Nummer 71. Donderdag 7 September 1899. 22e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Gemeenteraad van Waalwijk. Tg&08fcg'g«ro. ANTOÖN TIELEN, FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. ITGÈVER: Waalwijk. Met het oog op den Vrijdag invallenden feestdag zal het volgen d nummer iets later verschijnen. Zij- die zich voor Pyiy het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De Echo van het Zuiden, Waalwyksehe en Langslraatsclie Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 eent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maa! ter plaatsing opgegeven morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentisburea van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 5 Sept. des voormiddags ten elt ure. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Installatie van de op 6 Juli 1899 ge kozen leden van den raad. 3. Benoeming van 2 wethouders. Voorzitter: de burgem. ester K. A. M. rid der de van der Schueren, Afwezig de heer van Schijndel. De voorzitter opent de vergadering en ste't voor de uoluleo der vorige vergadering voor te lezen, na de installatie der nieuwe leden. Nadat dit goed gevonden is, zegt hij,den secretaris, de nieuwe leden binnen te ver zoeken. Nadat de nieuw gekozen leden in de handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschre ven eeden hebben afgelegd, zegt de voor zitter „Ik wensch de heeren geluk met hunne benoeming, die een blijk is van het vertrou— ren dat het volk in hen stelt, en ik beveel de belangen van Waalwijk in hunnen steun aan ik verzoek de heeren plaats te nemen. De notulen der vorige vergadering worden nu voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Benoeming van 2 wethouders VoorzitterDe beide tegenwoordige wet houders de heeren Timmermans YVz. en Falsaris. V. 83 Het doel heiligt de middelen. De gewaande soldaat sloeg weer aan en ging heen. Ziezoo, mompelde hij, buiten gekomen, het muisje is in den val. O! wacht eens,de koetsier staat nog ie wachten, hem zullen we eerst weg zenden. Bij giQg naar buiten en zeide tegen den koetsier Mijn waarde, die dame heeft uw diensten niet meer noodig, hier is uw vracht en de fooi. Tegelijk overhandigde hij den koetsier een vijf francstuk. Deze klom weer op zijn bok eu reed weg met een Dank u, kanonnier, goeden avond. Aurélien sloot de tuindeur met den sleutel af en keerde naar Marguerite terug. Deze bevond zich in een licht te begrijpen toe stand van opgewondenheid. Bij het onivaugen van den valschen brief, waarvan zij het handschrift terstoud als dat van Filip meende te herkennen, had zij geen oogen blik geaarzeld, alleen kwam het haar duister voor, op welke wijze zij hem zou kunnen helpen en zijn onschuld bewijzen. De brief sprak echter van kapitein Massias, die haar inlichting zou geven, dus had zij onmiddelijk een huurrijtuig laten halen en was hierheen gereden. Bij het betreden van dit huis echter had zich een onverklaarbaar gevoel van beklemdheid van haar meester gemaakt, Zij wa9 ongerust. Waarover Het huis had toch niets ongewoons, noch in den tuin, noch in de gang, noch in de spreekkamer had zij iets ontdekt, dat haar achterdocht opwekte, een soldaat waarschijnlijk de oppassser van den kapitein had haar toegelaten en toch gevoelde zij in deze omgeving een angst, dien zij maar niet van zich af kon zetten. Zij had echter niet lang tijd om hierover na te Gragtmans treden af. Eerst wordt gestemd voor de vacature Timmermans Wz. Gekozen de heer Timmermans Wz. met 9 van de 10 stemmen. Vacature Gragtmans. Gekozen de heer Gragtmans met 7 van de 10 stemmen. De voorzitter Neemt U deze benoeming aan.» De heer Timmermans Wz.«ik waardeer ten zeerste het in mij gestelde vertrouwen en verklaar de benoeming aan te nemen.» De heer Gragtmans „ook ik betuig mijn hartelijken dank en verklaar de benoeming aan te nemen.» De voorzitter„ik wetasch U geluk met deze benoeming, en beveel de behartiging der belangen onzer gemeente ten zeerste aan eu ik hoop dat die eensgezinde samenwerking in Dag. Best. zal blijven be staan, zooals het tot nu toe is geschied. De voorzitter«er moeten thans nog be noemd worden twee ambtenaren van den burgerlijken stand, in plaats van de heeren Timmermans Wz. en Gragtmans, dit is ver geten op 't biljet te zetten. Gekozen de heer Timmermans Wz. met 9" eu de heer Gragtmans met 8 van de 10 stemmen. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot benoe ming van een onderwijzer met acte Duitsch op een jaarwedde van f700. b. Een request van den heer Jan Trim— bach alhier, waarin hij mededeelt, dat zijn tractemenr als leeraar aan de teekenschool aanvankelijk was gesteld op f 100 dat deze belooning te klein is voor dien arbeid, rede nen waarom hij verzoekt dit te brengen op f 150. Voorzitter: »Ik stel voor dit te stellen in handen van B. en W., op dat wij het kuu- nen onderzoeken en dan op de begrooting van 't volgend dienstjaar brengen. Aangeuomen. iim—«niiiiriiii'imnmin uw »_nm i ,i nu denken, want de soldaat kwam spoedig terug. De kapitein heeft mij bevolen, mevrouw naar zijn studeerkamer te geleiden, sprak hij. Marguerite stond op en volgde hem. In de gang gekomen, opende hij een deur. Als mevrouw hier wil binnengaan, dit is de kortste weg naar de kamer van den kapitein. Toen Marguerite binnen was, trok de gewaande soldaat de deur met een slag dicht, sloot ze af en stak den sleutel bij zich. Marguérite keerde zich eensklaps om en zag hem met verwonderde oogen aan. Wat doet gij? vroeg zij. Och, niets, antwoordde Aurélien met zijn gewone stem, ik neem mijn maatregelen, om ons gesprek van vanavond voort te zetten en daarbij niet opnieuw gestoord te worden. Met een spottenden glimlach voegde hij er bij: Wij zijn hier volkomen op ons gemak, oneindig veel beter dan in uw vertrekken in het hotel De Prabert, lieve nicht, alleen kunt ge hier uw ge trouwe Jeannine niet roepen om mij uit te laten. Terwijl hij dit zeide rukte hij politiemuts en pruik af, wierp die in eeu hoek en loosde een zucht. Oef, dat lucht, die onnatuurlijke haarbos benauwde mij. Met een vriendelijk lachje schoof hij een fauteuil bij en hernam Neem plaats, wat ik u bidden mag, mijn lieve Marguérite en laten we ons gewichtige ge sprek hervatten, want ik had nog niet uitgespro ken, toen ge mij zoo beleefd dc deur weest. Toen Marguérite zag, dat de soldaat zoo eens klaps da deur afsloot, had zij een oogenblik vrees gevoeld, maar nu Aurélien zijn vermomming had afgeworpen, was die vrees verdwenen en had plaats gemaakt voor diepe verachting. Lafaard! Verrader! riep zij hem toe. Eensklaps kwam er een gedachte in haar op zij haalde den brief uit haar mantel die haar met zooveel spoed naar dit huis gelokt bad. Deze brief 1 riep zij uit. Deze brie;! Wie heeft hem geschreven Aurélien lachte. Hoe zou ik dat weten Met een oogopslng doorliep Marguérite den brief. Ja, het was wel de hand van Filip, maar hij schreef nooit zulk een stijl. Een man als hij kan zelfs onder het zwaarste ongeluk niet zoo ont- c. Verslag der commissie voor elecTische verlichting. Voorzitter »Ik stel voor deze stukken voor de leden ter visie te leggen, en dan in eene volgende vergadering te behandelen." Goedgekeurd. Dc heer Hoftmans »Vroeger is er van de Veeverzekering een verzoekschrift inge komen, over de wijziging der jaarmarkten, en over het instellen van een veewaag. De jaarmarkten zijn dan ook ten goede veranderd en hierover betuig ik mijnen dank, maar wat het tweede betreft, wou ik eens vragen of er reeds inlichtingen zijn inge wonnen. De Voorzitter/Inlichtingen hieromtrent zijn reeds op verschillende plaatsen gevraagd maar 't Dag. Best. heeft nog geen vast be sluit genomen we zullen 't nog nader on derzoeken, en als we er toe besluiten, een post voor op de begrooting brengen. De heer Baijens „Ik meende dat onder de ingekomen stukken ook was de begroo ting van de warmwaterleiding der in ver bouwing zijnde schooi. Voorzitter: »Dat kan er misschien tus- schen geraakt zijn, doch dat moet nog na der onderzocht worden; dat behoort thans niet rot de bespreking. De heer Baijens „Ik heb uiets aange merkt op de notulen der vorige vergadering waartoe ik ook geen aanleiding of reden heb. U zeide in die vergadering echter, dat U schrijven van hooger hand hadt ontvangen, dat aandroDg op de verbouwing, terwijl de districtschoolopziener zelf verklaart, in een ingezonden stuk door hem onderteekend.dat hij na de voorlaatste vergadering niets meer had aangemerkt. De voorzitter: „U kunt deze stukken in 't archief vinden. De heer Mulders: „Zou er niet voor ge zorgd kunnen worden, dat de bewoners over 't spoor, voor wier huis bestrating ligt, de de groepen zuiver hielden. Voorzitter„Dat staat niet in de politie verordening, maar zullen er bij de wijziging moedigd zijn. Falsaris! riep zij uit, terwijl zij den brief vol verachting op den grond wierp. Gij hebt dat geschreven of laten schrijven. Eensklaps doorzag zij de geheele waarheid. Met dezelfde middelen hadden ongetwijfeld oom Daniel en Aurélien de verdenking van landver raad op Filip doen vallen. De geheele geschiede nis van dat ontvreemden en verkoopen van gehei me documenten was door hen met helsche bedre venheid in elkaar gezet, zij begreep het, zij was er van overtuigd. Met weinige woorden, maar die Aurélien deden sidderen van angst, deelde zij hem mede, dat zij al zijn duivelsche listen door- zag. Gij hebt een sterke verbeeldingskracht, mijn lieve, zeide hij met geveinsde kalmte, maar laten we daar niet over spreken. Wanneer ge hetzelfde aan een ander hadt verteld, dan zou hij u zeker uitgelachen hebben. Kapitein Dormelles is een landverrader, dat is duidelijk gebleken en zelfs al slaagde hij er in, zijn rechtvaardige straf te onlloopen, hetgeen niet waarschijnlijk is, dan zult ge toch zijn vrouw niet worden. Wie zou mij dat beletten? vroeg zij met verachting. Ik. Zij haalde de schouders op. O 1 vertrouw maar niet te veel op de toe stemming van mijnheer De Prabert, ging hij voort. Papa heeft dezer dagen genoeg teekenen van ver standverbijstering gegeven om aan zijn verbinte nissen alle waarde te ontnemen de rechtbank zal binnenkort zijn ontoerekenbaarheid verklaren en dan wordt er een nieuwe voogd over u benoemd, die zeker, wie hij dan ook zijn mag, wat meer rekening met de belangen der familie zal houden, daar zal ik wel voor zorgen. Welk een monster zijt gij toch! Een mooi monster dat heeft men ten minste wel eens gezegd dat u van ganscher harte lief heeft en het u bewijst door zijn mede minnaar te verpletteren. Zulk een liefde kan mij slechts afschuw inboezemen. Lief kind, of ge dat nu eens of honderdmaal zegt, daar ontmoedigt ge mij toch niet mee. Gij zult wel tot inkeer komen. Nooit. Dat is een dwaas woord. Alles verandert op denken. Niemand meer 't woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Dreyfus voor den Krijgsraad. Ritmeester Hartman» zette in de zitting van Zaterdag zijne getuigenis voort. Wat betreft de levering van de schiethand- leiding, zegt hij, dat de schrijver vau het borderel haar slechts met moeite kan hebben gekregen. Hij denkt veeleer dat de levering geschied is door een officier die vreemd is aan de artillerie. Een officier die in 1894 een richt-tabel had geleeDd, waarvan het ge bruik niet te begrijpen was zonder behulp van de handleiding, zou zeker een ontwerp van de handleiding geleend hebben. Labori verzoekt den President, Hartmann uit te noodigen den Raad inlichtingen te ge ven waaruit zou blijken" dat Esterhazy te Chdlons de gegevens kon bijeenbrengen voor het opstelleu van nota's over de dekkings— troepeu en Madagaskar. Hartmann zegt te gelooven dat het onder een zoo grooten toe loop van militairen gemakkelijk was, zich die inlichtingen te verschaffen. Daarna volgt een lange gedachtenwisseling tusschen Labori en Gonse over het openma ken van Picquarts brieven etc.ten laatste vraagt Labori Gonse of hij niet denkt, dat het valsche stuk van Henry een kuiperij tegen Picquart was. Gonse Het was een ongelukkige manoe— vre. Hij zou haar belet hebben als hij ervan geweten had, maar hij gelooft niet, dat zij tegen Picquart gericht was. Henry wilde een nieuw bewijs tegen Dreyfus hebben, een onnoodig bewijs, aangezieu het dossier vol doende was. Labori protesteert. Hij vraagt welk stuk Dreyfus als den schuldige aanwijst. De president weigert de vraag te stellen. hier op aarde, gij zult ook wel van gedachten veranderen, al9 ge mijn vrouw zijt. Liever dood! De trillende stem, waarmee zij deze woorden uitsprak, trof Aurélien en deed hem de kalmte, waar hij zich toe dwong, eensklaps verliezen. Ik heb mij voorgenomen, dat ge mijn vrouw- zult worden, en dat zal ik doorzetten. Hij kwam haar een schrede nader met fonke lende oogen en van hartstocht gloeiende wangen. Zij weck terug. Gij verlangt mijn vermogen riep zij uit, welnu, neem het, maar laat mij gaan. Dien koop hadt ge mij eenige maanden vroe ger moeten voorslaan, maar nu is mijn hartstocht door al die hinderpalen geprikkeld, ik heb u nooit zoo vurig begeerd als toen ik wist, dat gij voor mij verloren waart, ik haat dien Filip Dor melles, ik wil niet dat ge zijn vrouw zult worden, ik heb u hier in mijn macht, geheel in mijn macht verstaat ge? Niemand weet dat gij hier zijt en niemand zal u hier komen zoeken. Doe met mij wat ge wilt, dood mij, maar nooit zult ge er in slagen, mijn tegenstand te overwinnen. - Kom I kom I riep hij uit, ik heb wel geduld om te wachten. Die moed zal spoedig genoeg ver flauwen, ik weet wel middelen om den heldhaf- tigsten tegenstand te breken, morgen of over morgen spreken we elkaar nader. Tot weerziens, Marguérite, tot weerziens. Hij ging heen en sloot alle deuren zorgvuldig achter zich. VI. Hot wisselboekje. Toen Robert Duhesme door Batailie en zijn helpers uit het hotel De Prabeit was weggevoerd en in een rijtuig geworpen, bracht men hem ter stond naar de prefectuur. Daar werd Robert voorloopig en zonder eenige formaliteit, alleen op vertoon van de speciale lastgeving van den politiebeambte, opgesloten in een kleine cel, slechts voorzien van een bed, en aan zijn lot overgelaten, evenwel niet voordat men hem zijn revolver, geld en papieren had af genomen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1