ontsnapt zijn „Ik weet niet hoe het met mij zal afloopen, maar mocht het slecht met mij gaan, dan wete men dat generaal Charnoine een nieuw valsch stuk in het geheime dossier heelt ontdekt." Mr. Demange zal morgen den krijgsraad verzoeken het geding tot Maandag te schorsen. Waarschijnlijk zal Labori dan weer tegenwoor dig kunnen zijn. Ben Complot. Een zeker aantal arrestaties hebben Maan dagmorgen plaats gehad in verband met de opening eener instructie ter zake van een komplot, ten doel hebbende verandering vat) den regeeringsvorm. De verdachten behooren tot de Jeunesse royaliste, de Ligue des Pa - trioles en de Ligue Antisémi'.iqe. Er zijn telegrammen gevonden, die geen twijfel overlaten aangaande hel bestaan van het komplot en de voornaamste deelnemers. De gedane nasporingen hebben het bewijs ge bracht, dat genoemde groepen een nieuwe poging voorbereidden gelijk die van de kazerne Reuilly (den dag van de verkiezing van Loubet.) Er zijn onmiddelijk maatregelen genomen om wanordelijkheden te voorkomen. Paul Déroulède is 's-nachts om 4 uur in zijn buitenplaats te Croisy gevangen genomen. Jules Guérin hoofd der antisiemieten heeft zich met 20 volgelingen in zijn huis verschanst, en zal zich op leven en dood verdedigen indien men tracht hem gevangen te nemen. Van Hennes naar Parijs. De Figaro geeft eiken dag des middags een bijzondere editie uit in el het stenographisch verslag van de zitting van den krijgsraad te Rennes. Op welke wijze het blad tot deze journalistieke „coup de force" in staat is, deelt het zelfde mede. l)e Figaro heeft te Reunes 11 stenografen in dienst gesteld. Zes daarvan hebben toegang tot de zitting, de vijf anderen houden zich in een naburige zaal gereed. Wanneer de zitting begint stenographeert één der steno grafen het gesprokene alleen gedurende 5 minuten. Daarna verlaat hij de zaal een der vijf wachtende stenografen neemt direct zijn plaats in, terwijl een tweede stenograaf hem in zijn taak aflost en dicteert in een naburige z.ial langzaam het neergeHchrevenc aan iemand die met een schrijfmachine op papier brengt. Daar dit ongeveer een half uur duurt zijn er steeds na verloop van korten tijd 6 a 7 sohdjfmac. in és in beweging. Een viertal correctors nabij de schrijfmachines zien het product daarvan oogenblikkelijk na en punctueeren en teekencn le'ters bij ivaar zulks noödig is. Van de correctors gaat de kopij naar de vierde groep van personen, die behulpzaam zijn, de porteurs kruiers zouden wij zeggen, die het naar het telegraafbureau brengt. Maar het telegraafbureau te Rennes was ook r iet ingericht voor zulk een uitbreiding van den dienst. Daarin was echter voorzien geworden. Zes telegraafdraden waren aan het gewone verkeer onttrokken en op een dier lijnen had men aangebracht een sextuple te legraaftoestel van Baudot, dat toelaat dat zes telegrammen te gelijk over den eenen draad worden overgeseind, op 4 der lijnen waren quadruple toestellen van Baudot aangebracht en op de zesde een Hughestoestel (waarbij het toestel zelf de letters neerschrijft) zoodat over de 6 lijnen niet minder dan 23 telegram men tegelijk verzonden konden worden. Van het telegraafbureau te Parijs naar het bureau van den Figaro weid de bestcllersdienst gedaan door 10 wielrijders van de Vcloce- Chasseurs onder bevel van een brigadier. Aldus berekent de Figaro dat anderhalt uur noodig is om de woorden door kolonel Jonast of kapitein Dreyfus gesproken, te Parijs gezet te hebben. Telt maar op een halfuur voor stenographeeren en dicteeren aan de machi neschrijvers, drie k\Vartier voor het overseinen, 8 minuten voor het overbrenger van het telegraafbureau naar het bureau van den Figaro en 7 minuten voor het zetten. Volgens een telegram van de Daily Mail uit Kaïro houden 3000 man Abessiniërs de streek op den linketoever van de Sobat op 480 E. mijl van Chartoem bezet. Zij maken aanspraak op het land, gelegen tusschen Nas ser (een Egyptische haven in Gordon's tijd), het Nat-gebergie en den Witten Nijl. Naar het heet, zijn Abessinifirs. er vier Franschen bij de Met goedvinden van den Uitvoerenden Raad heeft de president der Engelsche re geering meegedeeld dat de regeering van de Zuid Afrikaansche Republiek het voorstel tot het benoemen van een gemengde commissie, to' onderzoek van de nieuwe kieswet, aan neemt, op voorwaarde dat de onafbankelük- heid van de Republiek daarom niet in twij fel wordt getrokken. Een militaire correspondent van de Ti mes schrijft over de sterkte van de Britfche troepenmacht in Zuid-Afiika. Hij komt tot de slotsom dat de Er.gelschen thans beschik ken kunnen over ongeveer 10,000 .nan ge regelde troepen uit Engeland, en een even sterke macht van goed gewapende vrijwilli gers en politie, ongerekend de landingstroe pen van de oor logs- diepen. Deze strijdmacht kan in drieën verdeeld worden Natal, de Kaapkolonie en Rhodesië met Belsjoeanaland. De drie stations in Na- tal, waar in gewonen tijd bezetting ligt, zijn Pietermari'zburg, La -dysmith en Eshowe, maar daarenboven zal wellicht een kamp ge vorrnd worden bij Laing's Nek. De vrijwilli gers tellen ongeveer 1550 Europeanen, dc politic' 550, de schoolba .iljons 2000 jongens. Aan geregelde troepen lelt Natal 600 man, aan vrijwilligers en politie 2000. In de Kaapkolonie liggen veel minder ge regelde troepen 2 compagnieën infanterie. De «Cape Mounted'Rifles* zijn 1015 man sterk, de politie 1911. Daarenboven zijn er 44 vrijwilligerscorpsen van omtrent 7000 man, met 11 kannonnen. In Britsch Betsjoeanaland ligt een afdeeling politie van 10 officieren en 130 man. behalve de inlar.dsche politie. De beschikbare man schappen in Rhodesië zijn niet te schatten, maar een groot gedeelte van de 5000 inwo ners van Boelawajo en de 2000 van Salisbury moet goed gewapend en geoefend zijn. Men weet dat er in eerstgenoemde plaats een vrijwilligerscorps opgericht wordt. De krijgstoerustingen duren voort. Uit Durban is nu ook een gepantserde trein naar het noorden gezonden. Het grootste deel van de Eugelsche troepen in Natal ligt op het oogenblik op ongeveer zes uur gaans van de Trausvaalsche grens, zegt Central News. Van Renen's pas zal, naar men gelooft» door de siaalsartillerie van den Oranje Vrijstaat bezet worden. Generaal Joubert heeft, volgens Reuter's correspondent te Pretoria, officieel bekend gemaakt, dat er aan de burgers geen bevel is gegeven, geweren te komen halen of zich voor den oorlog klaar te maken. Volgens bericht uit Johannesburg bereidt de Trausvaalsche regeeriüg zich met kracht voor op den oorlog en wordt er aan het departement van oorlog met koorlsachtigen ijver gewerkt, terwijl zelts besloten is, de reserve-artillerie te mobiliseeten. De Standard and Diggers News zegt dat de Boeren het erover eens zijn, dat er niets overblijft dan de beslissing aan de wapenen over te laten. LONDEN, 15 Augustus. Generaal Sir Frederick Forestier—Walker, bevelhebber van de troepen te Devonpoit en vroeger van de Britsche bezitting in Egypte, is benoemd tot bevelhebber van de troepen in de Kaapkolonie. FIij vertrekt onmiddelijk. De Daily Mail ontvangt uit Kaapstad het bericht, dat volgens telegrammen uit Delagoabaai, een lading oorlogsmaterieel, bts emd voor de Trausvaalsche regeering, dat Za'erdag met het stoomschip „Reichstag" aankwam, op last der Portugeesche autori teiten is aangehouden. Dc lading was grooter dan verwacht werd. Onder anderen waren er 15.000 geweren bij. Het aantal personen, die door den cycloon op Porto Rico otn het leven zijn gekomen, zal nooit bekend worden, doch beloopt min stens 2000. Alleen te Ponce zijn 500 dot ?n. De overlevenden sterven bijna van den honger. Men is bang, dat een epidemie zal uitbreken tengevolge van de ontbinding der lijken. WAALWIJK, 16 Aug. 1895 Examen Benoeming. Met genoegen deelen wij mede dat bij de Zaterdag 12 Augustus 1.1. gehouden examens ter verkrijging der hoofdacte L. O. onder an deren slaagde de heer A. G. Pulles, ouder wijzer alhier. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegén werd o.a.benoemd tot Surnu merair, de heer J. C. Pape te Waalwijk-Be- zooien. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Frits Müllers heeft opgehouden presi dent te zijn van de tooneelvereeniging «Vol harding in den Strijd.* Wedvlucht. Bij de Zondag 13 Augustus gehouden na tionaie wedvlucht, mei oude en jonge duiven, vanuit Maastricht, uitgeschreven door de Posti! ui ven vereenig ing „de Luchtpost" Pur merend, werden door de leden der Vereent- ging »de Poslduil" alhier, prijzen behaald als volgt A. Jansen, A.v. d. Lee, Ficq, Schoemans, A. v. d. Lee, Harlog Goudsr A. Jansen, 80 j) ii Schoemans, Hartog Goudsn Sars, A. v. d. Lee. De Waalwijksc zoo 15 van de 30 uitgeloofde prijzen, wat wel bewijst, dat onze gemeente nog steeds boven aan staat wat de duivensport betreft. Tegelijkertijd werd ook vanuit Maastricht een vereenigiugs-wedvlucht gehouden. De duiven werden losgelaten 8 15 uur. geconstateerd als volgt uur. min. sec. J0 12 43 10 14 1 1 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 A. Jansen, A. v. d. Lee, Ficq, Schoemans, v. d. Lee, Hartog Goudsmit, Hartog Goudsrait, 10 Sars, 10 22 v. d. Lee, 10 23 Jansen, 10 24 Schoemans, 10 25 Jansen, 10 26 Comité der Nederlandsche Bedevaarten. Enkele aanvragen bij ons Comité ingeko men voor de Bedevaart van 18 September naar Lourdes, geven blijk van eene verwar ring waartegen dient gewaarschuwd. Hoe eervol het ook voor ons moge zijn, dat het geachte Comité der goedkoope Be devaarten thans onder den naam van „Ne- derlandsch Comité tot regeling van Bede vaarten" zoo iels van onzen vlag schijnt te willen overnemen, is her. toch dienstig te waarschuwen tegen de overeenkomst in den naam en te verklaren, dat de Bedevaart van 18 September niets uitstaande heeft met het oude en erkende „Comité der Nederland - sche Bedevaarten*, en dat dit Comité de verantwoordelijkheid niet op zich wenscht te nemen van eene regeling zooals die door het genoemde „Nederlandsch Comité" is vastgesteld. Namens het Comité der Nederlandsche Be devaarten vd. Mgr. I. A. VAN ROOIJ, President. Charles HOLLMAN, Secr.-Penningm. («oede vangst. Een visscher uit Hardingsveld, die zich met zijn vaa'luig op de Nieuwe Merwede bevond, bemachtigde een springlevend hert, dat de rivier overzwom.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2