„De Echo ran het Zuiden", Nummer 100. Zondag 17 December 1899. 22e Jaargang Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Eerste Blad. Belan gr ij ke M ede deelingen „De Echo van het Zuiden." p r ij svermindering weck. Iedereen dus van den rijksten tot den arrasten kan en zal het lezen. Iedereen wil 6 cent per week missen, om van alles degelijk en flink op de hoogte te blijven, geheel mede te leven. Franco per post f 0 90. Liefdadigheid. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Echo van het Zuiden" UITGEVER: WaalwifA. Waalwijksche en Langstraatsche courant, zal dan nl. in Veel j^TOOtGT fOFHlcifit verschijnen. De Echo van het Zuiden, Wailwpscke en LaagstaMe Courant Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A bon nementspr ij s per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever ADVERTENTIËN 1 7 regels f'0,60; daarboven 8 eent per regel, groofce letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentioburea v«n Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel In vorige nummers deelden wij onzen lezers, liet publiek van Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en de geheele Langstraat, enz in 't kort allen abonné's en hun die wij het gaarne zien worden, reeds een en ander mede omtrent onze plannen tegeil a. s. Nieuwjaar. Door de tneerdeic ruimte, die we hierdoor winnen, zullen we in staat zijn onzen lezers veel meer aan te bieden dan tot dusver, vooral wat onze gemeente en de Langstraat betrelt. Ons blad zal bevatten: hoofdartikels, overzichten van de voornaamste gebeurtenis sen in binnen- en buitenland, meer speciaal wat in Waalwijk en «Ie geheele Lang straat vermeldenswaardig voorvaltvooral op 't gebied van industrie, handel en ge meentezaken. Markt- en huidenberiehte.il, boeiende feuilletons, ook scherts en humor en aangename mengelwerken wetenschappelijke zaken alles zal men er in vinden. Plaatselijke berichten der ve. schillende Langstraatsche en Ovcrlandsche gemeenten, Verslagen van den Gemeenteraad van Waalwijk, uitvoerige verflagen van lezingen vergaderingen, zoowel in onze gemeente als daarbuiten. Ook hebben wij maatregelen ge- trolten voor goede artikelen over onze hoofdindustrieschoenmakerij en leerlooierij. Ook op 't gebied van Landbouw hopen we meermalen nuttige wenken te kunnen geven. In één woord, wij zullen alles doen wat voor onze lezers aangenaam en nuttig kan zijn. Wilt ge dus breedvoerig en duidelijk alles weten, wat in WAALWIJK en de LANGSTRAAT gebeurd/ abonneert dan op Dan nog zal ons blad bij deze aanmerkelijke vergïOOting eene belangrijke ondergaan n l. in plaats van f 1— f 0.75 iper kwartaal Of 0 CGIlt JIGF Om het velen nog gemakkelijker te maken, zullen we hen in de gelegenheid stel len per week 6 cent te betalen, dan behoeft men niet f 0,75 cent ineens te geven. Dit bedrag zal wekelijks door een onzer boden worden opgehaald. De prijs met prachtig Geïllustreerd Zondagsblad is fl.05 franco per post f 1.27!/V Lus voor slechts 30 cent een prachtige illustratie die U al de voor naamste gebeurtenissen der wereld voorstelt en verhaalt. Wij van onzen kant stellen alles in 't werk om het publiek voor zoo min moge lijk geld zooveel mogelijk te verschaffen en hopen dan ook van hun kant den noodi- gen steun te ondervinden. Iedereen vuile dus onderstaand inteekenbiljet in en stelle het een onzer bodes ter hand, of bezorge het aan ons bureau opdat „DE ECHO VAN HET ZUIDEN'' in geen enkel huisgezin in Waalwijk en de Langstraat ontbreke en met recht zal ziju het blad van Waalwijk en de Langstraat, een ware huisvriend, het meest gelezen blad in de Langstraat. Wie zich tegen 1 Januari op dit blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De ONDERGETEEKENDE abonneert zich op Waalwijksche en Langstraatsche Courant, Zondagsblad. NAAM: WOONPLAATS welgestelde ouders zal De winter heeft vóór den tijd zijn intocht gedaan. Verleden week stond hij plotseling voor onze oogen, niettegenstaande zijne offi- ci<-ele komst eerst een veertien dagen later was aangekondigd. Doch hij is er. En wij weten van ouds, dat hij een zeer hardvochtig man is, die zijn wil onverbiddelijk doorzet en aan smeekingen noch klachten het oor leent. Het is door de geleerde wereld vastgesteld, dat herr Winter op 21 December komt en den 21 Maart weer heen gaat; maar zelden of nooit houdt de strenge man zich aan die ollicieele verplichting. Hij komt en gaat zooals 't hem goeddunkt, spottend met de wet, die de menschen hem hebben gesteld. Het best kannen ons den winter voor stellen als een streng vader, die wel aan al zijne kinderen zijne aanwezigheid laat ge voelen, hen allen verschrikt door zijne koude, stramme, duistermakende houding, maar wiens aanwezigheid geenszins voor allen dezelfde verschrikking medebrengt. Beschouwen wij de werkelijkheid. Het kind van klagen als de lage temperatuur het rillen doet van koude en de scherpe oostenwind zijn gelaat pijnlijk snijdt. Maar die pijn duurt slechts kort. Niet langer dan het gaan van huis naar school of omgekeerd. In de school toch wacht het eene weldoende warmte, die dadelijk de koude weet te ver drijven. En te huis eene warme ka mer, een versterkenden maaltijd, die dubbel het straks doorgestane leed vergoeden. En het kind van den arme De koude treft niet alleen zijn gelaat maar geheel zijn lichaam. Geen voldoende kleeding om het tegen den snerpenden wind te beschutten, geen verwarmend, misschien zelfs geen vol doend voedsel om de maag te vulleu en het bloed een lioogeren warmtegraad te geven. Blijft de kleine op school wellicht buiten 't bereik van den winter, tehuis daarentegen weet hij hem maar al te goed te vinden, want er is geen brandstof voor den haard, geen behoorlijke dekking voor de legerstede, wellicht geen of niet toereikend voedsel om den honger te stillen. Door hetgeen wij hier schreven wordt zeker het lot van den arme in het koude jaargetijde niet te donker geschilderd; de werkelijkheid geeft akeliger tafereelen te aanschouwen. Zij, die van meening mochten zijn, dat er door de instellingen van liefdadigheid ge noeg gedaan wordt om den arme tegen ge brek te vrijwaren, kennen noch de ware armen, noch hunne velerlei behoeften. Die instellingen, zoo redeneert men wellicht, hebben ijverige leden en vele fondsen om den arme te helpen en hem het noodige te verschaffen. Het is waar, geen lof genoeg voor hen, die zich ook in deze gemeente, aan het werk der liefdadigheid wijdeneere aan hen, die door hunne rijke giften die vereenigingen steunen, maar de macht der openbare liefdadigheid reikt in den regel niet verder dan het verleenen van hetgeen strikt noodzakelijk is. En hoevele armen worden er niet gevonden, die hetzij uit aange boren fierheid, hetzij uit misplaatst eerge voel voor zich en voor hun gezin de gift weigeren, die door den Vincentiaan of armmeester hun wordt toegereikt En deze gevallen zijn menigvuldiger dan men zou ve moeden. Ja, het is en blijft waar naast de open bare liefdadigheid, moet de bijzondere zich stellen. Dé laatste vult de eerste aanzij helpt waar de eerste niet of niet voldoende helpen kan. De tijd begint te naderen, dat de armoede met hare schrijnende pijnen zich weer zal doen gevoelen. Zoodra de winter is ingetre den zijn de dagen het kortst, dus de dag gelden kleiner. Velen missen zelfs, bij gebrek aan werk, elke inkomst, zoodat de nood da delijk voor de deur staat Laten wij daarom het goede in ons spre ken en bij hun nood, de gebreken der ar men niet meer gedenken. Bij al hetgeen wij doen om ons zei ven, om onze kinderen, te gen den baren winter te beschermen, her- iunereu wij ons, dat zoovelen onzer mede— menschen machteloos staan om zich tegen dien geweldenaar te wapenen. De moeder, die haar kind warmpjes kleedt voor het naar school gaat en het 's avonds met eer. deken tje meer toedekt, bedenke ook, dat er zoo vele andere moeders zijn, die hetzelfde voor hare hongerige, verkleumde kleintjes zouden willen doen, doch er niet toe in staat zijn. Al wordt er in deze gemeente veel, zeer veel gedaan, al zijn er families, die veel goed doen, er zijn er ook die nooit een ex traatje voor den arme kunnen missen. Er zijn gegoeden, die voor plezier, voor op schik, voor ijdeleu tooi alles over hebben en hun hart voor den arine sluiten, geen oog hebben voor hunne behoeften en nooden. Een woord van opwekking zij dan tot allen gericht om den arme in dezen winter niet te vergeten. Hij is onze evenmensch onze broeder, die volgens Gods wil en uitdruk kelijk gebod recht heeft op onze hulp en steun. En wat wij gegeven hebben, niet uit ijdelheid, maar met de meening om te hel pen, zal ons duizendvoudig worden vergoed door Hem, die gezegd heeft„Een glas water, in Mijnen Naam gegeven, zal zijn loon niet missen." K. O. HBJ."'J' ll!J1 ■- lg Tegengevallen. De vrienden der Boeren, die met angstige zorg den oorlog in Z.-Airika zagen uitbreken, worden hoe langer zoo meer gerust. Nadat de eerste leugens der Engelschen over hun schittei ende overwinningen" spoe dig door de waarheid achterhaald waren, kwam er geregeld bijna niets anders meer dan gunstig nieuws van het oorlogsveld. Hoe is er dan ook, sedert October, de publieke meening in Engeland gedaald van het kookpunt van jingöisme WJdra zal het vriespunt van moedeloos heid bereikt zijn, zooals de Engelsche pers dagclijksch meer te kennen geeft. Eerst hoorde men allerwegen „Wij hebben reeds gewonnen." En de huid werd gedeeld, vóórdat de beer geraakt, laat staan geschoten was. Daarna volgde: Wij zijn al aan het win nen En de telegraaf loog er maar op los alwat de Engelsche censuur dicteerde. Toen ietwat bescheidener: „Wij zullen het zeker winnen." Maar het eene krijgsplan na het andere, dat ontwijlelbare zegepralen beloofde op papier, viel in duigen onder den kogel regen der Boiren. Wal bleef er voor den nationalen trots van John Buil toen anders over, dan hardnek kig te beweren „Wij moeten het ten slotte winnen»

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1