Staatkundig overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. I I i I I I I I I I 1 1 Roberts en diens staf in de voor een verde diging zich zeer moeielijk leenende veste, plotseling een einde zal maken aan t verzet van de zijde der Vrijstaters tegen de macht van Groot Brittaunifl, zoodat de Trausvalers er dus in de naaste toekomst alken voor zouden staan, zoodat het grondgebied der Zuid-Afrikaansche republiek, uitsluitend en alleen zou verdedigd moeten worden door de eigen bewoners, de direct bij de handhaving van de vrijheid en de onafhankelijkheid ge- interesseerden 1 Vredesgeruchten Volgens den Daily Mail-correspondent te Pretoria hebben Kruger en Steyn naar lord Salisbury getelegrafeerd. Dit bericht schijnt waar te zijn, omdat het telegram van den correspondent gecensureerd was door het tclegraafdepartement der Z. A. Republiek. Hij voegt aan zijn bericht toe Hooge staats ambtenaren vei klaarden in een interview, dat de tijd gekomen is om het misverstaud en de wan voorstellingen, waaruit de oorlog geboren is, op te helderen. Zij ontkennen, dat er een samenzwering onder de Atrikaan- ders van Zuid-Afrika bestaat, betoogen dal de bezetting van Eogelsch gebied enkel om strategische redenen is geschied, terwijl het niet deelnemen van Kapenaars en Naiallers aan de krijgsbediijven hun trouw aan Enge land staaft. Beoogt Engeland een verove ringsoorlog, dan zullen de Boeren doorvech ten tot het einde, maar eeu duidelijke ver klaring van Engeland zal waarschijnlijk een grondslag voor onderhandelingen opleve ren*. l)e Daily Mail is alles behalve gesticht ever de vredesvoorstellen van Kruger eu Steyn. Het blad zegt: „Nadat de Boeren het Engelsche grondgebied zijn binnenge trokken, het geannexeerd en ingelijfd heb ben bij hun eigen oproerige staten, Natal, geplunderd en verwoest hebben, komen zij tot ons met hun tong tegen hun wang en vertellen oi.s, dat zij slechts strategische stellingen innamen. Deze lieden, die een volle maand geleden schetterden, dat zij Durban zouden nemen, voegden Kimberley bij den Vrijstaat, eischten enorme schade vergoeding, stonden in twijfel of ze ons uit Kaapstad zouden zetten of niet, begonnen door dr. Leyds' tusscheukomst een vuile campagne tegen onze geliefde koningin en storten nu na drie gezonden nederlagen, tranen over de Britten, die op een verove ringsoorlog uit zijn." Tot zoover't Engelsch blad, maar toch met zooveel stelligheid wordt van verschillende zijden gemeld, dat de twee staatspresidenten stappen hebben gedar.n om aan den oorlog eeu einde le maken, dat men er moeielijk meer aan twijfelen kan. Toch doen wij voorzichtig, bevestiging van die berichten al te wachten vooral wat betreft den vorm, waarin de presidenten zich tot Lord Salis bury (en, naar het heet, tot nog andere Engelsche ministers) gericht hebben. Iudien zij slechts gevraagd hebben, dat de Engel sche regeering nu eens onbewimpeld uitspre- ke wat zij met de republieken voor heeft, wat de voorwaarden zijn, waarop zij vrede zou willen sluiten, dan hebben zij niet anders gedaan, dan wat verscheiden Engelsche bla den zelf van hun regeering verlangd hehben. Een van deze l laden schreef nog dezer dagen, dat een dergelijke vraag van de republieken moest uitgaan, maar dat het ze ker moeilijk zou ziju, een dergelijken stap die als vrees of zwakheid kon uitgelegd wor den, van haar regeeringen te verwachten. Welnu daar vergist men zich in. De Boeren hebben nooit uit valsche schaamte of uit vrees zich oogenschijnlijk te vernede ren geschroomd een stap te doen, die tot vrede kon leiden. Dat heeft de Trans- vaalsche regeering b. v. overvloedig getoond in de onderhandelingen, die aan den oorlog zijn voorafgegaan. En zeker zouden de pre sidenten ook nu niet aarzelen, die eerste schrede te doen, als het bloedvergieten er mee gestuit kon worden. Maar de onafhan kelijkheid der republieken zullen de Boeren niet vrijwillig prijsgeven, dat heeft ook dr. Leyds nog eens aan een verslaggever vau de Petit Bleu gezegd. Overigens wilde de ge zant de berichten over het openen van de onderhandelingen door de presidenten be vestigen noch tegenspreken. Alleen kon hij zeggen, dat ze niet door hem gevoerd worden. Ook achten wij het optreden van de pre sidenten mede om deze redenen aauncme lijk De oorlog zal nu nog eeus zoo verwoed en bloedig worden. De Boeren verdedigen nu hun eigen land, hun hoeven hun dorpen, hun onafhankelijkheid zelf. Dat zal ze stalen tot de uiterste krachtinspanning, dat zal hen prikkelen tot wanhopige dapperheid. Het heet nu wel weer, dat zij ontmoedigd zijn, maar men hechte daaraan niet te veel waarde. De Boeren kunnen na een neder laag, na een vlucht, waartoe zij door de overmacht gedwongen worden, na treffende verliezen geleden te hebben, zeer wel ontmoedigd zijn, en dan zullen zij dat, naar hun aard, toouen, zooals zij er eerlijk voor uitkomen als zij in een zwaar vuur bevreesd worden, maar zij herwinnen den moed weer en zijn dan de geduchte vijanden van te voren, Eu nu doen de presidenten nog de uiterste poging om het bloedbad, dat zij zien naderen te voorkomen. Dit willen zij dan nog beproeven. Antwoordt Engeland, dat de oorlog alleen eindigen zal met de onafhanke lijkheid der republieken dan wete het dat de Boeren ten doode toe zullen vechten. Ondertusschen wordt de strijd steeds voort gezet. J3e Engelschen onder Roberts zijp ernstig met de Boeren slaags geweest bij Driefontein. De correspondent van de Times beschrijft als volgt Het leger rukte Vrijdag uit Populierbosch op. Om tien uur vond de cavalerie tegen verwachting de kopjes te Driefonteio, ach' mijlen ten zuideu van Abrahamsdrift, sterk bezet, en trachtte onmiddellijk den vijand om te trekken onder een zwaar vuur van gewone kanonnen eu Vickers-Maxims. Een duune linie achterlatende om de Boeren in bedwang te houden, rukte de tweede brigade zuidwaarts; zij ontdekte dat de vijandelijke stelling zich ver uitstrekte iu die richting. Om half twee kwam de zesde divisie aan en begon de 13de. eu 18de brigade, met de Buffs en het regiment uit Wales aan 'i hoofd, de kopjes schc on te vegen onder een warm en verbijsterend vuur; de Boeren slaagden er in de troepen van twee kanten te bestrijken van ko|jes ten oos'.eu en zuidwesten van den voornaamste» heuvelrug. De artillerie gedroeg zich flink, ofschoon twee twaalfponders van de Boeren haar in schootsverheid de baas waren. De negende divisie en de gardes kwamen om vier uur aan, te laat om nog aan het gevecht deel te nemen. De Bocr«n hebben een sterke stelling iu de kopjes, maar z allen waarschijnlijk niet bij machte zijn, den opmarsen van de Engelschen te keeren. Vele vnn hen zijn in noordelijke richting gevlucht Volgens een gerucht, hebben zij een Vickers- Maxim verloren. Er werden vele dappere daden veriicht ijdens het gevecht, vooral in verband niet d-'u aanvoer van ammunitie, die uitgeput raakte, omdat de manschappen, daar zij 21 K M. moesten marcheeren, 5U patronen minder hadden meegekregen. De bestorming van het Alexander kopje door het regiment van Wales was buitenge woon kranig. De troepen wisten zich goed te dekken en werden gesteund door een zwaar geschutvuur. Ten slotte werden de bajonetten op de geweren gezet en werd de top schoon geveegd de Boeren ontkwamen zonder dekking onder een zwaar vuur, verloren vele paarden en lieten verscheidene gewonden en twee dooden achter. De bewegelijkheid van de Boeren in hei weghalen van hun kanonnen was opmerke lijker dan ooit. De bereden infanterie uit Nieuw-Zuid-Wales deed een moedige, maar vcrgeefsche poging om een kanon te vero veren. Latere berichten melden dat de Boeren geheel verdwenen zijn, maar in weerwil daarvan was een nieuw gevecht Zondag niet onwaarschijnlijk. De Daily News verneemt uit Britstown Een Engelsch korps ouder kolonel Adye is met een commando rebellen slaags geweest. Het gevecht bleef onbeslist. De Boeren na men zes Eugelscheu gevangen. Het vei lies der Boeren betrof vijf dooden en ettelijke gewonden. Een maxim van ben werd onbruik baar gemaakt. De rebellen zijn teruggetrokken naar Prieskas. De opstand biedt zich zuid waarts uit. De Daily News verneemt uit Grey town Kolonel Belhune met bereden infanterie uit Oemwotie en bereden Natalsc'ne politte, elk met een maxim, kwam Donderdag te Pomeroy aan en tastte Vrijdag de Boeren aan, maar de groote macht van deze en hun kanonnen dwongen de Engelschen tot den terugtocht. Volgens berichten uit Burgersdorp voert commandant Olivie»* het bevel over 2000 Boeren met een paar Kruppkanonnen nabij Aliwal-Noord en houdt bij er de Engelschen tegen, totdat de geheele tros geborgen is, hetgeen dezer dagen verwacht wordt. Uit den Haag wordt bericht, dat President Kruger, door bemiddeling der consuls der buiteolandsche regeeringen te Pretoria, tot tot de groote mogendheden en de Vereeuigde Staten van Noord Amerika eu Belgische, Nederlandsche en Zwitsersche regeeringen het verzoek gericht heeft bemiddelend op te treden. Uit Berlijn wordt geseindVolgens een gerucht, waarvan op het oogenblik de al, of niet gegrondheid niet is na te gaan, er is tusschen de Euiopeesche mogendheden al een vertrouwelijke gedachtenwisseling aan den gang over de mogelijkheid van bemiddeling in den oorlog in Zuid Afrika, waarbij voor opstaat dat het beste zou wezen dat die be middeling werd aangeboden door het hoofd van een staat die in Afrika in het geheel geen belangen heeft, zooals Oostenrijk Honga rije, Zwitserland of een van de Skandinavische rijkenmisschien konden dan later andere mogendheden het aaubod vriendschappelijk ondersteunen. Natuurlijk hangt de kans van welslagen van zulk een poging in de eerste plaats af van Engelands geneigdheid daartoe, eu die schijnt vooreerst niet groot te wezen. Volgens de Standard, was het totaal vao de verliezen, door de Engelsche troepen in Zuid-Afrika, voor zoover bekend, tot Zon dagavond geleden (de verliezen onder de mauschappeu bij Driefontein zijn er nog niet bij gerekend), 15.677, als volgt verdeeld gesneuveld 2418, gewond 8747, vei mist 3483, gestorven aan ziekte enz. 1029. De Engclscü—Fransch-Russische oorlog. In den ochtend van 24 Juli 1900 heeft de Tsaar bevel gegeven aan geueraal Sobeles, om naar Herat te marcheeren. Denzelfden dag is Engeland's ambassadeur te St. Peters- burg teruggeroepen den dag daarop heeft de vertegenwoordiger van den Tsaar Londen verlaten. Dat Frankrijk binnen korter of lan ger tijd de belangen der »nalion amie ct alliée" tot de zijne zou maken, was reeds te voorzien, toen in den avoud van 23 Juli in het paleis van Gatschina de Tsaar zijn langdurige bespreking met geueraal Drago— mirow, den minister van oorlog en de groot hertogin had onderbroken cm den ambassa deur der Fransche republiek de Moutebello te ontvangen, die bij het heengaan bleek vergezeld te zijn geweest van generaal Gar- nier de Garêts, met eeu buitengewone mis sie naar den Tsaar afgevaardigd. Een artikel van de Times van 7 Augustus iu hoofdlijnen mededeelende den inhoud van het 23 Juli te Gatschina overeengekomeue het daarop gevolgde bezoek van Engelauds ambassadeur op het Elysée om ophelderingen de mede- deeling dat de president der republiek hem niets had te zeggen, zijn aanleiding geweest, dat de oorlogsverklaring van Fransche zijde spoediger is gevolgd dan oorspronkelijk was overeengekomen. En nu komen de eerste overwinningen. De inneming van Herat door de Russen was Dinsdag 1 Augustus te Parijs bekend gewor den. Malta wordt 22 dier maand door de vereenigde Franscl.-Russische vloot, na be dreiging met een bombardement, in bezit genomen Daartegenover, vooral in de Fran sche koloniën, een serie van verliezen en verwoestingen. Saigon een puinhoop; Mahé en Pomlichéry verloren gegaanNieuw— Caledonie, Guadeloupe eveneens, enz. IIet Engelsche eskader in de Middellandsche Zee is verslagen geworden, na Toulon geblok keerd en Marseille gebombardeerd te hebben. De Engelsche admiraals John Fisher en Charles Bercsford gesneuveld. De Russische admiraal Avelane stervende. En reeds 12 September is na de vernietiging der Engelsche vloot, het Nauw van Galais open voor een transportvloot, welke een Fransch legerkorps naar Engeland overbrengt De eerste Franschman die voet aan w;.l zei is Marchand, reeds tot kolonel gepromoveerd; dienzelfden avond tot generaal bevorderd, sneuvelt hij in den slag bij Lewes die drie daagsche worsteling welke de Franschen hadden uit te houden tegen wat nog van valide manschappen in Engeland was over gebleven. Zelfs de prins van Wales heeft meegedaan. Hij en de Engelsche opperbe velhebber zijn krijgsgevangen gemaakr, en door de verstrooide resten van Engeland's legermacht niet meer gehinderd, houdt ge neraal Jumout 20 Sop'ember aan het hoofd der Fransche troepen zijn intocht binnen Londen. 25 October is het vredesverdrag van Londen onderieekend. Deschanel is een van de twee Fra.-.sche gevolmachtigden geweest. Gansch Europa, Holland krijgt Borneo weer in zijn geheel de wereld zelfs, de Boeren-republieken niet te vergeten, trekken profijt van den gevoelden oorlog. Ierland wordt een zelfstandige republiek. Dit alles, met talent en levendig beschreven door Henri de Nousanne, en uitgegeven door de Monde Illnstré in baar nummer van deze week, met verdienstelijke teekeningen en met de portretten der voornaamste diplo maten en aanvoerders en vlootvoogden op geluisterd, is wel bestemd om de noodige sensatie te maken. „Chimère, songe, utopie roept de schiijver iu zijn inleiding uit. „Ongetwijfeld! Maar wie kan verzekeren, dat dc ze droom geen werkelijkheid zal worden In ieder geval wanneer de schrijver die werkelijkheid mocht wenschen (waarvan de uilkomsten stellig eenigszins anders zouden zijn dan hij ons in zijn voor de verbondenen al te geflatteerde voorstelling wil laten ge— looven), bewandelt hij den weg ertoe. Dei gelijke uitgaven op dit oogenblik, kunnen de gemoederen slechts opgewondener maken. De Sultan van Turkije heeft besloten, met betrekking tot tien aanleg van spoorwegen in Klein-Aziö, Rusland de voorkeur te geven, doch hij behoudt zichzelf de goedkeuring van het traject voor. De nieuwe kiravanenweg tusschen Per- ziö en Beloedsjislan is dezer dagen officieel geopend. De commercieele beteekenis van dezen nieuwen weg is zeer groot, nog belang rijker echter is de strategische, omdat de weg door de vruchtbaarste laudstreken loopt, die de troepen van levensmiddelen en fou— rage kunnen voorzien. Het moet het voor nemen van den Britsch Indischen generalen staf zijn, Rusland den weg naar Bender Abbas af te snijden en het grondgebied alsmede het vruchtbare hinterland in de Britsche in vloedsfeer te betrekken. Het bericht, dat Rusland een Perzische haven zou gepacht hebben, wordt officieel tegengesproken. Er worden echter onder handelingen over gevoerd en de verpachting zal binnen eenigen tijd een feit zijn. Tegenover de mededeelingen van ver scheidene bladen, dat Bulgarije voornemens is, zich onafhankelijk te verklaren en zich tot een koninkrijk te verheffen, is de Agence Bulgare gemachtigd te verzekeren, dat dit bericht iederen grond mist. De Bulgaarsche regeering heeft er nimmer aan gedacht, in den legenwoordigeti staat van zaken veran dering te brengen. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Daily Cronicle, heeft de Tsaar eeu oekas uitgevaardigd, waarbij last wordt ge geven, de reserve van leger en vloot snel te mobiliseeren. »Deze beweging, zegt de cor respondent van de Chronicle, schijnt Indiè en het noorden van Klein-Azie ten doel te heb ben." De matrozen van een aantal Russi sche schepen in de Zwarte Zee zijn opge roepen voor dc reserve. De Russische krui ser Tjeruomórets, te Konstantinopel gestati oneerd, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden om elders dienst te doen. WAALWIJK, 14 Maart 1900. Bond van Schoenfabrikanten. Maandag 12 Maart 1.1. des namiddags ten l uur, vergaderde te Utrecht liet voor- loopig bestuur van den Boud van Neder landsche Schoenfabrikanten. Tegenwoordig waren van de 20 leden 18, terwijl de 2 anderen telegrafisch van hunne af wezigheid hadden kennis gegeven. Zulk een opkomst is wel een bewijs van groote ambitie voor de zaak, die den leden bezield. Veel werd in deze vergadering onderling besproken en o. m. besloten, eett algetneeue vergadering te houden te Waalwijk, op Maandag 23 April, 's namiddags ten 1 uur, op de zaal Musis Sacrum, op welke verga dering het concept-reglement en statuten zullen worden behandeld. Voorzeker een groote eer voor onze ge meente, als centrum der Langstraatsche schoenindustrie, dat de 1ste algemeene ver gadering van den Bond in haar midden zal worden gehouden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de opkomst zal zeer talrijk zijn en zoo door onderlinge samenwerking in deze beweging voor verhooging der prijzen van schoenwerk enz., zal een goed en nuttig resultaat worden verkregen en hij het slagen van die poging tot verhooging en tot op richting van een flinken bond van alle schoenfabrikanten in Nederland, zal dit voor een groot deel te danken zijn i.an dc ge heele voorloopige commissie, maar bijzonder aan den voorzitter, den hoer Travaglino uit Dongen, die op zoo tactvolle wijze deze en de algemeene vergadering te 's- Bosch wist tc leiden, en die kosten noch moeite ontziet, om de op touw gezetten bewegingen te doen slagen. Ilem past daarvoor een woord van lof en dank van allen die iu de schoen industrie belangstellen. Oiidcrwijzcrsvergadering. In de op heden gehouden vergadering van de afd' eling WaalwijkHeusden van den li -K. Onderwijzersbond, werden gekozen tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te 's-Bosch, de heer Van der Meeren, te Loon-op-Zand, tot plaatsvervanger afgevaar digde, de heer Kerkhoff van Herpt, eu tot secretaris der afdeeling, de lieer Rutgers van Geertruidenberg. Tot slot werd door den heer Van Veldhoven uit Geertruidenberg eene lezing gehouden over ffDe onderwijzer en de godsdienst." Deze lezing was kort, zakelijk en tevens boeiend, drie eigenschap pen, welke we slechts zelden samen aan treffen. Den geachten inleider viel dan ook een recht levendig applaus ten deel, en een woord van harlelijkeu dank van de zijde des voorzitters, waarmede alle aanwezigen instemden. Tweede Kamer. Naar het "Dagblad,, verneemt, zal na de afdoening der Leerplichtwet, waarvoor men nog de geheele week denkt noodig te heb ben, met het afdeelings-onderzoek van het wetsontwerp op de volkshuisvesting aange vangen worden. Wegens ongesteldheid van het lid der Tweede Kamer, mr. K o 1 k in a n, lid van de commissie van voorbereiding voor de woningwet, was het sectieonderzoek, dat na de algemeene beraadslagingen over het. Leerplicht ontwerp op de agenda stond, uit gesteld. Leerplicht. Gisteren werd het debat over de leerplicht voortgezet. Den heer Van der Zwang verzette zich heftig tegen toelating van schoolverzuim wegens veldarbeid, als hoogst ongezond en gevaarlijk en leidende tot kinderexploitatie en verongelijking. Wordt de wet door handhaving der vrijstelling kri.chteloos, dat stemt hij er tegen. Daarom was hij bij voorbaat tegen amandernent Ketelaar tot facultatiefsteiling van vrijstellingen en tegen het ainandement Tijdeman tot regeling der zaak door de gemeentebesturen. Een loos alarm. De agent van politie J. van der Meer maakte op de Nieuwehaven te Rotterdam een glazenwasscher attent op een door kern begane overtreding. De glazenwasscher stoorde zich hier niet aan, en weigerde ziju naam op te geven, waarom de agent hem verzocht mede te gaan naar den politiepost op de Oosterkade. De glazenwasscher vol deed hieraan gewillig. Op weg der.vaarts kwamen zij, ter hoogte der Zevenhuizen- steeg, een zestal nietsdoeners tegen, waar van er drie, nadat zij zich op de hoogte van het voorgevallene gesteld hadden, den agent gelastten den glazenwasscher vrij te laten, waaraan hij natuurlijk niet voldeed. Toen grepen zij hem beet en drongen hem naar den waterkant, waarop de agent zijn sabel trok om zich de aanvallers van het lijf te houden. Inmiddels was een tweede agent te hulp gekomen, doch ook de aan vallers kregen versterking, en er gingen stemmen op om beide agenten te water tc werpen. Beiden sloegen evenwel met hun sabels de aanvallers uit elkaar, zonder daar bij verwondingen toe te brengen. Terwijl dit ter hoogte van de Zevenhui- zensteeg voorviel, kwam de spekslagersknecht H. B., wonende op de Vredenoordkade, uit de richting van de Oost Mostraat de Nieu wehaven af, doch gekomen ter hoogte van de firma Robertson Co., zakte hij plot seling ineen en, na het pakhuis dier firma te zijn binnengedragen, overleed hij kort daarop. Zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht, waar door den politie-geneesheer dr. Mees hartverlamming geconstateerd werd. Teekenen van geweld waren niet op den overledene te bespeuren. Dit plotseling sterfgeval nu, in verband gebracht met de vechtpartij, was aanleiding dai, daarop in de stad een praatje ging loopen als zou een politieagent een man hebben doodgeslagen en een ander een gat in het hoofd gehakt waar wel twee vingers in konden liggen. Dit praatje, telkens aangedikt, verkreeg allengs zulke afmetingen, dat zich tegen vieren een menigte begon te verzamelen in de Oost-Molenstraat voor de woning van den politieagent die dit gedaan zou hebben. Die volksmenigte groeide te gen den avond maar steeds aan, en ten laatste was het verkeer in die straat bijna gestremd door een publiek dat, zoo werd gezegd, van plan was om den agent uit zijn huis te halen (hij was echter niet thuis), bij hem de ruiten in te werpen enz. Praat zuchtige menschen maakten de verhalen nog ijselijker, ja zelfs werd een juffrouw gevon den, die gezegd zon hebben dat zij den man had zien doodslaan. Door een re chercheur daarop naar deu politiepost in de St. Janstraat gebracht, kreeg zij daar na tuurlijk een flauwte, en erkende later niet slechts niets gezien te hebben, maar zelfs van de geheele vechtpartij niets gezien, en de geruchten van anderen gehoord te hej)_ ben. Ho-wel er verder in den avond niets gebeurde, was toch een sterke politiemacht steeds surveilleerende in de Oo^t-Molenstraat, de menschen tot doorloopen aanmanende. Kerst bat keerde de gewone rust weder, doch voor alle zekerheid zin in genoemde straat een ja.tr vaste politiej o?ten voor den nacht betrokken. In tuinden vnn de Papoea's Indien zij niet gedood tn mogelijk opgegeten zijn, bevinden zij zich nog steeds in handen der Papoea's op de Zuid kust van Nieuw-Guinea de 3e. officier J. F. Van der Plaat, de 3e. machinist F. Leemans en de 4e. machinist L. F. Van Breetnen, allen van de /Generaal Pel", welke lieden onvoorzichtig genoeg waren zich ongewapend, uit nieuwsgierigheid, te Sileraka aan wal te begeven. Het flottieljevaartuig ,ySerdang" deed een vergeefsche poging tot redding dier sche pelingen. Een tweede poging wordt sedert 16 Februari door hetzelfde marinevaartuig beproefd, waarvan de uitslag misschien de ze week hier te lande bekend wordt. Veel moet men zich van deze tweede poging echter niet voorstellen als men hoort hoe alle vastberaden o; treden bij den eersten tocht naar Sileraka geheel ontbrak. Blijkens oen jiarticuliereu brief blijkt nl. le. dat de „Serdang" een dag langer te Banda bleef, dan noodig was2e. dat er gedurende een reeks van dagen geen voort gang was te krijgen in de vaart der „Ser- dang" 3e. de controleur Fak wilde, toen eenige bewoners van het Vleermuizeneiland aan boord gekomen waren, onmiddelijk on der stoom gaan, wijl die eilandbewoners zeker spoedig zouden terug willen indien de vaart lang duurde en men dan een ge makkelijk middel zou missen om met de Papoea's in aanraking te komen. De com mandant wilde echter niet onder stoom daar hij dan 's nachts zou moeten varen een machine was nit elkaar genomen en met de andere machine kon slechts 7 mij len geloopen worden Wat de contoleur voorspeld had, gebeur de werkelijk, s' Avonds toch begonnen de aan boord zijnde inlanders zich te vervelen en het slot was dat zij naar hun eiland te rug wilden, wat wel moest worden toege staan. Den volgenden morgen vertrok de *Ser- dang" naar de schuldige kampong zonder die zwartjes. Na twee dagen stoomens was men er, dat is te zeggen, lag de „Serdang* nog 12 K.M. uit den wal, doch kon we gens de langzaam oploopende kust niet dichterbij komen. Na twee dagen dus. of schoon men er maar 8 uren over had be- looven te stoomen (maar dc „Serdang" had steeds met halve kracht geloopen en was telkens voor anker gegaan) was het schip er. Inmiddels was de Zuidwest moes son door komen slaan, wat nog al veel zee veroorzaakte met vrij harden wind. Dien avond liet men van de „Serdang" het electiisch zoeklicht langs de kust spe len. Den volgenden morgen zou de tocht plaats hebben, de stoomsloep met den con troleur en den oudsten officier en twee ge wapende sloependoch toen stond er te veel zee om de sloejten te strijken en daar de loods zei dat dit nog al aan kon hou den, ging de commandant ineens tot ons aller schrik onder stoom en alles terug. Men begrijpe hoe de stemming aan boord was. De gevangenen als zij nog leefden hadden het zoeklicht den vorigen avond ge zien en rekenden natuurlijk op hulp. De commandant had volstrekt geen zin in den sloepentocht, vond dien veel te ge vaarlijk en had er slechts op protest in toegestemd toen de controleur zeide, dat hij het vertikte er alleen met zijn acht po- litie-oppassers op uit te gaan, waar de man natuurlijk groot gelijk in had. Zoo is de #Serdang" dan weer teruggc- stoomd, heeft den controleur op Dobo af gezet en heeft voor ongeveer f 6000 aan kolen voor niets verstookt. Waspik, 11 Maart. Do nieuwe groote scheepswerf met dwarshellingen van de firma Gebr. N. en W. Van der Rijken alhier, na dert hare voltooiing. Naar men ons mede deelt, zal zij reeds binnen enkele weken in werking gesteld worden. De grootste i ivier schepen, zelfs van meer dan 1000 last, zullen hietop gebouwd kunnen worden. Deze scheepswerf zal alsdan de zesde zijn in deze gemeente. Wel eeu bewijs, dat onze industrie op scheepsbouwkundig gebied meer en meer toeneemt. Moge het, ook in het belang onzer nijvere ambachtslieden, de ondernemers dezer flinke inrichtingen, waarop Waspik trotsch kan zijn, welgaan. 12 Maart. Laitdbouwlezing. Uit een nader schrijven van den heer P. van Hoek, Rijkslandbouwleeraar te 's Bosch blijkt, dat de op Dinsdag 27 Maart a. s. te houden voordracht over zuivelbereiding zal worden vervangen door eene bespreking over kunst bemesting. Meeuwen, 10 Maart. Toen deze week hier verkiezing moest plaats hebben voor een lid vau den gemeenteraad, in de vacature wegens bedanken van den heer A. Straver, had zich niemand met een candiaaatsh lling iugelaten! Loonopzand, 13 Maart. Heden middag tusschen een en twee uur brandde een huis met 2 woningen in >Den Doel" af. Het was bewoond door den eigenaar A. Berends. Slechts eeu klein gedeelte van den inboedel is gered deze was met het huis verzekerd bij >De Belgische Vereeniging." De oorzaak van het ontstaan is niet bekend waarschijn lijk was er een gebrek aan den schoorsteen.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2