Zondag- 18 Februari 1900 Ons Geïllustfeerd Zondagsblad De Zuid-Affikaansche oorlog. VAN BINNENLAND. French te Kimberley. UITVOERINGEN. Tweede De biedt ons deze week wederom veel afwisse ling. De slag bij Magcrsfontcin is de til el der prachtige gravure op de eer ste pagina die ons een blik doet werpen op dc Oorlogstooneclen, en ons te aanschouwen geeft de vreeselijke slachting der Hooglanders Brigade. Verders geeft het den lezer een aan schouwelijke voorstelling van de Heldendaad van Luitenant Collis die op een verkenning uitgezonden naar Arundel, en op een boerenpatrouille stoo- tend, in allerijl moest terugkeeren en op dien tocht, met gevaar van eigen leven, het leven van zijn makker redt. Een klein plaatje, maar niet minder tref fend, getiteld De laatste eer getuigt ons van liefde en achting der krij gers voor een gevallen wapenbroeder. Een aangename afwisseling op de toonee- len des oorlogs schenkt ons het aardige tafereeltje Tusscüen twee vnuren, dat ons een oude snoeper tusschen een paar guitige, ondeugende jonge meisjes zeer leuk weergeeft. Verder bevat de illustratie 't vervolg van het boeicud verhaal der avonturen van miss Caylay, versierd met een drietal aardige gravures benevens een groote rijkdom aan interres- santen tekst. Om het aangename met het nuttige te verbinden vindt men in deze uitgave tal van pittige aneedotes. veel wetenswaardigheden, gezonden humor en leerzame beschrijvingen, waaronder die van den Vrek ,n mier anderen, alleszins de belangstelling wVkken Het nummer besluit met een allerkod- digste geïllustreerde grap, getiteld. een kwajongensstreek. Waarlijk, wie met deze illustratie een maal heeft keniiis gemaakt, zal haar verder onmisbaar beschouwen voor leestafel en huisgezin. Deze illustratie welke wekelijks in 8 a 10 pag. versekijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijgbaar a 30 ets., franco per post 3?U2 ets. per drie maanden. Wie deze illustratie nog niet bij ziju courant ontvangt, verzuime niet zijn wcnsch daartoe aan ons te kennen te geven. WAALWIJK. 2e Winteruitvoering, te geven door de tooneelvereeniging Volharding in den Strijd", op Zondag 18 Eebr. 1900. In de zaal van den Heer A. Gerris, Markt Waal wijk. Aanvang der uitvoering precies 7 ure. (Zie Programma's.) CAPELLE. Concert, te geven door de Liedertafel „Oefening Kweekt ICunsf," van Capelle (Heijstraat, in het lokaal van den Heer L. F. van Dongen, op Donderdag 22 Februari 1900. Aanvang 673 ure. (Zie Programma's). DRUNEN. Concert, te geveven door de Harmonie „De Eendracht" van Drunen, op Maandag 19 Febr. 1900, ten Huize van den Heer C. G. van Huiten, Aanvang Ql/Z uur. (Zie Programma's.) NIEUWKUIK. Groot Vocaal en Instrumentaal Concert te geven door de Harmonie ,/De Eendracht," van Onsenoori en Nieuwkuik, op Maandag 19 Februari 1900. Aanvang 6 uur precies. (Zie Programma's.) KAATSHEUVEL. Concert te geven door het Muziekgezel schap „Euphonia", op Zondag 18 Eebr. 1900, des namiddags ten 6 ure. (Zie Programma's). rie, en nog koloniale vrijwilligers. De samen stelling van deze cavalerie-devisie van French wordt door de Standard als volgt opgegeven: Eerste brigade: de garde-dragonders, 10e huzaren, 12e lanciers, batterij R, rijdende artillerie, 4 compagniën bereden infanterie, tweede brigade, le koninklijke dragonders, 2e garde-dragonders, 6e Iuniskillings dra gonders, batterij O rijd nde artillerie derde brigade: 9e lanciers, 16e lanciers De ko loniale vrijwilligers zijn hieronder echter niet begrepen, en wij weten dat reeds in het eerste gevecht dat French tegen de Boeren te leveren had, eenige manschappen van het pas opgerichte regiment Robert's Horse ge sneuveld of gewond zijn, deze zijn dus mee in het vuur geweest. Dinsdags den 13en, 's morgens om half twaalf, vertrok French van de Kieldrift in noordoostelijke richting, en na een gefor- ceerden marscli bereikte hij de Klipdiift, in de Modderrivier, waarschijnlijk ten noord oosten van Jacobsdal gelegen, nam enkele BoeW'.nkampcn, en bezette de heuvels op den noordelijken oever van de Modderrivier, ter wijl Gordon met een andere brigade nog twee driften ten westen van de Klipdrift be zette. French seinde den 14en 'savondsora half zes, aan Lord Roberts die toen met infanterie bij de Kieldrift stond, dat zijn be weging gelukt was. Dertig uren later ongeveer is French, vol gens een zooeven uit Londen ontvangen offi cieel bericht, Kimberley binnengetrokken. De afstand van de Klipdiift naar Kim berley zal 30 of 35 kilometers bedragen. Wij 'weten niet of hij nog ernstig door de Boeren opgehouden is, of zonder veel vech ten hun stellingen om Kimberley doorge broken heeft. Voor de Boeren is dit nieuwe succes van den eenigen Engelschen generaal die nog niet ernstig geklopt was, ongetwijfeld een groote teleurstelling. De gevolgen kunnen hoogst ernstig zijn, maar voordat wij over nadere berichten beschikken, kunnen wij over de beteekenis van de vereeniging van French met Kekewich slechts gissingen uit spreken. French is wel te Kimberley, maar Roberts is nog niet, en Kekewich en Rhodes zijn er nog niet uit. Het is mogelijk dat French met zijn rui terij en licht geschut zich betrekkelijk ge makkelijk door de Boeren heen heeft kunnen slaan, maar dat Roberts met zijn infanterie en zwaar geschut nog heel wat moeilijkhe den zal ondervinden, in zijn front en mis schien in den rug, voor hij hot ook zoover brengt, Cronjé staat, voor zooveel wij weten, nog met zijn geheele macht in zijn halve maanvormige stelling waarvan Spijtfontein liet middelpunt vormt. Zoolang hij niet ver dreven of uit eigen beweging weggegaan is, kan men niet van het ontzet van Kimberley spreken. Wij weten nu intusschen wat Macdonald's verkenning naar het westen, bij Koodoes- bergdrift, eigenlijk beduidde. En wij zouden zeggen dat deze beweging wel degelijk (ge lijk ook de berichten uit het Engelsche kamp toen verzekerden) succes heeft gehad althans dit succes, dat de Boeren het zwaartepunt van hun verdedigingsmiddelen eenigszins naar het westen verplaatst hebben, daarmede hun oostelijken vleugel min of meer ont- blootende, tengevolge waarvan French's op- marsch mogelijk gemaakt of vergemakkelijkt geworden is. In zoover echter heeft Mac donald's beweging niet geheel doel getroffen, als hij de Boeren niet heeft kunnen dwin gen, te Koodoesberg een aanzienlijke strijd macht te laten blijven. Voorhands komt het ons voor dat het grootste gevaar voor de Boeren hierin be staat, dat dc Vrijstaters ongerust geworden, nu de weg naar Bloemfontein voor Roberts open ligt, of nagenoeg, „huis toe" willen, eu dientengevolge het beleg van Kimberley opgebroken zal moeten worden. Maandag, 12 dezer maakte generaal French zich meester van de Kieldrift, in de lliet- rivier, ten oosten van het kamp te Modder rivier. Hij had bij zich drie brigades cava lerie, rijdende artillerie, en bereden infante- WAALWIJK, 17 Feb. 1900. Vergadering van Schoeafirffrikaiiteii. Tegen Donderdagavopft-^Tuur waren de Schoenfabrikanten van /Waalwijk opgeroepen tot eeue bijeenkomst op de zaal „Musis Sacrum" tot het houden eener bespreking omtrent de Algemeeoe Vergadering op Woensdag 21 Februari a. s. te 's-Boscn. De opkomst was, het doel, waarin toch alle fabrikanten belang moeten stellen, in aanmerking genomen, uiterst gering, nl. een twintigtal waren slechts tegenwoordig. Niet onmogelijk dat het zeer slechte weder en de heerschende ziekten er het hunne toe hebben bijgedragen. De heer A. H. van Sohijndel opende de bijeenkomst en las eene circulaire voor en een schrijven van den Voorzitter van de Ver eeniging van Schoenfabrikanten, den lieer Travaglino uit Dongen, waarin hem verzocht werd als vertegenwoordiger van de schoen industrie van Waalwijk, ter vergadering t- komen van 't voorloopig comité te Tiibu g Op dit schrijven, zoo gaat spreker ver der, ben ik Maandag 11. naar die vergade ring te Tilburg gegaan en daar is mij ver zocht, of ik de zaak voor Waalwijk zou willen steunen, waartoe ik mij bereid heb verklaard. Verder is mij nog opgedragen de schoen fabrikanten alhier bijeen te roepen, om zoo veel mogelijk inlichtingen te geven, omtrent de Algeineene Vergadering te 's-Bosch. Dit heb ik gedaan en tot mijn spijt laat de opkomst nog al te wenscl.en overmis schien is dit ook wel door het slechte weer Het doel van de Algemeene Vergadering te 's Bosch, waar Schoenfabrikanten uit ge- ïeel Nederland zullen tegenwoordig zijn, en waarvoor gij allen nog een oproepingsbrief zult ontvangen, is lo. De verhooging der schoenprijzen 2o. De wijze waarop die aan de leve ranciers 't beste zal worden bekend gemaakt 3o. De oprichting van een bond van Nederlandsche Schoenfabrikanten. Hoewel de opkomst bier maar klein is, zooals ik zeide, hoop ik toch dat allen, die hier tegenwoordig zijn, zeker naar 's-Bosch zullen komen, eu ook hun vrienden enken nissen daartoe zullen aanzetten, opdat wij de zaak gezamentlijk steunen en zoo beter schap trachten te bewerken. Want ge weet 't, de toestand is slecht en zal steeds slech ter worden, zoowel voor grooten als voor kleinener moet dus wel naar middelen uitgezien worden om verbetering te krijgen. De onkosten aan de op touw gezette be weging zijn groot. In '95 bedroegen die wel f 809. Zonder geld kunnen we niet tot 't doel komen. Daarom geef ik de hfioren in overweging iets te willen bijdra gen. Groote en kleine, alles is welkom. De lieer J. Heihuurs merkt op, dat dc circulaires heden pas zijn rondgestuurddus 't was nog niet genoegzaam bekend en er zijn altijd lui die niet direct weg kunnen Zou het niet beter zijn, eene nieuwe ver gadering te beleggen en dan eene oproeping te plaatsen in „De Echo van het Zuiden", die toch algemeen gelezen wordtdan zul- 'en er zeker meer komen, ik vind dat veel leter. De overige aanwezigen zijn het geheel met 't voorstel van den heer Heihuurs eens, en besloten is de nieuwe vergadering te houden op Dinsdag 20 Februari a. s., 's avonds 8 uur, op de zaal „Musis Sacrum". (Zie achterstaande advertentie.) Wij hopen dat op bovenbedoelde verga dering, Dinsdagavond, alle fabrikanten zul- en tegenwoordig zijn niemand schittere door afwezigheid, want alleen door eendrachtige samenwerking zal in deze het doel, dat incn zich voorstelt en wat zeker ieder fabrikant ter harte gaat, bereikt worden. De circulaire door het 't comité van uit voering aan alle schoenfabrikanten gezonden, luidt als volgt M. H. Op 5 Februari 11. kwamen te Tilburg ongeveer een hondertal schoenfabrikanten bijeen, teneinde eene bespreking te houden, om door gepaste middelen eene algemeene verhooging der schoenprijzen te verkrijgen, ten gevolge der voortdurende stijging dei- prijzen van alle grondstoffen. Op deze bijeenkomst werden onderge- teekenden tot Commissie van Uitvoering gekozen, die u hierbij beleefd maar dringend uitnoodigt, tot het bijwonen eener vergade ring van schoenfabrikanten in Nederland gevestigd en welke gehouden zal worden op.- Woensdag 21 Febr. 1900, des namiddags ten 1 ure, in het gebouw van „de Lieder— tafel" tc 's Bosch. In behandeling zal worden genomen: lo. Met hoeveel dient de prijs van schoenwerk verhoogd te worden. 2o. Op welke wijze zal de verhooging aan de verbruikers bekend gemaakt worden. 3o. Voorstel tot het oprichten van een Algemeenen Nederlandschen Schoenmakers bond. 4o. Voorstellen die alsnog zullen in komen. De Commissie veroorlooft zich er op te wijzen, dat het voor elk fabrikant van het grootste belang is, dat deze vergadering zoo talrijk mogelijk bezocht wordt, oin daardoor met meer kracht onder de oogen van het koopend publiek te kunnen brengen, dat het schoenwerk duurder is geworden. Alhoewel deze circulaire iu grooten getale verspreid is geworden, zou het toch moge lijk kunnen zijn, dat de een of ander ver geten is, in welk geval zij u beleefd ver zoekt, dezen ook namens haar uit te noo digen, de vergadering bij te wonen. Voor alle mededeelingen van welken aarc ook, gelieve mtn zich te adresseeren aan den Heer W. Riemslag, te Dongen. Opgemaakt in eene bijeenkomst der Com missie van Uitvoering, gehouden te Tilburg, den 12 Febr. 1900.^>- Volgens de handteekeningen. Concert l'Espórance. Blijkens achterstaande advertentie kan het tegen a. s Maandag 19 dezer aangekondigde concert der harmonie l'Espérance, waarbij de heer Chretienni zijne medewerking zou verleenen, door onvoorziene omstandigheden niet plaats hebben en is tot later uitgesteld. Tooneelvereeniging „Vrcugtledal". A. s. Zondag, 25 Februari, zal de Too it el vereeniging „Vreugdedal* alhier een groot Concert geven in de harmoniezaal van den lieer E J. v.m Hoo n, te Lnonopzand Opgevoerd zullen worden; I. Bernaeit de Advocaat der armen tooneelspel in 3 be drijven 2 De aanhouder wint, blijspel in één bedrijf. De pauzen zullen door muziek worden opgeluisterd. Wij wenschen de Vereeniging met deze uitvoering het beste succes. Nationale Militie. De aflevering ter inlijving aan de mili taire autoriteiten van de voor den dienst, aan gewezen lotelingen voor dc nationale militie van ile lichting 1900, zal alhier geschieden op 3 Maart, om half tien v. m., voor de gemeenten Almkerk, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Dussen, Heesbeen tuet Drongelen en Meeuwen, Giessen met An del en Rijswijk, 's Gravemoer, Hedikhuizen met Herpt en Oud-IIeusden, Heuslen, Raanis- donk, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Waalwijk, Waspik, de Werken, Werkendam, Woudri- chem en Wijk en Veen. Water. Het water is in de laatste dagen zooveel Bevallen, dat liet Bossche Veld en de Baard- wijksche overlaat ophouden niet werken, zoo dat de stoomtramdienst tusschen Heusden s-BoschWaalwijk via Drunen wederom geheel is hervat, zeer ten gerieve der reizi gers. Tarief van Invoerrechten Naar wij vernemen hebben verschillende Kamers van Koophandel thans ter beoor de, ling ontvangen een ontwerp tot herzie ning van het tarief van invoerrechten, inet verzoek hare wenken en opmerkingen, waar toe dit voorstel aanleiding zou kunnen ge ven, zoo spoedig doenlijk mede te deelen Zooals reeds vroeger is gemeld, beoogt iet ontwerp slechts een technische herzie ning met behoud der economische grond slagen van het tarief, welk stelsel echter riet uitsluit een matige verhooging van het inkomend recht op verschillende artikelen, waarvoor thans 5 pet. verschuldigd is. De verzending van het ontwerp nan den Raid van State kan in het begin der vol gende maand verwacht worden. Wereldhuldc. Algemeene Vergadering te Utrecht. De sneeuwstorm en de ijzige wind, die van de Veluwe over Utrecht heenjoeg, kon- velen uit alle oorden des lands toch niet weerhouden, om op den llen Febru ari 2 uur n.m. de uitgeschreven vergadering Nationale Hoofdcommissie voor de We- reldhulde bij te wonen. In den wintertuin van het Hotel Pays-Bas, traden de afge vaardigden der verschillende Nederlandsche nadat de Commissie van au lientie geweest was bij D. H. den Aartsbisschop en aldaar uit nemend ontvangen was. De Voorzitter, Mgr. Meuten (Maastricht), opende de verga dering met een welsprekend woord van welkom, waarna de Secretaris, de heer Van Beurden (Roermond), een degelijk verslag uitbracht over den stand van zaken. Dooi den heer Oor (Roermond) werd medegedeeld, dat het huldealbum der Kloosters 250 bla den of meer zal tellen, dat der Vereenigin gen pl. in. 50 bladen. Daarop werden de verschillende onderwerpen, nuttig en noodig tot 't welslagen ter tafel gebracht. Zoo ook de Collecte, ingeleid door Mr. van atenburg (Holtmiihle Tegelen), en gewezen op het voorbeeld van België waar men op het oogenblik meer dan 80.000 frs. voor Z. H. den Paus, in de pers, gecollec teerd heeft. Dan nog voorstellen behandeld schrit'elijk ingezonden door de heeren Pas- stoors (Amsterdam), Van Wijck (Reukum) en werd in herinnering gebracht en met applaus begroet, wat Mr. Heijdenrijok, Staatsraad ('s Gravenhage), voor de Zaak van den aanvang af had gedaan. De dis— cussiën onderscheidden zich door goede lei ding, opvolging en bijzondere hartelijkheid. Daaraan werd deelgeuomen door de Heeren Mr. Harte van Tecklenburg ('s Gravenhage), Jhr. Bosch van Oud Amelisweerd (Utrecht), Fu-.k (Oosterhout), Mes (Middelburg), Kolf schoten (Arnhem), Jos. Cuypers (Amsterdam), Baron van Wijnbergen (Eindhoven), Meelis (Tilburg). De vergadering droeg aan Mgr. Meuten. Mr. Harte van Tecklenburg en Baron Van Wijnbergen op 't ontwerpen van een alge meen adres. Na het voorlezen van tele grammen van instemming van alle zijden ontvangen, bracht de Voorzitter hulde aan de katholieke pers, die de Wereldliulde steunde, wat blijkens verschillende stukken door het Vaticaan en de Internationale Com missie ten zeerste geappricieerd werd, werd besloten einde Maart wederom te Utrecht te zaïnen te komen waarna de vergadering met een hartelijk woord van dank aan de Commissie van Organisatie en een tot weerziens aan de aanwezigen werd gesloten Kranige redding. Te Enkhuizen geraakte Woensdag iemand van den muur bij het havenhoofd iu het Krabbersgat en werd door den krachtigen stroom met groote snelheid meegevoerd. De visschertnan Hendrik Bijl, een uitstekend zwemmer, die het ongeval zag, sprong, zon der zich een oogenblik te bedenken, geheel gekleed te water, zwom den drenkeling achterna en bereikte hem weldra. Deze greep zijn redder krampachtig bij het hoofd, waardoor beiden zonken. Bijl wist zicli echter los te worstelen, greep den drenke- gouwen bijeen, Organisatie ter Z ling en inet inspanning van alle kracht] t'gen den stroom inzwemmende, bracht hem am den wal. Lerend verbrand. Te Asten (Noord-Brabant) is een allcJ wonend man zekeren J. d. G., die te dic| bij de kachel op een stoel in slaap was vallen, doordat zijn kleeren vuur heblxl gevat levend verbrand. Des morgens v den de buren zijn lijk verkoold op den vl liggen. Biandsticbting. IJit Roozendaal zijn Woensdag twee pel sonen geboeid naar de gevangenis te BreJ overgebracht, op wie zware vermoedens ri ten dat zij de daders zijn van de brand] bij de familie Van der Heiden. Het vel moeden, dat hier kwaadwilligheid in spel was, is ontstaan, doordien beide hol steden, die ver genoeg van elkander gelegj waren, bijna gelijktijdig iu brand stonde Dc Nieuwe .Maasmond. Wij lezen in 't N. v. H. Naar „men zegt" zou de Minister Waterstaat wel genegen zijn om mede werken, dat de Nieuwe Maasmond bin ui een niet te lang tijdverloop worde gei pei Wel is waar zouden volgens de vroegrl voorwaarden^ eerst de werken aan de Bh| en Oostkil en ook op andere plaatsen gereedheid moeten zijn, doch «men zeJ dat de Waterstaat beter aan alle gestef en te stellen eischen zal kunnen voldo- als door den loop van den Nieuwen Maal mond de leemten voor den dag zullen cj men. „Men zegt" verder dat liet bestuur deze provincie, dat afdoening van werl zaamheden kan eischen, alsvorens hare si| sidie geheel te verleenen, wel genegen z| zijn, tot opening verlof te geven, indien Minister zekerheid verschaft, dat toch hare wenschen worden uitgevoerd. Mocht het „men zegt" blijken waarhj te bevatten ca al het vorenstaande werl lijkheid worden, dan breekt voor Heusr een nieuw en, naar we hopen, een tijd* van verbetering aan. Dan krijgen we stooin-en zeilschepen, die de richting nl 's Bosch en Venlo volgen, langs onze meente; dan zal de energie levendig wordt dan hopen we hier een scheepswerf te z| verrijzen, waarvoor 1 leusden dan als uitstek aangewezen isdan zullen er brieken verrijzen, waarvoor het terrein zei zaam geschikt ei\ voordcelig verkrijgbaar dan zullen alle werkmanswoningen te£ zeer billijken huurprijs zijn verhuurd, m] zullen er nog velen worden bijgebouwd dat zal hit tijdperk zijn, waar naar hier reikhalzend uitziet. Was het maar reeds zoover Op verzoek van de Redactie der N. H. nemen we 'l volgende uit dat blad over De Vrijmetselarij en eene Circulaire. De heer J. Thomas, oud-le luitenant het Nederlandsche leger en oud-redenaar loge „Vicit vim virtis" te Haarlem, th| wonende te Heijst op den Berg, verzond de bladen het vo'gende schrijven, dat wij opnemen HF.IJST OP DEN BERG, G Februari 1! Aan allen die behooien tot de Symboli| Graden der Nederlandsche Vriji selarij. Een dezer digen droeg ik mijn broei op, namens mij, den heer A. Troost de Vil] lid der loge »Fides Mutua« te Zwolle, te zoeken voor mij, bij het Bestuur zijner l] het „Jaarboekje der Nederlandsche Vriji selarij" 1899 of 1900 te koopen. Het volgende antwoord heb ik ontvang] „Ik heb den jaargang 1899 o(1900 „en zoo ik dien had, mocht ik hem ij „niet geven en zou ik zulks ook niet d( „De reden hiervoor is dat gij schandt „misbruik gemaakt hebt van uwkenoisl „vrijmetselarij door alles in een root „blad te publiceeren, 't welk thans ov] „bekend is geworden door het blad „vrijmaQons." Wijl ik geen ma^onnieke periodieken kan ik de juistheid van die zoogenaamde kendmaking niet controleeren, doch ik hj den heer Troost de Vries voor een te w| heidlievend man, om niet aan te nemen wat hij mij heeft laten weten, waar is. Welnu, afgescheiden van de juislheii onjuistheid harer bewering, komt het mij dat de Nederlandsche Viijmetselarij in c| kwestie al een zeer treurige figuur maakt Gij hebt het anathema over mij uitgesj ken, doch gij hebt verzuimd om datgen doen wat elk eerlijke rechter verplicht i| doen. Op meer dan schandelijke wijze hebt nagelalen lo. mij in kennis tc stellen met datf waarvan gij mij beschuldigt 2o. mij te hooren 3o. mij gelegenheid te geven tot verc ging- YVat gij jegens mij hebt gedaan is or dig barbaarscher dan wat gij aan de r| ters van Dreyfus hebt ten laste gelegt waarvoor gij u allen, zouder eenige uit] dering, zoo warm hebt gemaakt. Gij hebt door uwe handelwijze getc volkomen incompetent te zijn als recht eene rehabilitatie uwerzijds beschouw ik ook als nog grooter schande, dat gij m. dat uw vonnis over mij is daarom zo1 ze eventueel weigeren aan te nemen. Doch ik zal een beroep doen op de derlaodsche pers om algemeen bekeur maken dat er in ons eerlijk Vadeiland bond van mannen bestaat, die een durven vellen geheel buiten den beschuld^ om. Opdat geen uwer met dit mijn voorue!

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5