Nummer 82. Zondag 15 October 1899. Tweede Blad. BUITENLAND. Spanje. Philippijnen. ÖLNNENLAND. Telegrammen. 3732 -De nieuwe minister van oorlog, generaal Azcarraga, denkt 17 millioen te kunnen be- zuiuigen op zijn begrootingdoor in het loopende dienstjaar lö.OüOman minder onder de wapenen te roepen, geen 3de bataljon en reservekaders te vormen en de reorgani satieplannen voor de kust- en grensvcrdedi- ging uit te stellen. Het leger-effectief van 80.000 mar. blijft evenwel gehandhaafd en het aantal officieren zal niet verminderd worden. De overige ministers moeten tezamen 40 millioen bezuinigen, waartoe de minister van onderwijs een aantal faculteiten opgche ven en de mioister van justitie een aa ital rechtbanken in eerste instantie, terwijl 't 1 eet, dat het Vaticaan zijn goedkeuring h-eft gehecht aan een vermindering van de beg no ting van eeredienst ten bedrage va'. !43 millioen met 4 millioen en de koningin- regentes I millioen laat vallen van li tar civiele lijst. 1366 53. 700 Kosten van onderwijs en Arm wezen en gezondheidspolitie. f 13788.65 waaronder, voor onderwijzerstrac- temeuten f 5300, 't vorig jaar f 4200, dusf 1100 meer en voor tract, aan de teekenschool f900. Uitgaven niet onder de vorige be grepen of door bijzondere wet opgelegd, o. a. schutterij etc. f Onvoorziene uitgaven f Totaal. f 45059.07. Inkomsten. f 45105.645 Uitgaven. f 45059.07 Vermoedelijk batig slot. f 46.575 Verbouwing der school De schoolverbouwing schiet goed op, thans wappert de driekleur van boven, ten teeken dat men aan de kap is gekomen j werkelijk belooft het een prachtig, monumentaal gebouw te worden, een waar sieraad in onze gemeente. In de laatste dagen deden de Filipinos herhaaldelijk aanvallen op de Amerikaansche linie» ler zuiden van Manila, te Imus, Bacoör en bij Cavite. Zoudag is daarom generaal Schwan een Vocht gaan maken naar Oud— Cavite en Novalita, welke plaatsen tegelijk door drie oorlogsschepen gebombardeerd werden. t De Filipinos hadden zich daar sterk verschanst, en de Amerikanen werden om vangen met een hagelbui van kogels en schroot uit ouae bronzen kanonnen. Kapitein Safford is, gelijk reeds gemeld is, in dit 'gevecht gedood kapitein Mac Grath. die de voorhoede aanvoerde, werd ernstig' gewond luitenant Teuton, adjudant van generaal Grant, is aan het oor gewond en tien minderen werden gekwetst. Eindelijk, met de hulp van 2 bataljons mariniers, hebben de Amerikanen de FilipinosJ uit hun stellingen verdreven en hen naar het zuidoosten ver jaagd. De mariniers haddeu een doode en 12 gewonden. De Filipinos lieten zes dooden op het slagveld achter. Men zie onder de advertenties „De Grands Magasins du Printemps van Parijs. Mi i «i i J_!L 1 1 11 -JU De jaar 1900 f 1030.16s WAALWIJK, 14 Oct. 1899. Begrootiiig 1900. gemeente-begrooting voor 't dienst- 26 September 1.1. den raad -aangeboden; wij ontleenen er 't volgende aan Ontvangsten. Batigslot van vorig dienstjaar Opbrengst der belasting, hef fingen, etc. f 18678.88 tegen f 18.278.88 in 't vorig jaar Gewone uitkomsten, uit eigen dommen der gemeente, waar onder opbrengst der gasfa briek f9478 tegen f 9375 in 't vorig jaar f Uitkeeringen van 't rijk f Ontvangsten van verschillenden aard f Totaal. 1170555. 9959.05 f 45.105.846 Uitgaven. Bezoldigingen, f 5993 Huurkosten, bureaubehoeften etc. f 1Ö57..50 Aanleggen en onderhouden van openbare wegen en werken cu inrichtingen, f 13116.92 waaronder a. aanleg eener nieu we beplanting in de kloostersteeg f 350. b. aankoop van weegwerktui gen enz. voor eene op té richten veewaag. f 200. c. kosten van exploitatie der gasfabriek f 9396, tegen 9178 vorig jaar, dus een batigsaldo van f 82 Onderhoud van gemeente- eig :n- dommen f 855 Renten van geldleeningen f 8181.50 Ken lachwekkend incident. Het volgende komische voorval had Woensdagavond alhier plaats. Een welbe kend vrouwtje dat geregeld onze gemeente bezoekt met krijt en lucifers, schijnt bij een zoodanig bezoekt nogal wat te hebben ver kocht en de opbrengst er van besteed aan 't lekkere Bachusnat, zoo erg zelfs, dat zij smoordronken was en op een gegeven oogenblik viel en 't haar onmogelijk was weer op te staan. In zoodanigen toestaud werd zij op den stoep van een huis ge vonden en de politie hiervan in kenni* ge steld ter plaatse verscheen, 't Bleek hen echter dat hGt loopen haar totaal on mogelijk was, zoodat men niet beters kon doen dan haar op een kruiwagen naar bureau te rijden, wat dan ook onder ge leide der politie geschiedde. Hier zal men haar de roes wel eens flink hebben laten uitslapen. Natuurlijk verwekte dit incident algemeene hilariteit. Wederom een goed bewijs niet aan vreemde bedelaars te geven, daar vele van dezen dikwijls weinig medelijden ver dienen. Aardbeving. Bij het departement van kolouiën is ont vangen het volgende van 13 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur-Ge neraal van N-ederlandSch Indië Aardbeving met vloedgolf verwoestte in den nacht van negen en twintig September vele negorijen aan de Zuidkust van Ceram, voornamelijk aan de Elpapoetihbaai. Volgens voorloopige opgaal vierduizend dooden en vijfhonderd gewonden. De bezetting van Amahei en de posthou ders aldaar en te Kairatoe bleven gespaard. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal na hervatting van deu parlementairen arbeid op 24 October tot aan het Kerstrecès in openbare zitting bijeenkomen, behoudens eene schorsing in de week der samenkomst van de Provinciale Staten in de herfsivergadering. De kleine Van Wezel, dood weergevonden De ontknoopiug, hoe smartelijk ook, van het drama dat geruimen tijd de gemoederen in spanning had gebracht en nog dagelijks #t ontwerp van besprekingen en gerechtelijke onderzoekingen uitmaakte, is Woensdag ge komen. In den avond van 26 April brachten de bladen het geruchtmakend bericht, dat een aanvallig kuaapje van 7 jaar, 't eenig zooutje van het echtpaar Van Wezel uit Den Haag, dat deu vorigeu namiddag zijn vader, stati on neerend koetsier, aan het Hollandsche Spoor, aldaar, zijn middagmaal had gebracht eu met medeneming van het vaatwerk ongeveer half vijf huiswaarts was gekeerd, niet meer in de ouderlijke woning was terug gezien. Allerlei nasporingen in alle richtingen werden gedaan, portretten vervaardigd en tentoongesteld, oproepingen in de bladen geplaatst, belooniogen uitgeloofd op het terugvinden van 't kind of op 't aanwijzen van ec-Dig spoor dat tot zijn ontdekking kon leiden. Alles bleef vergeefs. Gelijk gewoonlijk werden vele inlichtingen verstrekt omtrent personen, die men met een knaap had zien loopen, ja zelfs enkele vooiloopige aanhou dingen gedaan, welke nader op dwaliug bleken te berusten, maar men bleef in het duister rondtasten. De ouders lieten de hoop reeds varen ooit hun lieveling weder te zien en onderwierpen zich berustend aan het lot dat hen zoo wreed had beproefil. Evenals een opflikkerend vuur had de moeder in den laatster, tijd nog enkele opwellingen, want haar kind kon ze niet vergeten en dan begaf zij zich op audiëntie bij den Minister van Justitie, die haar dan troostend en opbeurend te kennen gaf niets onbeproefd te zullen laten om te doen wat mogelijk was om licht in de zaak te ontsteken. Het was voor den etrooper Bazuin wegge legd om dat licht, dat helaas dadelijk eiken lichtstraal van hoop ontneemt, te ontsteken. Woensdagmorgen zijn ongeoorloofd métier in de Oostduinen nabij den Watertoren te Scheveningen uitoefenende, stiet hij met een stok, waarmede hij naar konijnen groef, op een hard voorwerp en ontblootte een kin derschoen. Iets 'verder uitgravende, ontdekte hij tot zijn ontzetting het in verregaanden staat van ontbinding verkeefeud lijk van een kind. Hij zond onmiddellijk twee knapen, die er bij waren, naar het politie-posf-huis aan hei Gevers Deynooiplein te Scheveningen, van waar dé politie zich met een radërbaar naar de aangewezen plek begaf en -daarmee het lijk naar hef posthuis overbracht. Daar vestigde zich reeds ;d;adelijk het vermoeden op de mogelijkheid dat het T lijkje was van den kleinen Van Wezel, daar er omtrent de'vei missing van andere kinderen geen aangifte bestond. Inmiddels werden de autoriteiten in Den Haag van 't geval in kennis gesteld en kwa men spoedig ter plaatse de hoofdcommissaris van' politie, de heer Van Schermbeek, de commissaris van politie, de heer Olivier, waarnemend commissaris te Scheveningen, en de beide inspecteurs der recherche, de heeren Aaltz en Rosmalen, terwijl aan het posthuis zich reeds aanvankelijk met de zaak onledig hadden gehouden, de inspecteur jhr. Quintus en de hoofdagent Blokpoel. Het lijk was geheel onkenbaar en moest eerst ontdaan worden van een laag zand en modder, welke er aan was vastgekleefd Tijdens dit werd volbracht, kwam de ontbo den gemeente-arts, de heer A. De Niet Mzn., en de gehaalde ouders. t Is moeielijk te beschrijven, hoe de moeder in tranen uitbarstte en de wanhoop haar overmeesterde, toen zij in dien hoop Vodden en vergane lichaamsdeelen aan de schoentjes haar kind moest herkennen Ook de vader herkende snikkende de schoenen van zijn zoou, de eenige voorwer pen van de kleeding welke goed warein gebleven. „Hij heeft zijn nieuwe schoenön nog aau«, snikte en klaagde hij. Ook vond hij terug op de knaap de kleur van het kieltje, de broek en het dasje en eindelijk werden op zijn aanwijzing uit den broekzak een paar tramwegkaartjes gehaald, welke hij hem den noodlottigen middag had medege geven om toch vooral spoedig thuis te zijn. Deze herkenning werd bevestigd door het onderzoek van dr. A. De Niet Mzn., die met zeer veel moeite en inspanning overblijfselen van het breukbandje op het skelet vond, ter plaatse waar de knaap, die een liesbreuk had, dit droeg. Voor zoover dr. De Niet en dr. Richard, die toevallig voorbij was gekomen en bin nenging, op het overblijfsel van den knaap konden nagaan, zijn geen sporen van geweld pleging te ontdekken. Er was aan 't gar.sche lijk geen stukje vleesch of huid meer, alleen de naakte schedel was groen, rood en blauw gekleurd, maar dit was oppervlakkig 't gevolg van den staat van ontbinding. Huu oordeel was, dat die toestand aan wees dat het tijdstip der vermissing van den knaap overeenstemde met dat van den dood. Nadat besloten was dat het overschot nog deuzelfden avond ter gerechtelijke schouwing naar Leiden zou worden overgebracht, keer den de vader en de aanwezigen, zeer ouder den indruk van het vreeselijke drama, huiswaarts. ^Nog meldt men Omtrent de ontdekking van het lijkje van den 7jarigen Albert van Wezel verneemt men nader dat bij de autoriteiten, die met het onderzoek in deze zaak zijn belast het ver moeden meer en meer veld wint dat men te doen heeft met eeu afschuwelijke misdaad, omdat zoowel de plek waar en de ligging waarin het knaapje gevonden is een gewoon ongeval zoo goed als geheel uitsluit. De juiste plaats waar het lijk werd gevon den is gelegen omstreeks driehouder meter strandwaarts van af den watertoren en Hor- stenhoekschenweg, eeu terrein, begroeid met helm en gras, waar volgens personen, goed in de duinen bekend, zandstortingen niet denkbaar zijn. En ook de ligging waarin het kind gevonden is, wijst zoo goed als zeker op misdaad. Het kind lag op den rug, geheel in horizontale houding, het hoofd gesteund en ter weerszijden leunende tegen graszoden. Vandaar dat er moeilijk aan begraven kan worden gedacht. Weder een moord in Limburg Donderdagnacht werd te Helden bij den landbouwer I. ingebroken. Door het gedruisch, dat de inbreker maakte, werd de eigenaar wakker en de dief aangeroepen. Deze maakte dat hij weg kwam, waarop Ibijgestaan door twee knechten, hem vervolgden. Toen men den dief als het ware voor het grijpen had, draaide deze zich om en sloeg I. zoodauig met een ijzer tegen het hoofd, dat hij neer zonk en kort daarna overleed. De dader wist te ontkomen. Diefstal. De Utrechtsche politie heeft een bende jeugdige dieven in handen gekregen. Zij be staat uit 5 knapen van 12 tot 16 jaren eu 2 meisjes van 14 jaren. In den regel wordt des avonds op roof uitgegaan en hetgeen er meestal bij iusluiping wordt buitge maakt, verkocht en de opbrengst verdeeld, in dier voege dat zij, die op den uitkijk hebben gestaan het minst krijgen. Een twist over de opbrengst van een paar bottines, welke door een 12 jarigen knaap uit een winkel waren gestolen, bracht de bende in handen der politie en deed tevens de brutale wijze kennen, waai op z j gewoon waren op te treden. Hoewel enkelen hunner reeds een paar malen met de justitie kennis maak'en zou voor de jongeren plaatsing in een Rijksop voedingsgesticht wellicht nog heilzame ge volgen kunnen hebben. Maar wat te doen met de gewetenlooze opkoopers, wier bestaan het kwaad in de hand werkt en die toch zoo moeielijk ziju te treffen Drunen, 11 Oct. Er zal hier een nieuwe hoofdelijke omslag in plaats van de thans progressieve heffing, ingevoerd worden tot een maximum-bedrag van f 1500De heffing zal geschieden raar het werkelijk zuiver inkomen der belastingschuldigen, verminderd met eene som, voor noodzakelijk levensonderhoud be- noodigd, welke som is bepaald op a. f 250 voor hoofden van gezinnen en b. f 150 voor alleen wonende of bij hunne ouders of bij anderen inwonende of verblijvende personen. *Sprang, 11 Oct. De Eerw. Ds. C. Liu- deboom staat op 't tweetal voor pred. der geret. kerk te 's-Gravenmoer. Drongelen. Als eene bijzonderheid meenen we gerust te kunïien m'ededeelen dat door den heer A. Hagoort van Capelle, in d'en Buitenpolder van Besöijen, (Noordelijk ge deelte) een wild konijn is geschoten, waarlijk geen alledaagsche ontmoeting voor de jagers in onze streek. KAAPSTAD, 12 October. Te Marizobo 40 mijlen van Mafeking is de telegraaflijn doorgebroken. VRIJBURG, 12 October. Eene afdeeling Transvalers overschreed heden de grenzen'en sneed de telegraaflijuent door. De spoorweg wordt door de Boeren bewaakt met ongeveer 2000 man. DURBAN, 12 Oct. Albertinastation aan den Natalsche spoorweg is in handen van de Boeren. Te Ladysmith verkeereu de gemoe deren in zeer opgewonden toestand. De troepen zijn marschvaardig en gereed om uit te rukken. LADYSMITH, (Natal), 13 October. Vrij- staatsche troepen rukkeu aan door den Tintwa-pas, op acht en deftig mijl afstand van hier. Zeventig man bereden jagers zijn gezonden ter versterking van de voorposten der cavalerie. LONDEN, 13 October. Naar de Evening News uit Kaapstad verneemt, zijn bij het in de lucht springen vau den gepantserden trein ten zuiden van Mafeking vijftien Eugelsche soldaten gedood. KAAPSTAD, 12 October. Al de mannen, die op den bemeesterden gepantserden trein in dienst waren zijn krijgsgevangenen gemaakt, behalve de machinist. LONDEN, 13 October. Het ministerie van koloniën heeft telegrammen van Milner ontvangen, waaruit blijkt dat de vernieling van den gepantserden trein heeft plaats gevonden bij Kraalpan, zevfen en dertig mijlen ten zuiden van Mafeking. De trein vervoerde kanonnen naar die stad. Het ministerie van oorlog heeft het volgende telegram van deh öpperbevelhebber te Kaapstad ontvangen .- Een gepantserde trein van Mafeking met

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5