Nummer 80. Zondag 8 October 1899 'Tweede Blad. BtNNKNLAND. UITVOERINGEN. Grand.3 Magasins da Printemps van Parijs. WAALWIJK. 0|) Zondag 1 October des namiddags om 12 uur zal door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besöijen op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd: Aubade de Vliegh Looft den heer n De martelaars Rillé. NIEUWKUIK. Matinee door de harmonie //De Een dracht,/ van Onsenoort en Nieuwkuik, op Maandag 9 October des voormiddags ten 10 uur, ten huize van den heer L. van dan Broek. verbinden een loterij in welken Matirée te geven door de liedertafel O Oefening baart Kunst", op Dinsdag. 10 October a. s. 's voormiddags 10 uur precies ten huize van G. de Bont. Men zie onder de advertenties //De m. w wtwiaKo; vr^srpzon WAALWIJK, 4 Oct. 1899. VËKüADKRING der Kamer van Koop kan del en Fabrieken op Donderdag 5 October 1899, des avonds ten kalf acht ure. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Kano met kennisgeving. De notulen der vo-ige vergale^ng worden voorgelezen en goedgekeurd. t are,net en Worden ter tafel gebracht 1. Ingekomen s'ukken voor doorzending aan de leden. 2. Te behandelen stukken van vorige ver gadering. 3. Nieuw te behandelen stukken. 4. Vooisiellen. Ingekomen A. Verschillende verslagen van Kamers van Koophandel over 1898, zooals van Amsterdam, Rotterdam, 's—Bosch, Sneek, Breda, Hooge- veen enz. J), Verslag van den Staat der Nederl. zeevisscherijen. C. Verschillende internationale bulletins der Douanen, als uit Frankrijk, Buitschland Italic en andere R iken en statistieken van den in- uil- en doorvoer, dit alles ontvan gen van het Departement van waterstaat, handel en nijverheid. D Het provinciaal verslag over 1898. E. Vei slag der Mij tot Expl. van S. 3. over 1898. E. Idem van de werkzaamheden vati het Bureau van den industrieelen eigendom te 't-Hage over 1898. 0. Verslagen van de Inspecteurs van den Arbeid in 't Koningrijk der Nederlanden over 1897 en 1898 uitgegeven door het De partement van waterstaat, handel en nij verheid. Al welke stukken voor belanghebbenden ter inzage liggen. II. Schrijven van den heer Directeur Ge neraal der Posterijen en Telegrafie, in ant- woo d op ons adres betreffende uitbreiding van portviijdom. 1. Schrijven van de heeren I C. van Marken te Delft en 1). W. Stork te Hengelo met een adres aan de Tweede Kamer der S aten Generaal van de vergadering van Weikgevers, gehouden te Amsterdam op 19 Juni 1.1. aangaande het gewijzigd ontwerp van wet, betreffende de wettelijke verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. (zie onder P.) K. Van 't Ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Afdeeling arbeid en fabriekswezen. Een exemplaar van 't werk betreffende verzending van 't uiiieksel uit het verslag van den Hoofdingenieur voor het stoomwezen over 1*98. E Afdruk van een adres van Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek aan de minister van justitie en van waterstaat, han del en nijverheid, met verzoek om afdoende maatregelen te nemen tegen de bestaande misbruiken op vele plaatsen, van verbonden loterijen aan don kleinhandel en de winkel nerins; genoemde kame- beweert, dat de hoógë ïegeering geroepen is in te grijpen en deze aangelegenheid bij de wet te regelen. Zij verzoekt aan de hoofden van beide de partementen mitsdien zoodanige maatregelen te nemen, nering te vorm ook. M. Schrijven met bijvoeging van een adres aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda, met verzoek, dat de Mij tot Expl van S. S. evenals dit vroeger geschied de, weder doorgaande rijtuigen in de treinen te plaatsen, waardoor de reizigers niet ver plicht zouden zijn te kens te Roosendaal over te stappen. N. Bericht van B en W. deztr gemeente, dat het besluit van den Raad betreffende de jaarmarkten is goedgekeurd door H.H. Ged. Staten. De jaarmarkten zullen dus op iederen eersten Donderdag vallen, benevens op den derden Donderdag in de maanden Apiil, Sept. en October. Indien op de aangewe zen Donderdagen een feestdag valt, dan is de markt op den daaraanvolgenden Vrijdag bepaald. O. Brief met begeleidend adres aan den Minister van waterstaat handel en nijverheid van de Kimer van Koophan lel en Fabrieken te Utrecht, waarbij wordt aangedrongen op verlaging der posttatieven voor zwa-e blieven in rechtstreeksch vei keer met nabuiige landen en per zeepost, inet verzoek bij instemming daarmeê, adhaesie te verleenen. P. Behandeling der aangehouden adressen iu onze vorige vergadering der Holl. Yzeren SpoorwegMii. van de heeren Gebrs. Stork en der K v. K. en F. te Hengelo, alles betrek king hebbende op de ongevallenwet (zie sub I Q. Schrijven van het lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, den heer H. van Kol, handelende over winkelnering en daaromtrent inlichtingen vragende aan onze kamer, inver- band met hetgeen daarvan reeds in onze j ïarsverslagen is vermeld. In handen gesteld van den vooizitier, om daarop te dienen van antwoord. R. Biief der Redactie van de „N. Rott. Ct.c handelende over het verslag onzer Ka mer van 1898 (kennisgeving) S. Voorstel van den voorzitter omtrent een verzoek aan den gemeenieraad om de invoering van premiemarkten te bevorderen. JJ. Bespreking over de mogelijkheid om te verkrijgen, dat aan 't station van den Staalsspoorweg alhier een buffet met vergun ning worde aangebracht. V. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar betreffende het verzoek aan de Directie der Holl IJzeren Spoorweg-Mij. om wijziging in de reglemen taire bepalingen betreffende dc voor één dag geldige retourbilletten, die voor enkele tra jecten worden uitgegeven. jy. Nog ter tafel, brief aan 't gemeente bestuur ter herinnering aan de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel in de maand November a. s. volgens de wette lijke voorschriften en met verzoek deze ver kiezing te willen uitschrijven tegen 't begin dier maand. Eenige stukken werden nog voor kennis geving aangenomen en na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Voorloopig geresumeerd. Amsterdam in dato 19 Juni 1.1., alles aan gaande het gewijzigd ontwerp van wet betreflende verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaal de bedrijven en besloot in den gees' van deze adressen en van genoemde vergadering te Ams'erdam een adres aan de Tweede Kamer in te zenden. Op voorstel van den voorzitter zal de Kamer een gemotiveerd schriftelijk verzoek richten tot den gemeenteraad omtrent weder invoeiing van premiemarkten. g. Er werd verder in o/erweging genomen om stappen ie doen tot openstelling van het buffet van het station aan den Staatsspoorweg alhier. De voortdurende toenemende bewe ging en het verkeer van passagiers cn goe deren wettigt, naar de meening der Kamer, daartoe volkomen een besluit van hooger hand. dat worde verboden aan winkel- Waalwijk, 6 October 1899. De Kamer van Koophandel en Fabrieken besloot in hare vergadering van gisteren de navolgende adressen te steunen bij de Hooge Regeering a. dat van de Kamer te Sneek om bij de wet te regelen het verbod om aan win kelnering een loterij le verbinden in wel ken vorm ook. b. dat der Kamer te Breda om van de Mij. tot Expl. van SS. te verkrijgen, dat zooals dit vroeger geschiedde wederom doorgaande rijtuigen te plaatsen in de treinen, voor het buitenlandsch vei keer te Roseudaal, waar door' de reizigers niet ve plicht zullen zijn telkens weer over te stappen. c. dat van de Kamer te Alkmaar, betref fende her verzoek aan de Directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij om wijziging in de reglementaire bepalingen, aangaande de voor één dag geldige retourbilletten, die voor enkele trajecten worden uitgegeven. d. de Kamer te Utrecht, waarbij aange drongen wordt op de verlaging der posita- rieven voor zware brieven in rechtstreeksch verkeer met naburige landen en per zeepost. e. de Kamer nam verder in behandeling de bij vorige vergadering in circulatie gebrachte adressen der Holl. IJz. Spoorw. Mij. te Amsterdam, van de heeren Gebrs. Stoi k en van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Hengelo over de ongevallen-wet. Zij bracht daarmede in verband de nu ook ter tafel zijnde brieven en afschriften van adressen der heeren I. C. van Marken te Delft en 1). W. Stork te Hengelo met een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van de vergadering van weikgevers, gehouden te Het navolgende adres is verzonden aati de Tweede Kamer der Staten Generaal. Waalwijk, 6 Oct. 1898. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk nam met belangstelling kennis van het wetsontwerp betreffende de wettelijke verzekering van werklieden tegen de gelde lijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, en de daarin voorgestelde schade loosstellingen In een zoo belangrijk en ingrijpend werk als 't onderhavige zal het wel uiet doenbaar zijn directe eenstemmig heid te verkrijgen en zullen door zaakkundige lichamen, zooals de Nederl. Spoorvr. Mijen. en verschillende groote fabrikanten en instel lingen van handel en nijverheid zeer zeker op dit ontwerp een macht van op- en aan merkingen en goede wenken gegeven worden. Onder het vele, wat onze kamer hierover direct en indirect te lezen heeft gekregen, neigt hate bescheiden zienswijze in hoofdzaak over tot de voorgestelde wijzigingen, die bij besluit van en in de vergadering «1.(1. 19 Juni 1.1. te Amsterdam gehouden door werkgevers. Uw Hoog College hebben bereikt. Dientengevolge meent zij met gepaste vrijmoedigheid „Het Besluit" van genoemde weikgevers in Uwe ernstige overweging te mogen aanbevelen bij de vaststelling van de ongevallen wel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Opening teekencursus 1899—1900. Door bijzondere omstandigheden buiten onzen wil, konden wij tot onze spijt, 1.1. Maandag niet bij de plechtige opening van den nieuwen cursus der teekenschool tegen woordig zijn, waardoor wij dan ook geen uitvoerig verslag kunnen leveren en ons tot de volgende korte mededeelingen moeten bepalen. Tegenwoordig waren de heeren Jud. Timmermans, eerste wethouder; F. W. van Lierapt secretaris, .T. van Riel en J. Biijens. De heer Jud. Timmermans Wz. hield eene openingsrede waarin hij in degelijke termen de leerliugen aanspoorden, tot vlijt, nauw gezetheid. en stipte gehoorzaamheid, opdat de teekenschool steeds in bloei zou blijven toe nemen. De directeur der teekenschool, de heer Th. van Delft, dankte daarop in korte, har telijke woorden, waarin hij namens alle leeraren te kennen gif, dat zij alles zullen in 't werk stellen, om de jongelingen zoo veel mogelijk de vruchten van hun onderwijs te doen genieten. Het aantal leerlingen is dan ook grooter dan andere jaren nl. bij de opening 52, terwijl nog .verschillende aanvragen dit cijfer zullen opvoeren tot 58. Een goed succes bekroont dus het streven van alle betrokken autoriteiten in de2e zoo nuttige, schoone tak van onderwijs. De reis der Koninginnen. De correspondent van de N. R. O seint Donderdagnacht zijn de Keizer en de Keizerin te Potsdam aangekomen, waar rnen op 't oogenblikdruk in de weer is voor de ontvangst van de Koningin der Nederlanden. De kei zerlijke tuinen worden geplunderd, en met bloemen en sierplanten worden het vorstelijke vertrek aan het station en de entrée van het slot getooid. Ook in de kazernes van de verschillende garde-regimenten heerscht aller wegen bedrijvigheid; des avonds zal er groot militair vertoon zijn aan het station en in den slottuin, en alles zal zijn in groot gala, zoowel te paird als te voet, met pauken en volle muziek. De garde-jagers, de zware kurassiers en de eerste lijfcompagnie van het eerste regiment garde grenadiers, de kranigste kerels van heel het Pruisische leger, ziju opgeroepen tot de ontvangst. De Keizer zelf zal aan het hoofd van zijn militair hoofdkwartier op het station verschijnen, omgeven van alle te Berlijn en Potsdam aanwezige prinsen van regeerende Duitsche huizen. Kortom, hoewel het bezoek niet officieelis enkel de Familie von Wied en niet het Duitsche keizerlijke Hof geldt, zal bij de aankomst toch heel de militaire pronk van een zoogenaamde „groote ontvangst" naar men aan het Hof zegt, ontwikkeld worden. Tot den eeredienst bij de Koningin tijdens Haar verblijf te Potsdam zijn aangewezen Generaal Prins von Salm-Horstmar en als vast ordonnans-officier de luitenant von Behr, van Haar Wandsbecker huzaren-regiment. De doop in het paleis von Wied zal door een predikant uit Potsdam worden verricht. Eerst had men een predikant uit Nieuwied willen laten komen, die ook den Erfprins de belijdenis heeft afgenomen, maar dit plan moest worden opgegeven. Na de doopplechtigheid zal men iets ge bruiken aan daartoe opgerichte buffetten, dewijl de oprichting van een groote feestta fel bij rle door vorstelijke logees nog beperkte ruimte in het woonhuis der Wieds te Potsdam moeilijk was. Bij de Soirée musicale, die de Keizer Maandag in het Nieuwe Paleis zal geven, zal eerst een concert plaats hebben in de prachtige marmerzaal. Daarna zal in de hoogst origineels en beroemde schulpenzaal „aan kleine tafeltjes" worden gesoupeerd. l)e keuze van deze staatsiezalen duidt aan, dat voor d :n muziekavond ter eere van de Koningin toch talrijker uitnoodigingen zullen verzonden worden, dan aanvankelijk werd vermoed. Stuiverszccp. Tijdens hei bezoek van H.H. M.M. de Ko tingin en de Koningin-Weduwe aan de „Vereenigde Zeepfabrieken" te Rotterdam, fabrikanten der bekende Stuiverszeep e. t. q„ in den loop der vorige week, wekte de ver- eerende belangstelling der hooge Bezoeksters, die tot zelfs in bizonderheden afdaalde, groote bewondering. Met aandacht lieten H.H. M.M. Zich over den omvang van het bedrijf inlichten het was haar aan te zien, dat het Haar genoegen deed, te vernemen, hoe het binnenlandsche fabrikaat zich niet alleen in het vaderland met volkomen succes tegenover de vreemde artikelen handhaafde en deze zelfs langzamerhand verdrong, maar dat deze nijverheid de büitenlandschc fabri katen zelfs op hun eigen terrein iu het vreemde land met goed gevolg bekampt en onder velerlei namen in alle talen en in de verst verwijderde streken van den aardbol den roem der Nederlatulsche Industrie hoog houdt. Ook het bedrijf zelf scheen haar uitermate te interesseeten daar de lijd te beperkt was om alles in zijn vollen omvang waar te nemen, had de directie voor deze gelegenheid zooveel mogelijk de onderdeden van het bedrijf in de als een kerk zoo ruime en hooge expe— ditiezaal vereenigt, en toonden H.H. M.M. o.a. voor het snijden der groote blokken zeep zeep van 70') KG. in kleine stukjes, voor het stempelen dezer stukjes met een stoom- stempelm .chine (de eenige van deze aard op het vasteland van Europ>, die ca. 200 stukjes per minuut, di. ver over 1000 kisten opeen werkdag van 10 uur stempelt) en meer andere manipulation de grootste aandacht, die zich in belangstellende vragen uitte, waardoor hier andermaal aan deu dag is getreden, welk een open oog en welk een warm hart H.H. M M. dc vaderlandsche nijverheid toedragen. Leger—Organisatie H M. de koningin heeft den minister van oorlog gemachtigd om bij de Tweede Kamer aanhangig te maken de wetsontwerpen tot regeling van de samenstelling der landmacht en toi nadere wijziging, in verband daarmede van de mili.iewet. De indiening dezer ont werpen zal eeu dezer dagen plaats hebben. Naar het „Vad." bevatten deze wetsont werpen o.a. de volgende hoofdbepalingen De landmacht is samengesteld uit lo. het leger: 2o. de landweer, ter vervanging van de op een nader te bepalen tijdstip op te heffen schutterijen 3o. den landstorm voor zoover de landstormplichtigcu voor den dienst zijn bestemd. In tijd van oorlog of oorlogs gevaar worden ook de met koninkl. goed keuring opgerichte vrijwilligerskorpsen tot de landmacht gerekend. Deze stellen zich alsdan ter beschikking van het militair gezag. In de indeeling der velschillende wapens en diensten zijn eenige wijzigingen voorge steld. Omtrent de militie-wet valt meer bepaald het volgende aan te stippen Jaarlijks wotden bij de militie ingelijfd: ter volledige oefening ten hoogste 12.300 man tot korte oefening ten hoogste 5200 man. Behoudens uitzonderingen, bij de wet vast gesteld, duurt de dienst voor de iogelijfdeu

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5