De Deserteur De Zuid-Afrikaansche oorlog, FEUILLETON. BINNENLAND. I' ka A. B. mi de on af ve sti rei in va scl ee1 mi fit V len len len 3en len len len len len 3en len 3en if!1 J ii' 11 1 t i k< 01 ka cli lO' L)i bu th, de Pi bl. in ge oo be in he all be v* za pe po in to', scl op wc uil ke to! ve de ee rit di" wa„ lor ho za Er ve de rac str he Set rit: ve vo m< uir en 12 en op va de mt WE we be sti ve ze mi pL ■w he mi he G: de mi lijk.' Zij stellen IJ voor met de firma één contract in bovengenoemden zin aan te gaan onder bedinging: (i. dat de grond tot geen ander doeleinde dan bovenvermeld worde gebezigd en dat B. en YV. anders d it perceel tegen denzelfden prijs wederom kunnen terugnemen. b. B. en W. te machtigen dergelijk con tract met de firma aan te gaan. Vooiloopig zal hel zijn een magazijn van Zweedsch timmerwerk bij gunstige vooruit gang za' het uitgebreid worden, evenals in andere plaatsen tot een stoomzagerij, scha- verij etc. 't Is volgens ons oordeel van groot belang deze nieuwe industrie hier te krijgen. De kolen- en zandloodsen kunnen gemak kelijk achter de woning van den havenat bei der geplaatst worden. De prijzen zijn ook billijkwe mogen niet te hoog zijn, we moeten hen zooveel mogelijk tegemoet komen." De heer Baijens «zouden we er niet in opnemen, dat de grond later als hij wordt teruggekocht, weer netjes, zooals hij thans is, moet worden opgeleverd. De Voorzitter: Dat kan in 't huurcon tract opgenomen worden." De heer Hoffmans„De firma wil de grond huren voor f 100 pc-r jaar, of koopen voor f 2000, dan vind ik 't eerste veel be ter dan hebben we zeker 5°/0 van ons geld en men weet niet of we geen behoefte aan grond krijgen, aan de haven zou ik niet te gauw land verkoopen." De Voorzitter„de koopprijs is f 3 per M2. en als we het verkoopen zit de zaak hier vastin huur, dan zal de zaak zich weer spoedig kunnen verplaatsen." De heer Hoffmans „Ik zou beter vinden, voorloopig voo»" f 100 te verhuren voor 5 jaar dan kunnen we nog zien." De heer van Schijndel„zulke industrieele zaken moeten we zooveel mogelijk tegemoet komen, zoo we ze gaarne hier hebben, an ders zoeken zij misschien een betere plaa's.* De heer Hoffmans „ik zou het voorloopig verhuren, we hebben 't misschien later zelf noodig." De heer van Schijndel „de lui zijn toch zeker van plan zich hier te vestigen." De Voorzitter: „daarom is ons voorstel ook, als ze weggaat, wij net terug kunnen knopen." Ons voorstel is „dat de raad ons zal machtigen een definitief contract met de firma te sluiter, in den geest als boven is aange geven. De belangen van den handel en der gemeente zullen in acht worden genomen. De heer Hoffmans handhaaft zijn voorstel, otn het voorloopig voor 5 jaar tegen 100 'sjaars te vei huren, tegen dat van Dag. Bestuur. Beiden komen in stemming en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 van de 8 stemmen. Op de vraag van den voor zitter of nog iemand 't woord verlangt zegt de heer Bay ens „Omtrent de boomen in de stationsstraat wilde ik vragen of die niet gesnoeid konden worden aan de huiszijde, beiderzijds daar wat inkorten, de bewoners hebben er veel las' van." De heer Hoffmans „ik 'neb hooren spre ken over rioleering over 't spoor." De Voorzitter „daar is in 't Dag. Be^t. over gesproken. De kosten zijn voor Ver hoeven, en 'i werk ^tal door de gemeente worden uitgevoerd." De heer Hoffmans „neemt hij daarmede genoegen, en kon het ook niet gebeuren onder toezicht der gemeente." De Voorzitter: »dao zal hij zich wel tot ons wenden, dal hoort bij 't Dag. Best. thuis." 7. Peiser vertrok zonder antwoord af te wachten en begaf zich naar beneden, naar zijne werkkamer waar hij nog lang in gedachten verzonken aan de schrijftafel zat, ten slotte in zichzelf mompe lend Hij zal het doen Ik geloof het zeker I Bij is jong, vurig en vol haat jegens de Russen. Hij zal ieder middel tot wraak aangrijpen. Aan zijn verlangen tot het schrijven van dien brief zal ik voldoen De volgende dag was een Vrijdag. Peiser bleef tehuis en werkte in zijne kamer. Des namiddags liet hij zijne dochter roepen en zeide alleen Hedenavond zal onze gast met ons aan tafel komen. Wil daarop dus bij het bereiden van den maaltijd rekenen. Vervolgens hield hij zich met een zeer gehei n- zinnigen arbeid bezig, waartoe hij zich naar den kelder begaf, die tot distillatie der geestrijke dranken diende. Deze bereiding geschiedde anders op nog zeer primitieve wijze en bestond hoofd zakelijk daarin, dat Peiser een mengsel van spiritus en water door een met houtskool gevuld rat filtreerde, waardoor de drank verkregen werd, dien zijne klanten iederen marktdag in grootere of kleinere flesschen mede naar huis namen. Peiser hield zich echter thans niet met deze drankbereidhig bezig; in dit geval toch zou het niet noodig geweest zijn, de kelderdeur zoo zorg vuldig te sluiten en er van binnen de grendels voor te schuiven, ol alvorens het licht aan te slekcn, ook nog voor het kleine, vuile ondoor zichtige keldervenster oude zakken te hnngen. Inh das de meest mogelijke voorzichtigheid te Lebben in acht genomen, rolde hij uit een hoek een groot vat naar voren, waarvan hij voorzich tig het deksel afnam en dat bleek met talk (hard vet) gevuld te zijn. Peiser legde in een kleinen haard vuur aan, De heer Mulders i „kunt U soms ai eenige inlichtingen geven, omtrent de haven De Voorzitter„de havencommissie heelt er over vergaderd en ook in 't Dag. Best. is er over gesproken en wij zijn druk aan 't in lichtingen hieromtrent inwinnen." Niemand meer 't woord vei langend, sluit de voorzitter de vergadering. Mmn «MMMHMaeafanMCMnBacm —ca—— Dc derde nederlaag der Engeische strijd macht in Zuid-Afrika in zeven dagen tijd. Generaal Redvers Bulier moest de redder zijn Generaal Bulier zou in één enkelen slag de schande, over de Engeische legermacht in Afrika's zuidelijk deel gekomen, uitwis sel! en Generaal Bulier zou met ziin legerorde in Natal revanche nemen voo»" al den tegenslag door de Engeische geleden sinds het begin van den oorlog met de Zuid Afiikaansche republiek, (den lien October werd de oorlog verklaard door Transvaal, uadat de Britsche agent te Pretoria twee dagen te voren in het bezit was gesteld van het ultimatum der Boeren, dat „onbeschaamd en belachelijk" werd geheeten aan de boorden van de Theems, waar men de onafhankelijke repu bliek »een oprocrigen vazalstaat* heette en gansch uit de hoogte sprak over dat volk van herders en veeboeren) Generaal Bulier, zoo troostte men zich tot Vrijdagavond laai, zou door een algemeene verplettering der Boeren in Natal, samen gaande met het ontzet van Ladysmith, dat nu reeds sinds den dertigsten October door de Boeren wordt ingesloten gehouden, de herinnering aan de misrekeningen van de 1 geueraals Methuen en Gatacre respectievelijk ten noorden van de Modderrivier (bij Ma- gersfontein) en in het noorden van Kaapko lonie, uitwisschen en zorgen dat men in het moederland toch nog een Merry Christmas" zou kunnen vieren, zij het dan ook met rouw in het hart over de gevallenen en met een droef gedenken aan hen, die daar ver weg in het vijandelijke laud in gevangenschap verkeeren en hun dag moeten doorbrengen met pijpjes rooken en kaartspelen, terwijl hun makkers hun leven in de waagschaal stellen, voor wat men natuurlijk nog raaap immer pleegt te heeten, de eer en het prestige van het vaderland En waarlijk, er scheen alle reden te wezen om van generaal Bulier ee;i grooten coup te verwachten en althans om te veronderstellen, dat hij zich niet zou laten verlokken tot on dernemingen, welker uitslag twijfelachtig kon worden geacht hij heeft er waarlijk den tijd wèl voor genomen om zijn beschikkingen te nemen, zóó dat hij onder de beste voot- uitzich'en den grooten slag tot verlossing van generaal YVhite en tot uitdrijving van He Boeren uit de Engeische kolonie, kon wagen, niets overlatende aan het toeval, alles rege lende en voorbereidende met omzichtigheid en nauwgezette zorg, zooals feitelijk van den opperbevelhebber op grond van diens ver leden niet anders mocht verwacht worden Kalm eu bedaard wachtte men gewichtig nieuws af, men wist dat een treffen niet lang meer kon uitblijven. Doch niet heel lang is het zoo gebleven dit is nu wel geweest een korte stilte voor een hevigen s'.orm, voor een geweldige cata strophe en zooals de rustige houding der Boeren niet tot de gevolgtrekking mocht lei den, ^at het voor de Engeischen attes van een leien dakje zou gaan bij hun definitieven aanval, zoo mocht uit de stilte te Londen ook niet de gevolgtrekking worden gemaakt dat het alles voor den wind ging voor d Britsche wapenen! Om twee uur in den kouden misMgen win ternacht maakte het departement van oorlog een telegiam van den opperbevelhebber ge neraal Redvers Bulier openbaar, waarin ter openbare kennis werd gebracht, dat hij Vrij dag, bij een poging om met zijn geheele legermacht de Tugela-rivier over te trekken een ernstige nederlaag had ge leden, zoodat hij niet minder dan elf ka nonnen heeft in den steek moeten laten nadat al de paarden, die er de bespanningen van uitmaakten, gedood waren en zeer vele manschappen gedoodvermist en gewond waren. Hoe hei in ziju werk is gegaan Generaal Bulier heeftafgaande op zijn eigeu lezing, Vrijdagmorgen om vier uur, met zijn geheele legermacht, die op een twaalf duizend man minstens is te schatten, onder de aanvoerders Hiidyard, Dyttleton en Hart (allen generaals) een poging gedaan om de Tugela-rivier over te trekken op een van de twee of op beide doorwaadbare plaatsen, die niet meer dan twee Engeische mijl van elkan der verwijderd zijn. Generaal Hart die den linkeraanval leidde, had het al spoedig zwaar te verantwoorden, zoo zelfs dat de opperbe velhebber er toe overging terugtrekking te gelaster, omdat het doel toch niet te bereiken zou wezen. Nu ging generaal Hiidyard, die den rech teraanval leidde naar voren en slaagde er zelfs in het station van Colenso te bezetten met eenige huizen aan de rivier bij de brug, toen de opperbevelhebber eensklaps tot de ervaring kwam, dat de artillerie, die het pogen van Hiidyard zou ondersteunen, buiten werking was gesteld kolonel Long, die het bevel had over de beide veldbatterijen en zes scheepskanonnen (twaalfponders) nam stelling aan den oever der rivier, doch werd daar blootgesteld aan zulk een hevig vuur dat... de opperbevelhebber, inziende dat er zonder geschut niets te beginnen zou wezen, bevel gaf tot retireeren, wat naar de lezing van den hoofdaanvoerder zeiven geschiedde in goede orde, hoewel de Boeren krachtdadig optraden tegen de verdedigend en bescher mend manoeuvreerendc cavalerie der Engel- schen en de brigade van generaal Sarton. Generaal Redvers Bulier meent in zijn uit gebreid telegram aan het depa-tement van oorlog, dat zijn verliezen ernstig zijn en hij trok zich in het oorspronkelijke Engeische kamp te Chieveley terug, Nader blijken zijn verliezen te zijn als volgt: 82 man gesneuveld, 667 gewond en 348 vermist (gevangen genomen) aau officieren verloor hij alleen 66. Koberts heelt btjkans zijn geheele militaire loopbaan in Azie (Britsch-Indie, Afganistan, Birma) afgelegd, en schitterend; terwijl de Sirdar in Afrika nooit verder is geweest dan Abessinie en Soedan. Roberts en Kitchener zullen moeten beginnen met zich uit het hoofd te zetten, dat zij Aziaten of Derwisjen te bevechten hebben. Voor Sir Redvers Buiier is de dubbele aanstelling inmiddels een leelijke klap in het volle gelaat. Van opperbevelhebber is hij nu vernederd lot bevelhebber in Natal. Hij zal Lord Roberts te gehoorzamen hebben Het is een bittere pil \oor dezen begunstigden hoveling, die me: zulk een uitgebreide vol macht heette bekleed te zijn, toen hij vertrok, om den vrede te dikteeren te Pretoria, en het tweede ernstige gevolg is, dat de regee- rmg heeft moeten besluiten, al de beschikbare reserve voor den dienst in Zuid-Afrika op te roepen, wat alleen in geval van hooge nood zakelijkheid geschiedt en dat alles voor een wandeling naar Pretoria WAALWIJK, 20 Dec. 1899. Jaarmarkten te Waalwijk. In verschillende almanakken en kalenders voor 1900 zijn zooals wij bemerkt heb ben, de datums der jaarmarkten in onze gemeente wederom verkeerd opgenomen Om nu dit euvel te verhelpen en abuizen te voorkomen, drukken we hieronder een lijstje af van de juiste datums der jaarmarkten en raden een ieder aan dit uit te knippen en zorgvuldig te bewaren ook op den al manak, die de lezers van „De Echo van het Zuiden// gratis met Nieuwjaar ontvangen, zijn de datums juist, dus daarop kan men gerust afgaan. l)en len Donderdag in Januari n n u n H U II II H II Februari Maart April April Mei J uni Juli 4 Jan. 1 Febr. 1 Maart. 5 April. 19 April. 3 Mei. 7 Juni. 5 Juli. Augustus 2 Aug. u September 6 Sept. n Septemb. 20 Sept. i/ October 4 Oct. u October 18 Oct. haalde eenige stukken sterk bandijzer te voor schijn, welke hij verwarmde, er. 'waarmëde hij beurtelings in het raidden der harde talkroassa een rond gat uitholde, dat. telkens dieper werd. Toen hij ongeveer tot op de helft der diepte van het vat gekomen was, staakte hij zijn arbeid. Voorzichtig keek hij eerst nog eens rond, of hij van geen enkele zijde kon bespied worden en schoof dan de in een hoek liggende houtskolen wat t-r zijde, waaruit hij twee in wasdoek gehulde pakken te voorschijn bracht, die zeer zwaar schenen te zijn, en die hij daarom dan ook waar schijnlijk een paar dagen te voren in het klvine wagentje, dat hij steeds zelf bestuurde, had naar huis gebracht. Hij deed beide pakken in de gemaakte opening verdwijnen, wierp de uitgegra ven talk weder in het vat, maakte deze met de warme ijzers week en de oppervlakte weder glad, zoodat uit niets kon blijken, dat het vat open geweest was. Geheel overeenkomstig dit eerste handelde Peiser nog met meerdere vaten, alleen haalde hij de pakken than9 uit een ouden koperen distilleerketel, die in eer. hoek stond. Ten slotte kuipte hij de vaten weder zóó voorzichtig dicht, dat 'alleen een vakman, en dan nog slechts bij nauwkeurig onderzoek, het bedrog zou kunnen bemerkt hebben, eu rolde ze naar den kelder, na vooraf zorgvuldig te hebben gezorgd, dat alle sporen zijner werkzaam heid verdwenen wareu. In de keuken was inmiddels Elize druk bezig zich van hare verplichtingen als vrouw des huizes zorgvuldig te kwijten. Zij bereidde zelf eene soort gevlochten broodjes en zorgde voor de visch en de appelrijst. Het was de eerste maal, dat zij tegenover een vreemdeling de plichten als gastvrouw vervullen zou, en dan nog wel tegenover een vreemdeling, die haar zooveel belangstelling had ingeboezemd! Nu en dan echter beangstigde haar ook weder de samenkomst met den vreemdeling. Zij was het nog niet geheel met zichzelve eens, op welke wijze zij zich tegenover hem zou moeten gedragen. Door lïartich kende zij gedeeltelijk het geheim, dat hem omgaf, doch dat haar onbekend moest zijn. Hoe hem dus tegemoet te treden? Vriendelijk, zooals het tegenover den gast plicht is, of terughouden, wijl zij in deu vreem- Wat zijn tiu de gevolgen Lord Roberts is benoemd tot opperbevel hebber in Zuid-Afrika, en Lord Kitchener, den bedwinger der Derwisjen tot chef van zijn staf. Niemand belwijfelr hun gaven, hun krijgservariug, maar het wordt toch opgemerkt, dat geen van tweeOu eigenlijke ondervinding heeft opgedaan in Zuid-Afrika. Roberts, de volksheld, de dood van wiens eenigen zoon, eenmaal des Sitdars aide-de camp in Soedan^ zulk een algemeenen en diep-treurigen indruk door den lande gemaakt heeft een verlies, dat men slechts weinig minder vindt dan het dubbele ongeluk aan de Modderrivier (1) deling een deelgenoot in de geheimen van haar vader zien moest Elize had voor deze gelegenheid een donker zijden kleed aangetrokken, dat hare sierlijke gestalte en de teedere gelaatskleur nog temeer deed uitkomen. Zij droeg intusschen geen enkel versiersel, ofschoon zij, door haar vader van de kostbaarste sieraden voorzien wasgeen ring, geen armband trok de aandacht tot hare slanke vingers of haar ronden arm, welke tot den elle boog ontbloot uit de wijde mouw te voorschijn kwam. In de beste kamer van het huis was de tafel gedekt. Op het verblindend witte tafellaken lagen de geu-ige bruine brooden, stond de verguld zilveren beker met (wijn). Baruch kwam binnen in een nette kaftanhij zag er recht feestelijk uit en telde zijne vingers slechts ter sluiks, terwijl hij de handen op den rug hield. Spoedig daarop verscheen ook Peiser, met den gast, dien hij zelf van zijne kamer had afgehaald en te voren de noodige instructies gegeven had, hoe zich te gedragen, om geen argwaan te wekken. Walewski en Elize begroet ten elkander met eene zwijgende buiging, terwijl beiden onwillekeurig bloosden. De mannen dekten het hoofd en beiden op de tafel toe. Toen kwam het eten. Het gesprek aan tafel was zeer onbeduidend. Peiser vermeed het hlijkbaar zijn gast rechtstreeks toe te spreken, en had slechts' lof voor de berei ding van het eten en de kookkunst zijner steeds hooger blozende dochter. Op Baruch scheen dit samenzijn een bedarenden invloed uit te oefenen, hij maakte geene grimassen, dan alleen om zijne vreugde en dankbaarheid te kennen te geven als Elize hem van spijzen voorzag, en slechts enkele malen behoefde zij hem te wenken, als hij bezig was een inventaris zijner vingprs op te maken, Elize zweeg uit vrouwelijke kieschheid, en op Walewski werkte de betoovering, verbonden aan het nieuwe, het vreemde van plaatsen omgeving. Na een tijd van verschrikkelijk lijden, na het door worstelen van de grootste gevaren, zich plotseling te zien overplaatst in een dergelijken rustigen kring, bij eene feestelijke gelegenheid, waarvan hij de poëzie ineer gevoelde dan begreep, een der gelijke overgang moet wel indruk maken! Het heerlijk toebereide eten smaakte hem, het knetteren der lamp en andere lichten, klonk len Vrijdag in November 2 Nov. len Donderdag in December 6 Dec. KERMIS den 2en Zondag in Juli 8 Juli. Voorts eiken Dinsdag en Vrijdag week markt voor Vee, Landbouwvoortbrengselen en Koopwaren, en Beurs voor Graan, Hui den, Leder en Schors. N B. Wij maken er onzen lezers ook nogmaals attent op, dat kaarten, waarop deze markten alle voorkomen, g r a t is voor een ieder ter secretarie verkrijgbaar zijn. Het zijn nette kaartjes van gemak kelijk zakformaat. Transvaal en Oranje—Vrijstaat. Het eers'e millioen is er bijna: de Ne- derl. Zuid-Alrikaansche Vereeniging ontving ruim f 820.000 en het Nederl. Roode Kruis ruim f 144.000, samen ruim 964.000. Nederl. Staatsloterij. Trekking Dinsdag 18 December. Prijs van f 1500 nos. 2436 en 13488 prijs hem als feestelijke muziek en wanneer hij od- keek en in het blozende, liefelijke gelaat zijner jeugdige gastvrouw blikte, overviel hem een ge voel, dat het midden hield tusschen vreugde en weemoed. Het eten werd afgedragen en vóór den gast de Russische samowar, de onvermijdelijke thee machine, geplaatst. Peiser begaf zich naar eene zijkamer en stemde daar eene viool, waarop hij spoedig, al op en neder loopende, eigenaardige wijzen be<ran te spelen. Hoewel niet kunstvol voorgedragen, werkten toch deze klagende, oude Poolsche melodieën in zekeren zin stichtend op den toehoorder. Baruch was den heer des huizes gevolgd, zat thans in een hoek der kamer gehurkt en liet zich naar het scheen door de muziek in slaap wiegenhij zat ten minste bewegingloos met over elkaar geslagen armen. Elize en YValewski waren dus zoo goed als alleen, en de laatste wendde zich plotseling in de Fransche tanl tot haar, otn haar het verzoek te doen den volgenden avond eenige door hem geschreven regels te willen overschrijven. Het jonge meisje verklaarde zich vriendelijk daar toe bereiden beantwoordde in het zich ontwikke lend gesprek de vragen van den gast, die een zeer elegant Fransch sprak met meerdere of mindere uitvoerigheid, terwijl zij allengs meer hare bevan genheid verloor. Het was toch het neutrale gebied der Fransche taal, waarop zij elkan der tegemoet kwamen en waardoor het onderhoud van oogenblik tot oogenblik levendiger werd. Eerst liep het over boeken, die Elize den gast geleend had, daarna bewoog het zich op meer algemeen gebied en spoedig had het gesprek een zóó vertrouwelijuen vorm aangenomen, als of zij elkaar reeds raaardenlang hadden gekend, en verbaasden zij er zich over, dat zij schertsen en lachen konden en zooveel genoegen in elkanders gezelschap vonden. Peiser hield nu en dan met zijn spel op, om naar de sprekenden te luisteren, ofschoon hij niets van de taal verstond. Maar over zijn ge laat vloog een trotsch lachje, toen hij bemerkte op hoe elegante wijze zijne dochter zich in die vreemde taal met den gast onderhield. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2