BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Amerika. Bekendmaking. BINNENLAND. JAARMARKT te Waalwijk op DON DERDAG 5 October a s. te Vollwust zich waarschijnlijk strikt tot een defensieve houding zullen bepalen. Er zijn vele teekenen van militaire bedrij vigheid onder de Vrijstaters. Te Vrede is men druk bezig zich te concenlreeren. Een telegram uit het kamp bij Glencoe ontvangen, meldt dat de Natalsche vrijwilligers Ladysmith hebben bereikt en eeu deel hunner naar Helpmekaar is getrokken om de grens te verdedigen. Natuurlijk zit het Engelsch element in Afrika's zuidelijk deel er ook niet stil bij de artillerie van Natal is in den nacht van Zaterdag op Zondag naar Ladysmith in het noorden der kolouie aan de Transvaalsche grens rert-okken en een regiment infanterie vertrekt van Grahamslown in het Zuiden der Kaapkolonie naar Nauwpoorl in het noorden, waar twee spoorlijnen elkaar kruisen en vandaar dus verder vervoer naar de grens van Oranje-Vrijstaat weinig moeite zou kosten. De Engelsche regiering koopt te Londen alle beschikbare paarden op, zelfs de reserve- paarden der omnibus en irammaatschappijen. De „Corinthia" van de Cunard Line is gehuurd voor het transpoit van 1000 muildieren, in den loop der maand October van Nieuw— Orleans naar de Kaap te vervoeren. Dit is reeds het derde trausportschip, dat onderweg gaat. Werkelijk hebben de Boeren met hun mo bilisatie eu het optrekken der troepen een aanmerkelijken voorsprong op de Engelschen en het zou nu wel dwaasheid zijn, indien zij hiervan geen gebruik maakten; de sympathieën der openbare meening in het niet—Engelsche deel der beschaafde wereld, zouden zij er waarlijk niet door verliezen, daar over den toeleg van Groo;Britlannië waarlijk geen twijfel meer kan bestaan en wel niemand zoo dwaas z 1 wezen leu slorte de schuld van den oorlog te stellen op rekening van de re geering (ier Zuid Afrikaansche republiek. Kruger heeft het heel juist gezegd in zijn inter view met den correspondent van den Times te Pretoria Engelands minister van Koloniën, Jospeph Chamberlain, heeft den oorlog ge proclameerd en de berichten aangaande een „Privy Counsel" onder presidium van ko ningin Victoria Zat ei dag a s. op Osborne Castle ter samenroeping van het Parlement in buitengewone zitting tegen 17 dezer, laat wel geen twijfel, hel moet oo log wezen en het cenige, liet opperste verlangen van de legerautoriteben en van de regeering, zou wezen dat men (lag eu uur van den aanvang der vijandelijkheden nog eeuige weken kon vertragen, waartoe dan ook werkelijk al het mogelijke is in liet werk gesteld. PARIJS, 3 Oct. De „Figaro" bevat een artikel van Gaston Routier, vermeldende een onderhoud van dezen met vorst Hohenlohe, den Duitschen rijkskanselier. Deze wees er op, hoe de Duitschs regeering in de Drey- fuszaak blijken gaf van ernst, gezond verstand en tact. Hij erkende, dat de Fransche re geering in zeer moeilijke omstandigheden veikeeide. Gelukkig was de eer van den ge neralen staf geenzins bij deze zaak betrokken. Erkend is, dat de bewijzen ontbreken door de aanneming van verzachtende omstandig heden. Hij prees verder de houding van de Fran sche regeering door aan Dreyfus grade te verleenen. Hij weersprak het bestaan van een demon stratie tegeu de Fraoschen otn de tentoon stelling te boycotten. BERLIJN, 2 October. Men verneemt, dat de terugkeer van den Keizer en de Keizerin, die thans op het jachtslot Romicten in Oost- Pruisen vertoeven, eerst kort vóór de aankomst der Koninginnen van Nederland te Potsdam zal plaats hebben. Daarbij wordt herhaald, dat het bezoek der Koninginnen een geheel familaar karakter mist. De tot nu genomen schikkingen van het Keizerlijk Hot bevestigen deze voorstelling. Er zal natuurlijk een gala diner ter eere van de Koninginnen bij den Keizer plaats hebben, rnaar van andere gala-schikkingen hoort men tot nu toe niets. Men stelt zich het hooge bezoek dan ook als geheel familiaar en betrekkelijk stil voor. 't Gerucht dat de Koninginnen te Hamburg het Eggendorfer ziekenhuis zouden bezoeken, wordt aan een vergissing toegeschreven en in verband gebracht met de belangstelling, door de Koningin-Moeder aan den dag gelegd voor sanatorische modelinrichtingen, in verband met «le doelmatigste inrichting van haar eigen stichting voor longlijders. HAMBURG. 3. Oct. Bij het uitstappen op het station Klosterhof van eene afdeeling recruten, welke van manoeuvre terugkwam, werden door den juist binnenkomenden trein no. 1359 zeven soldaten gedood en 23 ge- woud. Te Lubaczow zijn 360 huizen door brand vernield. De schade bedraagt een millioen gulden. De geestdrift, door de vervroegde komst van admiraal Dewey, te New York gewekt, is ontzettend. Den geheelen dag maken ka nonnen, trompetten, stoomfluiten, klokken enz. een oorverdoovend huldebedoelend la waai. De straten zijn vol feestgangers, die vlaggen dragen de huizeu zijn van onder tot boven met vlaggen behangen en versierd en overal ziet men portretten van den held van den dag. Een New Yorker, wiens huis- versiering door de vervroegde komst van Dewey, niet gereed kon zijn voor den intocht van den admiraal, heeft zich uit wanhoop van kant gemaakt. Op Madisonsquare is een eerepoort opgericht, die 21/s millioen dollars gekost heeft, terwijl een monumentede beker van zilver namens de stad New York aan Dewey is aangeboden. Twee Duitsche lie dertafels hebben den held van Cavite, toen nog aan boord van de »0!ympia", op een door hen afgehuurd vaartuig een serenade gebracht. Onder de geschenken, welke Dewey heeft ontvangen, bevindt zich ook een groote jonge leeuw, dien hij „Chichester" gedoopt heeft, den naam van zijn vriend, den kapi tein-commandant van den Engelschen kruiser „Immortalité." Zaterdag was de groote dag van den in tocht, waaromtrent bijzonderheden nog ont breken. Op de Brooklynbrug vormden 8 000 electrische gloeilampen de woorden Welco me, Dewey. Na de officieele visite van burgemeester Van Wijck aan de „Olyinpia" werd de groote vlootschouw gehouden, waaraan de noordelijke en zuidelijke Atlan tische eskaders deelnamen. Zij werden voorafgegaan door twee enorme drijvende standbeelden voorstellende den Vredec en de „Overwinning" en vergezeld van 300 jachten, 400 stoombooten en een groot aantal kleinere gepavoiseerde vaartuigen. 's Avonds waien de haven en de geheele stad geïllumineerd en op 13 verschillende plaatsen werd vuurwerk afgestoken. Vrijdag is de groote dag van huibetuigingen aan admiraal Dewey, den held van Cavite, geweest. De Atnerikaansche dames hebben hem reeds willen vieren op dezelfde wijze als luit. Hobson, den h°id van «D „Merrimac". Zij hebben hem gelukkig willen maken met haar kussen en haar omheizingen. Maar de oude Dewey, die een man is, die zijn volkje kent, liep er niet in zooals de jonge Hobson, die zijn roem in belachelijkheid heeft zien verloopen door de kusmanie. De eerste schoone, die Dewey haar lippen bood, liet hij eenvoudig staan. Hij draaide zijn rug toe aan dc talrijke andere kusgrage dames aan boord van de „Olympia" en keek aandachtig naar de vlootparade. Dewey deed zijn intocht binnen New York aan het hoofd van een s'oer, die 7 K.M. lang was en werd overal toegejuicht als geen overwinnaar ooit voor hem. De eerepoori zal in marmer en brons opnieuw worden gebouwd als een eeuwigdurend aandenken aan den slag bij Cavi'e. Het geld zal bijeengebracht worden uit openbare inschrijvingen Een bewoner van New York alleen heeft voor een halt millioen dollars geteekend. De officieele feesten eindigden met een legerrevue, waaraan 30.000 man deelnamen. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Waalwijk Gelet hebbende op art. '28 der wet van 19 Au gustus 1861, (Staatsblad No. 72) de wet van 4 April 1892, (Staatsblad No. 56) en op het besluit van dun Heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, van den le September 1899. Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van dezen jare zal plaats hebben voor deze ge meente, op Dinsdag 24 October a. s. des voor- middags ten 11 ure, ten Raadhuize alhier, zul lende de trekking voor die militieplichtigen, welke niet opgekomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den^ Burgemeester of liet lid van den Raad dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Eu zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 4e October 1899. Burgemeester en Wethouders voornd., K. M. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W, VAN LIEMPT. ttrnMOCTOxa wvir ap—a.-aaattWBa——w WAALWIJK, 4 Oct. 1899. Onderwijzers—Vergadering. A.s. Dinsdag zullen de Onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk vergadering houden op de zaal Musis Sacrum. Behandeld zullen worden 1. Schoolartsen. 2. De vereenvoudigde spelling naar Kollewijn. 3 Het doel en de werking van het Ned. Oud. Gen. 4. Het stelouderwijs. 5. De concentratie der leer vakken als pedagogisch beginsel. Voorbereidend Militair Onderricht. Maandag 1.1. had eene bespreking plaats tusschen de deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht en den officier b elast met dat onderricht. Er werd bepaald dat de oefe ningen zullen gehouden worden 's-Maandags middags van half drie tot zes uur en Don— derdagavonds van half zeven lot half negen. Het aantal ingeschrevenen bedraagt thans ruim 30. Eene aanmoediging aan allen, vooral ook aan hen die niet onder de wapenen zullen behoeven te komen, alsnog deel te nemen aan deze oefeningen, waarbij het nuttige met het aangename zal worden ver bonden, is hier zeker wel op zijn plaats. Rook wedstrijd. Verleden Zondagavond had alhier op de bovenzaal van den Heer Chr. van de Werff, de uitgeschreven Rookwedstrijd plaats. Reeds lang vóór den aanvang was de zaal met een groot aantal belangstellenden gevuld, om dezen voor onze gemeente onbekenden wedstrijd eens te zien. Er hadden zich 16 personen als deelnemer laten inschrijven, doch waarschijnlijk docr het slechte weder, waren er 8 uit naburige gemeenten niet opgeko men. Van de 8 personen die aan den wedstrijd deelnamen was de overwinnaar M. Span alhier, die in ongeveer 15 minuten 3 sigaren achtereen oprookte. Aan hem viel dan ook den prijs van 5 gulden ten deel. De wedstrijd werd opgeluisterd door mu - ziek en het ging er dan ook recht vroolijk toe. De ondernemer, de heer Meeuwesen, heeft getuige de vroolijke stemming eer van zijn werk, wat niettemin nog meer zou zijn ge weest, ware de wedstrijd eenigzins beter ge regeld geworden. Districtsvccarts. Door de raden der gemeenten Heusden, Oud-Heusden, Herpt, Wijk, Veen, Eethen, Drongelen, Meeuwen, Hedikhuizen, Vlijmen, Drunen en Nieuwkuik is een gemeenschap pelijke regeling getroffen om in het belang van den veestapel voor gezamenlijke rekening een veearts te benoemen op een jaarwedde van f 600. De standplaats zal Heusden zijn. Landbouw. Uit het Noordwesten van Noordbrabant meldt men dat de campagne der suikerfa brieken, die zou aanvangen, niet is begonnen, doordat geen fabriek beetwortelen heeft aan gevoerd in voldoende mate om te beginnen. De landerijen zijn zoo drassig, dat, komt er geen verbetering, de campagne nog in geen week kan aanvangen. De Noord-Brabantsclie Maatschappij van Landbouw heeft een schrijven gericht aan de Gedeputeerden Staten van de provincie Noord-Brabant, waarin zij wijst op de nood zakelijkheid van het oprichten van waterschap pen in sommige deeleti der provincie. Daardoor alleen, zoo oordeelt de Maat schappij, zal het mogelijk zijn, verschillende vloeiweiden aan te leggen maar vooral ook vele moeras- en broekgronden, die thans slechts waardeloos gras opleveren, te ontwa teren en zoodoende hun opbrengst te ver meerderen. Volgens het oordeel der Maat schappij, zouden de eigenaars der gronden de kosten moeten dragen. Dc Koninginnen in Kcnuemcrland. De feestvreugde was Vrijdag in Beverwijk algemeen. Allen verkeerden in een opgewekte stemming in afwachting van de komst der Koningin, waartoe het mooie weer nog het zijne bijdroeg. Op den weg van het station naar het fort Aagtetidijk wapperde overal ae driekleur. De schoolkinderen, die vacatitie hadden gekregen, droegen oranje-sjerpen en mutsen en niemand van de bevolking, die geen oranje slrik had op borst en hoed. Zelfs de paarden der boerenkarren waren met oranje opgetuigd. In de Breestraat was een eerepoort opgericht, dezelfde die er tijdens de Kronings feesten stond Het is een navolging van de poort uit 1723. Om 12 11 kwamen de Koninginnen aan. H.M. de Koningin was gekleed in het wit, en H.M. de Koningin-Moeder droeg eeu robe van zwarte zijde. HH.MM. werden ontvangen door den burgemeester van Beverwijk, jhr. Stiick van Linschoten. Voor het station waren opgesteld de kinderen van de openbare en de Christelijke school en de Harmonie-kapel, directeur de heer A J. Bouwmeester. Op het perron bevond zich de Beverwijkschezangvereeniging, directeur de heer N. Gonlag, bestaande uit jonge dameszij zongen de Koninginnen toe. De jongejuffrouw Sporre overhandigde de Koningin een ruiker. Nadat HH.MM. in de hofrijtuigeu hadden plaats genomen, werd te middeu van de toejuichingen der menigte gereden door de Breestraat en Bloksteeg naar het fort Aag- tendijk. Bij de eerepoort werd een ruiker aan H.M. de Koningin-Weduwe overhandigd door de bewoners van de Schans. Aan de brug aan de RitigslooL lagen twee zolderschuiten met een stuk bewapend. Aan het fort werden HH. MM ontvangen door generaal Van Houtum en den minister van oorlog. H. M. de Koningin zeide verheugd te zijn de officieren weer te zien. Schoten dreunden en over het landschap trokken de rookwolken op. HH. MM. de Koninginnen gingen nu het fort binnen, dat gesloten werd met stalen pantserdeuren. Weldra klonk alom een gedreun en geknal van kanonvuur en geweren. 1 Op verschillende strategische punten waren troepeuafdeelingen opgesteld. Ruim twee uur verlieten de Koninginnen na haar voldoening te hebben uitgesproken over den met succes afgeslagen aanval, het fort en reden over Velsen, Sandpooit en Schoten naar Haarlem Aan de grens dezer gemeeuten werden de Koninginnen door de Burgemeesters verwel komd. Te Velzen stond een fanfare-corps dat het „Wilhelmus" speelde en te Schoten warea schoolkinderen opgesteld. Dadelijk reden de Koninginnen door Haar lem, alom toegejuicht, raar de in Juni 11. nieuw geopende W.-Indische afdeeling van het Koloniaal Museum en rondgeleid door den directeur den heer F. W. Van Eeden, bezichtigden de Koninginnen ruim 5 kwartier de verzameling. Daarna werd nog een kort bezoek gebracht aan het Diaconessenhuis „Bethesda Sarepha" aan de Hazenpaterslaan. Te half vijf vertrokken de Koninginnen weder naar Den Haag, door de bevolking van Haarlem overal toegejuicht. Wereldtentoonstelling te Parijs. Omtrent de plannen der Indische afdee— lingen op genoemde tentoonstelling, welke plannen thans hier te lande in uitvoering zijn, verneemt men het volgende Het terrein dier afdeeÜDg is 80 M. lang, ligt op eene helling van 1/10 en is op het midden 40 M. diep. In de lengte van het hellende terrein komt een groot doorloopend terras in het midden waarvan eene reproduc tie op de ware grootte van den Indischeu Tempel Tjandi Sari, vervaardigd naar afgiet sels daarvoor door den heer Von Saher, directeur der Kunstnijverheidsschool te Haar lem. in Indie genomen. Rechts en links van den tempel twee groote gebouwen in den stijl der Sumatra-huizen. Van deze huizen worden twee groote zalen gevormd, van 400 M2 oppervlak, waarin de te exposeeren voorwerpen worden geplaatst. Onder het eene gebouw, dat aanmerkelijk boven hst niveau van het terrein komt te staan, zal eene groote zaal worden verkregen, waarin opvoeringen van een Javaansch théa- ter zullen gegeven worden. Hiervoor komen 40 inlanders uit Indie. Vóór den tempel komt een bas-relief met voorstellingen over het geheele leven van Boeddha. In den tempel wordt een prachtige poort van de Boeri Boedoer geplaatst, geflankeerd door op Java afgegoten Boeddha-beelden. Voorts een groot gedeelte van een tempel te Brambanau met twee heilige boomen; een phase van den heerlijken tempel te Tjandi Sewoe, en reeksen van Siwah- en Vischnou- eu Boedi-Sadwa-beelden. Met betrekking tot onze koloniën zullen in de zaal op het zuidelijk gedeelte worden vereenigd de Indische cultures, ethnografica, de steenko— lenontginning op de Ombilienvclden en de goudgravingen uit Suriname. In de noordelijke zaal zullen worden geëx poseerd de prachtige modellen op verkleinde schaal van 't groote hospitaal te Magelang, het militaire kampement te Tjinabi, de marine-etablissementen te Soerabaja, verster kingen op Atjeh, huizen en kerken uit de Minahassa enz. Een gedeelte van die zaal zal waarschijnlijk voor leeszaal ingericht worden. Vóór de Sumatra-huizen zullen in kleine gebouwijes in den vorm van rijstschuren voorsteilingeu gegeven worden van inlandsche industrie en kunstnijverheid. Doordien de Staten-Generaal hel aanvan kelijk verleend crediet van f 100.000 met nog f 100.000 verhoogden en een beroep op particulier initiatief niet onbeantwoord is gebleven, is de commissie voor de koloniale groep er iu geslaagd hare plaunen te verwe zenlijken en onze koloniën op waardige wijze te doen vertegenwoordigen. Borneo. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seint onder dagteekening van heden: Volk uit Nendauga op Borneo heeft twee controleurs van ons vermoord. Luitenant Schaeffer schoot de moordenaars dood, en nam 24 medeplichtigen gevaugen. De assistent Masthoff en kolonel Ilgen zijn er met 70 bajonetten heen. Transvaal. Naar aanleiding van herhaalde aanbiedin gen, zoowel van Hollanders als van vreem delingen, die zich bereid verklaren als vrijwilligers dienst te nemen in het leger der Boeren, deelt de consul-generaal der Zuid— Afrikaansche Republiek te Amsterdam mede, dat geen vrijwilligers in Europa worden aangeworven en ook geene vergoeding van reiskosten wordt uitbetaald aan hen, die, zonder aangeworven te zijn, zouden willen vertrekken. Kwartjesvinders. In een coupé 3e klasse van den trein Amsterdam—Rotterdam hadden Zaterdagmor gen 6 heeren plaats genomen. Voorbij het station Haarlem haalden 4 van de 6 personen kaarten uit den zak en begonnen na eenig aandringen hun spelletje, een, twee, drie, klaveraas, met den vijfden, 'n boertje. Dit mannetje liep er voor f 120 in. De 6e passagier telephoneerde aan het station Piet-Gijzenbrug de Leidsche politie, met het guuslig gevolg dat de heeren kwar tjesvinders in Leiden gearresteerd werden. Diefstal. Iu den nacht van Maandag op Dinsdag had-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2