Nummer 72. Zondag 10 September 1899. Tweede Blad. "binnenland. BUITENLAND. Frankrijk. UITVOERINGEN. De Echo van bet Zuiden. Dreyfus voor den Krijgsraad. De geheime zitiing van Woensdagmorgen duurde van half zeven lot half negen. Men onderzocht er uitvoerig het getuigenis van Cernushy en eeuige stukken van het geheim dossier. Na eenige gedachtenwisseliug over de woor den „Ik ga op manoeuvre, wijdt Trarieux uit over hel petit-bleu en zegt dat de uitge krabde letters eeue nieuwe vervalschiug is, zooals er oog veel meer tegeu Picquait en Cordier zijn begaan. Zurlinden zegt dat de minister van justitie hem dwong Picquart voor den militairen rechter te brengeu. Labori vraagt het woord. De president„Is het over het getuigenis van Trarieux?" Labori »Over de uitkrabbing op 't petit- bleu." De president: Dan geef ik u het niet. Laten wij niet babbelen, maar de zaak Drey fus en niet de zaak Picquart behandelen." Laboti »Mei uw welnemen: „er is sprake van een stuk, dat men beweeit dat een ma noeuvre van Picquart is tegen Esterhazy en dat wij verklaren voor een bewijs van het verraad van Esterhazy. In de ondervraging door Labori is Zurlinden er toe gebracht te erkennen, dat inderdaad de vcrvalsrhing van het pe'it bleu niet aan Picquart kou worden toegeschreven, terwijl Paléologue het bcs:aan heeft erkend van een nota van 15 April '99 over een onderhoud van Delcassé met Münster, waarin deze ver telt dat Schwartzkoppen verschillende petits bleus aan Esterhazy heeft toegezonden. Van anderen aard werd de inmenging van Billot, die zijn eigen bewind en den krijgsraad van '97 kwam verdedigen legen de heftige be schouwingen van Trarieux, die zeide dat de krijgsraad bedrogen was door een bedriege- lijke instructie, en Esterhazy niet was ge vonnist. Billot, stellig daardoor geCrgerd en evenzeer door de vraag van Labori over het schiijveu waarin generaal Torcy op bevel van den minister aan Esterhazy de ontvangst van het document libérateur berichtte, kwam terug op zijn onderhoud met Picquart en zocht afleiding in de veronderstelling dat Dreyfus de medeplichtige van Esterhazy was. Dreylus protesteert heftig. Labori wil vragen stellen, maar de president belet het hem en eindigt met, na een opge wonden woordenwisseling, den verdediger het wooid te ontnemen. Labori„Ik gehoorzaam, maar neem er akte van dat mij het woord ontnomen wordt eiken keer als ik mij begeef op een terrein waar men niet legen mij opgewassen is." Hevige opschudding. Er wordt in de handen geklapt. De opgewondenheid is zeer groot. De voorzitter dieigt de zaal te zullen laten ontruimeu. Hij vraagt, of Labori nog een vraag heeft te doen. Labori antwoordt >Aangezien ik de kwesties die de kern van het proces voimeu niet mag aanroeren, be houd ik mij voor, de gedragslijn te volgen die het bewustzijn van mijn verantwoorde lijkheid en de rechten van de verdediging mij voorschrijven." Jouaust„Ga zitten 1" Labori„Ik ga zitten, maar niet op kom- maudo." Labori wees een oogenblik later de vraag, of hij iets te zeggen had, af met de opmer king „Ik bezit niet meer de kalmte die noodig is om den loop van het proces te volgen, en behoud mij voor te overwegen wat mij te doen staat.» Daarna wordt het getuigenis van du Paty de Clam voorgelezen. Hij beantwoordt de aanvallen, die men op hem als militair gedaan heeft. Meu kan ziju nota's raadplegen. De andere nota's ziju aan de zaak vreemd. Hij beklaagt zich over laster, dien men niet heeft kunnen bewijzen. Hij herinnert, dat de aan klacht, tegeu hem ingebracht, ingetrokken is. Hij heeft geen betrekkingen met Henry gehad. Hij heeft geen deel gehad aan het overhan digen van het „document libérateur" (het bevrijdende stuk) aan Esterhazy. Gelijk hij voor het Hof van cassatie gedaan heeft, er kent hij zijn betrekkingen met Esterhazy. Men wil van hem den eenigen bewerker maken van een campagne, waaraan allen hebben deelgenomen. Hij verzekert, dat hij aan de ontdekking van het borderel vreemd is. Hij legt uit onder welke omstandigheden hij door Gonse belast werd met het opstellen van een rapport over de zaak. Hij legde zijn bevin dingen neer in een nota, die verdweuen is, maar die Boisdeffre en Gonse gezirn hebben. Du Paty's getuigenis van 30 Augustus heeft betrekking op de omstandigheden van Dreyfus' gevangenneming. Hij vertelt van de schrijf proef, waarbij Dreyfus ontroerde, hetgeen men nu anders wil uitleggen. In zijn getuigenis van 31 Augustus verdedigt du Paty zich tegen de beschuldiging, dat hij Dreyius' pijniger is In de zitting van Donderdag stelt Labori de volgende conclusie „overwegende dat overwegingen in verband met de openbare orde de heeren Schwartz koppen en Panizzardi verhinderen te verschij nen, worde een rogatoire commissie gezonden om onder eede antwoord te ontvangen op verschillende vragen. Op een vraag van Labori antwoordt de president dat hij weigert een rogatoire com missie te zenden. Na nog eeoige verklaringen van Mercier begint Carrière zijn requisitoir, waarin hij Dreyfus op zijn eer en geweten schuldig ver klaart en zijn veroordeeling eischt. In de zitiing van Viijdag begint Demange zijn pleidooi, hij zegt dat Dreylus een mar telaar is, het openbaar ministerie moet die onschuld aantoonen, niet wij. De rechteis van '94 waren ook rechtschapen mannen hun overtuiging is voortgespioten uit 't borderel. Hij wijst er op dat Dreyfus altijd zijn on schuld is blijven volhouden, aan iedereen. Vijf ministers van oorlog hebben hem schuldig verklaard, maar erbij gevoegd, dat het bewijs onmogelijk ie leveren was De generaals hebben echter de zaak be studeerd op het oogenblik dat de kwestie van de eer van het leger zich opdeed en zij werden dagelijks aangevallen. Zij waren vooringenomen tegen Dreyfus, wat hen be lette aan zijn onschuld te gelooven. Hij brengt aan de generaals, die echter niet andeis hebben kunnen handelen, hulde. Demarge bespreekt nu de bekentenissen en weerlegt ze en wijst eiop dat het Hof van Cassatie de legende van de vermeende be kentenissen heeft te niet gedaan. Demange behandelt dan liet geheime dossier dat in Frankrijk is saamgesteld en niet uit het buitenland is gekomen. Hij spreekt van de rol van Paty du Clam, Mercier, Gonse e. a. en van de buitenlandsche agenten. Hij gaat ieder stuk na en tracht iedere beschuldiging die men er tegen Dreyfus uit opgediept heeft, te weet leggen. Jules Guérin werkt thans met luchtballon netjes. Dezer dagen liet hij er een op, waar aan een verzegelden brief bevesiigd was. Het viel 30 meter van de vesting op de straat. Een politieagent wilde den brief oprapen, toen plotseling een 18jarige jongen het papier greep en er zich mede uit «Ie voeten maakte. Dinsdag kwam iemand, om een kwitantie van 186 francs bij Guérin te ontvangen, doch de politie beduidde den man, dat hij later maar eens moest terugkomen. De Senaat, zetelend als hoogste gerechts hof, zal recht doen over Déroulède, Habert, Guérin e.a., die beschuldigd worden lo. van het deelnemen aau een complot, waarop han delingen volgden, om een aanslag voor te bereiden en 2o. van een aans'ag op de inwendige veiligheid van den staat. Er zou een regeering worden gevormd met den her tog van Orleans als hoofd de voornaamste staatsambtenaren waren reeds benoemd huo namen zijn bekend en er bevinden zich eenige generaals op non-activiteit onder. In 't geheel zijn tot nog toe 44 personen in het complot gewikkeld bevonden, van wie 25 gevangen zitten. De zitting van den Senaat zal waa: schijnlijk 5 a 6 weken duren. C. v. d. As-em, op Dinsdag 12 September 1899, aanvangende des morgens om 19 ure precies. (Zie programma's) LOONÖPZAND. Matinee te geven door de Sophia's Ver- eeniging in de zaal bij den heer E. J. van Hoorn, op Maandag 11 September 1899 Aanvang ten 10 ure. (Zie programma's) D1JSSEN. Matinee te geven door de fanfare „Wil- helmina" te Dussen, op Maandag le ker misdag 11 Sept. des voormiddags te 19 uur in de zaal van den heer J. H. Kamp. WAALWIJK. Zondag 10 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Griisze an die Heimat Kromer. Strijd en vrede R. Hol. In Leed lt. Hol. DRUNEN. Matinee te geven door de Liedertafel Euterpe in de zaal van den heer C. van Hulten, op Zondag 10 Sept. Aanvang half twaalf, (Zie programma's) KAATSHEUVEL, Matinee musicale door het muziekgezel schap „Euphonia" op Maandag 11 Septem ber in de zaal der sociëteit „Euphonia". Aanvang 10 uur precies. (Zie programma's). Matinee te geven door het gezelschap Nooit gedacht* in het hotel bij den heer WAALWIJK, 9 Sept. 1899. Valscü bericht. In de „Prov. Noordbr. en 's-Hertog. Ct.* van Donderdag 1.1. komt het volgende be richt voor uit Waalwijk „Naar wij vernemen, bestaat er bij de re geering het plan, alhier een nieuw post- en telegraafkantoor te laten bouwen, daar het oude te klein en niet doelmatig genoeg in gericht is." Naar wij uit bevoegde bron vernemen, is dit bericht van alle grond ontbloot en bestaat er niet het minste plan toe. Van Ilcst's Buctcriënluchtfiltcr. Het Bacteriënluchtfilter is een metalen apparaatje in den vorm van een metalen stop met kurk- of beugelsluiting, voor flesschen, inlegbussen en inlegflesschen dat tevens een filter in zicb bevat, dat doorgan kelijk is voor lucht, gassen en dampen. Alle bacteriën en schimmels, welke zich in deze lucht, gassen of dampen bevinden, worden door dit filter vastgehouden. Tot beter begrip van de werkiug van het filter gaf de heer Ericus in het „Nieuws van den Dag" van 21 Mei 1896 de volgende duidelijke verklaring „De lucht moet niet geweerd worden; zij is niet nadeelig, maar zeer nuttig voor alle spijzen en dranken. Alle schimmels en schadelijke bacteriën, stof, vuil enz. moet wel degelijk gekeerd worden, niet de heer lijke, frissche lucht. Als ik op een prachtigen zomeravond mijn ramen open zet, om de frissche lucht vol bloemengeur te Lten binnenstroomen, krijg ikmuggen en nachtvlinders. Velen sluiten dan de ramen en ademen liever in een stiklucht, zelfs al is een vertrek vol menschen. Meyer en zeer vele anderen heb ben ons daarvoor reeds lang geleverd hun voortreffelijke Rrrrrrrraamhorri rrrren, op deze en andere wijzen geadverteerd. Frissche lucht ett bloemengeur komen naar hartelust binnen de insecten blijven buiten. Laat men zoo'n spoedig de lucht overmaat van kool-dioxyde vergiftig. Liever muggen en vlinders dan vergiftige lucht. Reeds lang heeft men dit ingezien. Wanneer wij voedingsmiddelen luchtdicht afsluiten, heelt men reeds lang geproetd, dat daarmee iets niet in den haak was. Fijnproevers bespeuren een minder aange- namen smaak, scherpe ruikers zullen u ter stond vertellen of men de ingemaakte groen ten, jams, geleien enz. luchtdicht heeft ge sloten gehouden, waardoor men de zich ontwikkelende onaangename en schadelijke gassen belet te ontsnappen, de versche lucht den toegang heeft ontzegd. Dan juist is men even slecht af als zij, die hun ramen gesloten houden en van geen horren willen weten. Zelfs wanneer men niets proeft of ruikt, voelt men in zijn ingewanden al vrij spoedig de onaangename gevolgen, vooral bij kinde ren en menschen met zwakke spijsvertee- ringsorganen bemerkt men die het eerst, ook vooral in melk, die met gewone steenen of zoogenaamd porseleinen stopjes geslo ten is." Deze luchtfilters, welke door vele geleer den zijn onderzocht, worden door allen ge prezen als de doelmatigste op dit gebied, waartegen niets kan wedijveren. Duizende attesten van heeren doctoren en professoren zagen wij ervan, welke deze luchtfilter aan iedereen aanbevolen, ja zelfs wenschten dat door de wet liet gebruik ervan door iedereen werd geboden. Alle bladen spreken er met den grootsten lof over. Kan men ook iets ontnisbaarders uitden ken, dan een middel om alle soorten drank, melk, geconserveerde groenten etc., tegen schimmel, bederf, of zuur worden behouden. Voorzektr nieten dit doet van Ilest's luchtfilter, die verkrijgbaar is bij de firma Antoon Tielen te Waalwjk. Men neme een proef Be Koninginnen op reis. Op uitnoodiging van den erfvorst en van de erfvorstin van Wied zullen Hare Maje steiten de Koningin en de Koningin Moeder in het begin van October te Potsdam de doopplechtigheid bijwonen van den jeugdigen prins. Brand. Te W ijk (bij Heusden) sloeg de bliksem in de boerenwoning van de landbouwster A. Tatneris. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie, zoodat de geheele inboedel met het huis door het vuur werd vernield. Niets werd gered. De landbouw uit de brandende wonii waarbij zij zoo ernstige brandwonden bekwam, dat men voor haar leven vreest. ok haar zoon werd in het gelaat en aau de handsn door het vuur verwond. Ht waren verzekerd, zoodat het gezin thans zijne geheele bezitting heeft verloren, Bij een hevigen bpand, die Donderdag middag te Heeze bij Geldrop woedde, werden vijf huizen in de asch ge 14- stuks vee ie de vlauinn bewoners bekwam zulke hevige bra ouden, dat hij Vrijdagmorgen is overleden. raam toe, dan wordt zeer oügezond, ja door Baardwijk, 6 Sept. Le op 10 en 19 Juli gekozen raadsleden ziji gisteravond geïnstalleerd tervv"1 ie He-- T van Helvoirt, die aan d« was. als Wethouder is herbenoemd 1 Baardwijk. De feestcommissie heeft Zi- terdag avond eene vergadering gehouden. Zooals wij vernemen is nog ciets drfimtieft gesteld. Een voorloopig programma van den stoet is gemaakt, die, al er zich voorstelt bej Men heelt zich verzeker; der harmonien te Waalwijk, prachtige Doge:. - zullen op verschillende pi den, die bogeu en andere zaken zullen verlicht worden, zoodat het zich laat aanzien, dat 24 en 25 September Baardwijk een mooi feest zal hebben. 9 September. Bij den heer C. J. de Kort alhier is een kaartgezelschap gevestigd „Onze vrije uren" geheeten. Dit gezelschap zal Donderdag 14 September a.s. 's namiddags om 5 uur te beginnen een concours geven. Velen zien dit met belangstelling te gemoet, daar zulk een concours hier nog niet gehou den is. Sprang. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer J. C. Maijers. Capcllc, 4 Sept. In den tuin van het Hoofd der school in de Kom zijn drie reuzenpom- poenen aan ééne plant gegroeid, eene dezer vruchten weegt 66, eene 63 en de derde 47 halve K.G. De jonge heer H. Quirijns alhier legde heden met gunstig gevolg examen of voor de H B. school te Tilburg. Dussen, 6 Sept. Naar wij vernemen is de heer Pfeifer, Brigade-commandant alhier, tegen 19 Sept. in gelijke fuuctie te Oirschot benoemd. Met de aanstaande kermisdagen zal de fanfare „Wilheltnina" voor 't eerst een matinee geven, dat, naar de programma's te oordeelen, zeker in den smaak van het publiek zal vallen. Daarop komen toch voor niet alleen enkele welgekozen muziek num mers uit het reeds vrij groote repertoire der fanfare, maar ook vier prachtige voordrach ten, vol luim en gezonden humor, die zeer veel afwisseling aanbieden. De wensch van allen is zeker, dat „Wilheltnina* met dit eerste matinée wel moge slagen. Met ingang van 1 Oct. is tot brie vengaarder alhier benoemd de heer H. Roe- sen te Engelen. In de gemeenteraadsvergadering van gisteren is de heer A. A. II. van Honse- wijk herbenoemd tot wethouder.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5