B Rusland. BINNENLAND. Telegrammen. Handelsberichten. t Reclame. auw.- D. calm n sveei dag iern gaat an - mer de hoo Sta }h.iej sch het de sai dei cei mi te toi da m m De Oorlog in de Transvaal. LONDEN len 16eu ui en tweede t liet in Estc^ Joeren hen ESTCOU en met a renomen I ioordweste Volgens len 16 is -ertellen lestaat on nondk09t .laar te s itten acht )e krijgsfe' net inbegi tuzaren, li nent, 1338 pjiira— 3EBORE var An doi vai Th en )VERLE Be jEBORl se er W J< E 1EHUV V 5 2 iüW.- f In 1 ran h< ijk le n de Kal' Dit< Joi socht Ter ran f Eie 01 m ti v si st St. PETERSBURG, 21 Novemb. Naar de Times uit Odessa verneemt, is den 19en eene nieuwe expeditie naar Abessinie ver trokken, onder bevtl van twee luitenants van de lijfwacht, Dawidof er Dragomirof, met een groot gevolg, onder anderen dokters. De expelitie brengt een eigenhandigen brief van den Tsaar aan Menelik over. De politie ke beteekeuis van de expeditie blijkt uit haar titelBuitengewoou Keizerlijk Russisch gezantschap naar Abbessinië. WAALWIJK, 22 Nov. 1899. Hedenmorgen vertrok deZeerEerw.Zeergel. Heer Dr. Jos. van Gils, die onlangs met gunstig gevolg aan de universiteit te Am sterdam zijn doctoraal examen in de klas sieke letteren, aflegde, naar Rome om aldaar te promoveeren. Zigeuner—Capelle. Zaterdagavond gaf »de Eerste Zigeuner- Capelle, onder directie van Szilagyi Gyorgy een concert op de zaal „Musis Sacrum" alhier. De zaal was slechts tamelijk bezet, wat wel toegeschreven zal moeten worden aan de weinige publiciteit, die men aan deze uitvoering heelt kunnen geven. De muziek was zeer verdienstelijkde glasheldere stemming, de zuidelijk-vurige tempo's en de eigenaardige bezetting maakte deze Hongaarsche muziek zeer aantrekkelijk. Vooral „Cavaleria" als cimbal solo gegeven, en „Verlorenes Glück" viool-solo door den directeur hadden een kolossaal succes. In een woord de Hongaren hebben in alle stukken hier grooten bijval ingeoogst. Uitvoering Volharding in den Strijd. De Zondagavond 1.1. door de Tooneelver- eeniging Volharding in den Strijd gegeven uitvoering was niet zeer druk bezocht wat wel jammer is te noemen, daar de beide stukken: „De Zoon van den veroordeelde*, groot drama in vijf bedrijven, eu „De gestolen rok," blijspel in één bedrijf zeer goed werden gespeeld. De stukken getuigden van de bekwaamheid en degelijke studie der leden der tooneeiclub, de rollen waren goed verdeeld en alle werden flink vertolkt. De bezoekers hebben dan ook waarlijk een gezelligen avond gepas seerd en zien met verlangen naar de vol gende uitvoering uit. Baldadigheden. Maandag 1.1. was het nogal rumoerig in onze gemeente. Op verschillende plaatsen kwam het tot ruzie en botsingen, alles echter niet zeer ernstig. Eenige onverlaten hadden nog de aardigheid het een fabrikant alhier zeer lastig te maken, daarna een rustigen voorbijganger te mishandelen en tot slot hun ner wandaden verschillende herbergiers dus danig te vervelen, dat ze op meer dan een plaats moesteo worden buitengezet. In den nacht van Zondag op Maandag werden bij een inwoner onzer gemeente de ruiten ingeworpen en heeft men op ver schillende plaatsen, zoowel hier als in Besoijen getracht kippen te stelen. Men ziet dat het in onze andeis zoo rustige gemeente, dit maal niet aan baldadigheden heeft ontbroken. Het is der politie gelukt de daders, die aan al deze feiten schijnen te hebben medege daan, in vereeniging te ontdekken, zoodat hunne daden ook niet onbestraft zullen blijven. Bond van Molenaars. Men schrijft uit Drunen aan de Prov. Ct.: Deze week had alhier eene buitengewone drukte plaats. Op den graanschors-windmolen van den heer L. Manders in de Stationsstraat had het aanmaken, aansmeren of bezetten van eenen gebruikten waardeloozen molensteen plaats, d. w. z. een molensteen, die anders geen dienst meer kan doen met kunstspecie bezet en verzwaard, wederom bruikbaar te maken niet alleen, maar hem beter en meer te doen raaien met minder afslijting. Iu „de Molenaar" het vakblad uitgegeven te Dalfsen door den heer Esthuis was hiervan bereids bericht gegeven en den collega's die tot den Nederl. Algem. Molenaarsbond be- hooren de gelegenheid aangeboden de werk zaamheden te komeu volgen. Daarvoor waren dan ook behalve de meeste leden der atdeeling „Langstraat" uit vijf provinciën hier molenaars bijeengekomen, zoodat er in de Stationsstraat eene flinke drukte heerschte. Men schijnt ook in 't molenaarsvak op vooruitgang bedacht te zijn. Dit kan zeer zijn nut hebben vooral als men het doel opmerkt dat de molenaarsbond zich voor oogen stelt. Dit is door onderlinge samenwerking tot verbetering te komen van hun vak, den buitenlandschen molenaar in zware concur rentie beter het hoofd te kunnen doen bieden en door met kracht der hooge regeering te willen verzoeken de vervalsching der meel soorten tegen te gaan, en verscherpt toezicht te willen stellen op de binnen en buiten- landsche meelproduciie, zoowel bak- als voedermeelsoortenverzoeken, dat elk vat of zak of welke verpakking ook worde geéti- queerd met het woord „gemengd tarwe" of „rogge" of eenig ander soort of „zuiver" dit of „zuiver dat. Zie, wanneer dit tot stand mocht komen, zul len deze maatregelen gelijken op de boterwet tegenover de raargariue en zou ons Neder land geheel ten goede komen en de gezond heid van mensch en dier in hooge mate bevorderd worden en door ten allen tijde fabrieken en meel-dêpóts voor heeren amb tenaren toegankelijk te slelleu, zou het woord „verboden toegang" van de deuren of muren dier plaatsen verdwijnen. Dat dit streven met succes bekroond worde, als gevolg hunner aaneensluiting, zij ous aller wen sch Werkzaamheden der Koninginnen. De correspondent van de Arnh, Ct. van 't Loo meldt, hoe H. M. de Koningin onge veer den dag doorbrengt en hare werkzaam heden verdeelt. Tegen 7 uur in den ochteud staat H. M. meestal op, om te half negen met Koningin- Moeder het ontbijt te gebruiken. Om 9 uur beginnen te werkzaamheden, die het staatsbelang vorderen, conferenties met verschillende heeren van het kabinet enz. In den regel gaat H.M. daarna te circa 11 uur paard rijden met gevolg in de omstreken van Apeldoorn. Te half één wordt het 2e ontbijt genuttigd eveneens met H. M. de Kouingin-Moeder alleen, en des zomers, behoudens zeer slecht weer, altijd buiten op 't balkon voor of ach ter het paleis. 's Maandagsmiddags om 2 uur conferentie met een paar miuisters en de audere mid dagen dikwijls bespreking met professoren, zooals prof. de Louter enz. In den namiddag om 3 of 4 uur maakt H. M. bijna zonder uitzoudering een wan deling te voet in 't park en de Soerensche bosschen, welke wandelingen zich dikwerf zeer ver uitstrekken. Half vijf wordt de thee gebruikt en te half zeven gedineerd. Een paar maal inde week dineeren H.H. MM. met gevolg en eenige genoodigden, anders alleen. Een groote regelmaat beheerscht in alles de levenswijze van onze Koningin. Zelf stipt op tijd zijnde, verlangt zij dit ook van haar personeel, voor wien zij zeer minzaam is en steeds de meeste belangstelling en hulp bij ziekte en dergelijke toont. De avond wordt meestal aan lectuur ge wijd en o.n 11 uur is het geheele paleis in rust gedompeld. Sint Nicolaas. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer dere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 De cember a.s. ingetrokken, en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten 1. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op af doende wijze voor breken of beschadiging gevrijwaard zijn 2. zoo mogelijk de adressen op den om slag der pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te beslaan 3. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede, los adres te sluiten. (Stct.) Atjeh. De correspondent van de N.R.C. te Bata via seint onder dagteekening van Maandag Majoor P. H. Van der Wedden heeft een heuvelstelling van den pretendent-sultan, Panglima Polim en het hoofd van Pensangan bezuiden Tjot Pi aangevallen. De vijand, die vele repeteer- en andere geweren had, vluchtte na een hard gevecb', met achterlating van 12 dooden. Aan onze zijde werden 3 minderen gedood, kapitein PI. T. Van IJsseldijk ernstig en 9 minderen licht gewond. Bij een verkenning, die den volgenden dag plaats had, werden van den vijand 4 gedood en 11 gevangen gemaakt. De hoofden zijn nu naar de Gajoelanden. 12de Nedcrlandsche Bedevaart naar LourJes. Mei 1900 Het Comité der Nederlandsche Bedevaarten heeft besloten zijn 12de Bedevaart naar Lour- des te houden van 14 tot 22 Mei 1900. Nadere bijzonderheden zullen tijdig worden bekend gemaakt. Het Comité voornoemd. Snijpartij. Zondagavond is bij een vechtpartij te Raamsdonk de 2l-jarige P. v. d. E zoodinig door zijn tegenstander met eeu mes gestoken, dat men voor zijn leven vreest. Drie steken zijn hem toegebracht, waarvan één in den rug die de longen heeft geraakt. De dader is nog onbekend. Baardwijk, 20 Nov. Een hoogst genot/olie avond werd ons gisteravond geschonken door het concert der Liedertafel alhier. Zij tong opgewekt en goed en gaf in „Goe morgen van Hol blijk van goede leiding en studie en opva'ting. Dit nummer is zeer aangenaam voor 't gehoor even als Beethoven's „Die Ehre Gottes aus der Natur" gearrangeerd door den Directeur. Krachtig en met goede nuanceering werd het ten gehoore gebracht. Van alle koren kan gezegd worden, dat ze gelukkig waren en de solisten daarin eu ook de afzonderlijke goed op hunne plaats. We denken hier aan „Raad eener Moedei", gezongen door den heer L. van Cromvoirt en het „Matrozenlied", dat de heer A. Boom op verzoek zong. Deed het eerste nummer op 't programma, dat als een hulde aan het ODlangs overleden lid Kools gezongen werd, met weemoed aan hem denken en het betreuren, dat we hem voortaan met zijn guitige voordracht zullen moeten missen, ontegenzeggelijk is 't dat zijn oud-collega's gisteravond hebben aangevuld, wat we in hem verloren. Zij speelden uitstekend. „Handjes voor de oogen", en „de Acteur" wareu mooi en „de Gardisten* waren onbetaalbaar. De grootste droogstoppel wordt bij een spel als dat van de heeren J. Bunnanje en O. Donkers gedwongen tot een lach. Het glanspunt van den avond werd bereikt door 't keurige spel der Heeren A. Froklage van Waalwijk en C. Schrijner alhier. In de Ouverture Dichter und Bauer", „de Fantaisie aus Faust* van Gounod eu „de Sylvia" van Leo Deslibes kwam 't uit hoe beiden hunne stukken mees ter waren en door hun meesterlijk spel huune hoorders wisten te boeien. De heer Froklage haalde er uit, zooals men dat zegt, wat er in zit. Krachtig daarbij gesteund door den heer C. Schrijner, die naast zulk een violist een zware taak had, doch die uitstekend vervulde. De president der Liedertafel had recht hier een woord van dank te zeggen en allen op te wekken tot beoefening en waardeering der kunst. Mogen nog vele concerten als dit volgen Capelle, 21 Nov. Het concert, heden avond gegeven door de Liedertafel „Oefening kweekt kuust" alhier, was zeer druk bezocht. Bij ieder der bezoekers zal dezen avond ongetwijfeld aangename indrukken achterlaten. De zangstukken werden flink uitgevoerd. Ook de voordrachten van den Heer Maurits Timmermans, geaccompagneerd door den Heer H. Platteel, voldeden uitmuntend. Bijzouderen bijval verwierf het stuk „De Boeren zullen overwinnen.* Dit maakte op ieder een zichtbaren indruk. Aangenaam werd het gezelschap verrast door den Heer Scherp van Geertruidenberg, die op ziine viool, onder accompagnement van piano, van den Heer Platteel, ten beste gaf: „Cavatine" van Raff, „Eerste preludium" van S. Bach, „Romanza" van SaDgster eD »Iotermerzo uit de Cavaleria". Verder gaf de Heer v. d. Schans nog een zeer mooie solo ten beste. De Heer Wildeman zong het Volkslied van den Oranje-Vrijstaat, dat veel bijval vond, waarna de Liedertafei nog een daverend applaus inoogstte door het zingen van het Transvaalsche Volkslied. Een hoogst gezellig bal sloot dezen feest avond. PRETORIA, 11 November. Een rapport, gisteren uit het hoofdkwartier verzonden, is dezen ochtend aan een krijgsraad onderworpen. De raad zat twee uur. Het rapport zegt, dat een hevig geschutvuur gehoord werd van den kant van Estcourt. Den llen(?) werd er aanhoudend geweer vuur gehoord van het zuiden van Ladysmith. Een kleine afdeeling Engelschen deed 's och tends een uitval, maar zij werden terugge slagen. Vijf karibiuiers zijn b:j Waschbank gevangen genomen ra naar Pretoria gezonden, 's Middags wierp het Transvaalsche belege ringsgeschut een aantal granaten in de stad. NAAT7WPOORT, 15 November. 1300 Boeren houden Colesberg bezet en nog 1500 ma'i worden ter versterking verwacht. De Poeren die goed bereden zijn, beschikken over groote hoeveelheden ammunitie en 20 wagens levensmiddelen. Zij zijn vergezeld van gewapende inboorlingen, die hen bedie nen. GORINCHEM, 20 Nov. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,50 a 6,70, roodeditof6,a 6,15 witte dito f6,6,25, inl. rogge f 5,95 a 6,10, buitenl. dito f5,75 a 6,gerst f 4,75 a 4,85, haver f3,50 k 3,65, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter, le qual. Kalfkoeien f180 i 200 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien J120 k 140 2Vs jarige ossen f150 k 160 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 4 60 Graskalveren f 30 k 45 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 4 vette varkens van 14 a 17 ct per half kilo, 379 biggen van f 4,a 9.per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen fa en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 1.80 a 2.per 26 stuks. Boter 70 a 75 ct. per 1/3 kilo. ROTTERDAM20 Nov. Binnenlandsche Granen. Tarwe. Jarige werd langzaam als voren verkocht, per heet. f5.20 tot f 6.10 en extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f7.60 f7.75 in uitgezochte qual. en overi gens f7.25 a f7.50 naar deugd. Nieuwe-flauwer, per heet. f5.70 a f6.40, extra puike nog daarbo ven en per 100 kilo in uitgezochte qualiteit f7 a f8, overigens f7.35 a f7.60 naar deugd. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassci De beste f 5.75 a 6.40. Dito mindere f0,4 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f8,45 a 9,10; mindere f8,35 a 8,75; beste Zomer f8,30 a 8,60 mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.70 k 3 50. Blauwe erwten. De beste f7.25 a 7.80 Paardenboonen. De beste f0.— it 0— Bruine boonen do beste f 8,— a 9,25 Witte boonen. De beste f 9.— k 10.— Duivenboonen van f0.a 0. Kanariezaad f6.75 tot f7.75. ROTTERDAM, 21 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 0 veulen, 1 ezels, 775 vette runde 1364 magere dito, 227 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 17 schapen of lammeren, varkens, 272 biggen, 3 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 33 a—ct. 2e kw. 28 4 ci 3e kw. 22 4 ct. Kalveren le kw. 45 ct., 2de kw. 38 a ct.3de kw. 32 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan bruinblanke Bergertraan blanke Bergertraan «r Maaslevertraan Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L.in gewone fusten van pl.m. 100 L. Nat. Med. levertr le soort f ton (stroogeel) 2e f 34,_ p.' ton f 22,p. tori, f26. f28,- f p.. ton f 19-p. 100 L Stoommedicinale levertr. le f 40.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Uit Ladysmith. Wij gevoelen ons gelukkig onder de oogen onzer lezers eene nieuwstijding te brengen, die van uit Ladysmith tot ons komt. Deze stad, welke voor eenige weken bijna onbe kend was, is op eenmaal voor immer ver maard geworden dooi* de overwinning van een klein volk dat voor zijne onafhankelijk heid strijdt. Alle oogen zijn op ditoogenblik naar deze Zuid-Afrikaansche streek gevestigd, en elk teit dat er betrekking op heeft, boe zemt in de hoogste graad de belangstelling der geheele wereld in. Plet is zeer schoon deze hevige worstel strijd te aanschouwen, maar hij verwekt eene treurige indruk veroorzaakt door de wanhoop en de we;-woestingen die hij na zich sleept. Een andere worstelstrijd, die voldoening en vreugde geeft en een weldaad voor de menschheid is, is de worsteling tegen de ziekte. Men moet haar zonder ophouden bestrijden. Een kostbaar wapen tegen deze plaag reeds van af de noordelijkste uitein den van Europa tot aan de grenzen van Zuid-Afrika bekend onder den naam van Pink Pillen de groote hernieuwer van het bloed, vervult thans de geheele wereld van wege zijne beroemdheid. Een geachte overheidspersoon in die streek, de heer W. A. C. Bester, kantonrechter te Pourieskraal, district vaD Ladysmith (Natal), had onder den invloed der ziekten zijne vermogens zien verzwakken hij kon zijn vonnissen niet meer als vroeger met dezelfde helderheid van verstand uitspreken, zijne gezondheid wa* wankelende tengevolge eener plotselinge verzwakking en het moreel had geen kracht noch doorzicht meer. Hij was verplicht zijne levenskracht te herstellen en een door ziekte verarmd en door den arbeid uitgeput bloed te hernieuwen. Te overdreven arbeid veroorzaakt bloedarmoede en de bloed armoede de gevaarlijkste aandoeningen. Zijn brief zal ons aanduiden hoe hij met zijne moreele levenskracht terug te vinden, hij zijne uitgeputte lichamelijke krachten heeft kunnen herstellen. „Ik heb op 't oogenblik, zoo schrijft hij, een vol vertrouwen in de waarde der Pink Pillen die mij de sedert zoo langen tijd geschokte gezondheid hebben teruggegeven. Ik kon niet meer loopen, mijne beenen waren opgezwollen, ik leed aan aambeien, vreeselijke hoofdpijn, duizelingen en zoo zelfs dat ik verscheidene malen op den grond viel. Op zekeren dag dat ik op jacht was, bekwam ik een flauwte en mijne Kaffers moesten mij naar huis dragen. Mijne spijs vertering was meer en meer lastiger gewor den. Ik was zoo ziek, dat ik te bed moest blijven en ik ben er van overtuigd, dat anderen met een minder sterk lichaamsge stel als ik, bezweken zouden zijn. Het was mij onmogelijk een vonnis uit te spreken. Na het gebruik van drie doozen Pink Pil len, bespeurde ik eene merkbare beterschap en na de behandeling gedurende eenigen tijd voortgezet te hebben was ik volkomen ge nezen. Sedert dien tijd zijn verscheidene maanden verloopen en geniet ik eene bloeiende gezondheid, met bewustheid en zonder vermoeienis mijne lastige werkzaam heden als kantonrechter vervullende/' De

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2