BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Engeland. er in hoofdtaak op zijn linkervleugel druk toeging, dat hij dien vleugel een tweetal Engelsche mijlen (ruim drie kilometer) heeft vooruitgeschovenclat het terrein groote moeielijkheden biedt doordien men steed tegen de heuvels op moet vechten en dat raoeielijk precies is op te geven hoeveel 1 er aan Engelsche zijde wordt gewonnen wat den ex-opperüevtlhebber, die juist vóó een vijftal weken zijn commando over de geheele Engelsche legermacht in Zuid-Afrika heefi verspield door een geweldige nederlaag me een aanzienlijk ve: lies aan levend en dood stiijdmateriaal, evenwel niet belet de veron derstelling uit te spreken, dat de B itsche legermacht steeds vorderingen maakt! Zoo weet ook de correspondent van de Times uit Spearman's kamp van Zondag 1.1 te melden, dat de stelling der Boeren vier Engelsche mijl (bijna zes en een halven K M.) ten noordwesten van Trichardtsdrift achter een langen heuvelrug is gelegen in een halven cirkel en dat de borstweringen van steen doen veronderstellen, dal de Boeren toch niet zoo gansch en al bij de pakken hebben neer gezeten, als men te Londen wel zou wei schen, doch tastbaar resultaat, reden gevend tot bepaalde gevolgtrekkingen aangaande den staat van zaken op het oogenblik, brengt ook dit nieuws niet Eu uit het allernieuwste telegrafische be richt van den specialen berichtgever van Reuter in Spearman's kamp, valt alleen op te maken, dat de generaals Hart en Cltry er 1 in slaagden Zaterdag een honderd yards vooruit te komen en dat de Boeren in den f nacht van Zaterdag op Zondag af en toe het geweervuur openden, wat door de Engelsche voorposten niet beantwoord werd voordai tc- gen het aanbreken van den dag de fusillades- al te sterk werden en dat toen (de Engelsche kanonniers hadden, den geheelen nacht door gebracht naast de stukken) al heel spoedig ontaardde in eeu hernieuwd gevecht, waarbij de Engelschen, door een bombardement op de loopgraven der Boeren, er in slaagden met de bajonet op het geweer een kopje op de Boeren te vermeesteren, die daarop (hun tak'.iek getrouw) een volgend koj je bezetten. Ten slotte wordt dan door den correspondent in quaestie. uit het feit, dat het geschutvuur van de zijde der Boeren verslapte, de gevolg trekking gemaakt dat de vijand (in casu de Boeren) geen ammunitie meer had en nu trachtte door musketvuur in deze ieein'c te- voorzien. Of het nu in direct verband hiermede is, dan wel als een gevolg van den moed en 'i overleg van zijn landgenooten, schijnt de correspondent i.og niet met zichzelvtn eens j te zijn, doch hij eindigt me; dc blijde tijding voor de menschen aan de Theems dat de Engelschen er in slaagden drie stellingen te vermeesteien op dc Boegen Enfin dat zullen er wel stellingen naar ge weest zijn in elk geval geen van dezulke, welker bezetting door de Britten van over wegend belang kan worden geoordeeld of hen heel veel veel nader brengt tot het door hen nagestreefde doel (het omzet van Ladysmidi met vernietiging en verplettering der Boer en): v/are het een voordeel van hooge importantie, dan zou op het oogenblik Londen er wel vol van wezen, in verband met breedvoeiige relazen van de hand van generaal Redvers Buller. Juist doet het feit zich voor dat dc leidende Engelsche bladen 1.1. Maandag geen uitvoerige verslagen brengen van de geleverde gevechten gedurende de laatste etmalen wat wel als doorslaand bewijs kan gelden, dat het alles tot dusver zich heeft bepaald tot min of meer ernstige voorposten gevechten en schei nuitselingen I Wel is de toon der Lorulensche bladen zoo nft als vóór dezeu optimistisch, doch lot de uitspreking van een bepaalde meening aar gaande den juist en datum van een beslissen den strijd heden, of later, waagt zich geen enkel en zelfs heeft men zich laten vinden voor de erkenning dat de kamp hevig is of zijn zal Dat is toch weder een toomje lager dan in de laatste dagen der vorige week, toen de autoriteiten van het departement van oorlog en de regeerir.g er geen geheim van maakten, dat de verlossing van generaal White en de zijnen (r.a een gedwongen gevangenschap van twee en een halve maand) nu nog maar een I quaestie was van een etmaal of wat en toen er niets werd aangevoerd ter bestrijding van de opvalling, dal de opmarsch van de oevers der Tugelarivier in noordoostelijke richting, ecri overwinningtocht zou wezen, ter uitwis- sching van de herinneringen aan gansch den tegenslag van drie volle maanden voor de Britten Enfin, dat kan nog komen zal men te Londen denken, hoewel zelfs de meest ge— duldigen en de meest bezadigeu alweer be ginnen te oordeelen dat het toch wel wat lang duurt eer de hoopvolle voorspellingen verwezenlijkt worden Een groot gevecht, een geweldig treffen aanslaande dat wisten we toch feitelijk reeds vóór een vier- of vijftal dagen en op het oogenblik heeft men nog alleen melding te maken gehad van de volgende relazen, die elk voor zich en alle te zamen wèl doen ver moeden dat een ontmoeting van geweldige beteekenis te wachten is, doch die geenszins den indruk geven dat er alreeds een gevolg trekking is te maken generaal Buller heeft nadrukkelijk en duidelijk te verstaan gegeven aan den avond van den dag die voorbeschikt was naar men meende om opgeteekend te worden in de Bcitsche geschiedboeken dat.... de Engelschen de gewichtige stelling van den vijand nog niet hadden vermeesterd Van Zaterdag om zeven uur in den avoud werd door het agentschap Reuter uit Spaer- man's kamp gemeld De verschansingen van den vijand werden heden voortdurend beschoten. De brigade van generaal Lyttleton rukte voorwaarts en bezette een kopje op 2000 yards van de Boerenstelling te Brakfontein, terwijl de com pagnie „Rifles", die met de luchivaaitafdeeling oprukte, zwaar beschoten werd uit de vijan delijke schansen. Van generaal Warren's stelling hoort men het artillerie- en het geweervuur voortduren, maar de vijand was op het uur, waarop we seinen, nog niet uiteengedreven. De granaten deden hei gras vlam vatten. Lord Dundonalds afdeeling verraste Don derdag 350 man van den vijand. De Engel schen die op een kopje waren geposteerd lieten de Boeren kalm naderen. De vijand deed geen poging om hel vuur te beantwoor den, de meesten galoppeerden weg. Men zegt dat de overblijvenden de witte vlag opstaken Van kwar* vóór tien in den avond van denzelfden dag berichtte de leider der En gelsche troepen in Natal generaal Redvers Buller aati hel departement van ootlog te Londen Generaal Clery met een deel van Warren's strijdmacht, is heden van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds in gi vecht gewikkeld ge weest. Door een codedkundig gebruik van zijn artilleiie wist hij voorwaarts te dringen den eenen heuvelrug na den anderen nemende over een uitgestrektheid van ongeveer drie mijlen. Zijn troepen bivakkeeren nu op den veroverden grond, maar de hoofdstelling des vijands is nog >r hen. Zijn verliezen zijn niet zwaar. Ongeveer 100 gewonden waren hedenavond om halfzeven in de ambulancen gebracht het aantal gesneuvelden is nog niet vastgesteld. Gisteren Zondag heeft hel departement van oorlog het volgende telegram van generaal Buller uit Spaermanskamp van 21 Januari ontvangen Ten einde generaal W.uren te ontzetten en de Merkte der Boerenstrijdmacht voor Potgietersdrift te leeren kennen, deed gene raai Lyuleton gisteren een verkenning in force, waardoor hij de Boeren noodzaakte den ge heelen dag in hun loopgraven le blijven. Onze verlezen bedroegen twee man gesneuveld, twaalf gewond en twee vermist. En uit Ladysmi.h (waar men de bevrijding door generaal Buller ie midden van dysenterie- cn typhusgevalien als voorloopers van honger snood, met wassend ongeduld tegemoet ziel) heette het van Zaterdag De vijand heeft nieuwe kanonnen in stelling gebracht die Kranaten werpen van 8 inch (zal wel moeit n zijn 15 5 cm.) Het bombardement is in de laatste dagen kiachiigcr, maar richt weinig schade aan. Drie manschappen wer- fen gewond. De troepen zijn uitermate ver heugd over Buller's geslaagden opmarsch. Men hoort zijn kanonnen duidelijk en ziet de granaten springen. Nog berichtte gent raai Buller gistermorgen uit Spearman's kamp naar Londen „In het gevecht vin Zaterdag b'j Vens'ers- spruit werden elf officieren gewond, vin wie één aan zijn wonden stierf. Verder werden 270 manschappen gekwetst." Venstersspruit s ee:i rivier ij- dal westelijk langs Acton Homes naar het zuiden loopt en zich in de Toegela stort). En uit het kamp der Boeren uit Spionkop werd van Dinsdag der vorige week (den zes- ienden Januari) liet volgende bericht: Kort na den middag van heden werd bi ker.d dat 300 Engelschen de ponldrift over Ie gr, olé Tojge a waren overgetrokken Ken dtnionstraiie met een aanzienlijke macht was n de richting van Co'enso gemaakt en een andere noordwaarts naar de Oliviershoekbrug, iie de republik' ineche roepen een paar dagen geleden hadden vernield. Tegen vijf uur zag men een lange rij in - fantetie trekken naar en langs een met laag hout bedekte heuvelrij, Zwartkop genaamd. Eenigen tij l verdwenen zij achter de hoornen, maar tegen zes uur kwamen zij opnieuw te vo ischijn aan den noordelijken oever. De Britsche tioepen rukten in verspreide orde voort naar een reeks lage kopjes dicht bij le iivit-r. Omstreeks half zes was deze stel ling geheel ingenomen onder vo komen s i!— zwijgen der republikeinsche troepen en men ag dn Engelschen toebereidselen maken o.u ien nacht door te bietigcn. De correspondent van de M inch. Guardian bij Bullet 's troept n hei ft zich gewaagd aan een beschrijving der stellingen na den over ocht der Britten over de rivier. Alic -berg, de hoofdstelling van Bul ei's leger, is ecu steil kopje van 700 voet hoogte, vlak ten zuiden van Potgietersdrilt gelegen. Daar zijn de Britsche scheepskanonnen opge steld. Voor di; kopje maakt de Toegela een liepe bocht die twee landtongen omsluit. Onmiddellijk over de rivier, in deze bocht dus liggen vier kleine kopjes. Deze ziin bezet door generaal Lyttleton met de houwitsers, lel land voor deze kopjes is open, doch wordt aan de oostzijde beheerschf door Brak fontein, ten Noorden van het noordelijkste punt van de Toegela en aan de Westzijde door Spionkop, teii Noorden van het punt waar de Toegela. zich voor de tweede maai in deze streek naar het Zuiden ombuigt. Achter Spion kop (de bedoeling zal wel zijn in Westelijke richting) strekt zich een lange heuvelieeks uit met sieile hellingen. Tegenover deze heuvels, ten Zuiden daarvan, ligt Trichardtsdrift, waar generaal Warren's brigade de rivier is over gestoken. Brakfo itein en Spionkop met de aangren zende heuvels vormen een steike stelling voor le Boeren, echter niet zoo sterk, meent de correspondent, als de onneembare stelling bij Colenso. H aever de stelling der Boeren zich uitstrekt, kan de correspondent natuurlijk niet opgeven de Britsche bevelhebbers weten het zelf niet, want tot dusver is elke poging om de Boeren te bewegen hun stelling te demas hecren op een mislukking uitgeloopen. Voor zoover uit de berichten is op te maken, heeft generaal Lyttleton lot dusver weinig uitgericht. Generaal Warren daarentegen schijnt een poging te doen om den rechter flank der Boeren om te trekken, zijn cavalerie schijnt reeds doorgedrongen te zijn tot een stelling ten Westen van Acton Homes en zijn infanterie heeft een voorpostengevecht aan gegaan aan Venstersspruit, een zijriviertje van de Toegela dat westelijk langs Acton Homes stroomt. De voorposten der Boeren hebben hem drie achtereenvolgende heuvelruggen erus'ig betwist en zijn naar men uit de olfi- cieele berichten mag opmaken, daarna op de hoofdmacht teruggetrokken, na den Britschen generaal niet onbelangrijke verliezen te heb ben toegebracht. Het ernstige gevecht van Zaterdag blijkt inderdaad geweest te zijn in de nabijheid van de stellingen van üe Boereu bij den Spioenkop. In een telegram vau heden betitelt Buller het als het gevecht bij de Ventersspruit. De Ventersspruit is een 16 K. M. lange stroom, die in de buurt van den Tin'wapas ontspringt en iw zuidwest' liike richting v oortloopenr'e dicht bij den Spioenkop in de Toegela valt. li den die hoek door de twee rivieren gevormd ligt een van de lljklaar zeer sterke stel in gen van de Boeren. De Engelschen kunnen niet oprukken legen de stellingen boven Polgie tersdrift, voor zij de Boeren van hun linker flank verdreven hebben. De eerste poging daartoe is hun Zaterdag duur te staan geko men. Buller had eerst gemeld dal zijn ver liezen waar;chijnlijk niet zwaar waren en gewag gemaakt van een honderd gewonden. Maan dag heeft hij ziin eerste lijst gewonden reeds aangevuld en verzwaard en geefi hij aan ge kwetsten 11 officieren en 279 soldaten op. Ozer zijn dooden nog altijd geen woord. Dat Warren het Zaterdag aardig warm moet gehad hebben, blijkt verder uit Buller's mededeeling (lat hij dien dag, om Warren te verlichten en de boven Potgiettrsdrifi verschanste Boeren (bij Brakfontein) in toom te houden, Lyttleton een verkenning in menigte liet doen, waarbij deze ook eenige verliezen heeft geleden. Al zijn de Engelschen dus nu de Toegela over, zoo zijn ze nog bij lange na niet in Ladysmith. Buller seinde dat bij hel gevecht van Zondag een officier en vijf soldaten gedood, en drie officieren en 75 soldaten gewond zijn acht man worden vermist. Het overbrengen van de veerpont over de Tugelarivier op 15 Jan. jl. door eenige Brit sche soldaten wordt als volgt beschreven De rivier de Tugela (bij Po'.gietersdiift) was door den regen sterk gezwollen, maar luitenant Carlisle en zes onder officieren en minderen vau de Zuidafrikaansche cavalerie boden zich aan, om de pont op de zuidelij ken oever (door de Engelschen bezet) terug te brengen. Zij sprongen in de rivier. Mid den in kreeg de sergeant Barkley kramp doch een cavalerist, Horwell genaamd, hield hem boven water en bracht hem naar de brug. Toen hij hem veilig op den oever had geze', hielp Horwell de anderen veilig door den stroom. Op hetzelfde oogenblik bemerkte luitenant Carlisle, die in de por.t was geklommen, hoe een afdeeling Boeren, die tot dusver in liin der laag gelegen hadden, hun geweren aan egden Hij soroug terug in het water, de cavalari-ten Turner, Collingwood, Horwell en Godden, die intusschen naar de zuidzijde er rivier terug gezwommen waren, trokken hevig aan de touwen cn trachten de pon' voort te sleepen, doch vergeefs. Luit. Carlisle serg. Barkh y en de caval. Cox hadden zich aan de reling van de boot vastgeklampt en waren, halverwege in hel water handend, blootgesteld aan een waren kogelregen. Een kogel i'of den officier aan den onderarm, een andere versplinterde dc reeling tusschcn zijn handen. Cox sprong ten aanzien van de Boeren, die van een hoogte boven de drift hun schoten losten, weder in de pont en hakte in deze gevaarlijke posiiic het ver- bindin.stouw door. Zijn metgezellen kwa men aan boord en eindelijk werd het zw.\re vaartuig van dc-n oever afgebracht. Toen' de soldaten in hel midden van de rivier waren losten zes of zeven Boeren op een afstand van slechts ongeveer 45 meter hun geweren op hen af, terwijl anderen kwamen aanrijden. De afdeeling lichte cavalerie op den zui lelijken oever beantwoordde het vuur, maar de Boeren, lieten zich niet afschrikken en namen voortdurend de pont en die er ir. zaten onder vuur. Ongelukkigerwijze maakte le sterks stroom en de lading van de pont het roer onklaar en de geheele moeite scheen vergeefsch te zijn geweest. Het vaartuig bleef stil liggen en bood den Boeren een prachtig doel. De Engelschen trachtten het roer weder in orde te brengen een paar sprongen in het water en duwden de pont vooruit. Luitenant Carlisle en sergeant Har - klcy bleven voortdurend aan boord. To n de oever bereikt was, werd de boot vastge maakt en de soldaten keerden raar hun re giment terug, dat met belangstelling het waagstuk der kameraden had gevolgd. Deze heldendaad werd met evenveel moed als geluk uitgevoerd en is zeker een der mooiste incidenten uit den geheelen veldtocht. De gezamenlijke kosten voor de reorgani satie van de Fransche vloot en kustver dediging wordt, volgens een bericht in een der I'ransche bladen, op 7()0 midi oen francs geschat, waarvan 500 millioen voor de vloot, 125 voor de havens, 30 voor de koloniën en 50 millioen f ancs voor het artillerie ma teriaal moeten dienen. Dit groote bedrag zal niet door een leening, maar door de gewone begrooting worden verkregen, n. 1. door een andere verdeeling van de budget—posten. Op 't oogenblik is op de begrooling 100 millioen francs voor scheepsbouw uitgetrokken. Het is voldoende, dit nog zes jaar lang vol 'e houden, om de uitvoering van het vloot- P'.an te verzekeren. De minister van financiën wil echter in de eerste drie jaren iets meer dan 100 millioen francs per jaar uittrekken. De middelen voor de havens, de koloniën en de artillerie zullen door de posten gedekt worden, die ter delging van de schuldbeken tenissen op korten termijn berekend waren. Zoo zou 's jaars 50 millioen gewonnen wor den. sterke dranken. De uitgaven voor onderwijs bedragen 2.700 000 pond, die voor armen zorg 3 millioen. De Daily Telegraph verneemt uit Kaïro dd. 19 Januari. Er is hier vanavond bericht ontvangen, dat Osman Digna gevangen ge nomen is en morgen le Soea'in zal aankomen De laatste telling stelt de bevolking van Londen op ongeveer 6y2 millioen personen vast. IJe jaarlijksche aanwas bedraagt onge veer 80.000 zielen. De totale lengte der straten bedraagt 13.000 K. M. 31 procent van de bevolking is zonder middel van bestaan de politieregisters be vatten 220.000 namen van misdadigers „van beroep". Londen gebruikt per jaar 400.000 runderen, D/2 millioen schapen, 8 millioen vogels, 400 millioen pond visch, 500 mil lioen oesters, 500 millioen liter bier enz. Het geeft jaarlyks 20 millioen pond uit aan WAALWIJK, 24 Jan. 1900. Concert „St Crispijn." Zondagavond j.l. gaf de harmonie „St Crispijn, met medewerking van hare tooneel- club Vooruitgang zij ons doel", eene uit voering in het lokaal van den heer A. Ger- ris. Een ovcrtalrijk publiek woonde deze uitvoering bij. Nadat dc President der Ver- eeniging, de heer A. G. v. d. Heyden, een har'e)ijk inleidend woord had gesproken, voerde de harmonie op loffelijke wijze reu paar schoone instrumentale stukken uit, waarna een begin werd gemaakt met het drama: „De Spanjaarden voor Haarlem.* Op uitnemende wijze werd dit moeilijke werk vertolktde costumes en het decoratief (het werk van den heer Frits Miiller), waren zeer fraai, en de acteurs hadden hunne rollen vlijtig en nauwgezet bestudeerd. Met vol doening mag de harmonie op lnire uitvoering terugzien en van harte hopen «ij nog eens meer van ee.11 dergelijke, schoone uitvoering te mogen profiteeren. Concert „Oefening cn Vermaak." Maandagavond had op de zaal Musis Sacrum* het concert der Liedertafel „Oefe ning en Vermaak* plaats. De heeren W. v. Son, tenor, en Frits v. Beckum, baryton, beiden van 's Bosch, rerleenden hunne me dewerking. liet slechte weder en de vele ziektegevallen zullen wel de oorzaak zijn, dat dit concert niet zoo druk bezocht was, als men had mogen verwachten. In ieder geval hebben de afwezigen veel genot moe ten missen. In den heer van Sou hoorden wij een tenor met een zeldzaam schoone slem, welke ook in de hoogste tonen een vollen, aangenamen kl ink heeft. Ook de heer v. Beckum paart aan een klankvol orgaan eene goed geschoolde voordracht. I11 den Duo van „Willem Teil*, de soli en duett e uit „Vrede v. Hol", als in de afzonderlijke s li oogstten zij telkens den uitbundigsten bijval. Genoemde hoeren konden dan ook ai.11 den drang van het publiek geen weer stand bieden en gaven nog ten beste Lied van Transvaal (de heer v. Son), cn een Fransch lied (de heer van Beckum), alsme de nog een duet van Mendelsohn. De heer H. Zeegers, vice-president dankte op hartelijke wijze de heeren Solisten en riep hun een spoedig „Tot Weerziens" toe. De Liedertafel kweet zich mede zeer goed van hare taak en had met hare koren, waar on der vooral dient genoemd te worden „Die Choral van Leuten„ grooten bijval. Een hartelijk woord van dank mag dan ook niet onthouden waren aan den heer Frans de Cortie, Directeur, alsmede aan den heer C. v. llelvoirl voor zijn degelijk accompaguee- ren van koor en solisten. „Transvaal cn Nederland." De heer Frans de Cortie, directeur der Lied erf a fel alhier, ontving heden van den heer Ludwig Felix Brandts Buys, ecu lied getiteld „Transvaal en Nederland", door hem gecomponeerd en uitgegeven geheel ten voordeele der Boeren. Genoemd lied is Maandag 11. op de uit voering der Liedertafel „Oefening cn Ver- maak„ met zooveel succes gezongen dooi den heer van Son. liet is eene prachtige en tevens gemak kelijke toonzetting en de prijs is zeer laag nl. 0.25, zoodat het onder ieders hereik is gesteld. Iedereen bevordere dus, ter wille van 't goede doel, zooveel mogelijk de verbreiding van bovenstaand stuk. Zij zijn verkrijgbaar bij den heer Frans de Cortie alhier. Ontsporing Gisterenavond zijn te Waspik enkele wa gens van een passeerenden trein met ledige kolenwagens ontspoord. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in een defect aan de wissel, de trein schijnt althans plot seling op 2 lijnen geloopen te zijn. De raaterieele schade is nogal groot. 4 wagens zijn 11I. verbrijzeld. Het verkeer dat eenige vertraging ondervond, was spoedig hersteld. Verwonding. Een soldaat van de koloniale reserve, met verlof alhier had Zondag 1.1. twist met zijn stiefvader gekregen en wilde hem met zijn mes te lijf Deze ontvluchte echter, waar door eerstgenoemde in zulk een drift ont>tak, dat hij zich zelf met 't mes in de borst verwonde. De wond was niet gevaarlijk. De man werd naar het politiebureau ge bracht, waaruit hij spoedig weer werd ont slagen. Natuurlijk verwekte het geval een grooten oploop. Uit de Hofwereld. Maandag heeft er een diner ten hove plaats waarop genoodigd zijn: de voorzitters van de beide Kamers der Statcn-Generaal de ministersde vice-president van den Raad van Statede president en de procu reur-generaal van den Hoogen Raad de president der Algemeene Rekenkamerde Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; de directeur van het kabinet der Koningin. De koninklijke militaire kapel van het re giment grenadiers en jagers zal den disch met muziek opluisteren. Een groot diplomatiek gastmaal zal 2 Februari te 's Gravenhage plaats hebben ten huize van den gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, den h-er Stanford Ne well l>e Ned. Ambulance. Bij den voorzitter at» het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Krui®, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, is, on der dagteekei ing van 14 December 1899, van Dr. Lingbeek, leider der eerste Neder landsche ambulance, een brief ontvangen uit Pretoria, waaraan het volgende is ontleend: „Hooggeachte Voorzitter! Sedert mijn vorig schrijven uit Lorenfo Marques heb ik u het volgende te rapporteert n. Onze intocht was een ware zegetocht, onze ontvangst al lerhartelijkst. Ik bracht met het personeel, dat ingekwartierd werd bij de verschillende families een bezoek, officieel aan President Kruger, die onze komst zeer bleek te ap- precieeren. Door oponthoud der kisten kun nen we eerst morgen vroeg half 7 naar Ladysmith vertrekken. L)e Duitsche ambu lance is nl. naar den Oranje-Vrijstaat ver trokken. Op onze aanbieding (gedaan via het Transvaalsche Roode Kruis) aan den O. V. S. om een deel onzer ambulance af te staan is geen antwoord gekomen, ofschoon wij 1 a de nederlaag der Engelschen bij Modder spruit meenden goed van dienst te kunnen zijn. Wij vertrekken daarom zooals iku per telegram via den Ned. Cons, (want onze telegrammen worden niet doorgezonden) me dedeelde, morgen allen naar Ladysmith. Professor Korteweg en dr. Vinkhuijzen blij ven hier achter. Wij hebbni namelijk van het Transvaalsche Roode Kruis als basis hospitaal een prachtig gebouw (de Staats- meisjesschool) gekregen. De bedoeling is nu, van uit Ladysmith, waar men thans vecht en een groot gevecht verwacht, altijd door patiënten naar hier te zenden. Zoodra de lui daar goed aan den arbeid zijn, los ik Vinkhuijzen af, die ook gaarne mee naar 't front wil. Van af het gevechtsterrein, d. i. zoodra we aan den arbeid zijn, hoop ik u geregeld verder nieuws te kunnen doen toe komen. Allen, niemand uitgezonderd (en ik verzoek u dit aan alle families der ambu lance leden mede te doelen) zijn gezond en sterk en vol moed. Onze bagage is alles goed aangekomen, overal vrij doorgelaten, maar lang tegengehouden. Dank de Z. A. S. M. ontvangen wij alle faciliteiten. Ook de Ned. consul-generaal helpt wat hij kan kortom, alles weikt mede. Wij hebben morgen een extra Roode Kruistreiu waarin 60 zieken kunnen worden terugvervoerd. Tot onze groote voldoening zijn er thans in Pretoria tn-er dokters dan gewonden. De wapenen der Boeren zijn tot heden bijzon der gezegend. Ik ch-el 11 nog ten slotte mee, dat wij dus thans beschikken over 58 bedden aan de S aatsmeisjessehool te Pretoria en 30 bedden aan 't front Mocht bij Ladysmith in den ei rsten tijd (wij gaan daar zoowel de Transvalers als de Vrijstaters helpen en vol doen dus aan uwe laatste instructie (niet veil te doen zijn, dan zal ik nog een ge deelte detacheeren naar den Vrijstaat. En hiermede geachte voorzitter, verder Gode bevolen Wij gaan vol moed en toewijding onze bestemming tegemoet, denkende zoowel de zaak der humaniteit als die van 't recht te dienen. Nat. Militie, liet aandeel van elke provincie voor de nationale militie, lichting 1900 bedraagt; Noord-Brabant 1151 Gelderland 1310; Zuid-Holland 2387 Noord-Holland 2031 Zeeland 466; Utrecht 514; Friesland 779; Overijssel 732 Groningen 678 Drenthe 316 en Limbnrg 636. Voor het geheele rijk 11,000. Daarvan zijn bestemd voor het wa pen der infanterie 7898 voor dat der ca- valetie 497 voor dat der artillerie 2410 en voor dat der genie 195. Luitenant Kculcmans Het bericht der aanhouding van den ge wezen artillerie-officier Keulemans is, blij kens een Regeeringstelegram van den consul te Durban, niet waar. Stand. Weinig plezier. Nog geen jaar geleden werd te Utrecht het huwelijk tusschen de echtelieden. D. voltrokken. Zij was toen eeu niet onaardig dienstmeisje en 17 jaren, terwijl hij slagers knecht van beroep was cn reeds den ou derdom van 18 jaren had bereikt. Reeds in de wittebroodsweken vertoonden zich echter zoo nu eu dan al kleine donkere wolkjes aan den echtelijken hemel, waarvan zij, die op dat gebied meer ondervinding hadden verkregen, zich in de toekomst wei nig goeds voorspelden. En dat zij goed hadden gezien, bleek steeds meer, vooral toen het gezin al spoedig met een, werd vermeerderd en de verdiensten de voor naamste oorzaak der twisten er geenszins op waren vooruitgegaan, Zoo sleten zij een leven, dat voor beiden steeds ondragelijker werd, tot de vrouw Zondagavond aan dezen toestand, een einde maakte, door met haar kind de echtelijke woning te verlaten met medeneming van alles wat er zich in be vond. Toen de man thuiskwam vond hij liet nestje geheel verlaten, zoódat hem niet anders overbleef dan bij zijn ouders eeu onderkomen te zoeken, daar zijn vrouw vergeten had haar adres achter te laten en men niet wist werwaarts zij zich had be geven. Ongeluk. Men meldt uit Etnraen I11 eene schamele woning, even buiten het dorp, woont de arbeider J. K. Diens

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2