Nummer 6. Zondag 21 Januari 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handei, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. England's grootste macht! De Deserteur De Zuid-Afrikaansehe oorlog. AIT00N T E L E N, mm U i t g rctv e li Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. Wat te doen WAALWIJK. De Echo van het Zni en Linsslratlsrkf Conraii Dit Blad verschijnt W o e n s d a g- en Zate r d a g a v o n d. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.75. Franco per post door liet gehcele, rijk fO.OU. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Ten gevolge van den oorlog in Zuid-Afrika is het in de laatste weken \oor iedereen duidelijk geworden, over welke ontzetlende macht Engeland heeft beschikt door het be zit der onderzeesche kabels. Herhaaldelijk gebeurde het, dat het „War Office" dogen lang weigerde de gewichtigste berichten bekend te maken, terwijl de Lon- densche correspondenten van Fransche en Duitsche bladen allerlei geruchten naar het vaderland overseinden. Europa kent echter eerst met zekerheid den toestand, als het den heer Chamberlain behaagt, iets dien aangaande los te laten. De heer Chamberlain is dus in staat, den telegraaf bet zwijgen op te leggen en Europa gedurende den geheelen oorlog verstoken te houden van de voordeden, welke de heerlijke uitvindingen, waarop het zoo trotsch is, op leveren. Weinige mensehen, zelfs onder de machtig ste en grootste hebben zulke kracht bezeten Napoleon kon, toen Europa aan zijne voe ten lag, niet beletten, dat het nieuws te Parijs aankwam en zich onder de menigte verspreidde, niettegenstaande zijn politie en zijne wetten. Maar Chamberlain beeft bet in zijne macht, de geli e el e wereld in angst en twijfel te laten, indien dat in zijn kraam te pas komt. Immers alle overzeesche kabels zijn in de macht van Engeland; alle vreemde regeerin gen kunnen niet, ofschoon zij ontzaglijke sub- sidiën aan de Engelsche maatschappijen geven, met hunne vertegenwoordigers in telegraphi- sche verbinding treden, sedert Chamberlain zijn bevelen gegeven heeft aan de maat schappijen, die de kabels exploiteeren. Er zijn geene andere dan Engelsche maat schappijen. Daarin ligt het geheim der groote macht, waarmee de Mogendheden nog lange jaren rekening moeten houden. Toen er, korten tijd geleden, sprake was van liet leggen van een nieuwen kabel van Engeland naar de Kaap, schreef een Engelsch blad „De onderneming zal 125 milliosn kosten. 14. Als haar vader op reis was, dan had zij zell's in het huishouden zoo goed als niets te verrich ten weinig anders dan op de keukenmeid toezicht te 'houden, als deze het eten voor haar en den vreemdeling toebereidde. Voor het diens!personeel en de gasten werd een afzonderlijke keuken gehouden. Ook met de gelagkamer behoefde Elize, als haar vader afwezig was, zich niet te bemoeien. De verrichtingen daar bezorgde naar landsge bruik een zoogenaamde schenker, d. w. z. een soort gevolmachtigde huishouder, die bier, drank enz. tot detailprijzen van Peiser kocht en direct aan dezen betaalde terwijl het zijne zaak was het uitschenken dezer dranken in zekere mate voor eigen rekening te bezorgen. Elize gevoelde zich eenzamer dan ooit, want zij vermeed het des avonds met den gast, wiens gezelschap zij vroeger zoozeer wenschte, te zaïuen te zijn. De beide avonden na de markt, op welke haar vader hem naar beneden gehaald had, waren pijnigend voor Elize geworden, wijl zij redenen ïuoest zoeken, om haar wegblijven uit de kamer te verontschuldigen. De ééne ruaal had zij ongesteldheid, de andere maal bezigln-den in de huishouding voorgewend en de avonden in haar kamer doorgebracht, om onder tranen hare eenzaamheid nog meer te gevoelen dan anders Het was haar onmogelijk met Walewtki te zaïnen te zijn, sinds het uur, waarin haar vader haar had medegedeeld, dat zij de vrouw van een anderen man zou worden. Waarom liaar dat samenzijn onmogelijk was Zij wist het niet. Zij wist zelts met, wal zij gevoelde of dacht, er was in haar gemoed eene verwaï ring ontstaan, die haar alle helder denken belette En haar hart, dit heftig kloppende hart 1 Zij vreesde voor dit eigen hart, welks stormachtig slaan haar den angst inboezemde, dat in haar Daarvoor kan men vijf gepantserde oorlogs bodems bouwen. Maar als deze nieuwe lijn klaar is, zullen onze schepen vijf inaal zoo veel kunnen doen." Eu dat is juist. Engeland heeft over de gelieele wereld een net van onderaardsche kabels gespannen. Men zou het kunnen vergelijken bij een spinncweb, waarin Lon den het middelpunt. Er gebeurt niets aan de uiteiste grenshockt n der aarde, of de spin wordt oogenblikkclijk daarvan in kennis gesteld. Werpt een oogslag op de kaart. Tien kabels verbinden Engeland met Ca nada en de Vereenigde Staten. Tusschen Engeland en Zuid-Amerika bestaan drie draden, die over de kusten van Spanje naar Brazilië en de zuidelijke Republieken loopen. Naar liet verre Oosten loopt een kabel over Gibraltar, Malta, Egypte, Aden, Indië, Ciiina en Australië, Eindelijk is Afrika over de kust van Guinea met Engeland verbondeu. Zoo. is dus de gelieele wereld door het spinneweb ingesloten. Elk oogenblik kan de spin van bet midden naar deu omtrek loopen, hare vijanden voorbij snellen, eene kolonie vernielen, eene provincie veroveren, voordat hare vijanden zelfs vernomen hebben, dat zij bedreigd worden. 250.UU0 Kilometer lange kabels waarbor gen aan Engeland zijne wereldmacht. Maar de lieer Chamberlain vindt, dat liet niet voldoende is. Eenige zijner draden loo pen over bezittingen, die niet aan Engeland tocbehooren. Er zijn in de wereldzee hier en daar eenige verloren rotsen, zonder hoornen, zonder dieren, waar nooit iemand woonde. Engeland beeft daar toch zijne vlag geliescben. Daarover zullen zijne onderzeesche kabels gelegd wor den, om de laatste verplichtingen en de laatste vrees tegenover den vreemdeling te ontgaan. Welk middel bezitten de Europeeschc mo gendheden, om ernstig op te treden tegen dezen veroveraar Zij zelf hebben zijn arm gewapend. Zij hebben nooit getracht zijne onderne mingen te bemoeilijken, of om naast zijne heirbanen gereserveerde wegen aan te leggen. En op dit oogenblik zijn zij gedwongen, zich te schikken naar het goedvinden van Engeland. De maatschappijen staan geheel onder dp macht van Engeland, dat in tijd van oorlog geheel naar willekeur over de kabels beschikt. Tegen wil en dank moeten de andere landen, zich door Engeland de wet laten voorschrij ven, zij moeten alle gewone en binnenste eene gevoelsomwentelir.g zou uitbreken, die alle perken, alle dammen, door opvoeding en gewoonte om dit hart gelegd, zou doorbreken en slechten. Hadden niet soms de kleine zorgen aan de huishouding verbonden Elize's gedachten afgeleid en al was het dan ook slechts voor een tijd op onverschillige dingen gericht, de hulpelooze ware vertwijfeld. Thans deed zich weder eene kleine zorg aan haar op, die zell's groot dreigde te worden, ofschoon zij niet haar eigen persoon betrof, de zorg voor Baruch. Sinds den namiddag van den vorigen dag was hij verdwenen en den nacht over niet tehuis gekomen thans was de voor middag zoo goed als voorbij en nog altijd was hij niet teruggelteeid. Elize ging naar de kamer, waarin Baruch anders zijn verblijf hield. Deze lag onmiddelijk nuast de werkkamer \an Peiser en leverde een aanblik op, die men minstens origineel kon noemen. Zij bevatte weliswaar als meubelstukken slechts een ledikant met bed en een ouden stoel maai de witgekalkte wanden waren met teekeningen van Barucbs vinding en uitvoering bedekt en deze teekeningen bestonden uit handen, welke afwis selend van vier of zes vingers voorzien waren. De grond was met getallen bedekt, die met krijt geschreven berekeningeu vormden, en waarvan de uitkomst steeds negen of elf was. En toch was deze krankzinnigheid bij B.iruch eigenlijk de eenige en de storing van zijn geest dus slecht9 eene gedeeltelijke. Evenals vele ande ren zijner soort kon hij op een ander gebied dan dat zijner krankzinnigheid volkomen verstandig handelen, naar T scheen minder tengevolge van logisch denken, dan wel bij wijze van ingeving. Dit wist Elize en daarom beangstigde zij zich persoonlijk dan ook niet zoozeer om Baruch's wegblijven, dan om de ergernis, die haar vader daarvan had. Deze droeg naar het scheen den ongelukkige geene bijzondere genegenheid toe, hij kon hem soms barbaarsch tuchtigen er. deze scheen Peiser ook te haten, zoover zijn verstand reikte. Overigens haatte hij ook alle menschen, met wie hij tot dusver in aanraking was gekomen, want hij werd door allen in huis mishandeld en ongaarne gezien. De dienstboden haatten hem in het bijzonder om zijn zacht, kutaardig roud- buitengewone reglementen goedvinden, zware bijdragen betalen die den last van John Buil erg verminderen en zich laten welge vallen, dat zij slecht of niet bediend worden Nu worden de moeste telegrammen ver minkt en achtergehouden wat zou er gebeu ren, indien Engeland in oorlog was met een Europcesche mogendheid Duitschland heeft echter reeds verlof ge kregen om een kabel naar de Vereenigde Staten te leggen, zoodat België en New- York weldra rechtstreeks verbonden zijn. In de Fransche Kamer zijn ook stemmen op gegaan, om Frankrijk met zijn koloniën te verbinden. Bij de begrootingsdebatten kwam ook dezelfde kwestie in onze Tweede Kamer ter sprake. Toch zal Joseph Chamberlain de beheer- scher der wereld blijven, zooals de spin dat is over haar web. Welke macht zon bij deze le vergelijken zijn, 'indien de recht vaardige God niet de hoogmoedigen trof, indien de heldenmoed van een volk van Boeren, dat de beste generaals der Koningin doet terugdeinzen, niet alle berekeningen van Chamberlain te schande maakte Op verzoek van het bestuur der Schocn- makersvereeniging alhier, nemen we onder staand stuk op, voorkomende in het Vakblad voor de Schoenmakerij, d d. 11 Jan. 1.1. Aan allen die het Schoenmakersvak be oefenen in Nederland. Het zal u zeker geen van allen onbekend zijn gebleven, dat er zich een Commissie heeft gevormd, ten doel hebbende om de prijzen van liet leder te verhoogen, zoodat deze meer in verband komen met de prijzen van de huiden. Deze commissie heeft haar eerste oproeping gedaan en het gevolg is dat zich een comité heeft gevormd om op uitgebreider schaal deze noodzakelijke zaak ter hand te nemen. Reeds in liet Buitenland was men ons daarin voorgegaan, wat ten gevolge had dat allengs de lederprijzen zijn gestegen. Het ligt dan ook voor de hand, dat als u bovengenoemd comité, dat 11 Jan. 1 1 te 's Hertogenboscli een algemeene vergadering van looiers heeft bijeengeroepen, een ver- liooging voorstelt, deze wordt aangenomen. Gebeuit dit, dan kan liet ook niet uitblijven of de prijzen van liet gemaakte werk, zoo confectie- als besteld-, dienen veranderd te worden. Het Bondsbestuur vergaderde op 7 Jan., sluipen door liet huis, waarmede hij hen dag en nacht verschrikte, en waardoor hij achter aller lei geheimen kwam. Eén persoon slecht3 was er, wie Baruch evenveel liefde toedroeg als hij alle anderen te zamen haatte, en dit was Elize. Zij had hem van het begin af met kalmte en zachtheid bejegend, hem nooit anders dun een vriendelijk woord gegeven en zijne gebreken met toegevendheid verdragen. Deze liefde, welke den ongelukkige voor de eerste manl geboden werd, had een diep gaanden indruk op hem gemaakt. Met de trouw van een hond en eene vereering, die men anders slechts aan hoogere wezens wijdt, hing hij aan Elize, verkeerde hij met liuar, zocht hij elk barer wenschen te vervullen. Zij alleen wus zijne autoriteit, alleen hare woorden maakten indruk op hem en schenen zijne anders sluime rende verstandskrachten te wekken. Daaraan scheen Elize te denken, toen zij uit Baruch's kamer terugkeerde en zich weder aan het venster zette. Spiedend sloeg zij van tijd tot tijd een blik op de landstruat. Daar eindelijk, het middaguur was reeds genaderd, werd er geklopt en trad Baruch binnen. Hij scheen er zich van bewust kwaad gedaan te hebben, want hij toonde eer. nog schuwer en gedrukter wezen dan anders. Hij groette Elize kroop dan in hoek. Waar zijt ge geweest, Baruch? De gebrekkige gaf geen antwoord. Ge moogt niet wegblijven, Baruch ge weet dat vader het niet wil hebben. Waar zijt ge nu weer den geheelen nacht geweest? Baruch is weg geweest de Baas mag het niet weten hij slaat Baruch. Waarom liept ge weg Kunt ge dat ook aan mij niet zeggen Baruch zegt het niet 1 Daarna begon hij het spel met zijne vingers en zag Elize nu en dan verlangend aan, of zij hem niet een goed woord zou geven. Elize zweeg een langen tijdeindelijk zeide zij Ge moet niet wegloopen 1 Er zal u nog eens een ongeluk overkomen, en als vader het ver neemt, komt ge maar in moeilijkheden. Ik blijf niet lang meer hier. Dan moogt ge niet meer een geheelen nacht wegblijven! Baruch vloog plotseling op en naderde Elize. besprak bovengenoemd punt en gaven alle leden hunne verwondering te kennen dat nog geen stappen in die richting waren gedaan. Want overtuigd als ze zijn dat het bij de ininsie verbooging voor velen niet mogelijk zal zijn te blijven leveren, meende zij deze besluiteloosheid (als ze het zoo noemen mag) hieruit af te moeten leiden, dat er velen zijn, die, nu er een Bond bestaat, wachten zullen wat deze meent te moeten doen. Ten einde nu te weten in boever de be- stuurderen daarin juist oordeelden, noodigt het Hoofdbestuw van den Ned. Bond van S. V. O. allen uit, die een dergelijke be weging noodzakelijk achten, een bewijs van belangstelling te zenden aan haren Secr. Blijkt het nu dat algemeen dc noodzakelijk heid wordt erkend, zoo is het Hoofdbestuur genegen om een algemeene verg. voor te bereiden en kan deze dan binnenkort op een nader te bepalen lijd en plaats worden uit geschreven. Aangenaam zal het ons zijn van velen een schrijven te mogen ontvangen. Hoogachtend Namens het Hoofdbestuur II. DE ROOS, Secr. Langestraat 80, Amsterdam. N.B. Beleefd verzoeken wij belangstel lenden in hun schrijven b.v. op te geven de plaats, welke men voor een bijeenkomst de geschikste acht. I)e opmarsch van generaal Retlvers Duller tot ontzet van Lady— smith. De sphinx, die door de goede zorgen van het departement van oorlog te Londen en de militaire autoriteiten in Alrika's zuidelijk, het wonder heeft te aanschouwen gegeven van een absolute stilzwijgendheid gedurei.de zeven achtereenvolgende dagen tot groote ontsteltenis en steeds wassende ongerustheid van de onderdanen van koningin Victoria en tot groote ontevredenheid vau de in den loop der zaken in het Zwarte Werelddeel belang stellenden in gansch de beschaafde wereld - de sphinx heeft het spraakvermogen terug gekregen; verschillende speciale berichtgevers hebben Woensdagavond laat uil de onmid dellijke nabijheid van Springfield ten westen van Colcnso, conform aan hun plicht, toeken van leven kunnen geven langs tdegrafischen weg de Britcche legermacht is er in geslaagd de Tugelarivier over te trekken bij Potgieters-drift door middel van een pouion brug die ijlings is geslagen na een kuit Hij keek haar strak aan, nlsof hij zich eerst bezinnen moest en zeide vervolgens: Eli/.e zal tiet hier blijven Elize gaat weg Elize neemt Baruch rueél Neen Baruch, ik zal u niet meênemen kun nen, maar ik zal toch spoedig weggaan 1 Zij verschrikte over de uitwerking die hare woorden op Baruch hadden. Hij sprong als een vertwijfefd rond, knarstte op de tanden, schreeuw de, huilde en wierp zich eindelijk voor Elize neder. Baruch niet alleen laten Elize niet weg gaan Baruch wil het niet Baruch zal sterven 1 Hij klemde zich aan Elize's kleed vast, en te vergeefs trachtte en verschrikte hem tot rust ie brengen. Elize mag niet weggaan Baruch zal altijd doen, wat Elize wil Baruch zal ook zeggen, waar hij vannacht geweest is Baruch is ver weg geweest, de baas mag het niet weten dc baas slaat hem dood Baruch was, waar het geld gemaakt wordt de menschen slaan zoo op bumm, bumm, weer een blanke thaler springi er uit de Baas stuurt de blanke thalers weg hij pakt ze in de vetvaten iu den kelder Baiueh heeft het gezien de baas denkt, nie mand weet, wat hij met de vaten doet Baruch weet het Zij denken aller., Baruch weet niet, hoe het geld gemaakt wordt maar Baruch weet alles Hij is Rukowski 's avonds nageloopeu hij is er in geweest, onder den grond waar liet geld gemaakt wordt de men-clien wilden Ba ruch doodslaan maar Rukowski heeft gezegd, dat Biruch volslagen gek is maar Baruch kent iedere plaats Zij denken, als hij ooder den grond is, slaapt hij -- maar hij kentiederen hoek bumm, een blanke thaler bumm nog een blanke thaler Baruch weet alles Elize weet nu ook, waar Baruch geweest is Baruch zul het niet meer doen Elize moet hier blijven Elize niet weggaan 1 Zooveel achter elkander had Baruch nog nooit in zijn leven gesproken, thans hield hij uitgeput op, klemde weder zijne knokige handen in Eli ze's kleed, alsof hij haar reeds nu het weggaan wilde beletten. Elize was in half fcewusteloozeo toestand opge- staon. voorhoede-gevecht, dat afiiep met de terug trekking der Boeren op de heuvels Dat komt betrekkelijk rog onverwacht, al moet dan ook in aanmerking worden genomen, dat we een periode van een volle week hebben doorgemaakt, zonder e^nigeaanwijzing van beteekenis; aangaande het verdere doen van de Engelsche legermacht, die, naar men meende, op twee of drie punten iegelijk een aanval zou doen op de stellingen der Boeren, welke zich ten noorden der rivier over een lengte van verscheidene kilometers uitstrekken en ten aanzien waarvan feitelijk niets offici eels was vernomen na het bericht van gene raal Redvers Buller aan het Londensche departement van oorlog, volgens hetwelk hij bij Potgieters D.ift de veerpond had ver— meesterd Wat er sinds is doorgelaten door de cen suur of wat wellicht door de leger-autoritei- tcn met opzet is verspreid (tol misleiding der openbare meening of wel om de Boeren van de wijs te brengen) blijkt nu geenszins le zijn geweest conform aan de waarheid: generaal Warren is geenszins van Coler.so uit in oostelijke richting opgetrokken uaar Weenen om van daaruit verder op te marcheeren in noordelijke richting ten einde te trachten daar een overtocht over de Tugelarivier te forceeren en geenszins is gebleken, dat Groblers Kloof en Colenso verlaten was door de Boeren -alles heeft zich van Engelsche zijde geconcentreerd op de overschrijding der Tugelarivier ten westen van Colenso. Omtrent de concentratie der troepen van Redvers Buller en Warren over de Tugela seint Sir Redvers Buller 't volgende Een batterij van de veld-artillerie, een houwitser-batterij en de brigade van Lyttehon zijn over de Toegela getrokken bij Polgie— tersdrift, nadat 's vijands stelling door ons| beschoten was. Vijf mijlen hooger cp stak Warren de rivier over door middel van een pon'onbiug van acht-en-vijftig yards lang. Rechts van zijn front is de vijand druk bezig zich te versterken. De voorwaartsche beweging tot or.tzct van Ladysmith begon Woensdag van Frere en Chieveley uit. Op een paar mijlen afstand van Frere in de lichting van Springfield) kwamen de troepen schietschijven voorbij,) opgesteld door de Boeren en voorstellende een krijgsmacht die in gevechtslinic optrok ;j hierop waren de Boeren aau het oefenen geweest van de nabijliggende heuvels. Nadat verspieders bericht hadden, dat Springfield; onbezet was, werd die plaats door de En— gelschen bezet. Het transport van de opruk-j kende macht strekte zich over verscheidene mijlen uit en bevatte vermoedelijk 5000 wa-l geus. De troepen trokken vervolgens op naar Mount Alicealle verdachte streken werden van te voren duchtig verkend. De vijn d die den voiigen dag te Potgietersdrift was geweest, was klaarblijkelijk verrast. Een deel Dut was liet dus!... valsche munt maken Haar vader het hoofd ecner valschemunters- bende 1 Zij gevoelde hoe in dit verschrikkelijk oogen blik huar al haar innerlijke kracht ontviel. Blijf hier, Elize ga niet weg Baruch laat u niet weggaan Baruch gaat ook niet) meer weg 1 De woorden van den ongelukkige herinnerden er haar aan, dat zij niet alleen was. Ik ga niet weg, Baruch, ik blijf hier. Maar gij moogt aan geen mensch zeggen waar gij ge weest zijt. Zij ztide dit mechanisch en slechts om Baruch gerust te stellen. Deze echter scheen met dit ant woord volkomen bevredigd, llij stiet een krij- scheriden vreugdekreet uit en riep: Elize is goed voor den armen Baruch, Baruch doet alles wat Elize wil. Daarna sprong llij op. Me: vooruit gestrekte armen deed Elize eenige snelle schreden naar voren, bleef daarna staan en kraclneloos zonken hare armen naar beneden. Zij voelde, hoe alles om haar heen Legon te draaien, hoe hare gedachten verward werden. Zij perste de handen op de zwoegende borst, als om den kreet vol jammer en vertwijfeling te rug te houden, zij voelde hoe hare knieën beef den en bare lichaamskracht bezwijken nog hoor de zij de deur openen, toen werd zij bewusteloos. Toen Elize ontwaakte, meende zij te droomen. Boven zich zag zij het ge'mt van VValewski en zijne oogen ru-tten op haar met eene uitdrukking van angst ja, naar liet haar toescheen van harte- lijklieirf, die haar hart deed beven en er plotse ling alle bloed heendicer. Nog nooit te voren had zij het gewaagd in deze oogen te zien. Jonkvrouwelijke schaamte verbood haar den gast anders aan te zien, dan nu en dan met een Huchtigm blik, wanneer zij met hem spruk. Thans zag zij met de apathie der langzaam verdwijnende bewusteloosheid in zijn gelaat, tot als met één slag haar volle bewustz jn terugkeer de. Zij bloosde en sloot de oogen, zij hoorde eene stem bevend van angst en opwinding uitroepen: Wat, in 's hemelsnaam is er met u gebeurd? Gevoelt gij u beter (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1