Nummer 95. Donderdag 30 November 1899. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f KAART fflll ZUID-AFRIK!, De Zuid-Afrikaansche oorlog, ANTOON TIELEN, Bekendmaking. Posterijen. Premie voor onze Abonne s. UITGEVER: Waalwtyksche ra Laiigstraatsrhe Courant Dit Blad vsrschijnt Woeasdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever "Waalwijk AdvïILTINTIÉN 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent p#r regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentieburea van Adolf Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per regel Het Gemeentebestuur van Waalwijk noodigt de ingezetenen dezer gemeente, met het oog op de aanstaande 8e tienjaarlijksche volkstelling beleefd maar dringend uit, zich voor of op 2 December aanstaande ter secretarie te komen aanmelden, indien zij na de nieuwe huisnummering binnen de gemeente mochten zijn verhuisd of voor 1 Januari 1900 nog zullen verhuizen. Het Gemeentebestuur voornd., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat bij hun College is ingekomen een verzoekschrift van Antonius Herraanus Jo seph Verleeh, om vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein in een huis staande alhier in Wijk C. no. 261. Waalwijk, 26 November 1899. Burgemeester en Wethouders, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat op den 5en December a.s. aan uiET-ingezetenen GEENE vergunning zal worden verleend tot het Slaatsen van kramen, uitstallingen, tafels etc. op e markt of in de straten. De Burgemeester voornoemd, X. DE VAN DER SCHUEREN. De ondergeteekende brengt ter kennis van het publiek dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898—99, met ingang vau 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frau— keeriug van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongcfrankeerd ot onvol doende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 De cember niet meer uitgegeven en kunnen, na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen fran keerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 worden ingeruild. De Directeur voornoemd, JAGER. Wij stellen voor onze Abonné's verkrijg baar tegen den uiterst lagen prijs van 20 COXlt, (franco per post 221/a cent.) Een prachtige, zeer duidelijke Transvaal, Oranje-Vrijstraat, Natal, Kaapko lonie etc., in verschillende kleuren gedrukt, met talrijke aanwijzingen in verband met den oorlog en versierd met de portretten der presidenten en de wapens der beide republieken; grootte 45 bij 60 cM. (Aan ons bureau ter inzage.) Men profiteere dus van dit aanbod en zende zoo spoedig mogelijk de opgaven at.n ons bureau. Twee overwinningen van de Engelschen bij Belmont aan de westelijke grens van Trans vaal en Oranje Vrijstaat welke eigenlijk bij nader inzien blijken toch geen bepaalde overwinningeu te zijn voor de Engelschen, althans geen, die groot gewicht in de schaal kunneu leggen Mafeking, welks behoud al twijfelachtiger wordt omdat het volgens deskuudigen nog wel een volle maand kan aanloopen, eer de ontzettingstroepen in ge noegzame sterkte voor de stad kunnen zijn aangekomen, terwijl de bezetting het al moeilijker krijgt, de toestand in Natal hoogst hachelijk is voor de Eugelsche legermacht, die maar voor een klein deel zich vrij be weegt ziedaar heel in 't kort hoe de staat van zaken aan het begin vau deze nieuwe oorlogsweek leek en ziedaar waarover men in Engeland lang niet gesticht is, zij het dau ook al dat men zoo nè als vóór dezen met een bewonderenswaardig vertrouwen in eigen geluk blijft vertrouweu op het eindresultaat ten gunste van het Vereenigde Koninkrijk, alle mogelijkheid op een algemeenen opstand tegen het Britsche gezag van de zijde van het Afrikaander-eleraent in Afrika's zuidelijk deel ten spijt En daar wil men ons nu van Londen uit eensklaps doen gelooven aan zooiets als een kentering ten nadeele der Boeren juist op een deel van het oorlogsterrein waar men zoo iets voor den eerstvolgenden tijd aller minst scheen te verwachten Eerst heeft ons het bericht bereikt van de veilige aaukomst en de geestdriftige begroeting van den opperbevelhebber van de Engelsche legermacht in Afrika's zuidelijk deel te Dur ban (de havenstad van Natal) samengaand met de mededeeling dat generaal onmiddel lijk per salonwagen van den gouverneur koers heeft gezet het land in in noordelijke richting en nu is ons geworden de mededeeling dat ook de aankomst in de hoofdstad van Natal Pietermaritzburg, zonder eenig ongeval on derweg heeft plaats gevonden wat eigenlijk, met het oog op de verschijning van groote massa's Boeren Vrijdag 1.1. reeds op de heu vels rond Mooirivier met wagens, vee en kanonnen en koers zettende naar de hoofd stad, wèl de moeite van een speciale publi catie verklaarbaar maakte Doch die behouden aankomst van den En gelschen opperbevelhebber is het niet welke is gekomen als een verrassing, welke betee- kenis en strekking we op het oogenblik nog niet kunnen vatten en voor welker waarheid getrouwheid we niet gaarne zouden instaan Daar werd Maandag door een aantal Londensche bladen (en niet door de meest onbetrouwbare melding gemaakt van eeu formeele terugtrekking der Boeren van het meer zuidelijk gelegen grondgebied van Natal op Ladysmith, waarheen generaal Joubert reeds zou zijn teruggekeerd van Mooirivier en volgens den correspondent der Times zou het tweede bataljon van het Devonshireregim. in vereeniging met fuseliers van het regiment uit Wales en eeu tweehonderdtal man bereden infanterie, een verkenningstocht hebben ondernomen in noordelijke richting, waarbij zij Estcourt zijn doorgetrokken, terwijl uit Estcourt zelve wordt bericht, dat de spoor wegverbinding tusschen deze plaats en het zuiden van Natal spoedig weer zal hersteld zijn en de colonne van Mooirivier met ge neraal Hildyard, die te Estcourt het bevel voert, een stelling bezette te Frère (ten noorden van Estcourt, ongeveer op de helft van den weg naar Colenso.) Indien men bedenkt, dat de Boeren er door een bewonderenswaardigen taktiek in geslaagd zijn zich in de burnt van Pietermaritzburg te vertoouen, toen elkeen nog meende dat zij nog uiet verder waren gekomen dan Colenso (door welken opmarsch met versnelden pas zij achtereenvolgens de Engelsche legerkam pen te Estcourt en te Mooirivier isoleerde» en afsueden van de bezetting van Ladysmith, die ten getale van een negen tienduizend man onder geueraal White van alle verkeer met de buitenwereld is afgesloten en van de versterkingstroepen die onder generaal Clery eerlaug zouden oprukken van Pietermaritzburg tot ontzet van White) dan kan men zich vrij gemakkelijk voorstellen welke sensatie een bericht moet wekken, waaruit valt af te leiden dat de vijand (in casu de Boeren) zich heeft teruggetrokken op zijn oorspronkelijke basis. En men kan niet beweren, dat het bij een enkel op zich zelf staand gerucht van ver dachte zijde is geblevennader wordt uit Estcourt bericht, dat de kolonne van Mooi rivier die te Estcourt is aangekomen heeft geleid tot een algemeene optrekking van de bezetting van (lat Engelsche kamp (te Estcourt) naar Colenso, de Boeren in noordelijke richting achterna, waarbij dan nog geboekstaafd wordt, dot generaal Hildyard zich zou hebben meester gemaakt van een dertigtal paarden en am munitie door de Boeren bij hun overhaaste vlucht achtergelaten Wat moeten we daar nu toch van denken zijn we het slachtoffer van een hallucinatie of juister van een complot tusschen de oorlogscorrespondenten, die in deze dagen van mist en teleurstelling voor de landgenooten aan den Theems in overdreven goedigheid eens voor eeu zonnestraaltje hebben willen zorgen of zou er heusch iets waar zijn van de uit in handen der Engelschen geraakte brieven gebleken moeielijkheden met de transporten en van de moedeloosheid aan de zijde der Boeren, op de berichten van nadere versterkingen aan Engelsche zijde, zoodat ze met pak en zak de expresselijk herstelde brug over de rivier bij Frère weder zouden zijn overgetrokken Enfin, heel lang kan een opheldering, een andere verklaring van de aanleiding tot een retirade der Boeren niet uitblijven in werke lijkheid zou een optrekking van de Engelsche legermacht van Estcourt onder generaal Hil dyard in noordelijke richting achter den snel terugtrekkenden vijand aan, van heel groote beteekenis zijn Juist gaf de „Times* eeuige bijzonderhe den over het gevecht bij Estcourt tusschen de bezetting van die plaats onder generaal Hildyard en de Boeren in den voormiddag van Donderdag der vorige week. Woensdagmiddag, zegt de correspondent, marcheerde de infanterie naar Willow Grange (halverwege tusschen Estcourt en Mooi-Ri- vier). Een marinekanou werd gebracht op Klopper's Kop of Griffin's Hill, vijf mijlen zuidelijker dan Willow Grange. Voor het aanbreken van den dag namen het West Yorkshire ea het East Surrey Regiment den Brynbella Heuvel, boven Willow Grange, met de bajonetde Boeren ontsnapten langs de Westelijke heuvelrij met één kanon80 ponneys werden genomen. Griffin's Hill was het centrum der Engel sche positie. De troepen rukten op aan beide flanken, maar het gevecht was grootendeels aan de linkerzijde, waar de Boeren, versterkt met kanonnen, de Engelschen terugdreven. De bereden infanterie beklom den Brynbella Heuvel, om de infanterie te versterken. De rechtervleugel en de artillerie waren geen oogenblik in werking. Het ver-dragende kanon der Boeren wierp, van een hoogte ten Zuid Westen van Griffin's Hill, granaten in de Engelsche stelling, maar slechts enkele vielen tusschen de troepen. Op een afstand van 11000 yards kon het Engelsche marine- kanon niet antwoorden. Tegen den middag beval generaal Hildyard een algemeenen terugtocht naar Estcourt, welke werd bewerk stelligd onder bedekking van de artillerie en bereden infanterie. De Engelschen hadden drie doodeu en 44 gewonden. En de correspondent der „New York He rald" had ook al het welslagen betoogd van de taktiek der Boeren tot verdeeling van de strijdmacht der Engelschen, sluitende met deze woorden,,'t Is duidelijk, dat de ontzetting van Ladysmith nog eenigen tijd moet worden uitgesteld. De verhalen, dat de Boeren wanhopen aan hun succes en naar huis terugkeeren, kunnen niet ernstig worden opgenomen. Aangenomen nu, dat de Boerea zich werkelijk in noordelijke richting hebben teruggetrokken en dat de Engelschen nu reeds of binnen een enkel etmaal de stellingen zullen hebben ingenomen, die vóór twee of driemaal vier en twintig uur nog door de Boeren bezet waren, moet men tot de conclusie komen, dat hun berichteu zijn geworden uit Pretoria, welke een dergelijk gewichtig besluit noodig maken of wel dat er met alle ten dienste staande middelen een aanval zal worden ondernomen op Lady smith, welke plaats Vrijdagavond, naar de meening der belegerende Boeren, reeds zoover was gekomen, dat een overgave binnen één enkel etmaal werd verwacht dat de aankomst van den Engelschen opperbevel hebber generaal Redvers Buller te Durban of te Pietermaritzburg, een zoo grooten invloed zou hebben uitgeoefend op de Boeren is niet wel aannemelijk, nadat zij zoo door slaande bewijzen van moed en beleid hebben gegeven en zoo helder en klaar hebben getoond, dat hun goede kwaliteiten nog niet verloren zijn geraakt Door het allernieuwste nieuws van het oostelijke oorlogsterrein zou men bijna verge ten de verdiende en alleszins gemotiveerde aandacht te wijden aau het westelijk deel aan de grens van Oranje-Vrijstaat, waar alweer een tweede treffen heeft plaats gevon den tusschen de Engelschen onder generaal Methuen en de Oranje-Vrijstaters, in den morgen van Zaterdag. Terwijl Zaterdag eerst het bericht is ver spreid dat Mafeking zou gevallen ziju en toen dat de belegering èn van Mafeking èu van Kimberley door de Boeren zou zijn opge heven, heeft generaal Methuen aan het departement van oorlog te Londen doen toekomen een telegram, waarin hij bericht dat hij Zaterdag met het aanbreken van den dag voortrukte en bij Graspan op 2500 Boeren met zes kanonnen en twee mitrail- leusen stiet. De strijd begon om zes uur. De batterijen openden thans het vuur met kartetsen, totdat de hoogten verlaten schenen, vervolgens gingen de mariniers en de infante rie tot den aanval over. Er werd verwoed gestreden tot tien uur, toen waren de hoogten genomen. De Boeren trokken terug in de richting waarin het 9de regiment lanciers was opgesteld om ze den pas af te snijden. Het resultaat van deze manoeuvre was nog niet bekend op het oogenblik, waarop dit telegram werd afgezonden. De artillerie maakte onmiddellijk gebruik van deu terugtocht der Boeren. Bij den aan vang van het gevecht vielen 500 Boeren de Britsche achterhoede aan, doch zij werden teruggedreven door de brigade „Guards", die de flanken moest beveiligen. De marine- brigade gaf blijken van zeer grooten moed en leed veel verliezen. Bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. De Boeren hielden met de grootste hard nekkigheid stand en moeten zware verliezen hebben geleden. Voor zoover wij (lord Methuen) weten, zijn 20 lijken begraven, nog 31 Boeren gedood en 48 gekwetst. Op één punt vonden wij 50 lijken van paarden. De colonne zal een dag te Graspan blijven om te rusten en mondkost en schietvoorraad aan te vullen. Zij is in staat om alle moeielijk heden te overwinnen. Met betrekking tot het gevecht van Don derdag geeft lord Methuen als zeker op den dood van 81 Boeren. Zijn troepen staken 64 wagens in brand en vernietigden 750 granaten, 50.000 kardoezen en een groote hoeveelheid kruit. De Boeren stonden onder bevel van majoor Albrecht, doch Dolyvry (De la Rey?) voerde het opperbevel. Wel kan er alweer niet gesproken worden van een schitterende overwinning van de Engelschen en van een verpletterende neder laag der Boereu, doch het zou toch wel kunnen wezen dat de Engelschen nu hun slag slaan door met versnelden pas aar. te rukken op Kimberley, wat hun, door hun veel grooter aantal tegenover de Oranje-Vrijstaters mis—

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1