Nummer 66. Zondag 20 Augustus 1899 Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Oostenrij k-H ongarije. Afrika. BINNENLAND. Amerika. Dreyfus voor den Krijgsraad, Zooals wij in ons laatste? nummer mede deelden zou de advocaat Demange aanvra gen den krijgsiaad te verdagen tot a. s. Maandag, naar aanleiding van den aanslag op nir. Laboridit is dan ook werkelijk ge schied, in de zitting van Woensdag. Met algemeens stemmen verklaart de krijgsraad, dat er geen reden bestaat de terechtzit'ing te verdagen, en de behandeling wordt dus voortgezet. De oud-minister van justitie Guérin wordt als getuige gehoord. Deze zegt van hel fond der zaak niets at te weten, alleen van de omstandigheden. Hij herhaalt de getuigenis, die hij voor 't hof van cassatie aflegde. Daarna komt de oud minister van koloniën Lebon, die crkent dat de brief Wevler aan Örëyfus gericht een valsch stuk' was. Hij voegt erbij da; hij den veroordeelde nooit eene barbaatsche behandeling heeft laten ondergaan. Lie dokters -hebben niet gewaagd van 'den ïlekt e toestand van Dreyfus. Als ik daarvan geweten had, dan zou ik bevolen hebben, dat men ten aanzien van Dreyfus gehandeld had als tegenover iederen zieke. Opzettelijk en met een bepaald doel heeft men mij voor beul uitgemaakt Op de vraag van den voorzitter antwoordt Dreyfus dat hij niets aan dit verhoor hetft toe te voegen. Ik zal niet spreken zegt hij over het gruwelijk lijden, dat een Franschman een anderen onschuldiger) Fransehman heeft laten onderpaan (sensatie). Met luide s'etn roept hij Ik sta hier om mijn eer te verdedigen en ik zal niet over rr.ijn lijden spreken Mevrouw Henry, als getuige optredend, verhaalt van de gevangenneming van Dreyfus door haar man, die haar aanbeval niet over de zaak te spreken. Henry wist niet van wien het borderel was. Als mijn man een valsch stuk gemaakt heeft zegt zij dan heeft hij dat gedaan wegens het drijven van Pic— quart en om het leger, in gevaar gebracht door de kwade trouw van zijn vijanden, te redden. Generaal Roget, als getuige optredende, zet uiteen hoe zijn overtuiging van de schuld van Dreytus gevestigd werd. Hij zegt dat Dreyfus in 't borderel zijn hand verdraaid heeft. Roget tracht verder aan te toonen, dat Picquart zich van bedriegelijke middelen heeft bediend om voor Dreyfus een anderen fchuldige in de plaats te stellen. Hij heeft 100.000 francs uitgegeven om een onschuldig officier te bewaken. PI ij vei wijt Picquart een stuk, dat voor Dreyfus bezwarend was, ver nietigd te hebben. Op een vraag van den president zegt Dreyfus Het is ontzettend. Eiken dag rukt men mij het hart uit en ik kan er niet op antwoorden. Het is een vreeselijke marteling die men een trouw officier laat ondergaan. Vervolgens spreekt Roget over Dreyfus' bemoeiingen in verschillende bureaux om zich inlichtingen te verschaffen over de mo bilisatie en concentratie van troepen. Eens werd Dreyfus be'ast met een verzonnen taak. Roget noemt hem een zeer schrander .verker maar iemand van een slecht karakter. Dreyfus verklaart met luider stem, dat hij nooit op een kaart een plan van mobilisatie of concentratie van troepen heeft aangegeven. Alle feiten, die aangevoerd werden, zijn slechts beweringen. Het is zaak elkaar goed te begrijpen wat er te verstaan is onder het kennen van de concentratie in groote lijnen ot van de concentratie in ^le departementen Plij verzekert dat hij het plan van concer tratie niet in de onderdeden kende. Be fult-s komt nu, en geeft nu een herha ling van zijn getuigenis voor het Hof van cassatie. Ju> cle instrutic ter zake van de te- kend, zich in het dossier bevinden. Ten slotte zegt Bertules, dat het Hof van cassatie, hetwelk de hoogste vertegenwoordi ging is van de gerechtigheid in Frankrijk verklaard heeft, dat hét borderel van Ester hazy is. Met kracht spreekt hij zijn geloot' uit in de onschuld van Dreyfus (levendige sensatie). Hij verzekert, dat het bordeiel in drie stukken was gescheurd en niet in kleine stukjes en zegt, dat het niet aan het minis terie heeft kunnen komen langs »den gewo nen weg." De onschuld van Drevfus blijkt voorts uit de stukken van het dossier, die hij gezien heeft en uit de afwezigheid van elke beweeg-eden voor het begaan van de misdaad. Zonder beweegredenen zegt hij is er geen misdaad. Het is vooral de beweeg redenen. waarnaar de rechters van instructie altijd zoeken. Na dit verhoor komt mevrouw Henry naast Bertulus staan en zegt, dat haar man gezegd had zeer goed door Bertulus ontvangen te zijn. Zij maakt Bertules voor Judas uit en roept »Het is een leugen wat Bertules zegt dar alle papieren die mijn man in handen kreeg, al ijd in kleine stukjes gescheuid waren!" Bertules zegt.- Ik zal een vrouw hierop niet antwoorden. Mevrouw Heniy roept Ik ben hier niet als vrouw. Ik ver dedig de nagedachtenis van een doode en de eer vat) een kind Picquart wordt thans gehoord. Hij teekent verzet aar) tegen de verdenking, dat hij het een of andere stuk uit het Dreyfus-dossier zou weggemoffeld hebben. Indien er stukken verdwenen zijn dan is dit niet geschied door zijn toedoen. Hij «il ook de insinuaties weerleggen, volgens welke hij een officier in de plaats zou hebben willen stellen van den waren maker van het borderel. Hij komt op tegen de vooroordeelen van de anti-semieten aan den stafdan vertelt hii, hoe hij kennis had gekregen van het borderel en van den angst, toen men het vei raad vernam. Picquart die het schrift van het borderel onderzocht herkende een zekere overeenkomst met het schrift van Dreyfus. Wat de dictee-proef betreft, hij kan met de hand op het hart verzekeren, geen enkele beving in het schrift waargenomen tc hebben. Behalve het borderel is er niets tegen Dreyfus. Picquart voorzag gedurende zijn onderzoek Dreyfus' vrijspraak, want de punten van beschuldiging zijn niet voldoende. Hij brengt de zittingen van het eerste proces in herinnering en verklaart dat hij in 1894 niet wist wat het geheime dossier bevatte. Hij geloofde dat het verschrikkelijke dingen behelsde, maar toen hij er kennis van had genomen veranderde hii van meening. Hii herinnert aan de hevige betuigingen van zijn onschuld door Dreyfus en spreekt over de vermeende beken'enissen van Lebrun— Renaud. Hij heeft het werk van Dreyfus' eerherstel ondernomen toen hij de overeen komst lusschen het schrift van P^sterhazy en dat van het borderel bemer k'.c Hij bespreekt den datum van het borderel, die van October moet wezen. Op dat tijdstip vei keerde Drey fus in de onmogelijkheid orn stukken te le veren over de bedekkingsiroepen. Toen ik de overtuiging had gekregen, dat het schrift van het borderel dat van Esterhazy was, raadpleegde ik het geheime dossier om te zien, welk gedeelte van het gepleegde verraad nu nog ten laste van Dreyfus bleef, en na te gaan, of het soms nieuwe aanwijzingen tegen Esterhazy bevatte. Ik beken, dat ik een oogenblik van de sterkste verbazing had, toen ik dal dossier nalas. Ik dacht er de ernstigste stukken in te vinden en ik vond er ten slotte maar een stuk van belang in, dat even goed op Esterhazy als op Dreyfus kon slaan. Het was het stuk: Ce nanaille de I) l)en volgenden dag legde ik den toestand aan generaal de Boisdeftre blootik nam de stukken mee naar ziju bureau. Ik herinner mij dat de Boisdeftre die stukken samen met mij onderzocht en mij aanried naar generaal Gonse te gaan. Deze zeide Zou meu zich dan vergist hebben Hierop vertelt hij wat hij van plan was te doen ten aanzien van Esterhazy en van de weigering van Gonse en de Boisdeffre om achtten de Esterhazy cle instrutic ter zake legrammen verval.-,ching. waarmede hij belast daartoe mede te werken. Zij was, won Picquart zijn vertrouwen door zijn j bestaande aanwijzingen tegen duidelijke en stel'ige verklaringen en toen j onvoldoende. Picquart legt den nadruk op dan ook Picquart ziin ontslag gekregen had,jPU!lt om goed duidelijk te maken, dat men wees Bertulus Esterhazy en du Paty als da ders der vervalsching aau. •Verder doet hij een verhaal van 'c geen tusschen hem en Henry is gebeurd. Ik heb hem zoo zeide hij, de verpletterende bewijzen uitgelegd van de schuld van Esterhazy en du Paty en verklaarde dat Henry lot hem zeide «Esterhazy is een bandiet.» Ik zag mij verplicht hem op zeer ge- strengen toon toe te spreken. Toen ben ik er ten slotte in geslaagd de verklaringen van hem te krijgen, welke, door hem ondertee- hhr- den sleutel kan vinden van al wat er is voorgevallen. Hij spreekt daarop nog eens over zijn zending naar Tunis. Hij zegt, hoe grievend het voor hem was, toen hij bemerkte, dat men hem verwijderde, omdat, men hem niet aan het hoofd van den inlichtingendienst wilde behouden. Mr. Labori. De toestand van Mr. Labori, was Donder dag iets slechter; men heeft voorgoed beslo ten geen poging te doen om den kogel te verwijderen. Zooals hij zit. levert hij geen gevaat op. De moordenaar van Labori is te Döle ge arresteerd en heet Gloiól; hij bekende alles. Later echter is het gebleken dat de aange houdene waarschijnlijk niet de dader is, maar een dtonkenlap of i. d. Jules Guérin en de zijnen zitten nog altijd opgesloten in hun „vesting" in de Rue de Chabrol. De minister-president Waldeck— Rousseau heelt na een onderhoud met den prefect van politie Lépine op het laatste oogenblik besloten, geen geweld legen Guérin te gebruiken, doch de antisemieten eenvoudig te arresteeren, als zij het huis verlaten. De Rue de Chabrol is nu geheel afgezet door politie en militairen; niemand mag passeeren, ook het rijtuigenverkeer is er gestremd. Drie peisoneu, vrienden van Guérin, die Donder- morgen, met revolvers en bijlen gewapend, het huis verlieten, werden ingerekend. Op het dak van de „vesting» heeft Guérin een driekleu.'ige antisemitische vlag laten hijschen, waarop met witte letters staat „Frankrijk aan :le Franschen Donderdagmorgen opende Guérin een ver ster en vroeg couranten, die hem uit naburige vensters werden toegeworpen. Daarop volgde een broodje, een dame wierp een pak sigaren naar binnen. PARIJS, 18 Aug. De Figaro» heeft uit Rome een telegram gekregen, onderteekend „kolonel Panizzardi" en van den volgenden inhoud „Ik verzoek u om de wille der waar heid de volgende verklaring op te nemen Generaal Roget heefi, volgens het verslag van de zitting van den krijgsraad, gezegd, dat ik in den tijd van Dreyfus' gevangenne tiling, in een rapport aan den Italiaansche» gezant te Parijs Ressman, verklaard heb, dat Schwartzkoppen met Dreyfus in betrekking stond. Ik verzeker dat noen dat rapport, noch die verklaring ooit bestaan hebben. Ik heb den naam van Dreyfus eerst gehoord bij zijn gevangenneming, gelijk ik overigens reeds bij geschrifte en langs diplomatieken weg ver klaard heb bij mijn eer als soldaat en als edelman. De Cosmos catholicus, een nieuw tijdschrift dat in drie talen (Italiaansch, Fransch en Spaansch) op het Vaticaan wordt gedrukt deeh in antwoord op een vraag van de Italiaansche conservatieven mede dat de Heilige S:oel nooit zal toestemmen, dat de Katholieken niet de conservatieven zullen samengaan er» dat verzoening met Italië on mogelijk zal zijn, zoolang de volkomeo on afhankelijkheid van den paus als wereldlijk vorst, niet zal zijn erkend. Nader blijkt dal Morsetig die aan het ministerie van spoorwegen jaarlijks 2800 gul den verdiende, doch met zijn talrijk gezin met groote finantieele moeielijkheden te kam pen had en diep in de schuld zat, het nieuwe mobilisatieplan heeft gestolen en er Przybo- worsky een afschrift van gaf. Deze ging er mee op de vlucht, zonder Morsetig de 200 gulden te geven die hij dezen namens de Fransche regeering had beloofd. Prybitzer een officier van den generalen staf, die met Przyborowski omging, is gearresteerd. Te Berlijn is het volgende telegram uit Lourenco Marques aangekomen, waarschijnlijk van den Duitschen consul aldaar: „Het be richt, dat de Portugeesche autoriteiten 150U0 geweren, die het Duitsche stoomschip Reichs tag voor rekening vau de Transvaalsche regeenng aan boord had, in beslag hebben genomen is onwaar. Het stoomschip had geen geweren aan boord en vierhonderd kisten patronen, die deel vau zijn lading uitmaakten, zijn gelost zonder dat er eenig bezwaar tegen gemaakt werd. Central News' berichtgever te Pretoria meldt, dat de Transvaalsche regeering naar verschillende punten van Kaapkolonie en den Vrijstaat geweren en munitie heeft uitgezon den Geloofwaardiger is het bericht, dat de burgers te Pretoria in grooteu getale Martini- Henry's voor Mauser-geweren inruilen en dat zij dat nu overal bij de veldkornetten kunnen doen. Naar het heet, zullen ook twee bat terijen vau de staatsartillerie dicht op de Natalsche greus worden geposteerd. ring. In het binnenland heerscht nijpend ge brek. Men denkt er eerst komende week hulp te kunnen brengen, daar de wegen en paden zoo onder den storm hebben geleden dat zij enkel te voet begaanbaar zijn. Met een derde deel van het eiland heeft men nog geen gemeenschap kunnen verkrijgen. Kolonel Smith heeft Woensdagmorgen, met tien compagnieën infanterie en twee kanonnen, nabij Angeles gevochten tegen 2500 Filipino's. De vijand werd na een ver woed gevecht op de vlucht gedreven en de Amerikanen bezetten toen de stad. Zij had den twee dooden en twaalf gewonden. De Filipino's verloren naar schatting 200 man. In Zuid Amerika hebben vernielende stormen gewoed. In Valparaiso, Santiago en het zuiden van Chili is veel schade aange richt. Vallende bruggen hebben ongelukken aangericht en er moeten geheele treinen in rivieren zijn gewaaid. De telegrafische ge meenschap is het heele land door gestoord. Te Valparaiso is een groot stuk van den zeemuur vernield en in het zuiden ziju heele dorpen verdwenen. Ook te Montevideo heelt de storm veel schade veroorzaakt en enkele inwoners ge dood of gewond. De gouverneur van Porto-Rico seint dat de laatste orkaan aan 2000 menschcn het leven heeft gekostbovendien sterven er dagelijks nog eilandbewoners aan wonden of ontbe- WAALWIJK, 19 Aug. 1899. Nog een voorbeeld ter navolging. De firma Gragtmans Wiesman alhier, heeft ten behoeve van het personeel harer stoomlederfabriek eene verzekering gesloten tegen de geldelijke nadeelen van persooulijke ongelukken in hei bedrijf: en wel, voor de zelfde bedragen, als door het Ministerie van Waterstaat H. N. zijn voorgeschreven ten behoeve van het arbeidend personeel aan rijkswerken. Prijskcgelen. Bij het in de zaal der Liedertafel „Oefening en Uitspanning te V Bosch gehouden groot nationaal kegelconcours behaalde de heer G. Zuurhout alhier de 5e prijs met 45 punten. Niet rooken. Daar het verbod om in niet-rookcoupés te rooken nog herhaaldelijk wordt overtreden, heeft de Exploitatie Maatschappij haar perso neel opgedragen streng de hand te houden aan het voorschrift om bij overtreding van dit verbod steeds proces verbaal op te maken. Beeldenfabriek. Bij uittreksel outleenen wij aan het Ven- loosch Nieuwsblad het volgende omtrent de nieuwe bteldenfabtiek van den heer Gerard Linsseu te Venlo Iu het jaar 1893 werd met de- beeldenfa- bricatie begonnen en bestoud het geheele personeel slechts uit vier personen. Spoedig bleek dc werkplaats te klein er werd eene nieuwe gebouwd, die nu weer vervangen is door een meer doelmatig en ruim gebouw, dat een oppervlakte hetft van 1400 M3 en waarin thans 44 personen werkzaam zijn. In de ruime magazijnen van religieuse en fantasiebeelden, waar maar zelden genoeg voorraad te krijgen is, zou ieder bezoeker uit de rijke en schoone étalage wel een keuze willen doen. ont er kerk of kapel, salon of gang mede te versieren. Een paar beelden van het H. Hart van Jezus en Maria, ter hoogte van anderhalven meter, munten uit door fijne trekken en keurige polychromie en zouden in elke kerk niet weinig effect maken. Wanneer mc-n bedenkt, dat iedere week circa 400 beelden worden verzonden, dan vraagt men zich onwillekeurig af: waar worden die toch alle geplaatst? Brand. De vrouw van een sigarenmaker te Haitem, viel Dinsdagavond met de brandende petro leumlamp, waardooreen hevige brand ontstond, die door de schrikbarende droogte een grooten omvang kreeg. In een oogenblik waren, behalve dit perceel, nog drie andere, bewoond door zes huisgezinnen, in een vuurzee her schapen. Gelukkig kon door de onlangs aangebrachte telefonische verbiudiug tusschen Haitem en de gasfabriek te Zwolle de directie der waterleiding onverwijld worden gewaar schuwd, zoodat er spoedig personeel op de bedreigde plaats was. Bij het omtrekken der muren van de brandende gebouwen werden de spuitgast W. de Weerdt ernstig aan het hoofd en Van der Zwaan aan het been ver wond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Druiien, 16 Aug. Bij de heden plaats gehad hefebende verkiezing voor één lid van den gemeenteraad zijn als candidaat gesteld de heeren W. Elshout, J. H. Jan.ien, A. A. Klijn, P. M. Van Rooij en M. Vissers. e n e a i- r n i. d i- t- t 11 3. Is n i, n e n .r k ir n o rP

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5