LIKEUREN. P. Gloudemans, Advertentiën gasomamenten, gasleidingen GLOEIKOUSJES Burgerlijke stand. Handelsberichten. Telegrammen. •Gemengd Nieuws. Voorhanden Verbunt-van Overbeek. WAALWIJ i® Koper-, lood-, zinkwerker en gasfitter. R E PAR E E R E N alle fijne en gewoone Cognac, Siroop voor Punch Ku mniel—Cristallisé, Chartreuse Elixer der Spa, Elixer d' Anvers, Witte en Roode Port, Madeira, Vermouth, Tokaijer, Triple-Sec, Benedictiner enz. Vra|agt prijscourant. Gèheü nieuwe gasleidingen wor den docr mij vlug en tegen con curreer aide prijzen uitgevoerd. Eerste kwaliteit Een flinke baan bevindt zich te Labbegat, naar Raamsdonk, hiervan wordt veel gebruik gemaakt; ook was er. zooals wij reeds me dedeelden veileden Dinsdag hier een wed strijd, die zeer veel volk lokte. Het meest wordt wel geprofileerd van de baan te Drongelen op het oude Maasje een prachtige, b'reede baan van een 3 kwartier lengte. l>e gcheele week kan men er een massa volks treffen, die zich hier de zoo beminde uitspanning naar hartelust kunnen gunnen op deze spiegelgladde ijsvlakte. Ten ten zijn hier en daar opgericht, waar men zich op zeer voordeelige, zij het dan ook op eenigszins primitieve wijze kan verkwik ken. De baan is ook gemakkelijk te bereiken; door de goede zorgen van de veerlui is er ul. over den dichtgevroren Nieuwen Maas mond, een weg gemaakt van gruis en planken, die dan ook goed te begaan is, zeer ten gerieve, van de communicatie met het over land. Ten derden kan men over den Nieuwen Maasmond naar Heusden rijden, wat dan ook door verschillende liefhebbers van een tochtje, deze week reeds is gedaan; hoewel het ijs niet zoo bijzonder mooi is, is 't toch heel goed te berijden en daarbij vindt men in Heusden eene prachtige, drukbe zochte ijsbaan. Gelegenheid tot schaatsenrijden bestaat er dus genoeg en het blijft nog steeds door vriezen, wat een goed vooruitzicht geeft voor de a. s. Zondagen. Dan met die dagen nog maar eeus flink geprofiteerd van deze aange name, gezonde wintersport. St. Nicolaas-markt. Naar aanleiding, van hetgeen wij in ons vorig nummer omtrent de jaarmarkten te Waalwijk schreven en het lijstje dat wij daarin afdrukten, is ons van verschillende zijdeu erop gewezen, dat de St. Nicolaas— markt in 1901) valt op 6 December, dus op St. Nicolaasdag. Men wilde hier mede nï. zeggeu en dit is ook waai, dat deze St. Ni colaas-markt dus niets kan uitwerken, geen voordeel afwerpt voor winkeliers etc Iedereen heeft dan natuurlijk reeds lang zijne iukoopen gedaau, de H. Man heeft dan al gereden, en pleegt de St. Nicolaasmarkt juist een van de beste vau 't jaar te zijn, waarop de buitenlui, uit de geheele Langstraat en Overland uaar Waalwijk komen, om op de markt en in de winkels voor St. Nicolaas in te koopen, dat zal dus dat jaar in 't geheel niets ziju, daar de hieraan voorafgaande markt plaats vindt op 2 November 1900. Zeker bevat deze hier bovenvermelde grief waarheid, hoewel wij ten zeerste betreuren, dat er niet eerder iemands oog op is gevallen, daar nu de meeste publicaties en kaarten reeds gedrukt eu verspreid zijn. Mocht er evenwel nog iets aan te doen zijn, op welke wijze ook, dau zullen de bevoegde autoriteiten zeker niet nalaten, hier nog eene g oede wijziging in brengen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft het amendement der Commissie van rapporteurs om art. 34 te verminderen met f 20,000, uitgetrokken voor verruiming van het profiel der Maasbrug bij Maeseyck en daarmee houdende werken, met 37 tegen 32 stemmen aangenomen. Het amendement der Commissie om art. 80 met f 10,000 te verminderen, uitgetrokken ter bekostiging vau onvoorziene uitgaven voor werken ter exploitatie van de visch-hal en haven te IJmuiden, werd door den minister overgenomen, waarna een amendement van den heer de Waal Malefijt om het artikel met nog f 17,000 te verminderen, uitgetrokken voor verschillende uitgaven ten behoeve van dezelfde instelling, met 70 tegen 13 stemmen verworpen werd. Met 77 tegen 7 stemmen werd verworpen het amendement der Commissie tot vermin dering van art. 109 met f 8377, uitgetrokken ter verhooging van het subsidievoor den kei weg van Zundcrt naar de Belgische grens. Bij de afd. Spoorwegen heeft de heer Schaepman verzocht de regeering op eenander te bepalen dag te mogen ioterpelleeren over haar spoorwegpolitiek, de belangen van het publiek bij dc veiligheid op de spoorwegen en die van handel en nijverheid. Verlof is daartoe verleend. Vrijdag werden verschillende kleinere wets ontwerpen behandeld en aangenomen. Besloten werd, dat de ontwerpen op de woningwet en betreffende de volksgezondheid in handen eener commissie van voorbereiding zullen worden gesteld. De Kamer zal waar schijnlijk niet voor 13 Februari weder opge roepen worden. Na sectie—onderzoek van eenige andere ontwerpen zal dan het eerst ter openbare behandeling aan de orde zijn het wetsontwerp op den leerplicht. De Kamer is vervolgeus op reces geschei den. Ned. officieren naar Zuid Afrika. De kapitein jhr. H. Ram, van het 3e, en de le luitenant L. W. J. K. Thomson, van het 5e regiment infanterie, beiden gedeta cheerd bij de hoogere krijgsschool te' s Gra- venhage en aangewezen om geaccrediteerd te worden bij de presidenten van de Z. A. Republiek en van den Oranje-Vrijstaat, ten einde de krijgsoperatiën bij de staven van de legers dier republieken te volgen, zijn deze week reeds vertrokken. Engeland wenscht niet meer officieren van vreemde legers in Zuid-Afrika aan zijne legers toe te voegen. Ook zijn twee officiereu van het Ned.- Oost—Indisch leger bestemd om naar Zuid- Afrika te gaan, ter bijwoning van den oorlog aan de zijde der Boeren. Het zijn de le luitenants Van Asseuberge en Nix. Zij zullen den 2en Januari vertrekken. De reden waarom Engeland geen Neder- landsche officieren bij de Engelsclie strijd macht in Zuid—Afrika weuscht toe te laten moet, naar beweerd wordt, deze zijn, dat de beschikbare plaatsen zijn ingenomen door militaire vertegenwoordigers van staten, die in de laatste jaren oorlog hebben ge voerd. Aan onze Katholieke Lnndgenooten Een zalig KerstfeestEen gelukkig nieuw jaar Heerlijke dagen voor allen, die in den huiselijken kring of te midden van goede vrienden die dagen in rustige vrede mogen doorbrengen en met een dankbaar hart op het weldra geeindigde jaar terug mogen zien. Hoe natuurlijk is dan de drang van het hart om aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijken, dat men het wel met hen meent en hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te onthalen. Maar helaas hoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede eu vriendschap ver stoord, doordat wij ons zelf eu andereu sterker waanden dan wij waren. Wij weten allen wel, wat de oorzaak was, wij weten allen wel, dat met den alkohol zoo dikwijls twist en tweedracht zijn binnenge slopen in het gezelschap en hoe gaarne zouden wij ze verre van ons houden. Welnu er ia een goed middel om ze te weren. Laten wij 1 o Niemand opdringen sterken drank tc gebruiken. 2° Geen alkoholische dranken toedienen aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden lichtelijk de grenzen der matigheid te buiten gaan. 3° Eerbied hebben voor hen, die geen alkoholische of geen sterken drank willen gebruiken, en ons onthouden van allen ongepasten aandrang om hen in hun besluit te doen wankelen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en gezel ligheid zullen er niet onder lijden, en zoowel gastheer als gast zullen tevreden zijn. De nieuwe eeuw heeft krachtige mannen en flinke vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste overtuiging, dat zij in eu door den strijd tegen het drankmisbruik kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Het is heden voor het eerst, dat wij tot U kunnen spreken. Laat het niet zijn onbe kend maakt onbemind. Geeft onze vereeniging Uwe belangstelling en beschouwt ouzen wensch als het woord van een vriend. Zalig Kerstfeest, gelukkig nieuwjaar 1 Het Bestuur van den Ned. Bond van R. K. Vereenigingen tot bestrijding van het Drankmisbruik SOBRIËTAS. IJsberichten. Men meldt uit Capelsche Veer dd. 21 Dec.; Hier is over den nieuwen Maasmond al een vaargeul gemaakt. De pont deed heden reeds dienst. De overtocht met voertuigen kan dus gemakkelijk weer plaats hebben. Uit Keizersveer word dd. 21 Dec. ge schreven De overtocht geschiedde heden te voel over planken die over 't ijs gelegd waren. Met het hakken van een slob voor de trek- pont wordt, als het ijs blijft zitten, spoedig begonnen. Moord. Woensdagnacht heeft op de grens van Bergum en Bergumerheide eene vreeselijke moord plaats gehad. Wanneer de grond in den winter met sneeuw bedekt is, houden sommige personen in deze environs zich bezig met de bunzingvangst. Zoo waren dezeu nacht drie van zulke personen (in het Friesch worden ze mudde vangers genoemd) ill. twee van Twijzelerhcide en één van Zwaagwesleiude tezamen naar deze plaats afgezakt. Daar outnioette dit drietal twee andere muddejagers. Spoedig ontstond er twist tusschen het drietal en het tweetal, het begon met een gevecht tusschen de honden die op deze jacht gebruikt worden en het eindigde met geweerschoten. Een van het tweetal loste n.l. ten slotte eenige geweerschoten op het drietal, met dit gevolg, dat een dadelijk dood was en een tweede vreeselijk zwaar gewond. De derde is ongedeerd. De doode en de gewonde zijn beiden in het onderlijf getroffen. De schoten werden van zoo nabij gelost, dat de getrof fenen als 't ware in brand geraakten. De justitie was Donderdagmorgen dadelijk ter plaatse. De vermoedelijke dader is al gevat, hij kwam eens kijken met andere menschen naar hetgeen gebeurd was, dade lijk werd hij toen gevangen genomen. De verdachte s'aat hier bekend als een groot strooper en anarchist. Naar men zegt heeft degene die ongedeerd is gebleven van het drietal, den verdachte als deu dader herkend. Volksmond. „Ze maken haast in Engeland. Heb je gehoord dat ze de mannen van de 7de di visie nu maar zoo uitsturen, zonder ransel „Onverantwoordelijk toch 1" „Weineen Dat krijgen ze immers wel van de Boereu 1" Ongeluk. Woensdagavond heeft trein 666 H. IJ. S. M., van Alkmaar naar Amsterdam, te Uit geest den brievenbesteller, die aan den trein was om de post te halen, terwijl hij voor eene reeds vertrekkende tréni heen liep, gegrepen en over hoofd en lichaam gereden. De man was onmiddellijk dood hij was 23 jaar en sedert zes weken gehuwd. Dusscn, 22 Dec. Zoolang de moeielijkhe- den, betreffende het ijs, aan Keizersveer en de Merwee voor Goikum zullen voortduren, komt de namiddagpost in plaats van tegen zes tegen vier uur. Loon op-zand, 22 December. Van af 1 Januaii a. s. zal geen staangeld op kermissen meer geheven worden. Naar wij vernemen moet het voornemen bestaan de staanplaatsen 'voortaan publiek te verpachten. WAALWIJK. Van 16—23 December. GEBOREN Gatharina Antonetta d. van Johan nes Hendrikus Theodorus Borstboom en Pieterneila de Wit. Petras Nicolaas, z. van Ludovicas Johannes van Iiilst en tlen- drika van Gestel. Jacobus, z. vhii Gual- therus van Gils en Wilhelmina Ligtvoet. Bernardus z. van Bernardus Wilhelmus Kaak en Maria Elisabeth van Schijndel. OVERLEDEN Maria Kapteijn, oud 66 j., echt- genoote van Johannes Kogels. WAALWIJK, 22 December 1899. Tengevolge van ijs en sneeuw zijn de wegen van ouze naburige veerijke streken naar onze anders zoo bedrijvige Vrijdagsmarkt voor den aanvoer van vee en landbouwproducten bijna niet te be gaan. De aanvoer ter veemarkt was dan ook zeer gering op de stallen werd nogal verkocht. Kall'beesten golden 1' 120 k 1'175. Dito vaarzen f 110 f 160. Jonge varkens aangevoerd 45 stuksver kocht van f4.50 ii 1' 8,25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1075 kg. van f 1.07 k f 1.25 per kg. Eieren 6 a 71/» cent per stuk. De huidenmarkt blijft in eene zeer vaste stemming verkeeren in weerwil, dat wij in den stilsten tijd van 't jaar zijn en er dus weinig in dit artikel omgaat. De voorraad is op de voornaamste stapelplaatsen min of meer aangegroeid, maar de eerste hand houdt de verhoogde prijzen niet alleen aan, doch tracht die zelfs nog hooger op te voeren, wat haar, geholpen door oorlog eu andere factoren in de naaste toekomst waarschijnlijk maar al fe goed zal gelukken. Mag dit al schijnbaar ongunstig werken voor de leerlooiet ij, in werkelijkheid is dit niet het geval, want met recht en reden kan men thans z.ggen, dat de leerprijzen gaandeweg verbetering ondergaan en wel voor alle soorten en kwaliteiten en hoewel er in verre na nog geen evenredigheid bestaat tusschen de prijzen van ruwe huiden eu gelooid leder, verheugt de reeds zoolang beproefde leerlooier zich thans in een begin van waarschijnlijk blijvende beterschap van zijn bedrijf. In schors en alle audere looimiddelen is 't ook stil, maar de prijzen blijven zeer vast. De schoenmakerij beklaagt zich terecht over den ongunstigen tijd. Betalingen gaan bi; huune afnemers zeer langzaam, leder en audere schoenmakersbenoodigdheden zijn slechts bij klimmende prijzen te bekomen en de schoenen worden eer lager dan -hooger verkocht. De oorzaak is moeilijk te vinden, tenzij 't waarheid zoude zijn, dat er nog veel overproductie bestaat en dat 't buitenland maar altijd doorgaat ons land van goedkoope, maar onsoliede waar te voorzien. Indien de verhooging van leder en fournituren, waarmee men ons in 't buitenland is voorgegaan, wellicht nog grootere afmetingen zal aanne men, zal de overproductie langzamerhand afnemen en zullen de prijzen der schoenen meer looneud worden. DÜSSEN. Boteraanvoer 147 kg. prijs van fl.00 1.25 Markt gezet op f 1.12 per kg. Eieren f 1.45 per 26 stuks. LONDEN, 22 December. Het ministerie van oorlog deelt de volgende dépêche mede van den generaal, belast met het opperbevel over de gemeenschapslijn in Natal, gedag— teekend uit Pietermaritzburg van heden De volgende verliezen zijn op 18 dezer geleden; zeven man gedood, veertien gekwetst. Het telegram meldt ook drie sterfgevallen aan tyfeuze koorts. Uit de namen van de regimenten, die genoemd worden, blijkt dat de opgaaf betrekking heeft op een gevecht bij Ladysmith op 18 dezer. De Standard vermeldt het gerucht, dat de Boeren de hoogten hebben bezet, die het Engelsche kamp te Chieveley bestrijken. Zij stellen er zwaar geschut op. BRUSSEL, 22 December. De Peuple meldtGisteren vermaakten zich tal van kinderen inet glijbaantje spelen op de Lys te Frelinghien, aan de Fransche grens plotseling brak het ijs en vielen eeu menigte kinderen te water. Er zijn drie-en-dertig lijkeu opge haald. Twéé Helden. Uit Atlanta in deu staat Geor gia (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) wordt bericht, dat aldaar de namen van 2 be ambten der Zuider-Spoorwegmaatschappij van mond tof mond gaan. Doo.r hunne buitengewo ne tegenwoordigheid van geest en een aan dol heid grenzenien moed hebben de beide perso nen meer d.;.|i 100 reizigers van een sneltrein van een wis.ien dood gered. Het was op een Zaterdagavond, toen de exprestrein Macon verlaten had j en met azende snelheid in de richting van Atlanta voortstoomde. [n korten tijd was meti genaderd tot een groote op ijzeren drageis lustende houten brug, welke op eene hoojte van ongeveer 100 voet over een afgrond ligt. In de oumiddelijke nabij heid dezi r brug beschrijft de spoorweg tus schen bergachtig terrein een scherpen bocht, die het den machinist onmogelijk maakt de brug eerder ie zien, dau dat de locomotiëf haar dicht bi j genaderd is. Toen Pitman, de machinist, dje bocht gepasseerd was, ont waarde hij tót zijn grooten schrik schrik dat de brug in vljmmen stond. Hem restte slechts een second: om een besluit te nemen. De trein door rammen te doen stilstaan zou een botsing met een kort achter den trein aan komenden goederentrein tengevolge gehad gebben. Hij koos daarom den eenigen, zij het ook niej minder gevaarlijken uitweg, zijne machine o: „full speed" te zetten, waardoor ware over de rails vloog. Met 'id stoomde de trein door de i was in een oogwenk aan den anderen knrt in veiligheid, alwaar hij tot stilstand gJbra'cht werd. Niet minder koel bloedigheid dan de machinist Pitman, legde de condus thur Hubbard, die zich ook op de locomotief bevond, aan den dag. Nauwe lijks stond het snuivende stoomros stil, of hij gaf zich i aar den als het ware van schrik hij als het bliksemsne vlammen taaru uit brug den dezen nog gevaar bes zou de in van den doorstaan versteendei baanwachter rukte hem denian- i e haod, rende over de brandende goederentrein tegemoet, en kon in tijds een sein geven, dat er ond. Ware dit niet geschied, dan vlammen staande brug de zwaarte goederentrein niet hebben kunnen en het personeel van den trein had een jammerlijken dood gevonden. Alle ge tuigen vatj het voorgevallene roemen de te genwoordigheid van geest van beide heldhaf tige mannén om het zeerst. Aanbevelend, Beveet zich beleefd aantot het van alle mogelijke en al wtt verder tot het V A K behoort. door mij zdf GEPREPAREERD. Aanbevelend ALS BOVEN.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 6