Nummer 90. Zondag- 12 November 1899. .Tweede Blad. OE ECHO VII «ET ZUIDEN", „BE ECHO VAN «ET ZUIDEN" f 0,75 De Zuid-Afrikaansche oorlog. Z/D f tiW $k£'J ïfe- of 6 cent per week. Bekendmaking. BUITENLAND. BINNENLAND. Telegrammen. Handelsberichten. jm H Wij kunnen onzen lezers en het verder publiek uit Waalwijk Baardwijk, Besoijen en de Lang straat etc. bij voorbaat twee me— dedeelingen doen, die door allen met vreugde zullen worden be groet Waalwijksche en Langstraatsche Courant, zal met 1 Januari a.s. aanmerke- I. lijk worden uitgebreid in VEEL GROOTER FORMAAT verschij nen, waardoor de inhoud natuur lijk in alle opzichten zal toenemen. zal bij de belangrijke uitbreiding die hij ondergaataanmerkelijk in prijs worden verminderd, n.l. in plaats van f 1 per kwartaal, gesteld worden op Franco per post f'0.90. Dus veel meer belangrijkedege— lijke lectuur voor veel minder geld. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) en op eene circulaire van den heer militie-commissaris in het le district van Noordbrabant brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtiger. dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg op Zaterdag den 23 December dezes jaars, des voormiddags ten KT/a ure. Dat deze eerste zitting van den militieraad bestemd is tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nationale militie aangeboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrij stelling vermeenen te kunnen doen gelden. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door hen, die vrij stelling verlangen op grond van te zijn eenige zoon of wegens broederdienst, ter secretarie ver krijgbaar zullen zijn op den 15 November aan staande. En zal deze worden afgekondigd eu aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 9 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Indien het doel en streven der Boeren in het noordelijk deel van de Engelsche kolonie. Natal, uitsluitend en alleen was geen neder lagen van beteekeuis te lijden en de Engel sche legermacht te beletten actief en aanval lend op te treden indien dus de toeleg der Boeren in verband met de naaste toekomst niet moest wezen in den korst mogelijken tijd zoo groot en zoo veel mogelijk voordeel te behalen dau zou men heel wel tevreden kunnen wezen over deu loop der dingen gedurende de laatste week, wa( de Boeren aangaat. Doch men moet bij de beoordeeling den loop der dingen in het zuidelijk deel van Afrika, niet uit het oog verliezen (voor zoover dit dan aan de hand van de onbetrouwbare en leugenachtige nieuwtjes van Engelsche herkomst doenlijk is dat het vóór alles en boven alles in het belang der vereenigde strijdkrachten van Oranje-Vrijstaat en Trans vaal lag den betrekkelijk korten tijd vóór de aankomst der versterkingen uit Engeland, te gebruiken met overleg en in groote activiteit de gunstige omstandigheden te baat te nemen, ze zooveel mogelijk te exploiteeren ten na- deele van den vijand En als men dan een en ander overweegt als men bedenkt dat Mafeking aan de weste lijke grens van Transvaal Kimberley aan de westelijke grens van Oranje Vrijstaat en de reeds sinds vele dagen ingesloten stad Ladysmith in het noordelijk deel van Natal nog immer niet in handen zijn van de Boeren dan komt men onwillekeurig tol een zekere ongerustheid en men stelt zich de uit die ongerustheid als vanzelf voort vloeiende vraag moet deze stilstand in het succesvol optredeu der Boeren beslist te bun nen nadeele worden uitgelegd, als zijnde handelend en zegevierend optredeu het parool of zou hei ook soms kunnen wezen, dat we een weinig verwend zijn, dat het in het begin te voorspoedigte gauwte druk in zijn werk is gegaan zoodat onze belangstelling na de nieuwsgierigheid of wel nieuwsgierige belangstelling na de verheugende emoties van een dag of acht terug en vroeger op een al te zware proef wordt gesteld „Geen terrein verloren doch ook geen ter rein gewonnen*, dit schijnt het kort begrip te wezen van hetgeen er gedurende de laatste week in het Noorden van Natal is geschied; dit schijnt aangemerkt te moeten worden als hef tastbare resultaat van het doen der Boeren gedurende deze periode, zoodat de ongerustheid in Engeland ten aanzien van Ladysmith, die een korten tijd bijna wanhoop was te heeten, geleidelijk weg is verkeerd in een zeker vertrouwen aangaande het behoud der stad aangenomen dan dat er werkelijk genoeg levensmiddelen en genoeg schietma- teriaal is en de bezetting zelfvertrouwen ge noeg behoudt voor den eerstvolgenden tijd, om aan capitulatie-voorstellen der Boeren weerstand te bied.en. De Daily Telegraph neemt een brief van den minister van oorlog op, waarin deze zegt dat Bulier Woensdag bij vergissing het tele gram van haar oorlogscorrespondent te La dysmith als officiëele dépêche heeft overge seind, en daarvoor zijn verontschuldigingen aanbiedt. De Daily Chronicle klaagt bitter over de manier van doen van de censuur in Zuid-Afrika, waardoor zulk eeu zoogenaamde vergissing mogelijk werd. De Engelsche censoren, schrijft het blad, verhinderen de pers, zelfstandig en onpartijdig verslag te geven van de gebeurtenis, terwijl zij daaren tegen alle valsche berichten omtrent Engelsche overwiuningen en alle belasteringen van de Boeren doorlaten. Op die manier, zegt de Chronicle, worden onze oorlogscorresponden ten, die met zware kosten uitgezonden zijn geheel overbodig en konden evengoed naar huis terugkeeren. De militaire medewerker van de Times erkeut dat hier sedert de vo rige week geen rechtstreeksch telegram van White is ontvangen, of althans openbaarge maakt, maar hij onderstelt dat White in geregeld briefwisseling is met Buller, eu dat deze laatste het verstandiger zou achten, vooreerst alles achter te houden. Ook acht de deskunnige den oorlogstoestand in Lady smith veel verbeterd en neemt aan, dat de ontruiming van Colenso door de Boeren vaststaat, en geschied is omdat hun positie onhoudbaar was gebleken tusschen de Eu— gelsche krijgsmacht in Ladysmith en die in Es'court. Een telegram aan de Daily Tele graph uit Estcourt, van Zondag, schijnt dit gevoelen le bevestigen. De afzender van het bericht seint dat de Boeren Vrijdag en Za terdag Colenso weer hadden ontruimd en terugtrokken naar Nelthorpe, waar zij de spoorweglijn opbrakeu en een nieuwe sterke stelling bezetten, die Ladysmith bestreek Een Engelsche pantsertrein uit Estcourt voüd ook Vrijstaters op vier of vijf mijlen benoorden Colenso. De Vrijstaters hebben, seint de correspondent van de Daily Telegraph erbij uitstekend veldgeschut, waarmee ze op 80U0 yards afstand het fort Molineux beschoten De Boeren stelden ook zwaar geschut op op den Lombardskop eu den Boelwanakop en beschoten van daar Ladysmith, maar zonder uitwerking. De militaire medewerker van de West- minster Gazette is van oordeel, dat White vooral behoefte heeft aan schietvoorraad voor het marinegeschut in Ladysmith, het eenige dat met het belegeringsgeschut van de Boeren op gelijke lijn staat. Zonder dien voorraad zou White niet in staat zijn, een lang beleg uit te houden. Vandaar d krampachtige pogingen van de Engelschen om de spooweggemeenschap tusschen Ladysmith en Estcourt te herstellen, opdat de in Est court aanwezige schietvoorraad voor marine geschut Ladysmith kunne bereiken. van Rusland en Duitschland naar het Neue Palais onder het gejuich der menigte, 's Mid dags maakten de souvereiuen een rijtoer in het park van Sans Souci waar de czaar een krans legde op praalgraf van keizer Frederik. Na de ti.ee verleende keizer Wilheim een udiëntie van een haltuur aan graaf Mura- vview den Russischen minister van buiten- landschc zaken in tegenwoordigheid van diens Duitschen ambtgenoot graaf von Bülow. Te 7 uur begon het diner en te 9.10 reisden de czaar en de czarina af. Tijdens het diner overhandigde keizer Wilhelm graaf vou Bü low persoonlijk de versierselen van het groot kruis van de orde vau den Roodeu Adelaar. De „Ladies' kennel Club" te Londen laat 1000 honden laugs de huizen collccteeren voor hel fonds voor de nagelaten betrekkingen van de Engelsche soldaten in Zuid-Afrika. In verband met de uitgesproken vrees dat de Boeren spoedig gebrek zullen krijgen aan ammunitie wordt gemeld, dat deTrans- vaalsche regeeriug vele maanden voor het uitbreken der vijandelijkheden heeft geïulor- meerd naar de hoeveelheid ammunitie welke n de Fransch-Duitschen oorlog werd ver schoten. Toen zij vernam dat die 18 mil- lioen patronen bedroeg bestelde zij er twee maal zooveel dus 36 millioen. Voorloopig nog geen gebrek dus De Portugeesche regeering heeft officieel eiklaard dat er geen overeenkomst tusschen Portugal én Eugeland bestaatwaardoor dit laatste land gemachtigd zou zijn DoepeD in de Delagoabaai aan land te zetten. Na de begroeting aan het slation te Potsdam redeu Woensdagmorgen de keizerlijke pare WAALWIJK, 11 Nov. 1899. Bouvrcu van fabricksschoorsteencu. te Het is ons een waar genoegen nu en dan kunnen constateeren, dat onze nijvere werklui alles in 't werk stellen, zich in be kwaamheid in hun vak te meten met den vreemdeling. Ook thans weder een bewijs. Bij den keer Timmermans van Turenhout,machinale schoe nenfabriek alhier, is een prachtige flinke fabrieksschoorsteen gebouwd. Moesten tot dusver steeds werklui van buiten hiervoor komen, thaus niet meer. Deze schoorsteen, zouder stijgers daargesteld, is het werk van Waaiwijkers. De ondernemer is nl. A. Tref fers, een onzer aannemers en hij is gebouwd door twee zijner werklieden Z. Treffers en J. v. Dommelen. Een bewijs dat men voor dergelijke werken niet meer naar elders behoeft, daar men hier zeker zulk solied werk krijgt en tegen veel lager prijs. Diefstal. De vorige week werden er onder de ge meente Besoyen een drietal schapen vermist, behooreude aan een ingezetene der gemeente Sprang. Het bleek al spoedig dat deze schapen op de markt te 's Bosch verkocht waren en dus gestolen. Door de nasporingen onzer ijverige maréchaussee is het gelukt den dader te achterhalen, nl. een inwoner der gemeente Heusden. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Singer naaimachine. De winter nadert en met hem de tijd, waarop men zich in vele gezinnen weer op de huiselijke werkzaamheden begint toe te leggen. Voor vele vrouwen en dochters wacht het in den loop van den zomer ter zijde gelegde naaiwerk om weder versteld of door nieuw vervangen te worden en hierbij moet ook de naaimachine, deze onontbeerlijke huisvriendin in elk gezin, weder meer tot haar recht komen waar zulk een practisch huis- meubel nog niet voorhauden is, daar wordt de aanschaffing er van in overweging geno men. De vele treurige ervaringen, welke met de vaak tegen spotprijzen aangeboden naai machines opgedaau zijn geworden, zijn overbekend en is de al te groove spaarzaam heid bij den aankoop vau dit artikel van vertrouwen reeds menig kooper duur te staan gekomen. Wie derhalve van plan is zich eene naaimachine aan te schaffen, die informeerc niet alleen naar den prijs, maar vóór alles naar de qualiteit der machinesoort en naar de vermaardheid van het fabrikaat, dat hij wil koopen. Wie weet niet dat van ouds de echte Singer naaimachines als het meest gerenommeerde fabrikaat en overal als de beste bekend zijn, en deze vermaardheid geniet de echte Singer machine met recht, want de Singer Maatschappij, die de eenige naaimachinezaak is, waar men echte Singer kan bekomen eu die hare eigen wiukels ook in alle grootere steden van Nederland bezit, is steeds haar principe, om slechts het aller beste te leveren, getrouw gebleven en is er nooit toe overgegaan om, ten koste der qua liteit, zoogenaamd goedkoope waar te fabri- ceeren. Is de renommé dezer wereldfirma reeds voldoen.Lï om de Singer machines in 't bizonder aan te bevelen, toch is er Dog een ander buitengewoon voordeel aan het koopen bij deze firma verbonden, dat niet over het hoofd gezien mag worden. Deze firma toch stelt zich niet tevreden aan hare afnemers eene machine te verkoopen en de werking daarvan oppr-rvlakkig te verklaren, maar zij biedt hare klanten eenen volledigen cursus aan van eenige weken, waar niet slechts het gebruik der bij de naaimachine toegegeven apparaten onderwezen wordt, maar waar de leerlingen ook in de geheele techniek der moderne borduurkunst, welke evengoed op de Singer naaimachine voor huiselijk gebruik uit te oefenen is ingewijd worden en dit alles is kosteloos. Hoeveel meer waarde toch heeft de naaimachine in het huisgezin, wan neer de koopster hare veelzijdige toepassing kent en in prakiijk kan brengen Wordt zulk eene uitmunteude naai- en borduurma— chine in het gebruik uiet veel goedkooper, ondanks de hoogere kosten van aanschaffing, in tegenstelling van een fabrikaat met minder werk- eu weerstandsvermogen? Men late zich daarom toch niet door goedkoope aanbiedin gen verleideu, maar koope bij eene vertrouw bare firma, wier oude renomé voor soliede bediening garandeert, zooals dit bij de Singer Maatschappij het geval is en het zal den kooper nooit berouwen het beste is altijd het goedkoopste. Aangevallen. Men meldt uit Eindhoven Eenige Belgen vielen dezer dagen een paar jongelieden in het gehucht Gastel on verwacht met messen aan. Aan een der jon gelingen werd eene levensgevaarlijke wond aan het hoofd toegebracht een ander werd een oog uitgestoken. Dusscn, 10 Nov. Met genoegen kunnen we melden, dat de heer M. Valenteyn, onder wijzer alhier, met gunstig gevolg deze week te Nijmegen examen aflegde voor de vrije- en ordeoefeningen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer K. F. Immens, thans onderwijzer te Oostburg, is lot hoofd der schooi benoemd ie Nieuw— Schoonebeek (Drente). HAMBURG, 10 November. Een hier verschijnend blad meldt dat gisteren door een groot handelshuis alhier een telegram is ontvangen, meldende dat^Ladysmith door de Boeren is ingenomen. De krijgsgevangenen zouden voorloopig in de stad blijveu in afwachting van de mogelijkheid tot vervoer. DURBAN, 6 November. Ofschoon de latere berichten over de gevechten bij La dysmith aantoonen, dat de verhalen van Kaffers over de Engelsche overwinningen overdreven waren, schijnt het toch zeker, dat er den 2eu eu 3en ten zuiden en teu westen van de stad hevig gevochten is, waarbij de Boeren zeer hevige verliezen leden, terwijl de verliezen der Engelschen vergelijkender wijs onbeduidend waren. ESTCOURT. 6 November. Er is hier een geloofwaardig bericht aangekomen, dat Colen so in het bezit der Boereu is. LONDEN, 10 November. Het ministerie van oorlog maakt het volgende telegram openbaar, dat Sir Redvers Buller te Kaapstad heden afgezonden heeft, die het op zijn beurt ontving door een, van 3 November uit Boe- loewajo gedagteekende boodschap: Op 2 November werd een klein convooi met een geleide onder kolonel Speekley, behoorende tot de troepen van kolonel Plu- mer, door de Boeren aangevallen. Zes man worden vermist en het convooi giug verloren. Een bevelschrift van het legerbestuur gelast de reserve-soldaten die kennisgeving ontvangen, dienst te nemen vóór den 20sten November. Verder bepaalt het dat onver wijld een vijfde infanterie-divisie zal gemo biliseerd worden voor den dienst in Zuid- Afrika. QUEENSTOWN, 10 November. Het transportschip Bavarian, met de vreemde militaire attachés aan boord, is naar de Kaap vertrokken. WAALWIJK, 10 November 1899. In hoornvee was redelijken aanvoer. Kalfbeesten golden t' 135 ii 1*195. Dito vaarzen f 125 f 165. Jonge varkens aangevoerd 65 stuks, ver kocht van f3.75 a f 7,

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5