Ï1MEBMINS 4 ZONEN, J a 1 o ii s i e n u urn, b liz n. Emaille Huishoudelii'ke Artikelen Sportwagens en Kooktoestellen. Het beste adres Gerard van Dijck Stims Putten, VULKACHELS F. öosleÉut - Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. W aalwijk. WAALWIJK. Lamp en Gasornamenteny bij aan de Haven Ontvangen de nieuwste modellen zaal van den heer J. Fransen alhier. Opge voerd zullen worden „Bernard, de Advocaat der Armen", tooneelspel in 3 bedrijven „De Aanhouder wint", blijspel in 1 bedrijf en tot slot „Naar de Vredesconferentie*, komische solo-scène. Wij wenschcn de tooneelclub „Vreugdedal" het beste succes. Transvaal en Oranje—Vrijstaat. De in onze gemeente ten behoeve der gewonde boeren in Transvaal en Oranje- Vrijstaat gehouden collecte heeft opgebracht f140. Dit bedrag, dat zal worden opgezon den aan de Ned.. Zuid-Afrik. Vereeniging, mag voor onze gemeente vrij hoog worden genoemd, als men b. v. in aanmerking neemt, dat de collecte van het Alg. Armbestuur alhier gewoonlijk slechts circa f 90 opbrengen. Te 's Heriogenbosch vinden »Trans- vaalsche Boeren", door een banketbakker verkrijgbaar gesteld, veel aftrek. Bij een koekbakker aldaar vindt men vror de ramen twee groote poppen van taai-taai. De eéïie, in gebogen houding, stelt Engeland, de andere fier recht op staande met een strijdbijl gewapend, verbeeldt Transvaaldie namen toch staan er boven. Onder de eeue pop (Engeland) leest men: ,,'k Was op uw goud belust. Och, wil het mij vergeven Onder de andere (Transvaal): „Neen vriendje, geen pardon Die rooflust kost u 't leven 1" Sollicitanten—onderwijzer. Naar men ons meldt, heeft zich voor de vacante betrekking van onderwijzer met acte van de Duitsche taal alhier, op een jaar wedde van f 700, slechts één sollicitant aan gemeld. Verkiezing K. v. K. Wij herinneren de kiezers er aan dat de verkiezing van 2 leden voor de Kamer van Koophandel alhier zal plaats hebben op Woensdag 8 November a.s. van 912 uur voormiddags. Onze artikels over Levensverzekering. In „Verzekering/' Propaganda en Vakblad voor Levensverzekering lezen wij In de „Echo van het Zuiden" van 1 Oc tober wordt op zeer eenvoudige wijze dui delijk gemaakt, hoe de netto-premie bere kend wordt. De schrijver laat een 40jarige f 1000,deponeeren bij eene Verzekering- Maatschappij om na zijn overlijden aan de erven uit te keeren. De Directie keert hem 37a pCt. rente uit, hetgeen neerkomt op f 33,81 prenumerando. De Directie koopt verder die rentebetaling af met f587,95, zoodat de 40jarige f412,05 heeft betaald als koopprijs. Op dezelfde wijze, als de Di rectie de rentebetaling afkocht, accordeert hij nu, in plaats van den koopprijs eene jaar premie te betalen a f23.70. Baldadigheden te Druncn. Zooals wij in ons vorig nummer uitvoerig mededeelden, is in den nacht van Maandag op Dinsdag bij een herbergier de paarden bak door de ruiten gesmeten en alzoo alles vernield. Nader deelt men ons mede dat de ver dachte, een berucht sujet, de vrees der in gezetenen, bij iedereen goed bekend is men had hem vooraf geweigerd biljart te spelen, misschien dat dit voor hem reden genoeg was dergelijke baldadigheden te plegen. Vee-invoer in België! Belgiè, dat nog steeds zijne grenzen geslo ten houdt voor het Nederlandsche fokvee, hèeft met ingang van 15 Novembera.s. den in- en doorvoer toegestaan van rundvee af komstig van Canada. En toch werden gedurende de afgeloopen negen maanden van dit jaar 47,052 stuks undvee uit Nederland en slechts 3058 uit ïlle andere landen samen in België ingevoerd. Een Revue voor de Koningin. Er worden plannen beraamd om aan H.M. ie Koningin in 1900 een revue aan te bredeu iran alle visschersvaariuigen der Zuideizee, op ie hoogte ongeveer van Pampus, Het zou zeker een merkwaardig schouwspel lijn, nu eens uiel oorlogsbodems saam te Drengen, doch schepen waarop onze kloeke /isschers bij alle weêr en wind hun stukje brood winnen. Zeker zouden meer dan 2000 botters cunnen komen. Spek cn eieren voer Engeland Het bestuur der Ncderl. Kamer van iCoophatidel te Londen, zal een schrijven ichieir aan onzen minister van binnenlandsche taken aangaande de middelen, die kunnen vorden aangewend om in Nederland de jroductie van spek (bacon), geschikt voor de ïngelsche markt, te bevorderen zonder dat laaronder de uitvoer van versch varkens- leesch behoeft te lijden. Ook zal bij daarvoor in aanmerking tomende maatschappijen en vereenigingen vorden aangedrongen op het ter hand nemen :n organiseeren van den handel in eieren toodat Nederland zal kunnen gaan deelnemen tan den uitvoerhandel van dat artikel en laarmee het voorbeeld volgen van Denemar- :en en Ierland. 't Was weer Zondag. Onder dit opschrift schrijft dc Tilb. Ct. Aan den Bosschenvveg heeft Zondagavond een vechtpartij plaats gehad, waarbij B. B. gep O.-I. militair aan het hoofd werd ver wond. Men noemde den dader hiervan een aan den Bosschenweg wonende M. W. De woud is niet gevaarlijk. In den nacht van Zondag op Maandag ten twaalf ure, was de Anna Pauwlonastraat in rep en roer. Zekere J. J. wonende aldaar kreeg twist met een buurman P. v. d. W. Niet lang duurde het of de woordenstrijd had in hevig heid haar toppunt bereikt. Eensklaps haalde toen J. een revolver te voorschijn Hij loste twee schoten op P. v. d. W. die in zijn onmiddellijke nabijheid stond. Gode zij dank beide keeren werd het slachtoffer niet in het minst gedeerd. Een tweede buurD. genaamd, wilde toen J. over zijn vreeselijke daad onderhouden maar de rampzalige, in stede van zich te kalmeeren, greep weer naar zijn moordtuig eu gaf wederom tot tweemalen vuur, thans op D. Wouder boven wonder ook deze bleef gespaard, bekwam zelfs niet het minste letsel. Terstond daarop vluchtte de kerel in zijne woning, waarvan hij de deur toegrendelde. Men kan zich de ontzetting van het publiek voorstellen. Voor alle ramen zag men doods- bleeke gezichten, die elkander afvroegen welk een misdaad thans weder was gepleegd ge worden. Anderen kwamen halt gekleed naar buiten, radeloos vap schrik en angst. De politie was itï allerijl gewaarschuwd. De inspecteur was met bekwamen spoed in gezelschap van den agent Meijvaart ter plaatse. Na zich van het gebeurde op de hoogte gesteld te hebben, traden zij loe op de woning van den onverlaat. Deze i iep hen hen echter toe: „Ik doe niet open, kom er eens in als je durft. Niet in 't minst veivaard herhaalden zij hun bevel en ten slotte werd de deur geopend. Zij arresteerden den woesteling, wiens drift uog lang niet bedaard was. Hij weigerde hardnekkig de revolver at te geven of de plaats aan te wijzen, waar hij haar verborgen had. Weldra echter had de inspecteur, na eeu wijle gezocht te hebben het wapen in een keldergat gevonden. Het was nog met twee scherpe kogels geladen. De man werd naar het politie-bureau ver voerd onderweg deed gij nog ernstige po- piugeu om te ontvluchten maar natuurlijk vruchteloos. Het onderzoek in loco duurde bijna den ganschen nacht. Moordaanslag tc Rotterdam. In het hotel „Willemsbrug Boompjes Rot terdam, is een bloedig drama afgespeeld. Op een tol dusverre onverklaarbare wijze was de gewezen kellner Heinrich Lorenz Ludwig Nolle, oud 30 jaar eu het laatst te Maassluis inbetrekking geweest zijnde, in het hotel gekomen. Nolte was gehuwd met de dochter van de hotelhoudster, de wed. M. C. Van Wiekers, doch is thans van haar gescheiden, waarvan hij de oorzaak toeschrijft aan zijn schoonmoeder met wie hij in onmin leefde. Omstreeks 6 uur wist hij zich toegaug te ver schaffen tot de kamer der weduwe, waarna hij haar met een scheermes eenige diepe sneden over het gelaat toegebracht. Om hulp roepend snelde zij naar het café, beneden, waar zij verbonden werd door dr. A. M. Van der Willigen, die naast het hotel woout er. dadelijk de eerste hulp verleende. Haar toestand was evenwel van dien aard, dat zij per rijtuig naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. Om half acht kwam de commissaiis van politie der le afdeeling, de heer J.Don, ter plaatse en stelde een onderzoek in. De dader was spoorloos verdwenen en de aanwij zing van een pakhuisknecht, die verklaarde dat hij hem had zien wegloopen, bleek niet betrouwbaar te zijn, want nasporiDgen in de aangewezen richting gedaan bleven zonder resuliaat. Het was omstreeks 10 uur toen het dienstmeisje doodelijk verschrikt in het café kwam vertellen, dat zij den dader op een zolderkamertje van het hotel gevonden had, waar hij op eenige kleedingstukken, lusscheu de koffers, op den grond lag uitgestrekt. Men vond den man, badend in zijn bloed, den strot bijna doorgesneden eu een scheermes in de hand. Geneeskundige hulp was niet te krijgen, daar alle dokters uit den omtrek reeds uit waren. De man werd daarop door de politie per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn loestand is hopeloos. De weduwe verkeert niet in direct levensgevaar. Capelle, 2 Nov. In plaats van den naar Rotterdam vertrokken postbode Smit, is lot postbode benoemd C. Vos alhier, die reeds eenigen tijd als hulpbode dienst gedaan heeft. Tot tellers bij de a.s. volkstelling zijn benoerrd C. Wildeman, J. Verheyden Az. en A. Verhoeven. Woensdag a. s., 8 Nov., zal alhier de najaarsmarkt worden gehouden. Meeuwen. 28 Oct. Met vier van de zeven stemmen werd heden door den Raad dezer gemeente to* secretaris gekozen de heer Arie Slaver, te B. Broek (Biesheuvel). LONDEN, 3 November. Overeenkomstig de koninklijke proclamatie van 26 October zijn vijf en dertig bataljons van de militie tegen 20 dezer opgeroepen. Het departement van oorlog deelt mede, dat er Maandag in den slag bij Ladysmith 6 officieren gedood en .9 gewond zijn en 54 mindereu gedood en 231 gewond. De Daily News verneemt uit Ladysmith, dd. 81 Oer.: Voor de colonne Charleton zich overgaf had zij bijna 2()0 man veHoren. Commandant Koek, die bij Elandslaagte zwaar gewond werd, is in het gasthuis te Ladysumh overleden. De Boeren erkennen, dat zij in hel gevecht bij Rietfontein 73 dooden en 200 gewonden verloren hebben. Ook zouden eenige honderden van hun paar den gedood zijn. De lijst van Engelsche gewonden en dooden in de Daily Chronicle is reeds gestegen tot 2232, doo dien White, altoos toorloopig, hei ge.al dooden en gewonden in het gevecht van Maandag reeds als driehonderd opgeeft. PARIJS, 3 November. De Temps bevat een telegram uil Liverpool van hedenmiddag 12 uur, behelzende dat de nieuwe troepen voor Zuid-Afrika heden onder groote geestdrift vertrokken. Hetzelfde blad heeft een telegram uit Londen van hedenmiddag 4 uur, van den volgenden inhoud Het depaitement van oorlog en de L-laden geven loe, dat er nieuwe gevechten geweest zijn rondom Ladysmiih, maar de zeer magere inlichtingen, welke gegeven worden, geven grond om te veron derstellen dat de toestand der Engelsche krijgsmacht gevaarlijk, doch niet wanhopig is. Het schijnt, dat de troepen van generaal Yule in den slag bij Ladysmith in net geheel niet gebruikt kon worden en dat aan die gedemoraliseerde afdeeling slechts de bewa king van het kamp werd opgedragen. Aan het departement van oorlog laat men officieel veiluiden, dat Sir Reavers Buller Kaapstad nog niet heeft verlaten hij moet zijn oor sprorkelijke veldtochlplan herzien, misschien volkomen wijzigen naar gelang van de uitkomsten der verrichtingen van generaal White bij Ladysmith, die zegt men, bevel gekregen heeft in de richting van Durban terug te trekken en de hand te reiken aan de versterkingen van daaruit. Naar de St. James Gazette verneemt, heeft het departe ment van oorlog telegrammen ontvangen, waarin van een nieuwe beschieting van Ladysmith werd gewag gemaakt, met onbe kende uitkomst. Volgens de Westminster Gazette is het departement door den gouver neur van Na»al officieel verwittigd, dat Ladysmith volkomen afgezonderd is sedert Donderdagmiddag half drie. Het departement laat weten, dat het dit bericht niet beschouwt als een bewijs, dat Ladysmith volkomen ingesloten is of Colenso door de Boeren genomen. De Pall Mall Gazette heeft een onderweg vertraagd telegram, gedateerd Kimberley 25 October, waaruit blijkt dat die stad toen iugesloten, maar ongedeerd was. De insluiting van Mafeking was nog zekerder. NEW YORK, 2 November. Woensdag is een poging gedaan om den Britschen kruiser „Crescent" nabij Halifax le doen zinken. Onder begunstiging der duisternis naderde een lange boot den kruiser en schoot een cylindrisch voorwerp op haar af. Een sloep van de „Crescent" maakte jacht op de boot, maar slaagde er niet in haar in te nemen. Duikers, die Donderdag den kruiser onder zochten, vonden een torpedo in de nabijheid van den achtersteven-kabel. De torpedo werd in beslag genomen, bij de nasporingen aan de kust werd de betreffende boot gevondeD, zij was op het strand geloopeu en had eene batterij aau boord. wvw ai acaa-g3MH3KHPrf w wrjg WAALWIJK. Van 28 October—4 November. GEBORENMaria Josepha Adriana d. van Hu- bertus Kuisters en Petronella van Weert Matheus Adrianus z. van Johannes van Daelen en Johanna Dekkers. OVERLEDEN: Hendrik de Laat weduwnaar van Maria Cornelia Reijnen oud 63 j. Gerar- dina Pullens oud 80 j. Maria van Lies hout weduwe van Peter Verhemeldonk oud 85 j. DRUNEN. Over de maan October. GEBORENAdriana Agnes d, van Cornells Stevens en Adriana Fitters Maria d. van Hendrikus de Gouw en Agnes Merx Petrus z. van Martinus van Baardwijk en Huiberdina Boelen Cornelis z. van Norbertus Mimpen en Cornelia Boelen Antonius z. van Johannes Vermelis en Marie Sontrop. OVERLEDEN: Clasina Lommers oud 7 weken Antonius van der Geit echtgenoot van Petronella Calis oud 74 j. Johannes van Loon oud 52 j. SPRANG. Van 131 October. GEBOREN: Adriana d. van Leendert Koenen en Johanna Heijblom Stephanus z. van Cornelis de Bie en Bernardina Cornelia Timmermans Lucia Antonia d. van Willem van der Schans en Pieternella Wilhelmina van Uijthoven. HUW.-AFKONDIGING Adriaan Verhoeven oud 33 j. van, Loonopzand met Adriana Melis oud 27 j. OVERLEDENCornelis Ramsteijn oud 75 j. wed. van Dirkje Haverhais Jan Chris- toffel van Loven oud 64 j. Thomas van der Schans echtg. van Hendrika Dank oud 51 j. Maria Juliana van Ammelrooij oud 8 mnd. CAPELLE. Over October. GEBOREN Johannes Luu.bertus z. van Adria nus Koenen en Jolmn na Cornelia Verhoeven Gerard us z. van Adrianus Treffers en Cornelia Cowé Dingcna d. van Maria van der Hammen Maria d. van Woate- rina van der Schans Justinus Wouter z. van Justinus Wouter Roelols en Hendri ka Antonia van ltooij Martinus z. van Johannes van der Schans en Lena Rosen- brand Steven z. van Adriaan Marinus van Peer en Adriana Rosenbrand. OVERLEDEN: Johannes Koeneu 3 maanden Soetje Verhagen 50 j. weduwe van Willem Schouten Jan van Ooslerhout 3 maanden Levenloos aangegeven kind van Hendri kus van der Schans en Elisabeth Mes Hendrika Swari 2 j. Adriaan Pleter van Tilborgh 1 maand. HUW.-AANGIFTEPieter Adriaan van Pelt 32 j. te Vrijhoeven-Cappel en Cornelia Bogers 25 j. HU VV.-AFKONDIGING Antonie Quirijns 23 j. en Cato Theuntje Broekmans 23 j. te 's- Gravemoer. WAALWIJK, 3November 1899. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 605 kg. van1.05 f 1.23 per kg. De looiersbeurs werd ter jaarmarkt van heden niet druk bezocht. De ongewoonte dat de markt in 'i begin der week invalt en de aanstaande feestdagen zijn daarvan wel op de eerste plaats oorzaak. De huiden- markt blijft in vaste stemming met opgaande prijzen. In Antwerpeu en Havre hebben de importeurs hunne vorderingeu voor prima waar gezou ten huiden wederom veihoogd eu toch schijnt men aan de verhoogde prijzen weer gemakkelijk te kunnen verkoopen. De vraag voor leder in alle soorten houdt aan en hoewel de markt in zeer goede stemming verkeerd, kunnen de looiers voor hun leder in verre na nog niet tot evenredige prijzen komen als zij voor ruwe waar te betalen hebben. Verschillende schoenfa brikanten nemen reeds proeven, en naar men hoort met goede resultaten, met het leder,(hoofdzakelijk licht zooileder) der nieuwe stoomlooierijen alhier. De handel in schors en andere looimiddc- len is tamelijk levendig aan stationaire prijzen. DUSSEN. Boteraanvoer 156 kg. prijs van f136. 1.50 Markt gezet op f 1.44 per kg. Eieren f 1.40 per 26 stuks. voor mm IS van af f2,50 de vierkante Meter, Zeer solied en net afgewerkt. Hiermede heb ik de eer te berichten, dat ik mij belast met het vervaardigen en boren van in alle wijdten met 5 jaar garantie. ruime sorteering in alle prijzen. iu kortstmogelijken tijd vervaardigd in alle afmeetingen. VEEVOEDER- en EORNUISKETELS KLEER- en PARAPLUISTAND AARDS, fijne NIKKELWAREN. Wegens gevorderd seisoen opruiming van Verders beveel ik mij aan voor alle re paraties aan RIJWIELEN. UEd. dw. Dn.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6