Nummer 94. Zondag 26 November 1899. Tweede Blad. Leest allen! „OE ECHO VAN HET ZUIDEN", „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" f 0,75 geïllustreerd zondagsblad of 6 cent per week. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Telegrammen. Wij kunnen onzen lezers en het verder publiek uit Waalwijk Baardwijk, Besoijen en de Lang straat etc. bij voorbaat twee me— dedeelingen doen, die door allen met vreugde zullen worden be groet Waalwijksche en Langstraatsche Courant, zal met 1 Januari a.s. aanmerke lijk worden uitgebreid in V EEL PROPTER FORMAAT verschij- nen, waardoor de inhoud natuur lijk in alle opzichten zal toenemen. zal bij de belangrijke uitbreiding die hij ondergaataanmerkelijk in prijs worden verminderd, n.l. in plaats van fl per kwartaal, gesteld worden op Franco per post f0.90. Dus veel meer belangrijke, dege— lijke lectuur voor veel minder geld. UITVOERINGEN. ,/De Echo van het Zuiden", Zitting kantongerecht Waalwijk. WAALWIJK. Eerste Groot Winler-concert, op Zondag 26 November 1899, door het gunstig bekende Strijkorkest der d.d. Schutterij te 'sjBosch, aan geboden door »de Koninklijke Oranje Doelen in de zaal „Musis Sacrum* te Waalwijk. Aanvang 7 uur precies. (Zie programma's) eu advertentie. BEZOOIEN. Eerste Winter-uitvoering door het Man nenkoor „Vooruitgang zij ons Doel", van Waalwijk en BezooieD, op Maandag 27 No vember 1899, in de zaal van den Heer Ant. van derZaken, te Bezooien. Aauvang 's avonds 7Vs uur precies. (Zie programma's. WAALWIJK, 25 Nov. 1899. Benoemingen. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam, de heer L. van Everdingen thaDS alhier. Wij feliciteeren hem van harte met deze beuoeming. Aan ecu groot gevaar ontsnapt. Donderdagmorgen is de eerste tram van hier naar Tilburg aan een groot gevaar ont snapt. Aan de Besoijeusche Steeg, waar hij de spoorlijn moet passeeren, vras alles voor hem veilig naar 't scheen, tenminste de boo men van den overweg aldaar waren niet gesloten, zoodat de machinist dan ook niet anders kon denkeu ot de weg was vrij. Juist nog was de laatste wagen van den tram over de spoorrails, of een trein snelde in vliegende vaart voorbijware de tram eeu oogenb'ik later gekomen, de trein zou er dwars doorheen zijn gereden en een vreese lijk ongeluk, waarvan de gevolgen niet te overzien waren geweest, zou hebben plaats gehad. De groole fout zal hier wederom wel zijn onnauwkeurigheid of onvoorzichtigheid. Maar aan wie de schuld Tot dusver nog onbe kend, maar de politie doet onderzoek. Aanbesteding. Aan het Ministerie var. Waterstaat werd 22 November 1.1. o. m. aanbesteed Het onderhouden van de werken op den Amer, op het benedendeel van de Dor.ge, in het riviervak Heleind-Dongemond en in het Heusdensch kanaal, benevens die tot af sluiting van de Maas bij Andel, van 1 Jan. 1900 tot en met 31 Dec. 1900. Raming I 29186. Miuste inschr. A. de Kor!, te Baardwijk, voor f 27740. Provinciale Staten. NOORD-BRABANT. In de Donderdag gehoudene zitting der Siaten dezer provincie werd met eene kleine wijziging vastgesteld het door Gedeputeerde Staten aangeboden ontwerp tot oprichting van een waterschap over eenige grondeu, gelegen onder de gemeenten Made en Drimmelen en Geertruidenberg. Afwijzend werd beschikt .- a. op een verzoek van W. A. Coolen, te Helvoirt, c. 8., om oprichting van een wa terschap over de gi ouden, gelegen buitendijks langs den linker Maasoever onder de ge meenten Diedeu, Megen en Appelteru, en b. op een adres van den Raad der gemeente Oudheusdeu c. s., houdende verzoek om eene bijdrage van 60 ten honderd iu de kosten van aanleg van eenen kleiweg van de grens scheiding dier gemeente met Drunen, loo— pende door Elshout tot den provincialen weg 's HertogeuboschHeusden, nadat deze aan vrage was verdedigd door de hceren Mul— saerts, Branderhorst en Bink, die allen wezen op de goede gronden die tot deze aanvrage geleid naaden. Ten aanzien van het door eene commissie uit de Staten ter vaststelling aangeboden algemeen reglement, betreffende de land— bouwaangelegenheden, welke van wege de provincie worden geregeld of gesteund, werd besloten het ontwerp voorloopig niet in behandeling te nemen. Ten slotte werd besloten met intrekking van hun besluit van 19 Juli 1895, uit de provinciale kas eene bijdrage te verleenen van een tnillioen gulden in de kosten van aanleg van een „Scheepvaarikanaal met groot profiel ter verbinding van de Zuid- Willemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer", en tevens voor rekening der ptoviucie uit le voeren de bemalingswerkeu ter oppomping van water uit de Dommel voor het geval, het water uit de Zuid-Willemsvaart niet toereikend mocht wezen. Dit besluit werd iu de gemeenten Tilburg en Oosterhout e a. met groole vreugde ontvaugen. die reclame! Hoe sommige Engelsche firma's trachten door voorgewende Boerenliefde zich te be- voordeeleu blijkt duidelijk uit het volgende, dat wij aau de Nieuwe Rott. Courant van 19 dezer, Tweede Blad, oiuleenen Wij zijn gisteren van onze gewoonte om van geen particuliere' giften voor de Boeren afzonderlijk melding te maken afgeweken, omdat het ons verblijdend scheeu, dat een Engelsche fiima, de Gebr. Lever van de Sunlight Zeep f. 500 gaf met de mededeeling dat vele Eugelsche Kooplieden evenals hij - de president der firma of Vennootschap - den oorlog betreurden. Nu maakt men er ons echter opmeikzaam op, dat diezelfde firma Lever Brothers eige naar is vau de Monkey Brand, poetszeep of iets dergelijks. Eu nu adverteert de Monkey Brand sedert weken met eeu overigens geestige plaat, van Harry Furuiss blijkbaar, waarin President Kruger eu zijn ultimatum belach elijk worden gemaakt. De firma tapt dus uit twee vaatjes en tracht haar Engelsche zoowel als Hollandsche clienteele te vriend te houden. Het spijt ons tot de reclame meegewerkt te hebben. Zij zal nu intusschen wel niet het effect hebben, hetwelk er mede beoogd werd. Capelle, 25 Nov. Ook de leerlingen van de school in de Heistraat hebben zich niet onbetuigd gelaten tegenover de strijdende Boeren. De opwekking van het hoofd der inrichting tot het schenken eener bijdrage, be antwoordden zij met f 16.34 bijeen te brengen voor de Ned. Zuidafrikaansche vereenigiug. Wie de maatschappelijke klassen kent, waartoe de scholieren behooren, staat ver baasd over dit hooge cijfer. Kaatsheuvel, 20 Nov. Te Loon op Zand en deze gemeente is f 120 bijeengebracht voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Zaterdagavond wordt bij den heer H. van Woensel, Sprangsche Vaart, alhier een groot biljartconcours geopend, waaraan de volgende prachtige prijzen zijn verbonden, le prijs Een prachtige Regulateurklok. 2e Een Zilveren Remontoir met gouden rand. 3e Ken prachtige Hanglamp. 4e Een Luxe-Inktstel. 5e Een Huishoudelijk Artikel. Geen woüder dat naar zulke prijzen menig partijtje zal worden gestooten en wij wenschen den ondernemer 't beste zucces. Nicuwkuik De uitvoering, Maandagavond gegeven door het gilde „St. Crispijn,, in de zaal van den heer G. de Bont, mag als uit stekend geslaagd beschouwd worden. Een talrijk publiek was opgekomen, om het keu rige programma te hooren en te zien afwerken. Onze harmonie kweet zich uitstekend van haar taak, en weerde zich als naar gewoonte dapper. Hare nummers, vooral Transvaalsche volksliederen en St. Crispijnmarsch, werdeü zeer toegejuicht. De hoofdschotel werd echter gevormd door dë komische voordrachien van de hee ren Gebr. Van Eeten uit Waalwijk. Beide heeren toonden te kunnen beschikken over eene goeden stem en eene uitstekende voor dracht. Een luid applaus bewees dan ook de tevredeuheid vau het op dit gebied vrij verwende publiek. Wij hopen dan ook de heeren Van Eeten nog dikweif te zien op treden en roepen hun een tot spoedig weer ziens toe. Eu wij betuigen van harte onzen dank aan »St. Crispijntf voor den genotvollen avond. WAALWIJK. Van 1825 November. GEBOREN Cornelius Antonius z. van Cornelius Alphonsus Antonius Josephus Hombergen en Joharrna Maria van Bijnen. OVERLEDEN: Johanna Helena van Wijck oud 48 j. echtgenoote van Josephus Kogels Josephus Maria van Delft oud 2 mnd. HUWELIJKENTheodorus Johannes de PefTer oud 27 j. en Antonia Spapens ond 33 j. LONDEN, 24 November. Het departement van oorlog maakt het volgende telegram openbaar, door tusschenkomst van generaal Sir F. Forestier Walker ontvangen van generaal Lord Methuen, dd. Belmont 23 November: ,Ik viel heden bij het aanbreken van den dag den vijand in een sterke stelling aan. Drie hoogten werden achtereenvolgens genomen. De laatste aanval werd door granaat-kartetsvuur voorbereid. De infanterie hield zich prachtig en werd gesteund door de marine-brigade en de cavalerie. De vijand vocht met moed en beleid. Had ik later aangevallen dan waren mijn ver liezen veel heviger geweest. De overwinning was volkomen. Ik heb veertig gevangenen gemaakt. Ik ben bezig een aantal Boeren te begraven, maar het grootste deel hunner gesneuvelden en gewon den zijn door hun makkers weggehaald. Ik heb een groot aantal paarden en koeien eu vernietigde een groote hoeveelheid ammunitie. De Britsche verliezen zijn 3 officieren gedood en 21 gewond, 55 minderen gedood en 12S gewond; 18 man worden vermist. Onder de gewonde officieren is de brigade-generaal Fetherstone Haugh.' BELMONT, 23 November. De geheele westelijke divisie is Dinsdag van de Oranjerivier opgetrok ken, en heeft te Witteputs gebivouakkeerd. Twee compagniëu bereden infanterie en een detachement Australische lanciers werden naar Si. Thomas Hoeve gezonden. Piketten verhinderden den vijand op te trekken, maar eindelijk openden de Boeren het kanonvuur, waarop onze artillerie vooruit rukte en den vijand tot zwijgen bracht. De garde-brigade trok hedenochtend uit, en snelde voort naar een kopje, enkele mijlen be oosten Belmontstation. De Schotsche garde en de grenadiers van de garde trokken voort tot op vijftig el van de helling van het kopje, hoewel zij te doen hadden met een afmattend vuur dat hen eeu oogenblik deed aarzelen. Toen de dag aanbrak drong een doodelijk vuur zonder ophou den tot den vijand door. Dit duel van geweer vuur duurde een halfuur, daarop ging de artillerie aan het werk en de Boeren gaven hunne voorste stelling op toen de Schotsche garde het kopje met de bajonet onder luid gejuich bestormde. De negende brigade trok na eveneens in breede lijn vooruit. De vijand begon een schrikkelijk kruis vuur van de omliggende kopjes, maar desniette min bestormde de Coldstream-garde, door de Sciiotsche grenadiers en de Northumberland- en Northamptou-regimenten ondersteund, onder ontzaglijk gejuich de tweede stelling der Boeren- De Engelsche artillerie was intusschen voortreffe lijk aan het werk. Het vuur van den vijand was doeltreffend en duurde zonder ophouden voort, maar onze infanterie wankelde nooit. In weerwil van de omtrekkende beweging der lanciers, slaagden de Boeren er in, toen ze van de tweede stelling terugtrokken, een uieuwe rij van kopjes te bereiken. Opnieuw waagde de infanterie zich onversaagd aau hun vuur. De marinebrigade kwam nu ook in het vuur. Op een afstand van 1800 ellen was de vijand niet meer in staat de doodelijke salvo's te wederstaan. Hij moest de stellingen nogmaals overlaten en de cavalerie, een charge doende, jaagde hem vijf mijlen na. De Ecgelschen namen bezit van het Boerenkamp en vernielden den daarin aanwezigen voorraad. Gedurende den aanval op hun tweede stelling heschen de Boeren de witte vlag, wuarop luite nant Willoughby van de Coldstrearas zich bloot gaf om vooruit te gaan. Hij werd onmiddellijk doodgeschoten eu dezelfde taktiek werd nog twee keer herhaald. MAGALAPYE, 19 November. Een Kafferkoe rier ia uit iMafeking hier aangekomen met een brief van 15 dezer. De bezetting is welgemoed, maar de toestand wordt dagelijks moeilijker, daar de Boeren hun verschansingen al dichter bij schuiven en de Engelschen onophoudelijk met kanon- en geweervuur bestoken. De bezetting leeft ondergronds en lijdt. BERLIJN, 24 November. Berlijnsche dogbladen hebben particuliere telegrammen uit Londen ont vangen, raar luid waarvan Lord Methuen bij Belmont geene overwinning zou hebben behaald, maar veeleer door de Boeren zou zijn terugge slagen, en gedwongen om in het kamp aan de Oranjerivier terug te trekken. De bladen melden verder, dat Joubert thans Pietermaritzburg zou omsingelen met zware artillerie. BRUSSEL, 24 November. De Indépendance heeft eeu telegram uit Londen, volgens hetwelk men in diplomatieke kringen zou vertellen, dat Keizer Wilhelm namens de mogendheden formeel zijn bemiddeling heef aangeboden. Chamberlain, door het Kabinet daartoe aange wezen, zou de voorwaarden hebben aangeduid, onder welke Engeland den vrede zou kunnen aanvaarden. WAALWIJK, 24 November 1899. Hoornvee weinig aanvoer en handel tamelijk vlug. Kalfbeesten golden f 135 k f180. Dito vaarzen f 100 k f 160. Jonge varkens aangevoerd 35 stuks, ver kocht van f3.25 a f 7, Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 875 kg. van fl.k f 1.14 per kg. Eieren 5 a 7 cent per stuk. ïn den huiden- en leerhandel is geen ver andering van eenige beteekenis waar te nemen. De gezonde en rieöle hausse-beweging in den huidenhandel die reeds sedeit een paar maanden in vollen gang is, houdt aan en ze schijnt haar laatste wooid nog niet le hebben gesproken. De looierij zet zich thans na lang dralen strak en neemt den toestand ernstig en naar behooren op. Men zal dan eenmaal de eenige afdoende middelen te baat gaan nemen om de productie le verminderen eu de lederprijzen te verhoogen. Iutusschen gaan deze prijzen in alle soorten reeds langzaam maar zeker opwaarts. Als bewijs geldt, dat men dezer dagen voor eene flinke partij prima beleerd zoolleder van 40/42 h. K. f 0.80 bedingen kon. In de lichte wichten bestaat uog altijd veel behoefte en de midden-soorten schijnen ook nu hun beurt te zullen krijgen. Er is thans weinig handel in binnenlaudsche eu buiten- landsche eikenschors, daar de meeste looiers voorzien zijn, maar voor vreemde looimidde- len is de markt veel vaster gestemd, het gebruik daarvan neemt gaande weg toe, dit verklaart zich vooral in de oprichting der stoomlederfabrieken alhier eu in de gebruiks- toeuame dezer artikelen in de oude leer looier ijen en paaideleerfabrieken. DUSSEN. Boteraanvoer 160 kg. prijs van fl.20 1.30 Markt gezet op f 1.26 per kg. Eieren f 1.55 per 26 stuks. Men abonneere zich thaES op het van dat wekelijks talrijke PORTRETTEN en PRACHTIGE ILLUSTRATIES met be schrijvingen uit den Transvaalschen Krijg bevat. Proefnummers gratis. Prijs 30 cent, franco per post 377a cent per kwartaal. Ieder nieuw abonné, en Fij die er een aanwerft, ontvangt een boeiende, sierlijke roman getiteld ,/Dr. N I C O L A", cadeau. UITSPRAKEN op 24 November 1899. L. F. W. te Waalwijk, pol. overtred., 2 b. van f 3 of 2 d. h.C. de L. te Loonopzand, overtred. ijk wet, fl of 1 d.J. B. te alsvoor, idem, fl of 1 d.; H. v. B. alsvoor, te idem, f 1 of 1 d. P. M. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 of 2 d. H. C. v. E. te Waspik, pol. overtred., f2 of 1 d. S. L. v. B. te Dussen, id. f0.50 of 1 d. P. L. K. te Waalwijk, dronkenschap, 2 maal flO of 3 d. iedere b.J. H. K. te idem, overtred. ijk- wet, vrijgesproken; J. v. M. te idem, alsvoor, fl of 1 d.H. Mte idem, alsvoor, vrijgesproken. A. v. C. te Baardwijk, id. fl of 1 d. L. W. te Capelle, dronkenschap, f2 of 2 d. D. W. te id. alsvoor, f5 en f2 of 3 en 2 d. 1 J. P., 2 C. P. te Kaatsheuvel, ordeverstoring in dronken schap, ieder f6 of 3 d. h. ieder. A. J. C. te Waal wijk, dronkenschap, f 2 of 2 d. A. v. G. te Baard wijk, voerwezen, f3 of 2 d. J. P. v. A. te Ca pelle, overtred. ijk wet, fl of 1 d. A. C. H. te Sprang, veldp. 2 maal f3 of 2 d. iedere boete. 1 A. P. v. A. 2 P. v. d. H. 3 A. J. A. 4 J. W. J. v. L. en 5 A. F. S. te Waalwijk, nacht gerucht, sub 2 vrijgesproken, sub 1 f5 of 3 d., sub 3 4 en 5 ieder f3 of 2 d. ieder. H. IJ. te te Kaatsheuvel, jachtdelict, 2 maal 7 d. h. H. V. te id. alsvoor, 7 d. h. H. M. te Baardwijk, dronkenschap, f2 of 2 d. h. G. P. te Waalwijk, vischdelict, 2 maal f4 of 2 d. iedere b. B. v. d. A. te Besoijen, ordeverstoring in dron kenschap, f6 of 3 d. J. v. B. te Waalwijk, visch delict, f4 of 2 d. h. F. H. P. te id. alsvoor, 2 maal t3 of 2 d. ieder. L. C. S. te Kaatsheuvel, jachtdelict, 2 maal 7 d. h. A. K. te Drunen, overtred. veldp. f5 of 3 d. W. H. te id. jachtdelict, 7 d. h. M. W. te Capelle, dronken schap, f2 of 2 d. C. K. te Drunen, overtred.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5