BUITENLAND. Frankrijk. Amerika. Venezuela. BINNENLAND. Ingezonden stukken. V PREMIENMARKT te Waalwijk op VRIJDAG 22 September as. zelfs tot haar voorstellen dienaangaande terug te keeren en niet met nieuwe drukkende eischen aan te komen. Terecht merkt zij ook op dat het haar onbegrijpelijk is, dat de Engelsche regeering thans ineens, zonder het onderzoek van de commissie, kan ver klaren dat het zevenjaarskiesrecht onvoldoende is. Daar dergelijke consequenties echter op het oogenblik niet in Chamberlain's kraam te pas komen, zal hij eenvoudig antwoorden: „Ja Bauer, das ist etwas anders*. Naar de correspondent van de Daily Chro nicle te Kaapstad seint, geldt daar de oorlog met de republiek voor zeker, tenzij Milner teruggeroepen wordt. De in de Kaapkolonie studeerende zoons van Boeren keeren naar hun vaderland terug, evenals die in Europa zijn, ten einde deel te nemen aan de verde diging van hun geboortegrond. De vrouwen van de Boeren wapenen zich op groote schaal. De Boeren beweren dat zij over 90,000 man beschikken maar 50,000 is vermoedelijk dichter bij de waarheid. De Afrikaanders zijn meerendeels van gevoelen dat de laatste dépêches van Milner het hopelooze van verdere onderhandelingen bewijzen. Men beschouwt den oorlog thans voor on vermijdelijk. PARIJS, 19 Sept. De ministerraad be sloot Dreyfus gratie te verleenen. Deze heeft afgezien van hooger beroep. De gratie zal binnen enkele dagen worden verleend. De oud-vice-president van den Senaat, de heer Scheurer Kestner, die zich in de campagne ten gunste van de herziening van het Dreyfus-proces van 1894 heeft onder scheiden, is op 66 jarigen leeftijd overleden. Te New-York worden reusachtige toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van admiraal Dewey. Plaatsen, waarlangs de stoet komt, worden betaald met 100 3. 200 dollars. De werkstaking van het trampersoneel te Cleveland (Ohio) is geëindigd en kost de trammaatschappij ongeveer 700.000 dollars. Den stakers kost zij 120 000 dollars, terwijl de schade, welke de stad er door leed, op 5 millioen wordt geschat. De nalatenschap van Cornelius Vander- bilt wordt op minstens 100 millioen dollars geschat, waarvan een bedrag van 4 millioen aan successierechten betaald moet worden. Schout-bij-nacht Schlei zal tot bevelheb ber van het Zuid-Atlantische smaldeel be noemd worden. Zijn vrienden zien daarin een nieuwe daad van vijandschap van de maritieme overheid te Washington, aangezien Schlei met het bevel over het (nog niet offi cieel ingestelde) Europeesche eskader gepaaid was, maar te Washington geeft men voor, dat het Zuid-Atlantische smaldeel thans van groot belang is wegens de jongste onderhandelingen tusschen de Zuid-Amerikaansche republieken en het vooruitzicht van oorlog in Zuid-Afrika. De Amerikaansche vloot bestaat thans, op het papier, uit 304 oorlogsschepen. Vele daarvan zijn natuurlijk niet geschikt om in dienst gesteld te worden, en een zestigtal staat nog op de werven. De officieele lijst bevat 13 slagschepen (waarvan 8 in aanbouw) en 5 snelle gepantserde kruisers, waarvan drie in ontwerp. De New York Herald heeft een telegram uit Caracas ontvangen, gedateerd 16 dezer, meldende dat de revolutionairen een veldslag bij Tacuyo gewonnen, en Valencia en Puerto Cabello ingenomen hebben. Men ge'oott dat er 1600 dooden en gewonden zijn. Het heet dat generaal Ferrer, minister van oorlog, gesneuveld is. Generaal Andrade keert terug naar Caracas. CARaCAS, 18 September. Generaal An drade is hier aangekomen. Generaal Castro heeft Macaray genomen en rukt nog voort. De Fransche, Engelsche en Amerikaansche gezanten hebben hun regeeriug om oorlogs schepen verzocht, ter bescherming van de belangen van hun onderdanen. WAALWIJK, 20 Sept. 1899. Verbouwing O. L. School. De werkzaamheden aan de te verbouwen school zijn nu voor goed aan den gang. Nu alle materiaal aanwezig is, wordt ijverig door gewerkt, om het monumentale gebouw zoo spoedig mogelijk daar te stellen. Het onderwijs gaat zijn geregeldeu gang en men heeft naar men ons mededeelt, weinig last van de drukke werkzaamheden rondom. Markten in 1900. Evenals voor dit jaar zijn wederom voor 1900 kaarten gedrukt, waarop de in dat jaar te Waalwijk te houden jaarmarkten met dag en datum voorkomen. Deze kaarten zijn van gemakkelijk formaat, men kan ze daarom steeds in zijn zak bij zich dragen en zijn op de secretarie oozer gemeente gratis ver krijgbaar. Veekoopers, slagers en allen die belang stellen in de Waalwijksche markten, vergeten dus niet zich een dergelijke kaart aan te schaffen. Stoomtram TilburgWaalwijk. Wij wijzen het publiek op achterstaande advertentie, volgens welke het tarief voor reizigers- en bagagevervoer op de lijn Tilburg Waalwijk aanmerkelijk is verminderd. De prijzen zijn nu zeer billijk, en abonnementen, abonnementen voor scholieren en werkmans- kaarten zijn thans ook verkrijgbaar. Met groote ingenomenheid zullen de reizigers deze zoo gewenschte wijziging vernemen en 't lijdt geen twijfel of de Mij. Vicinaux die alles in 't werk stelt, omzooveel mogelijk aan alle bezwaren ran 't reizend pu bliek te gemoet te komen, zal de vruchten van dezen maatregel plukken, daar het vervoer op die lijn, daardoor in groote mate zal toenemen, hetgeen wij haar van harte wen- schen. Wij raden belanghebbenden, dan ook aan achterstaande advertentie gemakshalve uit te knippen en te bewaren. Biljetten met nadere bijzonderheden zijn in de voornaamste cafés opgehangen. Brand Zondagnamiddag ten ongeveer vier uur ontstond alhier brand, in een huis boven bewoond door Z. Treffers en beneden door Adr. Bergmans. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat spoedig alles was uitge brand en van de bovenbewoners, die afwe zig waren, werd niets, van der. benedenwo- nenden nogal veel gered. De brandspuit en schutterij waren direct te plaatse, alsook onze burgemeester, die zelf den goeden gang van zaken leidde; aan hun spoedig optreden is het dan ook te danken dat de brand tot dit perceel bleef beperkt, hoewei het felle vuur aangewakkerd door den harden wind zich eerst dreigend liet aaozien. Naar men meent moet de brand boven ontstaan zijn, maar de oorzaak is onbekend. Beiden zijn tegen brandschade verzekerd. Verdronken. Eene treurige gebeurtenis heeft alhier eene familie in diepen rouw gedompeld. De vader des huizes zeker J. de B. alhier ging Maandagmorgen voor zaken naar 's-Bosch. Na deze afgehandeld te hebben, heeft hij den dag verder gepasseerd door met zijne familie kermis te houden tot des avonds 7 uur, toen zijn oom zich wederom naar zijne werkzaamheden moest begeven en de B. hen verliet. Daarna heeft hij zich allerwaarschijnlijkst naar den trein willen begeven en is hij door de duisternis misleid, vlak neven de brug over de Dieze, die naar het station voert, in ge noemde rivier geiaakt en daar jammerlijk verdronken. Gistermorgen nu toen een zijner familiele den uit Waalwijk derwaarts vertrok om hem ie gaan zoeken, werd de ongelukkige juist uit 't water opgevischt en door dezen onmid dellijk als zijn zwager erkend. Men kan zich het vreeselijke van dit oogenblik voorstellen, alsook de droefheid van de weduwe en hare twee kinderen van 8 en 10 jaar, wien door dit ongelukkig toeval, zoo plotseling hunnen oppassende» en werkzamen echtgenoot en vader werd ontrukt, als hoedanig hij bij iedereen bekend stond. Viijdag zal de lijkdienst van den ongeluk kige plaats hebben. Verloting. Bij de Maandagavond alhier gehouden verloting van een fiets, is deze gevallen op het lot van den heer Roestenberg te Kaats heuvel. Vcrecnigdc zitting der beide Kamers van de Staten—Generaal. De gewone zitting der Staten-Generaal is Dinsdagmiddag geopend in een vereenigde vergadering van de beide Kamers door H.M. de Koningin met de volgende rede Mijne Heeren Het is Mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting Uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van Ons Vaderland en zijne overzeesche gewesten ruime stof geren tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken, tot voor ziening daarin, op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de Buitenlandsche Mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Op de Vredesconferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland door Mij bijeenge roepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot staud gekomen, tot welke Mijue Regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle Mo gendheden, die aan de Conferentie hebben deelgenomen, die verdragen zullen ondertee- keoen. De gunstige verwachtingen met betrekking van den toestand in Aijeh, ten vorigen jare door Mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven, en in de kustlanden breidt onze iuvloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog mat de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen breng Ik warme hulde aati h°t Nederlandsch- Indisch leger, alsook aan de Vloot en hare laudingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen U in den loop van dit zittingjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samen stelling der Landmacht en tot nadere wijziging en aanvulling der Militiewet zullen U eerlang bereiken. Ook zal U een verbeterde regeling van de bevordering, het ontslag en de pensionneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de Zee als voor de Landmacht worden voorgedragen. Vau de verder in re dienen ontwerpen vermeld Ik die betreffende het arbeidscon tract, da drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de compabiiiteit. Wat de Oost-Indische koloniën betreft, zal Uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der bevloeiingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw, dat de arbeid, dien Gij ver richten zult, onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewooe Zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. De Troonzaal bood Dinsdag ter gelegen heid van de opening van het nieuwe zitting jaar het gewone schouwspel aan van vele leden en andere staatsdienaren iu hunne van goud of zilver glanzende staatsierokken. De zijloges waren weder bezet door leden der diplomatie in costuum, de meesten vergezeld van hunne rijk getoile'tecrde dames. Ook de tribunes waren overvol, die aan de zijde bestemd voor de van kaarten voorziene bezoekers gekleurd door de lichte en elegante zomercostumes van de in meerderheid aan wezige dames. Majestueus was weer de verschijning van de Koningin, tegelijk met de Koningin-Moeder, voorafgegaan en gevolgd door haren schitte renden staf van leden der civiele en militaire hofhouding. Hare Majesteit was in een ctêmekleurig kleed, fonkelende van zilveren loovers, en droeg ais grootmeesteres der Orde van den Nederl. Leeuw het lint dier Orde en écharpe. Links en rechts vriendelijk nijgende schreed H. M. naar den troonzetel. Koningin Emma die een zwaar donker paars fluweelen kleed, belegd met witte gui pure randen, droeg, nam naast Hare Konink lijke Dochter plaats. Langs den geheelen weg was het één hoera-geroep ter eere van de Vorstinnen. Atjeh Blijkens een telegram uit Batavia aan de N. R. Ct. is de troepenmacht, die naar het Noordoosten van Atjeh is geweest, te Kota- Radja teruggekeerd. Het 12de bataljon blijft Diamboe Ajer bezet houden tot het traceeren van wegen en tot het in kaart brengen en afpatrouilleeren van Gedong en Pasangan. Over het geheele kustgebied van Aijek is dus nu onze macht gevestigd en in hoofdzaak de rust heisteld. De overal aangelegde wegen moeten het onzen patrouilles nu mogelijk maken haar te blijven handhaven. Moord tc Tilburg Maandagmorgen liep reeds zeer vroegtijdig het gerucht door de stad, dat er Zondagavond wederom iemand was doodgestoken. Weldra bleek ons, dat het gerucht waarheid bevatte en in den Berkdijk eene suijpartij had plaats gevonden, waarbij zekere Louis Verhoeven, fabrieksarbeider, 19 jaar oud, zoodanig werd verwond, dat hij aau de gevolgen is overleden. Aangaande deze treurige zaak hebben wij het volgende kunnen vernemen. Omstreeks elf uur kwamen een zestal per sonen uit het z.g. Korvelsch Hoekje, waar zij op verschillende plaatsen baldadigheden had den gepleegd, planken van omheiuingen en eeu afvoerbuis van een goot afgerukt, en trokken rumoer makende den Berkdijk op. Ter hoogte van het café Tooten moeten zij de gebroeders Louis en Guillaume Ver hoeven ontmoet hebbeD, met wie zij weldra in twist geraakten, naar men zegt over duiven. Nog vijf andere personen kwamen daarbij zich mengen in den twist, en nu ontstond een vechtpartij, waarbij aan Louis Verhoeven een steek in den linkerarm werd toegebracht, waardoor, zooals later is gebleken, hem een slagader werd doorgesneden. Ziju broeder ontving eene snede over het achterhoofd en verschillende kwetsuren. De eerste was doodelijk getroffen en stortte hevig bloedende ter aarde. Toen de vech tersbazen dit zagen, kozen zij het hazenpad. Op het hulpgeroep waren de bewoners van den Berkdijk naar buiten gekomen en werd de stervende opgenomen en in de woning gedragen van S. van Asten. Oomiddelijk werd naar de pastorie te Korvel gezonden, maar door den toegesnelde» Eerw. geestelijke kon noch slechts het H. Oliesel worden toegediend. Niet zoodra had de politie van het mis drijf kennis gekregen of onder leiding vau den heer Inspecteur werd oomiddelijk een onderzoek ingesteld; hetwelk ten gevolge had, dat Maandagnacht negen personen werden gearresteerd, waarvan er drie als hoofdschul digen in arrest zijn gehouden. Het zijn zekere J. CB. v. d. W.en J. P.. Nog vernamen wij, dat het lijk van den verslagene vreeselijke sporen van mishande lingen aan het hoofd vertoonde. Bij de plaats, waar het misdrijf plaats had zijn twee slokken en een mes gevonden eu iu beslag genomen. Maandagmiddag ten 12 uur werd het lijk onder een grooten toeloop van volk naar het gasthuis overgebracht. T. D. Lang wachtel). Men meldt uit ,'s Gravenhage Maandagnamiddag, 6 uur, zegge 19 uren vóórdat de plechtige opening van de vergade ring der Staten-Generaal plaats had stond reeds een troep personen te wachten voor de deur op het Binnenhof, welke toegang geeft tot de publieke tribune der Troonzaal. Allengs groeide iu den loop van den avond dit troepje aan, eu tegen achten hadden zich reeds ongeveer honderd personen in een gelid van tweeön langs den muur van het gebouw der Tweede Kamer opgesteld. Mannen, vrouwen, ja zelfs kinderen, stonden of zaten in den guren herfstavond dicht tegen den muur gedrukt, om den langen nacht in de open lucht door te brengen, al wachtende en wachtende, in de hoop, den volgenden morgen, tegen het uur der opening wellicht hun plaatsje in de rij aan een meergegoed medemensch tegen eeu goed prijsje te kunnen afstaan. Wuspik, 18 Sept. Naar wij met genoegen vernemen is in de heden gehouden vergadeting van den Raad tot secretaris dezer gemeente benoemd de heer G. Van Dusseldorp alhier. Bockbeoordeeling. Bij de firma Butzon Bercker te Kevelaar is een uieuw gebedenboek verschenen getiteld „Manna voor de Jeugd* ten gebruike van kinderen vóór en na de le H. Communie, bewerkt door den Eerw. Zeergel. heer Bartels, professor aan het bisschoppelijk college te Roermond. Dit boekje zal om zijn nette afwerking en rijken inhoud spoedig algemeen in gebruik zijn. Het volgende is er in vervatDe kerke lijke feestdagen, godvruchtige overwegingen, de middelen tot de deugd, de H. Mis, biecht- en communiegebeden, de rozenkrans, kruisweg, godsvruchtige oefeningen voor eiken dag der week, gebeden gedureude het lof en voor de afgestorvenen, litanie» eu gebeden tot verschillende Heiligen, verschillende gebeden, de eerste H. communie en het H. vormsel. Wij gelooven Diet, dat er boekjes zijn voor de jeugd, met zooveel zorg bewerkt als dit. Hoewel er overvloedige keuze is in gebedenboeken voor meer gevorderden in leeftijd, missen wij nog alijd een speciaal kerkboek voor kinderen van 10 15 jaar. Het boekje voorziet dus in een behoefte, zoodat wij der. samensteller en den uitgever dankbaar moeten zijn voor deze uitgave. De prij* er van bedraagt f 0.65. JEil**HiLË-11 "1 'i'liliS'ÜIl.Ui"1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waalwijk, 18 Sept. 1899. Verbouwing der school.* Een korternstig en zakelijk woord aan den Hooggeachten lieer Voorzitter van onzen gemeenteraad. Mijnheer de Voorzitter. Is uwe wijze van optreden bij de behan deling van deze belangrijke kwestie in de vergaderingen van 20 Juli en 5 Sept. j. 1. wel in oveieeustemming te brengen met de eischen, die men aan een voorzitter in casu het hoofd onzer gemeente, stellen mag Zijn onze gemeenteraadsleden door U in gelicht, ten volle ingelichtzooals het be hoort? Over de vergadering van 5 Sept. (zie ver slag E. v. h. Zlees ik De heer BaijensU zeide in „deze vergadering echter, dat U schrijven >van hooger hand hadt ontvangen, dat aan drong op de verbouwing (ik cursiveer). De Voorzitter: U kunt deze stukken in 't archief vinden. Aldus M. de V. moeten in het archief stukken te vinden zijn, waarin de bevoegde autoriteit aandringt, en deze drang ondersteunt met bepalingen der wet, op het verbouwen der school. WelnuGij ontvingt twee brieven, van schoolauioriteiten, waarvan de inhoud mij letterlijk bekend is. Die brieven werden door U niet ter visie gelegd. In die brieven werd gewezen op de leemte die er bestaat in het getal onderwijzers maar met gem enkel woord werd daarin gerept over gebrek aan ruimte van het schoollokaal. Mijne vraag Hebt gij den Raad niet in de waan gébrachtdat in verband met den eisch der Heeren Schoolopzieners, over de aanvulling van het onderwijzend personeel verbouwing der school noodzakelijk was Zoo Ja, welke reden hadt Gij daarvoor Welke bevoegde autoriteit heeft bij U geklaagd over gebrek aan ruimteen aangedrongen op de verbouwing Voor zoover thans bekend, gaven de schoolautoriteiten berichtdat er voor zóó en zooveel kinderen te weinig onderwijzers zjn} maar geenszins lag daarin opgesloten, dat zij meer ruimte noodig achten, en in dit

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2