Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankriik. Engeland. Turkije. Transvaal. BINNENLAND, ste offers brengt, welke gebracht kunnen worden. Met het eigen lijf dekt de Transvaler zijn land, terwijl de manuen, die dezeu krijg zoe ken, de Engelsche staatslieden. en aan deelhouders, op geen enkele wijze stoornis ondervinden in hun kalm, genoeglijk leventje. Zij trekken niet ten strijde, deze heeren, zij behoeven hunne naastbestaanden niet te verlaten, zij stellen hun lichaam niet tot mikpunt van dum-dum-kogels en dynamiet— patronen. Zij zullen dagelijks naar de Beurs gaan en in de vijandelijkheden een zeer geschikt middel vinden, om te speculeeren. Zij hebben, om te vechten, hun leger, uit Europa, Azie en Afrika tezamen gebracht. De groote risico van den oorlog zullen deze beroepssoldaten loopen. Wat den En- gelschen stokebranders betreft dezen zijn altijd bereid de eventueele vruchten van den krijg te plukken. O, het is wel een heerlijke, heldhaftige, nobele strijd, een strijd vol idealen, waar mede het machtige Albiou de kleine Boeren republiek bedreigt Maar neen, zelts in den vorm van ironie past hier geen scherts. Het is tc afschuwelijk De Transvaalsehe Crisis. Er is iets onrustbarends in den toestand. Met eiken dag talmens wordt de positie van de Boeren zwakker. In meer dan één op zicht. Wat de Engelschen met alle macht trachten te voorkomen, door hun diplomatie, zelfs door een beroep op de edeler grond beginselen van de regeeringen der twee re publieken, dat is een siouie aanval van de Boeren die nu nog de overmacht hebben, een coup de main, die op de weifelende be volking van heel Zuid-Afrika een onbereken bare uitwerking zou hebben, die wellicht de onverwijlde uilroeping van een onafhankelij- ken Zuid—Afrikaanschen Statenbond ten gevolge zou hebben gehad, en zeker ook de publieke opinie in Engeland zelf een schok zou hebben gegeven. Stel u voor dat de BoereD, het onvermijdelijke aanvaardend, een week geleden van twee kanten ten zuiden van Newcastle in Natal waren doorgedrongen en een aanzienlijke vijandelijke troepenmacht hadden ingesloten, misschien zonder aanmer kelijk verlies iot de overgave gedwongen Nu is dat al te laat, maar de overhaasting waarmede de Engelsche de belangrijke posi tion, in de noordelijke spits van Natal heb ben ontruimd, toont aan dat het gevaar niet denkbeeldig was. Of als zij Mafeking, en en andere plaatsen aan de westelijke grens, toen nagenoeg onverdedigd, hadden overval len, en de diamantvelden van Kimberley had den ingepalmd I Als als De werkeloosheid van de Boeren levert misschien een nog ernstiger gevaar op voor henzelf. Van drie of vier kanten komen be richten over de stijgende ontevredenheid, niet alleen over hun aanvoerders, maar ook over het enkele feit dat zij dagen achtereen ter wille van politieke overwegingen, waar zij niets van begrijpen, maar waarvan hun instinct hun zegt dat ze op een valstrik kun nen uitloopen uit hun, door de Kaffers en de niet veel betere blanken van Rhodesië be dreigde hoeven worden aangehouden. Men weet van vroeger dat de Boeren, hoe voor treffelijk overigens in den str'jd, zeermoeie- lijk in bedwang te houden zijn in een geval als dit. Zij zijn geen soldaten, wier vak het is, óf niets tc doen óf te vechten. Wat voor invloeden zijn er werkzaam Men zegt dat de Vrijstraters alleen willen meedoen aan een verdedigingsoorlog, niet aan een aanval, en dat dit de Trausvalers tegenhoudt. Het is slechts een gerucht, maar ware dat zoo, dan zouden deze bondgenoo- te« zoo goed den vijand in de kaart spelen als een tegenstander maar zou kunnen doen, eu dan zou dit moreele nadeel erger zijn dan het toch niet gering te schatten nadeel dat het betrekkelijk open terrein van den Vrijstraat voor de verdediging van het ge bied der verbonden republieken oplevert. Terloops dit: dat men er toch niet te vast op rekene, dat Engeland het grondgebied van deu Oranje Vrijstraat zou geërbiedigd hebben, ook al had deze zich onzijdig gehou den. De Engelschen hebben niet geschroomd, den Vrijstraat de diamantvelden in Grikwa- land af te nemen en in dit geval zou het strategische voordeel van de schending van het grondgebied zoo in 't oog springen, dat men niet lang naar een voorwendsel daartoe zou hebben gezocht. Het is echter ook mogelijk dat men de redenen waarom Trausvaal geen krachligcn eisch stelt tot het terugtrekken van de En - gelsche-troepen, elders te zoeken heeft. Er is in de Z. Afr. Republiek een partij die zich maarniet wil neerleggen bij het onver mijdelijke. Reuter's correspondent te Pre toria seint dat Zaterdag nog een krachtige poging gedaan is bij president Kruger om de krijgswet at te kondigen en aanvallender wijs op te treden, maar dat Kruger beslist weigerde. „De meeningen gaan zeer sterk in die richting", voegt de berichtgever erbij, „de algemeene opinie onder de brugers is dat men een fout begaat door te wachten tot Eugeland 70.0Q0 man op de grens ge legd heeft, en aldus iu staat zal zijn Traus vaal te verpletteren. Een regeeringspersoon zeide dat het geen kwestie was van de zijde van Transvaal maar alleen een daad van uiterste nood en van zelf behoud." Zoo moet de tegenwoordige houding van de bewind lieden in de Republieken ook elders wel opgevat worden. Zullen zij met het edele doel, een afschuwelijken oorlog te vermijden naar het zoet gefluit van den vogelaar blijven luisteren tot het te laat is Zondag was te Enghieu bij Parijs een groot stierengevecht georganiseerd, waarvoor 10 extra treinen belangstellenden uit de groote wereldstad aanvoerden. Terwijl de menigte de voorstellingen volgde, drong een stier in de wandelgangen door en veroorzaakte eeu he vige paniek, waarbij 8 personen werden ge wond. Daarna liep het dier naar buiten en holde door de velden, achtervolgd door eenige gendarmes, die zonder eenig succes huune revolvers op hem afschoten. Eindelijk, toen de stier viel en twee poot en brak, kon men hem afmaken. Onderwijl werd de voortzet ting van het stierengevecht verboden, waarmee het publiek echter niet tevreden was. Men verlangde zijn geld terug eu begon de boel reeds kort en klein te slaan. De politie trachtte nu de plaats te ontruimen, wat eerst gelukte, nadat men in de arena verscheen met een zwatte plank, waarop geschreven stond „Voortzetting a. s. Zoudag. Biljetten geldig." Te Londen gaat het gerucht van het aan staand huwelijk van den Russischen troonop volger. den 21jarigen grootvorst Michael en de 18 jarige prinses Margaretha,dochter van den hertog van Connaught. Te Koustantinopel is Zaterdag een paniek teweeggebracht door een moordaanslag op klaarlichten dag gepleegd op den zoon van den grootvizier, Djavid bei. Djavid had om vier uur Jildiz verlaten en reed, door twee secretarissen vergezeld, de Galatabrug over, toen een onbekend man eenige revolver schoten op hem lostte, die hem dood deden neerstorten. De dader een Albanees is ge arresteerd. De opschudding was zoo groot dat de kooplieden hun winkels begonnen te sluiten, denkende aan een herhaling van de moord ooneelen. Men houdt dezen aanslag voor een wraakoefening van de Albaueesche partij. De Times verneemt van haar btjzonderen berichtgever te Lobatsie, die de grens over gegaan is om met de Boereu te spreken, dat hij van dezen het volgende hoorde De hoofdmacht der Boeren onder Cronjé staat bij Lichtenburg, gereed om naar de grens te marcheeren. „Dezen keer recht op Kaapstad aan, om de Engelschen in zee te drijven", zcide een van de Boeren. „Wij hebben 16,000 man op de grens van Natal, en kunnen daar gemakkelijk nog 6000 man meer brengen. Wij zullen niet beginnen, maar zullen aan vallen zoodra de oorlog verk'aard is. Joubert vertrouwen wij niethij wil vrede." MAFEKING, 7 October. Zesduizend Boeren zijn de grens genaderd tot op acht mijlen van Mafeking, waar alle maatregelen genomen zijn om een aanval af te slaan. De inboorlingen zijn ontevreden omdat de En gelschen hun geen wapens willen geven. Twee gepantserde treinen zijn hier uit Boe- lawajo aangekomen. Om Mafeking heen zijn lyddiet-mijnen gelegd. WAALWIJK, 11 Oct. 1899. Onderwijzers—vergadering. Gisteren hielden de Onderwijzers alhier hunne laatste vergadering van dit jaar op de zaal /Musis Sacrum". Een vijf en veertigtal onderwijzers waren opgekomen. Met bijna algemeene stemmen werd tot Penningmeester herkozen de heer v. d. Mee- ren te Loonopzand. Na afdoening der andere huishoudelijke zaken behandelde de heer Ebels uit Sprang het Onderwerp Het Ned. Ond. Gen. in zijn doel, streven eu instellingen. Genoemd punt werd uitstekend behandeld en gaf nog al aanleiding tot discussie. Voor het volgende jaar werden de volgende punten ter behandeling gekozen 1. Het Stelonderwijs door den heer A. C. v. d. Heijden. 2. De Concentratie der leervakken door den heer A. Pulles. 3. Iets over de Vondels en aanverwante familiën door den heer J. v. d. Hammen. 4. Doel en streven van den Bond van Ned. Ond. door den heer Klerks van Ca- pelle. 5. Het schrijfonderwijs door den heer A. Pulles. 6. De vermenigvuldiging der gewone breuken door den heer Clerx van Druneu. 7. De directe methode voor het aanleeren van vreemde talen door den heer J. Spij kerman. Blijk van erkentelijkheid. Door de vereeniging /T.A.V.E.N U.", operette-gezelschap uit de liedertafel //Oefe ning en Verinaakalhier, is aan den heer Henri Plateel te Capelle, als blijk van er kentelijkheid, een prachtig muziekalbum aangeboden. Het titelblad, met opdracht, is op meer' ,'ilijke wijze vervaardigd door deu heer Ad' Pulles alhier; het ziet er werke lijk ku- itig en sierlijk uit en strekt den bekenden teekenaar tot eere. Rijkspostspaarbank. Wij ontvingen van den heer directeur der rijkspostspaarbank een exemplaar van het verslag aan de Koninginbetrekkelijk den dienst der Rijkspostspaarbank in ons lantover het jaar 1898. Het hoogst belangrijk werk vormt een lijvig botkdeel en wij moeten onsbij de be perkte ruimte waarover wij beschikken, tot het volgende bepalen Van de diensten der rijkspostspaarbank vordt tegenwoordig zeer veel gebruik ge maakt door het personeel der zeemacht zich hier te lande en in vreemde wateren be vindende en terwijl het beleggen door mid del der Bank van spaarpenningen, vergaard op scholen van lager onderwijs, ruimschoots reden tot bevredenheid schonk. Als men aan de hand van dit verslag na gaat, welke ontwikkeling, het Nederlandsch- spaarinstituut heeft verkregen, gedurende een nog niet 19 jarig bestaan en daarbij o. a. in aanmerking neemta de hoe grootheid van ons land, benevens het bevolkingscijfer; b. het aantal, teil onzent aanwezige parti culiere spaarbanken, en het totaal der in legger» nl. thans gestegen tot 750.000, en hun saldo te goed 76 millioen gulden en men deze toestanden vergelijkt met die in andere landeö, dan bestaat er in ruime mate reden tot blij schap over de resultaten van dezen zegenrijken maatregel, in 1880 door den wetgever genomen. Eenige nadere bijzonderheden voor onze streek Saldo van inlagen en terugbetalingen. 31 Dec. '98 tegen 31 Dec '97 Baardwijk, 12.439.05 13.506.34 Besoijen, 14.351.065 11.411.165 Drunen, 52.988.92 46.603.83 Dussen, 10.457.82 9.618.07 Eeten, 53.31 369.68. El shout, 5.620.72 7.017.04 Genderen, 8.927.67s 8.527 03 's-Gravemoer, 8.148,84 8.859.80 's Grev.-Capelle 19.730.01 17.114.93 Haarsteeg, 40.343.165 28.987.31° Heusden, 116.517.02 102.858.32s Kaatsheuvel, 57.044.56s 51.417,23s Loonopzand. 14.144.78s 7.740.06s Nieuwkuik, 15.639.51 13.726.30s Meeuwen, 2.816.37 2 384.56 Raamsdonk 61,110.28 58.070.986 Sprang, 8.018.71 8.048.33 Vlijmen, 59.431.71s 56.137.37s Vrijh.-Cappel, 18.330.52 11 843.03s Waalwijk, 102.197.98 $4.835.15 Waspik, 23.532.81 ^8.347.37 Voor belangstellenden houdep wij het verslag op ons bureau ter inzage. Dc Koninginnen te Potsdam Hare Majesteiten kwamen Zaterdagavond 7.46 te Potsdam aan en werden zeer hartelijk begroet door den Keizer, die Koningin Wil- helmina een ruiker aanbood, haar op de wang kuste, nadat Zij met jeugdige gratie van de treeplank was gestapt. Koningin Emma was gekleed in zwart fluweel met git, Koningin Wilhelmina in een roomkleurig reiscostuura en hoed met witte veer. Noch Zij, noch Hare Moeder toonden eenige vermoeidheid integendeel, vooral de jonge Koningin was zeer opgewekt, zag lachende rond en begroette met hartelijke kussen prinses Pauline von Wied, die met erfprins Von Wied aanwezig was. De Ne— derlandsche gezant was met het personeel der legatie en den consul-generaal aanwezig. Tijdens de begroeting werd het nieuwe „YVilhelmus" gespeeld. Na eenig oponthoud in de vorstelijke aa lons van het station, reed men naar het Stadtschloss, geëscorteerd door bereden gar des-du-corps eq toegejuicht door een aan zienlijke menigte; de weinig talrijke politie had geen moeite de orde te handhaven. Bij aaukomst van deu stoet aan het paleis bracht de muziek der garde-grenadiers het oude Wilhelmus ten gehoore. HH.MM. de Koninginnen eu de keizer reden in één rijtuig. Iu het Stadtschloss verwelkomde de keizerin haar hooge bezoeksters met een blij gezicht. De in de Bronzen zaal opgeslagen tafel telde ongeveer 26 couverts. De keizer had aan zijn rechter zijde dc jonge Koningin, aan zijn linkerzijde Konin gin-Moeder. Nog namen aan het diner deelde konin gin van Wurtemberg, de vorstelijke familie Von Wied, de staatssecretaris Von Bttlow, de minister van het Huis des konings Von Wedel, de opperhofmaarschalk Von Euleuburg, de chef van het Kabinet Von Lucunus, de chef van het militair Kabinet Von Hahnke, de Nederlandsche gezant en mevrouw Van Tets van Goudriaan en het gevolg. Tusschen glanzend zilveren schalen en fijn porselein gerei, waarop het eten werd opge diend. stonden in fijne, kleine vazen van friseerend Cyprusglas lichte rozen op lange stelen. Over de heele tafel waren op het ammelaken sierlijke, groene slierten uitge spreid met kleine gele en witte roosjes ertusschen. Hier waar de jonge Koningin in beminnelijke lieftalligheid troonde, was de gebeele tafelschikking in heldere en lichte kleuren gehouden. Het geheel bood een schitterenden aanblik. Nadat HH. MM. Zondagmorgen een be zoek hadden afgelegd bij den keizer en de keizerin, kwamen Zij om twaalf uur in de eenvoudige villa van den prins Von Wied aan in een open rijtuig „a la daumont" ge reden. H.M. Koningin Wilhelmina droeg een witten hoed raer. veeren, een witte cape met bruin bout en wit garneersel met zilveren pailletten. H. M. de Koningin—Moeder had een muisgrijze cape met vioolblauwe voering aan en droeg daarbij een donkeren hoed. Kort voor HH. MM. was het keizerlijk paar aangekomen in een mei twee paarden bespannen rijtuig. In tegenwoordigheid van den keizer, de keizerin, de Koninginnen Wilhelmina en Emma der Nederlanden, deu koning en de koningin van Wurtenberg, had de doop plechtigheid plaats van den eerstgeboren zoon van den erfprins en de erfprinses Von Wied. De doopplechtigheid werd verricht door ds. Lohmann uit Neuwied, die werd bijgestaan door den hofpredikant Kessler. De jonge prins ontving de namen Hermant), Wilhelm, Friedrich. Na de plechtigheid werden de gelukwenschen in ontvangst genomen, waarna de keizer en de keizerin naar het Stadtschloss terugteden. Kwart over drieën waren de Vorstinnen in het slot terug. Te vier uur reed de Koningin met barones Sloet uit in eeu open rijtuig met twee paar den, voor een tocht door het park van het Neue Palais. H. M. droeg thaus een huza- renblauwen mantel met bruin bont gevoerd. Evenals des morgens had zij een dekkleed over de knieën. Te vijf uur keerde Zij van den wandelrit in het slot terug. Zondagavond was er diner bij den erfprins Von Wied. Hel is mooi herfstweder, maar koud. Van het slot waait de keizerlijke standaard. Maandagochtend deed de Koningin een wandeling te voet naar het kasteel Sans- souci, waar de interessante herinneringen aan Frederik Den Groote en diens beroemde tafelronde zijn bijeengebracht. Des namiddags gaf H. M. den staatsse cretaris Vou Bülow, een vrij lange audiëntie, waarna de minister door Koningin Emma werd ontvangen. H. M de Koningin heeft hem het grootkruis iu de orde van den Nederl. Leeuw verleend. In het Neue Palais hebben de keizer en de keizerin een muzikale bijeenkomst gegeven, waartoe 300 uitnoodigingen waren verzonden. Behalve HH. MM. waren aanwezig de te Postdam verblijvende prinsen, de heeren en dames der wederzijdsche gevolgen, de chefs van het kabinet, staatssecretarissen, Duitsche gezanten, buiienlandsche gezanten, attachés militaires, Duitsche generaals en hunne dames. Het concert werd gegeven door de Ko ninklijke Kapel, het Koninklijk Domkoor, en de Berlijnsche Mannenzangvereeniging. De tooneelspeler Kraussneck droeg een door Lauffs gemaakten Proloog voorHet Neder landsche Volkslied. Toen volgde een reeks van liedereu, Nederlandsche het eerst. Daar na werd aan aparte tafels gegeten. De keizer zat hierbij tusschen onze Koninginnen. Tegen half elf volgde op het prachtige concert eeu souper in de schelpeuzaal, die fonkelde in waarlijk sprookjesachtige pracht. Er waren twaalf kleine vierkante en twee grootere ronde tafels. Aan dc twee ronde tafels zaten. HH. MM., en wel aan de tafel rechts van den ingang de keizer tusschen de twee Nederlandsche Koninginnen. Naast Koningin Wilhelmina zat rechts de gezant Fürst Mtlnsternaast koningin Emma zat de staatssecretaris Von Bülow. Koningin Wilhelmina droeg een wit zijden kleed, waar in bloemen prachtig waren gestikt. Ze had een op een kroon gelijkeodeu dia deem op het hoofd. Hare moeder was in lichtgrijze zijde. De keizerin was in zilver- brokaat, dat eeu merkwaardigen groenachti- gen weerschijn afgaf. Op de keizerstafel lag vóór de plaats van Koningin Wilhelmina een bloemstuk van zeer bijzondere geelrose rozen. Uit een kraus orchideeën, anjelieren en rozen, stak in het midden van den disch een negenarmige zil veren luchter op. Men dronk uit oude, goudgerande glazen uit den tijd van den Ouden Frits. De tafel der keizerin was voornamelijk getooid met roode anjelieren. In de nissen van de zaal dartelde en sprong het water

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2