BUITENLAND. BINNENLAND. Telegrammen. Ingezonden stukken. Liberale sprekers te Waalwijk. Daarentegen wierpen de Engelsche kanonniers een regen van granaten in het vijandelijke kamp. Binnen betrekkelijk korten tijd spron gen twee en veertig granaten midden in het kamp, die zooveel onheil aanrichtten, dat de Boeren in groote verwarring kwamen. Op dit oogenblik rende de cavalerie, die langzaam aan het kamp van de Boeren was genaderd, op hen aan, stormde over het lager heen en dreef alles onweerstaanbaar voor zich uit. De vijand vluchtte hals over kop. vele dooden en gewonden achterlatende, want het Engelsche kanonvuur had erg onder hen huisgehouden. Het geheele kamp en zijn uit rusting viel in handen van de Engelscheu. Het is wel merkwaardig en wij kunnen niet nalaten daarom de lezing van het Central News erg te wantrouwendat de postduif die generaal White Vrijdag heeft opgelaten niets anders van het gevecht van Donderdag bericht dan het volgende „Gisteren, rukte generaal Frencht uit met cavalerie en infanterie en beschoot het Boe- renkamp krachtdadig zonder verlies aan on ze zijde." White zou dunkt ons zeker niet nagelaten hebben de vermeestering van het kamp eu van de wagens te melden. COLENSO. In Engeland is meu alles behalve gerust, nu men zekerkeid heeft dal de brug over de Toegela in handen van de Boeren is en White's terugweg is afgesneden. Zoo schrijft de militaire medewerker van de Times. „Het was zeker dat de vijand zou trach ten de liju af te snijden maar Colenso, vijftien mijlen van Ladysmith, waar een lange ijzeren brug over de Toegela is geslagen, was, naar gezegd werd, bezet door eeusteik verschanste krijgsmacht en was daarom naar men meende, in staat om elke vliegende colonne, die geen artillerie bij zich had, weerstand te bieden. Deze stelling, van be lang als schakel tusschen Maritzburg en het front, is ontruimd. Een sterke afdeeling Boeren is blijkbaar de Toegela overgetrokken, en het kleine garnizoen te Colenso, waarschijnlijk niet meer dan 300 man, zoodoende in den rug be dreigd, is teruggetrokken naar het zuiden. Ladysmith is dus nu geheel en al ingesloten. Het verlies van ds brug over de Toegela, die de boeren thans kunnen vernielen, is on getwijfeld hinderlijk. In de gegeven om standigheden was het onmogelijk te ver wachten dat de spoor ten zuiden van La dysmith voor vernieling bewaard zou blijven; maar het herstellen van de lijn zou gemak kelijk zijn, ais het niet zulk een groote brug gold als die te Colenso Van de gevechten die aan de ontruiming van Colenso zijn voorafgegaan, weien wij nog altijd niets, Toch schijnt er zelfs geschoten te zijn met geschut, want in verschillende berichten wordt gezegd dat men Donderdag in die buurt kanongebulder heeft gehoord. Wij weten ook niet, iu hoever de onderstelling, in een telegram van Havas uitgesproken, dat de Boeren een uit Colenso terugtrekkende afdeeling den pas hebben afgesneden juist is. Maar er schijnt daar toch wel iets ge beurd te zijn, dat minder gunstig is voor de Engelschen. Is de batterij die de brug ver dedigde, ook niet in handen van de Boeren gevallen? De „achterwaartscheconcentratie" lijkt, dunkt ons, bedenkelijk veel op een aftocht in den trant van Yule. De toestand van White te Ladysmith wordt hachelijker naar mate de Boeren nu verder zuidwaarts zijn commanicatie-lijn vernielen. Want zijn ontzet wordt daardoor steeds lastiger. En hoe zal de kolo.ine, die hem wil komen helpen, nu de Toegela overkomen, die ongetwijfeld door den aanhoudenden regen sterk ge zwollen is en waarvan de Boeren den oever beheerscheu Ja, zei zij. Maar het gekke van het geval is, dat ik vanmorgen met de post een brief ont ving van een een dief die in dien brief zestig gulden had ingesoten. U kunt hem lezen als u wilt. En zij overhandigde hem de kostelijke missive, die ik bij elkaar had gefllanst. Hij las haar met geveinsde verbazing. Zoo iets vreemds heb ik nog nooit gezien, mompelde hij. Inderdaad vreemd vindt u ook niet Natuurlijk liet het meisje zich door deze kin derachtige poging om haar te bedriegen niet beetnemen. Mijnheer Debenham, zei zij, u hebt dezen brief geschreven, u hebt althans dit geld gezon den. Ik? Wezenlijk, juffrouw O ja, u. Ontken maar niet. Niemand anders wist van het verlies af. Een oogenblik stilte. Debenham stond er vree- selijk dwaas bij, zoo rood als vuur. Kom, beken maar liever, zei zij ten laatste. Hij streek met de hand door het haar. Het schijnt wel onmogelijk voor een kerel als ik, om iets goeds in de wereld te doen I meende hij. Hij is er altijd zeker van dat men hem in de gaten heeft I Dus u zoudt het? J-ja. Ziet u, ik begreep, dat u mij niet zoudt toestaan, dat ik u hielp en daarom daardoor dacht ik, dat het een goed idee was te doen als of ik de dief was (wat een humbug? Hij dacht dat het een goed idee was, jawel!). Ik had ook nooit kannen denken, dat u uw beurs nog terug zoudt zien en indien dat niet het geval geweest ware, zou de list wel gelukt zijn. Nu, dat geloof ik ook wel, antwoordde zij; want het was een brief, die niets te wenschen overliet, dien gij geschreven hebt. Debenham lachte U weet niet, welk een moeite het schrijven mil gekost heeft, zei hij. Welk een moeite, jawel I De Temps verneemt uit LondenMen bevestigt de volledige ontruiming en de annexatie van Colenso eu het district door den Oranje Vrijstaat. Het gerucht gaat dat het garnizoen van Ladysmith bijna door zijn levensmiddelen en zijn munitie heen is, en dat er geen sprake van kan zijn het van iets te voorzien. De ministerraad zal Woeu- dag bijeenkomen. De dagbladen hebben met wantrouwen het bericht begroet van een voor de Engelschen gunstig afgeloopen tref fen op Donderdag 1. 1., bij Ladysmith. Men bericht, dat ten gevolge van het bombarde ment van Ladysmith en Colenso de Engel sche batterijeu van de brug over de Toege la tot zwijgen zijn gebracht. De troepen die de stelling verdedigden moesten overhaast terugtrekken. De Boeren bezetten punten die de lijn van terugtrekking beheerschen, de vluchtelingen moesten den weg naar het zuiden nemen, reeds door de republikeinsche troepen bezet. Aan het ministerie van oorlog twijfelt men niet of een detachement is door de Boeren aangehouden eu gevangen geno- nomen, want er is geen enkcL bericht te Durban ontvangen. Een correspondent van de Daily Mail gewaagt iu een brief uit Wei-hai-wei van 26 September van ernstige spanning tusschen Rusland en Japan over Korea. Iu het begin van de maand hoorde m u dat Rusland troepen samentrok en Japan mobiliseerde. Verder bevat de Daily Mail een artikel van een inzender, die bij een vergelijking van de Russische en Japansche zeemacht tot de slotsom komt dat Japan thans niets heeft te vreezen van Rusland in Aziatische wateren. Linie-schepen heeft Rusland er 3, Japan 4 gewapende kruisers Rusland 6, Japan 2 moderne kruisers Rusland 1, Japan 14; ka- nonneerbooten Rusland 4, Japan 1 torpedo jagers Rusland 2, Japan 6 torpedo-booten Rusland 10, Japan 30. Verder is het Japan sche slagschip Sjikisjima thans van de werf gekomen in Engeland en klaar om dienst te doen. Verder kan Japan tegenr ver de 65.000 man met 100 kanonnen die Rusland in Azie in het veld kan brengen 169,000 man stellen met 416 kanonnen, ongerekend 130.000 man goed geoefende reserve troepen. Ook de Westminster Gazette heeft een brief uit Hongkong, waarin de aandacht gevestigd wordt op allerlei oorlogzuchtige geruchten in Oost-Azie. Sommigen verwachtten dat Japan nog tot het voorjaar zou wachten maar ande ren meenden dat het reeds vroeger tot een uitbarsting zou komen. Een Russische kanonneerboot .heeft in de Behring-zee een Japanschen schoener, die in verboden wateren vischte, in den grond geboord. Achttien menschen verdronken, zegt het bericht van het Central News. WAALWIJK, 8 Nov. 1899. Benoemingen. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 15 dezer, voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien Teteringen als standplaats is aangewezen, de veearts A. de Jong te Capelle. Lezing. Donderdag 9 November, des avonds half negen zal Mr. H. Smeenge, li<l van de Tweede Kamer der Stater.-Generaal in „Musis Sacrum" te Waalwijk optreden met het onderwerp „de gedwongen winkelnering." Toegang vrij. Geen aangenaam avontuur. Maandagmorgen zou alhier een paartje in 't huwelijk treden, maar toen de stoet aan ■wgn_u ik hoop, dat u mij den brief wilt laten honden als een herinnering Ja als u mij belooft, dat u mij vergeeft Oh, er is niets te vergeven I Het was heel goed van u. Op dit oogenblik kon ik haar juist in het ge laat zien, en ik was gedwongen toe te geven, dat Debenham wel eenigszins gelijk had toen hij haar schoonheid zoo uitbundig prees. En u zult niet Biecht over mij denken om dat ik omdat ik getracht heb u te bedriegen ging hij voort. Inderdaad het figuur dati;,.hij maakte werd hoe langer hoe gekker; aan zijn stem zou men gezegd hebben, dat hij een gevan gene was, bezig zichzelven van galg te redden. *Oh, ik denk heel goed over u l« gaf zij ten antwoord. Ik zal uw vriendelijkheid nooit ver geten.' En terwijl zij hem de hand gaf kleurde een blos haar gelaat. Toen raakte Debeoham geheel en al den kluts kwijt. In plaats van haar eenvoudig de hand ten afscheid te drukken en haar goeden morgen te wenschen, hield hij haar vingers krampachtig vast en zei hij niets, maar keek hij haar aan al - sof hij een klap van den molen te pakken had, en zij boog het hoofd verlegen, en met een kleur ale vuur nu; dan Maar dat kon ik niet langer aanzien, en heel stil maakte ik, dat ik wegkwam. Natuurlijk was ik heelemaal niet verwonderd, toen Debenhao» denzelfden middag mijn kamer binnenstormde en mij erg stotterend, mededeelde dat zij geëngageerd was. Hij scheen het wel ongewoon te vinden, dat ik niet de minste ver bazing toonde; maar ik zei hem niet dat ik bij zijn dwaasheid tegenwoordig geweest was. Ik werd aan de toekomstige mevrouw Deben ham en haar zuster een paar dagen later voor gesteld. Toen Debenham mij vroeg wat ik van haar dacht, zei ik hem, dat zij een der mooiste meisjes was, die ik ook gezien had maar haar zuster is niet veel minder, ja even mooizoo niet mooier. Zoodat ik Neen, maar dat is een ander verhaal. 't raadhuis aankwam, bleek 't dat de vereischte stukken niet waren aangekomen uit Tilburg, de geboorteplaats van den man, zoodat noch het burgerlijk- noch het kerkelijk huwelijk konden plaats hebben en men dus onverrich- terzake huiswaarts moest keeren. Onmiddel lijk werd iemand naar Tilburg gezonden, om de bewuste stukken te halen, die ze dan ook medebracht eu alzoo kon des namiddags de echtverbintenis nog plaats hebben. Natuurlijk verwekte dit voorval algemeene hilariteit hoe onaangenaam het voor het bruidspaar en de familie was, die natuurlijk alles hadden voor bereid voor een vroolijke feestviering, die door deze nalatigheid alzoo werd verstoord. Gedwongen winkelnering. Een ergerlijk staaltje van gedwongen win kelnering komt ons uit het naburige Baard wijk ter oore. Kan men in gewone winkels de kippengarst koopen voor 20 cent per vijfkop, de knechts van een schoenmakers- baas uit die gemeente betalen in diens winkel 35 cent. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Bij de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vcreeni- ging is ingekomen en op lijsten tot heden geteekend f220.0U0. be tweed.e ambulance van het Ned. Roode. Kruis, die behoudens onvoorziene omstan digheden 25 November a.s. van uit Am sterdam naar Lo^en^o Marquez vertrekt be staat, behalve den leider uit 6 vrouwelijke en 6 mannelijke personen, waarvan 2 arisen. Postzegels op postpakketten. Ofschoon onlangs door den directeur-gene raal der posterijen bepaald is dat postzegels, dienende tot frankeering van postpakketten op die pakketten kunnen geplakt worden, en dus niet, gelijk tot dusverre, op de kaarten behoeven geplakt te worden, maakt het pu bliek dat postpakketten verzendt, bijna nog geen gebruik van die vrijgevigheid. Vooral in het belang van postzegel-verza melaars ware het te wenschen, dat iedereen voortaan, als hij een postpakket te verzendeu heeft, de postzegels op het pakket plakte en niet op de kaart. In: het laatste geval toch blijft het postzegel in het bezit van het Rijk, dat ze later weer publiek verkoopt. En de nieuwe postzegels in de hoogere prijzen zijn voor verzamelaars bijna onmoge lijk te verkrijgen, tenzij men den raad volge, die in deze weinige regelen gegeven wordt. Een rustige dag; wat wonder! Als bijzonderheid wordt medegedeeld.dat te Tilburg, (Zondag, voorzoover bekend geen en kele poging tot doodslag, noch vechtpartij met bloedende verwondingen is voorgevallen. Het vernielen van glasruhen is slechts een eige naardige liefhebberij, welke we vooralsnog te Tilburg maar niet als ernstige rustversto ring zullen aanmerken. Zoo werden gisteren avond door zekeren S bij M. op het Goirke glasruiten stuk geslagen, waarbij de dader zich tamelijk ernstig aan de hand verwond heeft. Hij werd door de politie gearresteerd eu in arrest gebracht, om zijn baldadigen roes uit te slapen. Suez—kanaal. Den 17en van deze maand zal Port Saïd het standbeeld van Ferdinand de Lesseps worden onthuld. Het zal dan dertig jaren geleden zijn, dat het Suezkanaal werd geopend. Nederland, vierde in rangorde van de door het Kanaal varende schepen zal bij het feest vertegenwoordigd zijn door den heer Conrad lid van de Internationale com missie voor de werken, die daartoe heden uit Den Haag is vertrokken. Het te onthullen standbeeld is van brons en 7.40 M. hoog. Het staat op een hardstee- nen voetstuk, hoog 9 M. 66, waaromheen eeu cirkelvormig plateau van 17 M. middellijn, dat 3 M. 23 boven den waterspiegel en op den VVesthavendam te Port Saïd is gebouwd. Het geheel verheft zich 20 M. 29 boven den waterspiegel, Het beeld ziet naar het oosten, en de uitgestrekte rechterhand wijst den in gang van het SuezKanaal aan. Er zullen vele feesten zijn, eu de Khedive zal die van den 17den leiden. 's Gravcmoer. De Weleerwaarde heer Ds.C. Lindeboom te Sprang heeft voor het beroep van de Geref. Kerk alhier bedankt. Dusscn, 7 Nov. De fanfare „Wilhelmina" alhier herdenkt Dinsdag 14 Nov. a.s. den dag van haar tweejarig bestaan. Bij die gelegen heid zal zij hareu leden 's avonds te half zeven in hare zaal een concert aanbieden. Een vijftal nieuwe muzieknummers komen op 't program voor. Ook een tweetal voor drachten, waaronder „Driekske de Schaere— slieper", voor te dragen door hareu reeds naam makenden „kemiekeling". Dit laatste alleeD zal een gang naar de zaal reeds meer dan de moeite waard zijn. Dat „Wilhelmina" wederom als vroeger succes hebbe met deze uitvoering. De Eerwaarde heer J. G. H. van der Pas, ruim anderhalf jaar kapelaan alhier heeft wegens ongesteldheid zijn outslag genomen eu vertrekt heden naar zijne ouderlijke woning te Tilburg. Zeer noode zien de parochianen den ijverigen piiester, die hier in den korten lijd van zijnen werkkring vele vrienden mocht verwerven, vertrekken. Geve God, dat hij spoedig moge hersteld zijn LONDEN, 7 November. Het departement van oorlog heeft het volgende telegram ont vangen van generaal Buller te Kaapstad, ge- dagteekend 7 November, 12.55 's middags Het volgende telegram ontvangen van den generaal te Estcourt door tusschenkomst van den gouverneur van Natal, d.d. 6 November: Sedert Vrijdag zijn de vijandelijkheden ge staakt. Dien dag zond White op verzoek van den burgemeester een brief aan Joubert, voor de niet strijdenden, de zieken en gewonden verlof vragende naar het zuiden te gaan. Joubert weigerde het verzoek, maar was be reid toe te staan, dat zij naar een afzonder lijk kamp 4 (Eng.) mijl van Ladysmith gingen. De ingezetenen weigerden dit aanbod aan te nemen. De ziekeu en gewonden en eenige inwoners zijn gisteren daarheen gebracht. Gisteren zijn een paar schoten tusschen de voorposten gewisseld. Vrijdag was het bombardement hevig. Granaten vielen in het gasthuis en een sprong er in het hotel tijdens de lunch. Niemand werd gekwetst. Tot nog toe is het eenige ongelök, in de stad door de granaten veroorzaakt, dat gisteren een Kaffer gedood werd. Vrijdag werd een knap werk uitgevoerd tegen Dewdrop. De troepeu onder Brocklehurst dreven de Boeren over een aanzienlijken afstand terug en ontwrichtten een kanon. Er was ook een gevecht bij Boelwana. Onze verliezen bedroegen bij elkaar 8 dooden en ongeveer 20 gewonden. 92 gewonden uit Dundee, Zaterdag gestuurd, zijn hier aangekomen. Allen varen wel. De stelling wordt hier nu volmaakt veilig geacht. Zij is in de laatste 24 uur grootelijks versterkt. De menschen zijn hun woningen ontvlucht eu bevinden zich nu in bomvrije ruimten veilig voor granaatvuur. Er is volop proviand van allerlei soort. Kapiuin Knapp en lui tenant Brabant zijn in het gevecht van Vrijdag gedood. Het vorenstaande is een getrouw afschritt van den dagbladcensor. Het telegram werd hier gebracht door een Kaffer-renbode. Er is geen ander officieel nieuws. De Temps verneemt Ladysmith is geheel ingesloten. Alle zwaar geschut van de Terrible is haastig ontscheept en naar Durban gebracht, vanwaar het zoo mogelijk naar Ladysmith zal worden gezonden De bewegingen der transportschepen ver oorzaken groote ongerustheid. De Hyades en de Southern Cross, die sedert drie dageu te Kaapstad verwacht worden, zijn nog niet aangekomen. Het stoomschip Urania met talrijke afdeelingen soldaten enz. heeft, vol gens de Glohe, schipbreuk geleden op de Zuidkust van Mayo. i!'*» ■hihii»,ui_4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur Vergun mij met een enkel woord de aan dacht van allen te vestigen op de lezing die Mr. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal morgenavond 9 November zal houden op de zaal „Musis Sacrum." Tot onderwerp is door Spreker gekozen „de gedwongen Winkelnering.* Reeds lang werd ons deze lezing in het vooruitzicht gesteld en eindelijk zullen we den bekenden redenaar hier zien optreden, met een voor onze streek zoo hoogst belangrijk en nuttig onderwerp. Waarlijk, het wordt tijd dat paal en perk worde gesteld aan dezen misstand in onze maatschappij, die den werkman zoo zeer drukt. Moge de Spreker hiervoor ons de middelen aan de hand doen. Voorzeker zal deze lezing zeer druk worden bezocht door werkgevers zoowel als door werklieden. Een tegenstander van gedwongen win- keluering. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande circulaire, welke hedenmorgen algemeen in onze gemeente is verspreid, ook in uw blad op te nemen. Bij Strooibiljet is bekend gemaakt, dat Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal a. s. Donderdag te Waalwijk eene lezing zal houden over fge- dwongen Winkelnering.* Ter wille der roomsche burgers is er niet bij vermeld, dat deze uitnoodiging uitgaat van het Nut van 't Algemeen. Toch is het zoo. De algemeene voorzitter van het Nut komt en de Waalwijkers kunnen hunne ooren spitsen edoch 't onderwerp is minder geschikt voor eene Nutslezing. Geen of bijna geen Nutslid heeft iets met de gedwongen winkelnering iets uit te staan. Misschien zat Mr. Smeenge met 't vinden van een geschikt onderwerp ver legen. Jammer, dat ZEd. niet eens in 't room sche Brabant [geinformeerd heeft. Had hij dit gedaan, men zou hem meer dan één zeer gelukkig onderwerp aan de hand gedaan hebben, bv. dat der /.Benoemingen tot Rijksbetrekkingen in Noord-Brabaut." Had ZEd. zijn geest hier eens over laten gaan en had hij een grondig onderzoek willen instellen, hij zou gevonden hebben,

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2