Zondag 11 Maart 1900. De Zuid-Afrikaansche oorlog. VAN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Voor Verstand en Hart Burgerlijke stand. Handelsberichten. Telegrammen. Gemengd Nieuws. U IT VOERING EN Tweede Blad De Echo van het Zeiden. In den Vrijstaat. Uit Engelsche bron worden de volgende bi'.onderheden gemeld omtrent de laatste krijgsverrichtingen van Lord Roberts l)e beweging van Lord Roberts verraste de Boeren geheel en al, die terugtrokken zonder bijna een schot te lossen. De opstelling van de troepen was als volgt De divisie Colville had zich ontplooid op den noordelijken oever van de rivier. De garde brigade rukte in het centrum op. De divisie Kelly-Kenny had bevel ontvangen om een zeer wijde omtrekkende beweging te ma ken tegen de linkerflank van de Boeren enge neraal French te volgen die zuidoostelijk moesi trekken tot bij de flank van de Boeren was gekomen om hun vervolgens in den rug te vallen en de omsingeling te voltooien. De divisie van generaal French, gevormd door drie brigades cavalerie, twee brigades bereden infanterie en zeven batterijen artillerie verliet in den ochtend van den 7den he' kamp. Met het aanbreken van den da- stond zij bijna vlak tegenover den linker vleugel van de Boeren, die zich uitbreidde over zeven kopjes. Zoodra de divisie van French den vleugel begon om te trekken openden de Boeren op langen afstand vuur uit een negenponder zouder echter veel kwaad te doen. De eerst» biigade, onder aanvoering van kolonel Porter viel de Boeren snel in den rug terwijl de vliegende trein alle kanonnen van de Boeren tot zwijgen bracht. De Boeren voerden hun stukken onmiddelijk weg. Kolonel Porter zette zijn beweging langs den achterkant van de BoerenstelÜng dwars door een uitgestrekte vlakte voort, toen de Boeren ten oosten daarvan een lievig ge weervuur openden kolonel Porter liet de bereden infanterie vooruitrukken tegen die stelling en ging onderwijl met zijn cavalerie verder. Daar zijn brigade van twee kanten door de Boeren bestreken werd, begon de 65ste houwitser batterij, geplaatst ten zuiden van de divisie Kelly—Kenny, de kopjes naar het oosten te beschieten en dreef de Boeren die ze bezet hielden in de westelijke richting terug. Het 9de lanciers trachtte de Boeren van rechts te naderen om een charge uit te voeren, maar de Boeren joegen storm op hen, zoodat zij terug moesten trekken. Er werd nu een batteiij artillerie afgezonden om de Boeren in bedwang te houden, terwijl twee compagnieën infanterie de Boeren op hun rechtervleugel aanvielen. De Boeren wierpen eenige granaten die te ver vielen. Diegenen van de Boeren die een kopje bezet hielden op de rechterflank van de Engelschen, boden een hevigen tegenstand, schoten 18 paarden van de Engelsche stukken weg en troften ook het paard van kolonel Porter. Onderwijl dreef de bei eden infanterie de Boeren langzamerhand uit hun kamp waarin men la*er vier lijken van Boeren vond. Ver scheidene manschappen van het 9de lanciers kregen kwetsuren bij het vallen van de paarden die do r de kogels van de Boeren geraakt werden. De Boeren trokken terug met achterlating van een kanon, een tent, fourage en levensmiddelen. De verliezen van de Engelschen aan deze zijde van de rivier waren een doode en ver scheidene gekwetsten. De rest van de Boeren houdt een sterke {■telling ten noorden van de rivier bezet op den top van een berg, maar hun stelling schijut onhoudbaar geworden nu de com mando's ten zuiden van de rivier weg zijn. De top van dien berg was den 7den in een stofwolk gehuld, wat scheen aan te duiden dat zij wegtrokken met hun kanonnen en wagens. De Boeren hebben groote handigheid ge toond in het wegvoeren van hun kanonnen, daar hun achterhoede het hoofd bood aan de Engelsche troepen, terwijl de drijvers de stokken bespanden. Generaal French blijft de Boeren op de hielen. Met meerendeel van dezen kwam van Colesberg, Stormberg en Ladysmith. Men gelooft dat 14,000 man sterk waren. Rusland en Engeland. Maandag vroeg Gibson Bowles in het En gelsche Lagerhuis den ondersecretaris voor buitenlandsche zaken of de rcgecring gelet had op het bericht, dat de Russische regee ring reeds begonnen was aan den aanleg van den Zoelfa-Tabriz-Hamadan-spoorweg in Per zië, met een zijtak naar Teheran, welke spoorweg uitloopen zou te Bandar Abbas aan den mond van de Perzische Golf, en dat verscheiden officieren van den Russischen generalen staf, met eenige regimenten Ko zakken onder zich, in opdracht hadden op den aanleg toezicht te houden of de regeering er van ingelicht was, dat Perzie de haven van Bandar Abbas aan Rusland zou afstaan onder dezelfde voorwaarden als waarop China de haven van Port Arthur aan Rus'and had vei pacht, en dat het Ruslands plan was te Bandar Abbas een krijgshaven en een werf, al dan niet versterkt te vesti gen en of de regeering over dit onder werp vertoogeu had gericht tot de regeering van Rusland of van Perzie, dan wel of zij daarop plan had. Brodrick antwoordde, dat de regeering geen inlichtingen had gekregen tot bevestiging van die berichten en dat zij geen grond ha-1 om dienaangaande vertoogen te lichten tol de Russische regeering. Daarop vroeg Gibson Bowles den onder secretaris van buitenlandsche zaken of de emir van Bochara Rusland kosteloos uitge strekte stukken land aan den bovenloop van den Oxus afgestaan had om te dienen tot volksplanting van boeren uit Europeesch Rus land, en dat hij Rusland ook verlof gegeven had, militaire posten te bouwen voor rieszelfs Middel-AziatisWie Hoepen, zoomede het recht om versteikle posten op de grens van Afga- nistan te vestigen. Bro'riek antwooidde, dat de regeeiing zoodanige inlichtingen niet on*vangen had, maar dat het tot de bevoegdheid vau den emir van Bokhara behoo-t om op die punten de schikkingen te treffeu die hem goed dunken. Naar aanleiding van deze vragen en ant woorden twee opmerkingen. Vooieerst heeft men bespeurd, dat Gibson Bowles aangaande den spoorweg en de haven in Perziü vroeg of de Engelsche regeering op dat stuk ver togen had gericht of voornemens was te richten tot de Russissische en lot de Per/.isclic regeerirg, en dat de minister antwoordde, dat de regeering geen grond had er vertoogen over te richten t >t de Russischen regeering Dergelijke vragen in hel parlement worden een tijd te voren schriftelijk ingediend, hei antwoord is dus vooral in belangrijke kwesties wel overwogen. Dus zijn wij geneigd aan te nemen dat de Engelsche re geering, ofschoon zij nog geen bevestiging van genoemde berichten scheen ontvangen te hebben de wraking van de juistheid der berichten, welke in dat antwoord ligt, behoeft alleen op die berichten in hun ge heel beirekking te hebben er kan iets onjuist in wezen wel aanleiding heeft gevouden om bij de Perzische regeering tegen die of soortgelijke concessies aan Rus land min of meer protesteeren. De tweede opmerking is, dat Engeland ongetwijfeld bij de Russische regeering tegen het binnendringen in Perzie en het benaderen van een haven aan de Perzische Golf, en tegen het vasten voet krijgen in Bochara met militaire posten langs de Afgaan^che grens verzet aangeteekend en misschien reeds zijn vloot gemobiliseerd zou hebben, als het niet zijn handen met Zuid-Afrika gebonden had. En daaruit vloeit de gevolgtrekking voort, dat Rusland nu heel wat ongestraft doen kan voor Engeland het in den weg zal treden, en dat Rusland in Azie wel zeer erge dingen doen moet voor het Engeland beweegt zijn greep in Zuid-Afrika los te laten. Nu is de vraag, zal de Russische diplo matie niet juist zooveel weten te nemen, dat Engeland haar ongestoord laat begaan, of zal zij verder toetasten, dan eigenbelang en beleid alleen voorschrijven, gedreven nu ook door den wensch om tegelijk de twee repu blieken te steunen, hetzij dit dan geschiedt uit menschelijke overwegingen d. i. zoowel humane: om de bewonderde Boeren te helpen, als laag m-nschelijke overwegingen om de sehate Engelschen te dwarsboomen en uit het verlangen om de mogendheid, die zoo spoedig de vrcdescontereniie tot een aan fluiting maakt, te straffen, hetzij weer uit staatkunde, om nl. de republieken in Zuid- Afrika staande te houden als een blijvende bedreiging voor Engeland -i1 i i im De Sultan heeft zich door bemiddeling van den Turkscben gezant te Petersburg tot den T s a a r zelf gewend, om van hem ge daan te krijgen dat hij wijzigingen biacht in de eischen die de Russische gezant te Konstantinopel gesteld had ten aanzien van een Russisch monopolie voor den aanleg van spoorwegen in noordelijk Klein-Azie. Men zegt dat de Tsaar in zijn antwoord Zinow jef's eischen ondersteunde. Het tweede punt van onderhandeling met Ruslan 1, de teiugkeer van de uitgeweken Armeniërs naar Turkije, eischt intusschen dringender dan ooit voorziening, en Zinow— jef heeft er dan ook weer op aangedrongen, De zaak is namelijk dat een groot aantal van de vluchtelingen in Kars zijn opgehoopt en bij gebrek aau middelen nijpend gebrek lijden. De Russische gezant eischt daarom van de Porte onverwijld verlof voor de Arme niörs om de grens weer te overschrijden, en tevens waarborgen voor hun persoonlijke vei ligheid na hun terugkeer op Ottomansch grondgebied. LONDEN, 8 Maart. De Koningin is van middag om 1 uur aan Paddington Station aangekomen en naar Buckingham Palace ge reden. De weg daarheen was stampvol roet een geestdriftige menigte de winkels waren gesloten, de daken bezet met vnenschen, van wie velen met vlaggen zwaaiden. Tal van rijtuigen waren insgelijks met vlaggen ver sierd, terwijl troepen studeuten en scholieren Rule Briitania en het volkslied zongen en met vlaggen wuifden, toen de Koningin voorbijkwam. sua- WAALWIJK, 10 Maart 1900. Benoemingen. Z. D. II. Mgr W. van de Ven, bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot kapelaan der parochie van St. Anna te Tilburg den Weleerw. heer C. A. J. M. Zijl mans, en tot kapelaan te Erp den Eenv. heer C van den Broek, priester van liet Seminarie Bij Koninklijk besluit is goedg. keurd dat J. H. van Wessem, burgemeester van de gemeente Meeuwen c. a., is benoemd tot secretaris dier gemeente. Schoenmukcrsrerccniging Met genoegen vernemen wij dat de sta tuten der Schoenraakersvereeniging alhier koninklijk zijn goedgekeurd. Wij wenschen de vereeniging 't beste succes toe en hopen dat velen zich zullen aansluiten, om dan gezamenlijk, met vereende krachten de handen aan 't werk te slaan. Maar daarom vooral lid worden der vereeniging, want al leen onderlinge samenwerking vermag wat. Stiercnkeuring. Op de keuring van stieren, waren alhier ter keuring aangeboden vijf stieren, een werd om verschillende redenen afge keurd. Twee behaalden een prijs en wel J. Vis sers van Drunen, ie prijs met 47 punten, 2e prijs S. Timmermans, van Waalwijk, met 46Vs Punt, terwijl voor reserve geene in aanmerking kwamen Op hol. Gisteren morgen ontstond in de Stations straat een kleine oploop door eene koe, die in vliegende en dolle vaart voort rende. Na een paar menscheu omvergeworpen te heb ben, van wie een nog al vrij ernstige kwet suren be,kwam, slaagde men er eindelijk in het woedende dier tot stilstand te brengen en ze aan de lijn vast te binden. Stuirerszcep. Wij ontvingen van de Vereenigde Zeep fabrieken te Rotterdam de uitslag van de 5de Premieverdeeling, een zeer net en sier lijk boekje zooals wij dit van deze Maat schappij gewoon zijn. Zooals er in vermeld wordt is door zeer velen gebruik gemaakt van het opzenden der strookjes tot deelname aan deze premieverdeeling. Wel een bewijs dat Stuiverszeep en de verdere artikelen der Mij. zter vele en steeds meer verbruikers tellen, hetgeen ook geen wonder is, ^juali- teit en prijs in aanmerking genomen. De lijsten der prijswinners liggen voor eenieder aan ons bureau ter inzage. Leerplicht. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de Leerplichtwet beëin tligd en is overgegaan tot de behandeling der artikelen. Nadat de lieer Ketelaar zijn amendement op art. 1 had ingetrokken, is dat artikel aangenomen met 52 tegen 87 stemmen. Het amendement van den heer Ketelaar om bat 2de lid van art. 2 (geoorloofd ver zuim van twee schooltijden per twee maan den) te laten vervallen, werd met 68 tegen 22 stemmen verworpen. De Tweede Kamer zette de behande ling der artikelen van de Leerplichtwet voort. Art. 7 (houdende de vrijstellingen) werd goedgekeurd, na aanneming, met 45 tegen 42 stemmen, van een amendement Willin- ge-Smeenge, om de bepaling van den af stand tusschen de woning en de scholen, waartegen ouders /overwegend bezwaar" mochten hebben, van *45 miuuten gaans" te veranderen in *vier kilometer, gemeten langs den kortst gebruikelijken weg." Het amendement van den heer Ketelaar om de uitdrukking //overwegend bezwaar" in art. 7 te veranderen in //overwegend godsdienstig bezwaar," was tevoren met 78 tegen 9 stemmen verworpen. Met 80 tegen 9 stemmen werd verwor pen een door de heeren van Kol, Schaper en Troelstra voorgesteld art. 7bis, strekkeu- de om te bepalen, dat in het ouderwijs van kinderen wier ouders een vaste woonplaats missen, voorzien zal worden bij algemeenen maatregel van bestuur. De artt. 8 11 werden zonder hoofde lijke aangenomen, art. 10 na overneming van een amendement van den heer Schaep- tnan door den minister. Bloedvergiftiging. Bij een barbier te Utrecht liet zich in het laatst der vorige week een jonge man scheren, waarbij een klein puistje dat zich aan de bovenlip bevond, werd doorgesne den en begon te bloeden. Veel aandacht werd daaraan echter niet geschonken, het wondje werd even afgewasschen, daarna een stukje watten er tegengedrukt en "klaar was Kees. Den volgenden dag evenwel was het wondje zeer ontstoken en pijnlijk, terwijl de lip blijkbaar was gezwollen. Toch werd eerst Woensdagmorgen, nadat inmiddels de zwelling zich ook over aangezicht en hals had uitgebreid, de hulp van een geneeskun dige ingeroepen, die bloedvergiftiging con stateerde en den man naar liet ziekenhuis verwees, omdat alleen een spoedige operatie hem nog kon redden. Die operatie schijnt goed te zijn gelukt, doch niettemin is de toestand van den man toch nog geenszins buiten gevaar. Ongeluk. Terwijl Donderdag aan het goedirensta- tion te s-Hertogenbosch de werkman H. bezig was met behulp van een kraan een kist van 500 pond te verplaatsen, brak onverwacht de ketting, en kreg, de man de kist op beide beenen bwen de, knie, en daarna op zijn borst. 11 ij werd voor dood naar ziju huis gebracht. Sprung Donderdagavond j.l werd in de g'Trf. kerk alhier een bidstond yehou.len voor Tiansvaal. Als spreker of voorgangers traden op de Ecrw Heeren D. Lindeboom van Sprang en Datema van Viijhoeven Eei groote menigte woonde deze godsdienst vei— eening bij. HEESBEEN. Door din landbouwer H W. Loef alhier is een kalf van 20 maanden vei kocht voor de som van 1 230. De aan koop geschiedt met het doel het piachttxm— plaar naar de Tentoonstelling te Parijs tr /enden. „Men zie ouder de advertentiën „De Grands Magasins du Printemps van Parijs." De eerste, ware voorlooper der Katholieke maatschappelijke beweging was baron von Ketteler, pastoor van Hulsten. Hij werkte onder industrie-volk hij toetste zeden en wetten aan de leer van H. Thomas hij was de ingever van het sociaal program van het Duitsch centrum hij wees den weg n iar plicht en welslagen. In de duisternissen des nachts kwam het socialisme. De burgerij sliep en Ketteler was geen medeplichtige van dien schuldigen slaap. Loon Gregoire. Niemand is vlugger en vollediger met zijne oordeelen dan hij die alle oordeel mist. Joseph de Maistre. Ook de slechtsten onder de slechten lioo- ren door het dicht gebladerte van vooroordeel en zelfbedrog waarachter de hartstocht zich verschuilt de stem van den Al machtige. v. Cooth. „Alles gaat voorbij, alles valt in puin, Go 1 alleen blijft!" Dat de zoekers en denkers hun oogenblik benuttigen. Peinzensmoede hebben de groote denkers en wijsgeeren van achttien etuwen rust ge vonden bij dien put van Jacob, waar het blijft wemelen van inensehenkinderen uit alle windstreken, die er het levend water drinken, dat alleen den dorst der volkeren stiltv. Cooth. De geest verlangt naar zijn geboorte stede. Het lichaam roept eenstemmig ik wil mede. Vondel. Zijt gij belust 't Gekruiste Hart te winnen. Dan sier u min van buiten, meest van binnen. Vondel. 11 WIT 11 i wiiJJUBrwtf iff ma uiim —mam WAALWIJK. Van 19 Maart. GEBORENCornelia Jacoba, d. van M. van der Velden en van P. van Meeuwen; Cornelia, z. ran L. Korthout en J. Verhoeven; Johanna Caiharina, d. van B. van der Sluijs en J. P. Weber; Antonetle Maria, d. van L de Vries en B. SI. Jonkers. OVERLEDEN H. F. M. Verlegh 4 m. zoon van Antonius Ileriuanus en van Jos. S. Gelautï. HUW EL. AFKOND. Simon Wijnbergen oud 39 j., te Eindhoven en Emilia Cohet: oud 30 j., te C'apelle vroeger te Waalwijk. DRUNEN. Over de maand Februari. GEBOREN Cornelia, d. van Adrionus Walthe- rus Nuijten en van Catharina van der Lee; Martinus Johannes, z. ran Cornelis Vrij hoeven en van Iiendrika llaria van Delft. Wilhelmina, d. var. Martinus de Hart en van Wilhelmina Brok.— Petrus Wilhelmus, z. van Hendrikus Coenraad en van Anto- nia van de Wiel. Johannes.Gijsbertus, z. van Wouter vau de Wiel en van Ger- dina Ooraens. Adrianus Johannes, z. van Adrianus van Loon en van Maria van Sluis- veld. Lambertus, z. van Franciscus Krol en van Godefrida Klerks. Elisabeth Ma ria, d. van Johannes van der Lee en van Allegonda Nooten. Hendrikus, z. van Adrianus van Noort en van Anna Maria Klerks. Johanna Adriana, d. van Adri anus ltobben en van Caiharina van Beur den. Johannes Hendrikus, z. van Adria nus Koks en van Anna Maria de Veer. OVERLEDEN: Johannes Landsman, oud 61 j. Antooetta Tielemans, echtgenoote van Jo hannes van de Wiel, oud 42 j. Antoni us van de Wiel, weduwnaar van Johanna Roestenberg oud 75 j. Johanna Ehhout echtgenoote van Petrus van der Zanden 43 j. Antonie van de Leur, echtgenoot van Hendrika Gertruda Dekkers oud 36 j. Johannes van de Wiel, weduwnaar van Maria Brekelmans, oud 62 j. Johannes Knippels, echtgenoot van Johanna Klerks oud 59 i. GEHUWD: Theodorus Vieveen en Petronella van den Bosch. WAALWIJK, 9 Maart 1900. Er was weer veel aanvoer ter veemarkt en de handel was vlug. Kalfbecsten golden f 125 f185. Dito vaarzen f 115 f 170. Jonge varkens aangevoerd 75 stuksver kocht van f5.25 a f 10,25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 515 kg. van f 1.14 A f 1.32 per kg. Eieren 3 a 3 cent per stuk. De Communicatie met het Overland en de bovenlangstraat is, dank zij de ongeveer norm L waterstand weer geheel hersteld. De kooplust voor huiden schijut momen teel niet zoo groot te zijn. Van alle zijden luiden de berichten in dien zin. De prijzen worden sleeds zeer vast gehouden en voor de prima zware soorten, die weinig in toor- raad zijn, eischt men zelfs boven makelaars- taxaat. Voor de middenwichten en mindere soorten is de markt niet geanimeerd, maar voor La Plata en Rio Grande koehuiden, zoowel zware als lichte, zijn de vraagpr zen aan de Europeesche hoofdmarkten zei boven pari der pio.luctieplaataen De ledermarkt houdt zich goed. Mi i? wel benieuwd of de prijzen nog belan rijk zullen stijgen als wij een maand verd zijn, daar er waarschijnlijk genoegzaam led aan de markt komt om de kooplust te bt vredigen. Wij zijn het droog seizoen dus ingetred< en weldra zal de markt beter voorzien zij dan dit vedert de laatste drie maanden h geval was. Binnenkort zal hier eene derde stooi looierij worden opgericht. Men verneen dat deze ook ingericht zal worden tot t reiding van drijfriemen. In Schors en a andere looi middelen is de handel thans a het herleven. De prijzen zijn over 't gein in vaste stemming. Het gunstige weder der laatste dagen s aanleiding tot tamelijk veel orders in schoenmakerijen. DUSSEN. Boteraanvoer 173 kg. prijs van f0.93 1 Markt gezet op f0 53 per kg. Eieren f 0.80 per 26 stuk9. Op Zondag 11 dezt-r, des namiddags i 12 uur zal door de Liedertafel //Oefeni en Verinaak" van Waalwijk en Besoij op de zaal Musis Sacrum worden uilgevoe: 1. Op het Kerkhof. de Vliegh. 2. Op Zee. Hol. 3. Neerlands Mannen-zang. de Vliegh. LONDEN, 9 Maart. Terwijl de cort spondent van de Times te Populierbo; seint dat de Vrijslaters door de laat nederlaag zoodanig zijn ontzenuwd, dat Steyn willen dwingen om vrede te sluit zoodat de onderwerping van den Vrijsl binnen een week te verwachten zou wez waarschuwt die te Louren^o Marques tq de ijdelheid van de onderhandelingen Kruger, die gegrond worden op een zoo naamde bewering van Kruger, dat bemid- ling of tusschenkomst binnen een maand eind aan den oorlog zou maken. Zn onderhandelingen zouden enkel dienen i het verzet van de Boeren te lekken, d ze in staat te stellen om de verdedingsw ken te Pretoria en eldeis en de piovianc' ling te voltooien, want de krachten van Boeren nemen toe bij het etmaal. Hom den buitenlandsche artilleristen, zoogenaa door dr. Leyds geworven, stroomen c Pretoria, anderen worden met de volger mailboot vei wacht. Het heet dat de Wet in zijn rapport c Cronjé overgaaf zijn medeburgers bezw Cronjé niet te laken, maar stil te zwij; in de zware ure van beproeving. God de burgers voorlichten. De berichten over Warren's divisie tegenstrijdig volgens sommigen zal hij voegen Lij Roberts. Volgens andere bij tacre. LONDEN, 9 Maart. Volgens telegr men in de bladen hadden de Boeren hun terugtocht op den 7en de Nederla sche en Russische militaire attachés i tergelaten. De Engelsche troepen nameu op. PARIJS, 9 Maart. Volgens een teleg van heden uil Durban aan de Petit Tei zal Warrens divisie zich bij Roberts voe{ Whitte is al op weg naar Siormberg, w hij het bevel over Gatacre's troepen op zal nemen. LONDEN, 9 Maart. Aan Laffans Bur word; uit Pretoria van 5 dezer bericht President Kruger en S eyn zich nu in gevechtslinie in den Oranje-Vrijstaat be den. De verdedigingswerken in de Bigg bergen zijn aanzienlijk vers'erkt. De g der burgers is onveranderd. Een 1C00 die nog niet in het vuur waren, hebben vrijwillig aangemeld voor den actieveu di ter verdediging vati Transvaal. Een afschuwelijke misdaad. In het dorpje Paszto het ft een altiji het geheugen blijvende daad plaats ge Er leefde daar een mau, die eenige derijen bezat, vau welker opbrengst ruimschoots kon bestaan. Doch daai geen familie meer had, reeds op jaren en bovendien den linkerarm miste, trol met zekeren Kollinan een overeenkt waarbij de landerijen aau laats' genoeio in eigendommen overgingen onder bed dat de oude man gedurende zijn geheel» een lijfrente genieten zou. Het du niet lang na deze beschikking, of de man was verdwenen. Er werden overal sporingen gedaan, aanvankelijk te verg tot men ten slotte tot de ontdekking k dat hij was vermoord, een misdaad, wa het geheele gezin van Kollinan betrol was. Uit de bekentenissen der daders verklaarden gehandeld te hebben om on gen te worden van de verplichting tot betalen der lijfrente, distilleerde men volgend afgrijselijk verhaal Bij de gelegenheid dat de oude mai, familie Kollman een bezoek bracht, wis 18-jarige dochter des huizes hem naar groote kuip, gevuld met blauwe ver lokken, onder voorwendsel dat er iet den bodem van het vat te zien was. verwachts pakte zij, met haar aanstaat, echtgenoot den eenarmige op, en wierp in de kuip, waarvan zij het deksel ve gens sloot. Nadat de oude man verdro: was, sneed men het lijk in stukken

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5