BUITENLAND, Frankrijk. Duitschland. vr Zwitserland. Italië. Rusland. Belgrado. Turkije. de Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 1 Februari a s, November van het vorige jaar ingesloten Ladysmith is volkomen mislukt, de Engel- sche troepenmacht is weer samengetrokken ten zuiden der Tugelarivier, aan welker oevers bij Springfield de ex opperbevelheb ber juist voor een zestiental dagen (denzelf den Januari) zoo vol hoop en vol vertrouwen aankwamen decapitulatie van de stad is waarschijnlijker dan immer voor dezen, bijna onvermijdelijk te achten, terwijl den bevel voerenden generaal White rondweg de raad wordt gegeven zijn toevlucht te nemen to' een wanhoopsdaad hij zou moeten trachten zich met zijn legermacht in massa door de belegerde Boeren heen te slaan De Times, het groote cityblad, bevatte heden, Maandagmorgen een vertoog van his torische beteekenisde opperbevelhebber generaal Roberts, moet uilmaken of het vel mogelijk en voorzichtig is verder nog pogin gen aan te wenden, tot ontzet van Lady smith het is hoogstwaarschijnlijk dat vice ger of later het bericht van een een catas trophe zal worden vernomen, welke haarge lijke niet vindt dan inde overgave van Yo-k town aan de Amerikanen en de regeering moet voor spoedige expeditie zorgen van 50000 man, en maatregelen nemen voor de afzending van een ander vijftigduizendtal krijgers Wat is de directe aanleidig tot deze ui: latingen van een zoo invloedrijk en gezag hebbend o gaan; wat heeft zoo booze ve wachlingen gewekt voor de allernaaste toekomstwat heeft geleid tot raadgevingen van zoo uiterst emstigen aard aan het adres der regeering. Zaterdag heeft men zich moeten tevreden stellen met geruchten (o. a. werd verteld dat Warren zou zijn teruggeworpen over de Ti. gela na een moorddadig gevecht) en alleen heeft het departement van oorlog zich laten vinden voor de teleurstellende mededeeling dat de opgave aangaaude verliezen aan Engelsche zijde op 24 dezer, slechts betnk king had op de bataljons van debiigade van generaal Lyttleton, doch Zondag is het ofl": cieele nieuws gekomen. En wat voor nieuws Officieel heeft generaal Redvers Bulier uit Spearmanskamps (ten zuiden der Tugelarivier) san het departement van oorlog gemeld „Den 20en Januari dreef generaal Wanen den vijand terug en bezette hij den zuidelijker rand van het hoogland, dat zich van Act0:1 Homes tot de westelijke heuvels van Lady smith uitstrekt. Ilij hield nauw voeling met den vijand, die een sterke stelling had om een reeks kleine kopjes. Warren's toenmalige stelling was uitstekend houdbaar, doch on geschikt voor den opmarsch, daar de zuide lijke stelling zoo steil was, dat de mogelijk heid om het geschut in een stelling te plaatsen, van waaruit het met vrucht de operatie zou kunnen steunen, uitgesloten was. Bo'. endien was de toevoer van water in deze stelling bezwaarlijk. „Ik stemde den 23 toe in een aanval op Spionkop, die blijkbaar de sleutel der stelling was, maar veel beter toegankelijk was van 't noot den dan van het zuiden. Generaal Warren nam Spionkop in den nacht van 23 Januaii en bevond dat de heuvel moeilijk te houden was, daar de omtrek te groot was en de watervoorziening moeilijk. De ruggen van den heuvel werden den geheelen dag, ondanks een hevig granaatvuur, bezet gehouden. De mannen vochten met groote dapperheid. Generaal Woodgate, die het bevel voerde, over de troepen die Spionkop bezetten, werd gewond en de officier, die het bevel overnam, besloot in den nacht van 24 op 25 Januari de stelling te verlaten en trok voor het aanbreken van den dag terug. »Ik bereikte Warren's kamp om vijf uur en kwam dien morgen tot het besluit, dat een tweede aanval nutteloos zou ziin, daar des vijands rechterflank te sterk was om gefor ceerd te worden. „Daarom besloot ik de strijdmacht ten zuiden van de Toegela terug te trekken. Om acht uur in den morgen van 27 Januari was het korps van generaal Warren ten zuiden van de Toegela geconcentreerd, zonder verlies van één man of één pond van den krijgsvoorraad. „Het feit, dat dit korps zich buiten-het bereik van den vijand kan terugtrekken op de uitstekende wijze waarop dit is geschied, is een afdoend bewijs van het moreel van de troepen, en dat ons is toegelaten onzen aanzienlijken tros ongehinderd over de rivier terug te brengen is een bewijs, dat den vijand eerbied is geleerd voor de vechts— waarde van onze troepen „Zes weken oorlog in Natal" zou men een overzicht kunnen heeten, aangaande de ver richtingen van geueraal Redvers Bulier, wiens benoeming tot opperbevelhebber van de Brit sche legermacht in Afrika's zuidelijk deel, indertijd in gansch Engeland zoo groote vreugde en zoo groote verwachtingen heeft gewekt en wiens aankomst te Kaapstad heeft geleid tot groote betoogingen als keerde hij reeds weer 11a een reeks schitterende be slikte overwinningen. Den vijftienden December, na een langdu- rtge voorbereiding en na de samentrekking van een aanzienlijke hoeveelheid levend en dood strijdmateriaal, waagde generaal Redvers Bulier een aanval op het kamp der Boeren te Colenso, bedoelende een over trekking van de Tugela als eerste hinderpaal op weg naar Ladysmith en hij werd teruggeslagen met een verlies van 1111 man eu zestien kanon Dat was nu juist niet beviedigend, doch, schermutselingen en voorpostengevec «elke Duller in hel geheel 706 man kostten aan dooden, gewoudeu en vermisten en wtlke de divisie Warren Dinsdag der vorige week brachten voor Spionskop. De verliezen der Engelschen onder Bulier s'nds diens omtrekkende beweging, bedroegen den 17den Januari vier man, bij Acton Homes den 20en Januari bij Vensterspruit 339 man den 21sten bij den opmarsch naar Spionkop 111 man den 22sten Januari bij hetzelfde oprukken 12 man; den 23sten Jauuari in het kamp van Chieveley 11 man denzelfden dag van de brigade Lyt'.elton 229, te zamen 706 manschappen. De verliezen bij het bezetten en na het ontruimen van Spionkop zijn hier bij niet inbegrepen. nen. voor de Engelschen was het toch een aan moediging voor een nieuwe poging, generaal Redvers Buller werd „wegens drukke bezig heden als aanvoerder ontheven van het op perbevel en met zorg en beleid prepareerde hij zichzelven en zijn manschappen op een glorieuse uilwisschiug der ondergaue schande men zou revanche nemen, dat de yvereld er van gewaagde! En toen kwam de optrekking van de hoofd- legermacht naar Springfield (een 24 kilometer in westelijke richting), om aldus, door een omtrekkende beweging te trachten het be oogde doel te bereikeu. Vier dagen geduld- oefening werd er vereischt eu toen ging het met man en paard de Tugela over ter ope ning van een periode terreinverkenningen, Van Transvaalsche zijde, uit het kamp aan de Modderspruit, Hoveu-Toegoela komt het volgende verhaal van de gevechten van Woensdag Heden (24 Januari) was de 5e dag van het gevecht, en het bleek een gewichtige dag te zijn. Om vLr uur 's ochtends kwamen eenige burgers uit Vrijheid, die brandwacht hadden op de hoogste toppen van de Spion kop-groep, het kamp binnenstormen met de tijding dat de kop verloren was; de Engel schen hadden hem bestormd. Versterkingen werden opgeroepen, maar gedurende ecnigen tijd kon er nietn gedaan worden, aangezien de kop in dichten mist gehuld was. Toen het tamelijk licht was geworden, begonnen de burgers uit Heidel- berg en Carolina, die intusschen versterking gekregen hadden van hun commando's, den kop te beklimmen. F.r zijn daar drie uit - loopers, of liever vooruitspringende steilten, tegenover de stellingen die de burgers bezet hielden. Deze werden door de burgers be klommen, nadat zij hun paarden onder de laagste rotswanden hadden achtergelaten. Toen begon het beklimmen van de berghel lingen. Het bleek dat de Engelschen op den top de gelegenheid te baat genomen hadden 0111 zich geducht te verschansen. Tusschen de loopgraven der Engelschen en de aanruk kende burgers bevond zich een open terrein, dat overgetrokken moest worden onder hevig vuur, niet alleen van geweren maar ook in den vorm van lyddietbommen en granaat kartetsen en granaten uit het veldgeschut. Intusschen hadden twee afdeelingen der burgers de twee andere uitloopers beklommen, gesteund door geschutvuur van het zware Krupp—kannon van den Vrijstraat, van een Creuso'.kanon en een maxim. De Engel schen beproefden een bajonetaanval, maar hun infanterie werd neergemaaid als met een zeis. Het vuren hield aan en bleef even hevig, de insluitende troepen burgers kwamen stap voor stap vooruii, totdat om twee uur een witte vlag geheschcn werd en 150 Engelschen in de eerste loopgraven zich overgaven Zij werden als gevangenen naar het hoofdlager gezonden. De Engelsche infanterie bewoog zich in tusschen naar twee kopjes ten oosten van den Spioenkop, met het doel, de toppen van deze hoogten te bereiken en aldus de burgers om te trekken die de loopgraven aanvielen. Velen werden neergeschoten op de toppen, maar zoo talrijk waren de En gelschen, dat de aldus gevormde gapingen als van zelf weer werden aangevuld. Tegen het vallen van den avond bereikten zij den top van het tweede kopje. Maar verder k.vamen zij niet. De maxims spuwden nen hagel van kogels van weerszijden en een mnur van vuur hield de Engelschen in het centrum terug. Toen weken zij langzaam teiug, en ver dwenen, de posiiie prijsgevend. De Engelsche gevangenen spreken met grooten lof van de dapperheid der burgers, die, zonder dekking te zoeken, den rand van den bergkam overgingen onder het vuur van de Dublin Fusiliers, die zeifin de loopgraven gedekt waren. De burgers stormden de loop graven in, roepende „Handen op Wapens neer Toch werd de tegenstand nog eenigen tijd voortgezet. Maar eindelijk hadden de Du blin Fusiliers en de Light Horse (koloniale vrijwilligers) er genoeg van, zij staken hun armen op en renden de loopgraven uit. Een buitengewoon groot aantal lyddietbommen ontplofte niet. De Engelschen lieten 1500 op het slagveld achter. Het verslag zegt bovendien, dat ook de boeren kostbare levens verloren. En dan meeude Lord Rosebery voor een viert,d dagen te Chatham nog wel, dat de slechte dagen voor Engeland voorbij waren! Aangenomen nu dat de opgaven der Boe ren aangaande «ie verliezen aan Engelsche zijde overdreven zijn, staat toch in elk ge val vast, dat da Engelschen zich smadelijk hebben moeten terugtrekken ten zuiden der Tugelarivier tegenover de groote macht der Boeren en dat Baller alleen weet te ver tellen, dat die prachtige terugtocht zonder eenig verlies, een bewijs is voor de vrees en het ontzag.dat de Enge'sche soldaten den Boeren inboezemen Zouden de Engelsche aanvoerders zich ab soluut belachelijk moeten maken tegenover het buitenland met hun Donquichotterieën en fanfaronnades. terwijl bescheidenheid en nederigheid in hun geval een eerste plicht zou wezen. 6 De Engelsche Troonrede. De troonrede, waarmede het Eugelsche Parlement geopend is, bevat weinig wat men er niet in verwachten zou. De dapperheid van leger en marine en die van de koloni ale hulptroepen wordt geprezen, de trouw van de verschillende doelen van het rijk dankbaar herdacht, een nieuw beroep op aller inspanning gedaan, dit laatste waar schijnlijk slechts in schijn voorwaardelijk. //Ik vertrouw, dat ik niet vergeefs op hen zal rekenen, wanneer ik hen aanspoor enz." De bedoeling zal wel wezen, dat de koningin hare onderdanen thans aanspoort tot de overwinning in het eind te volharden. Met ware al te fraai, als de Engelsche re geering reeds nu te verstaan gaf, dat zij misschien den oorlog niet zou doorzetten. JVlisscmen is de troonrede vati de koningin van Groot Britannië, h^erscheres over vierhonderd mii liOv.11 onderdanen, dat zij openlijk erkent een grooten oorlog te voeren tegen de be woners van twee republieken, die, gelijk een Engelsch blad opmerkte, tezamen nog niet zooveel blanke inwoners tellen, vrouwen en kinderen medegerekend, als het leger, dat binnenkort in Zuid-Afrika zal staan om hen te onderwerpen, soldaten telt. Bij stukjes en beetjes worden thans verliezen, die Buller op den Spioenkoj geleden heelt, bekend. Voorzoover de opgaven strekken, krijgt men voor 24 Ja nuari een totaal van 22 officieren gesneuveld 20 gewond en 6 vermist; 50 manschappen gesneuveld, 262 gewond en 33 vermist Deze opgaven zijn, wat de manschappen betreft, vermoedelijk nog hoogst onvolledig Volgens een nader bericht uit Pretoria zijn b. v. bij de bestorming van den Plat kop 200 Engelschen gevangen genomen zoodat het cijfer van 39 vermisten, dat de Engelschen opgeven, veel te laag is. Als men de sommen van de verliezen die het ministerie van oorlog tot dusver heelt openbaar gemaakt, tezamen telt, krijgt men het gevolg voorloopig totaal voor de gevechten tusschen 20 eu 24 Januari 26 officieren gesneuveld, 33 gewond, vermist85 manschappen gesneuveld, 634 gewond (van wie 14 reeds aan hun wonden zijn bezweken), vermist 41 tezamen 65 officieren en 760 manschappen. De Slag bij Magkrsfontein. De Mail bracht //Ons Jjand" tot de nummers van 9 Januari. Vati iemand, die den slag bij Magers- foutein heeft medegemaakt, vinden wij daar de volgende bijzonderheden. Vroeg in den dag deden de Engelschen hun eersten aanval de inaxim ratelde en knapte, en het gefluit der Engelsche salvo's klonk schel in de lucht, maar daarboven kwam het scherpe gekraak der doodelijke Mausers uit. Keer op keer wierpen de Britsche bataljons zich op onze positie, en keer op keer wierpen onze dappere burgers hen met vreeselijk verlies terug. De repu blikeinen waren helden. Zonder baatjes, met opgerolde hemdsmouwen, namen onze mannen, oude grijsaards en baardelooze jon gelui, bedaard en kalm korrel en vuurden. De eerste voorname gebeurtenis in den slag was het naar de achterhoede brengen als gevangenen van de 40 arme Hooglan ders, die er treurig, verslagen en gedaan uitzagen. Toen kwam het bericht, dat de Scandinaviërs in moeielijkheden waren. Hoe de dappere Eiksburgers onder een ware hel van bommen uitsprongen en den vijand te rugjoegen, is een onderwerp dat door onze toekomstige dichters zal bezongen worden. O O Toen kwam de treurige processie van onze gewonden voorbij Eerst een man met een gebroken arm, daarop een man met zware bloedvlekken op zijn dij, dan weer een arme kreunende kerel met weggeschoten linker been, op zijn paard rondrijdende om naar de ambulance te zoeken. Hoe hij dat paard bereed is rnij een raadsel. Dan weder een flinke jonge kerel, zijn hersenen gekrenkt door een kogel en vreeselijk vechtende met zijn dragers. Dan werd een kleine Potchef- stoomer, niet meer dan zestien voorbijgedra genZijn linkerbeen was erg beschadigd, maar hij lag zeer kalm en lispelde terwijl hij voorbij ging: Dit is daarom niet zoo zeer nie, maar ik is vreeselijk dorst." Hij had reeds twee uren in de brandende zon gelegen, voor hulp gekomen was. En daarop volgde de treurige processie onzer dooden... Omtrent vier uur begonnen de groote kanonnen te bedaren, en de Mausers en Lee-Metfords waren aan zichzelve overgela ten. Toen kregen onze Maxim-Norden-feldts een kans. Wij konden de Engelschen in alle richtingen zien vluchten, vooral de paardenruiters. De dappere Hooglanders trachtten keer op keer om door onze hard nekkig stand houdende liniën te breken, en niet weer op te staan. De zon ging onder en het Britsche leger was teruggesla gen. Dinsdagmorgen was het gezicht vreeselijk Veertig verschrikkelijke, uren hadden onze mannen geknield of gehurkt gelegen 111 hunne loopgraven, en het was niet zonder moeite dat zij hunne verstijfde ledematen uit de loopgraven konden trekken en voor onze stelling rondloopen. Daar lag dooden schrikverwekkend, de bloem van het Engel sche leger. Eeu officier tilden wij op bin nen 15 passen van onze liniën. Hij kwam daar, zijn hoed zwaaiende en uitroepende tfNu, kerels, zijn wij er," toen hij neder- viel met drie kogels in zijn hart. Vijftig schreden van onze loopgraven lagen de Schotsohe regimenten werkelijk in hoopeu, sommigen van hen dood, een aantal ster vende en anderen in hun doodstrijd, bepaald Rhodes vervloekende, die dit alles op hen gebracht had Groote mannen lagen dood in elke mogelijke houding. Hier en daar hadden kleine klompjes te zamen vergaderd in wat schuiling beloofde te zijn die schui ling bleek valsch te zijn, en allen- lagen dood. Om een kleine miershoop vond ik vier lange Hooglanders den eeuwigen slaap slapen Elke Hooglander had een kleine graaf bij zich om schansen op te werpen, ik heb gelezen van de glorie van den oor log, en heb er in geloofd, maar na deze ondervinding ben ik overtuigd, dat er geen glorie in oorlog kan zijn hij is in alles een gruwel. Daar lag onze vijand, afzich telijk in den dood, eu binnen onze liniën overwinning, maar eerder een merkbare stilte over al het vreeselijke er van, terwijl men nog vaster besloot oin geen vijand ooit toe te laten, zijn voet binnen onze liniën te zetten. In Frankrijk hebben de verkiezingen plaats gehad voor 101 zetels van den Senaat en zij zijn geëindigd met een overwinning van de republikeinen. Alleen in het departement der Beneden-Loire is de nationalistische candidaat, generaal Mercier, gekozen. De minister van landbouw, Jean Dupuy, is her kozen, doch Ranc is in het. Seine depart ment gevallen De uitslag, voor zoover bekend, is als volgt Gekozen zijn 70 republikeinen, 1 republikein-liberaal, 17 radicalen, 6 radico- socialisten en 5 conservafief-nationalisten. De ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarin 800 millioen francs vo _>r de marine wordt gevraagd Dat geld zal zonder leening over verscheiden begrooting. n worden verdeeld en is bestemd voor uitrus ting van havens, het aanleggen van een haven te Bizerta, het bouwen van tuighuizen te Saigon en Dakar, van mobiele verdedigings werken in Algerie en op Corsica en voor de uitbreiding van de vloot, die dan zou bestaan uit 28 pantserschepen, 24 gepantserde kruisers, 52 torpedojageis, 263 zeewaardige torpedo booten en 36 onderzeesche booten. Maandagavond heeft er in de haven te Hamburg een aanvaring plaats gehad van de Expedienteen tender van de Packetfahrt Maatschappij, met de veerboot op Aliena, die ongeveer honderd passagiers aan boord had. Zij zonk na vijf minuten maar men gelooft dat alle opvarenden gered zijn op de schuiten en roeiboolen die in de nabijheid waren. Het stoomschip Remus uit Hamburg is 27en dezer op het Horensrif (ten Noorden van Helgoland) vergaan. Veertien van tie bemanning zijn er verdronken en veertien gered. De kapitein heeft zich doodgeschoten. De bemanning had in het want zijn toevlucht genomen en zich met maïs en zout water, gevoed. 31 Jan. 1900. Het effectief van het Zwitsersché lege r waarover in den laatsten tijd dikwijls sprake geweest, bedraagt 147.884 man en wel generale staf 66, infanterie 108,309, cavalerie 4245, artillerie 21.355, genie 5915, genee kundigen en hospilaaldienst 5127, admini stratie 1607, justitie 48, andere «apenen 519. De landweer bedraagt 83.283 rhan de landstorm bedraagt totaal 271.780 man. Uit Massowa komt het beticht, dat de geruchten van het ontdekken van goudmijnen Erythrea eenerzijds en de tijdingen vm de nederlagen der Engelschen anderzijds, de Abessinische grensbevolking tot groote o; gewondenheid hebben gebracht. Ras Mako- en, de gouverneur van Tigre loert blijkbaar op een gunstige gelegenheid, om de grens— forten der Italianen aan te vullen. In de door hongersnood geteisterde gou vernementen woeden vreeselijke ziekten. In de gouvernementen Nischni-Novgorod en Simferopol heerscht de typhus zoo hevig, dat de gouverneurs aan de regeering hulp hebben verzocht. Het gerucht gaat, dat te St. Petersburg talrijke arrestaties hebben plaats gehad in erband met de ontdekking van een Poolsche samenzwering tegen het leven van den czaar. Bij een brand in een woonhuis van zes erdiepingen Ie St. Petersburg zijn zeven menschen omgekomen en verscheiden gewond, vier zwaar. Naar uit Sofia gemeld wordt, denken vorst Ferdinand en zijn regeering er ernstig over, onafhankelijkheid van Bulgarije te pio- clameeren en het tot een koninkrijk te verheffen. Rusland zou zich niet verzetten tegen de verwezenlijking van dat plan en de overige mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend hebben, zouden zich bij een fait accompli neerleggen. Alleen de su tan als souverein zou protesteeren. In een door de gezanten te Konstautino- pel gehouden vergadering is besloten aan de Porte opnieuw een nota te richten in verband met de belemmering in het handelsverkeer, ie ontstaat tengevolge van de dorr de douane-autoriteiten bevolen chemische analy Voorts werd besloten, den eisch van de Porte, betreffende het recht, wapenen in beslag genomen, te weigeren. De Tuiksche regeering heeft, zeker om wat uit den geldnood te komen, door Griek- sche duikers in de Egeïsche zee een onder— oek laten instellen op de plaats -.vaar 20 uni 1770 de zeeslag van Tsjesme tusschen de Russische en Turksche vloten heeft plaats gevonden, en waarbij twee Russische admi— aalsschepen en de geheele Turksche vloot gezonken zijn. Reeds zijn er 12.000 gouden dukaten, 2000 viervoudige dukaten en veel andere muntstukken gevonden, behalve nog geschut, zilvergerei enz. WAALWIJK, Water. De Baard w ij ksehe overlaat is sedert Maandag aan 't werken. Voor voetgangers is de communicatie over den provincialen weg met Drunen gestremd, en ook de stoomtram kon gisteren niet rijden. De weilanden achter Baardwijk loopen reeds onder, en ook spoedig zal achter onze gemeente alles zijn geïnundeerd. Duurder Leer en Schoenen. Het voorloopig Comité van Nederlandsche Leerlooiers, als zoodanig benoemd in de algemeene vergadering te 's Bosch in dato II Januari j 1., waar ruim 325 looiers en ledei fabrikanten tegenwoordig waren, zal spoedig een nieuwe vergadering oproepen om de statuten voor een algetneenen Nc— detlandschen looiersbond vast ie stellen. Het is mogelijk dat op die vergadering de reeds aangenomen vei hooging der leder- prijzen met 10 15°/o naar soort, nog ver der zal worden ui'gebreid. Van de eerste verhooging zal reeds het gevolg zijn, dal alle leerartikelen en vooral schoenwerk niet langer tot oude priizen kunncu geleverd worden en heeft men 'zich alzoo op duurdet e prijzen van schoenen en laarzen voor te bereiden. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct., te Ba- tavia, seint onder dagtcekening van gisteren Majoor de Beijer vervolgde den preten- dent-sultan van Langkahan Mauljang (aan den bovenloop der Djamboe Ajer-rivier) naar Rampais. Luitenant Micheels werd gedood en zes inlandsche militairen werden gewond. Kapitein van Daalen vervolgde Panglima Polim in Tamseh, maar vond hem niet. De bevolking was vriendschappelijk gezind. De begrafenis van Generaal Karei Van der Hcyden. Dinsdagochtend is het stoffelijk overschot van generaal Vau der Heyden begraven. Reeds vroeg in den morgen toonden vele vreemde uniformen aan, dat er iets bijzon ders gebeuren zou. Honderden menschen bewogen zich op den Velperweg, waarlangs de stoet zou komen, en vddr den ingang van Bronbeek stond eene groote massa volks. Het weer was droog, later kwamen er hevige sneeuwbuien. Op Bronbeek heeischte eene ijzige stilte, alleen afgebroken door het rijden van koet sen heen en weer, waaronder opviel het koninklijke stal ie rij tuig. De vlag woei halfstok en alle gordijnen waren neergelaten. Precies om 12 uur schaarden zich de invaliden met de muziek voorop bij het huis van den generaal. Op hetzelfde oogenblik werd voor eene onschatbare waarde aan bloemen en kransen naar buiten gedragen.' Twee landauers werden daarmede gevuld. Onder de kransen waren er van de beide Koninginnen, van officiereu der infanterie en artillerie, van burg. en weth. van Am- hem, enz. Even daarna, terwijl de invaliden salueer den, werd de lijkkist in den lijkwagen ge zet en ook nog met tal van kransen over dekt. Terwijl de stoet zich nu in beweging zette, liet de muziek de Marche funèbre aux invalides, door den invalide G. J. Charan gecomponeerd, hooien. Langzaam naderderde toen de stoet het hek van Bronbeek, in deze volgorde mu ziek, lijkwagen, twee wagens met kransen, statierijtuig waarin de vertegenwoordigers van II. M. de Koningin (oud-kolonel Van hl oog-straten en ordonnansofficier Lou don,) gaande langs elk portier een lakei, en dan zes andere volgkoetsen. De weg van Bronbeek naar Arnhem en vandaar naar Moscawa was zwart van de menschen, en de massa werd grooter naar mate men Arnhem naderde. Honderden waren te voet of in rijtuig op weg naar de begraafplaats, waar reeds lang voor den be paalde tijd honderden zich bevonden. Onder de dti&r aanwezigen merkte men op de gepens. generaal Visser, de minister van koloniën, kapitein Zeegers Veeckens, adju dant van de Koningin, graaf Dumonceau, chef van het Militair Huis. den comman dant der koloniale reserve, luit.-kolonel Grevers, den luit.-generaal Van Zijll de Jong, oud-legerkomraandant in Indië, den gep. generaal der mariniers Van Braam Houckgeest, den luit.-kolonel van het Indische leger Lafeber, deputatiën van het regiment, grenadiers en jagers, van het 3e reg. veld artillerie uit Breda, van het 6e en 2e reg. inf. van het le reg. veldartillerie uit Utrecht, van den Boud van Oud-Onderoffi cieren, van de vereeniging Moed Beleid en Trouwden grootmeester der Koningin ba ron Grovestein. Tegen 2 uur stelden de officieren en de autoriteiten zich op het kerkhof aan den ingang en haie op, een schitterende haag vormend van goud en de kleurigste unifor men, met wapperende pluimen van veeren, enz. Plotseling trad een diepe stilte in, toen buiten de tonen gehoord werden van de marche funèbre van Beethoven, door de stafmuziek van het 8e regiment aangeheven, toen de stoet het kerkhof naderde. Om het graf zelf was ruimte door de politie vrij gehoudendaaromheen verdrong zich het volkburgers en ook militairen in groot tenue. Onder het eerbiedig zwijgen van de toe schouwers naderde het lijk onder de toonen van een marsch van Chopin.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2